^Amsterdam verwelkomt de Prinses en Haar Verloofde AKKERTJES VRTJDAG 18 SEPTEMBER 1936 DERDE BLAD PAG. 9 Een gulle, joviale, feestelijke ontvangst Tienduizenden kinderen jubelen Imposante hulde in het Stadion (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Amsterdam heeft het jonge Prinselij ke Paar gisteren gul, hartelijk en joviaal ontvangen. Van 's middags twaalf tot 's avonds na 8 uur was de stad vervuld met het feestgedruiseh der jubelende menigte, die, op de lange wegen, welke zijn afgelegd door den Koninklijke stoet, in dichte rijen geschaard stonden. Het begon andelijk eenvoudig _an de Westelijke grens der gemeente on- [eveer. Daar, aan den Haarlemmerweg, bij iet begin van den Hoofdweg stonden niet, ils bij een ontvangst aan het station, vele luloriteiten. Alleen de burgemeester van de loofdstnd, Dr. W. de Vlugt, en do hoofd- iommissiaris van politie ,de heer H. J. Ver teeg, waren tegen half twaalf ter fcegroe- ing aanwezig. Het prettige van de ontvangst daar in de tille, landelijke rust, was vooral de tegen woordigheid van een kleine zeshonderd choolkinderen, die het eerst het verloofde 1 'rinsenpaar en H.M. de Koningin met Haar I icide gasten, Prinses Armgard en Prins schwin, mochten begroeten. Aan vier i ileine meisjes twee namens de beide (ijzondere scholen en twee voor de open- are school uit den naasten omtrek was e gewichtige taak toevertrouwd, aan de •rinses en aan de Koningin bloemen te j ïogen overhandigen. Er waren ook twee 1 les, freule van Lennep en mej. v Eeghen zulks zouden doen namens het Ge- ïeentebestuur en een deputatie van de msterdamsche Vereeniging voor Vrouwe- jke Studenten beoogde hetzelfde. Dat alles liep vlot van stapel, toen om liim tien minuten over twaalven de Ko- inklijke stoet na den prachtigen rit door dorpen van de bollenstreek, door Haar- en langs Halfweg, ter plaatse ver- cheen. De tocht door Amsterdam begon, begun- igd door schoon zomerweer. Naarmate de i open auto's gezeten .vorstelijke personen Ie stad naderden van den aanvang af al groote be langstelling toe. Niet zoodra kwamen de perste huizen in zicht of het bleek, dat dLe «raten gevuld waren met een opgewekte |chare, die van alle zijden de Vorstelijke joekers toejuichte. Alle vensters waren Apend en toen reeds zaten de daken vol pUoeschouwers. Het blijde gejubel plant- r te u'ch voort op het bebouwde gedeelte van L dffl Hoofdweg en op de hoeken der straten Iian Amsterdam-West stokte het als 'tware pen oogenblik, om dan weer met vernieuw de kracht zich te uiten, want vooral op deze weken was het geweldig vol. Het publiek, lal 's morgens reeds uren had gewacht, ras in een opperbeste stemming. De toe- uichingen waren niet van de lucht en 'tis een wondermooi schouwspel ;t, deze intocht van de Vorstelijke 'amilie door de arbeiderswijken van West n van Centrum. Reeds in de De Clercqstraat moesten de uto's meermalen langzamer rijden, om de [igepakte scharen gelegenheid te geven de eliefde Prinses, den nieuwen populairen 'rins. onze beminde Vorstin, het saluut an den feestdag te brengen. En de beide amilieleden van Prins Bernhard deelden in et enthousiasme, dat voortgolfde langs lozengracht en Raadhuisstraat tot op den lam. Daar, op het vermaarde plein der hoofd- 1. was de politie reeds te negen uur met afzetting begonnen. De tienduizenden, alleen hier en in de naaste omgeving ch een plaats hadden gekozen, moesten us bijna vier uren wachten, want eerst (gen 1 uur kwamen de verloofde Vorste- ijke Jongemcnschen met de Koningin van un zegetocht door da stad daar aan. Dat was vooral nu en blij en langverwacht moment Een donderend gejuich vervulde de lucht ten de stoet door de Paleisstraat den Dam preed. Al dra vermengden de jubelkreten, ie van alle zijden opstegen, zich met het Wilhelmus, ingezet door de Kapel van de Koninklijke Marine. Het publiek op straat, uit de vensters en op de daken, zong het volkslied van harte mee, terwijl de Ko ninklijke en prinselijke Bezoekers 't paleis betraden. Toen even stilte, in afwachting van de verschijning van Prinses Juliana en Haar Verloofde op het ba Icon/Het pu bliek beginilvast het populaire wijsje van den dag in te zetten: „Lang zullen ze leven, in de gloria". Het eerst be treedt nu de Prinses het balcon, ver welkomd door de opschallénde toe juichingen, die nog toenemen als Prins Bernhard verschijnt. De tred van H.M. de Koningin op het balcon is voor het volk ook nu iets bijzonders, want aan H.M. wordt een afzonderlijke ovatie ge bracht, die overgaat In den herhaalden zang van 't Wilhelmus, door de Marine kapel begeleid. Terwijl Prinses, Prins en Koningin naar alle zijden wuiven en groeten, klinken telkens de salvo's toe juichingen en gloria's, die niet eerder in de Apollolaan geweest. Daar waren langs 200 eerebogen opgesteld de ruim 20.000 schoolkinderen, die ditmaal voor al het met hun jubel begrepen hadden Op Prinses Juliana en Prins Bernhard. die nu langzaam vlak langs hen reden, al maar vriendelijk groetend, wuivend en lachend en. bij het Van Heutz-monu- ment luisterend naar den zang. Te drie uur, op den vastgestelden tijd, nadat de rit door de overvolle stad dus bijna, evenals 's morgens een uur had ge duurd, kwamen de Vorstelijke Personen in het Stadion aan, venvacht door een menigte van ruim 25.000 personen, die in het begin, schier zonder ophouden, jubelde en juichte, met oranje vlaggetjes zwaaide en gloria's aanhief. Ook hier een plechtig Wilhelmus, later nog eens herhaald en beide malen geestdriftig mee gezongen. De Burgemeester vraagt dan stilte om zijn welkomstrede uit te spreken. Ieder kan dr De Vlugt verstaan als hij woorden uit het hart richt tot H.M. de Koningin, Haar Koninklijke Dochter en Prins Bernhard. trekken nu op met transportcolonne en ge volgd door Roode Kruis efi E.H.B.O. Bij het défilé van de meer burgerlijke groepen komt de jovialiteit er meer in. Ver pleegsters uit de onderscheiden ziekenhui zen passeeren. Haar flatteerende costumes brengen de sfeer van toewijding in het Sta dion en het publiek juicht de zusters toe. Een bijzonder moment is het défilé van de Amsterdamsche Zang- vereenigingen, die in een keurzangkoor van circa 3000 personen, onder leiding van Hubert Cuypers, een loflied op de komst van Prins Bernhard en het geluk van Prin ses Juliana zingen. Schoon en zuiver klinkt deze zang van het machtige zangkoor, de geweldige menigte wordt begeesterd door den zang van deze duizenden, die hierna bekende nationale liederen ten beste geven en tot slot een geïmproviseerd „Lang zullen ze leven". Het duurt vrij lang voor de zan geressen en zangers zijn weggetrokken, want slechts noode nomen ze afscheid. De muziek zet er den pas bij hen in, padvin ders oefenen zachten en toch beslisten drang uit om op te schieten, want terwijl ieder „Sarie Marijs" meezingt, stappen de fiere rossen van de Amsterdamsche bereden politie langs de tribunes, gevolgd door de Op weg naar het Stadion werd In de A pollolaan aart de Koninklijke Familie doo t 20.000 kinderen een hulde gébracht; namens den Oranje*]éugd-Bond biedt e en der jongens H, K. H. Prinses Juliana bloemen aan. verminderen dan nadat de Bezoekers Zich hebben teruggetrokken en de bal- condeuren weer dicht gedaan. Het was inmiddels geweldig vol geworden in het grootste deel der stad. De tienduizen den, die den intocht hadden bijgewoond, verspreidden zich. Langs de wegen, die des middags waren uitgekozen voor den tocht naar het Stadion, zetten de menschen zich al neer, trottoirs en stoepen vullend. Van alle zijden komen de vereenigingen en cor poraties opzetten, met muziek, vaandels en vlaggen. Even later marcheeren de school kinderen op. Zoo nam de toch reeds enorme drukte der morgenuren nog meer toe, waar door de aanblik van de stad in den middag nog imposanter was. Langs heel den langen weg van het Centrum uit door Zuid ston den de menschen nog meer opgepakt dan 's morgens. Er waren gedeelten, waar bijna geen doorkomen aan was, zooals langs den Ceintuurbaan en verder door het nieuwste Zuid. Op de wegen waar de stoet passeer de stond men meermalen tien rijen dik, terwijl in de straten er om heen een eigen aardige rust en stilte viel waar te nemen. Men kon daar de vreugdestormen en de vlagen van enthousiasme uit de verte hooren. Het glanspunt van den middagrit is wat fijnheid en spontaniteit betreft, de voortreffelijk geslaagde kinderhulde En dat de Burgemeester hier de tolk is van het Amsterdamsche volk, be wijzen èn de stilte, waarmee zijn wel sprekende rede wordt aangehoord èn de toejuichingen, waarmede het woord van den eersten magistraat meermalen worden onderbroken en aan het slot worden bezegel^ Wij hebben nu gelegenheid om na den grootschen middagrit en de glorieuse ont vangst in het Stadion, de omgeving wat beter op te nemen. Op het enorme gras tapijt, waar 't muziekkorps van de ,,Draka" speelt en padvinders voor hun diensten ge reed staan, bieden de letters W, J en B met een kroon er boven een hulde van oranje- bloemen, alles groot van afmeting. Lang kan het bezichtigen van het aldus fraai opgetooide grasveld, van de opgepakte tri bunes niet duren, want tijdens de rede van den burgemeester klonken buiten het Sta dion vóór de Marathonpoort reeds de tonen van de muziek en het gejubel van de op trekkende groepen Het défilé begint Voorop leger en vloot, met het muziek korps van het 5e reg. infanterie uit Amers foort; dan de populaire, joelende Jantjes, die de mutsen naar gul zeemansgebruik zwaaien. Na deze hulde van land- en zeemacht ver schijnen groote groepen van den B.V.L., alle in militaire pas. Het publiek zingt de po pulaire nationale liederen mee, die de mili taire muziek speelt. De Amsterdamsche Burgerwachten en corpsen uit den omtrek sïormbrigade, 3e nieuwë, geheel bemande uitruk-auto en de motorbrigade. Het publiek juicht de politie toe. Ter afwisseling van het stram saluut der politiemannen dcfileeren nu weer de harte lijk en spontaan juichende vereenigings- groepen, te veel om op te noemen. Na de landelijke ruiters imponeert „De Prinze- vlag" met haar talrijke vlaggen. Aantrekke lijk is't enthousiasme der jeugd, die nu haar beurt krijgt: eerst de Christelijke middel bare scholen en gymnasia, dan de openbare H.B.S-ers en gymnasiasten. Bij de groepen scholieren van het openbaar onderwijs blijkt duidelijk de kentering in de gevoe lens van dit deel der jeugd. Zulke groote groepen van deze zijde zagen wij vorige malen niet. Het is opvallend, dit enthou siasme. Onophoudelijk golven nu in bonte kleu renmengeling de betoogers in en uit de Marathon poort. Het is een zeer interessant en boeiend schouwspel, dit défilé. Het spreekt ons vanwege de hechtere nationale eenheid nog meer toe dan het défilé van drie jaren geleden. Wij kunnen er niet aan denken een volledige opsomming te geven van deze veelkleurige en veelsoortige, opgetogen groepen, die al maar zingen en juichen, terwijl de fanfares de lucht vervullen. Er komt tegen half zes. jammer genoeg. Stadion althans, een einde aan. Zeer tal rijke groepen wachten nog buiten, r deze duizenden kunnen niet meer worden toegelaten, want tegen kwart voor zessen vertrekken de vorstelijke personen, weer onder massazang en uitbundige toejuichin gen, uit het Stadion. Langs de wachtende vereenigingen rijden Koningin, Prins en Prinses nu. Uren hebben zij moeten wach ten. oogenschijnlijk vergeefs, maar de te leurstelling wordt vergoed, omdat de Vor stelijke bezoekers vlak langs hen rijden in gematigd tempo. Dan gaat het door de opgepropte straten aar het Paleis. De geestdrift kent schier geen grenzen, als de Koningin met Haar Kinderen en gasten de derde groote tocht maakt, straks na een kort verblijf ten Pa- leize, gevolgd door den vierden, laatsten rit ongeveer langs denzelfden weg als in het vroege middaguur. Ook aan dezen schoonen, blijden dag komt een einde. En als de Vorstelijke Per sonen aan de grens der stad afscheid nemen van den Burgemeester, nemen zij mede de hartelijke gelukwenschen van de bevolking der hoofdstad, die na het vertrek van H.M. en het jonge Paar nog uren heeft nagefeest Tot laat in den avond bleef het buiten gewoon levendig en opgewekt in de stad. Amsterdam mag terugzien op een dag van gewicht, die Vorstenhuis en hoofd stad weer dichter bij elkander heeft ge bracht. De banden tusschen Nederland en Oranje, ook in de hoofdstad des lands, zijn versterkt. Prinses Juliana heeft de bevolking opnieuw veroverd door de gulle openbaring Harer gevoe lens van vreugde en geluk; Prins Bern hard kwam blijkbaar onder den indruk van de hulde der bevolking en voor onze Koningin was het een gelukkige dag. God zij om dit alles geprezen. Officieele berichten LEGER EN VLOOT De le lult. Schiedam: de officier van den marinestoomv.- dienst der 2e kl. T J Spangenberg te Schiedam; idem der le kL H Riemers aan boord Ms „Z 7". De kap.-luit. ter zee W H C Hoog, belast met het bevel over de marinekazerne te Wil lemsoord; de luit. ter zee le kl. Jhr N J CVer- sluiJs is eervol ontheven van de waarn. van het e te Willemsoord van le officier .rlnesLv.dlenst der en belast met de betrek] en de officier van den 2e kl. H L J de Jong aj „Van Speük". De_ officier van den marinest-v.dlenst der 2i Willemsoord. C H 1 is tot notaris binnen het arrondls- rmond ter standplaats Roermond: te Maastricht RECHTERLIJKE MACHT Aangewezen is tot lid van de enkelvoudige kamer voor de berechting van burgerlijke zaken bjj de arrondissementsrechtbank te Leeu warden, mr D G Kortenbout van der SluUs. ARBEIDSINSPECTIE De controleur van den arbeid J J Cammlnga te Rotterdam is werkzaam geseld in het vljfd: district der arbeidsinspectie ter standplaats Voor Vrouwen vooral zijn "AKKERTJES" «en ideaal middel 1 vervelende kwaalij die voor vrouwen echle dag-I een opkomende migraine, zoo'n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens terugkeerende zenuwpijnen, die maar niet verdwijnen willen, o. andere klachten op gezette tijden, die U het leven vergallen. Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen. Lendenpijn, Vrou- wenpijn. Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont am ZATERDAG 19 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzendlns. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-Groot-orkest, VARA-Too- neel en orgel. 12.001.45 Gram.pl. 2.10 Voordracht. 2.30 Gram.pl. 3.15 „De laatste brief van groote figuren". 4.45 Causerie voor de J.VA. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal". 7.00 Causerie over de Amsterdamsche dia manttentoonstelling. 7.20 „Voor zon en vrijheid", tafreelen uit het kampleven der arbeidersjeugd. 3.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 De Flierefluiters. 8.45 „Neerlandia-kwartet", mannenkwartet. 9.50 Gram.pl. 10.00 Berichten ANP. HILVERSUM H 301 RL KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Orkest en Gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO- Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.15 KRO-Melo- disten en solist. 4.45 Voor R.K. Aquarium- liefhebbers. 5.00 KRO-Melodisten. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 7.15 „De onderwijzer en geestelijke volksgezondheid. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, Mede- deelingen. 8.10 Meditatie. 8.30 Omroep- Oproep door..? 8.35 KRO-Orkest, KRO- Boys en zang, voordracht en causerie. 10.30 Berichten ANP. DROITWICH 1500 RL 11.05 „Indian women today and in the future". 1.20 Commo dore Grand Orkest. 3.20 Orgelspel. 3.50 BBC-Midlandorkest. 4.50 Het Serge Krish Septet. 6.55 Welsch intermezzo. 7.10 BBC- Theater-orkest. 8.50 Variété-orkest. 10.30 Voordracht. 10.50 BBC-Orkest. 11.50 Be richten. RADIO PARIS 1648 RL 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 6.50 Gram.pl. 8.35 Opera uitzending. KEULEN 456 RL 12.20 Populair concert. 4.20 Gram.pl. 5.50 Mannenkoorconcert. 6.20 Omroepkwintet. 7.20 Literair-muzikaal programma. 8.30 Gevar. programma. 10.5012.20 Vroolijk programma. BRUSSEL 322 en 484 RI. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroep orkest. 2.23 Kamermuziek. 3.20 Gram.pl. 3.35 E. Loiseau' orkest 5.20 Omroeporkest 7.20 Zang. 7.45 Gram.pL 9.20 Salonorkest en zang. 10.30 Gram.pl. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon- orkest. 2.20 Orkest. 4.50 Zang. 6.35 Om roeporkest. 8.20 Symphonieconcert. 9.20 Hoorspel. 9.55 Vervolg symphonieconcert DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 8.30 Operaconcert. 10.50 Waldhoorn en piano. 11.201.15 Omroep-Amusementsorkest. ZONDAG 20 SEPTERIBER HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 10.45 VARA-Orkest. 11.30 Ver volg concert. 12.00 Stafmuziek 5de R.I. 2.00 Boekbespreking. 2.30 A'damsche Man nenzangvereen. „Euterpe". 3.00 Omroep orkest en solist. 4.30 Gram.pl. 5.05 Orgel spel. 6.45 Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gev. programma. 9.15 Causerie. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 11.00 Ber. ANP. HILVERSUM H 301 RI. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gram.pl.). 9.50 Geref. Kerkdienst Voorg. Dr A. Kuyper, predikant te Rotter dam. Hierna orgelspel. 12.15 KRO-Orkest (Om 1.00 Literaire causerie). 2.00 Vragen- halfuur. 2.30 KRO-Symphonie-orkest. 4.25 Voor de zieken. 5.00 Gewijde muziek (gram.pl.). 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst door Ds A. Offeringa te Scheveningen. Hierna gewijde muziek (gram.pl.). 7.50 Middenstandscauserie. 8.10 Ber. ANP. 8.20 KRO-Orkest. 9.20 Relais uit de V.S. 10.30 Ber. ANP. DROITWICH 1500 M. 12.50 Orkest 1.50 Mandolineconcert. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Religieuze causerie. 6.50 Historische causerie. 8.15 Kerkdienst RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Orgelconcert 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. KEULEN 456 RI. 12.20 Orkest en pianotrio. 6.50 Viool en piano. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M. 12.20 Klein- orkest 1.30—2.20 Orgelconcert. 3.20 Ka mermuziek. 8.20 Symphonieconcert. 484 M.: 1.30 Salonorkest en zang. 2.50 st. Saëns-concert Oude muziek. 1 „PRINSES JULIANA VERLOOFD!" Een prachtig Libel-nummer In de bekende Libellen-Serie (uitgave van Bosch Keuning te Baarn) is een keurig boekje verschenen onder den titel: „Prinses Juliana verloofd!" Een vlotte Libel met interessante bizon derheden uit het leven van Prinses Juliana en Prins Benno en een keur van prachtige foto's. Een mooie herinnering aan deze blijde dagen, dat ongetwijfeld velen zullen willen bezitten. GESCHIEDENIS VAN EÏN HOLLANDSCH - AMERIKAANSCHEN MILUONAIR DOOR K. JONKHEID (9 De kastelein van het logement, waar Willem de laatste 'acht geslapen heeft, is een slordig mensch. Altijd is hij zijn •oei kwijt. Nu mist hij weer een belangrijk paperas. Hij zoekt in de gelagkamer, in de laden van zijn toonbank, de hoeken van de tapkast achter glazen en karaffen, hij aalt de boel ondersteboven. Dan komt de huiskamer aan de leurt. In een laatje van de schuif ligt een brief. Wat is dat? ongeopend! Dat is waar ook. Heelemaal vergeten! De irief van dien reiziger, die hij acht dagen na diens vertrek ersturen moest. Dat is nu natuurlijk te laat, al vijf of zes 'eken. Hij gooit de brief op een stoel en zoekt verder. Een half uur later constateert zijn vrouw, dat de inhoud fan haar nette schuifkastje overhoop ligt en ze vindt de brief. £e vraagt haar man, wat daarmee gebeuren moet. I „Gooi die maar weg. Die ben ik vergeten". Ze bekijkt de brief aan beide kanten, vooral het adres, Pat met krullende letters geschreven is en steekt het papier voorzichtig tusschen haar ochtendjak. Ze heeft eens een oud ridderverhaal gelezen, waarin een verloren brief een ontzet tend rampzalige rol speelde. Daarom kan haar hart niet anders doen, dan in stilte besluiten, de geredde brief te ver zenden, al zal het haar misschien zeven stuivers kosten, als de postiljon geld bij'de visch verlangt. X Wanneer Gijlieden deeze mijne brief ontfangen zult, zwerf ik alreeds op de groote wateren. Ik hoop, dat mijne stap Ulieden niet al te zeer zal derangeeren Met onvaste stem leest vader Waterman de brief van zijn zoon Willem en moeder ademt met open mond, om geen sto rend geluid te maken en geen lettertje te missen. Zooeven is de brief gekomen na zes weken onzekerheid. Vader leest aandachtig van begin tot eind, doch moeder luistert verder maar half. Willem leeft en is op reis. Alleen maar naar een andere plaats. Wat maakt dat voor verschil? Voor haar besef ligt Californië niet verder dan Duinkerken. Willem tracht zijn bedoelingen te verklaren en zijn bedrie- gelijke daad met breedsprakige woorden te verbergen achter een serie goede voornemens. Hij geeft mooie beloften voor vrouw en kind, meest met het oog op later tijd, als hij schat rijk terug komt. En vooraf zal hij regelmatig geld sturen voor levensonderhoud en geleidelijk ook de zesduizend gulden terug betalen. 's Avonds zitten de vier ouders bij Aagt en bespreken met hun vijven het geval. De moeders zijn gelukkig als kinderen. Aagt lijkt welgemoed, maar zwijgt, ze luistert en overweegt De vaders begrijpen, dat van levensonderhoud en terug betalen niet veel kemen zal, ze geven geen duit voor heel Willems toekomstige rijkdom. Maar vader Waterman is te blij om zoo iets onaangenaams nu openlijk te zeggen en Willemse wil de anderen niet kwetsen, maar in zijn hart is hij woedend, omdat zijn dochter getrouwd is met een avon turier, een oplichter. Als hij onder bereik van zijn knuisten was, zou hij hem bij zijn keel grijpen en de deur uitsmijten, die zwendelaar. Hij doorziet het heele spelletje. Willems ge veinsde belangstelling voor het aanbod van monsieur Ver- straete en zijn voorgewende ziekte, om te beletten, dat zijn schoonvader zou meereizen voor de overname. Hij zit te mokken en zich te ergeren aan de naieve blijdschap van de anderen. Hebben die menschen geen verstand? Gelukkig is Aagt wijzer, die houdt haar mond en zegt geen gekkenpraat. Met haar moet hij morgen of overmorgen eens rustig praten. Het echtpaar Waterman ziet wel, dat Aagt en haar vader niet vroolijk zijn. Ze trachten hun schoondochter wat op te beuren en de lichte kant van 't geval naar voren te draaien. Maar Aagt blijft gesloten, ze glimlacht soms twijfelachtig en knikt, om de goede bedoeling te waardeeren. De Watermans gaan naar huis. Na hun vertrek spreken de anderen vrijmoediger. „Dat is geen koopje, meid", zegt Willemse tegen zijn dochter, „daar ben je leelijk mee bekocht". „Dat ben ik zeker", bevestigt Aagt. „Nog geen vijf jaar getrouwd en mijn man er van door. Wat een schandaal voor de buitenwereld!" „De buitenwereld mag er niets van weten. Praat niet over die brief. Laat de menschen stil in de waan, dat we niets ge hoord hebben". „Als de lui van Waterman het maar niet verklappen", oppert moeder. „Die hebben te meer reden om hun mond te houden. *t Is hun eigen zoon, die schande over de familie brengt". De stemming jegens den levenden gelukzoeker is lang niet zoo vriendelijk dan hij was jegens den doodgewaanden schoonzoon en echtgenoot. XI Willemse heeft zich vergist. De Watermans hebben niet gezwegen. Ze hebben hun geluk uitverteld. Het publiek smult „Heb je 't gehoord? Die Willem Waterman is boven water". „Wat zeg je? Is hij terug?" „Nee, er vandoor. Met een flinke klomp duiten van de ouwelui. Ze zeggen dertigduizend gulden". „Wat een linkert! Geef hem eens ongelijk!" „Hij is naar een vreemd land om goud te zoeken". „Ben je gek. Hij zou toch naar Duinkerken gaan. Natuur lijk is hij stilletjes doorgereisd naar Parijs om met zijn dertig duizend gulden de gebraden haan uit te hangen". „Wat een gladde, t Is altijl een gluiper geweest". „Doe jij het hem eens na". ..Daar zie ik geen kans toe". ..Als je d'r kans toe zag?" (Wordt vervolgd) Nieuwe lezers ontvangen al de verschenen nummers van dit feuilleton gratis toegezonden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9