San Sebastian bereid tot afweer waar WERK K. J. BOS ZOON ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 EERSTE BUAD PAG. 3 De Spaansclie burgeroorlog De opmarsch der nationalisten De verdedigers van San Sebastian hebben hun vooruitgeschoven posities ontruimd en nieuwe stellingen betrok ken bij het fort Trincherpe, dat het eerste aanvalspunt der nationalcn zal zijn. De verdedigers zouden goed be wapend zijn en bestaan uit 7000 man der roode militie en 600 Asturische „dy- namiteros". De nationalisten hebben de dorpen Tenteria en Lezo tusschen Irun en San Sebastian bezet. De civiele gouverneur van San Sebas tian heeft de bevolking aangespoord zich in geen geval over te geven. De heele bevolking van San Sebastian schijnt het hiermede echter niet eens te zijn. De Baskische nationalisten, die de overgave der stad eischen, hebben namelijk steun gekregen uit het kamp der socialis ten. Het conflict tusschen de verdedigers onderling heeft zich daardoor toegespitst. De anarchisten dreigen thans ieder neer te schieten, die over de overgave van de stad durft te spreken. Reeds zouden eenige exe cuties hebben plaats gevonden. Intusschen zetten de troepen van generaal Mola den opmarsch naar San Sebastian on onderbroken voort. Tot nog toe zijn zij nog niet op noemenswaardige tegenstand ge stuit. Militaire waarnemers zijn van meening, 'dat San Sebastian op dezelfde wijze zal val len als Irun. Men rekent er zelfs op, dat de tegenstander veel minder zal zijn, daar men van meening is, dat de overwinning der nationalcn bij Irun de rooden heeft gedemo raliseerd. Irun en Fontarabia zijn door regeerings- vliegtuigen gebombardeerd. In totaal wer den vijftien bommen omlaaggeworpen, waar door op .verschillende plaatsen brand uit brak. [Volksfront in actie De strijdkrachten der regeering werken Sinds den val van Irun met man en macht om San Sebastian in staat van verdediging te brengen. Strategisch belangrijke punten aan de ingangen der dalen, Avaardoor de straat- en spoorwegen loopen, worden aan zienlijk versterkt. Overal worden machine geweernesten ingericht, terwijl veldgeschut verdekt wordt opgesteld. Bovendien arriveerden versterkingen uit Bilbao en uit de omstreken van Oviedo. Duizend leden van een bataljon militie, dat naar den voorzitter A'an het arbeiders comité den naam „Guillermo Terrezos" draagt, betrokken stellingen op den straat weg naar Trincherpe, nadat zij in allerijl in de handgrepen, waarmede een geweer moet worden bediend, waren onderwezen. Ook de huisvrouwen in San Sebastian zijn zeer actief. Ze bestormden vandaag de le vensmiddelenzaken en sloegen er in groote hoeveelheden kaarsen, conserven en brood ln. Dit alles Avordt in de kelders verborgen uit vrees voor de beschieting van de stad van land- en zeezijde en uit de lucht Hiermede handelden zij in strijd met het bevel A'an den civielen gouverneur, die be volen heeft, dat iedere burger al zijn geld, op 25 peseta's na, bij de banken moet in leveren. Ook Bilbao bereidt zich voor op den strijd óm San Sebastian. Versche colonnes mili tie worden gerecruteerd, die over eenige dagen naar San Sebastian zullen worden gedirigeerd. Verder naar het Westen wor den eveneens recruten geAvorven. De leiders van het volksfront hopen 6000 man bijeen te kunnen brengen, om aan den strijd om San Sebastian deel te nemen. De belegeraars van Oviedo hebben alles Sn het werk gesteld, om de nationalen, die zich reeds zeven weken hardnekkig verde digen, tot overgave te dAvingen, daar hier door troepen zouden vrijkomen .voor San Sebastian. Ondanks een hevige beschieting uit veld kanonnen en een bombardement door regee- ringsvliegtuigen, wisten de nationalen ech ter stand te houden. Hoe Irun genomen werd Omtrent de verovering van Irun deelde Jhet hoofdkwartier der nationalisten gister officieel mede: De rechtsche troepen rukten in den och tend de voorsteden van Irun binnen. De stad stond toen reeds in brand. De voorhoede der nationalen bestond uit mannen, die een baard van een maand droegen, waarin nog de modder van de loop graven kleefde. De kleeren hingen hun in flarden om het lichaam. Door den troepencommandant van de be zettingstroepen Averden terstond veiligheids maatregelen getroffen, om een verdere ver woesting van de stad te voorkomen. De manschappen Averden op de groote straten en pleinen opgesteld. De meeste gebouAven Avaren toen nog slechts rookende puïnhoo- pen. Alles hadden de regeeringstroepen in de lucht laten vliegen, vóór zij de stad ver lieten. De opdracht tot vernietiging der stad werd door den rooden leider gegcA'en op 't oogenblik, dat de leden van het vreemde lingenlegioen Behobia binnendrongen. Men weet niet precies, hoeveel gijzelaars door de regeeringstroepen zijn neergescho ten. Wel heeft men het lijk gevonden van den vroegeren politiechef, Julio Pardiiia. Irun telde voor het begin der belegering 18.000 inAA'oners. Op het oogenblik hebben Aveinig meer dan 600 hun schuilplaatsen Verlaten. De leiders van de bezettingstroepen rege len de ravitailleering van de stad en her stellen de Avaterleiding en het electriciteits- net De brandweer uit Pamplona heeft de laatste branden gebluscht en'stut thans de wankelende muren. Betreffende de verovering van het fort Guadelupe, deelt het hoofdkAvartier mede, dat de rechtschen zich van het fort hebben meester gemaakt, na een voorbereidend ar tillerievuur, waarbij ook de kanonnen van de vloot, Avelke zich bij de opstandelingen heeft gevoegd, meespraken. De stad Fontarabia is door een colonne van generaal Beorlegui bezet, zonder dat deze tegenstand ontmoette. Dit Avekte aan vankelijk de achterdocht der veroveraars op, die een hinderlaag vreesden. Zij rukten daarom uiterst behoedzaam voorwaarts Spoedig bleek evenwel, dat de rooden de stad reeds lang hadden ontruimd. De stad AA*as wel door hen geplunderd, doch zij had den haar niet in brand gestoken. De klokken van Fontarabia werden hier op geluid ten teeken A'an de OA'erivinning en om de gevluchte bevolking weer naar de stad terug te roepen. In den middag Averd de aanA'al op het fort San Marcos voortgezet. De opstande lingen hopen, dat de omsingeling van San Sebastian don toestand hier zoo hopeloos heeft gemaakt, dat de stad zich over zal geven. Te Hendaye heerscht rust Hendaye heeft thans weer een normaal aanzien herkregen. De inwoners kennen na geruimen tijd weer rust. Nog komen Avel van tijd tot tijd nieuivsgierigcn kijken naai de nieuwe Spaansche grenswacht en een groote- menigte solioolt nog samen op het strand, om naar Fontarabia te kijken, doch de ononderbroken stroom van vluchtelingen heeft opgehouden te vloeien. Ontwapende leden van het Spaansche volksfront ziet men eveneens niet meer. Deze laatsten zijn naar Barcelona gevoerd, terwijl de vluch telingen werden verdeeld over verscheidene steden in het binnenland. Nog slechts en kelen bevinden zich te Hendaye, Avaar zij zijn ondergebracht in scholen. De chef van de vroegere stoeterij van ex- koning Alfons XIII, de Engeïschman Tat- tenburv, is uit San Sebastian in Hendaye aangekomen. Hij verklaarde, dat de toe stand daar ernstig is. Er is gebrek aan levensmiddelen en voortdurend Avorden „verdachten" gearresteerd. Honderden zijn opgesloten. Hun familieleden mogen hen wel drie keer per dag etèn brengen, doch met hen spreken mogen zij niet. De noordkust van Spanje, waar de krijg thans in alle felheid woedt. Op het kleine kaartje links ziet men de frontlijnen can voor enkele dagen, toen 't ging om t bezit van Irun. DE NIET-INMENGING IN SPANJE Woensdagzitting der internationale commissie De kwestie van het gifgas De Britsche regeering heeft besloten, de overige belanghebbende mogend heden uit te noodigen tot deelneming aan de eerste zitting van de internatio nale commissie inzake het uitoefenen van controle op de niet-inmenging in Spanje, welke zitting Woensdagochtend zal bijeen komen. Tegelijkertijd heeft de Britsche regeering medegedeeld, dat genoemde commissie zal worden gepresideerd door Morrison, fi nancieel secretaris van de schatkist en voorzitter van de interministerieele com missie tot coördinatie van de maatregelen inzake het Avapenembargo naar Spanje van Britsche regeering. De zittingen van de commissie zijn niet openbaar. Van Portugal is geen definitief antiA'ooro ontvangen, doch in officieele kringen toont men zich geneigd, de aanvaarding-in-prin- cipe van het voorstel door Portugal als vol doende te beschouAven. Verder verklaart dat de Britsche gezant te Portugal nieuAve stappen ten dezen zal doen. In verband met zekere inlichtingen, vol gens A\relke de „opstandelingen" in Spanje gebruik zouden maken van gifgas tegen Ma drid, verklaart de Britsche regeering offi eicel, dat zij tot nu toe nog geen beAvijs heeft, dat een van beide partijen gebruik heeft gemaakt van gas. Den Britschen ver- tegenAvoordigers in Spanje Is opgedragen, te onderzoeken, in hoeverre de inlichtingen inzake het gebruik van gas door de natio nalen juist zijn. Bovendien is den Britschen ambassadeur gelast den „opstandelingen" te doen AA-eten, dat het gebruik van gas bij een bombarde ment van Madrid „ernstige gevolgen" zou kunnen hebben. Welke deze „ernstige go- volgen" zijn, is niet medegedeeld. Het is evenwel duidelijk, dat het gebruik van gas door de „opstandelingen" een zeer nadeeli- gen invloed zou hebben op hun betrekkin gen met het buitenland. De Engelsche koning op thuisreis Koning EdAvard van Engeland is thans weder op de thuisreis. Hij is A'an Istanboel, het voormalige Ivonstantinopel, AA'aar hij be sprekingen had met Kemal Ataturk er. diens eerste minister Inonoe, naar Sofia gereisd, nadat hij de beide Turken had uit- genoodigd, naar Londen te komen. Op èen uur sporens afstand van Sofia stapten ko ning Boris van Bulgarije en prins Cyrillus in EdAvards trein, die om 4 uur in de Bul- gaarsche hoofdstad aankAvam. In de koninklijke Avachtkamer stelde ko ning Boris de leden der Bulgaarsche regee ring aan koning Edivard voor, evenals aan den Turkschen gezant en andere autoritei ten. Even later vertrok de trein, waarmede koning EdAvard, door koning Boris en prins Cyrillus uitgeleide gedaan, naar de Bulgaar sche grens reisde. JAPAN BESTRIJDT HET COMMUNISME In een conferentie, Avelke werd bijgeAvoond door alle Japansche provinciale politiechefs werd op aandrang van den minister van bininenland6che zaken besloten, alle „radica le" en in het bijzonder alle communistische propaganda zoo scherp mogelijk te onder drukken. Bovenal moeten alle pogingen wor den verhinderd tot vorming van een zgn. „volksfront", wijl dit een uit het buitenland -afkomstige of althans onder den invloed van het buitenland bestaande en naar bui- tenlandsch model gevormde beweging is waarben de communistische elemenen zullen pogen zioh van de leiding meester te ma ken en djen klassenstrijd te ontketenen. Het heet, dat den laatsten tijd in Japan vaD •bolsjewistischen kant dergelijke pogingen zijn. ondernomen. Eden bijna hersteld? De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, die aan waterpokken lijdt, is thans bezig te herstellen. Gisteren kon hij reeds wecler in contact treden met de ambtenaren van zijn ministerie en het ver moeden is geAvettigd, dat hij binnenkort in staat zal zijn, bij de hervatting der volken- bondsAverkzaamheden zich naar Genève te begeven. Is Stalin ziek? De Fransche „Matin" beAveert, dat Sta- 1 i n ernstig ongesteld zou zijn en elk oogen blik zou kunnen sterA-en. Men zou dit feit geheim houden daar men bevreesd is voor de linksche oppositie, 'welke sedert, de laat ste tAvee jaar toeneemt en Avelke voor nemens zou zijn, zich bij dén dood van Sta lin van de macht meester te maken. De opvolger van Stalin zou rle huidige volkscommissaris van oorlog, Woroschi 1 o f zijn, doch de dood van Stalin zou ern stige gevolgen kunnen hebben en zelfs kun nen leiden tot de ineenstorting van het huidige regiem. DE ITALIANEN IN ABESSINI8 Voortzetting der operaties Een uit Addis Abeba vertrokken gemoto riseerde colonne, o.a. bestaande uit inboor lingen onder bevel van Ras Hailoe, is in 't plaatsje Ambo, op ongeveer 90 K.M. ten Westen van Addis Abeba aangekomen. Hiermede zijn de politieoperaties hervat, na eenigen tijd onderbroken te zijn geweest als gevolg van de tropische regens, Avaarvan het einde in de laatste helft van September verwacht kan wórden. De expeditie, Avaar- aan nog meer troepen zullen deelnemen, zal verder naar het Westen trekken en Ita- liaansche garnizoenen vestigen te Gore, Ganbela en in het merengebied. Blijkens de jongste Italiaansche statistie ken zijn in het tijdvak van 1 tot 31 Augus tus 1936 tijdens verkenningstochten en poli tieoperaties in Abessinië 22 Italianen ge dood, vijf overleden aan verwondingen tij dens gevechten opgeloopen en 189 aan ziek te of ongevallen. In totaal dus 216. Alles bij elkaar zijn in de periode A'an t Januari 1935 tot 31 Aug. 1936 in Abessinië 2991 Italianen om het leven gekomen. Kort Nieuws In het havengebied A'an Jin-Sen (Japan), ahvaar zich ongeveer vijftig Japansche vis- schersbooten ophouden, woedt een hevige orkaan. Totdusver zijn minstens zeven boo ten gezonken, waarbij zeventien personen om het leven zijn gekomen. Men vreest evemvel, dat nog meer booten met hun be manning zijn vergaan. De Fransch-ï minister van buitenland sche zaken D e 1 b o s is naar buiten ver trokken om eenige dagen rust te. nemen. Minister van staat Chautemps zal hem vervangen. DE PALESTIJNSCHE ONLUSTEN Geen algomeene staat van beleg Naar verluidt zal de staat A'an beleg in Palestina slechts over die gebieden Avorden afgekondigd, waar door oproerige Arabie ren telkens opnieuw gewelddaden worden gepleegd. In een Arabisóh communiqué ove bloedige botsing Aan Donderdag jl. schen een Britsche patrouille en Arabische benden in de nabijheid van Nabloes, wordl medegedeeld, dat de Engelsche verliezen aanzienlijker zijn geweest, dan die der Arabieren. Volgens nog niet bevestigde berichten zou een bommendepot zijn ontdekt in het gebied van Kalkilyaz. Verscheidene arrestaties zouden zijn ver richt. Uit Jerusalem wordt gemeld, dat een moordaanslag is gepleegd op Max Nurock adjunct-secretaris van het executief co mité. Nurock werd niet gewond. BOTSINGEN IN POLEN In de Poolsche steden Lodz en Radom hebben zich ongeregeldheden voorgedaan tusschen socialisten en nationaal-democra- ben, zulks >n-aar aanleiding van de viering van dien dertigsten verjaardag van Poolschen opstand in 1906. Te Radom zijn een persoon gedood en een zestigtal gewond, terwijl te Lodz eveneens een persoon om het leven is gekomen en ook in deze plaats verscheiden gewonden zijn gevallen. Te Warschau hebben nationaal-democra- ten de ruiten ingegooid van aan Joden toebehoorende winkelzaken, terwijl hier verscheidene Jodsen werden gemolesteerd. HET NIEUWE GRIEKSCHE BEWIND De Grieksche minister-president M e •t a x a s heeft verklaard, dat thans het par lementair regiem in Griekenland voor goed ten einde is. Het bankroet van dit systeem en de voortdurende partijstrijd hebben den groei van het communisme bevorderd. De voorgenomen slaking in Griekenland, die tot zijn ingrijpen heeft geleid, had ten doel met geweld de maoht in handen te krijgen, hetgeen een periode van bloedi gen burgeroorlog ten gevolge zou hebber, gehad. Indien gezonde sociale toestanden zijn hersteld, overweegt de regeering een systeem van A'olks vertegenwoordiging in te stellen, waarin de arbeiders in staat zullen worden gesteld mede te Averken aan hel nationale herstel. GEMENGD NIEUWS De onbewaakte overweg Auto door trein gegrepen Gistermorgen Averd een auto, bestuurd door den 25-jarigen A. W., Avonende te Haren (Gr.) op den onbewaakten over- Aveg te Waterhuizen, onder de gem. Haren, gegrepen door een uit de richting Iloogezand komende trein. De auto werd geheel vernield. De bestuurder bekwam hoofdwonden en kneuzingen aan armen en heenen. Per auto werd het slachtoffer naar zijn woning vervoerd, waar hem genees kundige hulp verleend werd. Zijn toestand is redelijk. De trein kwam ongeveer 150 M. verder tot stilstand en had vijftien minuten vertraging. BOERDERIJ AFGEBRAND Door onbekende oorzaak is de oude boer derij „De Kreuger* aan de Woltersweg te Hengelo (O.), eigendom van den lieer Ter Kuile C.romhoff te Enschede en be woond door den landbouAver L. Nijhof E.zn, door brand totaal verwoest. Alleen Avat huisraad kon worden gered. Schuren en bijgebouAven wist de brandweer te be houden. De familie Nijhof heeft van vader op zoon ongeveer 150 jaren op de boerderij ge woond. De politie te Alkmaar arresteerde den 29-jarigen D. II., afkomstig uit Leeuwardén, die bij twee juAveliers aldaar resp. twee en vier gouden verlovingsringen had ont- reemd. Toen hij bij een derden juwelier ijn slag trachtte te slaan, werd hij op hepterdaad betrapt. Nadat bij fouilleering de vermiste ringen gevonden werden, bekende de man den diefstal en werd naar het Huis van BeAva- Iring overgebracht. BRAND GESTICHT Daders bekennen Op Tweede Paasclidag van dit jaar heeft brand gewoed in het huis van zekere H., aan de Tongelreschestraat te Eindhoven In verband daarmede werden door de politie gearresteerd de 35-jarige G. van de Maasakker, echtgenoote van den bewoner van het perceel, waarin de brand woedde en de 32-jarige bakkersgezel H. de Jong. Beiden hebben thans bekend op de be- Avuste dag brand te hebben gesticht in het perceel van H. Uitslijtend verkrljabi SCHAAKRUBRIEK Nederlandsche Bond van Probleemvrienden Evenals voorgaande jaren organiseert bo vengenoemde Bond begin December een algemeene oplossingsAvedstrijd ter herden king van zijn eminenten voorganger, den heer H. G. M. Weenink. Ieder belangstellende kan zonder eenige kosten, behalve porti, meedoen. Er zullen eind November een zestal tweezetten ter oplossing rondgestuurd worden. De betref fende bepalingen voor dezen oplossings- wedstrijd Avorden tegelijk met de proble men bekend gemaakt. Er worden boekAver- ken als prijzen uitgeloofd en Avel één op de tien deelnemers. Hun, die zich hiervoor interesseeren, wordt verzocht zich op te geven vóór 1 No vember e.k. aan het secretariaat: St Gerar- duslaan 15. Eindhoven. Vorige jaren heeft deze wedstrijd een groeiende belangstelling ondervonden. Wij AANBESTEDING WEGVERBREEDING Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het herstraten en het verbreo- den van twee gedeelten klinkerbestrating op den Aveg RijswijkDe Vink in de ge meenten Veur en Voorschoten en het uit voeren van bijbehoorencc en bijkomende Averken. Laagste inschrijver was Th. van Lit, Voorschoten voor f4.135. JEUGDHERBERG BERGEN OP ZOOM De heer P. v. Hoek te Hoogheide was tegen f6194 de laagste inschrijver voor den herbouAv der Jeuguherberg Klavervelden w Bergen op Zoom. WOONHUIZEN TILBURG Fa. A. Zeebregts en Zn. te Hilvarenbeek is tegen f 12993 gegund de bouw van 3 woon huizen, Avaarvan een met winkel en bakke rij en 't. maken van een kap op een be- s'aand woonhuis aan de Bisschop Zwijsca- straat te Tilburg. HOUTHANDELAARS ROTTERDAM, HOUTLAAN 19 TELEFOON 21300 (2 lijnen) hopen door deze mededeeling aan onze lezers dit succes wederom grooter te maken. Geeft U zich dus aljen op. Leden van de Bond van Probleemvrienden behoeven dit niet te doen. Hun, die zich verti-omvd willen maken met het oplossen van schaakproblemen, wordt aangeraden de bekende handleiding te bestellen bij bovenstaand adres. Na ont vangst van f 0 25 (postzegels van 5 ets) wordt deze brochure franco verzonden. Nationalistische troepen bij hun opmarsch in de nabijheid van het grooten- deels verwoeste Irun, - - - Emissie Groningen Groot ƒ1.185.000 4 obligation tegen 99% Dè Ned.-Ind. Escompto Maatschappij en de Ned. Middenstandsbank berichten, dat de inschrijving op de uitgifte van 1.185.000 4 pet. obligatiën leening 1936 der gemeente Groningen met recht van voorkeur voor hou ders van obligatiën der aflosbaargestelde 5 pet. leening van 1932 zal zijn opengesteld op 11 September a.s. tof den koers van 99J^ pot. bij haar kantoren te Amsterdam en Den Haag, a'smede te Rotterdam ten kantore van de Nederlandsche M'ddeostandsbank en te Groningen ten kantore van öe Midderstan.as bank en van den gemeente-ertvang Op het bedrag der tafeping. rehvelk resceert na de uitoefening vac net A-oorr.eursrecht. door houdeis van 5 pet. ob igatiën 1932 wor den vrije inschrijvingen aangenomen. De betaling van de toegewez-n obligatiën moet geschieden op 1 October a.s. De leening is aflosbaar in 25 jaarlijksche termijnen, Avaarvan de eerste aflossing op 1 Februari 1938 zal plaats hebben. De coupons zijn betaalbaar op 1 Februari en 1 Augustus. De leening dient om de aflossing te kunnen bewerkstelligen van de per 1 Februari 1937 aflosbare 5 pet. leening van 1932 groot 1.500.000, Avaarvan reeds een bedrag groot 315.000 voor aflossing is gereserveerd. Het prospectus meldt nog de volgende bij zonderheden: De rekening 1935 wijst een nadeelig saldo aan van 6.823 (in 1934 een A'oordeelig saldo van 254.436). De gemeentebegrooting van 1936, zooals die door Ged. Staten is goedge keurd, sluit, Avat den geAvonen dienst betreft, met een totaalbedrag aan inkomsten en uit gaven van 14.726.230. In dit bedrag is plm. 2.500.000 begrepen voor boekingsposten, zoodat de Averkelijke inkomsten en uitgaven worden geraamd op 12.226.230. In de uit- n van den geAvonen dienst ad 12.226.230 is o.a. begrepen een bedrag van 1.368.090 voor aflossing van geldleeningen. De door de gemeente A'oor verschillende doeleinden ge- ormde fondsen Avaren op 31 December 1935 groot plm. f 5.591.000. De z.g.n. vaste schuld gemeente bedroeg op 31 Dec. 1935 rond 33.266.600, of wel plm. 289 per inwoner. Van deze schuld is een bedrag van plm. 16.603.300 zonder rioolrechten (plm. 144 per inwoner) aangegaan voor geldelijke pro ductieve doeleinden. De 4 pet. uitgifte Schiedam ƒ1.500.000 l obligaties tegen 98 De Ned. Handel-Mij, Amsterdamsche Bank, R. Mees en Zoonen en de Rotter- damsche Bank berichten, dat de in schrijving op ƒ1.500.000 4 obligatiea met recht van voorkeur voor houders van de per 1 Maart 1937 aflosbare obligaties der öy2 vijfjarige leening 1932 zal zijn open gesteld op 4 Seipt. a.s. tot den koers van "3 De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Donderdag 1 October. De noteering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. De leening is aflosbaar in 35 jaar. Ver sterkte of algeheele vervroegde aflossing is ten allen tijde voorbehouden. Coupons 1 April en 1 October. Aan het prospectus ontleenen wij de vol gende bijzonderheden: Schiedam heeft zich den laatsten tijd sterk uitgebreid. Het inwonertal liep van '""81 in 1927 op tot 61.845 aan 't einde van i. De groote grondverkoopen hebben er toe meegewerkt, dat Schiedam in langen tijd geen beroep op de kapitaalmarkt heeft behoeven te doen; zelfs kon Schiedam bij de laatste conversieleening in 1934 ruim ƒ500.000 extra aflossen. Het grondbezit, excl. de reeds in erfpacht gegeven fondsen, besloeg op 31 Dec. 1935 een oppervlakte van ca. 207 H.A., de boek waarde hiervan bedroeg rond ƒ5.250.000 Sedert de oprichting van het grondbedrijf is .per saldo een Avinst gemaakt A'an ƒ4.640.000, die als reserve in het bedrijf i? gebleA-en. Het totaal der vaste schuld, onge acht de voorschotten van het Rijk voor 'onlngbouAv ten bedrage yan 5.756.235 bedroeg op 1 Jan. 1936 ƒ15.902.700, Avaar van 8.0-15.942 in de productieve bedrijven is ondergebracht. Op de objecten, waarvoor geleend is wordt ruim afgeschreven. De gemeente Schiedam heeft z-ich sterk aangepast aan de omstandigheden en kan, dank zij de verbe terde regelingen inzake de bijdragen in de werkloosheidslasten, haar budgetten doen sluiten. J. C. Zaalberg en Zonen Uitstel rentebetaling verleend De vergadering van 6 pet obligatiehou ders heeft gister het A'erzoek A'an de direc tie ingeAA'illigd tot uitstel van betaling der Augustus 1936-coupon tot 1 Dec. 1936. Tot dien datum zal do directie gelegenheid heb ben mot voor obligatiehouders aanneme lijke voorstellen te komen. De trustee be houdt het recht reeds voor 1 Dec. a.s. de leening met rente en kosten op te eischen. De obligatieleening is momenteel nog f292.500 groot. Ten aanzien van den huidigen gang A'an zaken werd medegedeeld, dat de omzet in 1936 kon worden vergroot. Er is thans nog A'oor circa twee maanden werk voorhanden. De direct realiseer bare activa bedragen op het oogenblik f 129.000. Andere crediteuren dan de obligatiehouders heeft de Mij. niet De Amerikaansche koperindustrie Verbruik nog 50 beneden 1929 Proef met koperen buizen In Amerikaansche zakenkringen acht men een terugslag op het her stel dat het bedrijfsleven vertoont, voorloopig weinig waarschijnlijk. Men wijst in dit verband op de aanhouden de vraag naar staalproducten en op de aankondigingen van bedrijfsuitbrei dingen. De verwachtingen inzake de resultaten van het derde kwartaal zijn dan ook hoog gespannen en het in dex-cijfer wordt geschat op ongeveer 103, tegen 95.8 in het tweede en 84.6 in het derde kwartaal van het vorig jaar. De Amerikaansche koperindustrie bereikt geleidelijk weer een normaal niveau, maar volgens den president van de Utah Cop per Mij zullen de Amerikaansche koper- producten niet meer zulke tijden beleven •als in de jaren tussohen 1926 en 1929, toen de V. S. de wereldmarkt beheerschten. Een toenemend gebruik kan de kopermarkt slechts stimulceren en derhalve ziet men in Amerika uit naar een uitbreiding van de doeleinden voor koper. Zoo is reeds melding gemaakt van de toepassing van koper als materiaal voor huizenbouw, en de Copper House Inc., een dochter-mij van de Kennecott, is begonnen met op groote schaal koperen huizen te bouwen. Heeft deze toepassing succes, dan is hiermede weer een belangrijk afzetgebied voor de kopermarkt weggelegd. Het verbruik van dit metaal in Amerika ligt nog altijd on geveer 50 beneden het niveau van 1929, zoodat de markt nog best een krach tigen stimulans kan ondergaan. Inmiddels blijven de Leidende metaalfondeen op de effectenmarkten een vaste stemming aan den dag leggen en wordt hierin duidelijk de verhoogde bedrijfsactiviteit weerspiegeld WERF VOORUIT Naar verluidt, zal de werf „Vooruit" te Spaarndam, die ten geA-olge van de débacle van de Wed. Lakenmans Bank te Enkhui zen in moeilijkheden was gekomen, blij- A'en doorwerken. Aan het personeel was de vorige wede ontslag aangelegd, doch de directie acht de mogelijkheid van een op- ng niet uitgesloten. Het bedrijf zal wor den voortgezet met 25 man, terwijl het voorloopig bij het ontslag van tien man van het personeel zal kunnen Mij ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3