NUGGET VRIJDAG H- SEPTEMBER 1936 TWEEDE BEAD PAG. 5 Onze Sigarenindustrie Nog steeds Hollands beste 10 cents sigaar Onze bloembollen te Moskou .Volgend jaar geëxposeerd Het organiseerend comité van het inter nationaal erfelijkheidscongres, dat in Augus tus 1937 te Moskou zal worden gehouden, heeft Dr. W. E. de Mol te Amsterdam ver- zooht, de zorg voor de afdeeling siergewas sen (eenzaadlobbigen) op zich te nemen, zooals het opstellen van het tentoonstellings program, het aanknoopen van betrekkingen met personen, wier medewerking hij ge- wenscht acht, het ontwerpen van instructies enz. Dr. De Mol heeft van het bestuur der Ned. Ver. tot bevordering der wetenschajv pelijke veredeling van siergewassen de yolle medwerking verkregen. at het oog op het aanknoopen van Rus sische relaties heeft het bestuur zich in verbinding gesteld met het Centraal Bloem- bollencomitó te Haarlem en de vraag ge steld, of dit bereid is tot een vriendschap pelijk samengaan in dezen. Het ligt n.l. in de bedoeling van het bestuur, om te Mos kou bloeiende gewassen te exposeeren in April. 1937 (hyacinthen, tulpen, narcissen, enz.) Over een en ander wordt thans onder handeld. Willekeur van de Groenten- en Fruitcentrale Klachten uit de practijk in Zeeland Men schrijft ons uit Zeeland: Men kan niet zeggen dat het beleid van de Groenten- en Fruitcentrale in alle op zichten onder de belanghebbenden reden tot tevredenheid geeft. Natuurlijk moet de cri sis-organisatie nog gevormd worden, die elk en een ieder zal bevredigen. Er zal altijd over een of anderen maatregel wel gemop perd worden, maar bedenkelijk is het toch wel als gezegd moet worden dat bij een of andere crisis-organisatie willekeur heerscht. Als de maatregelen, hoe lastig misschien ook, voor allen gelijk zijn, krijgt men in ieder geval niet den indruk, dat de een wordt bevoordeeld ten koste van den andei. Maar wat is gebeurd? Wij noemen slechts enkele voorbeelden. De aardappelen (Eigenheimers) mochten in sommige streken, zooals in het veiling district St. Annaland zeker twee weken vroeger geveild worden dan in andere. Ge volg dat men hier profiteerde van behoor lijke prijzen en daar pas mocht gaan veilen toen de aardappelen de minimumprijzen niet meer konden halen. Wij denken aan de aardbeien. De aard beien die in voorkoop werden verkocht, mochten alleen geveild worden met de be paling dat zij direct aan de veilingen in het vat zouden worden gedaan. Koop voor bin nenland en export in verschen toestand was dus voor deze aardbeien niet toegestaan. Maar toen te Kapelle-Biezelinge een der gelijk perceel aardbeien met deze bezwaren de bepaling was verkocht, besliste de direc tie van de Groenten- en Fruitcentrale, dat een gedeelte ervan mocht worden geëx- Lijders aan Asthma BOOM's Asthmapoeder geeft bfl Inademing direct verlichting bU Ast:.ma en daaruit voortkomende Borstbenauwdheld en borst- beklemmlng. Alleen echt met den naam BOOM. Verkrijgbaar ln Apotheken en Drogist winkels k 1 1.29 per groots doos. Neder- landsch fabrikaat. 2 porteerd in verschen toestand naar Duitsch- land. Waarom die willekeur? Een derde klacht betreft de kruisbessen. Deze werden de eerste week te Kapelle-Bie zelinge meestal geveild nadat tusschen kweeker en kooper een overeenkomst was getroffen, wat men dus administratief vei len zou kunnen noemen. Dit was een pu bliek geheim maar de Centrale greep niet in. Wèl toen iets dergelijks plaats had met een partij roode bessen door een handelaar. Deze man kreeg de vriendelijke mededee- ling, dat tegen hem een V. tuchtrech telijke vervolging) zou worden ingesteld. Een andere handelaar uit diezelfde plaats, die iets dergelijks met verschillendo par tijen aardbeien in overleg met de kweekers had gedaan, hoort van niets! Het schijnt wel, dat het bij de Centrale om den per soon gaat! Het gevolg is natuurlijk dat er in de krin gen van kweekers en handelaren ontstem ming heerscht en dat men het gevoel krijg ongelijk te worden behandeld. Wat het z.g.n. administratief veilen br treft, begrijpt men niet welke bezwaren daartegen bestaan. Het bestuur der veiling te Kapelle-Biezelinge ziet ze blijkbaar niet En ook de Prov. Commissie uit de Zeeuw- sche veilingen en het Dag. Bestuur der Goesche veiling hebben aan de kooplieden steun toegezegd om het administratief vei len toegestaan te krijgen. Waarom verzet de Centrale zich er dan tegen en waarom laat ze het in sommige gevallen willekeu rig toe? De Centrale laat in sommige ge vallen wel het veilen op monster toe, waar bij echter reusachtig kan worden geknoeid. Kweeker en handelaar kunnen een al- spraak maken dat een hoogere prijs zal worden afgedrukt en de kweeker betaalt het verschil aan den handelaar terug! Kan men niet beter aan de veilingbesturen, die toch met de practijk op de hoogte zijn, op dracht geven om wel administratief te vei len, maar geen partijen Waaraan men twij felt? Nu nog iets over de kropsla. In de om geving van 's Heer Arendskerke zijn en kele kweekers sedert jaren gewoon de sla administratief te veilen, door ze aan den exporteur te verkoopen op een geschikt oogenblik. Zeeland profiteert wel eens van zijn gunstige ligging ten opzichte van En geland. Vanwege de veiling wordt dan door den keurmeester een gezondheidsverklaring afgegeven van het juiste aantal kroppen. Van fraude is dus geen sprake. De Groen ten- en Fruitcentrale gaf echter dit jaar daarvoor geen toestemming, met het ge volg, dat een der telers op de algemeene vergadering van de Goesche veiling ver klaarde wel 150 schade te hebben gele den. Vrees voor ontduiking van de omzet-' belasting behoeft in dit geval niet te be staan, want van groenten moet die niet betaald. Het bovenstaande doet zien, dat een meer rechtvaardige leiding bij de Groenten- en Fruitcentrale dringend noodig is. De wille keur moet verdwijnen. NATIONAAL CONCOURS-HIPPIQUE Op het te Utrecht gehouden concours- hippique ter viering van het 10-jarig bestan van de K.N.F. v. L. R. was heel wat moois te zien. We geven van de daarbij gehouden wedstrijden de wilninaars van de eerste prij zen: A. Kampioenschap van Nederland. Dres- suurproef voor afdeelingen. I. De Steffenruiters, Laren, 2. Beyaert, Al- blasserdam, 3. Olst te Olst. II. Indiv. dressuurproef kl. L. 1. G. Grif fioen, Amstelruiters, 2. A. v. Nieuwen- huyzen, kapt. v. d. Wal, 3. H. Varvik, Lou- nek er. III. Indiv. veel zij digheidsproef, genaamd Groot Kampioenschap van Nederland. 1. H. Varvik, Lonneker, 2. A. v. Nieuwen- huyzen, kapt v. d. Wal, 3. G. Griffioen, Amstelruiters. IV. Veelzijdigheidsproef der Gewesten, ge naamd Groot Kampioenschap van Neder land 1. Gelderland, 2. Noord-Holland, 3 Overijssel. V. Springconcours kl. M. Gewesten-wed-, ROFFELR1JMEN. NAAR DE JAARBEURSl Be Jaarbeurs heeft de vlag in top! De Jaarbeurspoort staat open! De Jaarbeurs roept de handel op Haar feestzaal in te loopen. De Jaarbeurshallen stroomen vol. De handel blijft zich roeren Het gaat er om het nieuwste van Het nieuiaste in te voeren. Voor 't eerst na jaren somberheid Is 't zonlicht doorgebroken En werd aan 't Jaarbeurs feestbanket Van nieuwe hoop gesproken. Voor 't eerst klinkt weer vanuit het Een blijder toon ons tegen: ISticht De handel gaat de winter in Met nieuwe hoop op zegen! Welaan dan, dapper aangepakt! De Jaarbeurs „weet van wanten": Ze biedt een overvloed van keus Voor de verstoktste klanten. Gaat naar de Jaarbeurs, kooplieden Gaat medekoopmansvrouwen! Ge doet er nieuwe ideeën op En bergen nieuw vertrouwen. (Nadruk verboden) LEO LENS strijd. 1 en 2 Overijssel en Gelderland, beiden 14 ft, 3. Utrecht en Groningen, beiden 18 ft VI. Indiv. dressuurproef kl. N. 1. P. T. Nyhoff. Z.S.O., 2. P. Verburg, Valleiruiters, 3. mej. B. v. Wijk, Venneperruiters. VII. Warmbloedhengsten onder den zadel. Zware klasse: 1. Waldherr, Hengstenstati- ons te Stadskanaal en Mussel kanaal; 2. Ralf, eig. M. Wink te Vreeswijk; 3. Ridder slag, eig. D. E. Mellema, Finsterwolde. Lichte klasse: 1. Finaud. eig. D. Bolt en J. E. Dijk. Zwolle; 2. President, eig. H. .J Breukink. Brummen; 3. Mijnheer, eig. J E .Dijk, Zwolle. VIII. Warmbloedhengsten voor den boe GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES^ Onze Schoenindustrie DE IDEALE SCHOENWAS renwagen. Zware klasse: 1. Waldherr, 2, Diedrich, 3. Ridderslag. Lichte klasse: 1 .Mijnheer, 2. President, 3. Tello. IX. Dressurproef voor afdeelingen, kam pioenschap van Nederland: 1. St Steffen ruiters, Laren; 2. Beyaert, Alblasserdam: 3. Olst te Olst TJALK VASTGEVAREN Gisterochtend omstreeks half elf is een tjalk in de opening van de Schipbrug te Z u t- f e n m de ankers van de brug vastgevaren. Zoowel het verkeer te water als dat te land ondervond dientengevolge ongeveer een uur vertraging. De stremming had op den druk ken Zufphenschen marktdag tengevolge, dat lange f.lee vrachtauto's aan beide zijden van den IJssel stonden te wachten. Toen de. Links en rechts: het. Te Rotterdam werd gisteravond door tal van organisaties de verloving van Prinses Juliana gevierd. Hierboven een tweetal foto's van de samenkomst in de groote Beurs van Koophandel burgemeester van de MaasstadMr. P. Droogleever Portuyn op 't spreekgestoelte verscheen (foto rechtssteeg een geestdriftig gejuich uit de groote menigte op foto links) Een drietal foto's van het verloofde vorstelijk paar in eigen omgeving. In 't midden: Prinses Juliana en Prins Bemhard in de kamer, van de Prinseste midden van de bloemen. verloofde paar in den tuin van het paleis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5