STADSNIEUWS j, DE BOUTER ZOON MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 H. M. DE KONINGIN DOOR LEIDEN Hedenmorgen te ongeveer half elf i* H. M. de Koningin, gaande in de rich' ing Den Haag, per auto onze stad gepasseerd. .Volkstuinvereeniging „Ons Genoegen" Kinderfeest Zaterdagmiddag om half drie had voor de kinderen van de leden van bovengenoemde Vereeniging nabij de Zweminrichting De Zijl een kinderfeest plaats, hetwelk werd aange boden aan het bestuur door een dames-co mité. Te ongeveer kwart voor twee stelde de Chr. Muziekvereeniging „Athni: directeur de heer H. v. d. Veld, alhier, li nabij den ingang van de volkstuinen op. Met de mu ziek voorop trok men, nadat eerst de keu ring plaats had gehad van de voor het bloe mencorso, versierde rijwielen, driewielers, miniatuur volkstuinen enz., door de verschil lende straten naar het feestterrein. De prijswinnaars van het bloemencorso waren: le prijzen: F. Hamerling en J. de Vogel, 2e prijzen: N. Houps, C. de Haas, J. v d Wijngaard, G. Zaalberg, N Dool en W van Polanen, 3e prijs K. Zaalberg, 4e prij zen R. Bodrv en S. Prins. De verschillende prijzen bestonden uit keurige kinderspeelgoederen. Mevrouw de Zwijger, voorzitster van het dames-comité, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en hoopte dat deze middag voor allen een genoeglijke moge zijn. De Voorzitter van de Volkstuinvereeniging, de heer Mul der, bracht aan het dames-comité dank na mens alle aanwezigen voor het aanbieden van het Kinderfeest. Spr. overhandigde aan mevr. de Zwijger een bouquet bloemen. Tot de afgevaardigden der zustervereenigingen o.a. die van de Speeltuinver. Oosterkwar tier, Woningbouwver. Eendracht, Volkstuin ver. Blij dorp te Rotterdam, P. C. en L. en Volkstuinvereen. Ons Belang, sprak spreker woorden van welkom. De heer van Ree uit Rotterdam voerde het woord namens de Volkstuinver. „Blijdorp". Veel verder dan tot de opening is men met dit feest helaas niet gekomen. Toen met het afwerken van het programma zou wor den begonnen, kwam een zwaar onweer, ver gezeld van een hevige plasregen, opzetten en maakte verder afwerken van het feest on mogelijk. Mevr. dc Zwijger deelde mede, dat de kinderspelen tot de volgende week Za terdagmiddag om drie uur werden uitge steld. Dan zal de Chr. Muziekvereen. „Atha- lia" haar medewerking nogmaals verleenen. Spr. sprak namens het dames-comité nog eenige woorden tot hen, die hebben mede gewerkt tot het organiseeren van dit kin derfeest. Moge het volgende week in-alle op zichten slagen. T eraardebestelling J. B. Meynen De toespraken Toen Zaterdagmiddag de groote schare belangstellenden zich om het graf van den heer Meijnen had geschaard in ons blad van Zaterdag vermeldden wij reeds de aanwezige autoriteiten en de kist in de groeve was neergelaten, trad als eerste spreker naar voren de oudste zoon van den overleden, de heer D. H. M e ij n e n uit Londen om namens de kinderen en allen, die met zijn vader in nauwe betrekking ge weest zijn, woorden van dank te spreken >'oor al hetgeen de overledene in hun leven geweest is en nog is en zijn zal. Heerlijk is het te weten, aldus spr., dat hij zijn kracht putte uit de eenige Bron, waaruit kracht te putten valt, Jezus Christus. Geheel zijn vaders leven kenmerkte zich door soberheid en daarom wenschte spr. niet veel woorden aan dit graf te spreken, overtuigd als hij was, dat hij zoo handelde in den geest van zijn vader. Woorden van dank richtte spr. ten slotte tot allen, die tijdens de ziekte en het overlijden blijk van belangstelling hadden gegeven. De heer A. v. d. Baan, sprekende na mens het College van notabelen, de ge meente-commissie, de commissie voor den openbaren eere-dienst en de kerkelijke kies- vereeniging, schetste achtereenvolgens het werk van den heer Meijnen in deze onder scheiden colleges. Nadrukkelijk stelde spr. in het licht, dat wanneer de heer Meijnen zich aan iets gaf, hij zich er dan ook ge heel aan gaf. Groot was ook zijn talent om vergaderingen te leiden. Ootmoed, beschei denheid, trouw en liefde waren zijn ken merkende eigenschappen, waarbij dan nog kwam zijn lust tot samenwerking. Vervolgens sprak Dr. F. J. F o k k e m a, rector van de Ned. Zendingsschool te Oegst geest, die namens deze school dankbaar her dacht al den arbeid en het werk der zen ding door den heer Meijnen verricht. Niet alleen heeft hij, aldus spr., onze school met zijn adviezen willen dienen, maar ook met al de gaven en krachten, die in hem waren. Met voorbeeldige trouw, ijver en vooral ook liefde gaf hij zich aan het zen dingswerk, waarover hij enkele dagen voor zijn sterven nog zoo heerlijk spreken kon. De -zending had hij lief, omdat hij Jezus Christus lief had. Door zendingsdrang ge dreven 'hield hij vol en was hij plichtsge trouw. Dit gaf hem stuwkracht, zelfs nog op zijn ziekbed. Heerlijk was het spr. te kunnen vertellen, dat hij bij een bezoek, dat hij de vorige week nog aan het ziekbed van den heer Meijnen bracht, mocht erva ren, dat hij met een glimlach stond voor de poorten der eeuwigheid. Dit is ook mo gelijk, aldus spr., als ons leven in Christus is geheiligd en wij mogen zeggen: Jezus mijn leven, Jezus mijn sterven, Jezus mijn toevlucht in tijd en eeuwigheid. Staatsraad Mr. Dr. J. S c h o k k i n g, die sprak namens de C. H. Unie, welke partij de overledene in vele fuincties heeft ge diend, wees eveneens op het groote plichts besef, dat den heer Meijnen ook bij dezeri arbeid kenmerkte. Hij zocht nooit zichzelf en daarom was het zoo prettig met hem te werken. Spr. eindigde met op den band te wijzen, die ons allen, zal het goed zijn, aan Jezus Christus binden moet. Ds. M. J. Pun se lie, die in het sterf huis ook den rouwdienst had geleid, als laatste spr. liet woord voerend, deed dat namens de Vereeniging voor Chr. Onder wijs. Ook spr. wees op de bijzondere eigen schappen, welke den heer Meijnen steeds hij liet vervullen van zijn arbeid in de 6chool hebben gekenmerkt. Zijn karakter was geheiligd in den dienst van zijn Mees ter, dien hij zoo hartelijk lief had. Hij wist den rotsgrond, waarop 'hij staan kon. Er hier bij het graf, aldus spr., weemoed, maar over de donkerheid daarvan zien wij hem staan, achter de lichtende gestalte van den Overwinnaar der wereld. Spr. wekte a Hen op zich los te maken van het vergankelijke en zich vast te klemmen aan den Konini? 'der Eeuwen. Ds. M. .T. Punselie bad aan het leinde der plechtigheid het „Onze Vader", Buurtvereen. „Eensgezindheid" Het jaarlijksche Kinderfeest De Buurtvereen. Eensgezindheid hee't Zaterdag jL haar jaarlijksch kinderfeest gehouden. Des morgens te 10 uur werd aangevangen met de openstelling van de grabbeltonnen voor ongeveer 90 kinderen tot en met den leeftijd van 4 jaar. Er werd naar hartelust gegrabbeld en de cadeautjes waren juist passend voor de leeftijden. Om 2 uur des middags had in de Van Speykstraat de opstelling plaats van do groepen voor de kinderspelen, waaraan door ongeveer 250 kinderen werd deelge nomen. Met muziek voorop werd door alle straten een rondgang gemaakt, waarna de kinderen onder leiding van de groepsleiders of leidsters naair de plaatsen werden ge bracht, waar met de verschillende spel letjes een aanvang werd gemaakt. De spelen werden opgeluisterd met mu ziek door een 10-tal muzikanten van de Harmoniekapel T. en D.. en in vele groepen werd hevig gekampt om den eersten prijs. Ondanks de af en toe neervallende regen buien hield men den moed er in. De belangstelling was zeer groot, zelfs zoodanig, dat het publiek er voortaan medi* rekening dient te houden, dat voor de uitvoering van een en ander ook ruimte noodig is. De vertegenwoordigers van de diverse Leidsche postduivenvereenigingen nl. De Vriendenclub, De L.P.C, De Blauwkras, De Bonteduif, De Reisduif, ontvingen van den Voorz. der Buurtvereen., den heer Simons, namens het bestuur een medaille. Tevens dankte de Voorz. voor de medewerking. Den heer Chr. C. v. d. Pluim komt een woord van dank toe voor de zorgen aan de voor bereiding besteed. Vervolgens deelde de Voorz. mede, dat door het bestuur der Buurtvereen. is be schikbaar gesteld een verguld zilveren krans, om deze te laten vervliegen op een buitenlandsch station, zelf te bepalen door de diverse vereenigingen. Hiermede waren de middagfeesten ge eindigd en kon men wat rusten alvorens zich op te maken voor het avondfeest, dal werd ingezet met een concert uitgevoeirt door de Harmoniekapel T. D. onder lei ding van den Heer H. W. Jagel. Te ongeveer half tien volgde een optoch der ongeveer 250 kinderen met de volwas senen, met brandende lampions en fakkels door de straten van het woningcompler, begeleid door een talrijk publiek. De stemming was uitstekend, niettegen staande de zoo nu en dan hevige stort buien. Hier past een woord van hulde aan de Leidsche politie voor de keurige regeling tijdens den optocht, en ook gedurende da kinderspelen voor de regeling van het ver keer. Te half elf uur waren de feestelijkheden aigeloopen en gingen alle feestgangers op getogen huiswaarts. De kinderen zullen zich nog langen tijd vermaken met de mooie prijzen en bovendien kreeg elk kind nog een waardevolle en degelijke troost prijs. Het is een echte Eensgezindheid m eestdag geweest, de Buurtvereeniging waardig. Tenslotte een hartelijk woord van dank aan de spelleiders en -leidsters, die zich hebben ingespannen om alles tot een goed einde te brengen, en aan enkele leden der Leidsche E.HJ3.0., die echter gelukkig geen ongevallen behoefden te behandelen. Hieronder volgen de uitslagen der kinder spelen: Groep E Kinderen van 5 jaar: Paardje prikken: Meisjes le prijs Jacoba v Heinin gen, 2e Jannie Larde, 3e Catharina Bontje; Jongens: le prijs Hendrik Schipper, 2e prijs Adriaan Zaalberg, 3e prijs Leo v. Kesteren. Groep A Meisjes van 6 en 7 jaar: Balletje rijden: le prijs Cornelia Stokhuyzen, 2e Maartje Schipper, 3e Gerarda Helverstein, i Maria v Heiningen. Groep B Meisjes van 8 en 9 jaaar: Vlie gende Hollander: le prijs Johanna v Picla- nen, 2e Wilhelmina Broers, 3e Femmi Frank. Groep B Meisjes van 8 en 9 jaar, Vlie gende Hollander: le prijs Johanna v. Pie- lanen, 2e Wilhelmina Broers, 3e Femmi Frank. Groep C Meisjes van 10 en 11 jaar: Blaas voort schoppen: le prijs Maria van Rooyen, 2e Elihsabeth van Ark, 3e Antje Bekooy. Groep D meisjes van 12 en 13 jaar ring steken op handwagen: le prijs Erica Pret, 2e Jannie Zaal, 3e Jaantje de Neef. Groep 1 jongens van 6 en 7 jaar, blokjes rapen: le prijs Hendrik Grondel, 2e Izak van Meurs, 3e Johannes Piket. Groep 2 jongens van 8 en 9 jaar, pot slaan: le prijs Willem Bey, 2e Hendrik Bey, 3e Willem Flanderijn. Groep 3 jongens 10 en 11 jaar, balgooien: le prijs Samuel Erades, 2e Arie Teske, 3e Teunis Flaman. Groep 4 jongens van 12 en 13 jaar, naar de trein: le prijs Jan Flanderijn, 2e Piet Erades, 3e Nicolaas van Genten. Waterpolo H.Z. EN P.C. V—POELMEER II Dinsdagavond om 8 uur 6peelt H.Z. en P.C. V tegen Poelmeer II in de zweminrich ting De Zijl een beslissingswedstrijd om het kampioenschap voor den kring Den Haag. DOOR EEN RUIT Zaterdagmiddag moest op de Breestraat een autobus, bestuurd door P., plot seling remmen voor een luxe auto. die uit een zijstraat kwam. Hierbij is de 61-jarign passagier J. P-. uit Hazerswoude, met het hoofd door een tusschenruit geslagen, waar bij hij aan de neus werd gewond. Ook de 65-jarige mej. N. M. geb. B., uit Boskoop, vloog met haar hoofd door de ruit, maar bekwam geen letsel. P. is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht om verbonden te worden. TEGEN EEN PAAL Zaterdagavond is de 34-jarige W. G., uit Den Haag, met zijn auto op den Morsch- weg tegen een ijzpren paal gereden. Daarbij kwam zijn 19-jarige verloofde C. P. de N., eveneens uit Den Haag, met het hoofd tegen de voorruit terecht, waarbij de ruit barstte. Mej. de W. werd licht gewond en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht om verbonden te worden. MARKTDIEFSTAL Door de politie is aangehouden de 18-jari- ge dienstbode C. J., uit S a s s e n h e i m, die zich op de markt alhier schuldig had maakt aan diefstal van een armband. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 17 gr. C. Nieuws van den Haagschen Landdag Wat de spoorkaartjes kosten Naar wis vernemen zal op den dag van den A R. Landdag te Den Haag voor houders van toegangsbewijzen voor deze meeting een re tourtje LeidenDen Haag slechts 0.36 kos ten. De retourtjes zijn gewoon aan de loket ten verkrijgbaar en geldig voor iedere trein. Gemakkelijker en goedkooper kan het al niet. Wij hebben aan ons Bureau, Breestraat 123, nog een aantal kaarten voor den Land dag in voorraad. Chr. Bond van Belasting ambtenaren Afdeeling Leiden Zaterdagnamiddag kwam deze afdeeling in vergadering bijeen, in het gebouw „Reho- both". De voorzitter constateerde dankbaar, dat de afdeeling weer 3 nieuwe leden boekte en 2 van elders waren overgeplaatst. Deze nieuwe leden werden hartelijk welkom ge- heeten. De notulen, alsmede de ingekomen stukken gaven aanleiding tot broede beschou wingen, zoodat de behandeling van het ver slag der gehouden Algemeene bondsvergade ring aan de orde kon worden gesteld. Bij monde van den afgevaardigde, den heer Van Stralen, kregen de aanwezigen een keurig erslag te hooren, zoo hier en daar aange vuld met gezonde humor over persoonlijke ervaringen tijdens het verblijf te 's-Herto- genbosch. De notulen dezer tweedaagsche al gemeene vergadering waren reeds in druk verschenen, zoodat zij die niet op die alge meene vergadering aanwezig waren ge weest, een duidelijk beeld kregen van de behandelde zaken en van den geest der saam hoorigheid die daar had geheerscht. Het ap plaus dat volgde op het mondeling verslag vertolkte den dank van de aanwezigen. Na de pauze kwam het verslag in bespreking. Bij de rondvraag kwamen nog enkele za ken aan de orde, o.a. het vrijwel uitgesloten zijn van promotiekansen, wat algemeen werd betreurd. Op de in onzen kring gebruikelijke wijize werd de vergadering door den hoer De Hooge geëindigd, waarna de voorzitter de vergadering sloot. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: K D de Jong: 25 j. en Florlsaon 19 j. J J Stokkermans 26 J. en v Dijkhuizen 26 J. A J E Muldlr 28 J. en J Schmitz 22 J. C H Heruer wedr 38 jr C M Hanno wede 40 J. J P Riebeek 26 J. E de Bolster 23 J. M P Polane 30 J. er Haarland 25 J. H Broers 26 J. en C Cornet 23 J. A P Bavelaar 23 J. T Visser 25 J. BEVALLEN: C J v d Zwet—v d Hoorn z G de GastNagelsmlth z OVERLEDEN: A H Mulder, zn 3 J. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN KANTONGERECHT Voor het Kantongerecht had zich te ver antwoorden de winkelier D., bij wien vol gens de dagvaarding een twintigtal fles- schen olie in beslag waren genomen die deze in strijd met de desbetreffende bepa ling van het olie- en vetbesluit ten ver- .koop in voorraad zou hebben gehad. Vol gens het etiket op de flesschen was de in houd slaolie, doch bij onderzoek bleek het minerale olie te zijn, zulks mede dus in strijd met de Warenwet Als verdediger trad op mr. H. P. van Heijst, die na het requisitoir van don amb tenaar van het O.M., die een geldboete van 100,subs, dertig dagen vorderde, een zeer uitvoerig pleidooi hield. Uitdrukkelijk legde pleiter ook den nadruk op de kwestie dat de dagvaarding nietig was omdat hier in stond vermeld, dat de olie in beslag ge nomen was in den winkel van verdachte, hetwelk echter onjuist is, daar de olie in beslag is genomen in het pand van H. Na re- en dupliek van ambtenaar pleiter werd hierna het vonnis schriftelijk bepaald over veertien dagen. v. W., wien eveneens overtreding van het olie- en vetbesluit ten laste was gelegd, was niet verschenen en liet verstek gaan. Ook tegen dezen verdachte werd een geld boete van 100,subs, dertig dagen ge- eischt waarna dc kantonrechter ook in deze zaak het schriftelijk vonnis bepaalde over veertien dagen. R., die een aanrijding had veroerzaakt en ter zitting niet verscheen, werd veroordeeld tot een boete van 25,subs, tien dagen met toewijzing van de civiele vordering ad 25,— aan G. v. W, Wordt ingetrokken B. en W. schrijven den raad: In Uwe vergadering van 24 Juli j.I. werd aangehouden ons voorstel d.d. 4 Juli in zake verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan een zijstraat van de Van Vel- zenstraat, aan de gymnastiekvereeniging „Hou Vast" alhier, ten einde daardoor de gelegenheid te scheppen deze aangek heid nog eens nader te bezien, in verband met verschillende tegen dien voorgenomen verkoop, gerezen bezwaren. Wij kunnen U thans mededeelen, dat de na dien met de onderscheiden belangheb benden gevoerde onderhandelingen, tot een bevredigende oplossing hebben geleid. Het bestuur der gymnastiekvereeniging „Hou Vast" is er n.l. in geslaagd met een particulier alhier tot overeenstemming te komen omtrent den verkoop aan die ver eeniging van een ander, voor haar doel ook zeer geschikt gelegen perceel grond, voor den bouw van een gymnastieklokaal, terwijl de Commissie van Bijstand voor bét Grondbedrijf met den heer J. Westmaas, aannemer alhier, tot overeenstemming gekomen omtrent den verkoop aan diens principaal van het perceel grond, oor spronkelijk bestemd voor genoemde gym nastiekvereeniging, teneinde daarop een tweetal woningen te doen bouwen. Deze laatste verkoop zou dan ook ge schieden voor den prijs van 1650,— in totaal, zijnde dit hetzelfde bedrag dat ook met de gymnastiekvereeniging was bedon gen. Wij kunnen ons met dozen verkoop ver eenigen en stellen U derhalve voor daartoe te besluiten, door vaststelling van het hier bij aangeboden ontwerp-besluit. Ons bovenbedoeld voorstel inzake grond- verkoop aan de gymnastiekvereeniging „Hou Vast" nemen wij thans terug. PAARDENMARKT De jaarlijksche in onze gemeente worden gehouden in de Zaalbergstraat op W oensdag J 6 Septals. MELKCURSUS Voor het examen van de Chr. Jonge Boe ren- en Tuindersbond in het melken sl den: D. C. Joha, J. P. Voorbij, D. Akker Jr., P de Jong, C v Zwieten, G de Wit en J. Verkade. Anno 1859 - Telefoon 12977—62977 ROTTERDAM Wijnhaven 35b EFFECTEN COUPONS PROLONGATIëN UI'voerlnB van effoctenordert aao binnen- en buitenlandeche beurzen (Adv.) OVRPLAATSING De heer J. P. Kastelein, bruggeknecht aan de Gouwebrug alhier,, wordt met in gang van 28 dezer in gelijke functie over geplaatst naar de nieuwe hefbrug te Bos koop. ONGELUK Mej. F. L., werkzaam op de wasscherij ïn de fa. S., had het ongeluk met haar linkerhand bekneld te raken tusschen een .g. gloeiende mangel, waarbij het meisje ier vingers ernstig brandde en kneusde. ZWEMMEND REDDN Voor het diploma Reddend Zwemmen slaagden van de Alphensche Beddings brigade voor het voorbereidend diploma: mej. D. van Leeuwen en dipl. A. mej. G. Bulk en de heer A. de Groot. Niet opgeko men twee, afgewezen drie. Van de Reddings-Brigade in Ter Aar slaagden voor dipl. A de dames A. A. van Dam en J. C. A. Kroon en de heeren D. J. Kroon, P. R. Kroon en D. Schellingerhout. Niet opgekomen één, afgewezen één. GEMEENTEREKENING OVER 1933 Batig slot gewone dienst 172250.66 B. en W. stellen den raad voor te beslui ten de gemeenterekening 1935 voorloopig vast te stellen als volgt: de ontvangsten van den gewonen dienst op 1303206,60, de uitgaven van den gewonen dienst op 1130955,94 en alzoo het batig slot van den gewonen dienst op 172250,66; de ontvang sten van den kapitaaldienst op 265243,97, de uitgaven van den kapitaaldienst op f 327267,84 en alzoo het nadeelig slot van den kapitaaldienst op 62023,87. HILLBGOM PERSONALIA Onze plaatsgenoot de heer P. de Heer slaagde te Amsterdam voor het diploma van den Algem. Ned. Politiebond. J. V. EN M. V. De Dinsdag;avond-afdeeling van de J. V. begint deze week weer te vergaderen; de vergaderingen van de M. V. „Belijden en Beleven" vangen eveneens deze week aan en wel Woensdagavond 8 uur. Beide verea- nigingen vergaderen in de lokalen achter de Geref. kerk. STEMMEN BIJ VOLMACHT B. en W. dezer gemeente brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat van 15 Sept. tot en met 31 Dec. a.s. ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijg baar zijn de formulieren voor de verzoek schriften welke ingevolge het bepaalde in artikel 7, 3e lid, der Kiesweit kunnen wor den ingediend. VERLICHTING HOOFDSTRAAT EN MOLENSTRAAT Zaterdagavond had de officieele inbedriji- ïsneliïing plaats van de kwikdampstraatver lichting in de Hoofdstraat en Molenstraat. Voor deze officieele gelegenheid was ora 8 uur een samenkomst belegd voor het Ge meentehuis, uitgaande van een comité van winkeliers uit genoemde straten. De voor/» van dit comité, de heer Sohulte-Kuperjans, heette allen welkom en gaf hierna burge meester Pont gelegenheid een openings woord te spreken. De burgemeester zeide. dat het hem groote voldoening gaf dat er een comité uit de winkeliers gevormd ia om deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het gemeentebestuur kon door de tijdsomstandigheden hieraan geen fees telijk karakter geven, waar nog bij komt, dat de voltooiing van deze verlichting niets bui tengewoons is. Dit moet als een normale taak van het gemeentebestuur beschouwd worden. Toch was het geen gemakkelijke taak die het gemeentebestuur destijds werd opgedragen om de verlichting der gemeente te reorganiseeren. Twee dingen speelde hier bij een groote rol, ten eerste de financiën en ten tweede het feit dait er nog vele proeven in de laboratoriums werden genomen be treffende de verlichtingstechniek. Op 25 Nov. 1930 kwamen de eerste plannen ter tafel. Hierop volgde een bezoek bij de Philips- fabrieken en midden 1931 was er de eerste proefverlicjuting met gas gevulde lampen, Ofschoon het plan bestond om de eerste Natriumverlichting in Nederland te Hille- gom tot stand te doen komen, is dit niet doorgegaan, doch werden wij no. 2 en wel met de verlichting van de Burgem. Pont straat. Toch was men met deze verlichting eerst niet voldaan. Inderdaad het is geen mooi licht, maar de verlichting is bij uit stek geschikt voor de weggebruikers. B. en W. waren van oordeel met natrium verlichting niet door te moeten gaan. Hier op is men echter teruggekomen en de Rijks- en Provincialeweg hebben ook natriumver lichting gekregen, Toen resteerden nog de Hoofdstraat en de Molenstraat. Het is i gebrek aan belangstelling geweest dat met deze winkelstraten zoo lang gewacht heeft, doch dit is gedaan in het voordeel van de middenstanders, daar natriumver lichting de uitgestalde artikelen zoo'n on natuurlijke kleur zou geven. Met de tot standkoming van deze kwikdampverlichting is dit bezwaar thans opgeheven, daar naast de kwikdamplampen, normale gasgevuldc lampen zijn geplaatst, om e.v.t. schadelijke belichting weg te nemen. Het geheel is een inooi stuk werk en er zijn in ons land maar zeer weinig plaatsen van dezelfde grootte die een verlichting hebben volgens zoo'n ge perfectioneerd systeem als wij thans hebben. Hier komt nog bij dait het stroomverbruik niet duurder is, alleen heeft, men een aantal masten moeten aanschaffen en aangezien de gemeente deelt in de winst van het Electri- citei'lsbedrijf, kost de verlichting de gemeen te hoegenaamd niets, doch wordt ze betaald door de Electriciteitsverbruikers. Hierna w.endde spr. zich tot. het Comité en zeide. dat B. en W. het op prijs stellen dai de middenstanders ter gelegenheid van het in bedrijf stellen der verlichting een win kelweek hebben georganiseerd. Niet altijd heeft de middenstand durf gehad, de laatste tijd wordt men echter steeds actiever. Spr. hoopt dat men op de ingeslagen weg zal voortgaan. B. en W. zullen dit toejuichen en zooveel in hun vermogen is bevorderen. Daar dit officieele gedeelte door vier ver sterkte luidsprekers in de Hoofdstraat en Molenstraat te hooren was, maakte spreker van" deze gelegenheid gebruik om een ver zoek te richten aan de jeugd der gemeente om meer orde en netheid. Spr. verzocht om meer gebruik te maken van de geplaatste papierbakken en niet steeds alles op straat te gooien. Hierbij deed hij een beroep op de medewerking van ouders en opvoeders- (sters). Het moet zoo worden, dat het een plezier is om door de straten te loopen en dit kan met een beetje goeden wil. Hierna speelde de Hillegomsche Harmo nie het Wilhelmus. Vervolgens werd een rondgang door het dorp gemaakt, terwijl de Harmonie op ver schillende plaatsen een stukje muziek gaf. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op de beide wethouders, de raadsleden en de Electriciteitscommissie. Ondanks de stroomende regen bleef het den geheelen avond gezellig druk in de stra ten en de winkeliers, die hun etalages extra erzorgd hadden, hebben wel eer van hun werk. KATWIJK AAN DE RIJN TUINBOUWWINTERCURSUS Door de afd, Katwijk van de Algemeene Vereen, voor Bloembollencultuur zullen po gingen in het werk worden gesteld om dit najaar een tuin hou wwintercursus te organi seeren. Ongetwijfeld verdient dit loffelijk streven waardeering. Voor de jongelui de toekomstige kweekers en tuinders een prachtgetegenheid om zich theoretisch te be kwamen. Het onderwijs zal o.a. omvatten de akken: bemestingsleer, plantkunde, grond kennis, plantenziekten, groenteteelt, bloem bollenteelt. De cursus zal twee winters du ren, terwijl de kosten laag zijn. A.s. cur sisten moeten vóór 1 October den leeftijd van 15 jaar bereikt hebben. Men kan zich opgeven bij den heer Nic. Bos. Achterweg no. 22. Alleen bij voldoende deelnamp zal de cursus doorgang kunnen vinden, GESLAAGD De heer G. T. v. d. Does alhier slaagde voor het politie-examen, afgenomen door den Alg. Ned. Politiebond. KATWIJK AAN ZEE COLLECTE De extra collecte voor de Zondagsschool jl. Zondag gehouden heeft opgebracht de som van f VOETBAL Zaterdagmiddag speelde Katwijk I een vriendschappelijke werstrijd tegen Quick Boys. Het begin gaf van beide zijden weinig moois te zien. De lange vacantia zal hier aan niet vreemd wezen. Toch wist de Kat wijk midhalf L. de Best voor de rust zijn club de leiding te geven. Na de thee was het spelpeil aanmerkelijk beter, doch door de regen was het veld niet goed bespeel baar. Kort voor bet einde maakte de Kat wijk midvoor er 20 van, welke stand on gewijzigd bleef. Scheidsrechter Schram a leidde uitstekend. DORUS RIJKERSFONDS Op verzoek van den burgemeepior is al hier een collecte gehouden ten bate van het Dorus Rijkersfonds. Door het dorp reed een sloep, bemand met jonge lieden als matro zen verkleed. Deze groep had ook deelgeno- men aan de optocht ..Katwijksch leven en bedrijf" en had gereden voor den heer L. van Duijn. handelaar in scheepsvictualiën De opbrengst van deze collecte was ruim f 100, een mooi resultaat! Wegens onge steldheid van den burgemeester, die dit graag zelf had gedaan, zijn de collectanten en de eigenaar van de boot door den in specteur van politie, Mr. R. Warmoltz, har telijk dank gezegd voor de welwillende medewerking. IN DE VAL GELOOPEN Een rijwielhandelaar alhier kreeg van een onbekend persoon een rijwiel te repareeren. Hij vertrouwde het zaakje echter «iet, zoo dat hij de politie er mee in kennis stelde. Bij onderzoek bleek dat 'het rijwiel van diefstal afkomstig was. De dader werd hier na te Rijnsburg aangehouden en is hier i: voorloopige bewaring gestelde GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. Kloos, slaag- GESLOTEN In verband met het aanvangen der lessen in de Ambachtsteekenschool is de Oudheids kamer voorloopig gesloten. KOUDEKERK COLLECTEN De collecten in de Ned. Herv. Kerk heb ben over de maad Augustus opgebracht: kerk f 71.87; restauratiefonds f 61.99; busjes plaatsen,geld f 24.71; diaconie f 91.43; ver jaringsfonds f 23.60; plan 1936 f 64.58; offer blokken f 9.42; voorts een gift van f 10 voor de Geref. Zending en een gift van f 10 te verdeden als volgt: f 2.50 voor de diaconie, f 2.50 voor de zending en f 2.50 voor kerk en orgejfonds. LISSE GEMEENTERAAD De Raad der Gemeente kwam in open bare zitting bijeen. Aanwezig waren alle raadsleden. Voor zitter: dg Burgemeester. Van den heer J. Pijnacker was een schrij ven ingekomen, waarin hij mededeelde, dat hij wegens gezondheidsredenen zich ge noodzaakt ziet om te bedanken als lid van den Raad en als commissaris van de N.V. Electriciteitsbedrijf H.L.S, Afscheid van den heer Pijnacker De Voorzitter wil dit schrijven aan de behandeling van de gewone agenda vooraf laten gaan. Het is vijf jaar geleden, aldus de Bnurgemeestor, dat wij den heer Pijnacker bij zijn dertig jarig raadslidmaatschap hebben her dacht. Thans gaat hij als lid van on zen Raad heen. De Voorzitter schetst hem als een voorbeeldig raadslid en brengt hem dank voor de vele dién sten welke hij in den loop der jaren voor de Gemeente heeft verricht. Spr. kent hem in het bijzonder als lid van de Gascommissie, in welke commissie hij hem heeft leeren kennen als een man met een zakelijk oordeel naar wiens advie zen gaarne geluisterd werd. Spr. hoopt voorts., dat zijn gezondheidstoestand beter moge worden en hij nog voor zijn gezin bewaard moge blijven. De Raad onder streepte het door den Burgemeester gezegde met applaus. Door Weth. P. Warmerdam werd daarna nog het woord gevoerd. Ook deze spreker stelde het door den heer Pijnacker verricht te werk in een helder licht cn gewaagde van aller waardeering die de heer Pijn acker mag genieten (applaus). De Voorzitter deelde hierna mede dat als opvolger van den heer Pijnacker in den Raad werd benoemd de heer J. Berbee Gz. De notulen werden nu gelezen en vastge steld, na een kleine opmerking van den heer Knetsch. Als eerste punt der agenda komt aan dc orde de benoeming van een tweeden amb RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 7 SEPTEMBER Prosra-.-nma 3: 8 Keulen: 8.45 Diversen: 10.05 Keulen: 11.20 ParUs R: 12.20 Brussel VI: 14.20 Droitwich; 17.35 B-ussel Fr: 18.20 Keulen: 20.05 Beromunster; 21.20 Droitwich: 22 ParUs R Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R: 17.35 Droitwich: 18.S0 Diversen; 18-50 Droitwich 20.20 London Re®. DINSDAG 8 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen; 10.05 Keulen; 11.20 Parijs R; 12.20 Brussel VI; 14.20 Keulen: 15.20 Droitwich; 16.60 Keulen: 18 05 Brussel VI; 18 50 Parits R: 19.50 Keulen; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; pl.m 22.50 BerlUn (Keulen) Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R; ..20 Droitwich; 15.20 Londen Reg; 17.35 Droit wich: 18.20 Diversen: 18.50 Droitwich; 20.20 London Reg; 21.15 Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo thekeri wordt van M a a n d a g 7 tot en met Zondag 13 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, Telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. tenaar van den Burgerlijken Stand, den heer J. A. M. Pinxteren. Door den heer Schrama wordt opgemerkt, dat hij bemerkt heeft, dat niet alle huwelijken door den Burgemeester worden gesloten, terwijl hij er van overtuigd is, dat dit door de mees ten op prijs wordt gesteld. Spr. hoopt dat door de benoeming van dezen tweeden Ambtenaar het aantal huwelijken dat de Burgemeester sluit, niet zal verminderen. De Burgemeester merkt op, dat ongeveer 50 procent der huwelijken door hem worden voltrokken en dat hij dit wil blijven doen als hij daartoe eenigszins de gelegenheid heeft. Hij vindt het prettig, dat het door ds ingezetenen op prijs wordt gesteld en wil zoover het hem mogelijk is ook op ver zoek van de overige 50 procent de huwe lijken sluiten. De heer Schrama dankt hem voor deze toezegging. Hierna worden eenige wijzigingen in ver ordeningen z. h. s. aangenomen. Straatnamendebatje B. en W. stellen voor om de Schoolstraat en de Bondstraat, die samen een geheel vor men,, voortaan alleen Schoolstraat te noe men. Maar de heeren lieten dit zoo maar niet onder den hamer door gaan. De heer Schrama betoogt, dat de naam Bondstraat historische waarde heeft, aangezien het ge bouw van den B.K. Volksbond altijd aan deze straat gestaan heeft en voor velen een historische beteekenis heeft. Hij stelt voor om de geheele straat „Bondstraat" te noe men. De heer J. P. Segers wil hiertegenover zetten, dat de Schoolstraat evenzeer histori sche beteekenis heeft. In heel vroeger jaren werd daar een stuk weiland gekocht, een brug geslagen, een straat aangelegd, een school gesticht die nog lieden een sieraad voor ons dorp genoemd mag worden. Hij zou het betreuren als de naam School straat verloren ging. De heer Van Kesteren wijst er op dat zoovelen hun geestelijke op voeding aan den Bond te danken hebben, waartegenover de heer Segers weer plaatst, dat hij mag wijzen op duizenden die aan de school op de Schoolstraat hun geestelijke ojivoeding genoten hebben (vroolijkheid). Uit een en ander meende de Burgemeester te mogen concludeeren, dat het wél" hot meeste op prijs zal worden gesteld, dat bei de namen behouden blijven,, waartoe dan ook besloten wordt. Voorts werden de na men „Hobahostraat" en „Korte Havenstraat" goedgekeurd voor twee nieuwe straten. Een perceeltje grond wordt aangekocht' ten behoeve van de Gasfabriek om een regu* lateurshuisje te plaatsen bij de Voortlaan. De bedrijfsrekeningen voor 1935 worderi goedgekeurd. De comptabiliteitsbesluiten worden nu aan de orde gesteld en stuk voor stuk voor gelezen door den Burgemeester. Echter le verden enkele punten nu stof tot bespre king op. Allereerst nde 210.— die uit gegeven werden voor bet volksfeest op 31 Aug. j.I. De heer Tibboel dankte hierbij den Voorzitter en het dagelijksch bestuur voor hun bemoeiingen in deze. Voor het Burgerlijk Armbestuur werd f 5000 genoemd als een verhooging van de begrootingspost. die blijkbaar niet toerei- Burgerlijk Armbestuur De heer Tibboel vraagt, of dit be- 'drag noodig is voor directe of indi recte betalingen. In dit verband vraagt 6pr. of B. en W. kunnen mededeelen, of de armoede in ons dorp toeneemt. Spr. meent, dat de gegevens, die hem bekend zijn van de Protestantsche Arm besturen, geen grootere uitgaven bezor gen aan het Burgerlijk Armbestuur dan dit in het vorig jaar het geval was. Waarvoor is dan deze extra-post van ƒ5000 noodig? De heer Tibboel zegt, dat zijn vraag geheel gesteld is in informatorischen. geest. Geen enkel wantrouwen tegen het B. A. is aanwezig, integendeel. De VoorziHer antwoordt, dat naar z.i. de bedragen voor deze gemeente aan den lagen kant zijn. De boeken van het B. A. worden gecontroleerd en spr. meent, dat de verdee ling der gelden billijk is. De zaak moet ver trouwelijk blijven. Laat de controle van B. en W. voldoende zijn. De heer Tibboel herhaalt de vraag: Waar gaat. het geld heen? Als een bedrag van f 3500 noodig zou zijn voor alle Protestant sche Armbesturen, zou er aan de andere kant een geweldige armoede zijn. De heer De Haan deelt rnede, dat het' door den heer Tibboel genoemde cijfer juist is. Er komt echter nog geld bij voor Zieken fondsen, gnz. De heer Tibboel blijft evenwel verontrust. Weth. Warmerdam komt met klem op tegen de manier, waarop de heer Tibboel deze kiesche zaak bespreekt. Hij, als Katho liek, protesteert, omdat hij aanvoelt, dat deze vragen een beschuldiging inhouden tegenover de R.K. bevolking, omdat hun offerzin niet groot genoeg zou zijn. Hij zou niet graag zien, dat op deze manier voort gegaan werd en wenscht geen herhaling van deze teere zaak. Met nog vele andere woorden maakte hij zijn ontevredenheid kenbaar. De heer Tibboel zeide niet in te willen gaan op het door weth. Warmerdam ge sprokene, maar zegt, in geen geval de R.K. een verwijt te willen maken over hun offer zin; dat zijn de interne aangelegenheden, die daar verantwoord moeten worden, ik hem daarmede niet te maken. Wel wil spr« zeggen, dat het antwoord van den Secreta ris hem iets verduidelijkt heeft hoe de stand

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6