STADSNIEUWS MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BUAD PAG. 6 kj GONDELVAART DOOR DE LEIDSCHE GRACHTEN Een uitnemend geslaagd feest Na de groote Oranje-betooging, die onze stad. Woensdagavond zoo spon taan heeft gehouden, waren voor Za terdag geen uitgebreide feestelijkheden meer voorbereid. Alleen stond voor den avond een alweer met de groot ste haast in elkaar gespijkerde gondelvaart op 'het programma, die, ondanks den korten voorbereidings tijd, weer uitmuntend is geslaagd. Eerst des morgens was aan de bootbezit- tcrs en aan het groote publiek door middel van bulletins bekend gemaakt wat er nu eigenlijk des avonds gebeuren zou en wan neer dan 's avonds een kleine veertig boo ten aan het verzamelpunt verschijnen en als vele van die booten dan ook nog een keurige en buitengewoon aantrekkelijke versiering en verlichting dragen, dan kan men wel zeggen, dat de verwachtingen over troffen zijn. Het verzamelpunt was de Nieuwe Rijn bij de Karnemelksbrug, waar de voortvaren de commissie van orde alle booten van een nummer voorzag en voor een goede volg orde zorg droeg. Het geheel stond onder lei ding van den directeur van den Markt- en Havendienst, den heer Mennes, aan wien men voor de organisatie veel te danken heeft. Als vlootvoogd trad op oud-wethou der Romijn, met zijn fraai versierde motor boot Joke. De fraaie, rijk geïllumineerde en keurig versierde vloot voer door de Nieu we Rijn naar de Zijlsingel en door deze gracht naar de Haven. Door de Haven ging het naar de Oude Singel en langs de Turf markt naar het Galgewater. Overal langs de oevers van de optochtweg zag het zwart ■\an de menschen, maar een enorme druk te concentreerde zich vooral rond 't Galge water. Hier lag bij de R. K. Vakschool voor Meisjes een groote boot, waarop de jury leden en de genoodigden hadden plaats ge nomen. De jury bestond uit de dames: mevr. v. d. Sande BakhuvzenGericke, mevr. Nord ThomsonVinke en mevr. Trap- mannBrouwer. Onder de aanwezagen be vonden zich voorts de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het Eerste Ka merlid Mr. P. E. Briët, wethouder Splinter, wethouder Verwey, de gemeente-secretaris, Mr. Dr. C. E. van Strijen, en vertegenwoor digers van de bij de contact-commissie van nationaal gezinde vereenigingen aangeslo ten vereenigingen. De vloot voer dicht langs deze officieele boot en de bootjes bleven daarna nog eenigen tijd spelevaren. Het was tegen den donkeren achtergrond van het Galgewater een prachtig gezicht. Zeer veel aandacht trok de groote boot, bemand door de Oranje Garde, die, correct in de houding staande, bij het voorbij varen het clublied zong, dat met luid applaus werd ontvangen. Van deze boot werd ook ben- gaalsch vuur afgestoken, dat een zeer bij zonder effect had op het water. Ook „De Princevlag" was met. een fraai versierde en verlichte boot aanwezig, ter wijl de padvinders al evenzeer hun beste beentje hadden voorgezet. Bijzonder fraai versierd en verlicht was een kano, die door „De Graal" in het water was gebracht. Ook vele particulieren kwamen met bijzonder aardige booten den avond opluisteren. In de stoet voeren twee muziekkorpsen mee, die vroolijke marschmuziek over het water lieten schallen. De prijswinnaars Er waren twee groepen, waarvoor prijzen werden beschikbaar gesteld, nl. een groep kano's en een groep groo- tere booten. De prijzen voor de ka no's werden als volgt toegekend: le prijs de Graal; 2e prijs de padvinders; 3e prijs D. Vlieland. Vopr de grootere booten waren de prijzen: le prijs Oranje Garde; 2e prijs De Princevlag; 3e prijs P. Roelandse. Deze prijzen werden door den voorzitter van de contact-commissie, Mr. Nord Thom son, op de jury-boot uitgereikt. In een korte speech sprak Mr. Nord Thomson zijn dank uit aan alle deelnemers en ook aan alle degenen die aan het welslagen van den avond hadden medegewerkt Kort daarna vertrok de jury-boot voor een korte vaart naar de Janvossensteeg, waar men afstapte en met de muziek van het 6e B.V.A. voorop naar „den Vergulden Turk" marcheerde. Voor de Turk werd een vroo lijke marsch gespeeld, gevolgd door het Wilhelmus en daarna trok men naar bin nen om het feest binnenskamers en comité voort te zetten, waarbij de muziek van het 6e R.V.A. wederom haar zeer gewaardeer de medewerking verleende. Ook op andere plaatsen in de stad werd geconcerteerd en was veel volk op de been. De buurtvereeniging „Eensgezindheid" had weer een eigen feest georganiseerd met me dewerking van de Ghr. Muziekvereeniging „Athalia", die concerteerde en rondgangen hield door de buurt. Het was er tot laat in den avond bijzonder gezellig. Op de Zijlsingel werden door de K.E.B. vanaf zeven uur tot na de Gondel vaart po pulaire muziek en nationale liederen ten gehoore gebracht, een zeer gewaardeerde bijdrage tot de feestelijke stemming, die in deze omgeving heerschte. Geref. Jeugdcentrale Leden der Geref. Jeugdcentrale die mor gen willen deelnemen aan de wandeltocht vanaf Malieveld Den Haag naar Houtrust (zie jongelingsblad) worden verzocht zich om 2 uur te scharen om het vaandel van de J. V. „Obadja" op het Malieveld. Het vaandel zal aan de Bezuidenhoutscheweg opgesteld zijn. Allen op ter Landdag. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Onderwijs is gedurende de maand Augustus, wegens uitstedigheid, verhinderd spreekuur te houden. EEN MERKWAARDIG JUBILEUM Morgen hoopt mej. J. Sierat den dag te herdenken, waarop zij 45 jaar geleden in dienst trad bij de fam. v. Dorp, thans te jDegstgeest.- De a.s. vee- en zuivel- tentoonstelling Groot Ruiterfeest Evenals vorig jaar, zal er ook dit jaar op 17 Sept. a.s. alhier 'n groote Vee- en Zuiveltentoonstelling worden gehouden. Als bijzondere attractie is hieraan een Ruiterfeest verbonden, waaraan, naast een viertal bijzondere num- op hippisch gebied, niet minder dan een dertigtal bekende springpaarden zullen deelnemen. De belangrijkheid van dit soort tentoon stellingen zal ieder inzien, waar het de plaatsen zijn. waar de beste producten die ons land kan voortbrengen, worden ten toongesteld, zoodat ieder in de gelegenheid is zich ruimschoots op de hoogte te stellen met den stand van zaken in de Nederland- sche landbouw- en veeteeltgebieden en, voor deze tentoonstelling in het hijzonder met de mogelijkheden die de veeteelt in den vruchtbaren schoot van de provincie Zuid-Holland biedt. Wij hebben ons in verbinding gesteld met. het secretariaat van de vereeniging „Vebo", welke vereeniging de tentoonstel lingen hier te Leiden in nauwe samenwer king met het gemeentebestuur organiseert, om ons op de hoogte te stellen van wat het programma voor deze tentoonstelling in houdt. Dat het voor een ieder, die belang stelt in de economische en cultureele belangen van Nederland, alleszins de moeite waard zal zijn om deze ten toonstelling te gaan bezichtigen, bleek ons reeds, toen wij het officieele programma verkregen. Ook zij, die slechts gaan zullen om de tentoonstel ling zelve, zullen niet teleurgesteld kunnen worden, want, om eenige programmapunten te noemen, er zullen te zien zijn behalve de tentoon stelling van het beste Nederlandsche vee en de uitgelezendste producten van den Hollandschen zuivel, ook nog de bereiding van kaas, hygiënische melkwinning, enz. enz. Tevens zal er een wedstrijd georganiseerd 'orden in het vee-beoordeelen en een kaas dag worden gehouden. Dat er met liefde gewerkt wordt en met graagte deelgenomen aan deze tentoonstel ling en alles wat er bij behoort, blijkt wel uit de ruim 1000 inzendingen uit alle deelen van de Rijnstreek en daarbuiten, en uit de groote belangstelling, die er in hip pische sportkringen voor het Ruiterfeest bestaat. Als bijzonderheid kunnen wij nog mede- deelen, dat er uit verschillende kringen een groot aantal prijzen (ruim 60) me dailles, bekers enz. beschikbaar zijn ge steld o.a. een groote zilveren medaille H. M. de Koningin en een dito van H.K.H. Prinses Juliana voor het mooiste vee, de beste zuivelproducten en voor dp prijswinnaars. Om even nader op het Ruiterfeest in te gaan, ook dit zal, zooals boven gezegd, be staan uit een aantal verschillende num mers, die elk op zichzelf een attractie zul len vormen. Wij zullen van het programma niets na ders \ertellen, maar dat waarschijnlijk het Ruiterfeest alleen al een gang naar het terrein van dit sportief evenement waard zal zijn, is te verwachten. Maar al met al blijft da „V-eho"* tentoonstelling toch het voornaamste punt van het programma en niet ge noeg kunnen wij den nadruk leggen op het feit, dat een bezoek aan deze tentoonstelling den voor dit soort tentoonstellingen zeer lagen toe gangsprijs overwaard is, want hij, die zich als buitenstaander de moei te getroost van een gang naar de „Vebo" zal er met een behoorlijke dosis nieuw opgedane kennis van daan komen en zijn belangstelling voor het zuivel- en veeteeltbedrijf zal zeer zeker gewekt zijn. De insiders behoeven wij nauwelijks meer te wijzen op deze tentoonstelling. Onge twijfeld zal er van de zijde der veehouders, der zuivelbereiders en van ihen, die hier mede in nauwe relatie staan, een enorme belangstelling bestaan, die het bestuur van de „Vebo" de aan deze tentoonstelling ge spendeerde enorme moeite en kosten niets is nagelaten om alles maar zoo goed en zoo vlot mogelijk te doen verloopen ruimschoots zal vergoeden. Sluiting tentoonstelling „Onze Tuin" Zuiderkwartier Zaterdagavond heeft de sluiting van ge noemde tentoonstelling plaats gehad. De heer J. Jonker, opzichter der Plantsoenen, heeft hierbij een kort slotwoord gesproken en de vele gewonnen prijzen met een toe passelijk woord uitgereikt. Spreker stond nog even stil bij het zeer mooie werk om bij de jeugd liefde te kweeken voor de planten. Spreker wekte tenslotte diegene die tot nu toe achter gebleven waren op om ook een volgend jaar paraat te zijn. Nadat de Voorzitter der Tentoonstelling nog een kort woord gesproken had, waar in hij dank bracht aan juryleden en ande ren voor hun spontane medewerking radde hij een ieder aan zich zoo spoe dig mogelijk op te geven voor de tentoon stelling 1037. BEGIN VAN BRAND In den nacht van Zaterdag op Zondag te 12.40 uur is door onbekende oorzaak een be gin van brand ontstaan op het Stadhuister rein onder een afdak, waaronder een zaag machine stond. De politic heeft het vuur met een slang op de motorspuit gedoofd. GEVALLEN Zaterdagmiddag te 15.30 uur is in het Noordeinde de 67-jarige mej. W. v. d. B. te gen een wielrijder opgeloopen. De oude dame viel en werd boven het rechteroog gewond. De E.H.D. bracht haar naar het Academisch .Ziekenhuis. DE HEER J. KARSTENS OVERLEDEN Een arbeidzaam, strijdbaar leven afgesneden In den afgeloopen nacht is, na een langdurig ziekbed in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer J. Karstens een zeer bekend figuur in antirevolutio naire kringen .van stad en gewest. Tijdens de voorbereidingen voor de ge meenteraadsverkiezingen in het voorjaar van I935^is deze krachtige figuur plotse ling ineengestort en na een ernstig en slee- pend lichamelijk en geestelijk lijden, dat de laatste weken door een ernstige complicatie verzwaard is geworden, zoodat een operatie noodzakelijk was, die opnieuw een compli catie meebracht, is hij thans in het St Elisafceth-Ziekenhuis gestorven, liet bewust zijn was reeds vele uren geweken en is niet meer teruggekeerd. Met den heer Karstens is, zouden wij bij na zeggen, de centrale figuur uit het anti revolutionaire politieke leven in onze stad heengegaan. De heer Karstens is ook op an der gebied naar voren getreden. Hij was oud-diaken bij de Gereformeerde Kerk van Leiden. Hij was vele jaren lid van de Ge meentelijke commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Hij was lid van de Voog dijraad en in deze functies heeft hij veel cn zeer verdienstelijk werk verricht, maar zijn groote belangstelling ging toch uit naar de politiek en aan de anti-revolutio naire partij heeft hij z»ch met zijn volle persoon met al zijn kracht, gegeven. Dit kau blijken uit de vele functies die hij in deze partij heeft bekleed. Hij was bestuurslid van de a.r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", voorzitter van het partij-bureau de/.er kiesvereeniging. Hij was de onovertrefbare secretaris van de A.-R. Kamerkieskring Leiden, bestuurslid van de Statenkieskring Leiden. Maar toch blijkt zijn beteekenis uit deze functies niet voldoende. Zij blijkt zelfs nog niet genoeg uit zijn directeurschap van de Nieuwe Leid- sche Courant, dat hij vanaf de oprichting tot op het tijdstip dat ons blad in handen van de Rotterdammer-combinatie overging, heeft bekleed en waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeven. De heer Karstens had zulk een merkwaardig zuiver politiek inzicht, zulk een wonderlijk, fijne intuitie voor de politiek, dat zijn mêéning over al lerlei politieke zaken groot gezag had. Hij was de politieke vraagbaak van het anti revolutionaire volk in onze stad. In poli tieke zaken beschikte hij over een bewon derenswaardig geheugen en daarnaast over een zeer uitgebreid feitenmateriaal, waarin hij als geen ander den weg wist. Op vergade ringen der kiesvereeniging en van de kies kring had zijn woord ieder oor. In verkiezingsdagen was zijn huis aan de Hooigracht steeds het brandpunt van de actie. In dat kleine kantoor beneden liepen alle draden amen en in zulke dagen was de heer Karstens schier dag en nacht in touw. Wij moeten nog in 't bijzonder even stil staan bij zijn werk voor de Chr. pers, waar aan hij een groot deel van zijn leven heeft besteed. Hij zag de groote beteekenis daar van in en ze had ten volle de liefde van zijn hart. Ook in zijn nieuwen vorm heeft ons blad nog steeds veel steun van hem ondervonden. Voor de Nieuwe Leidsche Courant heeft hij met grooten ijver en voortvarendheid op de bies gestaan en met groote dankbaarheid gedenken wij al den arbeid dien hij voor ons blad heeft verricht. De heer Karstens was een strijdbare figuur. Hij had vele aan hem verknochte vrienden. Hij had felle tegen standers. Hij hield niet van plooien en schikken, maar ging altijd recht op den man af en ontzag desnoods zelfs zijn vrienden niet. Maar hoezeer hij werd gewaardeerd ook door degenlen die hij door zijn karakter wel eens van zich had afgestooten is geble ken in den tijd, toen zijn leven ziin plot selinge neergang kreeg cn nu bij zijn doods bed is alle wrijving en alle wrok verdwe nen en heeft plaats gemaakt voor een waar- deerend terugzien op dit werkzame strijd- volle leven, dat in de laatste maanden zoo veel donkerheid heeft gekend. Bij deze doodstijding zullen velen door allerlei gevoelens worden overstelpt. De ge dachten vermenigvuldigen zich. God trooste de weduwe en haar kinderen in dit smar telijk verlies. Hij geeft geen rekenschap van Zijn daden met deze aangevochten ziel. Maar Hij is wonderlijk van raad en groot van daad, en als eenen, dien zijne moeder troost, alzoo zal Hij zijn kinderen troosten. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 17 Sept. a.s. des nam. te 1 uur op de begraafplaats Rhijnhof. J ubileum-wedstrij den Ned. Dambond De door den Ned. Dambond uitgeschreven jubileum-wedstrijden onder leiding der districten hebben voor de afd. B. Leiden het volgende resultaat gehad. Winnaars: Groep 1 Alphen A.D.G J. v. 'd. Horst,, Alphen groep 1 Leiden L.D.V. P. v. d. Stel, Leiden; groep 2 Leiden L.D.O. J. Huisman Jr., Leiden; Groep 3, Leiden L.D.V. I. Te- leng, Leiden: groep 1 Leiden D.C.L. J. Dreef, Leiden; Groep 2 Leiden D.C.L., W. Lat er- veer, Leiden: De winnaar van D.L.V. Lis- se is nog niet bekend. De eindstrijd zal aanvangen begin October a.s. De winnaar hiervan komt direct in de Landelijke eindstrijd. Het rooster zal de spelers toegezonden worden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P J Boom 36 J. en P S v Velzen 36 j. A SerdUn 20 J. en M Gtjsman 20 j. Cv DuUvenbode 22 j. cn C M H Paats 20 j J D Waasdorp 23 j. en C Abrahams 19 J. H Dreef 22 J. en E Unyl 21 j. OVERLEDEN: N F Me if er, man. 45 j- C V Leeuwen, zn, 31 J. J fltouten, wedr 51 J, Een kaasje voor het verloofde paar Geschenk van het V.E.B.O.-bestuur Zaterdag heeft een lid van het ten- toonstellingsbestuur van de V.E.B.O., de heer J. H. v. d. Kloot, in opdracht van dat bestuur ten paleize Noordein de aan de Prinses en Haar Verloofde een kaas aangeboden, gemaakt in de Rijnstreek en voorzien op vernuftige wijze van de beeltenissen van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Tegelijk met dit geschenk heeft de heer v. d. Kloot een programma met uitnoodi- ging voor de Donderdag a.s. te houden tentoonstelling overhandigd. Tentoonstelling van gekweekte potplanten en huisvlijt Der vereenigingen „Onze Tuin" en „Zuiderkwartier" Door deze vereenigingen wordt een ten toonstelling gehouden in den tuin en de zaal van Oud Hortuszicht van gekweekte potplanten en huisvlijt. De voorzitter, de heer Noteboom, open de met een hartelijk woord van welkom :tot de aanwezigen, van wie hij in het bij zonder noemde den heer Verwey, Wet houder van Financiën, de juryleden en de afgevaardigden der diverse vereenigingen. Het is nu de derde maal, aldus spr., dat er een tentoonstelling van gekweekte pot planten plaats heeft, waarvan de 3de maal in combinatie met de Speeltuinvcreeniging. Nadat Zuiderkwartier 'het vorig jaar een proef heeft genomen met huisvlijt is dit nu ook in combinatie gedaan en met een groot succes. De volle 100 pet. van de inschrij vingen is ingestuurd, voor de potplanten is dit 75 pet., voorwaar ook een zeer goed percentage. Het gehalte der planten is he ter dan vorig jaar, dank zij een in 't voor jaar gehouden lezing voor de kinderen. Uit een en ander blijkt dat men op de goe de weg is. Spr. hoopt dat de liefde voor de planten steeds grooter en daardoor de vernielzucht kleiner zal worden. Hiermede verklaarde spr. deze tentoonstelling voor géopend. Uit een rondgang bleek ons' dat er met ernst gekweekt en gewerkt is. Onder de groote groep potplanten bevonden zich zeer mooie exemplaren. Vakkundig aange kleed met in het midden een rotspartij, be schikbaar gesteld door den heer Ouds- hoom te Oegstgeest ,en een mooi gevulde hoekgroep van snijbloemen doet deze ten toonstelling keurig aan. De ihuisvlijtafdee- ling is ook een gang naar deze tentoonstel- ling~ten volle waard. De uitslag potplanten (volle grond- kweek) is: 1ste prijzen: Petrus Boogaards. Antomia v. d. Meyden en Lenie Laven; 2de Jan Spijker, Everdina v. d. Meyden, Jo hannes Dool en Jan Bink; 3de Jarnnie Dool, Frans Voorzaat, Stien van Haarlem, Riek Keereweer en Coba van Haarlem; 4de Marie Geuks, Jopie Mossel en Corrie Voor zaat; 5de Johan Spijker, Gonda v. d. Mey den en Annie Geuke. Vensterkweek. 1ste prijzen: Lena Frevo, Tho'tje v. d. Meyden, Hilda v. d. Meyden én Pieter Visser; 2de Hannie v. d. Meyden, ,'^in Frevo, Koos Frevo en Jan Fraay; 3de Ajli Vitter en J^n Barneveld; 4de Lambert 'va Üèr.; jHyisylijt. Schilderij-, .teek,en- en houtsnij werk. Grooten 1ste prijs J. W. van Reek; v2de K. P. Bosman; 3de M. v. d. Voort; 4de J. Laven. Kinderen: 1ste prijs Leni van Weizen, 2de Frans Piena; 3de Chris Larrewijn; 4de Hans v. d. Woerd; 5de Nico v. Haarlem. Huisvlijt, hand- en borduurwerk enz. Grooten: 1ste prijs mevr. C. Kooreman; 2de J. de la Feye; 3de mej. C. Slegtenhorst; 4de mevr. Verboom. Kinderen: lste^prijs Maartje Barendse; 2de Willy v. d. Meyden; 3de Beb van Duuren; ide Geertruida Stikkelorum. Vereeniging Volkstuinen „Ons Genoegen" Goed geslaagd kinderfeest. Zaterdagmiddag vond onder begunstiging van mooi weer voor de kinderen van de leden van de Vereeniging Volkstuinen „Ons Genoegen' nabij de Zweminrichting „D. Zijl" het kinderfeest plaats, hetwelk werd aangeboden aan het Bestuur door het Da mes-Comité van bovengenoemde Vereeni ging en welk feest de vorige week door het ongunstig weer moest worden uitgesteld. De^ belangstelling was vrij groot. Alvorens 'met het afwerken van het programma een aanvang werd gemaakt, werd het woord voerd door Mevrouw de Zwijger, Voorzit ster van het Dames-Comité. Spr. heette al len aanwezigen hartelijk welkom en in het hijzonder de Christelijke Muziekvereen. „Athalia", dir. de heer II. v. d. Veld, alhier, die wederom dit feest met haar muziek heeft willen opluisteren. Hieronder volgen de uitslagen der spelen: Blokjes-rapen: W. Mizee, A. Gijzenij, A. Leering, J. Massaar en M. Guldemond. Zakloopen: P. T. Mizee, A. Klinkhamer. Fierenloopen: A. Guldemond, A. Klink hamer, R. Smits. Wasch-ophangen: J. de Vogel, J. Penseel en R. Blok. Tot slot van «dit kinderfeest werden dooi de echtergenooten der leden eveneens blok jes geraapt. Het bestuur had voor dit num mer eveneens een prijs beschikbaar gesteld. Het resultaat was van dit nummer was dat mevr. J. Dool in het bezit van deze prijs kwam. Hierna werd'en de prijzen uit gereikt Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Mulder, werd tenslotte het wpord ge voerd door den 2en Voorzitter, den heer J. van Weizen Sr. Spr. richtte woorden van dank tot het Dames-Comité en tot allen, die medegewerkt hadden. BEEN GEBROKEN Gistermiddag zijn tijdens de voetbalwed strijd L.F.C.L.D.W.S. twee spelers tegen elkaar opgebotst, waarbij de 29-jarige L.F.C.- speler S. Monteba het rechteronderbeen ge broken heeft. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN HET ORANJEFEEST Schitterende optocht met 15 praalwagens. Gondelvaart met 45 booten Alphen één groot gezin! Met recht lezer. Zóó was het Zaterdag. Van'de eerste burger in onze gemeente, de burgemeester, tot de kleuters die nog niet geheel het groote ge beuren begrijpen was men één. Een dag van blijde feestvreugde zooals we hier in jaren niet hebben meegemaakt. Zelfs de burgemeester maakte 's middags de opmerking: dai wat de inwoners deden niet alleen zijn verwachtingen overtrof, maar door hem nimmer aanschouwd was. Ja de Rijnstrekers zijn wat stijf. Je hebt niet zoo heel vlug éllen te pakken. Maar Zaterdag was dat toch wèl het geval. Geen huis zonder vlag en geen borst zon der Oranje, was het parool! Het parool van de commissie, maar geheel opgevolgd door de bevolking! Wat zullen we nu verder schrijven? We willen niet namen van vereenigingen of per sonen noemen, die opvielen in optocht of gondelvaart. Alleen al hjerom niet omdat Burgemeester Colijn we weten dat de schooljongens met hun versierde fietsen en de werkjongens met hun kano's individueel evenzooveel hebben gepresteerd als een vereeniging met een groep leden. Zóó heeft ook de burgemeester 't opgevat. De toespraak om 2 uur op 'tlJs- clubterrein en die om elf uur 's avonds te midden van dansende jongens en meisjes, was even hartelijk. Nu een overzicht! 7 uur 's morgens reveille van de Oranje- Garde. 10 uur klokluiden van alle kerkge bouwen. 2 uur samenkomst op het IJsclub- terrein. Toespraak van burgemeester Colijn, die schetste de groote beteekenis van deze verloving in de Koninklijke familie en met blijdschap gewaagde van de groote harmonie der bevolking in al haar geledingen. Voor al deze weldaden zijn we dank verschul digd aan God. En de volkszang? Die was af! Daar be doelen we mee, dat de heer Gaillard on betaalbaar was. Een markante figuur voor al op het podium, maar een kracht om het volk te leiden in het zingen. Bravo! Half 3 de optocht. Meer dan tien praal wagens 25 versierde fietsen, allerlei klei nere wagens en dan de gymnastiekvereni gingen cle drie muziekvereenigingen met vooraan 20 ruiters en burgemeester Colijn met mevr. Colijn. De lengte? Precies kilometer! Bij de ontbinding défilé voor den burgemeester, die daarna dankte voor zoo veel medewerking. Spontaan werd weder om het Wilhelmus gezongen, met driewerf hoera voor het Vorstelijk Paar, H. M. de Koningin en den Burgemeester! Met groote ijver ging men nu aan werk de verlichting van huizen en straten af te werken. Raadhuisstraat, Bloemhof straat, Van Mandersloostraat e.a. waren heel versierd, zoodat men onder een rij lampions liep. Van elk huis een vlag, maar 's avonds van honderden huizen 'n pracht- verlichting. Sprookjesachtig waren de tuinen bij 's Mo lenaars! Het gemeentebestuur had gezorgd voor het Visserpark, een garagehouder naast de watertoren voor schijnwerpers op de vlag van de watertoren; laten we ophou den, want we komen er niet Acht uur "s avonds vertrok van de ver sierde booten, motorbooten, zeilschepen, jachten, roeiboooten, kano's, eenvoudige vletten, maar door de verlichting niet min der mooi. Muziek aan boord, geestdriftig zingen van vaderlandsche liederen, hartelijk groeten naar hen die op den wal stonden, kortom een echte gondelvaart. Gelijktijdig was van den Buitenweg vertrokken een fakkeloptocht met honderden lampions, die aan 's Molenaars zich vereenigden met de schepelingen en daarna ging liet in één groote optocht terug naar 't centrum. Ook de burgemeester was weer van de partij en de bevolking genoot van klein tot groot, van hoog tot laag. Bij de woning van den burgemeester de ontbinding. De burgemees ter sprak een kort woord en dankte inzon derheid de politip voor al haar ariieid en de muziekvereenigingen. Met moeite kon de politie hier de jonge menschen in toom hou den, want het scheelde maar weinig of de bugemeester was op de schouders genomén. Alles, maar letterlijk dan ook alles, ging naar huis. De café's hadden vergunning tot half twaalf en het publiek had veel geloo- pen, zoodat ieder naar huis verlangde. Om kwart voor twaalf waren de straten stil en alleen de vlaggen die niet waren ingehaald herinnerden aan alles wat geweest was. Een feest van de geheele bevolking en een verloop in de grootste orde. Burgemeester Colijn noemde dit feest een voorproef! Dat belooft wat lezer! We besluiten deze regelen met een woord van hartelijken dank aan burgemeester Co lijn voor het initiatief van dit feest, maar ook voor de hartelijke wijze waarop door den heer en mevrouw Colijn werd me degewerkt aan het welslagen. HAZERSWOUDE BENOEMING Met ingang van 1 Oct. a.s. is tot kantoor houder bij den Hulp-PTT-dienst op 't dorp alhier, benoemd de heer G. .T. Harmsen, thans schrijver aan het Spoorwegpostkan toor te Utrecht. COLLECTE De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de Herv. School, heeft opgebracht de som van f 59. DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos in geschreven 136 personen, waarvan 59 steun trekkend. terwijl bij de gemeentelijke werk verschaffing een zevental personen is te werk gesteld. HILLEGOM ONZE NATIONALE FEESTDAG Begunstigd door het mooie weer heeft Hillegom de nationale feestdag ter eere van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard Zaterdag spontaan gevierd. De tlag begon met het brengen van een aubade voor het gemeentehuis door ruim 2000 schoolkinderen. Voorafgegaan door het mu- RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 14 SEPTEMBER Programma 3: S Keulen: 8-45 Dlver Keulen: 11.20 Parüa 'R; 12 20 Brussel VI: 14.20 Droltwlch; 16.20 Parijs R;17.20 Brussel VI: 19.55 Iversen: 20.20 Brussel Fr; 21.05 Parijs R Programma 4: 8Brussel VI; 10.35 Londen Reg 17.35 Droltwlch: 18.20 Diversen; 18.40 Londen ft 19 Droitwlch; 22.50 London Reg DINSDAG 15 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 8-45 Diversen; Keulen; 11.20 Parijs R; 12.20 Brussel VI; Droltwlch; 16.20 Keulen; 17.10 Parijs R; 17.20 3e VI; 18.50 Parijs R; 19.50 Keulen; pl.n 22.15 Brussel VI; 22.30 ld Fr; pl.m 22.50 Berlij: Programma 4; 8 Brussel VI; 10.35 London R; 11.20 Droltwlch; 12.05 London R; 17.35 Drolt-.v; 1 18.20 Diversen; 18.45 Droltwich; 19.45 Londen R 0 ziekkorps „Crescendo" werd naar het meentehuis gewandeld. In de stoet wf door de kinderen der Boaz- en Juliana- school de namen Juliana en Bernhard. vanr'. losse oranjeletters vervaardigd, meegevoerd,1 terwijl een twaalftal versierde wagentjes 'n aardige afwisseling boden. Nadat de stoet op het Hof was opgesteld, werd door verschillende scholen afzonderlijk en geza menlijk gezongen. Hierna werden 2 cou-,e pletten van het Wilhelmus door alle aan wezigen gezongen. Vervolgens hield de bur-1 gemeester een korte toespraak tot de kin-1 deren. Nadat nog een wandeling door het dorpP was gemaakt werden de kinderen getrac-®1 teerd cn werd de stoet weer op de Van de Endelaan ontbonden. Op het bordes van*'1 het raadhuis waren ook de wethouders, vele'1 raadsleden en ambtenaren aanwezig .Voor^ deze aubade bestond buitengewoon veel be- langstelling. Om vier uur 's middags hield de Speel- tuinvereen. „Goed Wonen' een bloemencor-8 so, waarvoor slechts matige belangstelling n bestond. De uitslag was als volgt: i Afd. kleine wagens: 1ste prijs Thomas U Nieuwenhuizen; 2de prijs Truida Langeler.^ terwijl Roelof der Nederlanden en Ankieo Kriebel een eerv. verm. verkregen. Afd. fietsen: le prijs Ankie Fijma; 2e prijst Dietsje Kriebel en Jopie Kamp en Corn Fijma eervolle vermelding. Daar er sleohts één groep was, behaalde!] de heer J. van Oosten met een vers" boot, waarin een bruidspaar was gezeten, dein Higo-medaille. 's Avonds om 9 uur werd een gecostu meerde fakkel- en lampion-optocht gehou n den. Aan de Brouwerlaan werd opgesteld j vele mooie groepen kwamen in de stoet speciaal de aandacht trok een versiert paard en wagen van de Chr. zangvereeniig ging „Looft den Heer". De beide muziek korpsen zorgden voor de verhooging van- do feestvreugde. Nadat een rondgang gemaakt was werd* voor het huis van den burgemeester liallH eehouden, en gaf de muziek een vader landsch lied ten 'beste. Hierna werd de op> tocht op do Van de Endelaan ontbonden. Als slot stond op het programma: vuur werk op de tuin van de fa. J. B. v. d. Schoo J aan de Nieuwe Weg. Duizenden menschel B waren op de been om van dit sdhouwspe te genieten. Het was ook inderdaad schitte rend en het feestcomité kan met voldoeninj op dezen dag terugzien. Hij is voor, pet. geslaagd. Hillegom heeft in geen jarei! zoo spontaan feest geviex-d als Zaterdag. DR. STEENMEIJER VERTREKT Naar men ons meldt, heeft Dr. C. H Steenmeijer tegen 1 October zijp praktij] overgedaan aan Dr. A. v. d. Kaaden. Ruin 15 jaar is Dr. Steenmeijer hier geneeshe'e geweest en hoopt thans van een welverdie de rust te gaan genieten. Dr. v. d. Kaade heeft 8 jaren in Indië gearbeid en thans reeds hier in de praktijk. KATWIJK AAN ZEE De verloving van Prinses Julians Een groot feest De verloving van H.K.H. Prinses Julian is in Katwijk aan Zee op spontane en hai telijke wijze gevierd. Het bestuur van de Oranjevereeniginj dat zich zoo korten tijd zag toegemeten voc het organiseeren van een waardig Oranji feest, heeft zich op buitengewone wijze i haar taak gekweten. De voorbereidend werkzaamhed enduurden som stot diep i den nacht! Gelukkig werden iverschillend plaatselijke vereenigingen gevonden welk spontaan haar volle medewerking boden. Reeds Vrijdagavond hing het vo ledige feestprogramma voor de ramen val de winkels. Zaterdagmorgen heerschte er al een een te feestelijke stemming. De burgerij had he vrezoek om toch allen de vlaggen uit li steken, goed opgevolgd, terwijl verschillei de straten hierbij nog prachtig versier waren. In de Voorstraat waren vele lan pions aangebracht, welke 's avonds dez straat fantastisch verlichtten. Ook in h( Noordeinde was van de versiering .vee werk gemaakt. Om negen uur in den morgen werd h< feest ingeluid door de wakkere U.N.I.-mar nen, welke een marschconcert gaven in d muziektent. Dit concert bracht reeds vei volk op de been. Om half tien marcheerd de muziek naar de Sweerts de Lands Wijborghstraat waar de 3000 schoolkindere stonden opgesteld. Onder de vroolijke tone der muziek werd hierna een aubade g bracht bij het gemeentehuis. Het was ee aardig gezicht, deze 3000 kinderen, getooi met Oranje als ze waren, te zien staan i de voortuin van het Raadhuis. Od het ba con van het Raadhuis merkten wij op c burgemeester mr. W .J. Woldringh v. Hoop, de beide wethouders C. A. Veltkam en J. Dubbeldam, notaris K. C. Mattliijs, al mede vele raadsleden met hun dames., Keurig op de maat van de muziek we den de Nederlandsche liederen gezonge Een woord van hulde komt hier zeker t< aan den heer A. den Dikken, welke vo< deze gelegenheid een iled heeft gemaal dat uit volle borst werd meegezongen. Oc werd op keurige wijze door hem de dii geerstok gezwaaid, zoodat alles keurig t zijn recht kwam. Met een luid driewe hoera werd deze aubade besloten. De burgemeester bedankte hierna alle welke hadden medegewerkt tot het slage deze grootsche aubade. Als tractatie werd aan ieder kind ee reep chocolade geschonken. In optocl: waaraan op én uitzondering na, alle schob meeliepen, trok men door het dorp, het eii ras soms niet te zien. Op enkele punte 1 even gerust om weer wat op adem komen. De stoet werd op de Boulevard or bonden, waarna U.N.I. nog eenigen tijd de tent concertteerde, waarbij de been< an de grond gingen. 's Middags werd een vrije optocht geho den, die, gezien de korte voorbereiding, m schitterend is geslaagd. In deze optoc rede mee: versierde auto's, waaronder he mooie, een boerenbruiloft, versierde kinde wagens en autopeds, terwijl de meisjesv; eeniging de „Vierboet" met een eigen groi

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6