AKKERTJES CAjCHETS) DINSDAG SEPTEMBER ï$g8 jOnze straatbeplantingen Bespreking van hooiden der gemeenteplantsoenen l' De algemeene vergadering van hoofden ,van gemeentelijke beplantingen in Neder land werd de vorige week te Arnhem ge houden onder leiding van den voorzitter, den heer J. Eveleenste Enschedé. Door den directeur van de landelijke ge meente-eigendommen en plantsoenen te (Arnhem, den heer S. H. Frederiks werd een voordracht met lichtbeelden gehouden over: Straatbeplantingen. Daarbij werd 0{i- gemerkt dat de Paul Krugerlinde beter dan de andere linden als straatbeplanting vol doet. Voor laanbeplanting is heel mooi de witte els. Lans wegen waar veel geloopen wordt en de grond dus dichter wordt moet men geen lijsterbessen planten zooals f>.v. 'de Apeldoornstraat te Arnhem leert. Spt. .vreest dat de in het voorjaar zoo mooi bloeiende sierkers op de duur niet zal vol doen. De pyramidaal groeiende hoogbeuk gaf goede resultaten, evenals de Turksche hazelaar. De accacia bessoniana, die geno men wordt omdat deze in het najaar lang zijn blad houdt, geeft echter bij stormen heel veel werk. Iets eigenaardigs werd op gemerkt bij de roode kastanje. Bij de elec- trische lampen der straatverlichting had deze nog lang takken met groene bladeren als de andere bladeren reeds afgevallen waren. Door den inspecteur van de plantenziek- 'tenkundigen dienst te Wageningen Ir. N. v. Poeteren werden mededeelingen gedaan over de ziektevrije iep, benoemd als no. 25, 'die volgens prof. Westerdijk in geen geval positief reageerde na opzettelijke besmet ting. Vrij van de ziekte schijnt hij echter nog niet te zijih Deze iep wordt thans in groote massa's aangekweekt. Ook het bui tenland vraagt no. 24 veel. Op de nieuwe Weg Gouda—den Haag is deze iep geplant. Het spijt Spr., dat iep no. 1 niet meer in aanmerking komt, het was een heel mooie boom, maar hij deed in 1924 nog al voor. Bij de discussie werd door den heer- Doornbos te Den Haag opgemerkt, dat hij over no. 24 tevreden is. Na een groei van [vier jaren vallen ze zeer mee. Hij geeft tce dat no 1 een mooie boom is. doch de boom is nog heelemaal niet weg. Er worden nog proeven mee genomen. Na deze vergadering zijn verschillende excursies gehouden, o.a. naar het landgoed JVVarnsborn. Sic transit.... De lakei mediteert: Waar gaan we heen! Dat ik dat nu neg beleven moest! Aan de kant gezet! Uitgeba lanceerd! O ja, ik moet m'n oude oogen wel geloo- ven: Hij chauffeert zelf. Nu goed. Maar 'dan moot ik toch naast 'm zitten. Of ach ter. in de kattebak. Maar dit! Ja. Willem ,van de stallen mag z'n auto nu ja, h m auto voorrijden, maar dan moet ie d'r 36ók uit. Waar gaan we heen! Zelfs Zondagmiddag ïs Zijne Hoogheid gaan rijden met de auto van Hoogstoeszelfs Moeder maar jaw^l hoor: hij aan 't stuur, de Prinses naast 'm, de anderen er achter, maar geen lakei, geen chasseur, niets, niets! Ho6 is het goud ver donkerd! En dan op dien morgen, dat ze naar de Cineac gingen. Loopende. Nu goed. Maar wie liepen er achter? Ik niet. Zoo maar tus- schen de menschen in och wat praten ze nog van hoflucht. Maar het toppunt was toch wel Zaterdag avond, toen die eindelooze optocht voorbij was. Toen hebben ze O excuseer: H.K.H. en Z.H. gehold ik zeg u: gehold als kwa jongens, achter mekaar. De heele paleis- vleugel door, en toen moest het raam open en toen zijn ze d'r uit gaan hangen om te wuiven, te wuiven alsof er geen étiquette meer bestond En achter hen stond ik, de lakei. Maar hij deed het raam dicht. Hij! O, ik weet niet meer, waar dat op uitloo- pen moet. Waar gaan we heen! (Hij snikt en maakt een stille buiging voor het verleden). Officieele berichten CONSULAATWEZEN De heer C. E. P. Ekman is benoemd tot con sul der Nederlanden te Gothenburg. LEGER EN VLOOT Benovnd en aangesteld ztfn bö het res.-pers. der landmacht, tot res.-le-luit. de heeren mr H E A W Frijling en mr C J F Caljé; RIDDERORDEN Fa. VAN W I E L I K 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 (Adv BRANDSTICHTING Door de politie te Heerlen is Zaterdag avond zekere S. gearresteerd, verdacht van brandstichting in zijn woning aan de Wil lemsstraat. De brand werd ontdekt door een juist passeerenden wachtmeester die het vuur bluschte. Bij het door ie politie ingestelse onderzoek bleek dat diverse goederen door S. met petroleum waren overgoten. S. werd gearresteerd en is in arrest gesteld. De mi' petroleum overgoten meubelen werden in beslag genomen. Uit de tweede verdieping gevallen Twee kinderen het slachtoffer In de Wagenaarstraat te-Amsterdam is gister een P/o-jarig meisje van die tweede verdieping op straat gevallen. Met inwen dige kneuzingen is het kind ia het O L. Vrouwegasthuis opgenomen. Een dgl. ongeval is des middags gebeurd op de Ceintuurbaan. Hier was een driejarig jongetje op de tweede verdieping in een on bewaakt oogenblik op het hekje van het balcon geklommen, waarbij hij zijn even wicht verloor en omlaag stortte. Ook dit kind liep inwendige kneuzingen op. Het is naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerd. Nederlander te Brussel beroofd De heer Kupers het slachtoffer De dader vermoedelijk een gewone treindief Naar de „Libre Belgique" meldt, fe de heer Kupers, lid der Tweede Kamer en voorzitter van het N.V.V., die met den Parijschen trein naar Amsterdam reisde, op het Noorderstation te Brus sel, van een koffer beroofd, welke be langrijke documenten bevatte. Het geval vond plaats op Zaterdagavond jl., eenige minuten voor half acht, even voor het vertrek van den trein. De heer Kupers had 's middags te Brussel een bespreking ge had, waarna hij zich per taxi naar het sta tion had begeven. Na zijn bagage, welke slechts uit een kleine handkoffer bestond, •in zijn coupé te hebben neergezet, is de heer Kupers nog even uitgestapt om een pakje sigaretten te koopen. Toen hij eenige oogen- blikken later in het compartiment terug keerde, was de koffer verdwenen. Daar de heer Kupers geen tijd meer had om persoon lijk bij de politie aangifte van den diefstal •te doen, heeft hij den stationschef van h3t gebeurde in kennis gesteld, d\p de politie ervan heeft verwittigd. De heer Kupers zeidie niet te gelooven, dat aan deze ontvreemding politieke beteekenis moet worden toegekend, doch te meenen, dat micn hier met een gewonen treindief te doen zou hebben gehad. De trein was zeer slecht bezet en de coupé die de heer Kupers had uitgezocht, was leeg. De door hem ondervraagde reizigers hadden van den diefstal niets bemerkt. De heer Ku pers uitte de hoop, dat de dief, bemerkende dat de inhoud van den koffer voor hem waar deloos is, het gestolene zou retourneeren. De stukken waren voor den heer Kupers zeer belangrijk, zoodat hij door het verlies ben zeerste is gedupeerd. Erand te Loosduinen Woning van bouwkundige in vlammen Door onbekende oorzaak is gisteravond ongeveer 9 uur brand ontstaan in de woning van den bouwkundige W. Nierkens, aan den Haagweg 279 te Loosduinen. De heer N., die de eerste en tweede etage bewoont, was met zijn 9-jarig zoontje, dat boven reeds te bed lag, alleen thuis. Zijn is%ët merk Overtuig U, dat U geen waardelooz. prullen In de hand stopt. Met een „AK KERTJE" waarop het merk AKKER in ruit-vorm voorkomt, kunt Ge erop reke nen dat Uw hoofdpijn, kiespijn, zenuw pijn. influenza of griep dadelijk verdwijnt, J - J-- aag-krampen krijgt. u-borgt echtheid. Nederlandsch Product-Recept van Apotheker Dumont vrouw was ter kerke, terwijl een paar oudere kindenen zich in de 6tad bevonden. Hij'ontdekte, toen hij zich op de eerste ver dieping uit de huiskamer naar de keuken wilde begeven, een hevige brandlucht op de boventrap en bracht onmiddellijk zijn kind in veiligheid, terwijl hij voorts den chauffeur in de taxi-garage Van der Gaag, welke in het gelijkvlomsche deel van het pand is ge vestigd, waarschuwde. De chauffeur alarmeerde de brandweer die met de Loosduinsche baby-spuit spoedig arriveerde, terwijl tevens de motorspuit van de Archimedesstraat derwaarts werd ge zonden. Het vuur op de tweede etage was inmid dels in hevigheid toegenomen, zoodat beide spuiten volop werk kregen, maar dan ook in staat bleken, den brand tot de tweede ver dieping te beperken. Deze brandde geheel uit, terwijl de woonvertrekken op de eerste verdieping waterschade bekwamen. De garage werd bijtijds ontruimd. Verzekering dekt de schade. Omtrent de vermoedelijke ourzaak kan nog worden gemeld, dat in den namiddag eenige vriéndijes van het 9-jarig zoontje op de tweede verdieping hadden gespeeld en dat ■kort daarna het echtpaar N. wel iets bran derigs had geroken. Zij hadden toen te onge veer 6 uur de bovenverdieping nog nage zocht, dooh niets bespeurd. Tram ramt vrachtauto Twee gewonden Gisteravond legen zeven uur heeft op het Damrak tegenover 't Victoria-hotel te Am sterdam een hevige botsing plaas gehad tusschen een vrachtauto en een tramwagen van lijn 5. De vrachtauto, een bestelwagen van de firma Van Leer, werd ondersteboven gewor pen, met gevolg, dat de chauffeur met zijn borst.in de wrakstukken bekneld geraakte en een besteller, die in de wagen zat, op straat terecht kwam en een gedeelte van de lading, waaronder een potkacheltje op zijn lichaam kreeg. Beiden waren spoedig bevrijd, waarna zij naar het Binnengasthuis werden getranspor- teerd. Hun verwondingen bleken niet van WONINGBOUW TE CULEMBORG Door B. en W. van Culemborg is aan besteed het bouwen van 50 arbeiderswo ningen op een terrein aan den Wester singel. Ingekomen 91 biljetten. Laagste in- schrijfster fa. Th. de W'olf Co., te Bunnik voor f68.900. Raming f87.000. Gunning aan gehouden. KLEUTERSCHOOL TE LEIDEN. Voor rekening van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs te Leiden is aanbesteed de bouw van een kleuterschool aan den Morschweg te Leiden. Van de 41 inschrij vers was laagste de firma B. Loeve en Jac. de Vries, te Delft, voor f21.820. ZWEMBAD TE ST. MICHIELSGESTEL Te St. Michielsgestel zal een zwembad worden gebouwd, waarvan de kosten ge raamd zijn op 10.000. UITBREIDING LYCEUM TE EINDHOVEN 24 Sept. a.s. zal te Eindhoven aanbesteed worden het bouwen van 4 leslokalen, berg plaats, overdekte speelplaats, uitbreiding kleedkamer aan het gem. Lyceum, voor malige H.B.S. aan de Julianastraat te Eind hoven. DE GRINDWEG TE BLITTERSWIJK Te Blitterswijk (Meerlo) is aanbesteed het verbeteren, verbreeden en van asfaltbeton- dek voorzien van den Grindweg. Laagste in- schrijfster Bitumenweg N.V. te Utrecht, voor 30.944. BRUGGENBOUW IN GRONINGEN Het. gemeentebestuur heeft aanbesteed het aanbrengen van den onderbouw van een tweetal beweegbare bruggen over het te ver lengen Oos'terhamrikkanaal. Laagste in- schrijfster Betonbouw Kóól Wildeboer te Hoogkerk, voor 25.600. BOERDERIJENBOUW Door den rentmeester der Staatsdomeinen is te Zwolle aanbesteed: het maken van 23 boerderijen in het Land van Vollenhove met bijkomende werken in 9 perceelen of combinaties daarvan, zoo,als in het bestek omschreven. Er waren 47 inschrijvers, waar van de laagsten waren J. van Oordt te Vrie- zenveen voor de massa 188.365 en J. Schip pers Zn. te Wieiden. eveneens voor 188.365. De raming bedroeg 181.766. Gun ning 14 dagen beraad. ernstigen aard te zijn. Van de aangerichte ravage kreeg de tramwagen ook zijn deel. Van het balkon braken vier ruiten, terwijl ook een aantal stijlen waren afgeknapt. De passagiers en de conducteur kwamen met den schrik vrij. De bestuurder was echter zoodanig overstuur, dat hij zijn dienst niet verder kon waarnemen. MEISJE VERDRONKEN Gistermiddag te één uur is het 7-jarige dochtertje van de farnlie Briek te M i d - d e n m e e r. te water geraakt en verdron ken. Het lijkje is later opgehaald. ROFFELRIJMEN WEER ECHT, PRINSJ Dat was weer echt een Prins De feestdag van vandaag. De Prins, Prins Bemhard, kreeg Direct de volle laag, Maar 't was of nu, op Prinsjesdag Ons juichend welkomstwoord Fortissimo besloten werd Met één schoon slotaccoord. Het was een echte Prinsjesdag: Het jonge Prinsenpaar Aanvaardde onze hulde met Een vorstelijk gebaar: Zoo echt royaal en hartelijk En met een gidle lach. Het was de dag der Staten, maar Vóór alles: Prinsjesdag. Het was een Koninklijke dag, Nietwaar, de Koningin, De Moeder van 't verloofde Paar, Ze stond er middenin. Ze deed een schrede achteruit: Gold niet de vreugd Haar Kind Zij maakte zich, zoo mogelijk Daardoor nog meer bemind! Het was een N ationale dag: Oranje en Nederland Vemieuwden voor Gods aangezicht De trouw-, de liefdeband. De band die nimmer door de wil Van menschen wordt geslaakt, Omdat God Zelf die hechte band Bestendig heeft gemaakt (Nadruk verboden) LEO LEN De stranding van de „Sirenes" Nog deze week vlot? De Rijkswaterstaat heeft haar toestemml gegeven tot bei-ging van het s.s. „Sirene daar men door een schriftelijke verklari van den kapitein van het gestrande sci verzekerd is, dat de schade aan dè stri dammen bij Callantsoog, door de strandi veroorzaakt, vergoed zal worden. Met de 1 gingspogingen is thans begonnen. De achtertanks zijn leeg gehaald en nu getracht worden het achterschip om te sl pen naar zee. Met behulp van drie sleepb ten zal getracht worden het schip vlot krijgen. De bergingsmaatschappij acht zulks reeds déze week zeer goed mogelijk, wanneer de wind naar het noordwes ten draait en de zee hoog op stuwt. MOTORSCHIP VERBRAND Zaterdagavond geraakte het motorsch jal „Wilhelmina", eigendom van A. van Dongt ot te Nieuwendijk, geladen met stroo, nal ;ei Veen (N.Br.) op de Maas in brand. De o arenden wisten zich redden. Het schi n de lading werden een prooi der vlan men. De oorzaak van den brand is onbeket Op initiatief van het Haagsche comité voor volksfeesten is gisteravond op 't Malieveld een groot vuurwerk afgestoken. Het 1vuurwerk werd bijgewoond door Prinses 'Juliana 'en Prins Bemhard 'en door. I middelste foto). Het vuurwerk werd begonnen met een prachtig stuk: „WELKOM PRINS BENNO" (links); de slotdecoratie bestond uit de woorden: „LEVE HET JONGE PAAR(rechts). c 'en broeder, van den Prh M1 Ten gerieve der piVoten werd op het Amsterdamsche vlieg veld 'n nieuw verblijf geopend, waar zij zich zullen kunnen verpoozen. De Keer. Plesman, directeur der K.L.M., spreekt de aanwezigen toe. Op den achtergrond 't nieuwe verblijf. boven 'n foto van de groote menigte op de Markt te Breda. Op 't bordes diverse autoriteiten w.o. de Burgemeester,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8