Mijnen voor de noordelijke havens RIJPLATEN N,V. Timmerfabriek „VIOS" A.R. Gemeentebestuurders vergaderen DINSDAG is SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a j Buitenland DE MENIGTE KEERT HUISWAARTS Het partijcongres der N.S.D.A.P. te Neu renberg behoort weder tot het verleden. De samengedromde menigte, uit alle Duitsche lauden bijeen geroepen om nieuwe bezieling voor den Duitschen opbouw te ontvangen, allereerst door het aanschouwen van haar eigen talrijkheid, doch zeker ook door het feit dat geen debatten of critiek de indruk der gesproken leiderswoorden konden ver zwakken, gaat thans uiteen. Men weet, dal ook ditmaal de massa-regie weder voortref lelijk is geweest. De rijksspoorwegen hen ben omstreeks 3000 extra-treinen laten rij den, tot een gezamenlijke leng'e van 170 K.M., een afstand die grooter is dan van de Duitsche hoofdstad tot aan de stad Halle, met een trekkracht van (300 extra locomotie ven. Ook in de congresstad zelf haperde niet het minst aan orde- en verkeersdien sten; was er een klacht mogelijk, dan was het wellicht deze,, dat een en ander zelfs te mechanisch van stapel liep. Men komt dan op den rand van het dood-organiseeren. Dit alles voor wat de uiterlijke zijde van Neurenberg betreft. Wat den gee3t der bij eenkomsten aangaat, men kent daarvan sinds lang het recept De enkelen .spreken; de anonieme, ongemeten menigte beeft anders te doen dan te juichen. Zij moet zijn een aaneengesloten muur van mensclien, die een echo als antwoord geeft. De spre kers hebben hun redevoeringen daarnaar gestyleerd op een wijze, die denken doet aan Vondels befaamde kerkgalmvers op 01- dcnbarnevelts dood. Er was geen mogelijk heid gelaten, psychisch gesproken, dat tiet massale auditorium in zijn reactie op het gesproken wooid zou dérailleeren. Daartoe waren de accenten te scherp aangezet, gens het bekende recept: Duitsche eer; strijd tegen het gevaar van het communisme; trots op do hei-stelde Duitsche weermacht Men had van zekere zijde verwacht, dat !Adolf Hitier ditmaal over de hoofden van zijn onmiddellijke toehoorders zou heen- spreken om zich te richten tot de \erder-at luisterende geïnteresseerden, die zich in de kanselarijen der buitenlandsche hoofdsteden bevinden. Wellicht zou de Führer zich laten .verleiden tot bespiegelingen, die richtingen aanduiden voor het internationale verkeer. Wie een extra-emotie uit dezen hoofde ver wachtten, een opzienbarend ding, een ont hulling, zijn teleurgesteld uitgekomen. Neu renberg heeft ditmaal geen enkele verras sing gebracht; men heeft er als het ware alles nog eens opnieuw- gezegd wat althans in het buitenland reeds genoegzaam bekend was. Voor het binnenland kan het noodig geweest zijn, ter aanvuring van de geest drift, deze zaken te herhalen. De trots over het in zijn kracht herstelde leger; de nood zaak verder door te arbeiden aan het geza menlijke staatsbelang en daarvoor desnoods grodte persoonlijke offers over te hebben; de economische eisch, zelf in zijn grondstof fen te voorzien, hetzij door het ontdekken van nieuwe mogelijkheden, of docr hel in bezit terugontvangen van verloren gegane koloniale gebieden; dit waren de thema' die onophoudelijk in het Ncurennergscbe concert dooreen liepen. Zoo deze partijdag zich in iets zeven voorgangers mocht hebben onder scheiden, dan is het wellicht door de bijzon dere heftigheid, welke ditmaal ten opzich te van Sovjet-Rusland werd aan den dag gelegd. Het trotsche zelfbewuste „WIJ", met alles wat in de luttele jaren van het Derde Rijk is tot stand gebracht, werd op een opmerkelijk hoonende wijze tegenover het „ZIJ" der Sovjets gesteld. ,.ZIJ", de communisten, werden vrijwel gelijk gesteld met het schuim der aarde met a-sociale elementen, die uit de werkinrichtingen waren losgebroken. Zelfs werd onomwon den verklaard: Zoo wij de rijke gebieden in bezit hadden, die de Sovjets bezitten zooals de Oekraine en het Oeralgebergte, v\yat zouden wij eruit gehaald hebben, hoe zou onze taak van opbouw erdoor verlicht zijn! Uitlatingen in dergeüjken geest behooren niet tot de internationaal gebruikelijke ma nieren. In normale tijclen zouden zij wel licht tot zeer onaangename gevolgen heb ben kunnen leiden. Thans doet men goed, er niet anders in te lezen dan een verzuch ting over de Duitsche armoede, die vooi haar energie niet de noodige ruimte en hulpbronnen aantreft Rusland doet slechts dienst als achtergrond, ter contrasteering met de eigen voortreffelijkheid. Uit deze uitingen iets te willen lezen wat zweemt naar Duitsche aanspraken op bedoelde bieden zou het karakter daarvan eenenmale miskennen zijn. Intusschen is het een bijzonder onver kwikkelijke gedachte tot welk een zorgwei kend peil de gedachtenwisseling in somni ge landen reeds is afgezakt BILBAO HET VOLGENDE DOEL Er is geen belangrijk nieuws te vermelden De Spaansche burgeroorlog Na de inneming van San Seibastian hebben de nationale strijdkrachten de laatste voorbereidingsmaatregelen ge troffen voor den aanval op Bilbao, Santander en de laatste gebiedsdeelen, welke nog in het bezit van de volks fronttroepen zijn. Verscheidene oorlogsschepen der na- tionalen zijn aan de Noordkust ver schenen, om de havensteden van dit kleine gebied met een dicht mijnennet te omgeven. Buitenlandsche handelsschepen wer den aangespoord de betrokken havens te verlaten, wegens het oorlogsgevaar. De overwinnende nationalen hebben de stad San Sebastian van alle ongewenschte elementen gezuiverd en verschillende gebou wen op wapenen en munitie doorzocht. Als deze „veldtocht" ten einde is, zullen de troepen vijf dagen ruöt krijgen, om krach ten te verzamelen voor den verderen op- marsch, daar de aanval op Bilbao veel moei lijker zal zijn dan die op San Sebastian en Irun. Bilbao is namelijk aan alle zijden door bengen omgeven en van vooruitgeschoven posten uit tegen aanvallen te verdedigen zonder dat daarvoor ai te veel menschen- materiaal noodig is. Verscheiden honderden vluchtelingen zijn lar Irun teruggekeerd, om de verwoeste huizen weer te hei-bouwen en de normale toestanden in de stad zoo spoedig mogelijk te herstellen. De overige vluchtelingen zullen echter eerst weer toegelaten worden als er voor voldoende onderdak en voeding gezorgd. De terugkeer naar San Sebastian is slecht9 m weinigen toegestaan, daar men eerst de stad van verdedigingsmiddelen wil voorzien welke haar tegen eiken aanval der volks- fronters zullen beschermen. De voorloopige regeering, welke werd ingesteld, heeft er in de eerste plaats zorg voor gedragen, dat de watervoorziening van ie stad weer in orde werd gebracht, daar door het gebrek aan water onbeschrijfelijke toestanden in de stad zijn ontstaan. Ook de stroomvoorziening is thans weer in orde. Het straatbeeld wordt thans beheerscht door de oude rood-gouden Spaansche vlag en aan het raadhuis wappert zelfs de vlag van Don Carlos, die deze in den laatsten Carlistischen oorlog voerde. Het zoeken naar de gijzelaars is zonder resultaat gebleven. Thans verluidt, dat de volksfronttroepen in den nacht voor de inne- min van de stad 1500 gijzelaars naar Bilbao hebben overgebracht. Bilbao zal zich verdedigen De Basken en de regeeringstroepen te Bil bao moeten vastbesloten zijn, deze stad niet. zooals met San Sebastian is geschied, aan de nationalisten prijs te geven. Er bevinden zich 6000 manschappen van het regeerings leger te Loyolla en het aantal troepen rond en in Bilbao kan op 40.000 worden geschat. Evenwel is het meerendeel dezer mannen slecht of heelemaal niet bewapend. Er is vooral groot! gebrek aan artillerie en mitrail leurs; desondanks zijn de troepen vol moed en vastbesloten, de stad tot het uiterste verdedigen. Het belegerde Alcazar De nationalen, die in het Alcazar worden belegerd, hebben de bemiddeling van den ambassadeur van Chili van de hand ge wezen. Incidenten te Gibraltar Zondagavond is het te Gibraltar tot ern stige ongeregeldheden gekomen, toen onge veer 800 Britsche vluchtelingen uit La Ltnea tegen het besluit der overheid protesteerden het vluchtelingenkamp te sluiten. Het kamp was ingericht voor de uit Ls Linea afkomstige Britsche vluchtelingen, die met het oog op den burgeroorlog naar Gi braltar zijn gevluoht. De mededeeling, dat het kamp Maandag zou worden gesloten, heeft groote onrust teweeggebracht. De vluchtelingen waren niet bereid, naar La Linea terug te keeren, daar zij den toe stand aldaar nog te onzeker aohtten. Zij begaven zich naar het regeeringsgebouw waar zij evenwel niet werden toegelaten. Benige personen werden gearresteerd. De menigte geraakte hiej-over in opwinding eD- probeerde het politiebureau te bestormen. De politie maakte echter van de gummi stokken gebruik, waarbij eenige personen gewond werden. Aangezien men voor een oortzetting van deze ongergeldheden vreest is het regeeringsgebouw door de politie in breeden omtrpk afgezet. De vluchtelingen hebben den nacht van Zondag op Maandag doorgebracht op de pleinen der stad. De a.s. Locarno-besprekingen Niet vóór November a.s. Het is thans zeker dat de conferentie der vijf mogendheden, die indertijd het Locarno- pqct onderteekend hebben, niet vóór Novem ber zal plaats vinden. Tijdens een bezoek, dat prins Bismarck, de Duitsche zaakgelastigde, verleden week aan het ministerie van buitenlandsche za ken te Londen heeft gebracht, gaf hij te kennen, dat naar de meening van Duitsch- land een zitting der conferentie op 19 Octo ber a.s. den betrokken mogendheden niet voldoenden tijd zou laten voor de noodige diplomatieke voorbereidingen. Kort Nieuws De beide Amerikaansche oceannvlicgers Merrill en R i c h m a n, die zeer onlangs een vlucht AmerikaEuropa uitvoerden, zijn er thans in geslaagd ook hun retour vlucht te volbrengen. Zij hebben op een veld bij Marecageux, vier kilometer van het depot Musgrave op het eiland Fogo aan de Noord-Oost-kust van Newfoundland, een noodlanding gemaakt. De vliegers zouden ongedeerd zijn gebleven. Volgens een te Ncw-York ontvangen 'draadloos bericht waren beide vliegers om 18.05 uur (Britsche tijd) hoven kaap Race pp Newfoundland waargenomen, WAAROM RECLAME VOOR ASPIRIN? Aspirin is toch alom bekend, zoo denkt U. Juist daarom, omdat Aspirin zoo bekend is, wordt maar al te vaak elk hoofdpijnmiddel, ja bijna elk wit tabletje Aspirin genoemd, duswordt natuurlijk ook de geringe werkzaamheid en minder goede verdraaglijk heid van een goedkooper surrogaat het echte Aspirin aangewreven. Daarom maakt de goede naam van Aspirin voortdurend reclame, d.w.z. opheldering noodzakelijk, want alleen Aspirin met hel „Bayer"-kruis en in de verpakking met den Oranjeband is het echte Aspirin met al zijn voortreffelijke eigenschappen. (Ado.) De textielstakingen te Rijssel Blums bemiddeling mislukt Minister-president Blum is Zondagavond uit Rijssel te Parijs teruggekeerd. Hij is er niet in geslaagd, de staking der textiel arbeiders bij te leggen. Uit een officieel communiqué blijkt, dat de regeering voornemens is, een arbitrale uitspraak te doen, welke door beide partijen moet worden aanvaard. Léon Blum zal daartoe een der leden van de regoeiing aan wijzen. Intusschen dreigt de staking -zich uit te breiden tot de textielarbeiders in de Voge zen, waar de mogelijkheid van een alge- meene staking aanwezig is. Sodinot, de secretaris van den bond van textielarbeiders, verklaarde: „De patroons willen probeeren, de regeering van het volksfront te doen verdwijnen, daarom too- nen zij zich zoo onhandelbaar, hoewel wij de fabrieken ontruimd hebben. Wij staar, echter gereed om tot het einde te strijden in samenwerking met de bevolking \an Rijs sel de publieke opinie en de regeering". Hij zeide verder, dat de werkgevers hel geheele land tegenover zich zullen vinden, indien zij geen regeeringsarbitrage aanvaar- „Wij zijn in staat aldus Sodinot in twee uren alle strijdbare arbeiders te ver zamelen en 100.000 man bijeen te brengen" Ook de werkgevers zijn in vergadering bijeen geweest. De minister van binnenland- sche zaken Salengro, die van Rijssel naar Parijs is vertrokken, verklaarde, „dat "erkgevers moeten begrijpen, dat het be lang van de natie een verzoeningsgezinde houding eischt". De onderteekenaars van het z.g. accoord in Matignon hebben ten slotte een gemeen schappelijke vergadering gehouden, welke Vrijdag a.s. zal worden voortgezet. Blums fiasco Het fiasco van Blura te Rijssel geeft de avondpers aanleiding tot zeer bezorgde commentaren op den toestand in Frankrijk. De Li berto.a. wijst er op, „dat de bezet ting der fabrieken, waarmede de arbeiders onder leiding der communisten, nog steeds hun sovjet-manieren demonstreeren, duide lijk bewijst, dat Blum niet bij maciite is het staatsgezag te handhaven. Er is thans maar één middel meer, om in de stakingsgolf een einde te maken. n.l. i naam der wet de ontruiming van alle onwettig door de communisten bezette werk plaatsen af te dwingen. Het is nu maar de vraag, óf deze regee- ring hiertoe nog capabel is. Een andere vraag, die iedere Franschman zich thans stelt is, of de regeering vastbesloten is. de dreigende revolutie te breken. Wat anders immers beduidt dit soort stakingen. waar- Frankrijk nu al maanden ten onder gaat. als een poging tot sovjetiseering van het land. Kan de regeering nog terug? Of ls zii reeds gansch in de macht van de „straat" en moet zij voor haar eischen wijken?, J HET CONGRES TE NEURENBERG TEN EINDE „Wij zijn bereid Tn de groote congreszaal te Neurenberg heeft gisteravond de slotzitting plaats ge had van den Rijkspartijdag der N S D.A P.. alwaar Adolf Hitler zijn groote sluitings rede gehouden heeft. De Führer zeide dat Neurenberg allengs wordt gestempeld tot een modem Olympia van 't nieuwe Duitsch- 'and, hetwelk een factor geworden is. Het nationaal-socialistische Duitsehland. :oo vervolgde spreker, streeft naar herstel van de eer en de gelijkberechtigheid van het Duitsche volk. Het nationaal-socialisme is geen export-artikel en elk volk heeft, het recht van zijn eigen wereldbeschouwing. Alleen tegenover het communisme s'aat het nationaal-socialisme als doodsvijand. De perste gevechten tusschen beide vonden niet in Rusland plaats, doch in Duitsehland, waar het communisme van 1916—1920 poog de vasten voet te krijgen. De Führer verklaarde geen verdrag te kunnen sluiten met het bolsjewisme, dat overal waar het de macht neemt niet het volk vrijheid brengt, doch het asociale schuim uit de tuchthuizen loslaat op de bauge medemenschen, die zich niet meer kunnen verdedigen. Het nationaal-socialisme verzet zich hier tegen, omdat het niet wil, dat evenals in Rusland, de leidende plaatsen worden bezet met 98 pet. volksvreemde iöden óf dat de nationale intelligentie wordt afgeslacht. De Führer wees er verder op. dat de Dultr sche arbeider niet zal vergeten, dat aan het hoofd van het Duitsche rijk thans een man s'aat, die 25 jaar geleden zelf nog arbeider was. Spanje geeft thans weer een duidelijk beeld van de bolsjewistische strijdmethoden De Führer is er trotsch op, dat de nationaai- socialistische revolutie is verloopen meteen minimum van bloedvergieten. Wij nationaal-socialis'en willen niet, dat onze militaire machtsmiddelen gebruikt worden om andere volken iets op te dringen, wat deze zelf in het geheel niet wenschen. Waar wij thans heenzien, overal hitst het bolsjewisme op tot interventie in het huiten- land, tot brutale wapenleveranties, tot vrij willige dienstneming, tot geldinzamelingen enz. De tegenstellingen, die ons van het com munisme scheiden, zijn niet te overbruggea In het vervolg zijner rede wees de Führer met nadruk op het feit, dat het nationaal- socialisme in vrede tot een oplossing van de belangrijke vraagstukken van dit oogen- blik wenscht te geraken. Alle volkeren dienen er zich rekenschap van te geven, dat er geen warmer vriend van den vrede en van de onafhankelijkheid bestaat, dan het derde Rijk. Dat echter het bolsjewisme, dat een onheilspellend leger vormt. wete. dat aan de poorten van Duitseh land een Duitsch leger staat. Hitler eindigde met de woorden: „Wij zijn bereid tot alle offers, die de Almachtige van ons verlangt. In dit plech'ige n- renblik. waarin wij voor de achtste maal uiteengaan dank ik alle nationaal-socialistische strij ders. Leve Duitsehland!" DE „AANSLAG" OP KONING EDWARD Dader krijgt één jaar dwangarbeid Gisteren heeft voor de Old Bafly te Londen het proces plaats gehad tegen Mac M a h o n, den man, die 16 Juli jl. gearresteerd werd, wijl hij een geladen revolver voor 's konings voeten gewor pen had, bij Constitution Hill. Mac Mahon werd aangeklaagd we gens het veretoren van de openbare orde, het dragen van een revolver en het hanteeren van dit wapen met de bedoeling den koning schrik aan te jagen eD met de bedoeling een men- echenleven in gevaar te brengen. Er was groote belangstelling voor dit pro ces; reeds Ln de vroegte verdrongen zich de belangstellenden rond het gebouw, om het rechtsgeding bij te wonen. Beklaagde verklaarde met krachtige stem onschuldig te zijn aan alle punten van de aanklacht en zijn verdediger Hutchinson pleitte in denzelfden geest, en verzocht de jury het „niet schuldig" uit te spreken. Inderdaad verklaarde de jury, na ampele beraadslagingen, dat verdachte niet schuldig is aan het dragen van een vuurwapen met het doel een menschenleven in gevaar te brengen, noch aan „verstoring der openbare orde". Restte dus de aanklacht, dat beklaagd* het wajicn zou hebben gehanteerd om deD koning schrik aan te jagen. Dwaze verklaringen Bij zijn verhoor verklaarde Mac Mahon dat hij begin October 1935 contact heeft ge had met een vreemde mogendheid, waarvoor hij zou moeten spionneeren. Hij ontving ook geld van die mogendheid De vertegenwoordigers van dien staat had den, aldus verklaarde hij verder, getracht hem op te zetten tegen de Britsche regeering en de Britsche natie. Hij moest den koning dooden tijdens den wapenschouw ter gelegenheid van 's koning.' verjaardag, hij zou daarvoor een belooning van 150 pond steriin ontvangen. Negen an deren moesten hem vergezellen, om zijn ontsnapping mogelijk te maken. Hij had het ministerie van oorlog van dit complot mede deeling gedaan. „Het was niet mijn bedoeling, aldus be klaagde verder, den koning te verontrusten maar om hem te redden. Anders hadden de anderen zelf misschien kunnen optrei dien". Op de vraag, welk voordeel de dood van den koning zou hebben gehad, antwoordde Mac Mahon: „Indien de koning niet meer aan het bewind zou zijn, zouden zekere dea len van het Britsche rijk aan den betreffen- den staat worden overgegeven. Bovendien zou het land in de verwarring, die op den dood van den koning zou volgen, minder in staat zijn zich te mengen in buitenlandsche gebeurtenissen". Dp jury heeft ten slotte op het derde punt der aanklacht Mc Mahon schuldig verklaard én ljern wegens „het te voorschijn halen van pen revolver in de nabijheid van den souve j-ein, met de bedoeling hem te verontrusten". Veroordeeld tot een jaar dwangarbeid. Wat. de verklaringen van Mac Mahon be treft, over het zgn. complot door een buiten landsche mogendheid tegen het leven van (fen koning gesmeed, verklaarde de attorney- general. dat te dien aanien reeds naspo riruren zijn gedaan, welke echter de Britsche éutoriteien overtuigd hebben, dat de mede- deelinpen van den beklaagde volkomen on gegrond zijn. UIT GROOTEN VOORRAAD BIJ: HENDRIK-I DO-AMBACHT Dir.: J. KASTELEIN J.Pzn. Westdam 2, WOERDEN, Tel. 119 VERZUIM NIET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen binnenland Verantwoordelijkheid der Gemeentebesturen in dezen tijd Gisteren hield het Verband van Ver. A.-R. Gemeente-bestuurders de eerste alge- meene vergadering in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Deze jaarvergadering, welke onder leiding stond van Mr. G. A. Diepenhorst uit Zeist, was zeer druk bezocht. Na opening met gebed hield Prof. Diepen horst de openingsrede, waarin hij begon de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen. Door samenwerking met de Ver. van Cal vinistische burgemeesters en secretarissen „Groen van Prinstcrer" mocht het gelukken èn een hecht nationaal verband èn een wei- toegerust orgaan in het maandblad „De Magistratuur" te verkrijgen. De bestaande provinciale organisaties zijn in den loop van dit jaar tot het Verband toegetreden. Alleen Overijssel en Noord- Brabant zijn nog niet in het Verband ver tegenwoordigd. Het bestuur heeft een 2-ta.l commissies in het leven geroepen die in studie hebben ge nomen het vraagstuk van de wethouders verkiezing en de kwestie van de verplichte aansluiting bij de waterleiding. We moeten aldus spr. tot de vele a.-r. gem. bestuurders die zich nog niet aan sloten bij ons Verband de ernstige roep doen uitgaan zich niet te onttrekken, maar zich voor onze organisatie te geven. De tijdsomstandigheden hebben er toe medegewerkt dat het gemeentelijk stuursorgaan aan waarde en beteekenis heeft ingeboet. Spr. herinnert aan de crisis-varkens-hef fingen die de gemeenten in relatie brachten met de varkens-crisis-centrale. Hoe weinig weken, ja dagen gaan voorbij vaarop niet een nieuwe wet of ministerieele circulaire de vrijheid van de gemeente besturen binnen enger grenzen brengen Regel op regel, gebod op gebod, ziedaar het slagwoord voor dezen tijd! We zouden niet gaarne willen beweren, dat de Rijksregeering nimmer te ver is ge gaan in de vrijheidsbeperking der ge meenten. Naar het kernachtig woord van Groen van Prinsterer willen wij zijn autonomen en geen automaten! niet aan twijfel onderhevig, dat de Rijksregeering veel verder op het doornig n bemoeienis en ingrijpen in het gem.bestuur is gedrongen dan haar zelve lief was vanwege de hardnekkige tegenwer king van bepaalde zijde, waarop zij bij de volvoering van haar noodzakelijke taak herhaaldelijk stuitte. A.-R. gemeentebestuurders zijn werke- lijkhcidsmenschen die beseffen dat er geen tegenstelling bestaat tusschen de belangen van het Rijk en van de ge meenten en dat de gemeenten belang hebben bij gezonde Rijksfinanciën en het Rijk belang heeft bij goede ge- meente-financiën. Met den wensch. dat God Zijn zegen ove het Verband gebiede en de A. R. gemeente bestuurders in gehoorzaamheid aan Zijne Wet het werk mogen voortzetten trouw aan het A.R. beginsel, eindigde spr. zijn rede. Wat doet ge liever? DUUR WONEN In een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch In 20 |aar het buis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. BOUWKAS ..ROHYP", Spuistraat 219/221 Amsterdam (0.). (Adv.), NIEUWE CHINEESCH- JAPANSCHE SPANNINGEN Om een vermoorden Japannei Eischen der Japansche marine Op 3 September j.I. werd in de Chi- neesche stad Pakhoi een Japanner ver moord onder omstandigheden, die nooit bevredigend zijn opgehelderd. Japan heeft daarop besloten een com missie naar China te zenden om deze zaak onder de oogen te zien. Thans komt uit Pakhoi het bericht, dat de toestand zich aldaar dreigend heeft toegespitst. Het negentiende Chineesche leger zou ge dreigd hebben, zich te zullen verzetten te gen de ontscheping der Japansche commis sie van onderzoek. Men meldt verder, dat dit leger tot een nieuwe anti-Japansche agitatie is overge gaan, door den staat van beleg af te kondi gen en voorbereidingen te treffen voor een oorlog met Japan. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken heeft de kwestie van de ontsche ping der leden van de Japansche commissie van onderzoek onder bescherming van Ja pansche landingstroepen onder de oogen gezien. Hooge ambtenaren van het ministerie van marine hebben intusschen deelgenomen aan een bespreking over het incident Het verluidt dat bestoten is, dat de Ja pansche marine de houding van het mi nisterie van buitenlandsche zaken zal steu nen, maar dat zij eischt: 1. dat vanwege de Chineesche regee ring volledige faciliteiten zullen worden verleend aan de leden der Japansche commissie van onderzoek in het Pakhoi- incident; 2. dat de Chineesche regeering er zorg voor draagt, dat het negentiende leger uit Pakhoi zal worden teruggetrokken, wijl anders een onderzoek ter plaatse onmogelijk is; 3. dat de Japansche marine het recht zal hebben, eventueel maatregelen te nemen, indien de regeering te Nanking haar voorstellen van de band mocht wijzen. DE CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE Het officieele communiqué De ministers van buitenlandsche za ken der Kleine Entente zijn dezer da gen te Bratislava bijeengeweest voor het houden der gebruikelijke onderlinge conferentie. In een communiqué, dat na beëindiging dezer besprekingen in het licht werd gegeven, wordt o. m. ver klaard, dat groote aandacht zal worden gewijd aan de problemen,, welke samen hangen met het Locarnopact. Fen der gelijk veiligheidssysteem zou echter niet uitsluitend tot 't Westen beperkt kun nen blijven, daar een gedeeltelijke op lossing in het geheel niet afdoende zou zijn, om Europa den algemecnen vrede te brengen. De staten der kleine entente zullen geen moeite sparen, om goede betrekkingen met de andere mogendheden te handhaven en dit geldt op de eerste plaats voor de na buurstaten. De kleine entente betreurt het diep, dat haar betrekkingen fnet Oostenrijk te lijden hebben gehad van het feit, dat in dat land de bepalingen van het verdrag van Saint- Germain zijn overtreden. De drie staten zijn jens geworden over de houding, die moet worden aangenomen, indien dergelijke •dragsschendingen opnieuw zouden voor komen. Naar aanleiding vooral van de pebeurte nissen in Spanje verklaren de staten, dat zij nauwgezet vasthouden aan een politiek van niet-inmenging in de binnenJandsche aangelegenheden van een anderen staat, zooals zij ook geen inmenging in eigen za ken zouden dulden. Bijzondere aandacht is gewijd aan de uit breiding der economische betrekkingen on derling en met de andere staten van mid den-Europa. De eerstvolgende gewone zitting van den raad -der kleine entente zal te Genève wor den gehouden ter gelegenheid van de vol- kenbondsvergaderi ng. Naar verluidt, is te Bratislava tevens een nieuw ontwerp-program inzake de bewape ning besproken. Het oorlogsmateriaal der staten zou ge standaardiseerd moeten worden. 0.a. zou ieder der drie staten op zich nemen, binnen een jaar 350 nieuwe vliegtuigen te bouwen. gebeurtenissen uit de voorgeschiedenis ennl( oprichtingsgeschiedenis van het Verband p, bevattende. Het Verband telt thans tieaPP leden. r De penningmeester de heer G. Baas uit Amsterdam deed enkele mededeclingen om*v trent de financieele toestand van het Ver.1; band. Het budget bedroeg f 200. Vervolgens hield het Kamerlid de heei i een korte inleiding Verantwoordelijkheid der gemeente besturen in dezen tijd hetKs H Spr. ving aan met to wijzen op de belang. Ar rijke wijzigingen welke aangebracht zijn in de verhouding tusschen Rijk en Gemeente, De positie van de gemeente, den burge- meester, den raad en het dagelijksch be stuur is ongewijzigd. Voornamelijk wilde spr. echter wijzen op de financieele vcrhoui ding Rijk en Gemeente met de bekende g< volgen als toename werkloosheid en vei meerdering steunuitkeering, de principieels verdeeldJieid van 't volk welke invloed uit-Ce oefent op de samenstelling van de gemeente besturen en bracht in het kort ter sprake de situatie voor de wet van 1929 of zooals spr. het uitdrukte „de oude bedeeling". TenEi onrechte beweert men soms dat het er beter er aan toe geweest zou zijn als die wet van 1929 niet in het leven geroepen was. Spr. wil enkele opmerkingen maken. Delf eerste betreft de handhaving van het gezag. x Spr. wijst er nadrukkelijk op dat op het fa, breede gebied van het gemeen te:bestuur men moet zorgen voor handhaving van het ge-np, zag. Men moet ervoor waken dat langs den"!; weg van vreedzame binnendringing geen ,tr revolutionaire bewegingen het fundament der gemeenten komen ondergraven. Naar- mate de twijfel op de harten beslag gaat leggen moeten de A.R. gemeentebestuurders itrijden met meer vuur voor de handhaving in het gezag. De gave handhaving van het gezag dient,. en beschermt het vrije leven. In de tweede plaats wil spr. iets zoggen, er het vraagstuk van den Zondag. Op dat gebied bedreigen ons thans allerlei gevaren. Het is onze roeping zonder te val len in excessen klaar en helder in het lichtPaj te stellen dat handhaving van het gebod tot Zondagsheiliging ook in de gemeentebestu ren van de grootste beteekenis is. Ten derde maakt spr. eenige opmerkingen betreffende de verhouding Rijk en Gemeen te op het gebied van steunverlcening aan werkloozen. Spr. ziet hierin een verzwakking van de verantwoordelijkheid der gemeente besturen. Wie steunverleening zien als Rijkszaak en Rijkstaak komen het meeste loc in verzet tegen de bemoeienissen van det* Rijksregeering. Ten laatste zegt spr. een en ander financieele verhouding tusschen Rijk en bei Gemeente. Spr. acht het geheel verkeerd wanneer een gemeente poogt de Regeering te onderwijzen op het gebied van het finan-Ko cieel beleid. De algemeene lijnen van het financieel regeeringsbeleid acht spr. volkomen juist Een gemeentebestuur dat daartegen verze 'leegt handelt in den diepsten zin revoli tionair. Zij die zoo te werk gaan schade de autonomie. Rijk en gemeenten vorme geen tegenstelling, dat mogen zij ook niet Beiden moeten aanwerken op gezonde finan ciën, zij hebben te streven naar evenwicht in het budget. Tenslotte is het verantwoor delijk gemeentebestuur een moreel vraag stuk. Het is dat beleid dat fier en frank voor eigen daden borg staat met aanvaar ding der rechtvaardige consekwenties. Nadat eenige oogenblikken was gepau-p zeerd werd over deze vier punten van ge dachten gewisseld waarna de voorzitter deze o geanimeerde een leerzame vergadering metsle* dankzegging sloot. hoe pla GEMENGD NIEUWS Felle brand te Urk Opslagplaatsen in vlammen opgegaan Op Urk is brand uitgebroken in de opslagplaatsen van de uitvoerders der Zuiderzeewerken, de fa. Bakker en Co. uit Gorinchem. In deze opslag- Iter plaatsen bevonden zich duizenden bossen rijshout en stroo voor de zink stukken. Het gebouw stond spoedig in lichterlaaie. De vuurzee kleurde de lucht in den don keren avond helrood en een xware vonken regen vloog door de lucht, zoodat het over slaan van den brand naar andere gebou wen niet denkbeeldig was. De brandweer was spoedig ter plaatse en gaf met 4 stra- ter. Reeds na betrekkelijk korten tijd zag men het vuur inhevigheid afnemen. Niet temin duurde de brand tot 4 uur 's nachts. Een dikke rook hing over het eiland en bemoeilijkte niet alleen 't blusschingsw doch veroorzaakte tevens dat twee blus- schende personen den havenkant misten en te water geraakten. Met moeite werden zij op het droge gebracht. De werkzaamheden aan de Zuiderzeewer ken ondervinden door den brand geen ver traging De heer Bakker verzekerde dat de schade door verzekering gedekt wordt. Met groote inspanning is het gelukt de naastbij gelegen perceelen nat te houden en van het vuur te redden. De oorzaak van de brand is onbekend. MEISJE VERDRONKEN Gistermiddag raakte het vijfjarig dochter^ tje van den brugwachter Briek te Midden- meer, terwijl het in de nabijheid van de brug aan het spelen was, te water. Een voor bijganger, die het kindje in het water zag liggen, haalde het terstond op het droge, doch de levensgeesten bleken toen reeds ge weken te zijn. LIJK OPGEHAALD e n werd ter hoogte van ivier de Waal, een lijk opge- Te Gam Kluit, in de haald, vermoedelijk van den te Zaltbom mel. overboord geslagen schippersknecht, nl. den 23-jarigen Wilhelm Hcrnen uit West- falen. Het lijk werd naar het lijkenhuisja vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2