Jlirtuur friïterijr (Courant H.K.H. PRINSES JULIANA VERLOOFD Met Prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken gijomuimntsprijst: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5878 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang atJbertentiejirijjrn: Van I tot 5 regels t.t7V» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeeling' van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Deze dag is een dag van groote blijd schap voor het Huis van Oranje ,en het volk van Nederland. Een hoogtijdag, gelijk wij in zes en dertig jaar niet ge vierd hebben, toen ons volk de mede deeling ontving, dat H. M. de Koningin zich verloofd had met Hertog Hendrik van Mecklenburg. Thans liet de Koninklijke Moeder bekend maken, dat haar dochter wel haast in het huwelijk hoopt te treden en dit bericht vervult oris volk met vreugde, omdat het hartelijk meeleeft met zijn Vorstenhuis, maar ook, omdat het zich nauw verwant gevoelt met het Stamhuis der Oranjes. Vele maanden liep het gerucht, dat de verloving der Prinses aanstaande was; enkele weken geleden werd het zelfs of ficieel in buitenlandsche bladen meege deeld; maar het waren slechts veronder stellingen. welke later onjuist bleken te zijn. Een en andermaal werden de kran ten verzocht dergelijke voorbarige ge ruchten tegen te spreken of ze niet te publiceeren; doch meestal liet Hare Majesteit er zich niet mee in; daarmee handelend naar de regel, dat de Koningin haar eigen huishouding bestuurt zonder inmenging van buiten. Dat deze regel ook nu gevolgd werd, blijkt wel uit het onverwachte van deze verlovingsaankondiging. Wel wist men in den Haag, dat Prins Bernhard daar ge durig vertoefde; maar dat h ij de Prinses naar het altaar des huwelijks zou leiden, indien God beider levert spaart, dat nieuws had niemand kunnen brengen. Hedenmorgen liet de Koningin het Zelf aan de pers meedeelen, dat haar dochter, Prinses Juliana, zich verloofd heeft met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Het ging als een schok door de telex en daarna als een golf door het land: de Prinses verloofd! Het bericht is alom in het land met vreugde ontvangen. Slechts zeer weini gen kennen „den komenden man" van nabij, maar allen zijn er diep van over tuigd, dat de Koningin in deze zaak met moederlijke teederheid .vrouwelijke voor zichtigheid en Koninklijke wijsheid heeft geadviseerd en daarom vertrouwen >vij, dat deze keuze, menschelijkerwijs gesproken, een gelukkige is, zoowel voor de Prinses als voor ons vol'k. Voor beiden immers, voor de toekom stige vrouw, zoowel als voor het volk, dat Prinses Juliana als troonopvolgster eert en begeert, is het huwelijk van de allergrootste beteekenis. Voor de Prinses, die haar leven aan dat van een ander door de hechtste band, welke op aarde gelegd kan worden, verbindt; voor ons volk, dat uit ervaring weet, van welke groote beteekenis voor het nationale leven een Prins-gemaal kan zijn, die van buiten als vreemde inkomt, maar geen vreemde mag en ook niet behoeft te blij ven. Prins Hendrik was daar een voor beeld van. Moge Prins Bernhard zich eveneens spoedig Nederlander onder de Nederlanders gevoelens, dan zal ons volk- hem niet alleen met vreugde be groeten, maar straks ook met liefde en sympathie omringen, al hoeden wij ons gaarne voor overdrijving. De Prinses is verloofd. Nieuwe hoop voor de toekomst vervult ons. De tijden zijn zwaar en moeilijk. Ook voor r^gee- xende vorsten en hun huis. Maar te midden van de stormen der tijden is de band tusschen Nederland en zijn Oranje huis hechter en sterker geworden; waren Nederland en zijn Koningin één in lij ien en strijd. Dat willen en zullen wij zijn ook in dagen Van geluk en blijdschap en daar om wapperen alom de vlariyen en klinkt het Oranjehoven van de Wadden tot 'de Schelde, van de Ooster- tot de Wester- grens. •En in het hart van hen, die bidden geleerd hebben voor volk en overheid stijgt het gebed op tot God in den hemel of-Hij in zijn genadige gunst deze ver bintenis bevestigen wil met zegen en .voorspoed. Hij krone de echt van Prinses Juliana tj., Prins Bernhard met zijn heil, dat alleen gelukkig maakt. „Dat 's Heeren zegen op U daal", zoo ïuischt het in de ziel van het Nederland- sche volk, dat gelooft en door de historie leerde, dat aan Gods zegen het al ge legen is. Heil, Prinses! De particulier secretaris van de Koningin heeft, in opdracht van Hare Majesteit, aan den re- geering sper sdienst mededeeling gedaan van de verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met Prins Bernhard Leopold Friedrich Eber- hard Julius Kurt Karl Gottfried Peter zur Lippe-Biesterfeld, geboren te Jena 29 funi 1911. licht. Hij was een geboren krijgsman en wordt ook beschouwd als de stichter van Lippstadt en van L9mgo. Toen hij ouder werd besloot hij in een klooster te gaan. doch zijn avontuurlijke geest hield het daar niet lang uit. In 1211 toen hij reeds een grijsaard was trok hij met bisschop Albert van Riga mede op een kruistocht tegen de Ger- maansche heidenen. Hij sloeg de stammen der Esten en Russen terug en vlocht zich bij die gelegenheid nieuwe lauweren we gens zijn groote dapperheid. De overmacht der Heidenen was echter groot en omdat men wel inzag, dat het on- mogelijk was zonder hulp.van buiten op den duur tegen hun invallen stand te houden werd Bernard naar Denemarken gezonden om Koning Waldemar hulp te vragen. Deze werd gaarne verleend. Daarna trok Bern hard naar Rome om Paus HonoriU9 den Derden eveneens om hulp te vragen en hem me't aandrang te verzoeken de bedreigde Christenen in het verre Noorden bij te staan. De Paus benoemde den grijsaard, ala blijk van waardeering voor zijn verdiensten, tot Bisschop van Selburg. Als een merkwaardig heid vooral omdat ons land hierbij be trokken is kan nog vermeld worden, dat Bernhard op de terugreis over OldenzaaJ kwam en daar de bisschopswijding ontving van zijn zoon Otto, die toentertijd bisschop van Utrecht was. De bezittingen van het geslacht zur Lippe hadden zich in den loop der jaren door erfenis, door verovering en door samenvoeging aanzienlijk uitgebreid. In 1150 kwamen zij in 't bezit van Detmold. In 1322 van Schwalenberg, Biesterfeld en Weissenfeld. In 1368 werd het eerstge boorterecht ingesteld en daarmee eigen lijk de dynastie erfelijk gegrondvest Nadat in 1405 de toenmaals zoo schoone en rijke bezitting Sternberg tot de goederen der Lippes was toegevoegd, kreeg het ge slacht in 1528 officieel den titel van Graaf. Indrukken uit het Vorstendom Lippe Een roemrijke geschiedenis Niet ver van de Nederlandsch-Duit- sche grens, tegen het oude Westfalen aan, ligt het vorstendom Lippe. Voor ©en groot deel bedekt door de bosschen van het Teutoburgerwoud, dat zich van het Noordwesten naar het Noordoosten tusschen de oude bisschopssteden Osnabrück en Paderborn uitstrekt. Prachtige bosschen van loofboomen, hier en daar onderbroken met naaldbosschen, bedekken voor het grootste deel dezen berg keten. Het land is van een zeer bijzondere schoonheid. De heide gaat over in bebosch- te heuvels, die weer door weiden van elkaar zijn gescheiden. Hier en daar ziet men dorpjes en steden liggen, waarvan de mees te als badplaats een groote bekendheid hebben gekregen. Het geheele gebied is bij zonder rijk aan geneeskrachtige bronnen en nergens liggen in het noordelijk deel van het Duits olie rijk de Kurplaatsen zoo dioht bij elkaar als in het Lippische land. Ook voor den Nederlander, die zijn va- cantie buiten de grenzen doorbrengt, is Lippe en het Teutoburgervvoud niet onbe kend. Geen van hen, die in het Teutobur- gerwoud vertoefd hebben, zal verzuimd hebben den Grotenburg met het geweldige Hermannsdenkmal, het symbool der Ger- maansche overwinning op de Romeinsche legerscharen, te bezoeken. Hier heeft het woud ook zijn grootste breedte en oefent op allen een bijzondere aantrekkingskracht uit door zijn lieflijkheid en wonderlijke schoonheid, waardoor een ieder, die een maal de bekoring van dit dichtbegroeide bergland heeft gekend, er steeds gaarne te rugkeert. Nauw met den Grotenburg en daardoor met het geheele Teutoburgerwoud verbon den is Detmold, de residentie van de Lip pische vorsten. Weinig zullen de Nederlanders, die in Detmold en in andere badplaatsen in Lippe bekend zijn, vermoed hebben, dat de naam Lippe nog eens in de geschiedenis zoo nauw met Nederland verbonden zal worden als nu door de verloving en het as. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld staat te ge beuren. Uit de Lippische geschiedenis Vele betrekkingen met de Nederlanden De geschiedenis van Lippe, zijn volk en zijn vorstengeslacht, gaat terug tot in het duister der vroege Middeleeuwen. Vóór de 12de eeuw is geen enkel feit met zekerheid en historische nauwkeurigheid vast te stellen. In oude kronieken wordt be- scheven hoe de heeren van Lippe reeds in de oudste tijden onder de Germaansche volken in groot aanzien stonden en als zoo genaamde „Edele Heeren" groote bezittin gen erfelijk bezaten. Historisch staat vast, dat de heeren van Lippe reeds Karei den Grooten met de wapenen gediend hebben. De eerste heerscher over Lippe, van wien met zekerheid iets gezegd kan worden, is Bernhard, Heer van Lippe, die met zijn broer Hermann in het leger van Keizer Lo- tharius diende, toen deze nog Saksisch hertog was. Beiden namen een groot aan deel in het beleg van Munster in 1121. De oudste oorkonde, waarin over Bernhard van Lippe iets te vinden is, dateert van 1123. De figuur van Bernhard den Tweede, "die aarschijnlijk omstreeks 1140 geboren werd verschijnt reeds in een duidelijk historisch Dc eerste Lippische Heer De eerste Lippische Heer, die dien titel voerde, was Bernard de achtste. Hij ver bleef meestal in het slot van Detmold evenals zijn zoon graaf Simon de Zesde zur Lippe, die van 15631614 regeerde en niet slechts onder de Lippische heeren de eer ste plaats inneemt, doch ook een rol heeft gespeeld in de Duitsche geschiedenis. De geschiedschrijvers, die zich met deze figuur hebben bezig gehouden, schetsen hem al len als een bijzondere persoonlijkheid, dit één der merkwaardigste verschijningen van zijn tijd is geweest. Zijn aan afwisselingen en avonturen zoo rijk leven voerde hem ook naar de Nederlanden, waar hij in *1591 en 1592 vertoefde. Hij maakte toen deel uit van de in opdracht van keizer Rudolf den Tweeden ondernomen bijondere missie naar België en naar ons land, om te trachten den vrede te stichten tusschen Koning Philips den Tweeden van Spanje en de in opstand gekomen Nederlanden. De eigenhandige aanteekeninge n van den Graaf over deze reis worden in het Vorstelijke huisarchief van Detmold bewaard. Merkwaardig ia wel, dat waar Munster en Paderborn oude bisschopssteden zijn met een overwegend katholieke bevolking, in Lippe het Protestantisme, reeds van den eersten tijd der Reformatie af, grooten vloed heeft gehad. Ook de graven van Lippe hadden het Frotestantsche geloof aanvaard. Simon de Zesre, over wien wij hierboven het een en ander mededeelden, heeft reeds in ijn jeugd den godsdienststrijd meege maakt. Na den dood van zijn vader zond xiju moeder hem met het oog op zijn ont wikkeling naar aPrija Hij was daar juist in den tijd van den Barthclomeusnacht. Slechts met moeite gelukte het den jon- gen graaf zich verborgen te houden en op die manier aan de vervolging der Protes tanten te ontkomen Op lateren leeftijd was het aan zijn bezonnenheid te danken, dat de opstand van de Lemgo'ers, nadat de Gereformeerde leer officieel ingevoerd was, zonder bloedigen strijd verliep. Dc stamvader van het geslacht Lippe-Detmold Zijn zoon, graaf Simon de Zevende, wordt beschouwd als de stamvader van het geslacht Lippe-Detmold, dat bijna drie eeuwen de regeerende tak in Lippe is geweest In 1789 werden de leden van het regeerende huis tot vorsten verheven met den titel Fuerst zur Lippe. Daar naast ontstonden twee grafelijke zij takken: Lippe-Biesterfeld en Lippe- Weissenfeld. Als een bewijs van de vele betrekkingen, welke van de vroegste tijden af tusschen Lippe en Nederland bestaan hebben, kun nen wij nog vermelden, dat een der Lip pische graven, Simon Heinrich, gehuwd Steekt de vlaggen Steekt de vlaggentrots de storm Holland hijscht 't Oranje boven De Prinses, de kroonprinses, Mocht zichGod zij dank, verloven Wensch uw kroonprinses geluk! Midden in de donk're tijden Zwaar van leed en zorg en druk Wil God Neerland weer verblijden Wie Prins Bernhard wel mag zijn Door 't Prinsesje uitverkoren, Welkom is hij in ons land, Waar weer nieuwe hoop gaat gloren. Nieuwe hoop op nieuwe vreugd Gaat er in de harten gloeien: Dat aan d'oude Oranjestam Nieuwe loten zullen groeien. Zeeg'ne God het Prinslijk paar Dat Hij tot elkander leidde. Moge Hij ons Vaderland Met vernieuwde gunst verblijden, Juich en jubel Nederland, Zing opnieuw *t Oranje boven, En vergeet niet bovenal God met hart en motid te loven. LEO LENS (Nadruk verboden) was met burggravin Amalie zu Dohna, sou- ine vrouwe van Vianen en Anieiden, erfburggravin van Utrecht waardoor de heerlijkheid Vianen in het bezit kwam v het Lippische huis. Hun zoon, Friedrich Adolf, werd, naar uit bescheiden in de Lip pische Landesbibliothek bleek, naar Lei den gezonden om daar met ,,,deni Prinzen van Oranien und andern leute von Kondi- tion bekannt gemacht zu werden". Graaf Friedrich Adolf werd echter in Leiden ziek en zijn moeder haalde hem na- ver blijf van een jaar in ons land, weer naar Detmold terug. Ook later zou Friedrich Adolf nog met de Nederlanden in contact komen zij het dan ook op een andere wijze. De Prins van Oranje deed, toen de Fran- schen het Rijnland waren binnengevallen, een beroep op den Keurvorst van .Branden burg. Deze had een verbond met verschil lende Duitsche vorsten gesloten en zond den Prins hulptroepen. Graaf Simon Hein rich von Lippe, de vader van Friedrich Adolf, besloot een regiment ruiters te zen den om de Vereenigde, Nedei-landen te hulp te komen. Zijn zoon werd tot overste aangesteld en nam aan tal van veldslagen tegen de Franschen deel. Zoo wordt zijn naam ge noemd en die van het Lippische regiment bij den slag van Fleuris en bij dien van Neerwinden. Naast de vorstelijke linie en de beide grafelijke linies is er nog een vierde tak welke met Lippe verbonden is. Het is de linie Lippe-Alferdissen, welke in de 18de eeuw door huwelijk het graafsohap Schaum burg verkreeg en sinds dien tijd Schaum- burg-Lippe genoemd wordt. Sinds 1807 is ook deze tak vorstelijk. In 1895 is groot opzien gewekt in Duitsch- land door den strijd over de troonsopvol ging in Lippe. Deze kwestie heeft een tijd lang in het middelpunt der Duitsche politiek gestaan, me<le door het persoon lijk ingrijpen van den Duitsohen Keizer. De kwestie trok zelfs de aandacht ver over de grenzen van het kleine land en werd aan buitenlandscjie ihoven en kan selarijen De Lippische troonstrijd De Lippisdhe troonstrijd, diie in 1895 uit brak, is oorspronkelijk een familiestrijd tusschen de in Detmold regeerende hoofd linie en de beide grafelijke zijtakken Lippe- Biesterfeld en Lippe-Weissenfeld. Eerst toen er zekerheid bestond, dat de hoofdlinie zonder mannelijke erfgenamen zou uitster ven, nam de familiekwestie een staatkun dig karakter aan. Als laatste regeerende vorst stierf in 189c vorst Woldemar. Zijn eenige broeder, Prins Alexander, die sinds vele jaren in een in richting voor geesteszieken verpleegd werd kwam voor de troonsopvolging niet in aan merking. Er waren toen drie pretendenten voor den Lippi6chen troon: het Vorstelijk huis Schaumburg-Lippe en de grafelijke takken Biesterfeld en Weissenfeld. Het zou ons te ver voeren de aanspraken, welke elk der pretendenten meende te kunnen doen gelden, hier uiteen te zetten. In de Lippi sche archieven kan men daarover een schat van literatuur vinden. Het probleem werd bij een scheids gerecht, onder voorzitterschap van den Koning van Saksen, aan/hangig ge maakt en na een langdurige procedure werd de linie Lippe-Biesterfeld in het gelijk gesteld en besteeg Ernst, graaf en Heer zur Lippe-Biesterfeld, graaf van Schwalenberg en van Sternberg enz., den Lippischen troon. Hij heeft zich een buitengewone populariteit we ten te verwerven en een standbeeld in het Detmolder slotpark getuigt nog van de vereering, welke zijn onderda nen hem toedroegen. Ernst had twee zoons: de oudste, Leopold, en de jongere, Prins Bernhard. Leopold volgde hem in 1905 als vorst van Lippe op en regeerde tot 1918. De revolutie-golf, welke bij het einde van den wereldoorlog over Duitschland ging en het keizerrijk en alle koninkrijken en vorstendommen wegvaagde, maakte aan zijn bestuur een einde. Thans woont hij teruggetrokken en eenvoudig op hef oude slot in Detmold. Zijn broeder Bernhard is de vader van den verloofde van onze Prinses. Lippe-Biesterfeld in den laatsten tijd Graaf Ernst, die in 1905 op den Lippi schen troon kwam, woonde in het slot Obercassel met het daarbij behoorende oude klooster Heisterbach. In het park van Heis- terbach bevindt zich ook het mausoleum van de heeren zur Lippe-Biesterfeld. De latere vorst Leopold en zijn broeder, Prins Bernhard werden beiden in Obercas sel geboren. Hun jeugd brachten de beide prinsen voor een groot gedeelte door op het kasteel Neu- dorf bij Bentschen in het tegenwoordige Polen, een bezitting der familie. Leopold en Bernhard gingen zooals ge woonte was bij de zoons van Vorste lij ken huize in militairen dienst. Leopold werd officier bij de Garde-Uhlanen in Potsdam en Bernhard bij de huzaren. De militaire loopbaan van Leopold nairi vrij spoedig een einde, omdat hij in ver band met de troonsopvolging in Lippe ziiri ontslag nam. Prins Bernhard was en bleef officier. Na de troonsbestijging van zijn vader werd hij overgeplaatst naar het huzarenregiment „Keizer Nikolaas van Rusland" in Pader born, waardoor hij iji de nabijheid van het' onderlijk huis en van het Lippische volk (Zie verder blz. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1