Gevechten ten Westen van Madrid VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 EERSTE BEAD PAG. Buitenland EUROPEESCHE HERORIENTEERING Het heeft er allen schijn van óf de be zoeken, welke de Fransche generaal Game- lin en de Poolsche legerchef Rydz-Smigli onlangs gewisseld hebben, een belangrijke evenwichtswijziging kunnen beteekenen in de positie van oost- en zuid-oost-Europa. Polen heeft, na een periode van toenade ring tot Duitschland, blijkbaar opnieuw het roer omgelegd, niet om zich nu in Fran sche of Russische armen te werpen, maar om het oude ideaal van wijlen Pilsoedski, een onafhankelijke politiek, met temeer kracht na te streven. Uit wat over de we derzij dsche Poolsch-Fransche besprekingen bekend geworden is, kan men afleiden, dat Polens militaire positie, met behulp van Fransch kapitaal, aanzienlijk versterkt is geworden, zoodat het land een redelijker kans maakt, in geval van een dreigend Russisch-Duitsch conflict, zijn neutraliteit te handhaven. Is Polen op deze manier meer dan ooit een afzijdige zone geworden, zijn voorbeeld schijnt op de politieke houding Tsjechoslowakije, Roemenië en Zuid-Slavië bezielend te hebben ingewerkt. Op de be sprekingen, welke deze Kleine-Entente-lan- den onlangs te Bratislava gehouden hebben, is althans een einde gekomen aan de ver schillende aarzelingen, waaraan deze drie verbondenen sedert geruimen tijd onder worpen waren. Twijfel was bij hen gerezen of hun bondgenootschap, gesticht met het doel onderling de grenzen tegen de verlie zers van den wereldoorlog te waarborgen, niet meer gevaren dan baten dreigde mede te brengen. De belangen der drie staten liepen immers meer en meer uiteen, en de conflictcnstof leek met deze divergentie vaarlijk toe te nemen. Praag had zich, uit beduchtheid ten opzichte van Berlijn, met Moskou in bondgenootschap begeven, stap welke aan Boekarest zeer onwelgeval lig was. In de Roemeensche hoofdstad im mers moest de beduchtheid toenemen, dat op deze wijze Rusland er des te eerder over zou gaan denken, de gebieden terug te eischen welke het na den wereldkrijg aan Roemenië had moeten afstaan. Rusland was als een wig tusschen Roemenië en Tsjechoslowakije in gekomen. Doch ook Zuid-Slavië had geleidelijk een eigen koers bepaald, en wel in de richting van het Derde Rijk, waarvan het, dank zij Schachts handige economische politiek, steeds meer den invloed op zijn bedrijfsleven ging on dervinden. Polens consolidatie, dank zij Fransch ka pitaal en de leverantie van geperfection- neerd Fransch oorlogsmateriaal, is er mede een der oorzaken van geweest, dat thans de Kleine Entente-landen ook weder meer gaan aansturen op de vorming van een in Polens verlengde liggend neutraal blok in het midden van Europa, dat in de toekomst een belangrijke scheidsmuur tusschen Rus land en Duitschland zal kunnen blijken Roemenië en Zuid-Slavië zullen ertoe over gaan, economisch elkander meer te steunen- onder andere door grondstoffenruil, terwijl de drie landen hun gezamenlijk militair apparaat waardevoller zullen maken, door in hun bewapening meer eenheid in te voeren. Het is te begrijpen dat men zoowel te Rome als te Berlijn deze beweging, welke geheel ligt in de lijn der oude Fransche bondgenootschappen-politiek, met gemeng de gevoelens aanschouwt. Rome heeft reedi nu stappen ondernomen, welke als een te genzet tegen de consolidatie der Kleine En tente kunnen gelden. Te Weenen zullen binnenkort de ministers van buitenlandsche zaken van Oostenrijk, Hongarije en Italië bijeenkomen, om op de basis der zooge naamde Romeinsche protocollen hun geza menlijke belangen te bespreken. Vermoede lijk zullen op deze conferentie zoowel de economische problemen van het Donaubek- ken, als de militaire belangen van Honga rije en Oostenrijk ter sprake worden ge bracht Laatstgenoemd land heeft reeds zijn j.weervrijheid" hernomen; Hongarije zal niet veel langer aarzelen, eveneens daartoe over te gaan. De ruggesteun van het machtige Italië zal beide landen in dit opzicht zeer Welkom wezen, terwijl het Mussolini niet onverschillig kaïn laten, of hij via deze beide zwakkere bondgenooten zijn invloeds sfeer tot ver over den Brenner zal kunnen .uitbreiden. Practisch zou een en ander wellicht hier- bp neerkomen, dat Italië een aanzienlijk 'deel overnam van de taak en de invloed. Welke vóór 1914 aan de Oostenrijksch-Hon- dubbelmonarchie toebehoorden! De Spaansche burgeroorlog MALAGA WACHT VERSTERKINGEN Aan het Talavera-front zou het de nationalisten, naar „United Prees" meldt, wederom zijn gelukt de volks fronttroepen 12 K.M. in de richting van Madrid terug te dringen. Bij deze operaties zouden aan Ma- drileensche zijde 400 man gesneuveld zijn, terwijl de Rationalisten boven dien 250 gevangenen maakten. Do nationalisten veroverden de 6tad Lucillos, aan een der belangrijkste we gen naar Madrid. Ook Santa Ollala, tot dusver het hoofdkwartier van de volksf ronttroepen aan 'het Talavera- front, werd door de nationalisten be zet. Bij hun opmarsoh in de provincie Toledo bezetten de nationalisten, zón-der grooten tegenstand te ontmoeten, een viertal kleine plaatsen. Na de verovering van Lucillos onderna men zes regeeringsvLiegtuigen een lucht aanval op deze stad. De uitwerking van dit bombardement was echter gering en i het heet-, kon-den drie reg3eringsv 1 iegtuigen worden neergeschoten. In dezen gevechtssector hebben de lucht strijdkrachten van Madrid ook een Roode Kruis-afdeeling opgezocht en deze met bom men bestrooid. Een arts en een verpleegster werden gedood, twee andere verpleegsters zwaar gewond. Daarentegen zijn de loopgraven der volks- fronters tusschen Lucillos en Caealejas door de luchtvloot der nationalisten zóó hevig en zoó langdurig ondier vuur genomen, dat deze verdedigingsstellingen nauwelijks nog bruikbaar zijn. Bij de inneming van Lucillos is generaal Mol-a een aanzienlijke wapenbuit in handen o.a. een aantal geweren van Mexi co ansche herkomst. Uit een communiqué vam- de militaire autoriteiten te Burgos blijkt ten slotte, dat de nationalisten erin geslaagd front der regeeringstroepen en mijnwerkers rond Oviedo te doorbreken. Gelijktijdig zijn daarop van de stad uit aanvallen op belegeraars ondernomen, die volledig suc ces hadden. De positie van Malaga In het hoofdkwartier der 'nationalisten te Sevilla gelooft men, dat dè vel van Malaga aanstaande is. De stad wordt door batte rijen der rechtschen onder vuur genomen, Radio-Jerez bevestigt de inneming van Rond-a doo-r de nationalisten. Voor de regeeringstroepen te Malaga is hulp uit Mexico in aantocht, althans indien de „MaaHenes" niet tijdig door de nationa-' listen onschadelijk wordt gemaakt, de „Magallane6" niet tijdig door de nations raad geweren en munitie aan boord, uit Mexico afkomstig, en vluchtelingen uit Malaga, die te Gibraltar zijn aangekomen weten mede te deelen, dat de kruiser „Jaime Primero" en verscheiden torpedo booten in de haven van Malaga gereed ge houden worden, om het Mexicaainsche schip tegemoet te varen en het veilig naar te geleiden. Malaga wordit op het oogenblik nog door 30.000 man regeeringstroepen verdedigd, maar de ravitailleering en bewapening de- >r troepen Iaat zeer te wenschen over. Na de hulp uit Mexico hopen de volks- fronters tot een tegenaanval te kunnen overgaan. Blijven de gezanten in Frankrijk? De oorspronkelijk op gisteren vergadering van het zich te St Jean de Luz bevindende Madrileensche corps diploma tique, waarin een beslissing genomen had moeten worden ten aanzien van den door Madrid gestelden eisch, dat de diplomatiek* vertegenwoordigers naar Spanje terugkee- ren, is tot heden verdaagd, aangezien nog. niet alle rageeringen haar standpunt heb ben bepaald. Aangenomen kan echter worden, dat het diplomatieke corps aan de uitnoodiging van Madrid geen gevolg zal geven. peen rood front in België? De Brusselsche vereeniging der Belgische Brbeiderspartij heeft op een buitengewoon congres de vorming van een volksfront in België naar fransch en Spaansch voorbeeld besproken. Dë meerderheid der sprekers verklaarde Eich tegCn zulk een volksfront, evenals de vorzitter der partij, de gezondheidsminister iVandervelde, die krachtig gesteund werd door den minister .van buitenlandsche za ken, Stark. Na ampele discussies werd besloten, de Stemming over een resolutie in deze kwes tie de volgende week .Woensdag te doen plaats vinden. GARANTIE.STANDGROEN GARANTIE-STANDBRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZ WART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel I Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - .TELEF. 50 (Aio.) DE KOMENDE WEENSCHE CONFERENTIE Naar nauwere band met Italië Men beschouwt te Rome het bezoek van Guido Schmidt, minister van buitenlandsche zaken, als een inleiding tot een belangrijke diplomatieke actie. Op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken van Italië, Hongarije en Oostenrijk te Weenen, waartoe dit bezoek, zootals gemeld, de aanleiding is geweest, zou op de eerste plaats aandacht worden besteed aan de houding der drie staten tegenover de kleine entente. De conferentie te Wee nen wordt beschouwd als een antwoord op de bijeenkomst te Bratislava, Voorts zal deze bijeenkomst een plechtige bekrachtiging zijn van de Italiaansch-Oos- tenrijksch-Hongaarsclie entente tegenover Duitschland. De invloed van Duitschland in Oostenrijk zou zich op twee verschillende wijzen doen gevoelen: door de nationaal-socialistische propaganda, welke zich openbaart door uit oefening van pressie op de binnenlandsche politiek van Oostenrijk en. door diplomatieke activiteit Het schijnt, dat Duitschland voor al van den weerslag op Oostenrijk van de communistische actie het buitenland, waar voor de regeering te Weenen beducht is, zou hebben geprofiteerd, om te pogen Oostenrij k te betrekken in den ideologischen kruistocht, welke openlijk te Neurenberg is gepredikt, waardoor het evenwicht in de vriendschap, welke Oostenrijk gelijkelijk voor Berlijn en Rome koestert, tem gunste van den Duit- schen invloed zou zijn verstoord. De bijeenroeping te Weenen zelf van een Itah'aansch-Oostenrijksch-Hongaarsche con ferentie is het tegenwicht ten behoeve van den Italiaanschen invloed in Oostenrijk. Volkenbond en wapenhandel Het secretariaat van den Volkenbond heeft medegedeeld, dat op het programma van de zitting van den Volkenbondsraad ook de kwestie is geplaatst, hoe op grond van de bepalingen van het Volkenbond»- handvest wapenleveranties aan oorlogvoe renden te verbieden zijn. In September 1934 werd deze kwestie naar aanleiding van hel Chaco-conflict gesteld door de Assemblée, die den Raad verzocht een commissie te benoemen, die op grond van het internatio nale recht en de interpretaties van het pact moest onderzoeken hoe wapenleveran ties aan de oorlogvoerenden te verbieden waren in het kader van het pact en haar conclusies aan den Raad en de Assemblée moest overbrengen. De commissie is op 21 September bijeen geroepen. In officieele kringen te Genè\e merkt men op, dat deze zaak niet op het programma geplaatst is, omdat zij actueele beteekenis heeft. Labour en Engelands bewapening Een nieuwe zwenking? De „News Chronicle" meldt, dat venvacht wordt, dat het uitvoerend bestuur van de labourpartij iin een buitengewone vergade ring zal besluiten, de oppositie tegen het herbewapeningeprogram der regeering op te geven op de volgende voorwaarden; le. dat het kabinet de collectieve veilig heid krachtig ondersteunt; 2e. dat geen regeling van de zaken van Europa plaats heeft zonder Rusland; 3e. dat voorzorgsmaatregelen worden ge troffen tegen overmatige winsten bij de fabricatie van wapenen. Het blad geeft te verstaan, dat de labour partij bovengenoemd standpunt zal aan vaarden in weerwil van tegenstand daar tegen van den kant der Intellectueelen, in de partij. Het zegt, dat wegens de verontrus tende snellhid waarméde de fascisten in de richting gaan van^de-militaire suprematie, de teenstanders van herbewapening in grooten getale hun houding herzien. Blum spreekt over vrijheid De traditie der revolutie In een radiotoespraak heeft minister president .Blum onder meer gezegd: „Tn overgroote meerderheid blijft hel Fransche volk gehecht aan de herinnering en de traditie der Fransche revolutie. Frankrijk gelooft aan de politieke vrijheid, de burgerlijke gelijkheid en de mensche- lijike broederschap. Onder de rechten der vrijheid rekent het in de eerste plaats de vrijheid van gedach ten en van geweten. De geschiedenis van de laatste eeuw heeft bewezen, dat het democratische regime minstens evenveel stabiliteit heeft geboden alp de regeeringssystemen, die.,her_usien op de almacht, yan .één man. Frankrijk wil geert ëpjcéjeii"apcjerert staat de regeeringsbeginsele'n 'opleggen, dre het als de meest verstandige en rechtvaar dige beschouwt Het eerbiedigt de souve- reiniteit van andere staten, zooals het zijn eigen souvereiniteit meent te kunnen ver dedigen. Frankrijk wil in vrede leven met alle volken, onverschillig hoe hun binnen- landsch bestuur Chronische hoofdpijnen verdwenen Toen oorzaak weggenomen werd Meestal krijgt U hoofdpijn zoodra afval stoffen te traag door Uw afvoerorganen wor den weggevoerd, waardoor Uw bloed ver ontreinigd wordt. Zorg daarom dat Uw af voerorganen goed functioneeren. Spoor met dë zes minerale zouten in Kruschen Salts Uw afvoerorganen op zachte wijze aan tot gezonde en geregelde werking, zoodat zelfs het laatste deeltje achtergebleven afval vol komen wordt verwijderd. U zult spoedig de gevolgen bemerken van die inwendige schoonmaak: Uw bloed is zuiver en ver- frischt. Klachten als hoofdpijn, vermoeidheid en neerslachtigheid, behooren tot het ver leden, want de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts heeft de oorzaak van deze kwalen weggenomen. Mej. G. R. te L. schrijft: „Eenigen tijd ge leden leed ik aan chronische hoofdpijnen. Ik probeerde verscheidene middelen, maar ik kon dat loome, vermoeide en lustelooze ge voel niet kwijt raken, en eiken morgen weer zag ik tegen den nieuwen dag op. Toen ik eens een paar dagen uit logeeren ging bij een oom en tante, die beiden in de 70 waren, verwonderde ik mij voortdurend over hen, hoe gemakkelijk zij hun bezigheden ver richten, opgewekt en gelukkig; zij leken ja ren jonger dan zij waren. Ik vertelde hun wat mij scheelde. ,Dan moet je eens aanwennen, wat wij reeds jaren doen. Een tipje Kruschen Salts 's ochtends in je eerste kop thee." Dat was een half jaar geleden en sinds dien ben ik oneindig veel beter. Zonder hoofdpijn, en met een gevoel dat het leven nu de moeite waard is. Kruschen Salts is werkelijk schitterend." Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Adv. De stakingen in Frankrijk Te Rijssel accoord bereikt In het textielconflict te Rijssel, waarbij omstreeks 100.000 arbeiders betrokken wa ren, is thans overeenstemming bereikt. Het accoord houdt o.m. in, dat een loonsverhoo- ging van 6 procent wordt toegestaan. De ar beidersdelegatie van haar kant heeft er in toegestemd, dat de fabrieksgedelegeerden door beroepsinstanties worden benoemd. De fabrieken te Ryssel zullen Vrijdagavond of Zaterdagmorgen ontruimd worden. Staking der metaalbewerkers De staking in de metaalindustrie van Vitry- le-Frangois heeft zich verder uitgebreid. Een aantal werkplaatsen zyn door de werklieden bezet, aangezien de werkgevers weigerden een scheidsgerecht van de regeering te aan vaarden. Dok in Atrecht is een staking uitgebroken in verschillende bedrijven. Russisch „pacifisme" ,Wij zijn ten oorlog gereed!" De sovjet-Russische volks-commissaris van defensie Maarschalk Worosjiloff heeft te Kief een groote rede gehouden, tot 150.000 arbeiders waarin hij o.a. zeide: „De sovjet-unie en vooral de Oekraine hebben vele vijanden. Deze bewapenen zich, om nogmaals te pogen, de arbeiders van ons groote vaderland onder het juk te brengen zooals negentien jaar geleden. Onze vijanden zullen zich echter misreke nen. De arbeiders van ons land zijn met het machtige roode leger onafscheidelijk ver bonden. Ons leger, dat zijt gij. Ons leger dat zijn niet alleen uw vleesch en bloed, maar ook uw verstand, uw gedachten, uw wen schen en verwachtingen. Hoezeer de heeren. die zich aan gene zijde van de grens bevinden, thans ook ervan droo men, eenmaal den sovjet-grond te betreden het zal hun niet gelukken". L Na met pathos te hebben gewezen op de geweldige vredelievendheid van sovjet- Rusland, dat „met recht er aanspraak op maakt het bolwerk van den vrede te zijn" en dat „het eerste land was, dat ontwapening voorstelde", vervolgde Worosjiloff; Ons leger is bereid, alles te doen, om den vrede in de wereld te verzekeren. AJs iemand pogen zou, ons land aan te vallen, dan zijn wij ten oorlog gereed! Op militair gebied zijn wij van de zevende of misschiën achtste klas naar de negende overgegaan en in veie opzichten zijn we reeds van de middelbare school naar de hoogeschool overgesprongen. Als een vijand ons aanvalt zullen we hem niet alleen uit ons land weren, doch hem op eigen gebied verslaan. Worosjiloff zeide tenslotte nog, dat vijan delijke vliegtuigen op ieder oogenblik elk punt in de unie kunnen bereiken. Het is daarom noodig. dat vooral te Kief een mach tige verdediging tegen luchtaanvallen wordt geschapen. Lloyd George's Duitsche indrukken In de „Daily Express" heeft LI o y d George een résumé gegeven van de in drukken, die hij tijdens zijn verblijf in Duitschland en zijn ontmoetingen met Hitler heeft opgedaan. Met recht, aldus de Britsche staatsman, heeft de Leider te Neurenberg er op ge wezen, dat zijn beweging in vier jaar eer nieuw Duitschland heeft gemaakt. Duitsch land is thans vol hoop en vertrouwen er met een nieuw gevoel van vastberadenheid vervult, om zijn eigen leven zonder inmen ging van buiten te leiden. Voor het eerst sinds den oorlog heerscht een algemeen gevoel van veiligheid en het volk is gelukkiger. Slechts één man h$eft dit wonder volbracht; hij is een ge boren leider, een dynamische persoon met éon vastberaden wil en zonder vrees in het hart. Hitler is de George Washington van Duitschland. de man die voor zijn land de onafhankelijkheid van al zijn onderdruk kers verworven heeft» De gedachte, dat Duitschland Europa zqu willen bedreigen en dat zijn onweer staanbaar leger over de grenzen zou kun nën trékken, speelt geen rol in de nieuwe wereldbeschouwing. Wat Hitier te Neurenberg gezegd heeft, is] waar: Duitschland zal tot der «.lood weer stand bieden, doch het wenscht niet tegen e^nig land op te trekkern Aan de Duitsche herbewapening kan niet getwijfeld worden, doch ieder weet, dat er een groot verschil bestaat tusschen een verdedigende en een aanvallende bewapening. Overal heb ik, zoo gaat de bejaarde di plomaat voort, een hevige vijandschap te gen het bolsjewisme gevonden, verbonden met ware bewondering voor het Britsche volk en den diepen wensch naar een betere en vriendschappelijker verstandhouding met Engeland. Doch Duitschland is evenmin geneigd tot een aanval op Rusland als tot een mili taire expeditie naar de maan. Hitier spreekt Duitsche troepen toe Geluk en sterke vuisten Naar het D. N. B. meldt, heeft H i 11 e r, die zich Woensdag naar Ochsenburg had bege ven om de troepen van het vijfde legercorps te schouwen, voor die troepen een rede ge houden, waarin hij o.m. zeide: Binnen enkele weken zullen 18 jaar ver- Ioopen zijn sedert het groote Duitsche leger, getroffen door een onverhoedschen aanval, de wapens en de oude vaandels moest strek ken. Bij het vredesverdrag, dat ons daarop is opgedrongen, heeft de vijand de afschaf fing van dit voortreffelijke groote leger ge- eischt. Hij deed dat in de overtuiging het Duitsche volk een doodelijken slag toe te brengen. Die slag werd mogelijk gemaakt aanvaard door gewetenlooze en onver antwoordelijke politici. Wat ons volk sedert dien moest doorleven is ook u allen bekend; geen vreedzame ontwikkeling, geen verzoa- ning tusschen de volken is gekomen, doch een tijd van Duitsche ellende en wanhoop. Weinige maanden na de ineenstorting van het oude leger ontstond een jonge beweging in Duitschland, met het doel het Duitsche volk en het leger weder op te richten. Twee opvattingen stonden daarbij tegen over elkaar. De eerste was, dat Duitschland alleen gelukkig kon zijn als het weerloos was. De andere was, dat het geluk alleen dengene ten deel valt, die het in zijn sterke vuisten vasthoudt Sindsdien zijn 18 jaar verloopen en de tweede opvatting heeft overwonnen. Zij heeft het Duitsche volk weer opgericht en een groot volksleger doen ontstaan, dat de tra ditie van het oude leger hoog zal houden, en de beschermer van de eer, de kracht en de heerlijkheid van de Duitsche natie is ge worden. Uw nieuwe vlaggen wapperen in het tee- ken van het nieuwe rijk, het rijk der volks gemeenschap, wier zonen gij zijt en wier ouders u hier gezondon hebben om dienst te doen voor de Duitsche natie. Trustee- en Accountantskantoor HEIJKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Kantoren te DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irlastr 205, teL 838299 BlUhamsterstr. 13b, teL *72 ALKMAAR: Oude Gracht 198; tel. 2295 ZWOLLE: NahuysDleto 16; ALMELO: Grootestraat 3 tel. 2967 UTRECHT: v. Swlndenstr 13 teL 18506 Een interview met den Negus Maakt hij zich nog illusies? De negus heeft aan een vertegenwoordi ger van Ilavas verklaard, dat hij nog niet wist, of hij zelf naar Genève zou gaan. In dien de Abessijnsche delegatie te Genève zijn tegenwoordigheid gewenscht achtte, zou hij zich echter onmiddellijk daarheen begeven. Met betrekking tot de kwestie van de volmachten van de Abessijnsche delegatie voor toelating in de Volkenbondsvergade ring, verklaarde de negus, dat deze in het geheel niet zou worden gesteld. Hij zeide niet te weten wat de houding van den Volkenbond zou moeten zijn, als deze een volkomen legaal samengestelde delegatie niet zou toelaten, indien zij niet do rechten van Abessinië erkende. Wat betreft de woorden van dr. Martin, den Abessijnschen gezant te Londen, die vrijen doortocht over Britsch gebied heeft gevraagd voor reizigers, die naar Westelijk Abessinië wilden reizen, zeide de negus, dat de Britsche regeering niet in deze aan gelegenheid was geraadpleegd. Indien wij echter dit recht van doortocht niet krijgen, kunnen wij niets uitrichten, want de regeering te Gore heeft niet vol doende wapens zoomin als voldoende mu nitie om zich te verdedigen. Zij kan hier aan slechts komen indien de Volkenbond bereid is een internationale ieening te randeeren en de Engelsche regeering vrijen doortocht over haar gebied toestaat. Op een vraag van den Franschen jour nalist wat de plannen van den negus ren, zeide deze, dat hij mogelijk nog eeni gen tijd in Engeland zou blijven. Zoodra echter de internationale leening tot stand gekomen zou zijn, zou hij naar Abessinië vertrekken om zich bij zijn volk te voegen om te strijden voor zijn vrijheid. Negus voor het Haagscho Hof De Londensche advocatenfirma Arram Ofaiffield Co heeft Donderdag een tele gram gezonden aan het permanente hoi voor internationale justitie te 's-Graven- hage, waarin in opdracht van den negus en zijn regeering een buitengewone zitting van het hof wordt verzocht, teneinde do klachten van Abessinië tegen Italië aan te hooren. Politieke concentratie in België? Een Brusselsch blad heeft gemeld, dat Van Zeeland, de premier, voornemens was, een nieuwe partij te stichten. Het blijkt dat dit niet juist is. Wel verklaart men in politieke kringen, dat de minister-president een nauweren band tusschen de drie regee- ringspartijen: socialisten, liberalen en ka tholieken wil leggen. Hij zou daarbij denken aan de instelling van een coördineerend orgaan in den vorm van een permanenten raad, waarin de drie partijen gemeenschappelijk de te nemen beslissingen zouden bestudeeren. De Japansch-Chineesche spanningen Pakhoi thans ontruimd Uit Hongkong wordt vernomen, dat het negentiende Chineesche leger, dat uit Pak hoi teruggetrokken wordt, naar Kwangsi wordt gedirigeerd. De opperbevelhebber van het Cantónleger, generaal Yu Han Mo zendt troepen naar Pakhoi, om het 19e leger te vervangen. De Chineesche ambassadeur to Tokio heeft een bezoek gebracht bij den Japan- schen minister van buitenlandscne zaken, Arita, om hem officieel mede te deelen, dat het negentiende leger uit Pakhoi wordt teruggetrokken. Hij verzocht verder nog enkele dagen den tijd om de evacuatie te voltooien. Arita dankte voor dezen maatregel en verklaarde dat het Japansche publiek zeer opgewon den is door het incident en wees erop, dat elke vertraging van de ontruiming van Pakhoi door het 19e leger een onaangena- men indruk zou maken. De minister verklaarde verder te hopen, dat de incidenten van Tsjengtoe en Pakhoi spoedig geregeld zullen worden aangezien deze incidenten de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide landen ernstig in gevaar brachten. De schipbreuk van de Pourquoi pas?" De eenig-overlevende vertelt De eenige overlevende van de schipbreuk in de „Pourquoi pas", de roerganger Goni- dac heeft verklaard, dat op het oogenblik van de ramp oe bemanning bestond uit 28 matrozen en vijf officieren. Verder waren er nog zeven geleerden, waaronder Chariot, aan boord. Omtrent de ramp deed hij het volgende verhaal: storm was onbeschrijfelijk; de golven waren .Ik had de wacht vanaf middernacht De reusachtig. Ik hoorde, dat de officieren de vuurtoren Akranaes ten zuiden van de monding van de Borga Firth gehouden had den voor de vuurtoren Selt Jarnarnes, die ten westen van Reykjavik ligt Ik liet een der mannen de zeekaarten halen, doch op hetzelfde oogenblik wierpen de golven het vaartuig op de rotsen. Het water zette on middellijk de machinekamer onder water. Wij deden nog wanhopige pogingen om met behulp van het zeil vrij te komen, doch het was te Iaat Tenslotte wero het schip op de klip „Knokki" geworpen, op 4 K.M. van de kust, en de voorsteven werd volkomen ver nield- De bemanning had reeds de reddingsgor» ieder zich zoo mogelijk in veiligheid moest dels aangedaan en de kapitein gaf bevel, dat brengen. Ik klampte mij aan het wrak vast en bereikte vier uur later de kust". RIJPLATEN UIT GROOTEN VOORRAAD BIJ: FRANK RIJSDIJK's Ind. Ondern. N.V, HENDRIK-I DO-AMBACHT Jongetje gedood Door autobus overreden Op het „autobus-station" op het Vreebur) te Utrecht is gistermiddag om 4 uur eei el ongeval gebeurd, waarbij een ongeveer 8-ja rig jongetje doodelijk is gewond. Het ventji I was ter plaatse aan het spelen en heeft moedelijk niet gelet op de zware autobussen die daar voortdurend manoeuvrcercn. het achteruit rijden van een groote au'tobu is hij ondep het voertuig geraakt, waarai een der achterwielen hem over het lichaan ging. Het knaapje was op slag dood. Het lijkje is naar de Rijksklinieken ovei gebracht. De identiteit is nog niet vastge steld. Men vermoedt, dat het ventje in d buurt van het autobus-station woonde. De partij „met afwijkingen" Op een wel zonderlinge wijze heeft eeio tuinder te II on se 1 er sdij k valschheid ii geschrifte gepleegd. De man had reeds ge ruimen tijd oneenigheid met zijn buurman Ig welke oneenigheid zich meermalen maniie testeerde in een schuit, die dwars door daar vaart werd gelegd. Dezer dagen bracht di b tuinder een partij druiven naar de veiling d in weik feit zijn tegenvoeter aanleiding vonk te trachten zijn buurman een hak te zetten] In het veilingboek voegde hij n.l. de mede deeling toe „Partij met afwijkingen", zooda de kooplieden, die deze mededeeling zoudet] vernemen, een heel wat lager prijs zoudei bepalen. Toevalligerwijs kwam evenwel een zooi van den gedupeerden tuinder nog een kistji druiven brengen en las tot zijn groote ver wondering de kwalificatie over zijn goedgat partij druiven. v; De keurmeesters werden ondervraagd) oi doch van hen was de waardeering niet alibi komstig. De politie werd in het gevut geai mengd, en deze vischten uit, dat de buure man-tuinder de poets had willen bakkenp Het gevolg is nu, dat tegen den tuinde^ proces-verbaal is opgemaakt wegens valsch heid in geschrifte. te AUTO TEGEN BOOM GEREDEN Chauffeur ernstig gewond In de nacht is een tractor met aanhang wagen van de transportonderneming H. de Bie te Rotterdam, welke dagelijks deiy] Rijksweg Maastricht—Sittard passeert, tegei een aan de Eindstraat te G e 1 e e n staand c iep gereden. De boom, met een doorsnel van 80 c.M., werd door de hevige schok ove 1 een lengte van twee meter geheel gespleten Een slipspoor was niet aanwezig, zooda'11 vermoed wordt, dat de chauffeur door slaa u! overmand in volle vaart tegen de boom i -Q gereden. De tractor is geheel in elkaar j drukt en de chauffeur is ernstig gewoni naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht 1' i BOERDERIJBRAND 7 Te Vriescheloo, gemeente Bellinit vo wolde, is de kapitale boerderij van de w broeders Kremer tot de grond toe afgebrand Daar bluschmateriaal ontbrak kon meii Eêl niets uitrichten. Een groote hoeveelheii '21 koren, welke in de schuur lag opgeslagen,™ ging eveneens in vlammen op. De brand ij'*1 vermoedelijk in de schoorsteen ontstaan. MEISJE VERDRONKEN Het 33/2-jarig dochtertje van de familie Holtrop, wonende te S 1 o o t d o r p, werd gistermiddag vermist. Na dreggen in de Slootvaart in de omgeving van de ouderlijke woning haalde men het lijkje van het meis je op. Waarschijnlijk is zij bij het speien iu het water gevallen en verdronken. LICHAMELIJKE OEFENING Voetbal-Varia is er weer Thans ook voor de C.N.V.B. (Adv.) GEMENGD NIEUWS Zes auto's door tram aangereden Dezer dagen werd voor de tiende maal te Leeuwarden een autotocht voor ouden van dagen naar Olterterp ge organiseerd. Toen men vandaar zou vertrek ken en de stoet zich opstelde op de weg waarlangs de trambaan loopt, kwam mat een flinke vaart een goederentram aan rijden. Toen de tram een 15-tal auto's was gepasseerd, reed een der goederenwagens niet minder dan 6 van de auto's, waarin de oudjes al hadden plaats genomen, aan. De auto's werden raindei of meer ernstig beschadigd. Persoonlijkè ongelukken hadden gelukkig niet plaiats. De machinist van de tram was gewaarschuwd, dat de auto's dicht bij de trambaan stonden opgesteld. De meesben van onze voetballers zullen zoo langzamerhand wel weten wat „Voet- 1-Varia" is. Voor hen, die het nog niet kennen, vertellen we echter even dat dil keurig boekje is, waarin men de petitiestanden kan bijhouden. Het wordt uitgegeven door de Louis Dobbelmann. Deze firma wil het aan ieder, die daar prijs op stelt, gratis en franco toezenden. Men zende slechts een briefkaartje en de zaak komt In orde! Met des te meer blijdschap kondigen w« de verschijindng van „Voetbal-Varia" aan, omdat aan de wensch, die we vorig jaar kenbaar maakten, dat er ook een uitgave voor de C.N.V.B. zou komen, voldaan De heer G. H. Hoe k, oud-voorzitter van de C.N.V.B. en redacteur aan ons blad; schreef voor deze C.N.V.B.-uitgave voorwoord, alsmede een oer-komisch vee haaltje: „Het eerste broekje". De schrijvei legt er den nadruk op, dat het van het grootste belang is de sport uitsluitend voor ontspanning te beoefenen, zonder propvolle tribunes en een sensatie-sfeer. De uitgaven voor de K.N.V.B. en de R K Voetbalbond bevatten aardige artikelen van de journalisten Cocheret, Meeruro Terwogt en de Grood. Frappant is, dat de Cocherets artikel blijkt, dat hij het ook niet zoo erg eens is met de overdreveD poeha, die tegenwoordig vaak over voet bal gemaakt wordt: „Ach jahet voetbal van vroeger, het is voorbij. Een tijd van eenvoud enj van sport vreugde Die tijd is voorbij." DE C.N.V.B.-COMPETITIE Zaterdag zal de vergadering, die vorige week uitgesteld moest worden, gehouden 4 worden, zoodat begrijpelijkerwijs de mee» te wedstrijden wel geen doorgang zullen vinden. Daarom publiceeren we ditmaal geen wedstrijdprogramma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2