Hoe het Alcazar in de lucht vloog SUKRISTOL Woningbureau VISSER Go, ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 EERSTE BUAD PAG. 3 Tj Buitenland HET VOLKENBONDSWERK BEGINT WEER Gisteren is te Genève het volkenbondswerk hervat met een korte bijeenkomst van den volkenbondsraad. Het was de eerste verga dering, welke belegd werd in het eigen paleis van den bond, ofschoon dit nog niet is gereed gekomen. Doch Avenol, die deze voortijdige ingebruikneming moet hebban doorgedreven, had daarvoor binnen de pa leismuren een noodzaal laten inrichten, die voorloopig dienst kon doen, al bleek zij een tekort te hebben aan accomodatie, dat van verschillende zijden aanleiding tot misnoe gen scheen te zijn. Waarom met het ver huizen naar het bondspaleis zulk een haast werd gemaakt is een raadsel, tenzij men verband wenscht te leggen tuschen de over gangsfase, waarin de bond zelf verkeert, en het lot van zijn behuizingen. Nog een andere merkwaardigheid had 'deze raadsbespreking, en wel deze, dat het de eerste maal was, sedert Januari 1935, dat op de agenda de post Abessinië ontbrak. Helaas kan zulks niet met een dankbaar hart worden aanvaard, want het verschijn sel is aan een internationale tragedie te wij ten, en niet aan het slagen van het zoo breed opgezette vredeswerk. Hetgeen Avenol over zijn reis naar Rome heeft gerapporteerd heeft intusschen beves tigd, hetgeen wij hier onlangs reeds hebben geopperd. De bondssecretaris heeft met de fascistische autoriteiten onderhandeld over de voorwaarden, waarop deze zich weer te Genève zouden willen laten vertegenwoordi gen, en deze heeren hebben een antwoord gegeven, dat onverbiddelijk in de lijn van hun vorig optreden lag. Deelnemen aan het Volkenbondswerk beteekuide voor hen de Volledige uitschakeling van Abessinië als mede-arbeider aan internationale doelein den. Men is te Rome niet zoover gegaan te eischen, dat Italië's verovering en occu patie van het Ethiopisch grondgebied de jure en de facto zou moeten worden erkend. Men heeft slechts te verstaan gegeven, bin nen de muren van een volkenbondsbijeen komst geen Ethiopische gezichten meer te willen aantreffen, en daarmee basta! De Geneefsohe juristen en pacifisten moeten eelf maar zien, hoe zij dat met hun formu les en hun principiën in overeenstemming zullen kunnen brengen. Steeds duidelijker gaat zich nu reeds voorafschaduwen, betgeen er in den aanvang der volgende week gebeu ren zal. Het drietal heeren, dat namens den negus zijn plaatsen zal innemen in de vcr^ gaderzaal der assemblée zal er slechts zeer kort kunnen zetelen. Want de protocolaire commissie, die de geloofsbrieven der diverse gedelegeerden zal moeten nazien zal alsdan moeten verrichten, wat zij bij ons weten nog nimmer heeft behoeven te doen; zij zal de Ethiopische gevolmachtigden het zittings recht moeten weigeren, wegens onvoldoend heid van hun papieren. Uiterst pijnlijk zal deze scène vermoedelijk uitvallen; de diplo maten, die ervan getuige moeten zijn, zullen dit niet kunnen zonder een brandende schaamte. De spitsvondigheid zal openlijk zegevieren. Waarom? Omdat het lot van een groepeering van half barbaarsche Afrikaan- sche volksstammen niet mag worden uitge- .wogen tegen een Europeesohe bloedcatastrofe. De negus, die het strijdtooneel in de wil dernis verliet, om in de beschaafde bevol kingscentra zijn rechten te bepleiten, houdt tot het allerlaatst toe vol. Wellicht zal hij zijn representanten nog hebben opgedragen in protest te komen, door het leveren \an een uitvoerig mondeling exposé. Het zal zijn zaak, die voor honderd procent verloren en afgedaan is, niet meer het minste goed kun nen doen, doch de zaak van de internatio nale samenwerking zal er nog een laatste, ailer-ernstigste deuk door ontvangen. Het verdrijven van een drietal afgevaardigden van een overwonnen land van een teri.u, alwaar zij ondanks alles zich nog lieten zien in hun onverdroten eisch om recht, is voor het blanke prestige uiterst smadelijk. Het volkenbondspaleis is wel in een zesr baargeestigen tijd onder de kap gekomen! Vrijwillige arbeidsdienst in Polen In Polen is een vrijwillige arbeidsdienst ingesteld, die door sommigen beschouwd wordt als antwoord op de verlenging van den diensttijd in Duitschland. Men heeft tot dezen maatregel besloten om den dienst tijd niet van twee tot drie jaar behoeven te verlengen. Er zullen bij den vrijwilliger* arbeidsdienst, die voor den tijd van twee jaar gelden, jonge lieden worden ingelijfd voornamelijk jonge werkloozen. Hun aan tal zal binnenkort de 100.000 bereiken. De recruten zijn onderworpen aan leiders en aan het militaire reglement, doch zij zullen den dienst kunnen verlaten na een proef tijd van vier weken. De toestand van Titulescu De voormalige Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Titulescu, die vrij plotseling aan den dijk is gezet, is zeer ern stig ongesteld. Hij vertoeft momenteel -in St. Moritz. Reeds geruimen tijd leed hij aan moeraskoortsen, welke hij heeft opgeloopen in Juni jl. aan het strand der Zwarte Zee; bovendien was de functionneering der klie ren gestoord. De ziekte had echter een normaal verloop, totdat de patiënt een ernstigen „moreel en schok" te doorstaan kreeg, gevolg van de wijze, waarop hij uit de Roemeensche regee ring werd verwijderd. Een snelle verzwakking van het weer standsvermogen volgde, welke reeds twee bloedtransfusies noodig maakte. Deze heb ben intusschen goede resultaten gehad, zno- dat men mag verwachten dat thans herstel van krachten niet zal uitblijven. Groote Duitsche manoeuvres De volgende week zullen tusschen Kassei en Würtsburg de groote Duitsche manoeu vres beginnen waar een derde gedeelte van het leger aan zal deelnemen, en die de ge weldigste militaire demonstratie sedert den porlog zal zijn. Duitsche deskundigen wijzen eenstemmig op het belang van deze manoeuvres, die door de militaire attaché's der buitenland- sche mogendheden zullen worden bijge woond, en die voor het eerst sedert het .vroegere keizerrijk uit werkelijke gevechts oefeningen, en niet uit eenvoudige tactische verrichtingen zullen bestaan, KOMT MALAGA IN VERZET? Op het Alcazar to Toledo, of op do puinhoopen, die er vao deze oude Moorsche burcht nog resten, is thans de republikeinsche vlag geheschen. Toen zij zich dien 20en Juli jl., na de verovering van Toledo door de Rooden, in het Alcazar verschansten, bedroeg het aantal Witten ongeveer 1500 man. Zij namen non-combattanten met zich mede en ondanks de ondernomen po gingen stemden zij er niet in toe de vesting te verlaten. De artillerie en de luchtmacht der Rooden vernielden een gedeelte van het Alcazar, waarna mij nen werden gelegd ornder het nog over eind staande deel. Gisterochtend gaf het opperbevel order de krachtigste mijnen tot ontploffing te brengen. De ontploffing was geweldig en werd te Getafe, in de nabijheid van Madrid, ge hoord. Een ontzaglijke rookkolom was op verscheidene kilometers afstand zichtbaar. De hoektoren vloog de luoht in en een groot deel van het Alcazar stortte iin. De slag deed alle ruiten in de stad springen. Het opperbevel had de burgerbevolking op twee kilometer van het fort doen terugtrekken. Na de ontploffing bestormden 200 man stormtroepen en miliciens de rookende puin hoopen. Zij leverden een vinnig gevecht met de overlevenden, die in de onderaardsche gangen waren gevluoht. De miliciens wisten verscheiden kinderen levend uit de puin hoopen te voorschijn te brengen. Bilbao is overvol Een der speciale Havas-correspondenten meldt, dat er zich thans te Bilbao 40.000 personen bevinden, afkomstig uit Irun en San Sebastian. De moesten zijn onderge bracht bij de bewoners der stad, doch ge bruiken hun maaltijden in hotels en res taurants, waar zij betalen met bcm6, die hun door speciale regeeringsdiensten ter beschikking zijn gesteld. Burgerlijk gouverneur van Bilbao is Et- cheverria, in wiep de Basken alle vertrou wen hebben. Hij wordt bijgestaan door den Baskische afgevaardigde Delatorre, direc teur der financiën. De stad herbert in totaal 45.000 combat tanten, dde goed gewapend zijn.. Al is er De Spaansche burgeroorlog geen overvloed aam munitie, er is genoeg om geruimen tijd "de aanvallen der nationa listen te weerstaan. Er is momenteel nog een aanzienlijke ievensmiddelenvoorraad, waarmede intus schen zuinig zal moeten worden gemanoeu vreerd, want verdere ravitailleering der stadsbewoners zal zeer moeilijk zijn, al thans ven zee uit, waar de kruisers der nationalisten de waoht houden. De andere verbindingswegen der stad en de strategische posities der volksfronten; zijn nog intact. Oproer in Malaga? Het Engelsdbe slagschip „Oneen Eliza beth", dat uit Malaga te Gibraltar is aan gekomen, is geheel onverwacht, vergezeld van een torpedojager, voor Malaga terug gekeerd. Naar Reuter over de motieven van deze plotselinge route-verandering vam het oor logsschip verneemt, moet Malaga op het oogenblik het tooneel zijn van bloedige straatgevechten tusschen d'e verschillende groepen dre zgn. regeeringsstrijdkrachten Volgens een later bericht zou de burger lijke gouverneur der stad de regeerbng te Madrid dringend om versterkingen hebben gevraagd, wijl ongeveer 600 man der Mala- gaasche militie aanstalten maakt, om zich aam de nationalisten over te geven. Nieuwe roode concentratie De nationale vakbond heeft besloten voorstellien te doen toekomen aan het alge meen vakverbond (de socialisten) voor een nauwere organisatie dieir proletarische krachten in den strijd tegen het fascisme De bond wil, dat te Madrid een nationale verdedigingsraad wordt gevormd, wa de vertegenwoordigers van alle anti-fascis tische politieke groepen en vakbonden zit ting zouden hebben. Deze raad zou onder voorzitterschap van Caballero staan en vijf vakbondgedelegeer den zouden daarin zitting hebben naast vier republikeinen. Volgens ddt voorbeeld zou den dan overal verdedigingsraden gesticht moeten worden, die de provinciale deputa ties en de gemeenteraden zouden vervangep Ook in de ministeries zou wijziging bracht moeten worden. De bond stelt verder voor de schopping van een oorlogsmi'litie met verplichten dienst, onder controle van arbeidersraden socialisatie van de bezittingen van kerk en grondeigenaars, van de groote bedrijven en de groote handels- en verkeersondernemin gen en controle der arbeiders op de parti culiere industrie en den particulieren handel. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN Het pijnlijk Abessijnsch probleem Wordt de Ethiopische delegatie weggezonden De Volkenbondsraad heeft gisteren onder presidium van Rivas Vicuna, zijn 73e zitting begonnen. Avenol heeft er rapport uitgebracht over een door hem ondernomen reis naar Rome. Hij deelde mede, dat de Italiaansche regeering voornemens is, wederom op de gewone wijze aan het Volkenbonds werk deel te nemen, mits geen delegatie van Ethiopië in de aanstaande Volken- bondsvergadering zal aanwezig zijn. De Raad nam zonder discussie van dit rapport kennis. Uit de verklaring van Avenol meent men te kunnen afleiden, dat Mussolini de zen ding van een Italiaansche delegatie naar de Volkenbondsvergadering niet afhanke lijk stelt van een uitdrukkelijke, vooraf gaande erkenning van de verovering van Ethiopië door Italië, doch zich tevreden zal 'stellen met een besluit der Volkenbondsver gadering, om de geloofsbrieven der Abes- sijnsche delegatie niet goed te keuren. Over het algemeen gelooft men, dat de volkenbondsvergadering bereid zal zijn, deze voorwaarde te vervullen, al zullen wellicht enkele kleine staten, o.a. die van de Kleine Entente, daartegen bezwaren op peren. De Abassijnsche delegatie zal a.s. Maan dag aan de volkenbondsvergadering mogen deelnemen, totdat haar geloofsbrieven van de hand gewezen zullen zijn. Vermoedelijk zal. zij, indien het advies der commissie af wijzend zal luiden, een redevoering willen houden, om het Abessijnsch standpunt nog maals in het openbaar uiteen te zetten. Hierdoor zou een nieuw debat over deze pijn lijlte aangelegenhed ontstaan, tenzij de Volken bondsvergadering besluiten zou, wat niet minder pijnlijk zijn zou. om heelemaal geen debat over het rapport der commissie toe te laten. Na een eventueele verwerping van de ge loofsbrieven der Abessijnsche delegatie blijft nog een andere pijnlijke gebeurtenis, name lijk het gdwongen heengaan der Abessijn sche delegatie uit de Voikenbondsvergade- Het Volkenbondssecretariaat schijnt nog pogingen aan te wenden, om de Abessijn sche delegatie te bewegen, slechts bij de commissie der geloofsbrieven, welke achter gesloten deuren vergaderen zal, te verschij nen en niet te pogen in de openbare ver gadering voltallig aanwezig te zijn. De Abessijnen hebben, zooals begrijpelijk is, weinig neiging, dit voorstel te aanvaarden. De staat van beleg in Palestina De Britsche ministerraad heeft overwo gen, de staat van beleg in geheel Palestina af te kondigen. Het schijnt, dat in beginsel besloten is, den staat van beleg toe te passen op het oogenblik, dat de versterking van de troe pen aankomt, dus midden der volgende week. Indien evenwel de Arabische leiders voor dien de staking opgeven, en de orde wordt hersteld, zal deze maatregel niet genomen worden. Druienv- en Wijnfeest in Dusseldorf Heel Duitschland viert in de week van 1927 September het Duitsche Druiven- en Wijnfeest. Ondanks haar feestelijk karakter is deze Wijnfeestweek eigenlijk niets an ders dan een groot opgezette hulp-actie voor de verbniikers van wijn, waartoe drie jaar geleden de stad Dusseldorf het initiatief nam. Het schitterende resultaat was oor zaak dat men het goede voorbeeld dit jaar in alle Duitsche steden navolgt. De groote steden verbinden zich dan de wijn van een of meer groote wijnbouw-ge- bieden in dez eweek to verkoopen, zoodat men dan in alle herbergen en wijnhuizen de wijn van dit gebied kan koopen. Waar een stad, vooral een groote stad, een gewel dige hoeveelheid wijn kan omzetten, be grijpt m endat zoo'n gebied zich totaal geen zorgen meer behoeft te maken ,hoe men de wijn zal kwijtraken. Van de feesten in Dusseldorf wordt (^t jaar weer zeer veel werk gemaakt. Boven dien is het tijdstip wel zeer gunstig geko zen. Immers, in het begin van de herfst gaat het leven in de groote stad zich weer in vollen omvang ontplooien. Stellig zullen er in de komende week dan oolc vele binnen en buitenlandsche gasten naar het feestvie rende Dusseldorf gaan, om te genieten van de wijn en zich te vermaken met de festivi teiten. Japanners en Chineezen in gevecht Bij het spoorwegknooppunt Fengtai, 15 mijl ten Zuiden van Peiping, heeft een gevecht plaats gehad tusschen een Chineesch en een Japansch garnizoen. Volgens Ghineesche berichten wilde het Japansche détacliement, dat te Fengtai ligt, oefeningen houden vlak in de nabijheid van de Chineesche kazerne. Dit ziende grepen de Chineesche troepen naar de wapenen, ora de Japanners tot den aftocht te dwingen. Daarbij kwam het tot een treffen, waarbij zelfs de Japansohe artillerie in actie zou zijn getreden. De Chineesche troepen houden thans de wacht voor de poorten van Peking. In Chineesche kringen ducht men ernstige gevolgen van dit incident. Japanners verklaren intusschen dat de Chineesche wacht een Japansch officier heeft uitgescholden, maar dat de Japansche troepen niet geschoten hebben. Volgens de Chineezen zijn Japansche troe pen het militair territoir van de Chmeezen binnengerukt. Zeker is intusschen, dat de toestand te Fengtai momenteel zeer gespannen is. Voor: C0RPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerrekening Vooral bij bereiding van Rhabarber en andere veel suiker vragende spijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak; het Is een zuiver product ln handige platte draaldoosjes 400 stuk9. slechts 25 cent Bij Apotheken en Drogisten. Import: H. TEN HERKEL Hilversum. CAdv.) Koning Peter 11 van Joego-Slavië bracht zijn vacan- tiedagen door in het koninklijk slot te Bied, waar hij urenlang door de slottuinen in zijn kleine auto rond reed. I ORKAAN OP AMERIKA'S WESTKUST Windsnelheid omstreeks ISO KM. per uur Een stad geïsoleerd De reed® twee dagen geleden door de meteorologen vooi-spelde wervelstorm raast thans met een snelheid van ruim honderd kilometer per uur over de kusten van Virginië. Te Norfolk in Vir- ginië bereikte de wind zelfs een snel heid vao bijna 150 kilometer per.uur. De storm gaat gepaard met slagre gens en hagelbuien. Het meerendeel der telegraaflijnen is vernield, zoodat de verbindingen met de getroffen ge bieden bijna geheel zijn verbroken. Algemeen neemt men echter aan, dat het aantal bij de ramp omgekomen personen niet zeer groot zal zijn, aan gezien de bevolking was gewaar schuwd. Aan de kust vain New-Jersey, wear be kende badplaatsen liggen, is uit zee een geweldige stortvloed opgekomen. De eigena ren van de huizen langs de kust hadden echter, onmiddedlijk na het bekend worden van de weerberichten, groote houten barri cades opgericht, om het geweld der golven te brekien, voordat zij de huizen konden be reiken. Het lichtschip „Chesapeake", ter hoogt» van Kaap Henry heeft een S.O.S.-bericht uitgezonden en medegedeeld, dat het zijn ankei's is losgeslagen. De bemanning is ,er in geslaagd, een noodanker uit te zetten doch niettemin is hulp dringend noodig. Men vreest, dat vier schepen, waaronder pet Duitsche s.s. „Farpfanger", door den storm zijn verrast. De meest verontrustende berichten zijn tot nog toe ontvangen uit Elisabeth City in Noord-Carolina, een stad van 15.000 i ners, welke door de stormvloeden van de buitenwereld is afgesloten. De voornaamste winkelstraten van de stad zijn letterlijk met stukken puin bezaaid en in de woonwijken is zoo goed als huis onbeschadigd gebleven. Een groot deel van de stad is onder water geloopen. De schepen welke in de haven voor anker lagien, zijn aan land gedreven of gezonken. Een ander schip is na een botsing met het 6.s. ,,Ida Hay" in de Delaware-baai gezonken. Naar de kustwacht meldt, is het eiland Ocracoke aan de kust van Noord-Carolina door een reusachtige vloedgolf overstroomd Van de bevolking van het eiland, welke uit ongeveer 400 personen bestaat, zou even wel niemand gedood of gewond zijn. De weerbureaux hebben den vermoede- lijken loop van den storm een heelcn dag tevoren voorspeld. Volgens deze voorspel lingen zou de orkaan zich langs de kust voortbewegen van Miami via Virginia Bay en Sandy Hook tot Nantucket en Fastport in Maine. Men verwacht, dat de door den orkaan aangerichte schade niet zee-r groot zal zijn. daar alle bewoners tijdig maatregelen heb ben kunnen treffen. De nationale garde helpt de reddings brigades bij het bergingswerk in de door het water overstroomde gebieden bij Nor folk en Kaap Henry. De a.s. Locarnobesprekingen Een nota van Eden Eden heeft gisteren zijn werkzaamheden op het Foreign Office hei*vat. Hij zou bezig zijn met de redactie van een diplomatieke nota, die aan de vertegenwoordigers van de Locarno-mogendheden te Londen zal moe ten worden overhandigd. Deze nota zal de noodige voorstellen be vatten. om de diplomatieke besprekingen, door enkele mogendheden noodig geoor deeld, voor men aan de conferentietafel plaats neemt, in te leiden en te doen vor deren. In Britsche kringen vindt men het heel natuurlijk, dat de Britsche regeering deze demarche onderneemt. Ter bijeenkomst toch van de drie Locarno-mogendheden, die in Juli j.l. te Londen samenkwamen, werd overeengekomen, dat zekere voorbereidende dpilomatielce gedachtenwisselingen zouden plaats hebben en dat Engeland daartoe het initiatief moest nemen, daar immers de bijeenroeping der Locarno-mogendheden van Londen uitging. Een datum voor de conferentie der vijf Locarno-mogenheden wordt in Edens nota niet voorgesteld. Conflicten in de „Heimwehr" De crisis in de Oostenrijksche „Heimat- schutz" heeft zich nog meer toegespitst. Vice-kanselier Baar-Baarenfels zou hebben bedankt als adjunct-opperbevelhebber en als provinciaal leider in Beneden-Oostenrijk. In politieke kringen loopt bovendien het gerucht, dat Starhemberg zelf voornemens zou zijn, af te treden als opperbevelhebber der „Heimwehren", Een scherpzinnig detective Amerlkaansche moordzaak opgelost Een bekende detective uit den staat New Jersey, heeft onlangs een buitengewoon staaltje van speurzin aan den dag gelegd, toen hij den moordenaar moest zoeken van een korporaal Die Camp genaamd, die drie maanden tevoren vermoord was en wiens lijk eerst kort geleden tusschen struikge was gevonden werd. Alle sporen waren reeds uitgewischt door den tijd, maar het was welhaast zeker, dat de moordenaar moest gevonden worden tusschen de 175 korporaals, die de kameraden waren het slachtoffer. De detective nam allen korporaals een verhoor af, maar hij stelde zich hiermee niet tevreden. Hij liet ze alles nog eens op schrift stellen, wat zij wisten van den dag waarop zij het slachtoffer voor de laatste maal hadden gezien en wat zij op dien dag hadden gedaan. Het nalezen van deze verslagen namd, in beslag, maar tenslotte kon de detective constateeren, dat er tien waren, die zich nog verschillende dingen herinnerden, ter wijl er één bij was, die alles, wat er dien dag gebeurd was, precies wist te vertellen. Eerst liet hij de tien eerstgenoemden een voor een ontbieden, maar daar hun verkla ringen tegenstrijdig waren, stuurde hij hen weg. Toen liet hij den korporaal komen, die zich alles nog haarfijn wist te herinneren. De detective twijfelde er geen oogenblik aan of deze man was de moordenaar, omdat hij door een te lang en overdadig nauwkeurig relaas zijn alibi wilde bewijzen. De detective concentreerde al zijn dacht nu op dezen persoon en al spoedig kwam hij er achter, dat de vermoorde geld geleend had aan dezen korporaal en dat 't slachtoffer dit geld had teruggevraagd. Toen de detective hem deze feiten voorhield, kon de man zich niet langer beheerschen en bekende zijn misdaad. De Fransche textielstakingen Een conflict te St. Didier De algemeene vergadering 'der Rijssel sche fabrieksgedelegeerden heeft thans het accoord met de werkgevers in de textiel industrie eenstemmig geratificeerd, zoodat met de ontruiming der fabrieken eon 1: is gemaakt. Intusschen zijn thans te St. Didier weder 10.000 textielarbeiders in staking gegaan en hebben de werkplaatsen bezet. Het lied je begint dus weder van voren af aan! Roode vlag op een Fransch schip In verband met de maatregelen, welke de Braziliaansche politie heeft genomen ten aanzien van het Fransche schip „Belle Isle" waarvan de bemanning te Buenos Aires niet mocht passeeren, in verband met de ongeregeldheden welke hadden plaats had bij het vertrek van het schip uit Frank rijk, heeft de bemanning demonstratief roode vlaggen geheschen met het opschrift ,.weg met het fascisme". Toen een politie-officier den kapitein aanspoorde, deze vlaggen weg te nemen, zong de bemanning de „internationale". Hierop werden 10 zeelieden gearresteerd wegens verzet tegen de politie. Kort Nieuws Minister Ed e n zal op zijn reis naar Ge nève te Parijs Zondag een onderhoud heb ben met den Franschen minister president Blum. Men venvacht, dat de algemeene toestand in Europa door de beide staats lieden besproken zal worden. Te Linz (Oostenrijk) is een vrachtauto ingereden op een groep schoolmeisjes, die op de fiets naar school reden. Drie 13-jarige kinderen werden gedood, terwijl verschei den andere meisjes verwondingen opliepen. De bestuurder is in hechtenis genomen. De Daily Tel. maakt melding van een nieuw Duitsch kanon van 105 mm., dat een soort combinatie van houwitser en veldgeschut zou zijn. De draagkracht en de bewegelijkheid van het nieuwe wapen moeten zeer groot zijn en de verandering in houwitser gaat zeer snel. GEMENGD NIEUWS TWEE KIPPENDIEVEN AANGEHOUDEN Gisteravond zijn door de gemeente-politie m Bergh twee personen aangehouden, die kippen verkochten, waarvan zij de her komst niet konden mededeelen. Het vermoe den bestaat, dat de kippen afkomstig zijn van de diefstallen welke in de afgeloopen maanden in de gemeenten Bergh en Wehl hebben plaats gehad. De beide personen, J. J. K. en A. H. L., die in Bergh wonen, zijn in bewaring gesteld. ZELDZAME VANGST Twee jongens van N i e u w-V e n n e p die aldaar aan het visschen waren, hebben tot hun groote verbazing drie karpers ge vangen, die met elkaar 40 k.g. wogen. WENDT U bij het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, TeleL 30388 te Delit: Onde Delft 245, Telefoon 618 te Lelden: Stationsweg 18, Telefoon NAARDEN-BUSSUN ZOEKT U EEN WONING? EEN VILLA? EEN WINKELPAND? BELEGGINGSOBJECTEN? WENDT U tot Makelaarskantoor ,,'T GOOT' B.VAN LEEUWEN, Gen. de la Reylaan 21 BUSSUM Telefoon 5463 WONINGGIDS GRATIS OP AANVRAGE Arnh. straat 3 - VELP Telef. 3653 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service AANSLAG OP ZIJN VROEGERE VERLOOFDE Zoutzuur in de mond gegooid De dader gearresteerd Te B u s s u m heeft zich dezer dagen eèrb gebeurtenis afgespeeld, waaraan eerst thai bekendheid gegeven kan worden in ve band met hot onderzoek. De 22-jari|!r dienstbode E. uit 's-I-Ieerenberg, die te Netl' megen diende, had aldaar haar verlovii 6® met dien 25-jarigen memufacturier V. vee" broken. Teneinde de breuk definitief 61 deen zijn, ging zij te Bussum in betrekkin 54 Hierdoor meende zij aan de poging vi V., om die zaak weer in orde te irtake^P onko-men te zijn. Deze meldde zich echter Zondajg aaiw de woning in de 's-Jacoblaan, waar zij. in betrekking was. Het meisje wasl echter niet tot andere gedachten to' brengen. V. verliet haar daarop met de bedreiging, dat zij er dan aan zou •moeten gelooven. Woensdagavond •heeft hij aan deze bedreiging gevolg gegeven. Het meisje verliet om 9 uur de woning. In een zijlaantje, de Wil lem Kalfflaan, zag zij V., die haar ach tervolgde. Zij kon niet meer terugloo- pen en rende daarop naar de Huizer- weg. De afgewezen minnaar haalde baar in en er ontstond een worsteling, waarbij het hem gelukte het meisje uit een flesohje, zoutzuur i)n den mond te werpen. Op haai* hulpgeschreeuw kwamen voorbijgangers te hulp. De man wa6 toen echter reeds verdwenen. Het fleschje heeft men even later ge vonden. De toestand van het meisje was zeer ernstig. Inmiddels waahtte de po-I it te de kans 8 in; dat de man, die niet naar zijn woonplaai eri Nijmegen was teruggekeerd, zou teruj komen. Gistermiddag werd de politie docee' de familie gewaarschuwd, dat de man zie eJ in de omgeving bevond. Men slaagde hem te arresteeren en naar het politici' bureau over te brengen. Hij werd aan e" streng verhoor onderworpen, waarbij zijn daad bekende. Hij is ingesloten en ter beschikking van de Justitie geste-,!®' worden. Aanrijding met doodelijke aflooi Op den Noordersingal te Leeu warden, vlak tegenover het Dia- conessenhuis, is de U-jarige Thijs Veenstra met zijn fiets tegen eien vrachtauto opgereden en oa-der het voertuig geraakt. Hij werd gewond en bewusteloos opgenomen. In bet ziekenhuis is hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, eenigen tijd later overleden. Omtrent de toedracht van het ongein' kan nog worden gemeld, dat de jongen» rechts van den weg reed, toen hij door i\ zeswielige vraohtauto werd ingehaald. 0 -D het moment, dat de wagen naast bem wal [Vo stootte het voorwiel vain de fiets tegen ee&et kleine verhooging van de asphaltweg, ten'*" gevolge waarvan de jongen met zijn fiel begon te slingeren en met de vrachtau! m aanraking kwam, waarna hij onde' den wagen viel. IN EEN WERKPUT GESTORT Aan het groote spoorwegwerk aan he Oosterdok te Amsterdam zijn twee werk lieden van de maatschappij „Oberon" in een werkput gestort. Zij werden beiden ernstig gewond. De werkman P. de Rooy brak een been en heeft vermoedelijk een beleediginj non een der halswervels. De ander, P.Vbor Kreeg een bekkenfractuur. Beiden zijn opgenomen in het Binnengasthuis te Am- at erdam. iers

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2