MAANDAG 7 SEPTEMBER 193S EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland HET FRANSCH-POOLSCH ACCOORD Langen tijd heeft het er naai' uitgezien, alsof Polen in de Oost-Europeesche inter nationale politiek een onberekenbare factor zou blijven,, zwevende als het ware in het Duitsch-Russische grensgebied, om zoo liet ooit in deze streken tot een maehtsmeting zou moeten komen tusschen de bondgenooten van het communisme en het nationaal-socia- lismc, op het allerlaatst moment partij kiezen voor d i e zijde welke de voordeeligste aan biedingen zou doen. De Poolsche buitenland- sche politiek was merkwaardig geëvolueerd sinds den tijd, dat het jonge land zijn nieuwe komst aan Frankrijk te danken had. Men toonde in Warschau meer en meer, wel een bondgenoot doch geen werktuig van Parijs te willen zijn, en deze neiging tot het behoud der zelfstandigheid had tengevolge, dat Poien zich meer en meer van Frankrijk verwijder de, om de oplossing van althans een deel zij ner problemen, de Corridorkwestie, de sta- tusregeling van Danizig, in rechtstreeks contact met Duitschland te zoeken. Sindsdien geleek het erop, alsof Polen op blijvende wijze met Berlijn zou samen gaan, met uitscna- keling zelfs van den volkenbondsinvloed op de wederzij dsche belangen. Daarna kwam het keerend getij en thans is het Frankrijk» beurt om optimist te zijn. Rydz-Smigly, cte feitelijke opvolger van den Poolschen dic tator Pilsoedski, heeft het bezoek dat de Fransche generaal Gamelin hem onlangs te Warschau bracht op een bijna overijlde ma nier beantwoord; de Fransohe militaire en civiele autoriteiten bereidden hem een meer dan hoffelijke ontvangst; een zeer "nooge Fransche onderscheiding viel hem ten deel, en tenslotte bereiken ons de geruohten over een lunch te Rambouillet, het buitenverblijf van den president der Fransche republiek, alwaar een nieuw accoord tusschen Polen en Frankrijk met de wederzijdsche handtee- keningen zou zijn bekrachtigd. Over den inhoud van dit accoord wordt, zooals gebruikelijk is, de grootst mogelijke reserve in acht genomen, al gaan daarom trent dan ook geruchten rond, die een zeer sterke waarschijnlijkheid hebben. De bespre kingen zouden voornamelijk hebben geloopen over het verleenen van financieelen steun aan Polen voor de versterking van zijn na tionale verdediging. Dit is een zeer belangrijk punt. Polen's positie is onzeker, wij wezen er hierboven reeds op. Het ligt als een scheidsmuur tusschen Rusland en Duitsch land, die in hun onderlinge verhouding zijn als de krater van een actieve vulkaan tegen over een wilde zee. Zou deze zee erin sla gen, den wand die haar van den onderaard- schen vuurhaard scheidt te doorbreken, dan zou een ontploffingscatastrofe daarvan het gevolg zijn. Het moet dus van het grootste belang wezen het isolement, dat Polen's rol is ten opzichte van Rusland en Duitschland, te bestendigen en te versterken. Te dien op zichte klemt de vraag, van welke strekking de nieuw gesloten overeenkomst mag zijn. Heeft Polens vertegenwoordiger bevestigd, dat zijn land tegenover beide buren een strikte neutraliteit zal handhaven, en heeft het uit dien" hoofde van Frankrijk de mil- lioenen los gekregen, welke aan deze onzij digheid het karakter van een 6olide weer baarheid moeten verleenen? Het is ook mogelijk, dat Frankrijk Polen ïn één gelid gebracht heeft met zijn overige bondgenooten, die 't als 'n stalen keten rond Duitsohland heeft weten samen te trekken. In dit geval zou het accoord van Ram bouillet een vernieuwde, door vrees inge geven poging wezen, het isolement van Duitschland, in den geest van het fatale Versailles-tractaat, ook thans nog te be stendigen. Adolf Hitler schijnt eveneens over de por tee dezer stappen in het onzekere te ver- keeren. Het valt tenminste op, dat naar verluidt zoowel de Duitsche ambassadeur te Parijs als de militaire attaché van Duitschland te dier stede naar Berchtesga- den zijn notboden, naar het buitenverblijf van den Führer, met het duidelijke doel, dezen over de nieuwste uitzichten in westen en oosten te oriënteeren. Onafhankelijkheidsbeweging in Korea De Japansch'e politie heeft onlangs een honderdtal Koreanen gearresteerd, wegens een samenzwering, welke de onfahankelijk- heid van Korea ten opzichte van Japan be oogde. Achttien hunner worden te Tokio nog vastgehouden voor verder onderzoek. De po- 1-itie maakt bekend, dat zij de hand heeft gelegd op plannen tot het uitvaardigen van een oproep, waarin men een beroep zou doen op de patriottische gevoelens van Koreaan- sche inwoners. Deze oproep zou worden ge publiceerd door middel van een Koreaansch weekblad, dat te Tokio wordt uitgegeven door twee Koneaansche communisten. Een Fransch-Syrische overeenkomst De tusschen Frankrijk e<n Syrië sedert ge- ïuimen tijd gevoerde besprekingen hebben thans geleid tot een verdrag tusschen deze beide landen, dat op 9 September a.s. offi cieel zal worden onderteekend. In dit ver drag worden de betrekkingen tusschen beide partijen geregeld, waarbij een overgangs periode van drie jaar is voorzien, welke zal eindigen in een toetreden van Syrië tot den Volkenbond. De Fransche troepen zullen geleidelijk ver minderd worden. Geen mijnstaking in Wales De mijnwerkersfederatie In Zuid-Wales •heeft besloten haar advies nopens een alge- meene staking in te trekken, daar het han gende conflict door tusschenkomst van de regeering geregeld is. De directie der Bedwaa mijnen had zich be reid verklaard, met de vertegenwoordigers van de vakbonden de kwestie van het vrije recht van vakorganisatie te bespreken, indien de stakingsorder werd ingetrokken. Vanwege het Britsche ministerie voor het Mijnwezen wordt nog bekend gemaakt, dat schikkingen zijn getroffen voor een confe- tentie op. Woensdag a.s, De Spaansclie burgeroorlog Nationalisten bedreigen San Sebastian j j7 7 j Sebastian bulderden. Een kanon, dat in het De verdedigers Zijn verdeeld midden van de stad stond opgesteld, heeft Hernanie onder vuur genomen, aangezien dit plaatsje,, dat op 7.K.M. alstand ligt, in D» ctriirJ r»n rlo handen der opstandelingen is. De stad lijkt on iju up uc uitgestorven. De straten zijn verlaten, de Xiwinkels gesloten. Overige Tronien Er zouden 300 gijzelaars zijn geëxecuteerd in den loop van de laatste twee weken. De gouverneur, Ortega, heeft Zaterdag avond de journalisten bij zich ontvangen. Hij gaf toen blijk nog zeer optimistisch te zijn. Wij zullen stand houden, zoo verklaar de hij, want wij zijn sterk en welbewapend. Dit lijkt echter niet de opvatting te zijn van de meerderheid der bevolking. Trou wens er lijkt verdeeldheid te heerscfren on der de verdedigers der stad. Men gelooft niet, dat de Baskische nationalisten en zelfs de socialisten er in zullen toestemmen, dat San Sebastian eenzelfde lot ondergaat als Irun. Uit San Sebastian te Hendaye aan gekomen vluchtelingen vertellen, dat te San Sebastian oneenigheid zou heer- schen tusschen anarchisten en de an dere bondgenooten van het volksfront. Eerstgenoemden zouden n.l. aandringen op een strijd tot het uiterste en voor 't geval de opstandelingen de stad - zou den innemen, deze te voren in brand te steken. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de troepen der nationalisten na een kort vuurgevecht Fuentarabia inge nomen, gelegen aan de monding van de Bidassoa, op 3 K.M. ten Noord-Oosten van het reeds door hen veroverde Irun. Er werd weinig weerstand geboden. Het aantal nationalisten, dat op het oogen- blik op dit gedeelte van het front strijdt, bedraagt ongeveer 6000; slechts 500 tot 600 manschappen zijn achtergelaten om de laatst veroverde plaatsen te bezetten. Het grootste gedeelte van d£ opstande lingen-troep is tegen den nacht in de richting van San Sebastian vertrokken. Men heeft den indruk, dat een aanval op het front Guipuzcoa nu niet lang meer kan uitblijven, aangezien de weer stand te Rentaria en Passeages de op standelingen niet lang zal kunnen op houden. De aanval op San Sebastian Het offensief der opstandelingen in de richting van San Sebastian is in vollen gang. Zij trekken om Rcnleria en het fort Guadelupe heen, omdat zij deze plaatsen ondanks de ontruiming niet vertrouwen. Langs Pasaje Sancho dalen de opstande lingen rechtstreeks af naar het station Pa- sajes, dat achterin de baai als een kleine haven ligt. De Pasajes San Juan met h>*t fort Trincherpe, dat door de regeeringstroe- pen sterk bezet is, zal vermoedelijk de grootste hinderpaal blijken in den op- marsch der opstandelingen naar San Sebas tian. Behalve dit sterk verdedigde fort ligt er vrijwel niets op hun weg. De slag is hier gistermorgen begonnen. Do zender van La Corona deelt mede, dat San Sebastian gebombardeerd is door den kruiser „Espana" en dat de civiele gouver neur van de stad naar Frankrijk is ge vlucht. Te Jean de Luz zijn verscheidene gezin nen van regeeringsleden uit San Sebastian aangekomen. De evacuatie wordt voort gezet. De troepen van generaal Mola hebben in den loop van den nacht op Zaterdag de toppen boven Pasaje Sancho bezet. Gister morgen slaagden zij er in met hun mitrail leurs belangrijk op te rukken, ondanks het hevige verdedigingsvuur van Trincherpe. Tegen negen uur leken zij dicht bij den weg naar San Sebastian te zijn aangeko men, welken zij in ieder geval onder vuur houden. Om half twee was het niet moge lijk nauwkeurige berichten te krijgen over de posities van dat oogenblik. De wegen voorbij de Bidassoa zijn bedekt met tran sporten der opstandelingen: batterijen ar tillerie, op auto's gemonteerde mitraileurs, gemotoriseerde convooien en muilezeltran sporten. De opstandelingen wantrouwen Guade lupe nog steeds, zij denken, dat het onder mijnd is. Van tijd tot tijd ontploft een gra naat boven het fort, terwijl beneden op den weg van Fontarrabie wandelaars van het mooie weer profiteeren. De in het fort van Guadelupe ze9 weken vastgehouden gijzelaars zijn Za terdagavond laat plotseling op vrije voe ten gesteld. Alle 160 zijn behouden in Hendaye aangekomen. Zij vertellen, dat gedurende de laatste dagen in het ge heel tien gijzelaars geëxecuteerd zijn. Uit Hendaye zijn 8300 uitgewekenen ver trokken naar verschillende bestemmingen; 500 anderen zijn gistermiddag uit de stad ertrokken. Verdeeldheid in het volksfront De strijd in het zuiden Havas meldt van het front bij Talavera del Tajo: De tegenaanval der regeering6- troepen is voortgezet en heeft met name hun posities verbeterd. Luchtstrijdkrachten en artillerie hebben doeltreffend de opstande lingenlinies gebombardeerd. De verbetering van den toestand aan het fror.it van Estremadura heeft het optimisme in de regeeringsgelederen doen herleven. Per radio is bekend gemaak, dat de op- marsch der opstandige troepen in de provin cie Toledo volkomen tot staan is gebracht In Andalusië gaat de strijd voort, onder de zelfde omstandigheden als in de afgeloopen dagen. De regeeringstroepen omsingelen Cordoba en Granada, welker toestand steeds moeilijker wordt. De opstandelingen van Cordoba hebben verscheidene malen getracht uitvallen te doen tegen de stellingen der negeeringstroe- pen in de omgeving: Corro Muriano, Torres Cablera en Villa Franca. Zij werden mei zware verliezen afgeslagen na een opmer- kelijken aanval der artillerie en der lucht strijdkrachten van de regeering. Het belegerde Alcazar De corresponden van Havas is naar Toledo geweest, waar hij zich heeft begeven onder de volksfrontmilitie, die het Alcazar belc gert, Des nachts was het paleis van den militairen gouverneur, dat door de opstan delingen bezet was, afgebroken en waren de opstandelingen langs ondergrondsche gaanderijen naar het Alcazar gevlucht De vernieling van dit paleis zal de benadering van het Alcazar gemakkelijker maken. De artillerie gaat voort het Morenpaleis stukje voor stukje af te breken. De linker toren Is reeds verdwenen, terwijl een deel van de rechtertoren afgebrokkeld is. De toestand der belegerden is wanhopig en telkens, wanneer de artillerie vuurt hoort men het gejammer van vrouwen en kinde ren. Stormafdeolingen, die gespecialiseerd zijn in het werpen van granaten, hebben in het Alcazar een kleine brand weten te doen ontstaan, waardoor de opstandelingen verstikt worden. De belegerden hebben gebrek aan muni tie voor hun mortieren, die reeds vier dagen niet meer vuren. Ook hun geweren en mitrailleurs zwijgen. Men verwacht, dat over 24 uren het Alcazar zal zijn veroverd Regeeringstroepen verlaten Majorca De radiopost van Jerez de la Frontera heeft gistermorgen het volgende bekend gemaakt: Bij het evacueeren van Majorca heeft kapitein Bayo een belangrijke hoe veelheid materiaal achtergelaten, o.m. vier vrachtauto's, 2500 geweren, eenige mitrail leurs, talrijke paarden en mui fezels, bene- i 600 uitgehongerde gevangenen. Onder groote be langstelling arri veerden de Ame rikanen Ricliman en Merrill met hun toestel .,Lady Peace" op het vliegveld Croydon waar zij met veel enthousiasme wer den ontvangen. De vliegers beant woorden de harte lijke toejuichin gen van 't publick FRANKRIJK EN SPANJE Léon Blum spreekt Een delegatie van Fransche metaalbewer kers heeft aan den Franschen minister-pr sident Léon Blum verzocht, zijn politiek van niet-inimenging in den Spaanschen bur geroorlog te laten varen en partij te trek ken voor het bewind van het Spaansche volksfront. In een rede tijdens een roode demonstratie te Parlj6 heeft Blum echter verklaard, dat hij deze houding heeft aangenomen, om aan internationale ontwikkelingen van dreigen den ernst te ontkomen. Ons aanbod van niet-interventie, zoo zeide spreker, heeft Europa wellicht behoed voor het gevaar van een algemeene brand. Spre ker weigerde dan ook op zijn houding terug te komen, daar dit een Europeesche crisis zou kunnen veroorzaken, waarvan men de gevolgen niet zou kunnen overzien. Blum verklaarde verder, een Franschman te zijn, die even trotsoh op zijn land is als wie ook, ondanks zijn ras. Na afloop der rede van Leon Blum, die luide werd toegejuicht, weerklonk de Inter nationale en werd die kreet gehoord: „Leve Blumf' Desondanks zouden de roode metaalbewer kers hebben beslot-en, heden de fabrieken een dag te laten stilstaan, uit protest tegen de niet-ïnimengingspolitiek dier Franschi regeering. Vier Fransche piloten in arrest Zij wilden naar Spanje In de marinevlieghaven van Rochefort heeft men op het allerlaatste oogenblik een poging van vier Fransche marine vliegers kunnen verijdelen om zich met een drie- motorig Fransch bombardementstoestel naar Spanje te begven, teneinde zich ter beschikking van Madrid te stellen. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat de marine vliegers hun plan tot in alle bijzonderheden hadden voorbereid. Het is 6lechts aan het toeval te danken, dat het op het laatste oogenblik kon worden verijdeld. De vier soldaten zijn naar de militaire gevangenis overgebracht. Vliegramp nabij Pittsburg Acht dooden Een driemotorig vliegtuig met negen in zittenden, dat zich naar Allegheny begaf, is nabij Buttermilk Hollow, eenige minuten na de start te Pittsburg (V.S.), neergestort en in brand gevlogen. Acht passagiers koolden in de vlammen. Slechts een vrouw is aan den dood ontsnapt, doordat zij nog voor de ontploffing uit het toestel had weten te springen. Ongeluk bij autorennen 25 personen het slachtoffer Tijdens autorennen te Belfast is een der deelnemende wagens uit de baan geraakt en op het publiek ingereden. Drie personen werden op slag gedood. Een vierde overleed tydens het transport naar het gasthuis. In to taal moesten 25 personen in het ziekenhuis worden opgenomen. Frankrijk reorganiseert zijn defensie In overleg met den minister van Marine, Gasnier-du Pare en dien van Luchtvaart, Cot, heeft de Fransche minister van Oorlog, Da la dier, president Lebrun een de creet ter onderteekening voorgelegd, waarbij vice-admiraal Castex benoemd wordt tot directeur van het instituut voor bestudeering der nationale verdediging. Dc vorming van een dergelijk instituut W'as, aldus Reuter, absoluut noodzakelijk. De meest vooraanstaande officieren der drie wapens en de burgerlijke ambtenaren der ministeries van Buitenlandsche Zaken, Fi nanciën. Economische Zaken en Onderwijs dienen bijeen te komen ter gemeenschappe lijke bestudeering van alle problemen der militaire strategip en van alle politieke, fi nancieele, economische problemen, welke van befeckenis zijn voor het voeren van den oorlog. Het instituut zal tusschen genoemde personen een eenheid van actie tot stand brengen, welke noodig is om in vredestijd de verdediging van het land voor te bereiden. Over de uiteenzetting, die minister Daladier daaromtrent voor den mi nisterraad heeft gegeven, verneemt de „Matin". dat hij heeft voorgesteld al leen voor het ministerie van Oorlog meer dan tien milliard francs beschik baar te stellen ter versterking van de defensie. Hitier neemt poolshoogte Graaf von Welozel. de ambassadeur van Duitschland te Parijs en generaal von Kuh- lental de militaire attaché, hebben zich naar Hitier beseven te Berchtesgaden. In politieke kringen te Berlijn heeft men geen enkele aan wijzing omtrent het doel van het bezoek, maar men veronderstelt dat de ambassadeur en de attaché op verzoek van Hitier rijn overgekomen in verband met actueele ooli- tike kwesties, met name de reactie in Frank rijk op den tweejarigen dienstplicht in Duitschland, het bezoek van Ryd^ Smiglv aan Parijs en de gebeurtenissen in Spanje. Hitier zou zich eveneens op de hoogte willen stellen van het belang, dat de Fran sche regeering hecht aan het Fransche-Sov- jet-Rjissische pact met het oog op de tegen woordige politieke sitiuatie. Daze inlichtingen zouden Hitier noodzake lijk voorkomen aan den vooravond van het partijcongres te Neurenberg, waar hij de bui tenlandsche politiek der nationaal-socialisten zal bespreken, met name de houding van het rijk teeenover Sovjet Rusland en den strijd, welke Duitschland in de wereld voert legen het communisme. Ryóz Smigly te Parijs De Poolsch-Fransche besprekingen De Poolsche generaal R y d z Smig ly, Pilsoedki's opvolger, die zich mo menteel te Parijs bevindt, zou meer dan een uur hebben geconfereerd met den Franschen minister van financiën Vincent Auriol, over een bewape- ningsleening voor Polen van 500 mil- lioen Fransche francs. De diplomatieke besprekingen, die de mi nister van buitenlandsche zaken Delbos heeft gevoerd met de diplomatieke vertegenwoor digers van Engeland en de landen der Kleine Entente hebben vermoedelijk ten doel gehad deze landen op de hoogte te brengen van de Fransch-Poolsche onderhandelingen, welke in principe reeds tot een accoord hebben ge leid, dat de deskundigen thans uitwerken iten aanzien van de financieele en militaire modaliteiten. De werkzaamheden dezer des kundigen staan op het punt tot een gunstig finde te worden gebracht. Met groote voldoening heeft men te War schau vernomen, dat het bezoek van gene- naal Smigly aan Parijs bekroond werd door ae onderteekening van verscheiden proto- cpllen, welke beoogen het Fransch-Poolsche bondgenootschap op ieder gebied te verster ken. De snelheid, waarmede de resultaten wjerden verkregen, doen het beste verwach- tejn van de toekomstige ontwikkeling in de Fijansch-Poolsehe betrekkingen. peneraal Rydz Smigly is gisteravond om lcvyart over negen per speciale trein van het Ocjst-station te Parijs naar Warschau ver trokken. Tal van autoriteiten hebben den Poplschen veldheer uitgeleide gedaan. Geen diensttijdverlenging in Frankrijk Irt den Franschen ministerraad hebben de ministers Daladier en Cot de maatrege len ter sprake gebracht, die zij zich voorstel len le treffen ten einde de nationale defensie te versterken. De ministers aanvaardden het denkbeeld van een aanzienlijke verbetering van de kwaliteit der bewapingen. Frankrijk zal den arbeid, waartoe reeds in het afgeloo pen jaar met betrekking tot den aanmaak van munitie, materiaal en gasmaskers beslo ten was, voortzetten. Hetzelfde geldt voor de luchtvaart. De grensverdediging zal uitge breid worden met fortificaties, tot welker aanleg eveneens reeds is besloten. De ministers wezen echter een ver lenging van den duur van den militai ren dienstplicht van de hand. Deze zal noch tot drie noch tot 2Yi jaar ver lengd worden. De regeering zal overigens een be roep doen op alle volkeren om aan de bewapening een grens te stellen. Mevrouw Markham te New York De Britsche vliegenie^ster mevr. Mark ham. die ofschoon moeder van een 7-jarig kind geheel onnoodig haar leven waagde, door een. vliegtocht van Engeland naar de Vereenigde Staten te ondernemen, heeft ee- luk gehad. Ondanks de afwezigheid van boord-radio heeft zij Nieuw-Schotland weten te bereiken, alwaar zij een landing maakte, waarbij haar vliegmachine werd vernield. Zij zelf kwam er met twee kleine verwondingen aan het hoofd af. Met een geleend toestel is zij daarop doorgevlogen naar N.-York, waar zij met gejuich en claxongeloei werd ont- vangen. DE MONUMENTALE WELFENSCHAT Na langdurige onderhandelingen is het gelukt, den kostbaren Wellenschat die eenige jaren geleden ook in Nederland ten verkoop is aangeboden voor Duitschland te behouden. (Van onzen Duitschen correspondent.) „Doll. 6.000.000! Art Treasure! Saint's boons seen!" Een kunstschat ter waar de van zes millioen dollars! Beenderen van heiligen te zien! Zoo luidde de smakelooze inhoud van plakkaten en advertenties, wel ke eenige jaren geleden de aanplakzuilen van Broadway cn de Amerikaansche adver tentiekolommen ontsierden. De reclame had in zooverre gelijk, dat er inderdaad sprake was van een schat, zelfs van een kunstschat. Datgene, waarvan de waarde op vijftien millioen gulden ge taxeerd werd, bestond immers voor een be langrijk deel uit goud en onder de hand van bekwame kunstenaars is dit goud in den romantischen tijd der Middeleeuwen ge groeid tot de zuivere weergave van hemel- sche figuren. Sedert 1930 hoorde men in alle deelen van het Duitsche Rijk in al of niet bevoeg de kringen over de waarde en over het behoud van den Welfenschat discuteeren. De sociaal-democratische minister-president, Otto Braun die zich tijdens de nationale en teling „tot herstel van zijn geschok te gezondheid" in Zwitserland ophield en sedertdien maar wijselijk is weggebleven wilde van den aankoop voor het Berlijn- sche Museum niets weten en toen begon de zwerftocht via Nederland naar U.S.A. en andere landen. Maar overal was de eco nomische crisis een beletsel voor de uitgave van millioenen voor zulk een kostbare ol- lectie in haar geheel. Vergis ik mij niet, dan kocht een museum in Cleveland de bei de Gertrudis-crucifixen en het hierbij be- hoorende altaar. Eenige monstransen, rele- quieën en crucifixen moeten tijdens de reis om de wereld, die door een consortium was georganiseerd, „verloren" zijn gegaan. In omvang kromp de Welfenschat zoodoende de helft samen, maar niettemin „ijn de voorwerpen, die het kostbaarst zijn van financieele en historische waarde, gelukkig nog gered. Het piéce de milieu is ongetwijfeld het Welfenkruis, een gouden crucifix, met fon kelende edelsteenen versierd. Het is hoogst waarschijnlijk nog geen Duitsch werk. maar afkomstig uit Italië in den tijd der Sali- sche keizers. Het Welfenkruis bestaat uit drie deelen, waarvan met vrij groote zeker heid kan worden aangenomen, dat zij eigen lijk niet bij elkander behooren. Een onbe kende edelsmid heeft ze echter tot Jen wonderbaarlijk geheel tesamen gesmolten. Bijzondere opmerkzaamheid verdient de voet van het Welfenkruis, die nog met vol komen onchristelijke motieven is versierd. Hij bestaat uit drie leeuwenklauwen, waar uit drie gevleugelde eroten groeien, die haar fakkels naar beneden richten. Deze antieke en absoluut heidensche voorstelling kon nog omstreeks het jaar 1050 als oksel worden gekozen voor het hoogste zinnebeeld van het Christendom, het kruis. Ongeveer een eeuw jonger dan het Wel fenkruis is het Saksische staande kruis, dat slechts uit verguld koper bestaat en niet met juweelen, maar met eenvoudig berg kristal is versierd. Het materiaal moge ech ter veel minder kostbaar zijn, van artis tiek standpunt beschouwd, staat het Sak sische kruis op een even hoog peil als het Welfenkruis. De voornaamste stukken uit de hoog- romaansche periode, welke de Welfenschat telt, zijn het draagaltaar van Eilbertus en een iets later ontstaan koepel-reliekschrijn. Beide kunstvoorwerpen stammen uit het Rijnland. De figuren van het draagaltaar hebben nog niet alle een volmaakte uit drukkingskracht, maar enkele, zooals bij voorbeeld de profeet Maliachie zijn van een monumentale levendigheid. De kunst vaardigheid, waarmede het koepel-reliek schrijn is vervaardigd, is zoo mogelijk nog grooter. Deze miniatuur-kerkbouw in Bv- zantijnschen stijl toont aan, hoe de goud smeden van het middeleeuwsche Rijnland, ofschoon zij eigenlijk toch meer handwer kers dan kunstenaars waren.de Byzantijn- sche kunst volkomen beheerschten en met koepels, zuilen en arcaden omgingen, zoo- a's hun leermeesters dat in hun besten tijd hebben gedaan. Er zou geen einde komen aan onze op somming, indien wij al de 84 stukken van den Welfenschat, die na een avontu jrlijk leven tijdens de Napoleontische oorlogen in Engeland, tijdens den wereldoorlog in Zwitserland, in de laatste jaren in Hanno ver, Berlijn, Amsterdam, New-York, Wee- nen, en nogmaals Berlijn thans in da gobelinzaal van het Slotmuseum tot rust gekomen is, stuk voor stuk wilden be schrijven. Wij noemen nog de reliek van het hoofd van St. Cosmas en vooral '■en vcrtameling van arm-relieken, waaronder die van St. Sigusmondis en St. Laurentius de mooiste zijn. Voorts bevelen wij gaarne een ieder, dip naar Berlijn komt. een bezoek aan deze afdeeling van het Slotmuseum aan. Men zal er niet teleurgesteld van te- rugkeeren. Eenigszins zonderling was het commen taar op den aankoop van den Welfenschat, dat wij aantroffen in het orgaan van den Rijksminister voor Propaganda, Dr. Joseph Goebbels. „Der Angriff". Het blad beweerde, dat het voor de Duitschers van onzen tijd al heel weinig belang heeft, om een verza meling kruisen, relieken, cibories en andere keikelijke kleinodieën en paramenten te gaan bezichtigen, en dat men in den Wel fenschat dan ook voornamelijk het hand werk moet bewonderen! Er stond niet bij, of belangstellenden ook speciaal op het Duitsche handwerk moeten letten. Berlijn, 1 September 1936,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2