STADSNIEUWS HYPOTHEEKGELDEN eevraagd LEON DE REUVER-Kassiei VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 HUTSPOT-TOCHTEN NAAR LEIDEN Vijftig-jarig bestaan der 3-October-Vereeniging 3 October nadert snel! En daarmede de herdenking van Leidens Ontzet, die door de jaren heen tot een nationale gebeurte nis geworden is, waarvoor tienduizenden uit heel het land en zelfs van ver buiten onze grenzen naar de oude Sleutelstad ko men. 3 October is het feest van den hutspot en den hosvlonder, de dag van den be- faamden historischen optocht, van den in tocht der Geuzen en de traditioneel© uit- deeling van haring en wittebrood. De derde October zal ditmaal van bij zondere beteekenis zijn, omdat thans tevens het 50-jarig bestaan der 3-October- vereeniging zal worden herdacht. Een dubbel feest wordt dat dus en een extra aanleiding voor niet-Leidenaars om getuige te zijn van dit festijn van traditie en jolijt, dat naar z'n aard en z'n omvang bijna eenig is in ons land! Het is daarom dat ter gelegenheid van den 3den October nu >#hutspot- tochten" zullen worden georganiseerd voor automobilisten, motorrijders, wandelaars en wielrijders, waarbij niet het leveren van een belangrijke sportprestatie, doch het aanmoedigen van een bezoek aan de Leidsche feest viering hoofddoel is. Ook de inwoners dei Sleutelstad zelf kunnen aan de zen ster-tocht deelnemen en daardoor in het bezit komen van de fraaie „hutspot-plaquette" of „hutspot-draag- medaille", welke wordt uitgeloofd voor allen, die den tocht overeenkom stig de voorwaarden volbrengen. Automobilisten en motorrijders moeten daartoe een afstand van tenminste 80 K M. afleggen en hun startkaart op een der na der te bepalen stations laten afstempelen. Voor diegenen hunner, die aan de eischen voldoen, is na inlevering van de start kaart, de „hutspot-plaquette" beschikbaar, terwijl zij als extra attractie koste loos kunnen deelnemen aan den traditio- neelen hutspot-maaltijd, voorafgegaan door haring en wittebrood. Ter plaatse zullen de deelnemers bovendien gelegenheid vinden den grooten jubileum-optocht gade te slaan. De door de wielrijders en de wandelaars af te leggen afstand bedraagt respectieve lijk 30 en 20 K.M. De belooning voor deze groepen bestaat uit een „hutspot-draag- medaille". Er zullen extra-prijzen worden toegekend voor de vereenigïngen met ten minste tien leden. Om voor een dergelijken vereenigings prijs in aanmerking te komen, moeten de leden zich collectief melden. Alle deelnemers moeten uiterlijk te half twaalf voormiddag in Leiden aankomen. Bepalingen en reglement voor deze „huts pot-tochten", alsmede een startkaart, wor den den deelnemers toegezonden na ont vangst van het inschrijvingsformulier en de verschuldigde inleggelden, waarbij wij aauteekenen, dat de inschrijvingsbiljetten gericht moeten worden aan het secreta riaat der commissie, Nieuwstraat 28, Lei den, vóór 24 September a.s. De Keer C. Smeenk spreekt voor Patrimonium Donderdag 24 Sept. tvordt vanwege de afdeeling Leiden van het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium" een openbare ver gadering gehouden in het gebouw „Patri monium'' te 8 uur. Als spreker zal op treden de heer C. Smeenk met het onder werp: „Donkere wolken aan den maat- schappelijken hemel. Huurtoeslagen groote gezinnen Verandering op komst? De heeren J. H. Schtiller en J. H. A. Man- ders hebben bij den Raad de volgende motie ingediend: De Raad, vernomen hebbende, dat bij het College van Burgemeester en Wethouders plannen in voorbereiding zijn om verande ringen in het verleenen van huurtoeslagen aan huurders van woningen voor groote gezinnen uit het „Huurtoeslagfonidis" aan te brengten, verzoekt het College van Burgemeester en .Wethouders aan die plannen geen uitvoe ring te geven alvorens den Raad volledig op de hoogte te hebben gesteld van de even tueel voorgenomen wijzigingen en de gevol gen van dien en hem in de gelegenheid te hebben gesteld zijn gevoelens te dezen op zichte kenbaar te maken. Rusthuis Weltevreden In aansluiting op het bericht van giste ren betreffende de heropening van net Rust- en Herstellingsoord „Weltevreden" aan de Zoeterwoudsche Sinkel zij nog medegedeeld, dat de uitbreiding tot stand kwam onder leiding van het Architecten bureau de Bruyn en Bouter. Hoofdaanne mers waren de firma (Bouter en Hartevelt, bijgestaan door de onderaannemers: Schil dersbedrijf Rietkerken, Stucadoorsbedtrijf Bekooy, electrotechnisch bureau Teske. N.V. „de Loodgieter" fa. v. d. Vliet, fa. Dool, be- liangwerken, N.V. Braat, centrale verwar ming. Abusievelijk stond in het bericht van gisteren, dat „Weltevreden" stond op hoek van de Laat de Kanterstraat en de Witte Singel. Dit laatste moet natuurlijk zijn Zoeterwoudsche Sinkel Op Woensdag 16 September zullen Jo Vincent en Anthon van der Horst, der tra ditie getrouw, een kerkconcert geven in de Pieterskerk alhier, aanvang te 8 uur. Kaartverkoop is bij het Bespreekbureau J. M. Eggers. AANGEHOUDEN Door 'n agent van politie zijn gisteravond op den Morschweg aangehouden de 18-jarige bankwerker M. v. B., de 25-jarige groenten- koopman J. K. en de 19-jarige schoenmaker M. v. K.. die zich te Wassenaar schuldig gemaakt hebben aan diefstal van een hee- renrij.wiel en een jas. Ze zijn op transport gesteld naai; .Wassenaar, KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Huldiging van den heer Groenendijk Ten vervolge op het verslag van gisteren kan nog worden medegedeeld, dat door de Kamer besloten werd een adres te zenden aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart over Ordening in de Vleesch warenindustrie. Op voorstel van den heer Gul jé, dat aller volle instemming verwierf, zal dit adres ook worden toegezonden aan de Ministers van Sociale Zaken en van Landbouw en Vis- scherij. Aan dit adres is het volgende ont leend:' De Kamer betuigt over het feit, dat, aan den heer de Bruin te Ymuiden definitief voor rekening van het Rijk een opdracht is erleend van een millioen blikken gehakt. De Kamer meent dezen maatregel te moe ien betreuren, daar deze zeer sterk in strijd is met het begrip ordening en saneering, zoo als ook door Uwe Excellentie is bepleit en door het geheele Ministerie wordt voorge daan. De productie-capaciteit toch van de vleeschwaren- en vleeschconservenindustrie is, inzonderheid door het wegvallen van den export, reeds veel te groot zoodat het wel zeer te betreuren zou zijn als deze regee- ringsopdracht bij deze overcapaciteit nog een geheel nieuw definitief gecreëerd zou worden. In dit verband veroorlooft de Kamer zich voorts de aandacht van Uwe Excellentie te vragen voor de geheel verschillende wijze waarop ook thans nog de baconfabrieken worden behandeld en de behandeling welke de vleeschwaren- en conservenfabrieken on dergaan. Bij de thans geldende voorwaarden wordt de inschrijving voor het baconcontract be perkt o.a. tot die fabrieken, die tusschen 1 Januari 1D29 en 1 Augustus 1932 voor eigen rekening en risico bacon hebben bereid en uitgevoerd (waardoor andere dus uitgeslo ten worden) terwijl bovendien de bacon fabrieken daarbij nog vrijheid hebben ont vangen om de vleeschwaren fabrieken te gaan beconcurreeren, iets waartoe de bacon fabrieken, dank zij de buitengewoon hooge winsten in het verleden met het bacon contract behaald, uiteraard zeer wel in staat zijn. Het te Leiden gevestigde even goed ge outilleerde als goed gerenommeerde bedrijf van de firma Tieleman en Dros moet nog steeds de nadeelige gevolgen van de onge lijke behandeling van regeeringswege aan den lijve ondervinden. De werkgelegenheid te Leiden loopt in de laatste jaren regel matig terug. De Kamer verzoekt daarom de vleesch- conservenfabrieken althans ten deze niet nog vorder lyj de baconfabrieken ten achter ie stellen en de eenheid in regeeringsbeleid ook in dezen zin te bevorderen, dat in over eenstemming met de regeling voor de ba- confabriekenj geen regeeringsopdrachten meer worden gegeven aan vleeschwaren- en vleeschconservenfabrieken, die niet reeds tusschen 1 Januari 1929 en 1 Augustus 1932 voor eigen rekening en risipo het betreffen de product hebben bereid. De excursie Na afloop der vergadering en de causerie van den heer Groenendijk werd een tocht gemaakt over de ongemeen mooie Nieuw- koopsche Plassen tot aan het Ontginnings- bedrijf. Aldaar werd geconstateerd dat „ver worden" rietland tot prachtigen cultuur grond werd geschapen. Men kan spreken van „verworden" rietland, omdat rietland aldaar op den duur zichzelf vernietigt. Door de bladeren en ander rietafval wordt de rietzode nl. steeds hooger, zoo hoog zelfs, dat allerlei onkruid, waaronder bv. braam struiken en dergelijke, het rietland geheel waardeloos maken. Op de vraag hoe lang men op deze wijze zou kunnen doorgaan voordat al het rietland tot bouwland zou zijn gemaakt werd geantwoord, meer dan duizend jaar. Dit verrassende antwoord werd verklaarbaar toen kon worden gecon stateerd dat het 'stadsvuil in een laag ter hoogte van 3 Meter op het rietland moet worden gebracht wil men uiteindelijk een voldoende dikke teeltlaag overhouden. Als bewijs van de buitengewone vrucht baarheid werd er met nadruk op gewezen, dat thans reeds voor de vijfde maal een zelfde product nl. voederbieten op het bouw land werd geteeld. Iets dergelijks is alleen ln zeer buitengewone gevallen mogelijk. De leden konden constateeren dat de voeder bieten een zeer goeden stand vertoonden. Het Gemeentebestuur bood vervolgens aan de leden der Kamer op het idyllisch gelegen, keurig, ingerichte, hotel restaurant Het Piashuis te Noorden eenige ververschin gen aan. Aan den daaropvolgenden maaltijd ant woordde de voorzitter der Kamer op het welkomstwoord" van den. Burgemeester. Hij gewaagde van de eensgezinde pogingen om den vuilafvoer naar de Nieuwkoopsche Plas sen mogelijk te maken, welke pogingen met zooveel succes bekroond werden. Als bewijs van den gezonden grondslag waarop de plannen werden opgetrokken noemde spreker het feit dat oorspronkelijk gerekend was op tulnbouwcultures op de nieuw verkregen akkers. Door de crisis en de crisismaatregelen was dit thans onmo gelijk, ja zelfs verboden. Ondanks dezen ernstigen tegenslag levert het bedrijf nog een goede gezonde winst op. Landontgin- ning en werkverschaffing op gezonder basis zal in Nederland wel niet worden aange troffen. Het verheugde spreker daarom zeer, den heer Groenendijk namens de Kamer van Koophandel den verguid zilveren eerepen ning der Kamer mei inscriptie toe te ken nen. Spreker hoopte dat deze eerepenning nog lang de huiskamer van den heer Groe nendijk zou mogen sieren. De Burgemeester sloot zich hij deze woor den aan. Sor. wejischte den heer Groenen dijk geluk, nu de waardeering voor zijn mooie economische prestatie o pzoo tastbare wijze blijkt. De heer Groenendijk dankte op sympa thieke en bescheiden wijze en merkte op, dat wat bereikt is geworden, zeker nooit verkregen zou zijn als niet anderen met alle kracht hadden medegewerkt. De Voorzitter der Kamer merkt in zijn slotwoord nog op, dat deze dag bij allen in de meest aangename herinnering zal blijven De leden hebben met een nagenoeg allen geheel onbekend stuk natuurschoon kennis gemaakt, zoo mooi als er maar weinig in Nederland bestaat en tevens met een hoogst interessant Gemeentebedrijf, dat ook van Overheidswege steeds meer waardeering geniet, Collectedag voor „Het Hoogeland" Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie in dit nummer, betreffende den a.s. collectedag voor de welbekende veree- niging „Het Hoogeland". In haar kolonies „Het Hoogeland" te Beekbergen, „Filadelfia" te Vries en „Wil helm inahoeve te Opende worden opgenomen ontslagen gevangenen, voorwaardelijk ver oordeelden, voorwaardelijk in vrijheid ge stelden, zwervers, bedelaars, drankzuchti gen en ouden van dagen. In haar tehuizen „Ons Thuis" en „Klein Bouwzicht" te Beekbergen verblijven licha melijk en geestelijk onvolwaardigen en ge heel alleenstaande personen. In haar kolonies en tehuizen worden personen uit alle standen, van alle gezind ten van ons volk en uit alle deelen van ons land verpleegd. Getracht wordt hen te reclasseeren, dat wil zeggen hen weer geschikt te maken voor de maatschappij of, indien noodig, hun een blijvende plaats onder het veilige dak der stichtingen te geven. Over 1935 bedroeg het aantal verpleegda- gon 63543; 329 personen van alle gezindten werden in de kolonies verpleegd. Het aan tal nieuw opgenomenen was 1S8. Buiten de kolonie-gevallen werd aan 1025 doortrek kende personen een warme maaltijd of brood met koffie verstrekt. Aan 305 perso nen werd nachtlogies met ontbijt verschaft Het aantal aanvragen om opname in de kolonies, dat helaas wegens plaats- en geld ge brok moest worden afgewezen, bedroeg niet minder dan 130. Wij vertrouwen, dat deze mooie en nood zakelijke arbeid, welke in dezen tijd vele financieele offers vraagt, graag door allen zal worden gesteund op Zaterdag 5 Sep tember a.s. De collectantes reiken aan allen een vol ledig jaaroverzichtje uit van den arbeid der Vereeniging over 1935, dat men rustig kan lezen. Daaruit ziet men, waarvoor men zijn bijdrage geeft. Maatschappij voor Toonkunst Benoemingen aan de Muziekschool Naar men ons mededeelt, zijn aan de Mu ziekschool van de „Maatschappij voor Toon kunst", naast de bestaande leerkrachten, benoemd tot leeraar in 't vioolspel de heer N. de Klijn te Laren, en in het violoncel- spel dc heer H. Berghout te 's-Gravenhage. De heer De Klijn maakt deel uit van het „Waleson-Kwartet". dat zich den vori- gen winter hier deed hooren, hij trad tal van malen op voor de Radio. De heer Berghout is eerste, benevens solo cellist, verbond aan het „Nederlandsch Ka merorkest" (Otto Glastra van Loon); hii is eveneens hier ter stede wèl bekend~en voor de Radio-luisteraars geen onbekende. Aan mevr. Maartje Offers werd, op haar daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag als zangleeraresse verleend; het zang-onderwijs wordt nu alleen gegeven door de andere lee- raresse mej. Anny Bonarius: solo-zang ,kin- derkoorzang en solfège. SITTERS a KAR DEN HAAG: Columbusstraat 2, hoek Suezkade, Telefoon 334523 HAARLEM Schoterweg 1 Telefoon 16659 (Aai.j Jongetje verdronken Vriendje vertelde dat hij was gaan zwemmen Gistermidag is het 3-jarig jongetje A. H. M., wonende in de Soembastraat, in een sloot op honderd meter afstand van de ouderlijke woning verdronken. Het kind was met een vriendje van den zelfden leeftijd in de buurt van de sloot aan 't spelen geweest. Op een gegeven oogen- blik kwam dit vriendje aan zijn moeder ver tellen dat zijn makkertje" „was gaan zwem men". De moeder vond dat vreemd en waar schuwde de ouders. Men vond aanvankelijk niets in de sloo"t, totdat met behulp van een hark het lijkje werd opgehaald. De E.H.B.O. heeft nog kunstmatige ademhaling toege past, maar dit mocht niet meer baten. Waterpolo L.Z.C. I—STAR I 2—2 Ondanks het feit, dat voor beide zeven tallen niets meer te bereiken viel, werd gis teravond bovengenoemde wedstrijd toch nog gespeeld. Hij eindigde in gelijk spel: 2—2. Voorts speelde nog De Zijl-comb. tegen L.Z.C. II en De Zijl II tegen Star IL Ein de 2-0. De gaande en komende man Personen te Leiden gevestigd N. Aaldijk, dienstbode, Hooge Rijndijk 27 G. v. d. Bersselaar, dienstbode, Hoogstr. 5 E. Egberts, smid, Leeuwerikstraat 12 B. C. v. Ewijk, forceur, Steenstraat 34 N. J. J. Goddijn, Witte Singel 101a E. HeijmansGravekamp, de Genestetstr. 102a P. B. Groenveld, slager, Haarlemmer straat 280 A. Grolleman, dienstbode, W. Singel 72 M. Chr. I-Ianrath, leerares vak school, Noordeinde 50 K. II. Heeroma en fam., Roodborststraat 21 A. J. A. Hooft van Huijsduijnen c.n fam., Bakh. Rozeboom straat 29 W. J. Huijbers, bediende cafe taria, Haven 16a J. C. Jansen en familie, slager, de Genestetstraat 10 W. K. van Katwijk, schildersknecht, Jan Vossensteeg 48 J. A. Lanz en fam., Plantsoen 53 R. A. v. d. Liefde en fam.,directeur Minne huis, Kaarsonmakerstraat 7 P. F. v. Loon en fam., Seringenstraat 21a W. A. Mac Wood en fam. Oegstgeesterlaan 32. J. 0. v. d. Meij, dienstbode, N. Rijn 59 E. J. C. Nieuwland, dienstbode, P. J. Blokstraat 47 Ch. A. v. Ophuijsen en fam., Witte Rozenstraat 4a M. Overvliet, St. Jacobs- gracht 22 J. P. A. M. SjardijnPeute, Langebrug 14 J. E. Phaff, Groenhoven- straat 2 E. Recknagel, dienstbode, Zoe- terw. Singel 21 N. J. Rowaan en fam., comm. redacteur gem. seer., Hugo de Groot straat 8 H. Rozie, buffetjuffrouw, Hee- rensteeg 21 A. G. de Ruiter en fam., apoth.ass., Utr. Jaagpad 82 W. M. Schuil, Hooigracht 92 A. F. Sibels, dienstbode, Plantsoen 53 B. Soppe, R. K. priester, Haarl.str. 104106 M. B. Tempelman, on derwijzeres, Pelikaanstraat 1 C. Versteeg en fam., slager. Hooigracht 79 J. Visser, verpleegster, Hoogl. Kerkchoorsteeg 14 S, y, d. Vliet, Stationsweg 29 H, v, d. irlma onderpand. Opgave van b en condities te zenden aan: Voet, bloemist, Haarlemmerstraat 15 E. A. E. BinnendijkZühlsdorff, R. Visscher- straat 55 G. v. Zuijlen, Vrouwensteeg 6. Uit Leiden vertrokken M. S. Altena, Zuilen, Sw. v. Zuijlenw. 92 J. E. Amptmeijer, Haag, Zuidwal S3 J. Baljet en fam., Zaandam, Skagerak 28b F. A. Beest en fam., Utrecht, Balijelaau 49 I-I. B. M. Berteiing, Hengelo (O.), Wilbertsstraat 47 M. Boone, Oegstgeest, Tcrweeweg 78 M. BrittijnDelft, Ver- versdijk T22t N. Broertjes, Apeldoorn, N. Engweg 5 J. H. J. Bijster, Voorscho ten, Leidscheweg 210 C. Alt—Dee, Haag, Viadirctweg 31 M. J. Dersjant, Haag, de Moucheronstr. 12 F. W. v. Deventer en fam.. Haag, Westeinde 331 J. C. Drabbe, Vcisen, Ivanaalstr. 69 M. Carree—Droef, Haag, Lorcntzpl. 82 G. J. Ebbink, Haag, Javaslr. 64 C. J. W. Grimbrére, Amster dam, A. Boersstraat 31 J. Groenendijk, Wassenaar, Burchtstr. 2— G. J. v. d. Ham, Gorinchem, Groenmarkt 6 G. Höchter, Duisburg, Wasgaustr. 20 J. H. v. d. Hoek, Haarlem, v. Dortstr. 26 J. S. Bish—v. Ho- gezand, Haag, Heemskerkstraat 32 I. H. Houck, Deventer, Brinkpoortstr. 28 Ra den Koestomo en fam., Batavia Swan Ik Koo, Oegstgeest, Juffermansstr. 31 P. v. d. Laarse, Oegstgeest, Emmalaan 3 A. J. H. Laurs, Keboeloesan C. N. J. Lem mers, Oegstgeest, Geversstr. 47a J. R. M. C. v. d. Linde, Haag, Ericalaan 3 J. M. v. d. Linden, Haag, Krintzingerstr. 44 N. Lofvers, Haarlem, Leidschevaart 110 A. Maten en fam., Gorssel, Kapperallee J. M. Mesker, Haag, Marconistr. 100 B. R. Meijer, Dordrecht, Oranjelaan 63 E. Molt, Amsterdam, Zomerdijkstr. 41 J. v. d. Plas, Schiedam, Stadh.laan 31 W. Roos, Woubrugge, Noordeinde B 167 KT. J. v. d. BurgRos, Oegstgeest, Valkenb.weg 13 A. L. Schelling, Hillegersberg, Nach tegaallaan 16 J. G. J. Wiethof—Schepers Amsterdam, Kinderdijkstraat 69II W. H. C. Schukking, Utrecht, Mauritsstr. 90 J. C. H. Segaar, Voorschoten, Papolaan 94 J. J. Simons, Naarden, Amers.straatw. 52 A. Tobsmonova, Oegstgeest, Nassaulaan 17 H. M. Verkerk, Alphen a. d. Rijn, Gnep- hoek 43 M. E. JonkerWesterveld, Haag P. Gabriëlstr. 134 A. Wittebol, Zaandam, Nagouwbrug W. H, Zaaijer, Amsterdam, Z. Amstellaan 104. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J W Slebert—Blikman d J Chr KienjetVoskuil d Chr J de Groot Colpa d. OVERLEDEN: Chr v d Linden, wedr 75 j H Verhoeven—de Haas, vr., 66 j. GEHUWD: C B Heyn en S M J J Peeters ONDERTROUWD :J v Harskamp 23 j. en J Zirkzee 20 j. oP J den Ambtman 24 j. en I Seon 26 J. J H J v dLaar 33 j. en J H H v d Meer 42 j. C v Leeuwen 27 j en A Racké 29 j UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN RAADSAGENDA De eerstvolgende vergadering van den Raud onzer gemeente is bepaald op Maan dag a.s., 's avonds 7 uur. De agenda bevat de volgende punten: Voorstellen van B. en W. inzake aankoop van voetstraten; idem inzake overneming van het onderhoud van de Zuider-Nassau- straat; idem inzake verlenging van den geldigheidsduur van de beheersverordening van het grondbedrijf en wijziging van de beheersverordening voor de water- en licht- bedrijven; idem inzake de wijziging van de legesverordening; idem inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer W. van Bergen alhier q.q.; idem inzake aan koop van grond van Jhr. G. J. Stoop alhier; beroeming van drie leden voor het Burger lijk Armbestuur; benoeming leden van de eoremissiën van bijstand voor de water- en lichtbedrijven, het grondbedrijf en de open bare werken en van de commissiën voor het ontwerpen van strafverordeningen en het nazien der rekeningen; voorstel van B. en W. inzake verhuring van het winkelpand v. Mandersloostraat no. 1; idem inzake ver wisseling van een uitgelote obligatie der gemeente 's-Gravenhage; onderzoek van den geloofsbrief van den heer S. Groenen dijk; voorstel van B. en W. inzake het be zwaarschrift van het bestuur der zangver- eeniging „Hosanna" tegen heffing van ver makelijkheidsbelasting bij uitvoeringen van oratoria door die vereeniging. AANKOOP GROND Overeenkomstig het voorstel van de com missie van het grondbedrijf stellen B. en W. den Raad voor over te gaan tot aan koop van een tweetal perceelen grond aan de Van Boetzelaerstraat hoek Toussaint- straat. groot totaal 2360 A., van den heer Jhr. G. J. Stoop voor den prijs van f 2500 totaal. Volgens het door den Raad vastge stelde uitbreidingsplan zijn deze perceelen grond voor een belangrijk deel in de toe komst bestemd voor straataanleg. ten einde de verbinding tusschen de Van Boetzelaer straat en de Toussaintstraat te kunnen verbeteren. PRINSJESDAG De voorzitter der Oranje Garde schrijft Naarmate de wolken om ons hoe langer hoe donkerder worden en menig land ge bukt gaat onder de revolutiegeest of de geest der dictatuur, zien wij in ons land juist het tegenovergestelde, Oranje, die onza vrijheden reeds 4 eeuwen heeft gewaar borgd, staat te midden van ons volk, dat iedere gelegenheid aangrijpt om zijn liefde voor en trouw aan Oranje te uiten. Zoo is het ook op 15 September (opening Staten-Generaal). De Oranje Garde vertrekt om 8.30 uur met iedere Alphenaar of inwoner uit de omge ving. Wie maar eenigszins lean ga mee. Wij waarborgen u een goede plaats. 's Middags kunt u H. M. en H. K. H. ga deslaan bij de rijtoer, terwijl 's avonds een grootcfakkeloptocht met défilé wordt ge houden langs de belde Koningsvrouwen oo het Huis ten Eosch. De Spoorwegen warén zoo welwillend na de laatste trein uit Leiden, qic van 10.27 uur, nog een extr»* trein in te lasschen en wel om 11.40 uur uit leiden, zoodat allen aan dezen fakkeloptocht kunnen deel icmen Speciale retourkaarten zijn van Maandag 7 tot Zaterdag 12 September k f 0.85 ver krijgbaar Bloemhofstraai 27 van 810 uur en te bestellen bij de leden. De trein uit Den Ilaag, die aansluiting geelt op de laatste trein uit Leiden, ver trekt 11.23 uur uit Den Kaag. inkomst te Alphen circa 12 uur- DE A. R. LANDDAG De landdagbezoekers kunnen meegaan met de Oranje Garde. De heer J. Overduin zal dan na de opening der Staten zorg dragen, dat deze personen langs den kort en weg op Houtrust komen ln verband met het feit, dat de landdhg om circa 9 uur is afgeloopen willen wij nog even wijzen op de speciale trein die om 11.23 uur uit Den Haag vertrekt en dc e>tra trein uit Leiden om 11.40 uur naar Alphen, Zwammerdam en Bodegraven. Door de drukte, zullen velen de laatste trein, die om 10.27 uur uit Leiden vertrekt, hiet kunnen halen. Speciale retours a f 0.85 verkrijgbaar op ertoon van landdagkaart, Bloemhofstraat 27 waar ook nog toegangsbewijzen ver krijgbaar zijn van 712 September, van 8 10 uur 's avonds. Allen gaan of den geheelèn dag of alleen s avonds naar den landdag. EXAMEN MELKCURSUS Donderdagmiddag vond het examen plaats an de melkcursus gehouden door de Chr, Jonge Boeren en Tuindersveroen. „Eenaracht maakt macht". De jury bestond uit dc hee ren Ir. W. J. Huisman, rijkszuivelconsulent, J. Groenewegen van Zoetenneer en L. v. Leeuwen van Alphen. Alle cursisten konden diploma behalen nl. D C Joha; J P Voor bij; J D v d Akker Jr; P de Jong; C v Zwieten; G de Wit en J Verkade. De tech niek vertoonde een goede evenredigheid, ter wijl het algemeen aanzicht zeer goed ge noemd mag worden. Na afloop dankte de heer Huisman de cursisten voor hun ijver n den lieer Jac. Rijlaarsdam de leider van het bedrijf waar de cursus plaats vond, voor het beschikbaar stellen van het bedrijf, ter- vijl een der bestuursleden namens de cur sisten den voormelker M. M. de Jongh be dankte voor diens practische en den heer Huisman voor diens theoretische lessen. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos in geschreven 136 personen, waarvan 55 steun trekkend. terwijl bij de gemeentelijke werk- erschaffing een 7-tal personen zijn te werk gesteld. HAZERSWOUDSCHE DAMCLUB De gehouden jaarvergadering der Hazers- woudsche D.amvereeniging H.D.E. heeft tot resultaat gehad, dat de club het komende seizoen >voor de competitie zal uitkomen in het damdistrict „De Rijnstreek" en wel zeer aarschijnlijk met twee tientallen. Het ge kozen bestuur bestaat uit de heeren: A. J. an Tol, voorzitter; A. J. de Witte, secre'a- ris; L, Matze Azn.„ penningmeester; G. Ruis. 2e voorzitter en J. van Hoff, 2e secret,arts. De vereeniging hoopt Woensdag 9 Sept. haar gewone speelavonden weer aan te van gen, die gehouden worden in de bovenzaal van hotel „Hat oude Raadhuis", „FILADELFIA" De wekelijksche vergaderingen van de J. V. op G. G. „Filedelfia" zullen heden- avond weder aanvangen op de o eken de plaats en tijd. Jongelingen van 16 jaar kun nen zich als lid opgeven. HILLEGOM WINKELWEEK In verband met het feit dat de nieuwe verlichting in de Hoofdstraat en Molen straat Zaterdagavond om 8 uur in gebruik wordt genomen, hebben de winkeliers uit deze straten besloten een winkelweek te or gan! seeren. Aan deze winkelweek is een gratis verloting verbonden met zeer mooie prijzen, die te bezichtigen zijn bij den heer A. van Riek, Hoofdstraf 85. Om één of meerdere loten te verkrijgen moet men van 5 tot en piet 12 September bij de winkeliers inkoopen doen. Voor elke 50 cent die men besteedt ontvangt men gratis een lot. Te ven wordt voor de kinderen een letterprijs- vraag gehouden. Tijdens deze winkelweek zal er in de Hoofdstraat en Molenstraat muziek zijn en wel des Zaterdagsavonds van S—10 uur, en op de andere avonden van 8—9 uur, terwijl de Woensdag- en Donder dagmiddag extra gezellig zullen zijn. De winkels zijn die week tot 10 uur geopend en des Zaterdags tot 11 uur AUTO GESLIPT Gistermorgen slipte nabij de Twentsclie Bank een auto, komende uit de richting Haarlem, op de tramrails. De auto sloeg een slag over de kop. De drie inzittenden, een dame en twee heeren, afkomstig uit Amsterdam, kwam met den schrik vrij. Na dat de auto van een nieuw achterwiel was zien, kon de reis vervolgd worden, PERSONALIA Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. Schuman, die eenige jaren als commies ter secretarie alhier is werkzaam geweest, en thans hoofdcommies te Nieuwer-Amstel is, is met ingang van 15 September a.s. be noemd tot burgemeester van de gemeenten Lopilc, Jaarsveld en Wilüge-Langerak. KATWIJK AAN DE RIJN GEMEENTEBEDRIJVEN De belangstelling, die de reclamewagen van de Bedrijven der Gemeente Woensdag avond bij den optocht, voorstellende het Leven en het Bedrijf te Katwijk, trok, was een aanleiding om den wagen gisteravond nogmaals te laten uittrekken en wel naar Katwijk aan den Rijn. Ook daar trok de wagen buitengewone belangstelling. En geen wonder. Het. was een pracht stuk werk. Met de nieuwste toestellen werd den volke getoond, wat met electriciteit al zoo te bereiken was. Een tweehonderdtal lamp jes geven aan den wagen een fantastisch aanzien. Geen wonder, dat deze demonstra tie veel volk op de been bracht. Naar we vernamen zal deze wagen ook meegaan in den optocht te Leiden pp 3 October a.s, TUINBOUW Er was deze week een kleine verbetering te bespeuren in den groentenhandel. Hier mede bedoelen we dar. geen exportproduc ten als tomaten, augurken .komkommers, want gelukkig is men hier niet ingesteld op den export. De groenten voor hét bin nenland, bloemkool, bospeen, waspeen. pootuien, sla, behoefden niet door te draaien, doch bleven steeds nog flink bo ven den minimumprijs. Bospeen varieerde van f3.30 tot f5.20 per 100 bos, wel geen loonende prijs, doch perioden van een klei ne inzinking heeft men altijd gekend. Zoo ook met waspeen. Hiervoor kon ook iets hoogere prijs genoteerd worden dan vorige week, n.l. van f0.70 tot f 0.85 per kist van 20 K G. Voor uien was iets minder vraag met lagere prijzen. De noteering was aanvankelijk f2.20 tot 12.60 doch de laatste dagen was de noteering f 1.90 tot f 2.20 per 100 Tv.G. Dat wordt bedenkelijk. Voor aard appelen blijft de handel stil. De prijzen blij ven op hetzelfde peil. Beste zandeigenhei- mers van f 0.35 tot f 0.P0 per kist van 25 K.GKlei-eigenlieimers van f 0.35 tot f 0.50 De eers e late bloemkool wordt reeds ge hakt. Dat is vroeg. Alle producten zijn trou wens den geheelen zomer erg vroeg geweest en het nagewas staat er gunstig yoor. De RADIO DISTRIBUTIE Deutschl.e: 11.20 Parüs R; 13.05 Brussel 14.20 Londen 'R; 16.20 Keulen; 17.20 Brussel 18.50 Parüs R: 19.50 Keulen; 20.05 Beromur 20.40 Droltwlch; 22 Londen Reg; 22.40 Wei of diversen Programma 4: 8 Brussel VI: 10.35 Londei 11.20 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.50 Droit ZATERDAG 5 SEPTEMBER Programma 3. 8 Keulen; 8.45 Diversen: 10.50 eutselil-s; 11.20 Parüs 'R: 12.20 Brussel VI; 14.20 Idem Fr; 14.50 Parüs R; 15.20 Brussel Fr; 6.20 Keulen; 20.05 Beromunster; 20.30 Keulen; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Boedapest of dlv.; 23.05 Parüs Radio Dgramma 4; 8 Brussel VI; 10.35 Londen R; 13.20 Droltwlch; 16.35 Londen R; 17.35 Drolt wlch; 18.20 Diversen; 18.50 Droitwich; 20.20 Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Augustus tot en met Zondag 6 September a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wilhei- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274 bloemkoolprijzen gingen aanvankelijk zacht aan naar boven, doch Woensdag ging het reeds in vlugger tempo. Was begin dezer week de hoogste prijs voor 1ste soort tot f 7.50 per 100, Woensdag 1.1. liep de prijs ge leidelijk op tot f 10.80 bereikt werd. Er was toen op het laatst der veiling schijnbaar een tekort rpet gevolg snel oploopen der prijzen. Tweede soort bracht van f 2.70 tot f 5.10 per 100 op. Sla komt er weinig. De prijs is vrij laag. Van f 0.50 tot f 0.70 per 100. Doch het is niec prima kwaliteit. KOUDEKERK HERDENKING 50-JARIG BESTAAN CHRISTELIJKE SCHOOL Op Woensdag 9 September a.s. hoopt het bestuur der School met den Bijbel te Kou dekerk en Hazerswoude aan den Rijndijk het 50-jarig bestaan der school te herden ken in een samenkomst in de Geref. Kerk alhier, aanvangende 's avonds om 7 uur. Ds. H. Haspers, Geref. predikant alhier, hoopt de feestrede te houden. Ook zullen bestuursleden, oud-leerlingen, afgevaardig den van colleges en anderen het woord voeren. Een en ander zal afgewisseld wor den door muziek en zang. LEIMUIDEN RAADSVERGADERING Aanbieding Gemeenterekening 1935. Benoeming gemeenteontvanger. Con trole op de inning van tolgelden. De Raad dezer gemeente kwam Donder dagmorgen in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burge meester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notu len worden vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van o.m, de navolgende ingekomen stukken. Schrijven van de Ministers van Finan ciën en Binnenlandsche Zaken, waarbij do uitkeering in de wedden van burgemeester en secretaris over het jaar 1936/37 wordt bepaald op f 2541.53. Schrijven van de Ministers van Finan ciën, Binnenlandsche Zaken en Sociale Za ken d.d. 22 Juli 1936 waarbij bepaald wordt dat de gemeente een extra bijdrage in de werkloosheidskosten zal ontvangen van f 4125. De Voorzitter deelt mede, dat van het be stuur van de Tentoonstelling Vee en Bo demproducten „Vebo" te Leiden is ingeko men een verzoek om een subsidie beschik baar te stellen van f 25. De Raad vindt geen termen aanwezig ora tot beschikbaarstelling van een subsidie over te gaan. Gemeenterekening 1935 Aangeboden wordt de gemeenterekening dienst 1935. Gewone dienst: ontvangsten f 77.581.65; uitgaven f 78.249.64; nadeelig slot f 667.99. rekening dient echter 'gehouden te worden met de omstandigheid dat de laatste 30 pCt. extra-bijdrage in de werkloosheidslasten nog niet zijn ontvangen, zoodat het eigen lijke nadeelig slot nog met f 1094S3 ver meerderd dient te woi'den. Kapilaaldicnst: inkomsten f 16.597.85; uit gaven f 16.583.04; batig slot f 14.81. De Voorzitter verzoekt de heeren H-, Heenk, P. Rietdijk en W. Koot zitting te wil len nemen in de Commissie belast met het onderzoek der rekening dienst 1935. Benoeming Gemeente-ontvanger Van Gedep. Staten is een schrijven ont vangen, waarin medegedeeld wordt, dat zij zich met de benoeming voor den tijd van een jaar van den heer J. M. Westen tot ge meente-ontvanger niet kunnen vereenigen. Zij verzoeken den Raad het besluit waar bij de heer J. M. Westen wordt benoemd tot ontvanger, in te willen trekken. De Voorzitter deelt mede, dat de Raad in April besloot om den den heer J. M. Wes ten tijdelijk te benoemen, omdat de ambte naar ter secretarie A. C. Westen de ver- eischte leeftijd van 23 jaar nog niet had. Gedep. Staten hebben echter geen bezwaar er tegen dat de heer J. W. de Ren tot 1 April a.s. nast het secretarisambt ook nog dat van ontvanger blijft waarnemen. Voor de benoeming van een gemeente ontvanger in de op 1 April 1937 komende vacature, is door B. en W. de navolgende aanbeveling opgemaakt: 1. A. C. Westen; 2. J. W. de Ren. De heer A. C. Westen wordt met algemeene stemmen tot ontvan ger der gemeente benoemd. Van de Wed. VisserVisser, te Apel doorn, zijn een tweetal bezwaarschriften te gen haar aanslagen in de straatbelasting 1936 ingekomen. De Raad besluit afwijzend op deze bezwaarschriften te beschikken. De Voorzitter deelt mede, dat van de Kerkeraden der Ned. Herv. Gemeente, en Geref. Kerk te Oude-Wetering, zoomede van het R.-K. Par. Kerkbestuur een schrijvon is ingekomen, waarin verzocht wordt maat regelen te willen treffen dat het in de toe komst niet meer voorkomt, dat personen zich grootendeels ontkleed op jachten va rende door de Oude-Wetering bevinden. Op voorstel van B. en W. wordt artikel 33c zoodanig gewijzigd, dat het komt te lui den als volgt: Het is verboden, zich in of op het open baar water te bevinden, ontkleed of gekleed met een zwembroek of niet-behoorlijk zwem- of badpak. B. en W. hebben aan het gemeentebe stuur van Alkemadc gevraagd om in een volgend seizoen, wanneer deze verordening van, kracht zal zijn, door de gemeentepoli-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6