7 UIT HET SOCIALE LEVEN De saneering in het Bloembollenbedrijf VERGETEN WERKLOOZEN Men schrijft ons: Er wordt in ons land het mag onze krachtige regeering tot groote eere en met innige dank worden betuigd onnoemelijk veel gedaan tot vermindering van het leed dat duizenden, neen honderdduizenden cri sisslachtoffers getroffen heeft. Er is vrijwel geen tak van bestaan, welke niet op een of andere wijze steun wordt ver leend. Landbouw en veeteelt, visscherij en handel, industrie en scheepvaart worden door allerlei maatregelen voor ondergang behoed en schatten gelds worden er beschik baar gesteld maand uit maand in voor hen., die door het ontbreken van werkgelegenheid niet in het onderhoud van zich en de hun nen kunnen voorzien. Er is echter helaas één categorie van menschen, wier positie wel eens nader mag worden bezien en geregeld, een categorie van menschen, voor wie tot heden nog niets, maar dan ook niets werd gedaan. Wij bedoelen de 15.000 zegge vijftien duizend! werklooze onderwijzers en on derwijzeressen. Hier is een misverstand, dat dringend en spoedig voorziening eischt, zoowel uit oogpunt van rechtvaar digheid als uit dat van volksbelang. Rechtvaardigheid! Is het niet zoo, dat .verreweg de meesten dezer jonge menschen hun opleiding heb ben genoten aan Rijks- en door de regeering gesubsidieerde kweekscholen? M.a.w. de geering zelf heeft hen klaar gemaakt voor hun taak als opvoeder der jeugd. Met opoffering nog wel van groote bedragen, Maar, zijn zij eenmaal voor hun taak in de school gereed gemaakt, dan snijdt de zelfde regeering hun de pas af, die taak te verrichten door allerlei beperkende bepalin gen als verhooging van het aantal leerlin gen per onderwijzer, verplichting wachtgel ders te benoemen e. d. En niet alleen dat aan de op deze wijze gedupeerden de mogelijkheid wordt afge sneden hun brood te verdienen, de regee ring trekt zich ook verder van hun lot niets aan. Werklooze onderwijzers hebben niet te rekenen op eenige steun en staan mitsdien bij een jongen arbeider mijlenver achter. In dit alles zit iets zéér ongezonds. Reeds jaren geleden wezen wij er op deze plaats op, dat de regeering de opleiding geheel in handen heeft en deze dus kan regelen naar de behoefte, welke bestaat en welke ze zal doen bestaan in de toekomst. Bij een dalende conjunctuur, welke tot be zuiniging op het onderwijs zal moeten lei den, behoort zij t ij d i g in te grijpen en de opleiding stop te zetten, ten einde een toestand te voorkomen als welke thans be staat Rechtvaardigheid gebiedt, dat nu voor elke door de crisis getroffen categorie wordt gezorgd ook voor de 15.000 werk- loozen bij het onderwijs iets wordt gedaan tot verzachting van het crisisleed. Hoe dit moet gebeuren, öf door vroegere pensioeneering öf door verlaging der leer- lingenschaal öf door verlenging van de leer plicht öf up welke wijze ook, blijve thans buiten beschouwing en kan een punt van nadere overweging uitmaken. Hoofdzaak is, dat er verandering komt in de uitzichtlooze, grauwe toekomst van al die duizenden, die niet mogen werken, maar ook niet in staat gesteld worden om te leven. Het is niet te verdedigen, elke klasse ge troffenen te steunen, maar één bepaalde klasse van elke hulp uit te sluiten. Het is ook tegen het wezenlijk volks belang. Werkverruiming bij het onderwijs draagt direct bij tot verbetering van het onderwijs en dus tot het verkrijgen „van een steviger basis van het geheele Neder- landsche volk in zijn, steeds moeilijker wor dende, struggle for life", gelijk H e t Schoolblad terecht opmerkt. Werklooze onderwijzers hebben een mo reel recht op steun, maar voor die steun kan de regeering hen contraprestaties doen verrichten. De werkobjecten liggen voor het grijpen. Hier geen zoeken naar geschikte werken, die men kan doen uitvoeren in werkverschaffing: wegen, bruggen, slooten en kanalen. De overbevolkte klassen, waar in duizenden onderwijzers zich afbeulen op een taak, welke vaak ver boven hun phy- sieke kracht gaat, om van hun zenuwgestel nog maar te zwijgen, ziedaar de objecten! Wat zijn er al hoop en illusie vergaan in onderwijzerskringen. Wat is er al aan ver wachtingen de bodem ingeslagen, omdat een groot deel der 15.000 practisch voor het leven is mislukt De regeering, die blijk gegeven heeft zóó veel sociaal besef te bezitten en zoo velerlei sociale nooden te kunnen peilen en te wil len lenigen, mag niet langer doof blijven voor de noodkreet der vergeten werkloozen: Helpt ook ons, laat ons niet langer geheel aan ons zelf over! Maar geeft ons in elk geval uitzicht en de kans, onze kracht aan te wenden ten bate van het volkskind, dat toch is de hoop der toekomst!" Overval op automobilist Een Jaar tegen chauffeur geëischt Op 5 Juni j.l. had op den Rijksstraatweg bij Diemen een roofoverval plaats op een automobilist, welke gepleegd werd door een Citax-chauffeur. De automobilist werd bloedend verwond, hij hield echter zijn positieven bij elkaar en door achtervolging wist hij zijn aanrander later te doen aanhouden. Gisteren stond de chauffeur, een 23-jarige Amsterdammer, voor de vierde kamer der rechtbank terecht wegens poging tot beroo- ving voorafgegaan door geweldpleging. De'officier Mr. van Dullemen requi- reerde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. B E. Asscher, be pleitte een voorwaardelijke atraf. Nog onbeantwoorde baconvragen Zullen we nu Ingelicht worden? Zooals we reeds in een ander artikel (Klare wijn) opmerkten blijven er nog eeni ge vragen te beantwoorden bij de bacon- histone der laatste jaren (niet der laatste maanden alleen). We zullen hopen, dat door een ministerieel antwoord op de nieuwe ragen van den heer v. d. Weyden licht in deze vrij donkere zaak komt. De positie van don regeeringsadviseur is steeds een onverklaarbare geweest. Toen de geruchten gingen dat de heer Van Zwanenburg benoemd zou worden als leider bii de rundvee-afslachtingen, hebben wij daartegen geprotesteerd op grond van het feit, dat over deze belanghebbende hee* wat kwade geruchten waren gegaan. Toer reeds, dat was Mei 1933. Sedert is het er niet beter op geworden. Er zijn exhorbitant hooge winsten gemaakt, dit erkende de Mi nister zelf, doch deze miste, naar hij ver klaarde, de bevoegdheid om dit geld terug te vorderen. Nu wordt een geheime afspraak gemaakt Dat wist de regeeringsadviseur als belang hebbende. Maar de Minister wist het paa later toen het gebeurd was. Dusde re geeringsadviseur heelt de Regeering nief medegedeeld wat hij wist en wat zijn plicht was om den Minister mede te deelen. Een andere conclusie kan niet getrokken wor den. Maar nog vreemder wordt het. De Mi nister had bezwaar om den heer Zwanen burg als belanghebbende om advies te ragen. Maar waarom was er dan geen be zwaar hem te benoemen als regeeringsad viseur? En dat nog wel, zooals het toen heette „om zijn bijzondere positie op bacon- gebied". Vader Cats zou zeggen: dit is een ding. dat niet en sluyt. Regeeringscommissaris of -adviseur (dat maakt niet veel verschil) vanwege zijn bij zondere jiositie op dat gebied, maar als er iets tot stand moet komen wordt zijn ad vies niet gevraagd omzijn bijzondere positie op dit gebied. Wij hopen, dat het verwacht wordend ministerieel antwoord deze puzzle zal op lossen. En er zijn nog meer puzzles op te lossen. Radio-ontvangtoestellen Wat Waldorp op de Jaarbeurs toont De Jaarbeurs biedt immer een groote ver scheidenheid radio-apparaten. Zoo ook dit najaar weer. Onder de vele vertoonde mer ken vindt men ook een vijftal nieuwe toe stellen van N.V. Waldorp Radio, waarvan vier zijn van het superheterodyne-type met zes tot acht afgestemde kringen. De hoog opgevoerde selectiviteit der Waldorp toestellen moet vooral te danken zijn aan het feit, dat bij alle apparaten ijzerkern spoelen gebruikt worden. De bandbreedte der toestellen is dank zij de steilheid der selectiviteitskrommen zeer behoorlijk. Voor een leek zijn deze toesjellen bijzonder makkelijk, met name 69 V en 79 V. Door een neonhuisje kan steeds 't juiste afstem- punt gevonden worden. De klankrijkdom is buitengewoon. Door een alfabetische stations lijst (iets heel nieuws, waarvoor patent aangevraagd) is de bediening heel eenvou dig. Ook het uiterlijk der toestellen is aan trekkelijk. Naast deze ontvangtoestellen exposeert Waldorp nog met versterkers, en onderdee- len voor radio-centrales. Verder nog enkele andere artikelen op electro-technisch ge bied. Onbegrijpelijke houding Uitvoering van de Ongevallenwet 1921 De Minister van Sociale Zaken overweegt een wijziging van de Ongevallenwet 192' ten einde ook organen van het bedrijfsleven met de volledige uitvoering van dit onder deel der sociale verzekering te kunnen belasten. De Chr. Middenstander juicht herziening toe, maar is pijnlijk getroffen door deze passage uit de Memorie van Toe lichting van den Minister: „De ondergeteekende heeft daarbij uitsluitend het oog, voor zoover werkgevers-organisaties betreft, op het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de Vereeniging van Roomsch-Katholieke Werkgevers en de Vereeniging van Chris telijke Werkgevers, en voor zooveel betreft de vakorganisaties van arbeiders, het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, het Roomsch-Katholieke Vak verbond, het Protestantsch Christelijk Vakverbond en de Nederlandsche Vak centrale. Voor de erkenning van vereeniging als bedrijfsvereeniging zal derhalve medewerking van vier deze; organisaties noodzakelijk zijn." (De aanduiding der organisaties is voor een officieel stuk niet erg sekuur). Genoemd orgaan begrijpt niets van deze uitschakeling van de Middenstandsorgani saties en vraagt: Hoe men er toe gekomen is zich deze wijze van uitvoering voor oógen te stel len, is ons onbegrijpelijk. Weet men op het Departement van So ciale Zaken nu nog steeds niet, dat er naast de drie centrale organisaties van industrieele werkgevers ook drie stens even belangrijke centrale organi saties van werkgevers in de midden- standsbedrijven bestaan? Heeft men vergeten, dat deze drie cen trale middenstandsorganisaties, zoowel bij de samenstelling van de Hooge Raad van Arbeid als bij het geregeld overleg met de Rijksverzekeringsbank en bij de uitvoering van de Ziektewet op geheel gelijke voet met de industrieele werkge versorganisaties worden behandeld? En volkomen terecht, wanneer men bedenkt dat de middenstandsbonden gezamenlijk zeker twintigmaal meer leden omvatten dan de groot-werkgevrestoonden, terwijl zij in het bouwbedrijf, een der belangrijk ste bedrijfstakken hier te lande ca. 10.000 werkgevers tellen. „Het is dan ook duidelijk zoo heet het aan het slot dat de middenstandsbonden met hun ca. 60.000 georganiseerden deze voorgenomen uitschakeling niet over hun kant kunnen laten gaan. Een gemeenschap pelijk protest wordt reeds voorbereid: wij vertrouwen, dat het van alle kanten adhae- sie zal verkrijgen, omdat hier inderdaad een onrecht dreigt worden aangedaan". S.D.A.P, EN COMMUNISTEN Van fusie geen sprake „Men herinnert zich, dat de „Nieuwe Rolt Courant" op IS Augustus een bericht heeft gebracht omtrent een persgesprek, dat er gens met Vandervelde zou zijn gevoerd. Het bericht was door den Brusselschen corres pondent van het blad ontleend aan de Ant- werpsche „Matin". Deze had het geput uit de „Christian Science Monitor", een te Bos ton. in de Vereenigde Staten, verschijnend blad van internationale reputatie. Volgens het bericht zou Vandervelde heb ben verklaard, dat de fusie (samensmel ting) van de sociaal-democratische en com munistische partijen in België nog slechts een kwestie van tijd is. Onze Belgische par tijgenoot zou daarbij hebben gevoegd, dat zulk een fusie ook op internationaal gebied wordt nagestreefd. Na op Frankrijk on Spanje te hebben gewezen, zou Vandervelde hcM.on gezegd, dat de mogelijkheid van een soortgelijke fusie ook in Engeland, Zweden, Nederland enz. door de leiders der arbeiders partijen „met sympathie wordt bestudeerd"." Aldus begint 'n artikel van den heer Al ba r d a in de roode pers. Ook wij hebben van dii bericht melding gemaakt en willen dus ook iets citeeren uit het betoog van den heer Albarda, dat juist het tegendeel Vil bewijzen. Do roode pers heeft direct de waarheid au het interview ontkend; de heer Albarda •oerdo voor die ontkenning argumenten Enkele dagen later kwam ook van Yi dervelde zelf een zeer besliste tegen spraak. Onze Belgische partijgenoot (al dus de schrijver in de roode pers), ver- klaarde met de grootste stelligheid, dat hij geen enkel persgesprek over samen werking van sociaal-democraten en com munisten had gevoerd. Hij voegde erbij, dat hij de fusie in België geqpszins aan staande achtte. Hij noemde de uitlatin gen, die men hem had toegeschreven, bloote verzinsels. Volgens de „Christian Science Monitor" zou in België, Engeland, de Scandinavi sche landen en Nederland het voorstel van Moscou (tot eenheid van actie en zei Is fusie) „met groote sympathie »/ur- den bestudeerd". Dit zou een omkeer aan kondigen in de houding der sociaal-de mocratische partijen van die landen, die tot dusver onverzettelijke tegenstanders var. zulke voorstellen zijn geweest Voor zoover België betreft, kunnen .vij toegeven, dat daar in de laatste maan den inderdaad meer dan tevoren neiging schijnt te bestaan tot het vormen van een volksfront. Hierbij wordt echter je- dacht aan een samenwerking op breede- re basis dan met de communisten alleen. De schrijver had ook op Spanje kunnen wijzen Ondank9 de herhaalde verzekering, dat de communisten in Spanje bij de laat ste verkiezing slechts een paar procent van het aantal stemmen op zich vereenigden, worden deze thans al uitgenoodigd in de rë- geering zitting te nemen. Zoo groeit men Chr. Arbeidersbonden i n de Voedings- en Genotmiddelen- bedrijven Een resolutie over de internationale verhoudingen Het Intern. Verband van Chr. Arbeiders bonden in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen hield een bestuursvergade ring samen met gedelegeerden van de bestu ren der aangesloten bonden uit België en Holland. Aan het einde van de vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard dat de bedrijfsverhoudingen, be schouwd vanuit internationaal gezichtspunt een chaotisch karakter dragen, waarvan de thans in de wereld heerschende onrust en onzekerheid mede oorzaak zijn, terwijl daar bij de extremistische agitatie zoowel van rechts als van links, een zoodanige invloed uitoefent, dat geen herstel van rust en orde in de samenleving te hopen valt, tenzij deze agitatie verdwijne. De vergadering spreekt hierbij opnieuw als haar oordeel uit, dat slechts heil voor de samenleving te verwachten is, van het in practijk brengen van de chr. beginselen, op alle gebied des levens, en bijzonder op eco nomisch terrein, daar de economische om standigheden waaronder de volken leven, va;i zoo ontzaglijke beteekenis zijn, ook in wel bedenkelijk naar elkaar too. Beteekenisvol is dan ook het volgende in het artikel: In de vergadering van 24 Juli 1.1. van de partijraad der Belgische Werklieden Partij bleken de meeningen onder de so ciaal-democraten verdeeld. Vandervelde zelf zeide: „dat de samentrekking van alle de mocratische krachten noodzakelijk i<?; maar dit wil niet zeggen, dat men z>h in de armen van de communisten moet werpen en zich door hen moet laten leiden. Het voorstel van de com munisten om zich bij de B.W.P. lan te sluiten, is een manoeuvre". Intusschen vermelden we gaarne, dat de leidende besturen der sociaal-democraten in Denemarken, Zweden en Engeland an het roode Belgische partijblad „Le Peuple" schreven: De communisten staan niet op de grondslag der democratie en wij wen- schen dus met hen niet samen te werken. Daarom zegt de heer Albarda: „Een streep er onder"! Wij hebben daar niets op tegen; maar de opmerking moet ons van het hart, dat de S.D.A.P. niet zelden even vlug is met het uitvegen hls met het trekken van strepen. Het is immers de partij, die nêar zij zegt altijd op de bodem der realiteit staat. D.w.z., de wankele bodem èener vlottende levensbeschouwing. Teeltregeling alleen niet voldoende v Wij eindigden ons vorig artikel met onze meening uit te spreken dat een teeltregeling alléén niet voldoende zal zijn om een bevre digende toestand in het bloembollenbedrijf te verkrijgen of te handhaven, en wij willèn deze meening thans nader motiveeren. Misschien ten overvloede willen wij -iog- maals verklaren dat wij een door de Regee ring opgelegde ordening van het bedrijf on der normale omstandigheden niet wensohe^ lijk achten. Maar de omstandigheden waren niet nor maal toen de saneering werd ter hand ge nomen, en zij zijn er ook thans helaas nog verre vandaan. Het is ook zeer wel te begrijpen dat er bij tal van menschen een zekere weerzin tegen de verschillende maatregelen wordt ge voeld. Niet alleen dat de vrijheid den door snee Hollander lief is, en dat banden hem gauw knellen, maar bovendien is een zóó afdoende controle dat alle knoeierij uitgeslo ten is, vrijwel onmogelijk .Er zijn altijd men solien die buitengewoon vindingrijk zijn in het vinden van mazen, en die een groote vaardigheid bezitten om door de gevonden maas heen te kruipen. En natuurlijk is het voor een eerlijk man, die zich stipt aan alle voorschriften houdt, pijnlijk om te ervaren dat andere menschen, met een ruimere consciëntie, voordeelen of voordeeltjes bin nen halen, die hij missen moet. Bovendien heeft de afname van het sur plus en de uitbetaling hiervan al heel wat narigheid opgeleverd. Wij herinneren slechts aan het feit dit jaar voor het artikel vroege tulpen, niettegenstaande de f 500.000 die door de Regeering uit het Landbouwcrisis- fonds ter beschikking werden gesteld ter oorzake van de onverwachte tegenvallers in Duitschland en Denemarken, toch nog slechts 54 pet. van de minimum prijs kon worden uitbetaald, in plaats van de voor gestelde 85 pet. En toch wettigt dit alles niet de vraag om opheffing van alle saneringsmaatregelen, behoudens de teeltbeperking. Stellen de klagers zich wel voldoende dui delijk voor oogen hoe in het jaar 1935 de toe stand geweest zou zijn, zonder bindende prijsbepalingen? Nu kreeg men voor zijji ingeleverd surplus van vroege tulpen slechts 54 pet. uitbetaald, maar wij zijn er van overtuigd dat men. zonder prijsregeling, ook voor de vroege tul pen die op de vrije markt werden verkocht niet meer had gemaakt, allicht wel minder! Is men dan nu de jaren 1931 en 1932 ver geten? Een ieder weet toch, dat zelfs een klein surplus al van groote invloed op de prijzen kan zijn, en dat een groot surplus, als dat van 1935, ongetwijfeld een totale in storting van 't prijzenpeil ten gevolge zou hebben gehad1 Wat wil men dan? Zou men wenschen dat b.v. de Duitsche afnemers, die toch slechts een gedeelte van hun vroeger gebruik kunnen koopen, en die juist door deee beperking in staat zijn een behoorlijke prijs te betalen, en hierop een zeer bevredigende winst te maken, in staat zouden worden gesteld het beetje bollen dat men invoeren mag, tegen afbraakprijzen te koopen? Dat zou toch al te gek zijn! Men zal antwoorden dat door een 6ehoor- lijke teeltbeperking al te groote prijsschom- melingen kunnen worden voorkomen. Maar deze opvatting moeten wij, onder de tegenwoordige omstandigheden, juist ten sterkste bestrijden. De heerschende onzekerheid is te groot. In de eerste plaats hebben wij juist gedu rende de laatste jaren in bijzondere mate ervaren, welke groote rol een meer of min der goed gewas speelt Het zou wel interessant zijn, eens nauwkeurig overzicht te zien van wat over het geheele land in 1935 per R.R. aan tulpen werd geraapt, en hoeveel dit in 1936 be draagt. Natuurlijk houdt dit geen verband met de crisis, maar de. crisis maakt het wel veel moeilijker, zoo niet onmogelijk, om een onverwacht surplus als gevolg van een ex tra goed gewas, te plaatsen zonder het prij zenpeil al te zeer te verstoren. Ook kan men niet van te voren met de noodige zekerheid vaststellen hoeveel bloem bollen ongeveer zullen kunnen worden ge plaatst. Wie kon in het najaar 1934, toen de oogst 1935 moest worden uitgeplant, voorzien dat Duitschland en Denemarken in 1935 zulke groote tegenvallers zouden veroorzaken? En te scherpe teeltbeperking is ook een groot gevaar, daar er voor gewaakt dient te worden dat alles wat tegen behoorlijke prij zen kan worden verkocht ook kan worden geleverd. Een tekort tengevolge van een te sterke inkrimping zou nog ernstiger zijn dan een surplus. En dat dit gevaar niet denkbeeldig is bleek dit jaar zeer duidelijk, waar verschil lende soorten van tulpen, waarvan verleden jaar nog belangrijke hoeveelheden als sur plus werden ingeleverd, nu boven den mi nimumprijs werden verkocht; Een te sterke prijsstijging is onder de te genwoordige omstandigheden ongewenscht. Het buitenland moet niet door te hooge prij zen worden opgeschrikt, en de Hollandsohe exporteurs moeten niet bang behoeven te zijn om te verkoopen. Daarom is volgens onze meening het tot dusver gevolgde systeem juist. Het is beter dat er iets te veel geteeld wordt, dan iets te kort, omdat er steeds eeni ge speelruimte moet zijn om vermeerderde vraag, om een minder goed gewas op te vangen. Is er echter bij eenigszins ruime teeltver gunningen geen prijsregeling, dan zal een eventueel surplus noodlottige gevolgen 'heb ben. En een prijsregeling kan alleen gehand haafd worden, indien er tevens maatregelen zijn getroffen om het surplus op te vangen. Papieren regelingen alleen geven niets. De man die het gevaar ziet dreigen dat hij met een gedeelte van zijn oogst blijft zitten, moet de grootst mogelijke zekerheid worden geboden, dat hij hiervoor een redelijke scha deloosstelling zal ontvangen. Anders zijnde kansen tien tenen, één dat hij bezwijken zal voor de verleiding om, door tegen een lage- ren prijs te verkoopen, zichzelf zoo veel mo gelijk veilig te stellen. Het is bovendien in het belang van het geheele vak dat er eenige speelruimte is, en op grond hiervan is het alleszins bilijk, dat ook het geheele vak het risico van een sur plus draagt. De tegenwoordige regeling is met deze ge- dachtengang in overeenstemming. Daarom dient ze o.i. voorloopig te worden behouden. Dit wil echter niet zeggen dat naar onze meening, verbetering wat bepaalde onder deden betreft niet wensrheliik of niet moge lijk zou zijn. In een volgend artikel hopen wij hierop nog nader terug te komen. IV stond in ons blad van 27 A'urs. hl-. geestelijk en zedelijk opzicht. Dat mede als voorwaarde tot herstel van betere economi sche verhoudingen een nieuwe ordening van het bedrijfsleven moet worden tot stand gebracht, waarbij als richtsnoer zullen kun- dienen de beginselen ontwikkeld in de bekende Pauselijke encycliek Quadragesimo Anno. die ook in niet R.K. kringen warme instemming vond. Waar de Chr. arbeidersbeweging, nationaal als internationaal haar arbeid wil verrichten in overeenstemming met, en overeenkomstig de onver anderlijke wetten Gods, neemt zij het standpunt in, dat het de plicht is van allen, die het met deze opvattingen eens zijn, deze beweging te steunen, waarbij de overtuiging wordt uitge sproken, dat die beweging een mach tige hulp moet worden geacht in de strijd tegen het extremisme in eiken vorm. De vergadering besluit dat het Internatio naal Verband in de Voedings- en Genotmid- delenbedrijven naast het werken voor de speciale belangen der binnen haar vertegen- oordigde arbeidersgroepen naar alle kant steun zal verleenen voor zoover zijn krach ten reiken aan de bestrijding van de begin selen waarop het extremisme steunt, onge acht of het zich aandient als communisme, nationaal socialisme of welke benaming ook." Vrij vervoer niet vrij meer Gelijk te begrijpen is vindt het spoorweg personeel de beperking van „vrij vervoer", elke 1 Jan. 1937 zal ingaan, noch aan gen&am, noch billijk. Het zal ieder duidelijk zijn, schrijft Het Seinlicht, het weekblad der Christelijke Organisatie, dat de Per- soneelraad, als het instituut van overleg tusschen bedrijfsleiding en de organi saties, onmiddellijk een actie is begon nen om tegen de nieuw aangekondigde verslechteringen zoo krachtig mogelijk stelling te nemen. Dat de Raad er niet in geslaagd is om de oude bestaande regeling ten volle te handhaven, is dan ook niet zijn schuld; hij en zijn voor zitter, daarvan zijn wij ten volle bewu3t, hebben alles gedaan wat in omstandig heden als deze gedaan had moeten worden. Dat het de Raad gelukt is, om in het oorspronkelijke voorstel der Directie zeer belangrijke wijzigingen en verbeteringen te brengen, stemt tot dankbaarheid maar niet tot volle tevredenhi Want hoe men de nieuwe regeling ook beziet of probeert te belichten, feit is hel dat het vrij vervoer, wanneer we ah voorheen op „vrij" de klemtoon leggen, tot het verleden behoort. Wie van h -t spoorwegpersoneel na 1 Januari 1937 van de spoorwegen gebruik zal willen maken hetzij voor zichzelf, hetzij voor zijn ge zin, zal daarvoor een zeker bedrag moe ten betalen. Dat dit bedrag lager is dan de gewone reiziger verschuldigd is, doet aan het feit niets af dat het „vrijver voer" zooals we dat thans kennen, stónds niet meer zal bestaan. Irflmefs naar ruwe schatting zal het vervoer, op dé wijze zooals het personeel daarvan na 1 Januari 1937 profiteert, zoo ongeveer 700.000 gulden opleveren. Een onthulling De Regeering heeft het gedaan In Ons Bondsblad, orgaan van de Chr. Schoenmakerspatroons herinnert een medewerker aan de verongelukte „Centrale" in het Lederbedrijf: De Centrale is een teleurstelling ge worden zoo ge weet en de oorzaak daarvan was niet gelegen in de leiders... en niet de schuld van den Theunissen, die groep L bestuurde. Doch aan wie dan toch de schuld van deze „Miszgeburt"? Ge raadt het reeds, nietwaar? 't Was de schuld der Regeering. De heer Theunissen, onze groep-L- voorzitter, de man die 't krachtens zijn verantwoordelijke functie weten kan, heeft dat op de vergadering van zijn Bond onthuld. „Tot op heden Is hij de overtuiging toegedaan, dat Prof. Kaag de opdracht van de Regeering had de Centrale, die te machtig dreigde te worden, de nek om te draaien." Aldus lees ik in „De Schoen" van 20 Augustus. Onze ex-voorzitter acht het schijnbaar nu de tijd dit zijn geheim aan de openbaarheid prijs te geven. Het zij zoo. In ons land loopt men met schelden op de Regeering geen gevaar. Maar, zegt de schrijver: Ik begrijp niet, dat „onze" menschen onder zulke redevoeringen niet op springen. Er waren op die vergadering, waja; onze ex-voorzitter van die „nek-om draaierij der Regeering" sprak, mannen, die Dr. Colijn bij verschillende gelegen heden dë bekende zegenbede toezingen... Er 'Waren er, die in hun kerkelijke functie al hun krachten gaven aan bearbeiding van hen, die ook tegen het 5e gebod ingaan. Er waren kloeke anti-revolutionairen in de zaal te Haarlem mannen direct aanvoelen wat men alzoo bedoelt met de critiek op de overheid. En ik lees niet dat ze gesproken heb- ken over deze onthulling. Jammer acht ik dat hoewel be grijpelijk! SOCIALE VERZEKERING Tweede Internationaal Congres te Dresden Gelijk reeds bericht, wer,j van 4 t.m. 8 Sep tember te Dresden het tweede internationaal congres gehouden voor vakkundlgen op 'het ge bied der sociale verzekering, waarvoor met twee anderen ook de Voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen, Dr. J. J. A. Bakker uitgenoodigd was, een referaat te houden over: „Die zwischenstaatlichen Zusammenhange in der Sozialversicherung". Tn zijn op 4 September J.l. uitgesproken rede voering heeft Dr. Bakker o.a. bepleit, dat ook internationaal de kleine middenstander moet in geschakeld worden bij de verplichte verzeke ring. zulks op grond van het feit, dat tot de groep der economisch-zwakkeren zoowel de ar beiders als deze kleine middenstanders behooren en derhalve in het algemeen belang de rechts grond tot een dergelijke verplichte verzekering ile verzekering der dl gellikberechtlgd worden. g heeft spreker gewezen op de ze« e sociale verzekeringswetgeving dl in Duitschland bestaat, welke wetgeving herhaling zelfs ten voorbeeld was aan a anden en dat hU het tot stand brengen naatregelen te Genève, dit land daartoe als et onmisbare schakel moet worden beschouwd. Dr. Bakker heeft op het Congres voorges m resolutie in dien geest te nemen. rganlsatie do< ichelden conventies i LAND- EN TUINBOUW BEETWORTELSUIKER- FABRIKANTEN EN RAFFINADEURS Algemeene vergadering te den Haag De leden van de Algemeene Technisch Vereeniging van Beetwortelsuikerfabrikan ten en Raffinadeurs, vergaderden voor ht laatst in dit jaar, vóór dat de wintercampag ne is begonnen. De voorzitter, de heer M. G. Hummt 1 i n c k, herdacht in de huishoudelijke ver gadering allereerst het overlijden van prof fessor dr. Hondius Boldingh, eere-lid van c A. T. V. gedurende vele jaren. In de hierop volgende algemeene verga|" dering besprak de voorzitter verschillend technische onderwerpen. Nieuwe vindinge 1 op het gebied van de suikerindustrie, o.^C continue diffusie, procedé-Teatine enz. D secretaris, Dr. Schonebaum, vertelde een e ander over het congres voor eenvormig werkwijzen voor suikeronderzoek, dat enke» le dagen geleden te Londen werd gehoudei I Men heeft weinig of geen besluiten kunne nemen. Het volgende congres op dit gebie zal over vijf jaren te Berlijn worden gehouu den. De voorzitter gaf hierna het woord aan dij I A. L. van Scherpenberg, die een l«|e zing hield over „Wat is filtreeren?", De.spm, ker verduidelijkte zijn uiteenzettingen doo eenige proeven te doen met oplossingen va norit en methyleenblauw. In den namiddag gaf Ir J. A. van de eer, ingenieur in dienst van de machina(T fabriek „Werkspoor" te Amsterdam, een vet .j: volg op de lezing van dr. van Scherpenberj door aan de hand van een groot aantal latf taarnplaten de verschillende soorten van 1 ters, die welke onder geen of lage druk w ken. die onder hoogen druk werken en onder luchtledig filtreeren, nader te besprifI ken. Voor alle soorten van deze drie groepae van filters gaf ir. van der Veer het voor 'a tegen, liet hij duidelijke doorsneden en grj 1 fieken zien, en gaf hij aan, voor welke doe}111 einden zij ieder op zichzelf het beste geschife zijn. DE BOERDERIJEN IN HET LAN VAN VOLLENHOVE Bijzonderheden over de verpachting Zoover we reeds eerder mededeelden zura len in het Land van Vollenhove 23 boentar rijen gesticht worden Ovei de verpachtii van deze boerderijen deelt de rentmeesfeL der Staatsdomeinen het een en ander medj, De te verpachten bedrijven liggen alle Polderafdeeling IV, van het reeds gedeeïw» lijk ingepolderde gebied van het Land vu Vollenhove in de gemeenten Giethoorn tt Steenwijkerwold, dat in het Noorden w< begrensd door het Steemvijkerdiep en in Zuiden door de Beulaker Wijde. De aanbesteding van den bouw zal op terdag 12 September geschieden. Met wel algeheele zekerheid kan worden kiaard, dat hij vóór 1 Mei 1937 gereed zijn Van de 23 boerderijen zullen er 14 komt te liggen aan het 8 K.M. lange kanaal Stei wijkGiethoorn, de overige zullen maal op een afstand van 2 K.M. I verwijderd komen te liggen. Daar ze bovt dien aan verharde wegen komen te ligge de gemiddelde afstand naar het dorp Gii hoorn 2 K.M. bedraagt tn die naar Str wijk 5 K.M. mag men zeggen, dat de com nicatie, voorloopig althans, voldoende is regeld. De oppervlakten der te verpachten bëdi ven varieeren van 16 tot 40 h.a. De reeds in cultuur gebrachte terreli waarvan ze de-ü uitmaken vormen 'pn derdeel van een in totaal in te polderen bied van circa 6000 HA., die achtereen- gens zullen worden ontgonnen, zoodat wacht kan worden, dat de streek zich, gens een vast plan, verder zal ontwikkeld eenmaal waarschijnlijk tot een welvarenl gebied. Ingezonden Stukkei (Bul sUJkheld RedactU ïeeft Dr. Bakker i vm den Arbeid ivoerlg betoogd. ORGANISATIE VAN BOTER- EN MARGARINE HANDELAREN Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij U eenige plaat/ ruimte in Uw veelgelezen blad, waarv< U btJ voorbaat danken. Hoe langer hoe meer maakt zich bemerl baar, dat de ordening In de bedrijven thai wel op den voorgrond is geko-men. De slechte toestanden in alle bedrijven, i met den handel ln producten, afkomstig va het zulvelbedrUf, samenhangen, hebben reeds veed toe bijgedragen, dat de orga in déze vakken op een hooger niveau dan ooit het geval is geweest, en dat de b treffende Instanties thans wel degelijk deze organisaties rekening houden. Uitzonderingen bevestigen den regel, en i is het Jammer dat de handelaren ln rooi l boter en margarine er nog steeds n' kunnen besluiten, zich hechter aan sluiten. Denkt U niet. mijnheer de Re< dat de toestand ln het betreffende bedil zoodanig is. dat er geen organisatie noodig Waaraan het dan ligt, zult U ongetwljfe vragen? Het ligt daaraan, dat de toestand het bedrijf zoo bitter slecht Is, dat de I treffende handelaren behalve hun Idealen, o binnenkort hun keel aan de kapstok zuil kunnen hangen, zoodat de doorsnee-hande'ls j - margarine zich reeds lang op b faire en laisser allei^ andpunt >eft gesteld. -haaldell blijkt, dat het begrip van den handel dikwf bij de betrefende instanties, en het begrip vi C organisatie dikwijls bU de betreffende ged;u peerden vèr te zoeken is. Voornamelijk op Christelijk hier een opgave, die wij op hebben, naar ons beste weten dat die handelaren ln boter en nog niet georganiseerd zijn, dlgS'te bij onderstaand adres opgeven, terw r die organisaties, die slechts ln plaatsell daardoor onbewust zien sDoedte m ndlng stellen. Laten wij hopen, mijnheer de Redf lat deze vraag niet te vergeefs is gewees rü spoedig komen tot een hechte orgai... an den boter- en margarlnehandel, die di ia.nd In hand met andere organist" cunnen samenwerken tot saneering i de jrleende plaat ruimte en teekenen, Hoogachtend, Ohr. Bond van Kleinhandelaren I Boter en Margarine ln Nederland. Mandarijnstraat 84, Den Haag,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8