i Overweldigende te Rotterdam vreugde-betooging Koninklijke Familie ler kerke MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 EERSTE BE*P PAG. a O, Blijde dag o. Gouden dag Zoodra de eerste storm van vreugdekreten feenigszins geluwd is zet het Volkszangkoor o.l.v. Herman Stenz het door hem zelf ge componeerde en door L. Henkes geschreven lied in: o Blijde dag! o Gouden dag! Waarop men deed verkonden: „Hoort Nederland! Uw Kroonprinses, Heeft Haar geluk gevonden!" In jubel barst heel Holland uit, En met oranje kleuren, Tooit ieder zich, die medeleeft, In 't feestelijk gebeuren. 't Wilhelmus volgt, door de duizenden overgenomen. En dan marcheert ons be roemdste muziekkorps, do Kon. Militaire Kapel, in fiksch tempo het plein voor het Paleis op, teneinde onder directie van Wal- ther Boer twee der meest gepeperde mar- schen ten gohoore te brengen. Zichtbaar doen ze het Duitsche bloed van den Verloofde van Juliana goed. Enthousiast applauaiseert Hij mede, om Zijn erkente lijkheid voor deze muzikale prestaties te betuigen. Jhr. van Kamebeek en Mr. de Monchy, respect commissaris in Zuid-Holland en burgemeester van de Residentie, worden mèt den voorzitter van het Comité voor Volksfeesten, die tezamen den stoet openen, door H. M. de Koningin gewenkt. Zij zullen bij Haar op het balkon plaats nemen. Direct liierop klinkt de dreunende pas der tam boers en pijpers van „De Princevlag", die met hun doffe roffels en doordringende fluit tonen aankondigen, dat het défilé een aan vang genomen heeft. 't Défilé is begonnen Wat we nu te zien krijgen gaat de stoutste fantasie te boven. Eindeloos trekken vrouwen en mannen, grijsaards en kinderen, in stevig tempo voorbij, vlaggen en vaan dels van allerlei afmeting en kleur met zich voerend, terwijl de fanfare-gezelschappen zonder tal blazen dat de stukken er af vliegen. Geven sommige groepen, waaronder de hossende Scheveningsche vrouwen, herhaal delijk aanleiding tot een grenzenlooze vroo- lijkheid, af en toe worden de tranen uit de oogen geperst, wanneer andere groe pen, dooven en blinden, de Vorstelijke Familie passeeren. De blinden kunnen niet zien; de dooven moeten het zonder de vreugde-symphonieën stellen; en nochtans doen zij voor de meest geest- driftigen niet onder zoodra het groote oogenblik aangebroken is. Zie ze elkanders handen vasthouden, om het spoor niet bijster te raken. En dan opeens, als voelen ze het bij intu- itie, gaan ook hun papieren vlaggetjes omhoog en trillen ook hun stembanden „Leve Prinses Juliana!", „Leve de Prins!" Het is diep ontroerend, het hart wordt er door beklemdzoodat het adem halen moeite kost Gelukkig we bekennen het eerlijk houden deze indTukken niet te lang aan. Daar is trouwens ook geen tijo voor, want al is het défilé reeds anderhalf uur oud, zoover we kijken kunnen in Noordeinde en Zeestraat, wapperen de met goud bestikte vaandels en lappen oranjedoek nog in de lucht. Hoe lang kan het nog duren, vragen de politie-autoriteiten zich eenigszins verlegen af. Want het laat zioh aanzien, dat de mas saliteit hen voor nieuwe problemen stellen zal. Bij informatie komt vast te staan, dat nog altijd niet de laatste groep van het Nassau- plein vertrokken is. Dat is eerst het geval, wanneer een nieuw vol uur verstreken is en de zon ter kimme neigt. Dan is het half acht geworden Tempo, tempo! Het wordt het wacht woord van alles wat leiding geeft Hoofdcommissaris v. d. Mey, wien met al zijn helpers groote lof verschuldigd is, ver wisselt zijn toeziende taak voor een actieve, en geeft hoofdinspecteurs instructies, dat de snelheid van marcheeren nog aanmerkelijk dient opgevoerd. Van het Prinsen paar mag immers niet het uiterste geverga worden. Sommige agenten, die deze instructies op hun beurt ontvangen, dwingen bewondering af om hun handigheid, die zij nu demon streren. „Iropsa, hopsa!", „Hiep, hiep, hoera!" klinkt het onophoudelijk uit hun mond, en tevens vatten zij de armen der voorbijt rek- kenden, om het gestelde doel zonder strub belingen te bereiken Wie de aandacht trokken Gaan wij thans even onze aanteekeningen na, om te zien wie in het bijzonder de aan dacht trokken, dan is het volslagen onmo gelijk, ook maar een poging tot volledigheid te wagen. We denken aan vele gvmnastiekvereeni- gingen, waarvan de Christelijke een uit stekend figuur sloegen, kwalitatief zoowel als kwantitatief; aan organisaties als Nat. Jongeren Verbond en Oranje Garde, aan de Heilssoldaten met hun kranige padvinders- vereenigingen; aan de diverse andere pad- ivindersorganisaties; aan de vertegen woord i; gers der drie landelijke Geref. Jeugd-organi saties en de tallooze daarbij aangesloten vereenigingen uit Den Haag, zoowel als uit den omtrek; ja zelfs tot uit Hilversum toe! Voorts aan de kranige jongelui uit het Weeshuis der Ilaagsche Herv. Gemeente; aan de zusters van 't Roode Kruis-Ziekenhuis en de Emmakliniek te Den Haag; aan de C.J.M.V. uit Leiden; aan de Burgerwachters uit diverse plaatsen; aar de Driehoeksmeis jes met haar donker groene uniformen; aan de leerlingen van diverse Huishoudscholen, waaronder die der Christelijke uit Den Haag nog 'n speciaal lied ten gehoore brachten; aan de Chr. Arbeidersbeweging uit de Re sidentie; aan tal van zangkoren uit tien tallen plaatsen; aan de drankbestrijders, yervat in N.C.G.Ó.V. Onder de honderden vereenigingen welke 'defileerden, merkten we ook op de Haagsche afdeeling van den „Deutschen Jugendbund für E. C." (Ent*chiod*nes Christentum) met hun blauw fluweelen vaandel, waarop goud- geborduurde letters. Het waren een tachtig tal meisjes, die bij het naderen van het Paleis, met klare, frissche stemmen het Lip- pische Volkslied zongen, dat al spoedig door de Militaire Kapel ondersteund werd. Hun vaandel, waarop ook de woorden: „In die- sem7e'chen siegen wir", was naar het bal- con met de vorstelijke personen gekeerd. Wij merkten op dat de Prinses en Prins zich toen een oogenblik onderhielden en als 't ware wuifden tot de laatste deelneemster uit het zicht was. Doch waartoe zouden de lijst der deelne mende vereenigingen nog verder voortzet ten? Waartoe op te sommen, dat Hoek van Holland en Leidschendam. Honseiersdijk en Nootdorp, Schiebroek en Charlois. Rotterdam en Amsterdam, Noordwijk aan Zee en Delft Ruim 50.000 trokken voorbij Laat ons volstaan met vermelding van de laatste oogenblikken, wanneer vijftig a zes tig duizend Oranjeklanten het Paleis zijn voorhij gegaan. Dan sluit de motorbrïgade der Haagsche Politie zich achter hen aan. Keurig saluee- rend clijden zij voorbij. Tenslotte een hon derdtal agenten te voet. die eveneens eerbie dig den militairen groet brengen. „Bravo! Bravo!'' klinkt het van alle kan ten, als een bewijs van hoogachting voor zulk een korps! In het schijnsel der lantaarns wijst de klok thans achtEen militair korps doet nog eenmaal het Wilhelmus weerklinken. En wanneer de laatste woorden van den in- drukwekkenden samenzang zijn weggestor ven, verlaten de Koninklijke Families dank baar wuivend het balkon Nog korten tijd staren de scharen Oranje klanten in de door feëerieke kronen ver lichte Paleis-zalen, om dan huiswaarts te trekken, moe maar gelukkig, evenals die Twee die daar drie uren achtereen wuifden wuifdenalsmaar wuifden Ministers in Cineac Zaterdagmiddag omstreeks kwart over drie arriveerden minister-president dr. H. Colijn, minister mr. P. J. Oud en oud-minister J. J. C. van Dijk, vergezeld van hun dames, in het Cineac-theater. Zij werden door de directie ontvangen en hebben vervolgens de opnamen van de fees ten der laatste dagen in oogenschouw geno men. Toen het gezelschap weer vertrok, werd het van alle zijden hartelijk toege juicht. Te voet werd naar Boeatan in de Heulstraat gewandeld. Vanuit de etalage heeft minister Colijn daar het voorbijtrek ken van het défilé gadegeslagen. Een nationaal huwelijksgeschenk Opgericht is een comité, dat zich voorstelt namens het geheele Nederlandsche volk een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H. K. H. Pi'inses Ju liana met Prins Bernhard van Lippe Bies- terfeld. Voorzitter is Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname te Oostei'beek. Secretarissen: Mr. U. W. Hazel- hoff Roelfzema en Mr. E. de Visser, Arn hem, Velper Binnensingel 1, telef. 23104. De vei-dere samenstelling van het comité, alsmede de wijze waarop het zal trachten het gestelde* doel te bereiken, zal over eenige dagen woi'den bekend gemaakt. Na een enkele oproep kicamen 30.000 vereeniijingsleden hun Oranjeliefde demonstreeren Hoe een volk bij veel variatie één kan zijn Prins Bernhard komt naar Botterdam! Hebben we het niet gezegd? De spontane Oranjebetooging in en om de Beuï's was grootsch, maar we spra ken het uit: dit is nog maar een voor proefje van wat ons Zaterdag op den Coolsingel te wachten staat. Toch kan men zonder eenige overdrij ving zeggen, dat de werkelijke opkomst voor het défilé alle verwachtingen heeft overtroffen. Hoewel eerst Vrijdagavond inde kran ten de opi'oep was geplaatst, en hoewel men bij het Rotterdamsche défilé in tegenstelling met het Haagsche, de groote attractie van een tegenwoordig heid van het Prinselijk Paar moest missen, dromden de Oranjeklanten bij duizenden en duizenden te zamen. Men zou wel eens even laten zien, wat ook Rotterdam op het gebied der Oranje- liefde kon toonen en al kwam de demon stratie laét, als gevolg van zekere om standigheden, ze was nu ook zóó spon taan en raak, dat ook zij, die Rotter dam wel een beetje meenden te kennen er verbaasd over hebben gestaan. Het is Zaterdagavond voor het trot- sche Stadhuis tot een machtige mani festatie van aanhankelijkheid aan het Oranjehuis gekomen. Een bonte menge ling van vereenigingen kwam met Onder het gehoor van Ds. P. J. Molenaar Prins Bernhard voor 't eerst naar „Den Ruigenhoek" De Koninklijke Familie en Haar Vor stelijke Gasten waren gisterochtend on der het gehoor van Ds. P. J. Mol e- n a a r, Ned. Herv. predikant te 's-Gra- venhage. De Bethlehemkerk aan de Laan van Meerdervoort was tot de laat ste plaats toe bezet. Er was geen ruchtbaarheid aan gegeven laar welke kerk de Koninklijke Familie zou gaan. Toch stond er, toen de Vorstelijke Personen aan de kerk arriveerden een vrij groot aantal belangstellenden, die de Ko ninklijke Familie hartelijk toejuichten. Zoowel H. M. de Koningin als Prmses Ju liana met Pi'ins Bernhard, de Prinses van Lippe-Biesterfeld en Prins Aschwin arri- veei'den in eenige Hofauto's. In het stampvolle kerkgebouw zaten Prinses Juliana en Pi'ins Bernhard ter lin- kei'zijde, de moeder van den Prins en diens broeder ter rechterzijde van de Koningin. H. M. was in het donker gekleed, Prinses Juliana in het wit De oi'ganist, Alex Schellevis, preludeerde op nationale liederen. Ds. Molenaar, die eerst liet zingen Psalm J 1 en 8 en daarna Gezang 3 1 las voor Handelingen 17 16—28 en Rom. 1 18—22. In zijn gebed bracht de prediker dank aan God voor de zegeningen, welke in deze da gen mede aan het Koninklijk Huis geschon ken zijn en voor de blijdschap, die als ge volg daarvan in de harten van het Neder landsche volk leeft, een blijdschap, die uit God is. Dc predicatie gaande en aanschouwende Uwe heiligdom men heb ik ook een altaar gevonden, op hetwelk een opschrift stond „Den onbeken den God". Dezen dan, dien gij niet kennen de, dient, vei'kondig ik ulieden". Na het zingen van Gez. 4 1, 2 en 3 wees Ds. Molenaar in zijn predicatie er op, dat Paulus zich in zijn optreden een gehoor zaam mensch toonde. Hij doet alleen wat God beveelt. Paulus, aanvankelijk de on aanzienlijke Jood in Athene, weet de Athe- nei-s naar hem te doen luisteren. In zijn Romeinenbrief wijst Paulus er op, dat het schuldig is, God niet te kennen, want Hij heeft zich op allerlei wijzen doen kennen. De menschen zoeken God in hun moeiten en zorgen, maar de fout is, dat zij van de aarde af beginnen en, als Babels torenbou wers, naar boven willen klimmen. God is er, aldus Ds. Molenaar, en wij moe ten het zwaartepunt van ons eigen ik ver leggen in God. Aan hem, die voor Hem knielt, openbaart Hij zich. Dat doet Hij in Christus en in Zijn Woord. Toen Job alles verloren had, getuigde hij: nu ziet U mijn oog. En God zegende Job meer dan ooit te voren. Dezelfde gehoorzaamheid des Geloofs wenschte de voorganger de gemeente toe God zegene U, eindigde hij en schenke U Zijn Heiligen Geest. Ds. Molenaar liet daarna zingen Gezang 193 4, waarna de slotzang was Ps. 97 7. Na den zegen zong de gemeente „Mijn schilt ende betrouwen". Bij het eindigen van den dienst had zich een groote menschenmassa voor het kerk gebouw verzameld. Toen de Koninklijke personen wegreden, werden zij enthousiast toegejuicht. Prins Bernhard naar den Ruigenhoek Een jubeltocht door Scheveningen Gistermiddag om half 5 werd de groote Maybach-Zeppelin, de auto van üe Prinses van Lippe-Biesterfeld, het voorplein van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde op gereden. Onmiddellijk stroomden van alle kanten de menschen toe, toen het gerucht ging, dat de Vorstelijke Personen een auto tocht zouden maken. Prins Benno nam achter het stuur plaats en Prinses Juliana naast hem. Zijn moeder en Prins Aschwin zaten achterin. In een flink vaartje ging het toen in de richting van Scheveningen. Door de Paleis straat, Amaliastraat, Mauritskade, Alexan deretraat en Javastraat reed de Vorstelijke familie naar de oude Scheveningsche weg. Vrijwel onopgemerkt kon de Prins langs de Scheveningsche binnenhavens naar den sti'andboulevai'd rijden. Hier was het veel drukker en daarom moest Prins Bei-nhard vrij langzaam rijden. Van alle kanten kwam het publiek toen aanloopen en men juichte den Prins en de Prinses hartelijk toe. Waar de menigte op den boulevard zoo eensklaps vandaan gekomen was. is raadsel. In dichte rijen stond men ge schaard en slechts met groote moeite kon de motorpolitie voor de vorstelijke auto een weg banen. Later ging het wat beter en met groote snelheid reed het gezelschap den Pomp- stationsweg af naar het landhuis van de Koningin „Den Ruigenhoek". Intiem en ongestoord tesamen Bij de groote toegangshekken stopte alles; De Maybach reed het tei'rein op en binnen enkele seconden achter de duinen uit het gezicht verdwenen. Het was de eerste maal, dat Prins Bern- hard den Ruigenhoek bezocht. Het land huis was geheel verlaten. Het personeel der hofhouding was de vorige week naar het paleis Noordeinde vei'trokken. Het bleek dat de Prins en de Prinses met zijn moeder en zijn broer in de rustige geving van strand en duinen eenigen tijd wilden vertoeven. In eenige mandjes was alles meegeno men, wat voor een eenvoudige tea noo- dig is, zoodat het kleine gezelschap intiem en ongestoord eenigen l id te zamen van de mooie omgeving kon ge nieten. Omstreeks zes uur werd het terrein van den Ruigenhoek weer verlaten. Het aantal belangstellenden, dat langs de toegangs wegen tot het Koninklijk landhuis stond te wachten was intusschen zeer aangegroeid. De Prins stuurde zijn auto tusschen de juichende menigte door en reed langs den Pompstationsweg, waar nog even oponthoud was voor den spooroverweg, naar de stad terug. Onder voortdui'ende toejuichingen van het publick arriveerde men voor hot Paleis aan het Nooi'deinde. Na eenige oogenblikken vertoonden de Prinses en Prins Benno zich nog even voor een der vensters om de menigte met een vriendelijk gebaar te bedanken voor de hulde. vaandels en vlaggen, met trommen, kla roenen en fluiten opmarcheercn, en toen uit tienduizenden kelen het aloude Wilhelmus weerklonk, zonder gevolgd te worden door tyranniek partijge- schreeuw, toen voelden allen zich ge lukkig als een vrij volk, dat bij al zijn variatie één in Oranje is. Van zes tot acht uur Rotterdams Comité, dat per oproep in de bladen verzocht had omstreeks kwart voor acht op te stellen op de Boompjes, zal wel niet hebben verwacht, dat de toeloop reeds vóór zessen zou beginnen. Toch was dat 't geval. Uit alle richtingen van de stad zag men vereenigingen met hun vlaggen op rukken en het duurde niet al te lang of d- Boompjes was reeds volledig door de Oran jeklanten bezet Enkele groote organisaties waren uit eigen initiatief zoo verstandig jeweest een afzonderlijke plaats van op- Jtelling uit te kiezen. Zoo verzamelde de C.J.M.V. voor haar gebouw en nog iets verder op de Leuvehaven O Z., de Gere formeerde Jeugdraad liet zijn vereenigin gen opstellen aan de overzijde van 't water en dc Chr. Besturenbond had op de Bier haven verzamelen geblazen. Overal beijverde men zich om vooral niet te laat te zijn en Rotterdams Comité, dat goedé hulp had van de orde-commissaris sen van het Nationaal Jongeren-Verhond. kon daarom op het afgesproken tijdstip met de opstelling beginnen, een werkje, dat toch noc veel van de organisatoren vroeg. Een half uur voor het vertrek stonden Boompjes, Terwenakker, Leuvehaven, Juf ferstraat. Scheepmakershaven en Bierhaven stampvol alleen met deelnemers van den Rechter-Maasoever. De stoet van den Linker Maasoever reikte toen reeds van de Groote Draaisteeg tot ver voorbij de Willemsbrug en nog steeds maar weer kwamen nieuwe drommen opzetten. Het was een grootsch yerheffend schouwspel. Er was blijdschap allen, die optrokken, als men andere ■oepen onimoette. vereenigingen waarvan soms de naam nooit had gehoord, doch waarmee men zich één wist in blijdschap over de nationale gebeurtenis, die alles samen bracht. Op den Coolsingel Op den Coolsingel heerschte een gespan nen, maar vreugdevolle stemming van af wachten. Om zeven uur, toen alle klokken van Rotterdam feestelijk begonnen te luiden, werd het verkeer op den Coolsingel door een uitgebreide politiemacht stopgezet Reeds op dat ooeenblik hadden zich duizen den en duizenden rondom het Raadhuis verzameld, die er natuurlijk niet konden blijven staan, want er moest ruimte den gemaakt voor de tienduizenden défi- )anten. Met zachten drang werd het publiek door de agenten, die hand in hand een ketting vormden, die de gansche breedte van Coolsingel overspande, teruggedrongen. Zij die reeds vroeg in den avond een plaats hadden veroverd op een der café-tei'rassen. bleven er als koningen zitten. Spoedig was een geweldig carré gevormd, dat zich uitstrekte van het midde.n van hei Postkantoor tot aan het Gedempte Doe; water. Ook de Raadhuisstraat werd geheel vrijgehouden. Buiten deze afzetting vormde zich een onafzienhaar menschenblok. Het vei'keer van de Kruiskade naar het Hofplein werd zooveel mogelijk gaande gehouden, maar spoedig was de menschenmassa zoo groot gewo-den, dat tot aan Loos toe vrijwel alles vol stond. Aan de andere zijde van den Coolsingel was het bijna nog drukker. Dui zenden, die geen plaatsje meer konden vin den, vanwaar zij de gebeurtenissen op den Coolsingel konden volgen, probeerden ten minste nog een glimp van de voorbijtrek kende stoet van vereenigingen op te van gen. Langs heel den weg, die de stoet van Boompjes tot Coolsingel zou volgen, stond het zwart van de toeschouwers. Tegen negen uur werd het op den Cool singel buiten de afzetting wel wat al te benauwd. Groene jongelui in feeststemming waren in de nabijheid van het gehouw Nijverheid en Handel aan het hossen gesla gen en een oogenblik vreesden we, dat de gi-oote spiegelruit van Immink De Lange 't zou begeven. Dat viel mee, maar tal van menschen, die ln het gedrang zaten, bleken het niet te kunnen houden en moesten door E.H.B.O -ers binnen de afzetting worden gebracht In de Raadhuisstraat zoowel als op twee andere punten in de omgeving van Coolsingel stonden auto's van den G.GD., waar de verdrukte slachtoffers weer wat werden bijgebracht Enkele winkeliers, die blijkbaar de ge ruchten over den omvang van den stoet hadden gehoord, vreesden het ergste voor hun ruiten en kort voor de aankomst van den stoet klonk nog hnmergeklop van tim merlieden, die haastig planken voor de rui ten spijkerden. Het waren gelukkig voorzorgsmaatrege len, die niet noodig bleken te zijn, want de organisatie was verder zoo perfect, dat van gedrapg geen sprake was. Mocht het buiten de afzetting af en toe wat benauwd zijn, er heerschte onder de menschenmassa zulk een prettige, opgewekte stemming, dat het wachten gaarne voor lief nam Hoog in den stndhuistoren tokkelde Fer dinand Timmermans populaire vaderland sche liederen, beneden, vóór het bordes van het Raadhuis, had mevr. Grimberg-Huvser het Aubadekoor en de Rotterdamsche Har- mt al rondom zich verzameld en de gers lieten zich hooren op de wijze, zooals we dat yan het Aubade-koor gewend zijn: frisch en harmonieus. Via den geweldigen luidspreker, die boven het bordes hing, werden af en toe mede deelingen gedaan en zoo was er voor de omstanders van alles te doen. Was er even 'tilte, dan klonken ooeenhlikkelijk de be kende spreekkoren „Benno" en „Juliana" was het gezang niet van de lucht. De agenten, die hun hand-aan-hand afzet ting ln acht namen, wnnkten voor doorbra ken en toen aan de zijde van de Kruiskade het even dreigde mis te gaan, was het trappel van een paar bereden agenten doende om het opdringende publiek te doen retireeren. Het défilé Eindelijk: daar was het groote oogenblik aangebroken: Dc tallooze toeschouwers op de daktuin x de terrassen van Atlanta zag men de halzen rekken, ook in de menigte op straat kwam deining politieruiters klepperden over het plaveisel, feestelijke klanken schal den opdaar was de stoet ln kranige pas kwam „Hermandad", de politie-harmonie het carré binnenwandelen onder de tonen van „O schitterende kleu ren" en niet minder kranig was het effect dat de massale groep van de Rolterdamsche burgerwacht maakte, toen deze met de koppen rechts voor den burgemeester, de wethouders en de verdere autoriteiten defi leerden. Voorop ging 't mobiele vendel en de lste divisie in uniform, daarachter volgde een schier eindelooze stoet van burgerwach ters in burger, allen met de witte band op \en linkerarm en hot pittige damesvendel, dat het loopen op de Vierdaagsche wel heeft eleerd, sloot deze afdeeling. Feestelijke fakkels werden meegevoerd, maar het feit van den dag kwam toch nog klaarder naar voren, toen een geweldige transparant zichtbaar werJ met de portretten an het vorstelijk paar. En wat daarachter volgde in een einde looze slinger en feestelijkheid, van kleur en licht en leven, van vlaggengewapper en mu- ziekgeschal, van gejuich en gezang, het is niet te catalogiseeren. Het was Oranje-Rotterdam in al z'n veelzijdigheid en spontaniteit. Hier was het een buurtvereen'ging, die een bloemstuk meetorste, dat twee met Amors pijl doorboorde harten voorstelde, daar was het een simpel groepje kin deren, dat met lampions en slingers was getooid, dan daverde weer het laweit van een padvindersband, gevolgd door een eindelooze stoet van kwieke Hol- landsche jongens en meisjes in grijs bruin en blauw, spuitgasten met hun vaandels, deftige mannenzangvereeni- gingen, Joodsche jongeren met een groot spandoek, Roomsche jeugdorganisaties voorttrekkend als een groene colonne, meevoerend een regenboog van gekleur de vlaggen, Roode-Kruismannen en Graalmeisjesoneindig van variatie was deze stoet, die als een lichtende slang door de menigte schoof, een zin gende en juichende stoet, die niet tot een einde scheen te komen. Aandoenlijk waren vaak de uitingen van oranjeliefde temidden van de groepen van oranje- en buurtvereenigingen. Hier had men in de gauwte een huwelijksschip op getuigd en met veel vlaggen en lampions versierd, daar trok de Vinkenstraat of de Meidoornstraat of welke straat dan voorbij met doeken „Leve de Prinses", ter wijl heldere kinderstemmen het rumoer op den Coolsingel trachten te overstemmen met hun „Wilhelmus" en moeders duwden on der het motto „Daar moeten we bij zijn" een versierde kinderwagen voort, waarin de kleintjes van drie of vier jaar met hun neus in de oranje-sjerp op hun borst zaten te knikkebollen. Menige groep kreeg, bij het stadhuis ge komen, een hartelijk applaus van de daar verzamelde autoriteiten en de hondorden, die uit de verlichte ramen van het Raadhuis het défilé gadesloegen. Daar was b.v. de elegante en toch zoo viefe „Oranje-Garde", die de hanrbn op elkaar bracht en de tamboer der padvinders, die links en rechts op los rombomde. Niet te '•rgeten ook de Graal in al z*u kleurigheid, Zeer groot was de groep van CJ.M.V.'s aan gevoerd door het tamboers en pijperscorps „Excelsior". Het deed goed te zien hoeveel organisaties, aangesloten bij den Chr. Be sturenbond. met hun vaandels aan het dé filé deelnamen. En toch waren ze pas den eigen avond in de krant opgeroepen. Een en al oranje door de meegedragen lampions was de stoet van het Erasmiaanse!) Gymnasium, kwiek waren de Driehoeks- meisjes. Luid applaus oogstte de prachtige groep van de Chr. Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vlugheid" en dit zwol aan tot een ovatf toen de verpleegsters in costuum voorbij trokken. Charlois bracht veel muziek in de stad want na Excelsior volgde Crescendo en daarna de Jonge Garde. Indrukwekkend was de stoet van den Gereformeerden Jeugdraad, kenbaar aan een groot oranje-spandoek. Het wa ren maar even ruim 2000 Gereformeerde jongeren, die, aangevoerd door hun be stuur onder het zingen van „Zij zullen het niet hebben" voorbij trokken. Ze oogsten een luid applaus en plantten hun geïmproviseerde vaandel trotsch voor het Raadhuisbordes tot de laatste man voorbij was. Bravo! Alleen zal men nog eens „botje bij botje" moeten leggen om de Jeugdraad een behoorlijk vaandel aan te bieden alvorens Prins Bernhard in Rotterdam komt! Vlaggen en vaandelswat zijn ze toch mooil Daar had je direct na de Gerefor meerde groep het Nat. Jongerenverbond, dat er een mastbosch van meebracht, een weelde voor het oog. En nu houden we op met een verdere beschrijving van alle groe pen, die nog volgden. Het was: enorm, alles overtreffend, een feeststoet ak we nimmer in Rotterdam zagen. En nog was lang niet alles binnen het carré toegelaten, toen het défilé werd ge staakt. Het hemelsblauw yan alle afdeelin- gen van de C.V.L.O. „Rotterdam-Zuid" was juist zichtbaar geworden en daarachter dromden nog samen „Oi'anje Getrouwen „Strijders voor Oranje" en wat al niet meer toen het stopsein werd gegeven. Tot ver voorbij de Bijenkorf, tot ver op de Blaak stonden nog demonstranten toen het stop- teeken werd gegeven. Juist op dat oogenblik scheerde zeer laag een vliegtuig boven den Coolsingel, dat zijn landingslicht op de menigte liet schijnen. „Hermandad" zette een vroolijk „Lang zullen ze leven" in en honderden vlaggen gingen omhoog, terwijl alle padvindershooden op de stokken werden geheven en een schallend „hoera" uiting gaf aan de feestvreugde. Maar ook op andere wijze werd aan de blijdschap over de verloving van onze Kroonprinses uiting gegeven. Zang en toespraken Plechlig klonk het „Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der Eere", ingezet door het Aubadekoor, doch door duizenden mee gezongen en "t gelegenheidsgedicht van evr. Grimberg—Huyser, voor het eerst uitgevoerd in de Beurs, vond ook hier dankbaar ap plaus. Dan viel er een stilte en de stem van Rotterdams burgemeester, Mr. P. Droog- leever Fortuyn schalde via de luid spreker over den Coolsingel. „Zoo is dan deze dag ook hier in waarheid een nationale dag geworden", zeide spr., na dat hij dank had gebracht voor het mede leven in het geluk van ons Vorstenhuis. Nadat spr. nog eens herinnerd had aan de ontroering welke de radio-boodschap het Vorstelijk gezin heefi gebracht zeide spr., dat een Gode zij dank ons op de lippen komt, nu, na al de slagen die ons Vorsten- huis heeft getroffen dit geluk onze Ko ningin komt ondersteunen. „Het spreekt wel vanzelf, zegt spr., dat thans ons aller verlangen uitgaat naar een Koninklijk bezoek aan onze stad. Welnu, het is met groote vreugde, dat ik u mededeelen kan dat, zoodra de om standigheden dit toelaten een Koninklijk bezoek aan Rotterdam in uitzicht kan worden gesteld". Stormachtige toejuichingen, die zich' tot er over den Coolsingel voortplantten, volg den op deze verheugende mededeelingen. Ten slotte verzocht de burgemeester allen si men het volkslied te zingen. Zooals het Wilhelmus op dit oogen blik werd gezongen hebben we het nimmer gehoord. Als een dreunende echo tusschen bergwanden klonk de statige en toch zoo fiere zang over Rot terdams boulevard, gezongen als het werd door een kc-or van tienduizenden kelen. Ook het „Mijn schilt ende betrou wen" weerklonk plechtig, terwijl al wat uniform had stram salueerde en geen wanklank deze getuigenis van ware volkseenheid verstoorde. Een heerlijk, een onvei'getelijk oogenblik. „Hermandad" speelde daarop nog enkele pittige Hollandsche Roderen, het Aubade- koor liet zich nog eens hooren en dan was het Mr. Ahr. v. d. Hoeven, de voorzit'er van Rotterdams Comité, die de slotrede uit sprak. do menigte bcgroetpnd als feestgenoo- ton en Grienden van Oranje. Na dank te hebben gezegd voor de dige feestviering zeide spr.: F.r was ook reden voor Daar kwam op 8 September geheel oi verwacht de tijding dat onze bemindj Prinses is verloofd. Enke'e uren later wij die afbeelding van den jongen nrin: die haar gemaal hoopt te zullen worden-1 En wéér enkele uren verder lezen niets dan goeds van de keu/e. En wij wor den getroffen door den eenvoud van dien jongen Prins. En vrij zeggen het tegen el kander hoe het gelaat ons aanstaat- Hoe open en eerlijk het is. En den éen wellen tranen in de ongen; vreugdetranen. En de ander juicht het uit En wij danken ieder ©p onze wijze God. Die ons konings huis het oud Oranjehuis dit geluk deed smaken. Hoe groot was er dan ook tevoren da vreeze voor het huis van Oranje! Hoe menigeen legde er zijn hoofd niet tel ruste zonder gebeden te hebben: „O, Heer, spaar het huis van Oranje". Maar ook hier schonk God weer uitkomst. Toon niemand het verwachtte. Toen niemand het haast kon gelnoven. Maar des te irrooter was en is dan ook de vreugde. Daar kwam iemand, wiens naam nooii hier genoemd was. Daar kwam iemand, die intellectueel hoog stond. Daar kwam iemand, die reeds in zijn jonge levert met '8 levens zorgen had kennis gemaakt. Daar kwam iemand, die de zorgen het hoofd had geboden en zich aan nieuwe tijden vóór Nederland hei woord zelfs nog ken de had „aangepast". Daar kwam iemand Neen daar kwam een Prins de Prim de Prins van Prinses Juliana Daar kwam een Prins, niet sierlijk uitgedost ais in de sprookjes. Maar een eenvoudige Prins bij ons eenvoudig werkzaam volk geheel op zijn plaats. Een trouwhartige Prins zon der vizier en toch met een open vizier. Eeu Pi'ins, dien wij nu reeds liefhebbpn omdat Prinses Juliana, hem lief heeft. Omdat weten, dat Prinses Juliana slechts liefheb ben kan. wat edel is en goed. Ons denken en ons hart zeggen het ons: Deze keuze is goed. Onze hope herleeft Onze angst is geweken. God heeft gegeven. Hij zal voorzien. De ouderen onder ons zijn dankbaar het to hebben beleefd De jongeren gevoelen hun hart opspringen van vreugJe. De zieken gevoe len zich voor een tijd eezond. In deze zware tijden wijken de zorgen terug. De moede- loozen krijgen weer kracht. Kinderen, te jong om het geluk tenvolle te beseffen, ge voelen dat er iets heel gewichtigs geschied is. De vreugde is in Nederland algemeen. De band tusschen Nederland en Oranje zoo mogelijk, nog hechter. Er is een ver loving. Uit liefde. Niet uit berekening. Niet door diplomaten gesloten na rijp overleg. Er is hoop op geluk voor een Ko ningskind. Voor ons van af haar gehoor'e op de handen gedragen Koningskind, hierom jubelen wij h'er met den kreet die, volgens Bildercnjk slechts wordt over troffen door dien waar wij God mee loven: „Oranje Boven 1" Nadat het klaterend applaus op deze rede was verstomd was tegelijk het einde van de demonstratie daar. Onder schette rende muziek trok de meningte der ver eenigingen af, veelal echter niet voordat eerst een rondedans was gemaakt. Toen echter de afzetting werd opgeheven was ook dat spoedig afgeloopon, wan de menigte ovrslroomde spoedig den Coolsingel, zoo dat er weinig ruimte overbleef. Een grooie groep demonstranten in den engeren des woords kreeg daartoe nog een posthume gelegenheid door tusschen de menigte heen te marcheeren. Spoedig had echter weer i' blijdschap en de vroolijke toon de overhand genomen op den Coolsingel en het duurde iot laat voor de rust weerkeerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2