llirnwr £riJtódjr (figurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 */j cL Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar No. 5887 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang Ubbertcntieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 RECHT ZETTEN VAN WAT SCHEEF WAS I De heer van Zwanenberg heeft zijn ont slag gevraagd. En minister Deckers heeft hem dat blijkbaar onmiddellijk verleend. Daarmee is iets, wat in de crisisorganisa tie zeer scheef was, weer recht gezet. Na jaren. Het was een fout den heer van Zwanen berg te benoemen, wij wezen er reeds op 'toen nog alleen maar de geruchten gingen, dat deze die nauw geïnteresseerd was bij de slachtingen benoemd zou worden als Directeur van de Rundvee-centrale. We be weerden toen, dat „de Regeering o. i. geen ongelukkiger keus zou kunnen doen". De geschiedenis heeft ons gelijk gegeven, i Iemand, die direct betrokken is en blijft bij een bepaalde branche, kan, hoe kundig ex pert hij op zijn terrein ook is, niet optreden om als onbevoordeelde maatregelen, mede zijn eigen bedrijf betreffende, te nemen of- adviezen dienaangaande te geven. Het be hoeft hier niet te gaan tegen den persoon van Zwanenberg. Het ging onzentwege daar heel niet tegen, doch wel tegen het feit, dat hier index-tijd door Minister Ver schuur een verkeerde, n.l. een belangheb bende, als expert werd aangewezen. Dat de tegenwoordige Minister dit als een fout zag blijkt wel uit het antwoord, dat deze [bewindsman kort geleden op een v van den heer Van der Sluis gaf: bij laatstgenomen maatregelen ten opzichte varwie bacon was niet het advies van den (nu heengaanden) regeeringsadviscur vraagd. Hieruit bleek duidelijk, dat de positie van den heer Van Zwanenberg als regeeringsadviseur onhoudbaar was gewor den. Hij moet dat ingezien hebben en daar- wolom ontslag hebben gevraagd uit een posi tie, die hem nooit had moeten aangeboden zijn en die hij nooit had moeten aann< men. Hiermede is een fout hersteld. Maar niet hersteld is de verkeerde naam, die crisisinstelling, we stemmen toe meestal ten onrechte, heeft verkregen. Met alle respect voor de groote be kwaamheden van den heer Van Zwanen berg, juichen we zijn heengaan uit de ki crisis-bureaux ten zeerste toe. Ben van Igen krijg :hie< ils, f WAT TOENEMENDE WERK LOOSHEID VEROORZAAKT Meermalen wezen wij er op, dat men bij da beschouwing van de klimmende werk loosheidscijfers op allerlei factoren moet letten en maar niet zoo voetstoots behoeft aan te nemen, dat liet elders beter is dan aoen^hier. Eenige van die factoren zijn: zorgvuldiger 6tatistiek hier dan in het buitenland; groo- ter toename der bevolking in ons land dan ele andere landen, waardoor er elk jaar 35 a 40.000 arbeidskrachten bijkomen; niet meetellen van hen, die bij de werkverschaffing geplaatst zijn; do inkrim- iing van vele overheidsdiensten, het ont lag van personeel in scholen, ziekenhui zen, stichtingen enz.; en last not least de structueele verandering der maaischappxj, dc mechanisatie en rationalisatie. Vooral over deze laatste factoren schreef Drs J. Brands in het Augustusnummer van het maandblad „De Naarnlooze Vennoot schap" een oriënteerend artikel onder hel hoofd „Conjunctuuroverzicht: Juii". Deze beschouwing, waarbij belangrijke cijfers en statistieken ontleend zijn aan het tijdschrift ..Wirtschaftsdienst", (Heft 23: Krisenverlan- gerung durch technischen Kortschrift).- ver dient algemeene aandacht. De schrijver begint met te constateeren, dat er in 't algemeen een verbetering in de injunctUur is ingetreden. Uit de verschil lende statistieken blijkt, dat het diepte a rpunt in 1932 was bereikt en dat er sinds- dien in vele landen opleving kwam. Hiel en daar is de oorlogstoerusting er niet vreemd aan, maar de metaalindustrie dankt het daaraan toch niet alleen. Men lette er slechts op, dat General Motors in 12 bijna 563000 auto's afleverde, in 1933 reeds ruim 1.700.000 en in het eerste half jaar van 1936 al 1.170.000. Maar wat trekt nu bij deze opleving in de industrie zoo bizonder de aandacht0 Dat de toename der bedrijvigheid geen evenredige vermindering der werkloosheid ten gevolge heeft. Dat geldt voor alle lan den, waar opbloei is; het geldt ook voor heel de wereld. Stelt men de productie van 1928 op 100, dan bedroeg deze in 1930 ruim 90, in het depressiejaar 65 en 't vorig mpf jaar bijna 90. Maar in dezelfde jaren waren er 15 millioen, 26 millioen en ruim 21 mil- lioen werkloozen. Zoo mogelijk zullen we uitvoeriger cijfers in een andere rubriek opnemen; het gaat hier alleen om de tendenz en deze is dui delijk. In 1935 bereikte de productie wecx bijna dezelfde hoogte als in 1930. maar er Waren ruim 6 millioen werkloozen meer; d.w.z. evenveel als in het slechtste jaar 1931, toen de productie op slechts 78 stond .vergeleken met 1928. Voor Engeland, dat zich door het prijs- geven van de gouden standard een groote economische voorsprong wist te geven, 8taat het nog slechter. Stelt men daar de productie van 1930 op ng m, 100, dan daalde deze in 1932 tot ruim 9 in 1935 te klimmen tot ruim 113. Maar het aantal werkloozen was in deze drie jaren eerst 1.470.000, daarna 2.270.000 en ten slotte 1.710.000 't Is weer heel duidelijk: een wanver houding tusschen de daling van het aan tal werkloozen en de vermeerdei-ing der productie. Het is daarom niet gewaagd uit deze cijfers de conclusie te trekken, dat er een factor werkt, welke los staat van de al gemeene conjunctuurbeweging, een struc tueele factor, die de vermindering der werkloosheid in 't algemeen tegenhoudt. Do productiviteit van de arbeid is door mecha niseering en rationaliseering dermate ge stegen, dat wedei-inschakeling van de be schikbare arbeidskrachten na de depressie daardoor wordt belemmerd. Voor ditmaal leiden wij uit deze conclu sie slechts dit af, dat het dwaasheid is om de toestanden elders te bejubelen en zi onzent als uitzonderlijk slecht voor te stel len; ten andere, dat we niet mogen hopen op herplaatsing van alle werkloozen in hel productie-appai-aat: een groote groep blijft ledig op de markt staan; en ten derde, dat de oplossing van het moeilijkste aller pro blemen ook voor de vraag stelt hoe het moet gaan met de arbeidsduur, zoowel per dag als per menschenleven. DE ZELFSTANDIGHEID VAN NED.-INDIE Volksraad behandelt petitie-voorstel Soetardio Instelling van een Staatscommissie aanbevolen In den Volksraad is een begin ge maakt met de behandeling van het petitievoorstel-Soetardjo. Dr. Ratulangie wees er op, dat hier door niet beoogd wprdt, de band met Ne derland te verbreken of het daarop aan te sturen, nqch wenschen te verwezenlijken welke verre uitgaaij bovén het huidige Staatsbestel. Een verbreking van dezen band zou noch in het belang van Indië noch in het belang van Nederland zijn. De heer Soeroso: „Dat is nog zoo zeker niet"; In,verband met de internationale positie m Ned. Indië en met de politieke onrust, welike de wereld teistert., meent dr. Rat u- jangie dat aan versterking van de mo- reele basis, waarop het gezag in deze lan den berust, niet minder aaiidacht moet wor den geschonken dan aan vei'sterking van de weermacht. Deze moreele basis wordt mede ;ovormd door het in-heemsch intellect, waar onder een stemming van misnoegdheid valt te constateeren. De heer K a s i m o zet het standpunt uit een van de inheemsche katholieken tegen over de politieke cn staatsrechterlijke ont wikkeling van Ned. Indië. Spr. wijt de punten van wrijving in economische samenwerking tusschen Indië en Nederland aan de staatsrechterlijke ver houdingen welke het mogelijk maken dat an Nederland uit wordt gedecreteerd, wat n Indië moet geschieden. De heer C. C van Helsdingen er kent dat de staatkundige ontwikkeling Indië moet gaan in de richting van n dere zelfstandigheid, doch ten aanzien het tempo bestaat verschil van opvatting. De voorstellers begingen de onjuistheid om opmerkingen van dr. Colijn uit hun verband gerukt te citeeren. Spr. wijst er op, hoe wei nig eenheid er bestaat tusschen de verschil lende Indische bevolkingsgroepen. Hij meent dat de voorstellers grijpen naar iets dat nog niet voor verwezenlijking vatbaar is. De ont wikkeling van de autonomie is geenszins voldoende gevorderd om daarop de wensch te baseeren dat Indië binnen tien jaar een staat van zelfstandigheid zal kunnen be reiken. Spr. acht uitbreiding van het werk der missie en zending een factor in de ontwik keling van het land. De heer Van Helsdingen bepleit tenslotte nog de instelling van een staatscommissie van vertegenwoordigers van Nederland en Indië op voet van pa riteit, ter bestudeering van de grondlij nen waar langs de staatkundige ont wikkeling van Indië zich verder moet bewegen. Deze suggestie is van Dr. Co- lijn. Hij raadt de voorstellers van oe petitie aan deze in te trekken en te ver vangen dooreen voorstel tot het zen den van een petitie aan H. M. de Ko ningin inzake de instelling van een staatscommissie als hierboven is om schreven. 1 Heden worden de- besprekingen voortgezet De drukte op Prinsjesdag Treinen brachten honderdduizend menschen naar Den Haag Naar verluidt, zijn, naar sohaitting, op Dinsdag, jl. per spoor Daar Den Haag ver- •oerd circa 100.000 reizigers. Stelt men het aantal vervoerde reizigers per trein op ge middeld 750, dan varen er voor heen- en terug vervoer van deze massa, meer dan 250 treinen noodig. Van Rotterdam alleen gingen rond 40.000 menschen per spoor naar Den Haag. Een groote hoeveelheid werd ook aangevoerd met de goedkoope treinen, uit alle deelen des lands, die de spoorwegen gewoonlijk op Prinsjesdag laten rijden. HET OCTROOI VAN DE NEDERL. BANK Voorloopig verslag van de Tweede Kamer Groote schokken moeten vermeden worden De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi in de afdeel'ingen onderzocht Blijkens het verslag ga ven velé leden uiting aan hun teleur stelling over den inhoud van dit wetsontwerp. Tot deze leden behoorden o.a. de voor standers van de motie-Van der VVaerden. die aan een beheer van gomeenschapswege van de Centrale Bank de voorkeur geven. Andenen wilden niet aandringen op het in het leven roepen van een „van gemeen- schapswegé te beheeren centrale circulatie bank". doch beschouwden het ate de taak van den Staat zorg te dragen dat het be leid der circulatiebank blijvend gericht zi] op het algemeen welzijn. Er werd op gewezen, dat de eenige macht welke de regeering thans buiten het be stuur van de Nederlandsche Bank om bezit, deze is, dat zij den gouduitvoer kaü verbieden. Bezat de regeering nu de meerderheid der aandeelen, dan kon zij op die wijze alle beslissingen in eigen hand houden. Zulk een meerderheid heeft zij echter niet. En er bestaat geen waarborg, dat de par ticuliere aandeelhouders in aangelegen heden van zoo bij uitstek algemeen belang als die, waarin de Nederlandsche Bank beslissingen moet nemen, van hun invloeo niet te eeniger tijd misbruik zullen ma ken. Verscheidene andere leden waren het eens met de Regeering, dat het thans beter is zich in den omvang van de wijzigingen van het octrooi der Nederlandsche Bank te beperken. Opdit terrein moeten groote schok ken thans vermeden worden. gemeenschapswegc beheerde Bank. De be langrijkste taak die de circulatiebank te verriohten heeft is de zorg voor geldwezen. Verplaatst men het overwicht geheel naar de zijde van den staat, dan het gevaar groot, dat het belang van den staat, d.w.z. van de schatkist een te groote rol zou gaan spelen. Dit zou ernstig afbreuk doen aan het vertrouwen in het crediet- het staatscrediet in het bijzonder Daarom is noodig, dat de Directie van de Ned. Bank haar thans bestaande zelfstan digheid behoudt. De bestaande regeling geeft, naar de mee ning van deze leden, aan de regeering ge- noegzamen invloed op het beleid van dc Bank, om aan te nemen, dat de belangen elke de staat bij dat beleid heeft, voldoen de gewaarborgd zijn-. De economische voorlichtingsdienst Hoogere bedragen aangevraagd voor 1937 In de begrooting voor 1937 van liandel. Nijverheid en Scheepvaart zijn de uitga- (art. 59 en 60) in het belang van de economische ontwikkeling van Nederland verhoogd van ƒ23.000 en ƒ23.000 tot ƒ60.000 en 180.000, hetgeen een gevolg is van de organisatie van den economischen voor lichtingsdienst. De vervulling van de taak van deze af- deeling van het departement vereischt de beschikking op ruimer schaal van de noo- dige boekwerken, dagbladen en tijdschrif ten, hoogere uitgaven voor het weekblad „Handelsberichten'' en voor de uitgifte van propagandageschriften e.d. Voorts zullen met het verstrekken van voorlichting en het voeren van propagan da hoogere uitgaven gemoeid zijn, zooals voor het doen vain onderzoekingen (o.a. marktanalyse, diverse economische onder zoekingen), het deeLnemen aan tentoonstel lingen, subsidies, enz. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN De algemeene vergadering der Verecniging Onder presidium van mr. G. v. Baren, burgemeester van Delft, werd heden in het kerkgpbouw van de stichting „Vogelen zang" te Bennebroek de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden var Vereeniging tot Chr. verzorging van Krank zinnigen. De voorzitter sprak een openingswoord, waarin hij er op wees, dat zijn woord staan mag in het teeken van de goedheid Gods over dé vereeniging. Zij mocht ongestoord haar omvangrijken arbeid voortzetten ook in het afgeloopen jaar. Waar in andere landen de arbeid in Gods Koninkrijk door de Overheid vaak belemmerd wordt of ook door onrust onder de burgerij geen voortgang hebben kan, daar is in Neder land van dat alles geen sprake. De vereeniging mocht haar bemoeiingen uitbreiden door opening van sanatoria op de stichtingen Wolfheze te Wolfhezen en Dennenoord te Zuidlaren. Ook mocht het besluit worden genomen om de stichting Vogelenzang, die zoo goed als geheel bezet met een tweetal paviljoens uit te breiden. Wat de personeelsaangelegenheden be treft, memoreerde de voorzitter het ver scheiden van den oud-hoogleeraar en di recteur van de Valeriuskliniek te Amster dam, wijlen prof. dr. L. Bonman, die ge durende een groot «aantal jaren in de ver eeniging een vooraanstaande plaats innam. Dr. A. Hutter, de verdienstelijke eerste geneesheer van de kliniek „Ockenburg" te Bloemendaal-Loosduinen verliet de ver eeniging in verband met zijn benoeming tot geneesheor-directeur van het Chr. sa natorium voor zenuwlijders te Zeist. In zijn plaats werd tot eerste geneesheer vj „Ockenburg" benoemd, dr. S. T. Heid m a te Amsterdam. Een vacatur? op de stichting Bloemendaal werd vervuld door dr. J. J. Speel ma n. Spr. uitte de hoop. dat God ook in de toekomst het werk moge blijven zegenen en dit werk der Chr. barmhartigheid al meer vrucht dragen moge. Hierna deed de penningmeester, het Tweede Kamerlid, de heer C. S. v. Dob- ben de Bruyn, burgemeester van Bode graven, enkele financieele mededeelingen, waaruit bleek, dat de toestand der ver eeniging in financieel opzicht, gezond is. De aftredende hestuursleden, de heeren ds. R. Bart le ma, Ncd. Herv. predikant te Zeist, die voor de stichting „Veldwijk" te Ermelo zitting heeft, en de heeren K. v. Rijsse .T r. te Velp en W. A. J. d e W i n- k e,l te Arnhem, die beiden voor de stich' ting „Wolfheze" te Wolfhezen zitting heli- ben .werden herkozen. De vergadering machtigde het bestuur tot verkoop van twee huizen mei erf t> Zuidlaren. Na afhandeling van het agendum hield prof. dr. L. v. Horst hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een oordracht over: ..Psj'chotherapie en he- dendaagsche crisis". De vprgadering werd vervolgens met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. De aangekondigde vergadering van boven genoemde organisatie op Zaterdag a.s. in De Eendracht, te Rotterdam, gaat door, ook de Verbondsbestuursvergadering, we gens den nationalen feestdag van 12 dezer, niet gehouden. De heer W. A. J.Dalmayer, secretaris van het Gewest, zal thans in plaats een nabeschouwing, een voorbeschou wing houden over de genoemde DREIGEND CONFLICT BIJ „DE SPHINX" Donderdagavond hebben de bij de N V. „De Sphinx" te Maastricht werkzame leden van de R.K. Fabrieksarbeidersbond „St Wil- lebrordus" en van de Moderne Vakbeweging elk in hun lokalen druk bezochte vergade ringen belegd, om te beraadslagen over de situatie bij de N.V. „De Sphinx", bij welk? fabriek sinds 21 Juli j.l. een contracdooze periode was ingetreden. Na inleidingen van hoofdbestuursleden werd met vrijwel algemeene stemmen be sloten een ultimatum aan de directie van „De Sphinx" te zenden, met bijgevoegd ont werp van een collectief contract en met een ontwerp-reglement van een fabriekscom- missie. Verlangd wordt dat het collectief contract voor 5 October a.s. zijn beslag zal krijgen. Indien dit niet gebeurt, zullen de arbeidres met ingang van die datum het werk neerleggen. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 (Adv.) HERV. GEREF. PREDIKANTEN VERGADERING Bespreking der referaten Ter complpteering van ons verslap over de vergadering van Herv. Geref. predikan ten gisteren te Utrecht gehouden in hotel Pays Bas en in ons nummer van gisteren reeds oppenomen, kunnen wij nop melden dat het openingswoord gesproken werd door Dr. H. J. Honders van Wassenaar. Spr. sprak naar aanleiding van 1 Samuel 1 9 en 1 Koningen 17 1, Eli zittende in dc dienst des Heeren en Elia staande voor Godo aangezicht De tijd van het gemoedelijke Christendom (leuningstoel) is voorhij. De predikant moet „staan", niet allereerst voor de gemeente of gelijkgezinde groep, maar voor het aange zicht des Heeren. De critiek van anderen voere ons tot zelf- rritiek, doch bovenal tot het" oordee' Gods, dat nog genadeoordeel kan zijn. Wij kun nen alleen staan, als wij staande gehouden worden. De belijders van het Gereformeerd protestantisme loopen gevaar te veel te „freewheelen" in de gereformeerde gewoon ten. die in kerkleer, kerkdienst en kerkorde wel hun groote waarde hebben, maar die toch ook voor een deel schade geacht moeten worden om dp uitnemeendhed van dc kennis onzes Heeren Jezus Christus. De boodschap van de gereformeerde belijdenis is nog nut verouderd, doch dient gebracht tc worden „staande voor Godaangezicht". Op het referaat van Dr. Oorthuys volg Ie een aangename discussie. Dr. Kromsigt, was het opnieuw opgevallen dat de praedes'tiPa- t iel eer geen harde leer is maar een rijke Chrisfusverkondiging. Ds. Woelderink vroeg of de rechtvaardi ging uit het geloof wel veils in het middel punt gesteld mag worde ft. Moeten we niet weer terug tot de beloften des Evangelies waaruit de heiligmaking en rechtvoardigma king voortvloeien. Spr. vj-oeg voorts of ge sproken mag worden van een tweeërlei roe ping en of naast het geloof In Christus geen plaats nieer is voor de kenmerken van een waar, geloof (de schuldvraag der Ger. Kerk) Ds. Datema wees vervolgens op de beschul digi ng van nominalisme. Dr. Öorthuvs wees er in zijn antwoord op dat hij in den klank het Evangelie en rccht- vaardigmaking wel op een lijn gesteld had. De eerste vrucht van het geloof is het nieu we leven, de tweede vrucht is de rechtvaar- digmaking. De roeping loopt uit op de heerlijkheid, velen zijn geroepen maar weinigen uitver koren. De kenmerken beschrijven is het moeilijk ste wat er in deze wereld te denken valt. Gelooven is in zekeren zin intellectualis tisch? Op het referaat van Ds. Klüsener dat vrij ook Bisteren reeds publiceerden, volgde even eens een discussie die vooral gericht was op de praktijk. Vele vragen werden gesteld die blijk gaven van moeilijkheden welke de pre dikanten ondervinden bij de catechisatie. Ook werden vragen gesteld betreffende de schuldvraag der catechisanten. Ds. Klüsener beantwoordde de sprekers op voortrcffpliike wijze en onderstreepte de moeilijkheden welke naar voren werden gebracht In vele gevallen moeten moeilijkheden in dividueel behandeld worden vooral waar het geldt de Avondmaalsviering voor hen die pas belijdenis des geloofs hebben afge legd. Di. Kromsigt dankte D6. Klüsener nog maals. waarna de leerzame vergadering ge sloten werd met dankgebed door Ds. Woel derink. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In de Tweede Kamer heeft Mr. Aal- berse het voorzitterschap aanvaard. De interpellatie-Kupers wordt niet toegestaan. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam is een imposante huldiging geworden. De vergadering van de Herv. Geref. predikanten te Utrecht. De schoolkwestie te Waddingsveen is gister in de gemeenteraad ter sprake ge-, komen. Uitgifte schatkistpapier tot een bedrag van hoogstens 20 millioen. De a.s. Italiaansch-Hongaarsch-Oos- tenrijksche besprekingen te Weenen. De Negus over zijn toekomstplannen Eden heeft zijn werkzaamheden hervat. Er is in de textielstaking te Rijssel een accoord bereikt. Wij staan achter Oranje WtJ willen hier geen Spanje Wfi heben Neerland lief Rijdt FISK en tv eest sporticl De verloving van Prinses Juliana Het Nationale Huwelijksgeschenk Te Utrecht is de eerste vergadering van het comité, dat zich ten doel stelt ter ge legenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard namens het ge- heele Nederlandsche volk een huwelijksge schenk aan te bieden, gehouden. Ten einde de volledige medewerking van alle deelen des lands te bereiken is Maan dag tot de commissarissen der Koningin in alle provincies het telegrafische verzoek gericht de oprichting van provinciale sub- Basaltinetegels In alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM (Adv.) Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam is geworden een machtige demonstratie van de verknochtheid der hoofdstad aan ons Oranjehuis. Bovenstaande foto werd genomen na aankomst van de auto's in het Stadion. Het Verloofde Paar voorop begeven de Vorstelijke gasten zich 'naar de Koninklijke loge. comité's te willen bevorderen. Uit Noord- Brabant is reeds bericht ontvangen dat in die provincie een dusdanig comité onder voorzitterschap van Jhr. Mr. A. F. O. Sasse van IJsselt, lid van de Eerste Kamer, in oprichting is. De voorzitters van deze comité's hebben wederom zitting in het algemeene comité. In de constitueerende vergadering zijn aangewezen als voorzitter: Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname; als secretarissen: Mr. U. W. Ha- zelhof Roelfzema en Mr. E. de Visser. Het secretariaat blijft tot nader bericht geves tigd: Velperbinnensingel 1 te Arnhem; als penningmeester: Mr. H. Waller, directeur van de Rotterdamsche Bankver. te Utrecht. In verband met den zeer korten tijd van voorbereiding is de samenstelling' van het comité slechts zeer voorloopig. Nog vele anderen zullen worden uitgenoodigd zitting te nemen, opdat het comité een zoo groot mogelijke weergeving zij van alle groepen in ons land, die het streven willen steunen Over den aard van het huwelijksge schenk wordt nog met het Prinselijke paar erleg gepleegd. Geen défilé in Apeldoorn De Burgemeester van Apeldoorn deelt me-, de, dat tijdens het bezoek van H. K. H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard op Zaterdag as. te Apeldoorn in tegenstelling met loopen de geruchten, géén défilé zal worden gehou den. Des namiddags te ongeveer 4 uur zullen de vorstelijke personen een rijtoer maken door een groot gedeelte van de gemeente. De lengte der route is van dien aard, dat, onge acht het aantal belangstellenden, ieder de stoet rustig zal kunnen gadeslaan. Dit lijkt ons een prachtige oplossing, om herhaling van het gebeurde tg Amsterdam te voorkomen. Men kan óók te veel van de Vorstelijke Personen gaan vergen! Prins Bernhard lid van de A.N.W.B. De Kampioen van deze week bevat een mededeeling dat in de lijst van de candi- daat-leden van den A.N.W.B. de naam van Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, den verloofde van onze Prinses, voorkomt. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP De 36-jarige los-werkman P. B. uit Zaan dam heeft zich voor de Haarlemsche Recht bank te verantwoorden gehad wegens mis handeling, den dood tengevolge hebbend, van den 69-jarigen P. K. te Zaandam. De deskundige Dr. J. P. L Huist uit Lei den, die de sectie had verricht, verklaarde, dat de dood van K. een indirect gevolg van de mishandeling was geweest. De officier van justitie, Mr. W. M. Paardekooper Overman achtte be wezen. dat de dood van K. een indirect ge volg is geweest van de mishandeling en eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. II J. Pot. betoogde, dat z.i. geen verband bestond tusschen de mishandeling en den dood van K. Hij vroeg een voorwaardelijke straf, subs, -de-uiterste clementie. Uitspraak 1 October.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1