Het beleg van San Sebastian De regelingen van de Haagsche Landdag VRIJDAG ii SEPTEMBER 1936 EERSTE BUAD PAG. 2 Buitenland DUITSCHLAND TE NEURENBERG Indrukken van den partijdag [(Van Duitschen coiTespondent) Zooals in den tijd der middeleeuwen ue ridders met hun gevolg naar den Rijksdag te Neurenberg togen, zoo spoeden zich thans duizenden Duitsche burgers en sol daten voor den Ssten Rijkspartijdag naar deze historische Rijksstad. Wij belever het Derde Rijk sedert zijn bestaan thans vierden partijdag en vergelijken wij dien met de vorige, dan moet al dadelijk gezegd worden, dat de omstandigheden er sedert dien voor ons werelddeel niet veel beter op zijn geworden. Zijn het niet haast overal „Krieg und grosse Schrecken, die alle Welt bedecken"? Men meet zich aan elkanders haat. Als aartsvijanden staan tegenover elkander de nationalistische en de bolsje wistische volken. De scheidingslijn wordt met den dag scherper getrokken. Derhalve ligt het voor de hand, dat een belangrijk deel van de vergaderingen te Neurenberg gewijd zijn aan Duitschlands aandeel in den strijd tegen het „roode gevaar". Het merk waardige voor ons is hierbij het feit, dat men zich juist te Neurenberg nu a! duizend jaren achtereen met de wereldpolitiek heeft bezig gehouden. Men gaat de waarde van dit historische feit bij benadering voelen, als men 's avonds door de stegen en smalle straten der „Alt- stadt" ronddwaalt. De geest en de ziel van eeuwen openbaart zich hier. De gestalten uit de „Meistersinger", Richard Wagners populairste kunstwerk, glijden als schadu wen langs ons heen. De Keizerburcht steekt boven de statige patriciërswoningen hoog uit. Wij denken aan bet rampzalige Spanje, waar kostelijke kunstwerken wordep ver nield, als wij eerbiedig voor de majestueuze kerken van Neurenberg: Sankt Lorenz, St Sebaldus en de Frauenkirche blijven staan Hier hoort men door den eenvoudigen bur ger met vakkennis den naam noemen van Hans Sachs, Albrecht Dürer, Adam Kraft. Michael Wohlgemut en deze natuurlijke eerbied doet sterk denken aan de geërfde vereering, welke wij van geslacht tot ge slacht voor onze groote mannen koesteren. Maar zoo bezien we Neurenberg slechts Van éénen kant Het is ook de op één na grootste stad van Beieren met meer dan 400.000 inwoners en bovendien de grootste industriestad van dit landdeel. Voorzoover dat niet ingaat tegen de eischen der historie heeft men vele straten zooveel mogelijk ver breed en in het nieuwere gedeelte der stad stevig gebouwd. Bij den „Hauptbahnhof is een flink hotel npergezet, het zoogenaamde „Gastehaus", dat met zijn 200 vertrekken in 7 maanden tijds is gereed gekomen. Maar het typische karakter der stad tijdens den Rijkspartijdag ontdekt men pas bij het >)Parteitaggelfinde", dat zuid-oostelijk van de stad een lengte'van ongeveer 8 en een breedte van 3,5 K.M. heeft! De congreszaal, die hier nu nog staat, Wordt in den loop van acht jaar tijds door een nieuwe, veel imposantere hal vervangen en juist een jaar geleden heeft Hitier hier toe den eersten steen gelegd. Verrast zal di jaar reeds menige bezoeker worden door de schoonheid en de afmetingen der tribunes ©p de „Zeppelinwiese", het terrein voor den opmarsch der politieke leiders, den Arbeids dienst en de Rijksweer. Typisch blijft voor ons bij al deze groot- sclie plannen, dat men ook in het tegen woordige Duitschland zijn kracht zoekt in enorme afmetingen. Zelfs deinst men er niet voor terug, op het statige oude marktplein banale houten tribunes neer te zetten en dat nog wel onmiddellijk tegenover een der oudste katholieke kerkgebouwen. Vol kin derlijk aandoenden trots vertelt men mij, dat de nieuwe congreshal een lengte van 260 en een breedte van 230 meter zal heb ben, zoodat er plaats zal zijn voor 60.000 personen. „Hier leggen wij voor de nieuwe wereld van het Duitsche volk den eersten steen voor een groot bouwwerk. Hier zal een hal verrijzen, die ertoe bestemd is, de meest vooraanstaande mannen uit het Der de Rijk voor de eerstvolgende eeuwen elk jaar bijeen te brengen". Zoo kon men Adolf Hitler een jaar gele den hooren spreken en in denzelfden stijl spreekt hij ook ditmaal op den Ssten Rijks- partijdag. Zijn proclamatie, die bij de ope ning van het congres werd voorgelezen, is een loflied op het vele, dat totdusver werd bereikt, maar nog meer op het enorme, dat ons in het eerstvolgend jaar te wachten staat. „Vol trots kunnen wij terugblikken op de vier jaren, die thans achter ons lig gen, in 't bijzonder op het afgeloopen jaar." En natuurlijk zijn het weer de joden, die de gansche wereld trachten op te hitsen tot een bloedige revolutie! Wagner, de gouwleider van München, leest deze proclamatie in de propvolle feest hal aan ons voor en Julius Streicher knikt instemmend bij iederen verkapten aanval op het jodendom. „Op den avond van 30 Januari 1933 heb ik verzocht, mij vier jaar tijds te gunnen, om daarna aan het Duit sche volk rekenschap af te leggen over het al of niet vervullen van mijn belofte. Wat heeft in die vier jaar het nationalisme uit Duitschland gemaakt? Wie zou den moed bezitten, ook nu nog beschuldigingen tegen ons te uiten?" Men vergast ons op een op eenstapeling van de prestaties der laatste vier jaar: het aantal werkloozen is van 6 millioen op één millioen teruggeloopen, de opbrengst van den landbouw is grooter dan voor den oorlog, het nationale vermogen is van 41 tot 56 milliarden gestegen, midden stand en handwerk beleven een nieuwen bloeitijd, de haven is niet langer een kerk hof, waar de schepen begraven liggen, in de Krupp-fabrieken wordt hard gewerkt, prachtige autowegen zijn aangelegd kortom: Duitschland is een voorbeeld voor de gansche wereldl In dezen stijl gaat men zonder pauze bijna anderhalf uur door, lofliederen te zin gen op eigen prestaties, om dan te vragen: „Wien hebben wij in den loop dezer vier jaar leed toegevoegd? Wien hebben wij iets ontnomen? Welk volk heeft door onzen wc-j deropbouw iets verloren?" Wij wenschen stellig niet tot hen gere kend te worden, die de voordeelen der pa- Dé? Spaansche burgeroorlog In den afgeloopen nacht zouden'twe* HeldP 11 nv then melden geeringscolonnes de Ebro overschreden en Jltiue put lljtn Illt'lUtll na hevigen strijd twee regimenten van gene- Iflpino annppsmpn raai Mola op de vlucht hebben gedreven De ItlVUlV ÖUCVC8ÖVH verslagen nationalcn zouden zware verlie/rn hebben geleden. Ook hun commandant, ka- Hoe Irun eruit ziet pitein Saura zou zijn gevallên. Een handelsschip gekaapt De „Temps" deelt mede, dat het hoofd kwartier van de opstandelingen te. Burgos bericht heeft dat de kruiser „Almirante Cer- vers" het schip „Caba Pena" heeft gekaapt. Aan boord van het schip bevonden zich meer dan 500 Spaansche communis.en en socia listen, die gevangen worden gehouden. Hoe de anarchisten huis hielden De Fransch-Spaansche grens in de nabij heid van Hen dav wordt nog steeds door de autoriteiten aan beide zijden ervan gesloten gehouden voor elk verkeer. Een speciale vertegenwoordiger van het D.N.B. hoeft evenwel van het oppercommando der natio- nalen te Pamplona speciaal verlof gekregen een bezoek te brengen aan het verwoeste Irun. Om van Hendaye het slechts 500 meter verder liggende Irun te bereiken, moest hij een autotocht van bijna twee uren door de Pyreneeën maken, om via Vera, Enderlaza en Behobia eindelijk in de stad aan te ko men. De aanblik, welke Irun oplevert, Is zelfs voor dengene, die deze stad heeft zien branden en haar inwoners zien vluchten, ontzettend. Het geheele cen trum der stad is bijna volkomen ver woest. Heele straten hooge huurhuizen zijn totaal uitgebrand. Niets hebben de roode brandstichters gespaard. Kerken en openbare gebouwen, villa's en woon huizen, fabrieken en werkplaatsen zijn in puin en asch gelegd, evenals honder den arbeiderswoningen. Waar, als door 'n wonder hier en daar een huis is blijven staan, is het volko men uitgeplunderd. Van Behobia tot Fontarabia is er. met uit zondering van de villa van den Frans hen ambassadeur te Fontarabia, geen huis, dat niet is geplunderd. Bij hun overhaaste vlucht hebben de roo- den hun buit niet mee naar Frankrijk kun nen nemen; hij werd daarom door hen ver brand. Waardevolle voorwerpen, welke door de Fransche douanebeambten terstond 'n be slag zouden zijn genomen, hebben zij bij het passeeren van de grens in de Bidassoa ge worpen. De tallooze gerequireerde auto's heeft men over de grens langs den weg neer gezet, met benzine overgoten en in jiand gestoken. Overal in Irun leggen leege benzinetanks en vernielde kostbare voorwerpen getuigen af van het systematische vernielingswerk der anarchistische brandstichters. Temidden van de puinhoopen hebben de nationale troepen zich zoo goed mMik ge ïnstalleerd. Zij gebruiken de weïnigfe nog in tact gebleven huizen als kwartieren on kazernes. Het raadhuis, dat reeds door de rooden benut werd als hoofdkwartier, is van ;et vuur gespaard gebleven. Thans waaien an het dak de vlaggen van het. oude Snanje en de militaire commandant der nationale troepen in dit gebied heeft er zijn hooit: kwartier gevestigd. Volgens een communiqué van radio* Seviila zou San Sebastian thans volko men door de nationalisten zijn omsin geld. De verdeeldheid onder de verde ti gers der stad neemt toe. /Sommigen wil len de stad aan de na'ionalen overge ven, anderen willen tegenstand bied an. In ieder geval echter.kan worden ver wacht, dat deze tegenstand niet ernstig zal zijn. Op het front bij Toledo hebben de 'roe pen van generaal Franco contact gekre gen met de strijdkrachten van Mola, die Puerto Rico en Sierra Gredos heoben bezet. Uit een verhoor, waaraan eenige door de nat ionalen gevangen genomen le-'l.m der •oode militie werden onderworpen, is T~' ken, dat de miliciens misleid worden ten aanzien van de sterkte der nationale tr. pen. Dit verklaart de ontmoediging, wel zich van de roode regeeringstroepen meester maakt, zoodra zij in een gevecht gewikkeld worden. .„De strijd tegen 't communisme in Spanje", aldus besluit het communiqué, „wordt vo ort gezet, omdat het communisme wordt be schouwd als de „openbare vijand No. IV' De nationale regeering te Burgos heeft gisteravond het volgende communiqué ge publiceerd: „De nationale troepen hebben den heuvel Cervera, welke eenige kilometers van Tala- de la Reina is gelegen, bezet en zijn tot tien kilometer voorbij Talavera doorgedron gen. Op het front bij Teruel is de Catalaansehe colonne 21 door de nationalen op de vlucht gedreven. Nationale vliegtuigen hebben boven Ma drid een proclamatie omlaag gewor en, waarin de bevolking wordt uitgenood :gd, zich over te geven, voordat het te laat is Bij hun vlucht uit Pravia lieten de roeden vijf mitrailleurs, een mortier en een gioot aantal geweren in handen van de nationa len achter". Wat Madrid meldt Volgens een mededeeling van het ministe rie van oorlog zouden de gevechten om Tala vera de la Reina onverminderd voortduren. De linkervleugel der regeering9iroepen zou de nationale strijdkrachten van Kolonel Yague uit de voorsteden van Talavera terug gedrongen hebben. De nationalen hebben bij deze gevechten twintig dooden en vele ge wonden verloren. Het centrum van het regeeringsleger zou Tajo gepasseerd zijn en de stellingen der tegenstanders op den Zuidelijken oever der rivier hebben aanvallen. Ook hier zouden de troepen van kolonel Yague teruggewor pen zijn. Van het front in Aragon meldt de regee ring eveneens successen. De Catalaansche troepen, welke Huesca en Saragossa belege ren, zouden sterke afdeelingen hunner tegen standers ibij het plaatsje Bujaraloz verslagen en het dorp bezet hebben. jjfel^ayês LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Geen hulp aan Spanje Het Britsche vakvereenigingscongres heeft een motie, waarin inmenging in den Spaan- schen burgeroorlog werd gevraagd ten gun ste van de volksfrontregeering, verworpen met circa 3.029.000 tegen 51.000 stemmen. De algemeene raad had een resolutie uit gewerkt inzake de gebeurtenissen in Spanje en den internationalen toestand, welke is ge richt aan de regeering en het volk van Spanje en waarin uitsluitend uitdrukking wordt gegeven aan de sympathie der Brit sche arbeiders. EEN ROOD COMPLOT IN ITALI6? Een weersproken Engelsch bericht De „United Press" brengt de mededee ling, dat de Italiaansche regeering een communistische samenzwering zou hebben ontdekt, welker organisatoren hun hoofd kwartieren te Rome zouden gehad hebben. Naar verluidt, zouden eenige leiders hooge posten in de fascistische partij be kleed hebben. Door het Italiaansche ministerie van pro paganda worden al deze berichten met de este stelligheid ontkend. tionale revolutie hebben verzwegen. Her leving van het nationaal bewustzijn kan bij ieder volk begroet en gewaardeerd worden. Ook de meest principieele tegenstander van een dictatorisch bewind moet erkennen, dat Duitschland in de laatste jaren een belang rijk deel van zijn vroegere machtspositie heeft teruggewonnen. Maar is dit ten slotte niet een aangelegenheid, welke zich uitslui tend tot Duitschland zelf dient te beperken? En zou het niet een heel anderen indruk maken, wanneer men zich in dezen wat minder aan andere landen en volken ging meten, om dan tot 'n eindconclusie te ko men, die onwillekeurig aan den farizeeër doet denken, die God ervoor dankte, dat hij niet was gelijk de armzalige tollenaar?. Het partij-congres te Neurenberg De dag van den Arbeidsdienst Gisteren was het te Neurenberg, alwaar het partijcongres der N.S.D.A.P. gehouden werd, de groote dag voor den Arbeidsdienst. Op de eeretribune hadden de rijksleiders plaats genomen, de buitenlandsche diplo maten en de eere-gasten. Met den rijksar- beidsleider Hierl en de muziek voorop marcheerden 43.000 man, met de schoppen tegen den schouder, gouw aan gouw achter hun vaandels den Leider voorbij. In zijn rede voor de mannen van den Arbeidsdienst heeft H i 11 e r het volgende ïzegd: Toen wij in Duitschland het naüonaal- socialisme verkondigden, was het ons duide lijk, dat wij den bestaanden toestand niet door papieren proclamaties en maatregelen veranderen konden. Wij wisten dat. een wer kelijk socialisme niet kan ontstaan door den naam van het etiket te veranderen, doch dat het de mensch is die het inhoudt geeft en daarmede bepaalt. Wij weten, dat. het beter is, dat de Duit sche jeugd inplaats van doelloos rond 'e slenteren, arbeid levert, die der gemeen schap ten goede komt. Maar dan niet alleen bedoeld als een tewerkstelling van werkloo zen. Wij wilden een nieuwe hoogeschool voor natiónaal-soeialistische opvoeding vor men. Wij weten dat geen werkelijke volks gemeenschap kan ontstaan, indien niet langzaam maar zeker allerlei voordeelen uit het volk verdwijnen! Zonder wat wij ons deze verandering van vandaag of morgen reeds bewust beginnen te worden, is zij toch gekomen. De stakingen in Frankrijk De textielarbeiders van Rijssel en om geving hebben besloten in algemeens sta king te gaan. Hierdoor worden 30.000 man getroffen. Ook in Douai en omgeving is een alge meene staking uitgebroken in de textiel industrie. Alle fabrieken zijn door de werk lieden bezet. De textiel-bond voor Rijssel en omgeving heeft medegedeeld, dat iedere onderhande ling met de vertegenwoordigers van de ar beidersbonden zal worden geweigerd, zoo lang de fabrieken door de stakers bezet worden gehouden. Te Clermont-Ferrand is gistermiddag het conflict in de Michelin-fabrieken tot een oplossing gekomen, doordat werkgevers en werknemers overeenstemming hebben be reikt. PORTUGAL HOEDT ZICH! de In Lissabon is na het bedwingen muiterij op de beide oorlogsbodems de nor male toestand teruggekeerd. Slechts bij de marine-etablissementen en aan boord der oorlogsschepen blijven nog enkele voor zorgsmaatregelen van kracht. Alle personen, die in overheidsdienst staan zullen een verklaring moeten afleg gen, dat zij de Grondwet van 1933 eerbiedi gen en 't communisme en andere staat-ver- nietigende ideeën zullen bestrijden. DAME TWEE WINTERS IN HUIS GEVANGEN Nu weer geheel vrij van spit en rhoumatiek „Ik leed verschrikkelijk aan spit in rug en rheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kruschen Salts te probeeren, en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mij genoegen U te kunnen zeggen dat al mijn afschuwelijke pijnen weg zijn: ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed nnjn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet bui ten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur kon zich ophoopen omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen, d. z. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die- Uw- afvoer organen aansporen tot krachtiger werking, waardoor de schadelijke stoffen geen kar. meer hebben om zich op to hoopen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen nemen geregeld af om eindelijk ge heel op te houden, terwijl tegelijkertijd .Uw algemeene gezondheidstoestand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheumatiek en spit., maar ge zult U ook veel krachtiger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 1 0.40, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) LUCHTMANOEUVRES IN WIT-RUSLANP In wit-Rusland heeft het roode lege' luchtmanoeuvres gehouden. Meer dan 1200 man werden met 150 mitrailleurs en 18 stukken geschut met parachutes van uit vliegtuigen in den rug van den vijand neer gelaten. Deze landing duurde nog geen acht minu ten. De mitrailleurs werden met munitie door parachute-springers meegevoerd, ter wijl de kanonnen van uit vliegtuigen wer den uitgeladen. Deze manoeuvres werden bijgewoond door den volkscommissaris van Defensie, Wo- r o s j i 1 o f en de buitenlandsche militaire missies. De buitenlandsche officieren verklaarden verbaasd te staan over deze landing uit vliegtuigen en men besprak 't nut hiervan. Maarschalk Worosjilof verklaarde, dat dit een oefening was, welke den moed van de lieden staalt. Over het nut in oorlogstijd kan lang en breed gesproken worden, doch zonder twijfel verdient de zaak de grootste aandacht. Kort Nieuws In Italië zal op den top van de Mucrone een reusachtige vuurtoren worden opge richt op een hoogte van 2330 meter, ter na gedachtenis aan de gevallenen in Oost- Afrika, De toren zal van 150 K.M. afstand Zichtbaar zijn. MJol is f- Een plotselinge staking van 500 man van de stedelijke spoorwegen te Londen heeft het verkeer tusschen de city en de buitenwijken lamgelegd. Te Rome wordt officieus verklaard, aat de kwestie van de tegenwoordigheid vjan Italië op de aanstaande volkenhonds- vergaderingen binnenkort zal worden opge lost op den grondslag van een stilzwijgend! dvereenk'óïïist, volgens welke de Abessijn- sche kwestie niet zal worden aangeroerd. In het Volkenbondspaleis zal 17 Sep tember een internationale conferentie „Ra dio in dienst van den vrede" worden ge- geopend. De Vereenigde Staten zullen een waarnemer zenden. Duitschland en Japan hebben de uitnoodigingen niet beantwoord. DAN HELPEN WIJ EIKAAR! N.V. OORDREGHTSGHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG TENNISBANEN V1JVER-IS0LEER1NGEN H. LANG&Z00N-ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875. TeL 213. Rietmeubelen voor serre'», terrassen, schepen, zie kenhuizen, sanatoria, etc. Levering door den hande» Schoolbanken voor ver! N.V. v.h. D.MATAK FONTEIN HARLiNGEN.TEL.22a Onderstaand kunnen de bezoekers van de A.-R. Landdag alles vinden wat voor hen dien dag van belang is. Op individueele vragen ant woordt „Mobiel" dus niet meer. De Opening der Kamers Zooals bekend mag worden verondersteld, rijdt Hare Majesteit om 1 uur precies van het Paleis Noordeinde naar het Binnenhof. Plaatsen langs oeze route kunnen niet worden gereserveerd. Ieder zorge dus voor zich zelf. Wil men iets zien, dan kome men zoo vroeg mogelijk in Den Haag. Breng vouwstoeltjes m?e! Aan het uithoudings vermogen worden dien dag zware eischen gesteld. Hoe het Voorhout te bereiken Vanaf Station H.S.M. met trams 8, 9 en gewone en extra bussen. Of loopende via Rijswijkscheplein, Zieken, Spui (ong. 15 min.). Vanaf Station S.S. alleen loopende via Koningskade, Lange Voorhout (ong. 10 min.). Parkeeren Autobussen Uit richting Leiden: Malieveld. Uil richting Delft: Schedeldoekshaven (zijstraat van het Spui). Uit West land: Prinsegracht. Vanaf deze parkeerplaatsen loopende naar route Gouden Koets (ong. 5 min.). Bij oe stations en parkeerplaatsen zijn gidsen van „Mobiel" aanwezig, kenbaar aan oranjeband om den arm. Zij verstrekken op aanvraag ook „Nederland en Oranje"-insignes 10 cent. A'aar Houtrust Voorzoover men met bussen gekomen is, ga men na de Kameropening direct naar de bus terug en onmiddellijk vandaar naar Houtrust, zoo veel mogelijk buiten het stadscentrum om. Voor de anderen staan ten dienste de extra versterkte tramlijnen 1, 3. 3a én 21, welke alle dicht bij Houtrust komen. Bovendien staan voor hen aie uit de richting Utrecht—Gronnigen komen, een groot aantal gele VlOS-bussen op het Malieveld gereed, welke rechtstreeks passagiers tegen 10 cent naar Houtrust vervoeren. Deze bussen dragen het opschrift: A.-R.—Houtrust en staan in één groep bij elkaar. Ieder zorgt das dat hl} zoo spoedig mogelijk Houtrust bereikt Op Houtrust Op Houtrust zijn verschillende ingangen, afhankelijk van de kleur van het toegangsbewijs dat men heeft. Deze kleuren staan boven de ingangen aangegeven. Men wordt alleen door een ingang toegelaten, als deze kleuren overeenstemmen. Deze kleuren houden automatisch de hoofdinneeling naar de treingroepen bijeen. Op het terrein gebruike men direct de meegebrachte consumptie of ruile de ontvangen lunchbon in aan de daarvoor over het terrein ver spreid staande consumptietenten. Pas bij de ingang van Houtrust spelde men de toegangskaart op de hoi'st. Daarvoor is in alle kaarten een gaatje aangebracht. Men doe dit beslist niet voor dien tijd, want bij de pjechtige opening staan wij allen als Nederlanders bijeen. Bovendien zou men in strijd komen met de wet, die het dragen van onderscheidingsteekenen, welke een staatkundig streven aanduiden, verbiedt. Men koope bij de ingangen vooral het programma, een extra nummer van „Nederland-Waakzaam", dat alle inlichtingen verschaft welke van nut zijn en bovendien de tekst van de te zingen liederen. Houtrust heeft duizenden zitplaatsen, maar toch niet voldoende, on danks alle getroffen maatregelen, om ieder een zitplaats te geven. Ook hier kunnen dus de meegebrachte vouwstoeltjes goede diensten bewijzen. Naar de rijtoer Hare Majesteit heeft de laatste jaren de gewoonte na afloop der Ope ning der Staten-Generaal, met de Kon. Familie, een rijtoer door de stad te maken. Indien dit ook thans gebeurt, ligt het in de bedoeling in optocht vanaf Houtrust te marcheeren naar een straat langs de route. Indien deze over de Stadhouderslaan zou leiden, dan zullen wij daar met medewerking van de politie een gereserveerde ruimte heb ben, waardoor ieder in staat zal zijn de Koninklijke Familie van dichtbij te zien en toe te juichen. Alleen wie voorzien is van een dui delijk gedragen toegangsbewijs voor de Landdag en zich bij de op tocht vanaf het Houtrustterrein aansluit, wordt op deze gereserveerde ruimte toegelaten. Het is echter nog niet bekend óf, en zoo ja, boe laat en langs welke route Hare Majesteit uit zal rijden. Daarom nogmaals het dringende verzoek: zorg na afloop van de Kameropening zoo spoe dig mogelijk op Houtrust te zijn, zoodat U niets van deze buiten gewone gelegenheid ontgaat. Men houde zich bij afmarsch en terugkeer stipt aan de te gegeven Laten onze menschen een voorbeeld geven In orde en discipline. Breng nationale vlaggen meel Dat geeft een fleurig beeld. De vergaderingen De middagvergadering zal aanvangen te 4 uur; de avondvergadering om 7 uur. Parkeeren der bussen bij Houtrust Men vestige de aandacht der chauffeurs er op, dat zij zich stipt ge dragen naar de aanwijzingen der politie bij het voorrijden bij Hout rust. Men deele hem mede welke kleur-kaarten zijn passagiers heb ben, want naar die kleur dirigeert de politie de bussen naar de ver schillende parkeerplaatsen. Dat vergemakkelijkt ten zeerste het voor rijden na afloop, als de deelnemers van een bepaaloe kleur uit éên uitgang komen. Na de sluiting Via de geluidsversterkersinstallatie zullen mededeelingen worden ver strekt over de afmarsch. In „Nederland Waakzaam", programma nummer, vindt men daarover vele mededeelingen. Voor extra-trams, bussen en taxi's is gezorgd. Indien ieder nu stipt de bevelen van de regelingscommissie opvolgt, zal er voor gezorgd worden dat iedere deelnemer op tijd aan de trein is. Groep voor groep zal worden afgeroepen als de tijd voor vertrek is aangebroken, ïeder werke mee om alles ordelijk te doen verloopen. De politie en de regelingscommissie hebben dien dag een enorm zware taak. Maakt gij hen die zoo licht mogelijk. En nu, tot ziens op den Landdagl Moge ieder na afloop gesterkt en bemoedigd huiswaarts keerenl En dan gaan wij allen völ vuur het nieuwe parlementaire jaar in. De a.s. Locarno-conferentie Op 19 October te Londen? De Britsche regeering heeft na overleg met Parijs aan dn Duitsche en Italiaansche regeeringen voorgesteld, op 19 October te Londen de Locarno-conferentie te doen houden. Deze voorslag is in Duitsche kringen niet onverdeeld gunstig ontvangen. Een hooggeplaatst persoon heeft Reuter medegedeeld, dat het voorstel eenigszins verrassend wordt genoemd. Men zou van conferentie te doen slagen. BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteren is de boerderij „De Prinsenburg", ïlegen aan den betonweg S o e s t d ij kB i 11 oven en bewoond door den heer Hilhorst, door brand vernield. De geheele inboedel ging verloren. Het vee kon .worden gered. GARANTIE. STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANT IE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET UZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel 8t Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 De oorzaak van den brand is vermoedelijk het vlam vatten van een pan met vet, welke op een petroleumstel stond. De schade, welke' op achtduizend gulden wordt geschat, wordt door v.erzekering gedekt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2