GROOTE VIERDAAGSCHE ORANJETOCHT 6 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 lilveren jubileum M. v. Schaik Heden herdacht de heer M. van Schaik, okhuiswachter bij de Ncd. Spoorwegen m het station alhier, zijn zilveren jubi- uni. Tc tien uur werd dc jubilaris, verge- 1 van zijn vrouw en kinderen, in de de klas stations-wachtkamer gehuldigd, inspecteur der N. S.. de heer Breukei ns uit Rotterdam, was daarbij de eer- woordvoerder, die er tevens op mocht jjzen, dat de heer Van Schaik op een (stekenden personeelstaat kan bogen, ter- ijl hij den wensch uitte, dat hij nog vele ren met opgewektheid zijn taak van vei lheidswachter zal mogen vervullen. Na- ens de directie wenschte spr. hem nog jel goeds toe. De stationschef., de heer W. C. Legerstee, licitecrde den jubilaris namens het ge- ele personeel en bood hem als blijvend fldenken een fraaie pendule aan. Vervolgens sprak nog de oud-stations- ief, de heer v. Druten, die erop wees, hoe Schaik zijn taak steeds naar behooren •eft vervuld en zijn post steeds tip-top in de was. Dc jubilaris zegde allen hartelijk dank ior de belangstelling, waarna allen hem irsoonlijk de hand drukten. ie Leidsche Winkelstand eerenmodehuis Tom Westen In het perceel Breestraat 75 heeft gister heer Tom Westen „Het Heerenmode- s" geopend. De naam van deze nieuwe iak laat niet in 't onzekere over de aarcl er artikelen, die hier worden verkocht. heeren-mode-artikelen, waarvan een ime en fraaie sorteering voorhanden is. zaak is hijzonder smaakvol ingericht, meubileering is geheel in staal gchou- d. in de kleui-en grijs, blauw en zwart en iet buitengewoon prettig aan. De artilw- n liggen aantrekkelijk uitgestald. Men ieft een harmonieus en rustig geheel we ll te verkrijgen waardoor deze nieuwe gk ongetwijfeld de aandacht tot zich zal jkken. We wenschen den heer Westen arne goede zaken, it EmaiUehuis P. Oudshoorn De reeds ongeveer zestig jaar bestaande uitstekend gerenommeerde zaak an heer P. Oudshoorn in de Groenesteeg «ft ccn filiaal gekregen in het perceei larlcmmerstraat 265. In dit ruime en lurig ingerichte winkelpand is vandaan opeml „Het Emaillehuis", dat een groote rteering haard kachels en aanvenvan- artikelen bevat. Men kan er in alle prij- a ruime keus maken. [WAADAARDIG BEEST Gistermorgen tijdens de veetentoonstel- ,is de 39-jarige O. de J., uit Oegstgeest, hij een beest voor de jury moest le]_ inT door dit beest aangevallen, waaruij hij het been gebeten werd, met het gevolg, it hij een scheurwond van 10 c.M. opliep. 6 E.H.D. heeft hem naar het Acad. Zie inhuts gebracht. ie gaande en komende man irsonen uit Leiden vertrokken A. J. Balledux, Rotterdam, Nieuwehaven g E. J. M. Peeters—Beenakker, Heem st Bpsb. Toussaintlaan 4.7 Wed. A. Sc' ü&Tv.ilourik, Broekmanv d. Bergh, Aals meer," Oosteinderweg 234 II. Bing, Zuid- Afriia E. J. Bokma, Katwijk, Voorstraat 20- M. P. DekcyscrBots, Eeckeren, Belg., 11 Ülph. Juressenstr. 2 A. Buchner, Di(n Haag, Koninginnegr. 76 H. C. Bulling, Den Haag, W. de Zwijgerlaan S S. C. v. Don- lïlaar, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 44 C. J. van Dorth en fam., Hilversum, rionlaan 23 W. M. F.sser, Den Haag, v. Mlzelaerlaan 32 S. SmallenbroekFles, Haag, Oleanderlaan 63 W. Freke en Katwijk, Voorstraat la J. Gordijn, (recht, KI. Eligensteeg 10 W. J. Groe- iveld, Amsterdam, Hondiusstraat 3 II ,v. d. Weijde—Harland, Nieuwerkerk a. IJssel, Hoofdweg E 68 I. J. Heinic, liisburg, Roscnbergstr. 20 J. Hoekstra, elft, St. Olofslaan 5 H. J. de Jong Den aag, Vaillantlaan 458 M. Kok, Amers- ort. Kerkstraat 1 E. F. de Wolfv. Kooy jmegen, Mus. Kamstr. 47 W. Kreukniet, egstgeest, de Kempenaerstraat 80 I. J. semans, Apeldoorn, Deventerstraat 125 W. Lindijer, Rotterdam, Ochterveltstraat a S. Lüger, Glad-Beek, Heinrichstr. 18 A. Lijcklama Nijeholt, Rotterdam, Kral. laslaan 22 M. Mauve, Den Haag, Har- enhoekweg 109 D. Melkert, Apeldoorn, uorgangshuis 17 L. J. Mens, Den Hel- r, Ankerpark 20 E. Munting, Amster- m, Stadhouderskade J. Noppen en fam. en Haag, Burg. Hovylaan 29 J. B. van vereen, Den Haag. Danckertstraat 35 N. Overvliet, Oegstgeest, Wijttenbachweg A. v. d. Poel, Den Helder, Ankerpark R. de Rochemont, Oegstgeest, Pr. Hen- iklaan 1 H. W. de Ruijtcr, Rotterdam, izenburglaan 40 F. E. Salomons, Am- erdam, Dintelstraat 36 M. H. Schreu- r en fam.. Oegstgeest, de Kempenaerstr. A. Seeger, Duisburg Hamborn. Diester- egstraat 20 E. E. v. d. Snoek, Heemste- t, H. de Keyzerlaan 18 J. Sparreboom, m Haag, Kritzingerstraat 23S F. Taake, als, Maastrichtschestraat 50 H. Troost fam., Amsterdam. Purmcrplantsoen 20 F. Uljé, Oirschot K. D. Vader, N. O. idie A. J. Verboom en fam., Leiderdorp, indelaan 9 J. P. Verra en fam., Soest, arte Brinkweg 28 J. A. Vink, Oegstgeest de Zwijgerlaan 30 J. .W. Keijzersv Voort, Hillegom, Haarlemmerweg 8 B. Walbechm, Utrecht, Crocsestraat a A. Weeda, Amsterdam, Curacao- raat 29 II M. J. van Went, Zoeterwou- e, Hooge Rijndijk 65f F. C. Westenberg, egstgeest, de Kempenaerstraat 80 J. W. an Wijnen en fam., Voorburg, v. d. Wate ngen la an 154 W. Zaalberg, Rotterdam, ölderlaan 69b. n Leiden gevestigd M. v. Beekum, Rijnsb.weg 37 A. M. H. Beers, Oude Rijn 23 L. Bakkerde Bes, forschsingel 16 E. Beusekamp, verpleeg- ter, Rijnsb.weg 10 J. Boekee, de Genes- Mstr. 51a M. C. Bouwmeester, dienstbo- e, Rapenburg 4 J. Brand, dienstbode, 'tationsweg 10 G. Carree en fam, chef ïeelfabr. Br ede rodestraat 25 W. A. roon en fam., Stationsweg 6c E. W. Dib its, Rapenburg 131 C. W. Dirkse. onder wijzeres, Hooigracht 44 Wed. J. G Elsin- a—Don, Steenstraat 55a J. F. Driesens, popman, H. de Grootstraat S S. Foek- ing, dienstbode, Zijlsingel 24 A. Goosen n fam., sigarenmaker, Kanaalstraat 24 J. Goosen, sigarenmaker. Willemstraat 3 A. P. v. d. Haas, Vreewijkstraat 24 - G. Halbertsma, Oegstgeesterlaan 9 M. Halst en fam., bankwerkers, Meloenstr. P. A. den Hartog, dienstbode, Noord inde 34a C. van Heekeren, cand. Inf. imbtenaar, Mariénpoelstraat 29 A. C. v. -eeuwenv. d. Hoeven, Meelstraat 3 T. 'uitema, Groenhovenstraat 24 J. Jonge- jan, kapper, Pieterskerkstraat 2 B. King- ma en lam., onderwijzer, Buys Ballotstr. 40 G. Krul en fam., trambeambte, Tessel- schadestraat 27 P. Koek, touwspinner, Voorstraat 12 D. Kralt, dienstbode, J. de Wittstraat 48 S. W. v. Leeuwen, chauf feur, Transvaal kade ia W. C. Legerstee en fam., stationschef. Stationsplein 1 C. C. D. v. MeegenLelie, Seringenstraat 22a J. Net, sigarenmaker, Oude Rijn 6Sa W. Opechowski, Marislaan 1 D. W. Osse- voort, dienstbode, Morschweg 66 J. H. Passtoors. Rapenburg 56 H. Penders, dienstbode, Zoeterw. weg 1 L. W. F. H. van Peski. Witte Singel 85 Wed. J. M. de Vos—Pleijte, huishoudster. Woutershot - M. G. v. d. Ploeg en fam., remise- beambte, Coornhertstraat 28 J. H. Pijn- naken, dienstbode, Uiterstcgracht 34 J. N. de la Rambelje en fam., Ind. ambtenaar m. v., H. de Vriesstraat 42 J. C. Riet broek, dienstbode, Hoogstraat 3 J. H. M. Rutten, serveerster, Nachtegaallaan 4 K II. Schelts, Rapenburg 131 E. Smits, W. Singel 106 C. H. Strumphler, Mare 70a Wed. M. v. Drunenv. Tuijl, Zijlsingel 66 S. B. Vecht, Roodenb.straat la II. Th. A. Chr. Versteeg, motorhersteller, Was- straat 69 L. Willemscn, Rapenburg 131 A ,M. v. d. Willigen, Rapenburg 131 A. J. de Wit en fam., Levendaal 141 J. H. L. van Wijk, koopman, Woutershof 3. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C H Juffermans—Bakker d OVERLEDEN' J Fllcmon wedr 92 J. G Mast—Bloem, wede, 76 j. ONDERTROUWD: H J Engels 34 j. en M E H Vreeburg 28 J. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN EERSTE SEIZOENVERGADERING N.C.V.B. Gisteravond kwamen de leden der afd. Alphen van de Ned. Chr. Vrouwenbond 't eerst in het nieuwe seizoen in Con cordia bijeen. Wegens verhindering der pre sidente en vice-presidente berusite de lei ding bij mej. M. J. Maan. Na gebruikelijke ling met Schri ft lezen, gebed en zingen, sprak mej. Maan een kort. kernachtig wel komstwoord; en stond een wijle stil bij het erschciden van mej. Voorbij, die steeds een trouw lid der vereen, geweest is. Voor de pauze werden allerlei huishoudelijke za ken afgedaan. Speciaal werd besproken het gaan naar dc Landdag te Katwijk as. Dins dag 22 Sept. Velen gaven zich al op, doch tot uiterlijk Zaterdagavond kan men zich nog melden bij de secretaresse mevr. Bol. Na de pauze was het woord aan mevr. van Wieringen voor haar causerie „Het steun punt bij de opvoeding'Ieder en alles op de wereld heeft zijn steunpunt of steunvlak. De filosoof steunt op z'n denkkracht de man van wetenschap op z'n boeken, de athlect op z'n kracht; de handelsman op z'n inzicht. Zoo hebben de opvoeders voor hun zoo moei lijke taak zeer zeker ook een steunpunt noo- dig. Waar ligt nu voor de Christen het steunpunt bij de opvoeding? Ons steunpunt ligt in de doopbelofte. Met vele sprekende voorbeelden werd dit duidelijk gemaakt. Met groote aandacht werd deze diep op de kern ingaande causerie aangehoord. Na zingen van het lied: „Nooit kan 't ge loof te veel verwachten" ging men na dank gebed uiteen. ZONNEGLOREN De opbrengst van de speldjesdag ten bate van „Zonnegloren" heeft opgebracht f 116.15. ONGELUK In de Julianastraat viel mej. M. over een bananenschil. Ze kwam zoo ongelukkig te recht dat ze met een beenfractuur moest worden vervoerd naar het Diaconessenhuis te Leiden. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos inge schreven 135 personen, waarvan 66 steun trekkend. terwijl bij de gemeentelijke werk verschaffing 17 personen zijn te werk gesteld EERSTE PRIJS Bij de te Utrecht gehouden Nationale Vee tentoonstelling werd -van den heer G. van Dorp, in het Rietveld alhier, de Zwartblaar „Noortje" 4290 S. bekroond met den eersten prijs. HILLEGOM PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD Gisteren genoten wij een voorrecht, waar menig Nederlander jaloersch op zal zijn. De koninklijke stoet kwam, op weg naar Amsterdam, door onze gemeente en wel 2 maal. 's Morgens om ruim elf uur be reikte men de grens der gemeente en, voorafgegaan door de motorpolitie, ging de stoet zeer langzaam door het dorp, en des avonds om kwart over acht kwamen de vorstelijke personen nogmaals door. Be grijpelijkerwijs was de belangstelling bei de koeren buitengewoon groot 's Morgens stonden de schoolkinderen in het dorp op gesteld, -getooid met oranje en vlaggen. Iedereen heeft het verloofde paar van zeer dichtbij kunnen zien. KATWIJK AAN DE RIJN SIMULTAANSEANCE Gisteren werd in het clublokaal van K. D. C. door den heer J. W. van Dartelen uit Heemstede een simultaanséance gege ven. Na ongeveer 3 uur spelen waren de partijen beslist. Er werd aan 25 borden gespeeld, waarvan de heer Van Dartelen er 6 verloor, 13 won, terwijl 6 partijen in remise eindigden. Gewonnen werd er door de heeren: W. Böttcher, C. van Delft, R. Haasnoot, J. C. van Rijn, G. .T. de Vink en A. Wassenaar. Remise speelden de heeren C. van Donk, J. Freke, T. van Beelen, J. Laven. C. van Rossum en J. SchonevelcL MUZIKALE RONDGANG Zaterdagavond a.s. hoopt de Harmonie een muzikale rondgang te maken door het. dorp. In verband met de vele onkosten tij dens de laatste feesten zal dan tevens een collecte worden gehouden ten bate van de kas der vereeniging. Gezien de vele diensten, tijdens de feest dagen bewezen, twijfelen wij er niet aan of deze collecte zal een succes opleveren voor de vereeniging. TUINBOUW De afgeloopcn week gaf nog al teleur stellingen. Het is algemeen bij de tuinders bekend, dat feestdagen geen voordeel geven voor de tuinders. Integendeel. Er schijnt óf minder gegeten te worden, óf men vo digt zich met andere ingrediënten. In ieder geval schijnt geen geld disponibel to zijn voor groenten, mot gevolg een ernstige daling der prijzen van artikelen die tot heden geregeld een redelijken prijs op- M.S. DE JONG n.v. -* Kleermaker <- 's-GRAVENHAGE - AMSTERDAM Lange Houtstraat 26 Heerengracht 440 Berichten de ontvangst van de Nieuwste Stoffen voor NAJAAR en WINTER brachten. De peentelers hebben het al het slechtst getroffen. Er was tot heden geen reden tot klagen geweest. Den eenen dag wel eens wat beter dan den anderen, doch de totale uitkomst gaf geen reden tot kla gen. Doch nu was het bedroevend. Een massa bospeen en evenzoo een groot kwan tum waspeen kon geen koopers vinden te gen den minimumprijs en draaide door, de bospeen op f 2 per 100 bos, de waspeen op f 1 per 100 K.G. Geen enkele bos peen kon meer dan den minimumprijs opbrengen, en een zeldzaamheid was het als een kist peen van 20 K.G. de 25 cent haalde. Thans is he* weer iets heter. Ook voor uien was geen animo om te koopen en wat verkocht werd bracht van f 1.70 tot f 2 per 100 K.G. op. Met de bloemkoolprijzen viel het nog mee. gezien den algemeenen toestand. Beste kwa liteit kon gemakkelijk geplaatst worden tegen f 6 tot f 11.30 per 100; de massa 1ste soort ging echter voor f 6.40 tot f 10 per 100. Tweede kwaliteit bracht van f 1.60 tot f 3.40 op. Voor de zouterijen is er momen teel niets te doen. Mogelijk binnen 'n paar weken als de aanvoer gaat toenemen, want er is buitengewoon veel bloemkool uitge- plant, veel meer dan ooit te voren, in weer wil van teeltbeperking en teeltregeling. Het zijn de bloemisten die het vergallen, door dat zij in het bezit gesteld zijn eener teelt regeling op grond hiervan, dat men enkele jaren geleden op bloembollengrond enkele rijen tuinboonen plantte om het stuiven te voorkomen. Practisch werden deze niet ge teeld als groente, doch men heeft kans ge zien voor die zgn. met tuinboonen beplan te oppervlakte teelt vergunning te krijgen. Waar dus b.v. in 1934 totaal geen groente stond, staan thans duizenden Roeden met bloemkool. Gele en roode kool was goedkoop, de aan voer blijft als gevolg van de lage prijzen voorloopig nog wel zeer matig. De prijs varieert \an f 1.60 tot f 1.90 per 100 K.G. In aardappelen is nog weinig te doen. Mooie zandeigenheimers kunnen geplaatst worden tegen f 0.60 tot f 0.75 per kist van 25 K.G. Klei-eigenheimers brengen niet moer op dan f 0.40 tot f 0.50 per kist. Drie lingen varieeren van f 0.25 tot f 0.35 p. kist. KOUDEKERK DE VORSTELIJKE VERLOVING De Vorstelijke verloving is alhier ook op Woensdag op waardige wijze gevierd. Aan de gedane oproep om uiting te geven aan de vreugde welke 'ihans alom in den lande heersoht. was door velen gevolg ge geven. Het feest begon des middags met muziek en kinderspelen op het weiland van de er ven wed. Heemskerk, waarvoor al aan stonds van de zijde van het publiek groo te belangstelling bestond. Des avonds was er voor het gemeente huis 'n fakkeloptocht georganiseerd, waar aan vele vereen igingen deel namen. Voordat deze stoet zich in beweging zette, sprak bur gemeester Kwint de leiders der vereenigin- gen in de Raadzaal toe, waarna de raad naar buiten kwam ën de commandant der burgerwacht de heer G. Schouten, het com mando gaf „geef acht" en dc geweren deed presentecrcn, waarop de muziek het Wil helmus inzette. Vervolgens hield de burgemeester een toe spraak die door den heer J. C. Ketel na mens de verschillende vereenigingen werd beantwoord, waarna hij een telegram voor las aan H. M. dc Koningin en het verloofde vorstelijk paar. Hierna zette de optocht, voorafgegaan door de muziek, zich in beweging, eerst tot „Meer burg" en daarna terug tot Boerensohouw. Jammer, dat de Lagewaardscheweg niet m dc route kon worden betrokken, als geheel ongeschikt. De tocht verliep uitstekend en in volmaakte orde, terwijl v.an de zijde van het publiek hiervoor zeer groote belangstelling bestond. Het gehecle dorp zag er voorts in zijn vlag- gentooi. versieringen en illuminaties echt feestelijk uit en op prachtige wijze hebben velen medegewerkt, om deze dag zoo goed mogelijk te doen slagen. UNIE COLLECTE De alhier erf aan den Hoogen Rijndijk ge houden Uniecollecte heeft opgebracht f 68.06. OEGSTGEEST DE „OUDJES" GAAN UIT Begunstigd door heerlijk herfstweder werd gisteren de jaarlijksche autotocht voor ouden van dagen gehouden. Het comité voor deze zaak had, zooals we dit gewoon zijn, voor een uitstekende organisatie gezorgd. Nadat men ongeveer kwart voor twee uit het Wilhelminapark was vertrokken, ging de tocht over Sassenheim, Lisse, Noordwij- kerhout, Noord wijk naar de theetuin „Meyen- del", waar de oudjes, geholpen door een vroolijk gezelschap van helpsters, uitstapten, om thee te drinken, waarbij het comi'-é voor de noodige versnaperingen had gezorgd. Ver volgens ging de tocht over Wassenaar naar Den Haag, waar in „De Boschjes van Poot" opnieuw werd gerust en gefuifd. Tevens werden hier dc ruim zestig oudjes met het comité en de leiders gefotografeerd. Een speciale foto werd genomen van den ouden Jan van Spronsen, 92 j'aar oud. Wat glun derde de oude baas over die buitengewone enderscheiding. Ondertusschen was het tijd geworden om op te breken en huistoe te gaan. En o, als men dan onderweg de Ko ninklijke Familie eens tegenkwam, die om streeks dien tijd uit het Stadion zou komen, dat zou de kroon op de mooie dag zetten. Wel werd nog cenige tijd gewacht aan het, kruispunt de drie wiitte palen, maar men kon met de ouden, die ook naar huis ver langden, niet langer wachten en zoo arri veerden we dan, onder protest van de jonge ren, in het Witte Huis, waar een rijk voor ziene disch gereed stond, waar een gretig gebruik van gemaakt werd en die de opge wekte stemming, die den heelen middag had geheerscht, ten top deed stijgen. Alles overziende kunnen we niet anders dan van harte instemmen met de woorden van dank, die aan het slot werden gebracht aan het Comité voor zijn uitnemende zorgen. Wanneer mon ook in dezen eens achter de coulissen kijkt, hoe hard gewerkt moet wor den aan de voorbereiding en welke teleur stellingen dan het Comité dikwijls nog wachten van gedane beloften, die op het laatste moment weer worden ingetrokken, moeten we een beroep doen op alle auto bezitters in Oegstgeest. Laat het niet meer noodig zijn, dat het Comité op het laatste moment nog bussen moet huren om inl plaatsruimte te voorzien, maar laat het weer worden een file van luxe auto's. In de stra lende gezichten van de oudjes vindt ge rui me belooning voor het afstaan van uw wagen. VOORSCHOTEN ONDERLING HULPBETOON In het Gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan hield de Vereeniging oor Zlekenhuisverpleging „Onderling Hulp betoon" een algemeene ledcnxergadering on der leiding van den voorzitter, Ds. H. P. Fortgens. De opkomst der leden was niet zoo groot als in een vorige vergadering toen de voorzitter met een enkel woord de ergadering opende. Uit het verslag van den secretaris, den heer C. Bolle, bleek dat het ledental nog toegenomen en op 31 December 1935 be droeg 1115 leden. Het ledental \an het ope ratiefonds bedroeg 567 leden. Aan vcrpleegkosten was een bedrag uit gegeven van f 544Q.50 en aan vervoerkosten een bedrag van f 192.73. 63 leden waren ver pleegd geworden met een totaal van 1759 verpleegdagen. Door liet operaticfonds wa ren 6 leden geholpen tot een bedrag van f 250. Het jaarverslag van den secretaris werd door de leden goedgekeurd, waarbij de .'oorzitter een woord van dank voegde voor het verrichte werk gedurende het jaar 1935. Vervolgens deijd de penningmeester, de heer G. Harteveldt, rekening en verantwoor ding van zijn gehouden beheer. De ontvangsten hadden f 12.112.41% bedra gen, de uitgaven f 6598.18. zoodat er een batig slot was van f 5514.23%. De vermeer dering van het saldo bedroeg opgeveer f 300 Deze rekening en verantwoording was bereids door de commissie van controle na gezien en accoord bevonden. Den penning meester werd dank gezegd voor zijn accu raat beheer. Tot leden der commissie van controle voor het nazien van de rekening over 1936 werden benoemd dc heeren L. L. J. Stree- der. G. H. van Leeuwen en P. Dijkman. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de. hee ren C. Bólle, J. Braggaar en J. M. de Ruy- ter, herkozen, die voor zoover aanwezig hun herbenoeming aannamen. Hierna deed het bestuur een tweetal me- dedeelingen aan de vergadering: a. dat de vereeniging was toegetreden tot het streek- verband, waardoor meer eenheid wordt ver kregen in verschillende gemeenten (bloem bollenstreek); b. dat de uitkeering xoor 1936 blijft bepaald op f 3.50 per verpleeg- dag, tot een maximum van 50 dagen voor volwassenen en op f 2.50 per dag voor kin deren. Bij de rondvraag werd het bestuur ver zocht de mogelijkheid van contributieverla ging onder de oogen te willen zien voor personen boven 18 jaren, in verband met de tijdsomstandigheden. Het bestuur gaf de toezegging in één eerstvolgende bestuursvergaderingen dit punt te zullen overwegen. Hierna sloot de voorzitter met 'n woord van dank voor de getoonde belangstelling deze vergadering. Na afloop had een verga dering plaats van leden van het Operatie- fonds. De ontvangsten hadden f 1104.62% bedra gen, de uitgaven f 399.33, zoodat hiervan hqt batig saldo was f 705.29%. IN HET VOORBIJ GAAN De Koninklijke Familie passeerde gister morgen, tijdens de tocht naar Amsterdam, ook deze gemeente. Nabij de Haagsche Schouw waren vele mensohen saamgestroomd en stonden o.m. de kinderen van de O. L. school (Rijndijk), onder leiding van het hoofd, den heer J. II. Romijn, met vlaggen en oranje ter zijde van den weg. Bij het voorbijrijden van de juichende me nigte werd het 'tempo wat verminderd en passeerden Prinses Juliana, Prins Bernhaivl, H. M. de Koningin met familieleden en ge volg de menigte stapvoets. WOUBRÜGGE VEENDERPOLDER De ingelanden van den Veenderpolder kwamen in vergadering bijeen. De heer C. W. Uit den Bogaard werd tot lid van het bestuur gekozen. Van Rijnland waren enkele opmerkin gen gemaakt over de rekening 1935 met be trekking tot e enaan den secretaris-penning meester toegekende gratificatie. Met alge meene stemmen werd besloten deze niet te verminderen. Voorts werd besloten de gen van een grintlaag te voorzien. Een verzoek was- ingekomen van de re gionale commissie voor werkverschaffing te Leimuiden om medewerking te verlee- nen bij de tewerkstelling van werkloozen voor uitvoering van werk in den polder. Volgens het schrijven van de commissie komen de lasten voor. gemeente en rijk. De gemeente Woubrugge is bereid medewer king te verleenen, doch de meerdere kos ten dan die der steunverleening behooren voor rekening van den nolder te blijven. Het bestuur kan zich hiermede niet ver eenigen en meent, dat aan de hand van de bepalingen der keur sanctie kan worden toe gepast op nalatigheid bij het nakomen van verplichtingen inzake het schoonhou den van slooten enz. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Voorts werd nog met algemeene stemmen besloten om de machine, welke nog in de molen staat, te verkoopen, waarna sluiting volgde. Burgerlijke Standen KOUDEKERK Bevallen: A Verdoes—Glas bergen d. Overleden: J. Bosch 8l J„ echtgen. van i GEMENGD NIEUWS Het vergaan van de haringlogger VL. 20 Bemanning thuisgekomen Men meldt ons uit Vlaardingen: Gistermiddag is de bemanning van de motorlogger Thor, VL 20, die onder Enge land gezonken is, behouden alhier aange komen. Over het ongeval heeft schipper H. Struys een en ander medegedeeld. Men bevond zich Zaterdagmiddag 12 Sept. kwart -over 5 op 55 gr. 34 min. N.br. en 0 gr 7 min. W.I., stijve bries, hooge zee maar uit stekend zicht. De wachtsman zal od 3 a 4 mijl afstand een schip recht op hen aan varen. Toen het schip op ongeveer 1% scheeps lengte bij hen vandaan was. heeft de wachtsman de telegraaf or „volle kracht vooruit" gezet, teneinde nog wat ruimte te geven, daar hij bemerkte, dat het schip, hei welk een groote treiler bleek te zijn, weinig of niets van koers veranderde. Op deze wijze trachtte hij nog voor den treiler voorbij tc varen, doch daar dit schip MET ONS REISBUREAU LIBERTAS PER TOURINGCAR NAAR HET LAND VAN PRINS BERNHARD met bezoek aan het stamslot der vorsten van Lippe, te Detmold. Van Dinsdag 29 September tot Vrijdag 2 October. Vertrek vanuit Rotterdam, den Haag en Utrecht: Bij vol doende deelname ook uit Leiden en Dordrecht. Dit wordt een schitterende tocht, door prachtige najaars- bosschen, terwijl ons ongetwijfeld in het oude vorstendom een gastvrije ontvangst wacht. Aanmelding voor Zaterdag 19 September a.s. aan ons Reis bureau Libertas, Goudschesingel 105, Rotterdam. Tel. 22490, giro 279855. Kosten Fl. 33.50 p. p.. incl. consumpties entrée's enz. Voor gezamenlijk paspoort kan door ons bureau worden gezorgd, tegen den kostenden prijs. Men lette vooral op begin- en eindpunt van deze reis- met een vaart van ca. 12 mijl aan kwam vóór de motor volle kracht werkte, zoodai de treiler, die bleek te zijn de Esquimaux gemerkt H(ull) 22, ree'l« met volle krnr.ii» op het selup voer, 3 a 4 meter achter de midscheeps. Dus kreeg liet schip een gat in het dek van ongeveer één meter lengte er daar de treiler min of meer een schuin steven had. was deze zoover in onze brug gedrongen, dat de spaken van het stuurrad aan bakboord stuk waren. De schok was hevig on werd dadelijk gevolgd door een tweede. Schipper Struys die beneden was, zag toen hij boven kwau reeds 7 leden van zijn bemanning op dc Engelsche trawler overspringen. Dircv-f werd de motor stopgezet en zijn de overig- leden der bemanning alsmede de schippei in de reddingboot gegaan en naar de trei Ier geroeid. Toen bleek dat de VL 20 niet dadelii' zonk werd besloten de logger naar Shields de naastbijgelegen haven te slepen. Vier le- leden der bemanning zijn daarna weer naar de ..Thor" teruggekeerd en hebben door middel van een stalen tros het schip met de Engelsche trawler verbonden. Na dat men 5 A 8 mijl gesleept had, brak de tros.. Andermaal werd de verbinding tot stand gebracht; nu echter met 20 vaam ankerketting van de VL 20, waarop 2 staAl- trossen van de Esquimaux bevestigd zou den worden. Terwijl wij hiermede bezig waren geraakte één der trossen in de schroef van den treiler. zoodat beide sche pen hulpeloos lagen en door de zwaarte van de bocht van deze ankerketting, kwa men beide schepen met bakboordzijde tegen elkaar te liggen, waardoor een vreeselijk gebots en gekraak ontstond op de VL 20 Zoodra de tros uit de schroef van de Esqui maux verwijderd was, zijn wij wederom met sleepen begonnen. Vermoedelijk door te sterk aanzetten is de ankerketting dadelijk gebroken en daar het intusschen donker geworden was, moes ten verdere pogingen, mede door te hooge zee, gestaakt worden. Schipper Struis heeft toen den stuurman order gegeven een wit licht op de zetten, teneinde de VL 20 met donker in het oog te kunnen houden. Wij bleven vlakbij drijven, zoodat het witte licht goed te zien was, doch om c.a. 1 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag ver dween het licht, zoodat toen ons schip ver moedelijk is gezonken,. Wij bleven echter op dezelfde plaats drijven tot 's morgens 7 uur en daar wij ook toen niets meer zagen, bleek dat de VL 20 in de diepte was ver dwenen. De schipper heeft alleen ds scheepspapieren in veiligheid kunnen bren gen. Al de eigendommen van de beman ning zijn mede verloren gegaan. De Engelsche trawler arriveerde om 6 uur te Huil, waar de bemanning in het Zee manshuis een onderdak vond, en het bij zonder goed hebben gehad. Per Hull-boot is men te Rotterdam aangekomen. EMMA-KINDERHUIS TE HOENSBROEK Op Woensdag 7 October a.s. zal te Hoens- broek de officieele opening plaats vinden van het nieuwe Koningin Emma-Kindcrhuis uitgaande van de stichting „Limburgs Pro- testantsch Kinderhuis". De openingsrede zal gehouden worden door Z.Exc. Minister Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine als voorzitter van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. Teivens zullen de arbeiders met ingang van die datum het ben gewerkt, worden toegesproken door Z.Exc. Minister M. Slingenberg. die ook de openingsplechtigheid (het hijschen der vlag) zal verrichten. ONDER TREIN VERPLETTERD De 15-jarige mej. A. Broos, wonende Tes- selschadestraai 19 te Dordrecht, is gis termiddag om half één op de onbewaakt0 overweg bij de Kilweg onder Dubbeldam door de trein, die om 12.16 uit Dordrecht naar Breda vertrok, overreden en gedood. De trein had een half uur vertraging. INBREKER GEPAKT In verband met de veelvuldige te Lent erf Eist gepleegde inbraken, ls door d9 politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, met het resultaat, dat op verzoek van den burgemeester van Eist door de Nijmeegsche politie is aangehouden zekere B. v. d. V., uit Nijmegen, die ervan verdacht wordt de In braken in de Katholieke scholen te Lent te hebben gepleegd. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Stavenisse, J. G. R Langhout te Den Bommel. LAATSTE NIEUWS De bruggen bij Vlake Morgen derde en laatste transport Twee van de drie brugdeelen welke van het terrein der firma Penn en Bauduin te Dordrecht naar Vlake moeten worden ge sleept, zijn op de plaats der bestemming aan gekomen. Het derde zal bij goed weer mor genochtend 6 uur vertrekken. Dit is de brug voor gewoon xerkeer. Het betreft namelijk bij Vlake een dubbele spoorbrug en een voetbrug. Doodelijk arbeidsongeval Hedenmorgen is de 23-jarige ongehuwde arbeider J. Heuts, wonende tc Heerlen, die in dienst was van den aannemer Van der Hoeven en werkzaamheden verrichtte op de bovengrondsche werken van de Oranje- Nassaumijn 1, bij het doorgraven van een dijk in het slikbassin, door plotseling los brekend slik bedolven en gestikt. De „Sirenes" weer 5 M verder CALLANTSOOG, 18 Sept. Bij de bei^ings- pogingen van de „Sirenes" is men er in den afgeloopen nacht wederom in geslaagd, hc/ schip een vijftal meters verder naar zee te sleepen ondanks het feit, dat de hoogte van het water, waarvan men verwachtte dat deze 8 meter A.P. zou zijn, 5% meter A.P. bedroeg. Gaszinker te Velzen hersteld Naar wij vernemen is men met het om vangrijke werk van de reparatie van den gaszipker in het Noordzeekanaal te V e Is e n gereed gekomen. De duiktoren van Ir. van Wienen, met welk apparaat de beide lekken gevonden en gedicht zijn sal vanmiddag naar het terrein van de Amsterdamsche Droogdok Mij. ge sleept worden. Proeven met den gaszinker hebben aan getoond, dat zich thans op geen enkele plaats nog lekkage voordoet. De technische commissie, die in verband niet het opgetre den defect was ingesteld, is dan ook zeer tevreden over den gunstigen afloop van het zware karwei. HET ALCAZAR OPGEBLAZEN MADRID, 18 SepL De regeeringstroe- pen hebben het Alcazar te Toledo opge blazen. Zooals men weet hadden mijn werkers de laatste dagen loopgraven aangelegd en daarin mijnen gelegd ECONOMIE EN FINANCIEN Uitgifte schatkistpapier De minister van financiën maakt bekend, dat op 23 dezer de insohrijving wordt opengesteld op: a. schatkistpromessen; b. 1-jarige schatkistbiljetten, rentende 3 's jaars, op vorderbaar 1 Oct. 1937; c. 5-jarige schatkistbiljetten, rentende 3% Vo 's jaars, opvorderbaar 1 Oct. 1941. Aan schatkistpromessen en schatkistbiljet ten gezamenlijk zal in het geheel worden uitgegeven een totaal bedrag van ten hoog ste 20 millioen. De schatkistpromessen, groot 10.000, 500.000 en 100.000, worden gesteld ten e van den nemer of order; zij hebben een looptijd van 3 of 6 maanden en zijn op 1 Jan. 1937, resp. 1 April 1937. betaalbaar. De biljetten, ten bedrage van 1000, 5010 en 25.000, zijn voorzien van halfjaarlijk- 6che coupons. De geboden prijs voor schot kist promessen moet per 10.000, die voor schakistbiljetten per 1000 in Nederlandsche munt kunnen betaald worden. De storting van de verschuldigde 6oirf moet geschieden op 1 October,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7