Voor tiet conserveeren HAAS' Azijn begeeren De „Oranje-Garc|è" bijeen WECOTEX DIE BECESJAS MAANDXG 14 SEPTEMBER 1938 J (TWEEDE BL'AD PAG. 5 P. KAAG HOORN De Bond van Chr. Meisjesvereenigingen was ook vertegenwoordigd bij Minister-president Dr. Colijn sloeg vanuit de etalage van een groot Natuurlijk ontbraken ook thans weer de Roode Kruis-zusters niet. Zij het défilé van Zaterdagmiddagmagazijn het défilé gade. Rechts v&n hem öud-minister Van Dijk. trokken in de kleurige stoet zeer de aandacht. Meer dan 800 vereenigingen namen Zaterdagmiddag deel aan 't grootsche défilé voor het verloofde vorstelijk paar In de straten, welke aan bgt paleis Noordeinde grenzenwas de belangstelling gewéldig. Het vorstelijk verloofde paar Prinses Juliana en Prins Bemhard slaan vanaf het balcon van het paleis aan het Noordeinde het défilé van de tienduizenden gade. Links H, M. de Koningin en de Prinses zur. Lippe-Biesterfeld. VIaardingen, werden bij acclamatie herko zen. In de drie vacatures werden gekozen, de .heeren: L. M. Kalmijn, Utrecht; J. Gille- baard, Ridderkerk en H. M. L. Weststra te, Rotterdam. Bij de rondvraag deelde de Garde-Com mandant mede. dat op Prinsjesdag 1200 gar disten naar den Haag komen. De vergadering werd hierop gesloten. BATAVIA 12 Sept. (Aneta). Het paleis aan het Koningsplein was gisteravond het centrum van zeer groote drukte toen de Gouverneur-Generaal en mevrouw de Jonge een afscheidsreceptie hielden. Naast tallooze autoriteiten bewogen zich vele bekende figuren uit handels- en be drijfswereld, benevens een zeer groot aan- lal particulieren, met hunne dames, om voor de laatste maal bij den Gouverneur-Gene raal en mevrouw de Jonge hun opwachting te maken. De receptie droeg een bijzonder karakter, daar de Gouverneur-Generaal met ieder der aanwezigen enkele woorden wisselde over den meer en meer nabij komende voor- avond van zijn vertrek naar Nederland, Jacht verbrand Gistermiddag te omstreeks twee uur is doordat een primusbrander vlam vatte, brand ontstaan aan boord van het jacht „Hetty", liggende op de Westeinder Plas te Aalsmeer. De eigenaar heeft nog getracht door de POT KOKENDE THEE OMGETROKKEN In de Houtrijkstraat te Amsterdam hpeft een kind een pot met kokende thee omgetrokken. Met ernstige brandwonden is de kleine in het Binnengesthuis opgenomen aanvalt, dat geeft ons de verzuchting: Van je familie moet je het ook al niet hebben. Maar wij hopen nog, dat de staf Gods, juist die staf, dat mysterion der historie, nog een-s worde een staf van lieflijkheid en samenbinding. Immers in 't Oosten dreigen zware wolken. Als de Reichsjugendführer in Duitschland zegt: De weg der Duitsche jeugd is de weg van Alfred Rosenberg, dan moet toch alles, wat in Chr. zin de jeugd wil leiden, wel opschrikken. Als men in het jonge hart de mythus der 20e eeuw, de Christusverachting wil inhameren, de aan bidding van den Staat en zijn Führer, als men zoo de Hitlerjugend opvoedt, dan past het toch om allen eensgezind te gaan letten op de staf Gods en tegenover de verfoeilijke èèd, die de Duitsche jeugd moet afleggen, onze trou-w te vernieuwen aan 't Huis van Oranie en in dal Huis te zien het mysterion onzer nationale historie en te gelooven, dat geheel het oude Nederland een wonder i3 van God? hand Onze trouw blijft uitgedrukt in 't oude lied: „Mijn Schild ende betrou wen, zijt Gij, o God, mijn Heer". Jaarverslag De secretaris van den Centralen Oranje- Garde Raad. de heer G. van Oei, Delft, bracht vervolgens het jaarverslag uit. Ook deze Spr. memoreerde de aanvallen op de O.G. van de zijde van den Geref. Bond van J.V.'s op G.G. Ds Is Voorsteegh. voorzitter van den Bond van Chr. Oranjevereenigingen en kol. II. R. Boeree, comm. Burgerwacht te Amsterdam, traden toe als buitengewoon üd tot deji Raad. De activiteit van de plaat selijke vendels was groot, bij onderscheide ne plechtigheden trad de O.G. op. Het D. B. kwam 5 maal bijeen, de Centrale Raad 3 maal. De slipjacht bracht geen groo te financieele uitkomsten. Een propaganda commissie werd gevormd. De O.G. telt thans 2158 leden. Vendels te Dordrecht. Gorcum, Den Haag, Hilversum, Puttershoek en Rot terdam traden toe. De ledenwinst be droeg 185. Hierna bracht de Garde-Commandant, de héér E. R a a m s, van Oegstgeest, verslag over het technische deel van de O.G. uit Op verzoek van den Cdt werden de door den dood ontvallen leden herdacht met een mi nuut stilte. Het optreden naar buit#n van de O G. was beter dan verleden jaar. Houding en tucht worden beter. Een vorstelijk geschenk Spr. deelde voorts mede, dat het in de be doeling ligt een eigen gebouw te verkrijgen Tot zijn genoegen kon Spr. meedeelen dat Jonkvrouwe J. A. Romondt Vis-Quarles de Oauries, te Zeist, geheel gratis haar bezit ting „Schoonoord" te Zeist, gemeubileerd als hoofdkwartier aan de O.G. heeft aangebo den Het bestuur heeft een commissie van 4 personen benoemd, die de exploitatiemoge lijkheid zullen onderzoeken. Met luid ap plaus werd deze mededeeling begroet. De ontvangsten bedroegen f 2134.11; het nadeelig saldo f 3538. Besloten werd aan H. M. een telegram te zenden. De uitgebrachte verslagen werden vervol gens goedgekeurd. De financieele zorgen houden langdurig de vergadering bezig. De bijdrage aan het hoofdbestuur werd gebracht van 5 cent op 6 cent per lid per maand. De redactie van het orgaan werd met de volgende leden uitgebreid: Dr C. Beeken kamp Leiden; M J Leendertse, Uithoorn: Ds. Is Voorsteegh, Den Haag; P. de Zeeuw J.Gz. Nijkerk. De aftredende leden van den Raad: Ds. H Thomas, Leiden en A. Polderman Aza., Vier woningen afgebrand Zaterdagmiddag om twaalf uur is brand uitgebroken in de kweekerswoning van de weduwe Wouters aan de Karstraat te Huissen. Door den krachtigen Oosten wind werden de vlammen zoo zeer aange wakkerd dat het heele huis in een oogwenk in lichter laaie stond en van den inboedel niets kon worden gered. De vonkenregen van het brandende huis leverde een ernstige bedreiging voor de omgeving. Hoewel de huizen hier eenige tientallen meters uit elkaar liggen, vatten de rieten daken van de woningen van de huizen der kweekers van Opgenoot, van Aalten en Lentjes vlam en de wind gaf het vuur zulk een felheid dat ook deze drie woningen tot den grond toe afbrandden. Alleen levend vee kon wor den gered. De brandweer en verscheidene ingezete nen konden uitbreiding van den brand voorkomen, door de daken der omliggende perceelen nat te houden. Tegen het vuur zelf kon men wegens de hevigheid, waar mede het brandde, weinig uitrichten. De loco-burgemeester wethouder Vermaas bevond zich op het terrein van den brand De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt Koffie alsLikeur primus buiten de kajuit te brengen, het vuur meester te worden, terwijl men van een vlak naast de „Hetty" gelegen boot nog probeerde met emmers water het vuur te dooven. De brand nam echter, vermoedelijk doordat benzinedampen, welke om de motor hingen, spoedig ontploften, zulk een om vang aan, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Het jacht, dat eigendom is van een familie te Amsterdam, is geheel uitge brand. Te ruim drie uur waren van het schip nog slechts de smeulende resten over. De eigenaar was. voor wat het jacht be treft, slechts laag verzekerd,, voor de inven taris in het geheel niet. OP ANILINEPOTLOOD GEZOGEN Een kind van vijf jaar uit de Jacob van Lennepstraat te Arasterdam heeft een anilinepotlood in de mond gestoken en is met een anilinevengiftiging in hei Wilhel- minagasthuis opgenomen. N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN ZOON A A L T E N Fabriceert ook INTERLOCK ONDER GOEDEREN, alleen prima kwaliteiten, ider het wettig gedeponeerde merk: „H E D R I Z O" ivering uitsluitend aan den handel DAMLIN geweven Uf\\ "-"^familienamen DE IDEALE VLOER BEDEKKING D. JORDAAN ZONEN N.V. HAAKSBERGEN KIESS 5SK3A' gcmercerlsecrd. lakens en sloopen 1» WONDERGOED TREEBEEK TRICOT ONDERGOED" TEL. 5825 OOK IN INTERLOCK D. ROOS CZN.'s VITRAGEHANDEL N.V. AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 1032 RADICALE KOERSWIJZIGING Om het in een scheepsterm te zeggen: de V.A.R.A., de roode omroep, ging Zaterdag morgen radicaal door de wind heen; het was een koerswijziging, welke men zich eenige jaren geleden niet had kunnen droo men; even frappant als beslissend Tot verbazing vooral van de geestver wante luisteraars, begon het programma van die morgen niet met het gewone, roode hanengekraai, maar met het Christelijk lied: Wilt heden, nu treden; en vervolgens speelde de Utrechtsche beiaardier „Merkt toch, hoe sterk." Daarna nam de secretaris van de V.A.R.A. het woord om in een omstandige rede te verhalen, dat het bestuur van de roode om roep, na overleg met S.D.A.P. en N.V.V. in volle vrijheid besloten had om zich geheel en ten volle bij de nationale feest viering aan te sluiten en daarvan getuige nis af te leggen in het programma van deze dag. Neen, men liet zijn republikeinsche gevoe lens niet los, maar anderzijds is het geen frase, zoo voegde de secretaris eraan toe, dat wij hier wonen in een vrij land en geregeerd worden door een Koningin, wier trouw aan de constitutie onkreukbaar is. En beteekenisvol volgde op deze erken ning, dat men wel ziende blind en hoorende doof moet zijn, om het goede niet op te merken. Waarom zouden de Nederlandsche sociaal-democraten dan ook niet in het voet spoor treden van hun Engelsche, Belgische en Scandinavische geestverwanten, wier trouw aan het beginsel even onverdacht is als hun liefde voor het vorstenhuis, dat de natie bindt?, zoo ging de spreker verder. Ja, die vraag is onzerzijds zoo dikwijls gesteld, maar dan gaf de S.D.A.P. ten on zent immer een gansch onbevredigend ant woord. Hoe verheugd we daarom ook zijn, er thans een kentering intrad, we kunnen er niets anders in zien dan een opportunisme, dat zich aansluit bij „al wat zich beweegt en leeft" onder ons volk. Het zijn de omstandigheden, welke de VjV.R.A. nopen het zeil door de wind en. het roer om te gooien. Deze laatste restrictie mag ons echter niet weerhouden onze vreugde over het feit vau dag uit te spreken. We hooren liever den Christelijk-historischen voorzitter van de Radio-raad voor de V.A.R.A. het woord voe ren, dan Teun de Klepperman; en wat we nu beluisterden: „O, schitterende kleuren van Nederlands vlag" en „Gelukkig is het land, dat God de Heer beschermt" is beter dan een „Kort Verhaal" uit de roode pers op rijm gezet. De S.D.A.P. voelde zich vereenzamen en heeft nu haar voeten in het nationale spoor gezet. Moge het geen ééndagsvlinder zijn, welke uitvloog. Het ligt in de bedoeling v een eigen gebouw te verkrijgen De heer Van Schuppen houdt de openingsrede De Oranje-Garde heeft op onzen nationa- len feestdag te Utrecht haar jaarlijksche landelijke bijeenkomst gehouden. De verga dering was niet druk bezocht; De meeste gar disten hadden uiteraard hoogere plichten dé zen dag te vervullen. Nu beperkte het be zoek zich tot een enkelen afgevaardigde der plaatselijke vendels. In de morgenvergadering werd een ont werp huishoudelijk reglement artikelsgewij- ze behandeld en daarna in zijn geheel aan vaard. Na een voorwoord, waarin de Voorzitter, de heer P. A. van Schuppen van Delft, het heugelijk feit van Prinses Juliana's ver loving herdacht, sprak hij zijn openingsrede uit, die tot titel had „Op des heuvels hoogte'1 Het Schriftwoord, zeide Spr., waaraan mijn openingswoord ontleend is, vindt ge in Exodus 17, 't hoofdstuk van strijd. God laat Mozes op Horebs hoogte komen, met de oudsten als getuigen, de staf Gods daalt neder en water vloeit uit de rots. Een verrassend God was Israels God. Dan komt het tweede be drijf van strijd. De Amalekieten hadden nog maar pas de tros van 't leger benauwd En dan zegt Mo zes: „Morgen zal ik op des heuvels hoogte staan en de staf Gods zal in mijn hand zijn". Ook wij hebben, zegt Spr., in onze mooie organisatie menschen, die de leiding 't vaak moeilijk maken, die als egocentrische natu ren liever met hun eigen wichelroede wer ken, dan op des heuvels hoogte op de staf Gods te letten. Mozes was direct bereid om Jozua te laten optrekken tegen Amalek. Dat was ook laf wat Amalek deed. Ook hier een parallel. De aanval, die op ons gedaan werd ook dit jaar, was een aan val op de staart Een bestrijding van ons be ginsel, door de handleiding te kwalificeeren als humanistisch,, is een staartaanval Een beschuldiging van militarisme, terwijl we ons afzijdig houden zelfs van propaganda voor de weermacht, is een klap van achte ren. Een roepen: „Gij, O.G. zijt niet noodig!" is een aanval op de tros, od de zwakken, die bang worden, dat ze nu niet geestelijk genoeg meer levenl En nu van des heuvels hoogte gezien, met de staf Gods in 't oog, is 't lang niet slecht voor deze jonge organisa tie, deze strijd, zooals Ds. Tollenaar terecht opmerkte in het wederwoord aan Dr. Kraan. Niettemin: wij herhalen ook het woord: Gedenk wat U Amalek gedaan heeft! Want Amalek was kindskind van Ezau, Jacobs broer, 't Was nog wel familie! Dat zij nu de eersten moesten zijn. die Israël benauwden. Als dat nu communisten deden of fascis ten, dat zouden we zeker kunnen plaatsen, maar dat de Geref. J.V. ons in den staart GEMENGD NIEUWS Felle brand te Harskamp Boerderij met schuur en hooibergen afgebrand Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zijn te Harskamp de boerderij de „Zandhof" van. den landbouwer W. Hol met bijbehoo- rende schuur, pakhuis, een berg mei 30 vim haver en een berg met 40 rogge door brand vernield. Ook gingen eenige honderden kilo's hooi verloren. De brand werd door omwonenden ont dekt, die de bewoners, die niet thuis waren, waarschuwden. Behalve de brandweer, die spoedig ter plaatse was, namen ook aan het blus- schingswerk deel militairen, die voor de a.s. groote manoeuvres hier gelegerd zijn. Tengevolge van den sterken Zuid-Westen wind had het vuur zich snel uitgebreid en kon slechts een timmerwerkplaats behou den blijven. Eenige huisraad kon men ook nog uit de brandende gebouwen naar buiten brengen. Niets was verzekerd zoodat de schade, die eenige duizenden guldens be draagt, geheel door den eigenaar gedragen moet worden. Als oorzaak van den brand vermoedt men hooibroei. Met de nablus- sching was men verscheidene uren bezig. Groote brand te Huissen Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikersiroop in gele bussen van 1 k.g. netto

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5