De opmarsch van kolonel Yague De „Partijdag der Eer" DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland ONRUSTIG FRANKRIJK Hot wil in Frankrijk nog maar niet rustig worden, daarvoor is het land te zeer infecteerd met dezelfde bacil, die in het genabuurde Spanje het openbare leven teis tert. Men zou kunnen zeggen, dat het land van Marianne nog in de incubatie-periode verkeert; de ziekte is nog niet uilgebroken, doch zij broeit reeds in het bloed. Wil men na gaan, waaraan het in de eer ste plaats te wijten is, dat het volksfront bewind geen rustige, onwrikbare basis kan vinden in zijn eigen radicale, socialistische en communistische aanhangers, dan doet men goed te letten op het karakter der Fransche vakbeweging, zooals deze in het C.G.T., het oCmité Général du Travail, be lichaamd is. Dit algemeen verbond van den arbeid vervult in het Fransche sociale leven een overeenkomstige rol als in Nederland het N.V.V., echter met dit onderscheid, dat het in zijn gelederen zoowel socialisten als communisten vereenigt. De gevolgen deze nog vrij recente hereeniging van uit elkander gegane groepen zijn zeer funest ge weest. Heeft elke socialistische arbeidersbe weging de moeilijkheid, dat er een tempo en een tactiek-verschil te bespeuren is tus- schen haar uiterste rechtsche en linksche Vleugels, zoodat in critieke omstandigheden de eenheid van actie altijd min of meer be dreigd wordt, de neiging tot het ultra-revo- lutionnaire is in de Fransche roode vak beweging aanzienlijk versterkt door de in corporatie der communistische elementen. Die invloed wast naar gelang de tijdsom standigheden den strijdlust aanwakkeren. Er zit nu eenmaal in elk conflict een factor van opwinding, die als wijn naar het hoofd stijgt, en insteê van de bewogen menigte alsdan tot kalmte te leiden werkt de Mos kou-invloed als een versnellingsnaaf, juist bij het berijden van de gevaarlijkste hellin gen. Het volksfront-bewind in Frankrijk onder- indt het thans zeer duidelijk, dat zijn zwak heid ligt in dit monsterverbond met het voor niets terugdeinzende communisme. Nauwelijks heeft de regeering, door een conciliant optreden, dat feitelijk voor haar prestige reeds vrij bedenkelijk was, den eer sten stakingsstorm bezworen, of de ultra's zien kans, nieuwe onheilen aan te richten. Wat er thans plaats grijpt in de fabrieken Van Mich'elin te Clermont-Ferrand is daar van een nieuw en zeer sprekend voorbeeld. Om het al of niet gemotiveerde van een ontslagkwestie hebben de uiterst-roode ele menten een staking doorgedreven, die thans minder dan ooit op haar plaats is. Zij heeft bovendien de ontevredenheid gaande maakt onder een zeer groot deel der gema tigde arbeiden-s, die het gebouw der prefec tuur hebben bezet, om op deze wijze krach tig te onderstrepen, dat zij dit soort van arbeidsconflicten hartelijk moede zijn. Hum daad, op zichzelf ook al niet onberispelijk, ■was een aansporing aan het adres der over heid, de vrijheid van den arbeid thans ein delijk eens door een kordaat optreden te waarborgen. Het middel schijnt inderdaad geholpen te hebben; we lezen althans dat de fabrieken in kwestie nog denzelfden dag Werden ontruimd. Hetzelfde tempo-verschil uit zich ook ten Opzichte van de gebeurtenissen in Spanje. De Moskoumannen spannen al hum krachten in, om door een oververhitte propaganda !de massa der Fransche arbeiders aan te sporen tot deelneming aan een strijd, die in het geheel niet de hunme is. Het anar chistische bewind dat Spanje teisterde reeds lang voordat de burgeroorlog tot ontketening kwam heeft niets uitstaande met wat in een beschaafd westersch land als democra tie wordt aangeduid, en de Fransche arbei der, in de kern een rustig en zuinig man, die van overleg gepaard aan persoonlijk initiatief houdt, is wel de laatste, die in zulk een sfeer van revolverschoten, brand en bloed zou kunnen ademen. Dat men hem thans probeert op te warmen met leuzen als „strijd tegen de fascisten!" is dan ook niet anders dan een handige, doch op den duur toch tot mislukking gedoemde poging hem in politiek opzicht om den tuin te. leiden. Hij moge zich een oogenblik laten enthousiasmeeren moeilijk is het voor een Franschman niet, een kort moment in vervoering te geraken spoedig keert het ^gezond verstand" terug, waarop hij zich 200 gaarne laat voorstaan. Blums bedrei ging aan het adres der C.G.T., af te zullen treden zoo men hem tot dingen wil forcee- ren, die tegen zijn inzicht indruischen, zal zijn uitwerking dan ook wel niet missen. Intusschen ware het toch te wenschen, 'dat het in Spanje wat spoediger tot terug keer naar orde en regel mocht komen. Want al blijft deze brand er ook een van localen aazd, incidenten als op de Portugeesche vloot toonen aan, dat er een psychische onrust is, die ver om zich heengrijpt, en tot onge- wenschte dingen kan leiden. [Van Zeeland geeft zijn meening In een rede, gehouden voor de Belgische Kamer- en Senaatscommissie voor binnen- landsche zaken, heeft minister-president Van Zeeland gezegd, dat men België kan beschouwen als een oase in Europa, waar de levensvoorwaarden, gezien uit eco nomisch en sociaal oogpunt, zeer goed zijn. Na te hebben herinnerd aan het werk der regeering op economisch en sociaal geb:f;d en aan de verbetering in de wex-kloosheid deelde Van Zeeland mede, dat de staat van de schatkist xxitstekend is. Ten aanzien van den politieken toestand zcide de premier, dat hij tegenstander is van een extx'emistische regeering, zoowel van links als van rechts. De tegenwoordige sa menstelling der regeering is de eenige die het vertrouwen van het volk kan hebben. De i'egeering waarschuwt degenen, die van geweld droomen, dat de regeering vastbeslo ten is, tegen iedere poging van dien aard op te treden. Zij wil het gezag versterken en de .vrijheid tegen losbandigheid verdedigen. Sprekende over de buitenlandsche politiek zeide Van Zeeland, dat België zijn po litiek niet ondexgeschikt zal maken aan c.ie van een of ander blok en den oorlog nooit als noodzakelijk of onvermijdelijk zal be schouwen. WERKSTAKINGEN TE MARSEILLE Te Marseille heeft de stakingsbeweging in de metaalindustrie zich uitgebreid. Het aan tal stakers kan geschat worden op 15.000. Er zijn nog geen besprekingen gehouden. De patroonsorganisatie heeft medegedeeld, geen besprekingen te zullen voeren, zoolang ide fabiieken bezet blijven. De Spaansche burgeroorlog Onverwacht in de richting van 3Jadrid Spoorlijn naar de hoofdstad in nationalistische handen Gisteren is een deel der kolonne Yague, welke van Badajoz in ijlmar- schen oprukt naar Toledo, en onder het leveren van verbitterde gevechten het belangx-ijke Talavera de la Reina heeft bereikt, geheel onverwacht van de oor spronkelijk ingeslagen richting afgewe ken en nxarcheert thans langs de Aiber- che in de richting van Madrid. Dit bericht uit het. Zuidelijke hoofd kwartier heeft in het Noordelijk hoofd kwartier groot opzien gebaard, daar het bewijst, dat sterke nationale strijdkrach ten via een uitstekenden straatweg Madrid van het Zuiden uit willen aan vallen. Enkele kilometei's ten Noorden van Tala- ex-a dc la Reina stuitte kolonel Yague, wiens colonne uit leden van het vreemde lingenlegioen en Marokkanen bestaat en veldgeschut, zware machinegeweren groote hoeveelheden oorlogsmateriaal met zich voert, op den tegenstand der roode mi litietroepen. Aan beide zijden namen bombarderr.ents- liegtuigen deel aan den strijd, welke met een nederlaag der rooden eindigde. In het bloedige gevecht, dat zes uren duurde, moeten de regeeringstroepen 300 dooden hebben verloren. De nationale troepen zijn thans meester van de spoorlijn naar Madrid. De troepen van kolonel Yague zetten mo menteel den opmarsch langs de Alberche •oort Ieder huis langs den weg is door de rooden in een vesting herschapen, welke be schoten cn bestormd moest worden. De Marokkaansche troepen zouden in enwerking met heit luchtwapen het venset der regeeringstroepen overal langs den straatweg hebben gebroken. Door het hoofdkwartier van genei aal Franco werd bekend gemaakt, dat de rooden in het verloop der verschillende ge- 'echten in totaal 1500 dooden en vele ge vonden hebben verloren. De nationale troepen hebben vele gevan genen gemaakt en groote hoeveelheden oor logsmateriaal buit gemaakt. De strijd in Estremadura Op het voor den opmarsch van generaal Franco's troepen uiterst belangrijke Estre- madura-front hebben de nationale troepen de stad Arenas de San Pedro na hevigen strijd ingenomen. Nadat de aanval door artillerievuur was voorbereid hebben de nationalen de stad met de bajonet op het geweer bestormd. De verliezen der regeeringstroepen wor den op 340 dooden geschat. Den nationalen is een groote hoeveelheid munitie en ander oorlogsmateriaal in han den gevallen. De nationale colonnes hebben vervolgens haar opmarsch in Oostelijke richting voort gezet en hebben zich bij Sierra de Iredos vereenigd met de troepen van kolonel Yague Ook van het front in Asturië melden de nationalen successen. Een colonne, bestaan de uit Carlistische en fascistische militie, die Oviedo tracht te ontzetten, heeft den vijand uit zijn stellingen geworpen en aldus een positie kuixnen bezetten, welke dichter bij de hoofdlinie van het Asturische mijnwerkers- leger is gelegen, dat Oviedo reeds meer dan zeven weken lang belegert. Van nationalistische zijde wordt voorts gemeld, dat de anarchisten de regeering- Caballero reeds de gehoorzaamheid hebben zegd onder het motief, dat zij bij de vorming van de nieuwe regeering niet zijn geconsulteei'd. Dc toestand tc Iran Een speciale correspondent van Havas meldt, dat te Irun de rast geheel is terug gekeerd. Duizenden -Carlisten kampeeren in en rond LONDENSCHE NON INTERVENTIE-BESPREKING Gister is in het Britsch ministerie van buitenlandsche zaken onder presi dium van Morrison, den secretaris van de schatkist, de eerste zitting ge houden van de internationale commis sie ter controleering van de maatre gelen, getroffen om de non-interven tie ten aanzien van de Spaansche aan gelegenheden te verzekeren. Portugal was niet op de bijeenkomst vertegenwoordigd. Aan het slot van de middagzitting werd m communiqué aan de pers verstrekt, waar in o.a. wordt verklaard: „Op voorstel van den Franschen ambas sadeur is Morrison, de financieele secretaris de Britsche schatkist, tot voorzitter van de commissie gekozen. Na een algemeene discussie over het ge bied, waarover de werkzaamheden der com missie zich dienen uit te strekken, werd be sloten, aan de vertegenwoordigende regee ringen een voorstel voor te leggen, vqjgens hetwelk de delegaties mededeelingen zullen verstrekken over de maatregelen, door de re geeringen getroffen, om het niet-inmengings- accoord van kracht te doen zijn. De president zal de commissie opnieuw jeenroepen, zoodra hij van meening is, dat voldoende documenten voorhanden zijn. Naar in welingelichte kringen wordt ver klaard, overweegt men, tegen Portugal een uitvoerverbod van oorlogsmateriaal af te kondigen. Op deze wijze zou verhinderd wor den, dat oorlogsmateriaal via Portugal aan de „opstandelingen" wordt geleverd. In dit verband wordt er op gewezen, dat Portugal tijdens den burgerkrijg herhaaldelijk sym pathie voor de beweging van generaal Fran co heeft getoond. Politieke waarnemers zijn voorts van mee ning, dat zulk een uitvoerverbod zijn uitwer king op de Portugeesche regeering niet mis sen zal, daar zij zal vreezen, dat het verbod zich ook zou kunnen uitstrekken tot belang rijke grondstoffen. Mogelijk zal de Portugeesche regeering met het oog hierop toch nog besluiten aan de besprekingen der niet-inmengingscommissie (deel te nemen! de stad, doch er is geen enkele legionnair te zien. Het vi"cemdelingenlegioen heeft name lijk de heuvels, welke San Sebastian iieheer- schen, reeds bezet „Ik heb", aldus meldt de correspondent verder, „een bezoek gebracht aan het stede lijk ziekenhuis, waar slecht9 tien gewende Carlisten verpleegd worden. Te Fontarabia hebben de visschers hun werk hervat. Hun vrouwen verkochten weer visch aan de ht^ven. Overal ach'er liet front is men druk bozig met het herstellen van de wegen, het weg ruimen van barricades en het vernieuwen van vernielde bruggen. Van tijd tot tijd verschijnt een regeerings- vliegtuig boven de omgeving, doch het blijft s eeds op een hoogte van meer dan 2000 M. vliegen, waardoor de bombardementen slechts weinig resultaat opleveren". Hucsca nog niet gevallen Radio-Sevilla meldt, dat de troepen van Franco bij Iluesca. dat de repeeringstixxepen beweren bezet te hebben, een vijandelijke colonne op de vlucht gedreven hebben. Te Bilbao zou de toestand der regerings troepen hopeloos zijn geworden. Een interview met Caballero In den Spaanschen ministerraad is beslo ten, den vrouwen en kinderen, die in hel Alcazar van Toledo een toevlucht hebben gezocht, gelegenheid te geven het gebouw te verlaten, voordat de regeeringstroepen tut den beslissenden aanval ovex-gaan. Voorts werd besloten, het leven der bezet ting te sparen, indien zij zich alsnog over geeft De bijzondere correspondent van de „Prav- da" te Madrid heeft Largo Caballero. den Spaarxschen minis'er-president, geïnterviewd Deze zeide o.a.: „Onze regeering vertegen woordigt alle krachten van het volk, verza meld in één vuist tot verdediging van hot vaderland tegen het fascisme en zijn hel pers. We hebben een leidende groep ge vormd met slechts één doel: vernietiging van het fascisme. Onze eerst taak is absolute eenheid te verzekeren in het commando en in de regeering. Thans is het leiderschap over alle gewapenden van de republiek ge concentreerd in handen van den minister van oorlog en alle draden van de gewapen de actie loopen samen bij den generalen staf. We wenschen met allen in vrede te leven, doch we willen geen honderdste procent van de souvereine rechten van het Spaansche volk prijsgeven. Neutraliteit bestaat niet. Sommige staten gaan door met vliegtuigen, wapenen en in structeurs te zenden naar de opstandelingen en verlengen hierdoor dezen bloedigen oor log". FRANKRIJKS SCHULDEN AAN AMERIKA Claudels vernuftige oplossing De vroegere Fransche ambassadeur te Washington, Paul Claudel, heeft in de „Paris Soir" een artikel geschreven, waarin hij als middel tot betaling van de Fransche oorlogsschuld aan Amerika voorstelt den Amerikanen kostelooze be zoeken aan Frankrijk te verschaffen. Claudel is van meening, dat als pas sende inleiding voor de schuldenbeta ling, een uitnoodiging aan president Roosevelt om de internationale tentoon stelling in Mei 1937 te openen zou kun nen worden gebruikt. Uitgaande van het standpunt, dat Tiet ver vullen van de volledige voorwaarden van de Mellon-Berenger schuldenovereenkomst, nu Duitschland zijn herstelbetalingen heeft ge staakt, onmogelijk is, zou het betalen van de Fransche leeningen zonder rente over een lange periode wel mogelijk zijn. Waarom, zoo gaat Claudel verder, kunnen wij niet jaarlijks aan de transatlantische be zoekers van Frankrijk een bepaalde som ter beschikking stellen waarvoor de toeristen dan spoor-, theater- en hotel-coupons zouden kunnen krijgen? Waarom betalen wij de studiekosten eter Amerikaansche studenten niet door het be schikbaar stellen van studiebeurzen? Een bezoek van den Amerikaanschen pre sident, zoo schrijft de vroegere ambassadeur verder, zou de wrijving en oe onvriendelijk heid, ontstaan door het niet-betalen der oor logsschulden, veel kunnen verminderen. Het zou teverxs een diepe symbolische be- teekenis hebben, daar het in Mei 1937 20 jaar geleden zal zijn, dat de Amerikaansche strijdkrachten in Frankrijk voet aan wal zetten. Frankrijk behoort in ieder geval de schul den aan Amerika in orde te maken. Het geringste wat wel gedaan zcu kunnen worden zou het regelen zijn van de handels schuld, groot 400 millioen dollar, ontstaan door het overnemen van de Amerikaansche voorraden na den oorlog en die Frankrijk later weer verkocht. Dit was, zoo schrijft Claudel, niets minder dan een frauduleuze handeling. De Amerikaansche geldmarkt met haar gunstigen rentestandaaro voor leeningen zou misschien weer voor Frankrijk beschik baar zijn, indien Frankrijk een stap deed voor het vereffenen van zijn schulden. Het Congres der N.S.D.A.P te Neurenberg „Grondstoven en koloniën Gisterochtend om elf uur is in de groote Luitpold-zaal te Neurenberg het congres geopend der N.S.D.A.P., de „Partijdag der Eer", zooals ditmaal het motto luidt. Daarbij waren behalve Adolf Hitler tegenwoordig alle rijks ministers, alle leiders van partij en leger, de vertegenwoordigers van het diplomatieke corps en verscheiden bui tenlandsche delegaties. In zijn proclamatie, die voorgelezen werd door rijksminister Frank, heeft Hitler in het bizonder het vraagstuk van de grondstoffen en de aanspraak op koloniën naar voren gebracht, Hitlere proclamatie schetste o.a. het vol gende: j**. „Het nationaal-socialistische Duitschland is opnieuw vereenigd voor een grooten schouw- der strijdkrachten. Steeds heeft de juistheid onzer leer en an onze principes bij deze groote demon straties der beweging haar grootste kracht verkregen door het steeds opnieuw zicht- bare succes. Op dit uur„ dat wij het congres van de eer openen, zijn wij van twee gevoelens vervuld: 1. Met welk een trots kunnen wij niet terugzien op de thans achter ons liggende vier jaren cn in het bijzonder op het laatste jaar, en 2. Welk een rechtvaardiging verkrijgt ons geheele optreden juist nu bij het beschou- en van een verworden wereld om ons. In de proclamatie wordt er vervolgens op gewezen, dat de voorspellingen inzake het bolsjewisme in de wereld zijn uitgekomen. Bijna overal ziet men bolsjewistische op standen en revoluties. Indien de volkeren, evenals in Duitschland, niet geluisterd had den naar de internationale ophitsers, doch denzelfden arbeid hadden geleverd als in Duitschland, dan zoufxeden in Europa een vastere eenheid bestaan en zou men door gemeenschappelijk werk den nood kunnen lenigen. Het is voor Duitschland, aldus Hitier ver der, uiterst moeilijk, de nationale economie goed te voeren. Op een vierkanten kilometer wonen 136 menschen. Duitschland moet de ontbrekende levensmiddelen en grondstof fen invoeren en dit dekken met een in- dustrieelen export In antwoord op de meening \an een Britsch politicus, dat Duitschland geen ko loniën noodig heeft, daar het zijn grondstof fen elders kan koopen, zegt de proclamatie, dat deze uitspraak gelijk is aan die van de bekende Bourbonsche prinses, die voor een naar brood huilende revolutionnaire menig te verwonderd vroeg, waarom de menschen als zij dan geen brood hadden, geen koek wilden eten. Indien het Duitsche volk niet 15 jaar lang van zijn spaargelden was beroofd en niet al zijn buitenlandsch kapitaal had verloren en indien het vooral nog zijn koloniën bezat, dan zouden de huidige opgaven gemakke lijker op te lossen zijn. De bewering, dat koloniën niet veel zou den helpen, is onjuist. Een volk, dat de werkloosheid wist te vermindereu, en allen Hitier tijdens een'redevoering het dagelijksch brood wist te verzekeren, zou zeker ook zijn koloniën goed weten te besturen. Om te bereiken, wat bereikt is, was een planmatige leiding noodig, doch de natio naal-socialistische leiding heeft steeds ver meden, meer invloed uit te oefenen dan noodig was. Sedert 1933 is aan vijf millioen menschen werk verschaft, zoodat vijf millioen inko mens met grooter koopkracht de Duitsche markt versterken en de levensmiddelen markt moet dienovereenkomstig vergroot worden en meer aanvoeren. Dit is het antwoord op het verwijt van buitenlandsche kritikasters, die beweren, dat de Duitsche boteraood een gevolg is van de bewapening. Indien de arbeiders, die thans werkzaam zijn voor de voorziening van de Duitsche behoeften en de Duitsche wapenindustrie, voor den export zouden gaan werken, zou de buitenlandsche markt eerst recht over stroomd worden. Het is de taak van de nationaal- socialistische regeering, nauwkeurig vast te stellen, welke grondstoffen, brandstoffen e. d. in het land zelf kun nen worden vervaardigd. In vier jaar moet Duitschland in deze stoffen volledig onafhankelijk zijn van het buitenland. In deze industrie zullen ook zij, die vrijkomen na de beëindiging van de bewapening, nationaal-econo misch nuttigen arbeid kunnen verrich ten. De noodzakelijke aanwijzingen voor deze oxxafhankelijk-making zijn uitge vaardigd. De uitvoering zal volgen met nationaal-socialistische energie. Duitschland kan evenwel zijn aanspraak op koloniën niet laten varen. Het levens recht van het Duitsche volk is even groot als dat van ieder ander volk. In zijn proclamatie verklaart Hitier, dat hij over vier jaar rekenschap zal afleggen aan het volk over den reuzenarbeid tot ver zekering van zijn voeding en daarmede van zijn leven en onafhankelijkheid. De Fühx-er zegt verder nog;, dat hij vast besloten is, Duitschland niet te maken tot Lloyd George vertoeft sinds eenige dagen in Duitschland. In gezelschap van Joachim von Ribbentrop (rech's) bracht Lloyd George een bezoek aan 'f monument voor de oorlogS' dboden te München. Baldwin moet nog rust houden De Britsche minister-president Bald win, wiens gezondheidstoestand aanzienlijk is verbeterd door zijn verblijf buiten de stad, heeft den raad ontvangen, dit verblijf nog te verlengen. Hij zal weliswaar in nauw contact blijven met zijn mecewerkers inzake de kwesties van grooter politiek belang, doch men verwacht niet, dat hij vóór Octo ber naar Downingstreet zal terugkeeren. Naar vernomen wordt, heeft Baldwin a Neville Chamberlain verzocht, hem te ver vangen op de massavergadering van de con servatieve partij te Margate op 2 October a.s. waar de minister-president de voor naamste spreker zou zijn. VLIEGRAMP EISCHT VIJF SLACHTOFFERS De „Paris Soir" verneemt uit Bar-le-Diic, dat bij Boucourt een ernstig vliegongeluk heeft plaats gehad. Een militair vliegtuig is neergestort en vernield. Volgens de aan boord gevonden lijst moesten zich zes men schen in het toestel bevonden hebben; men heeft echter slechts vijf zeer verminkte lijken gevonden. een weerloos object voor vreemd militair geweld. Overal om zich heen ziet hij de voorteekenen voor een kwaden tijd, overal begint de ondermijning van de bolsjewisti sche agenten. De Duitsche nationaal-socialisten hebben nooit angst gehad voor het communisme en op het oogenblik vreest men geen bolsjewis- tischen inval in Duitschland, niet omdat men hierin niet gelooft, doch omdat men besloten is het land zoo sterk te ma ken, dat men iederen aanval van buiten af kan weerstaan. Dit is de reden van de militaire maat regelen. Het Duitsche volk heeft geen an deren wensch, dan met allen in vrede en vriendschap te leven. Hitiers cultuur-politieke rede Avonds heeft H i 11 e r nogmaals het woord genomen voor het houden van eer cultuur-politieke rede. Hij zeide daarin o.a. dat men niet eraan kan twijfelen, dat men op het oogenblik leeft temidden van eer der grootste conflicten, die ooit de mensch- heid teisterde. De oplossing komt niet ovei> al tegelijk, doch het verband is duidelijk te zien. Het internationale van het conflict ligt in het internationale van de oorzaken. Aan de hand van de geschiedenis bewees de Führer, dat de politieke leiders zelden den waren zin der dingen begrepen. Hij schilderde verder den weg van den mensch. van individu via familie tot staat en wees erop, dat voor het bestaan van den staat de autoriteit van den staat noodzakelijk is. De geestelijke grondslag voor de anarchie is d* democratie. Geen staat is door de hui- „e democratie ontstaan, doch wel danken alle groote staten hun ondergang aan de democratie. Deze democratie voert ten slotte tot de anarchie. Het autoritair principe voert steeds weer tot den staat, d.vv.z. tot "en hoogere gemeenschapsordening. Het is evenwel duidelijk, dat deze hoogere gemeenschapsordening alleen dan dragelijk is, als de heerschende autoritaire wil uitgaat van het ras van deze gemeenschap zelf. De Führer wees er vervolgens op, dat het doel van het bolsjewisme is het or ganische volksras uit te roeien en het te vervangen door het joodsche element, dat vreemd is aan het Arische ras. Hierin ligt ook de internationaliteit van het probleem. Evenals in Rusland 98 van de leiders der sovjet- en boeren republieken joden zijn, zoo ziet men ook in Spanje het uitroeien van het volk- sche element, deels door daar wonende, deels door het uit andere landen ge ïmmigreerde jodendom. Na te hebben uitgeweid over het tyrani- seerende karakter van het jodendom zeide Hitier, dat waar dit optreedt als begunsti ger van de cultuur, steeds sprake is van een zakelijke, uitbuiting. De groote cultu- reele scheppingen zijn steeds een uiting ge weest van den autorileiren wil, welke de menschelijke gemeenschappen heeft gescha pen en geleid. De autoritaire wil was steeds de grootste opdrachtgever voor de kunst. Vex-volgens sprak de Führer over het nut .an de menschelijke cultuur-prestaties en zeide, dat de Eux-opeesche landen zoo xxauw verwant zijn, dat de cultuurprestaties van de eene natie begrip vinden bij de andere. Zij zijn een uiting van het bestaansrecht van de volksgemeenschappen. Hierna ging spr. over tot de cultureele zending van het nationaal-socialisnxe. Het heeft een einde gemaakt aan het spel der vrije krachten dat door de democratie is ingeleid en ingeluid de tijd van gemeen schappelijke prestaties en gemeenschappe lijke wederopbouw. De periode van de kunstdwaasheid is in Duitschland beëin diga. Wij willen in de kunst klaarheid, doelmatigheid en uit deze beiden ontwik kelde schoonheid. Tot slot zeide de Führer, dat de eenig waarachtig onvergankelijke belegging van de menschelijke arbeids-, kracht en arbeidsprestatie de kunst is. BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT" te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. Te Penyberth (Wales) wordt een militair vliegveld aangelegd. Dinsdag heeft daar een brand gewoed, welke groote schade heeft aangericht Drie leiders der Welsche nationalisten partij, prof. Lewis, Valentine en Williams, hebben zich bij de politie aangemeld en medegedeeld, dat zij den brand hebben ge sticht als protest tegen den aanleg van het vliegveld. Kort Nieuws In het Britsch-Indische district Garhwel zijn zeven dorpen door een aardverschuiving bedolven. Men vreest, dat talrxjke bewoners om het leven zijn gekomen. Gisteren is te Aldershot bericht van het departement van oorlog afgekomen dat Vrij- dag de voorhoede van de twee divisies die voor Palestina bestemd zijn onder comman do van overste Armitage van Southampton naar Jaffa zal vertrekken. De Amerikaansche minister van arbeid, mevr. Perkins, die ter gelegenheid van de „Labour day" te Washington een rede heelt gehouden, verklaarde o.a., dat sedert den vorigen labour day een millioen mannen en vrouwen weer werk hadden gevonden in de particuliere industrieën. Gisteren heeft een individu, dat waar schijnlijk in staat van dronkenschap ver keerde, getracht burgemeester Max, die een bezoek bracht aan eexx markt te Brussel, een vuistslag toe te brengen. De burgemeester.' werd niet geraakt en de dader werd on middellijk gearresteerd. De „Times" meldt uit Simla, dat twee leden van een Engelsch-Amerikaansche ex peditie er op 29 Augustus 1.1. in zijn ge slaagd, voor de eerste maal de Nand Devi, een bergtop op 7S10 M. hoogte, to bestijgen. De Nanda Devi is de hoogste berg in Bi-itsch-Indië. Op het station te Weenen is een bom, die verborgen was in een achtergelaten koffer, tot oxxtploffing gekomen zonder scha de aan te richten. In een wagen, die in het station van Wolfsberg op de Semmering stond, is even eens een bom ontploft, waardoor de trein leider werd gewond. Aan den Quai d'Orsay is gisteren het verdrag tusschen Frankrijk en Syrië gepa rafeerd. De onderstaatssecx-etaris van bui tenlandsche zaken, Vienot, en de leider der Syrische delegatie, Hachem Beyatassi, spraken redevoeringen uit. RECHTZAKEN DIEFSTAL EN BRANDSTICHTING Een jaar en 3 maanden gevorderd Een Jeugdige assistent-accountant stond voor Ie vierde kamer der arr. rechtbank terecht, ■erdacht van diefstal, verduistering en brand- tichting. De verdachte legde een volledige bekentenis af. Het geld had hy opgemaakt en verspeeld. Het rapport dat over hem Is uitgebracht, luid de i istlg. De officier noemde verdachte In hooge mate oneerlijk. Verdachte ls een fantast, die b.v, rtelt.^dat hij een onechte zoon ls van een Een strenge straf dient hier te worden opge- GEMENGD NIEUWS SCHENKING In verband met haar hondei-djarig be staan hoeft de Levensverzekering Maat schappij Oude HaagscJie van 1836 'n schen king, groot f 7000, vrij van successierech ten, aan het Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds gedaan. DOODELIJKE VAL De monteur K was in de Koninklijke Me tallurgische Bedrijven, te Arnhem, bezig met het horstellen der electrische leidingen. Op een gegeven oogenblik verloor de man het evenwicht on viel van een hoogte van acht meter neer. Dc direct ontboden genees- heer kon. slechts den dood constateeren»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2