JAN DE RUYTER'S Generale Synode Geref. Kerken Nutsspaarbank BREDA 74UGGET VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Bovenstaand toestel, dat een Engelsche firma bij een Amerikaansche vliegtuigenfdbriek bestelde, zal niet per Het slot der Italiaansche legermanoeuvres werd gevormd door een troepenparade, waaraan door duizenden man boot worden verscheept, doch zal rechtstreeks van New-York naar Londen worden gevlogenschappen werd deelgenomen. Op den achtergrond een deel van het mechanisch oorlogsmateriaal. iEen miniatuur auto wordt vervaardigd door een Engelsche fabriek en verkocht voor plm. f 600 (p.st. 80). 't Wagentje kan 'n snelheid ontwikkelen van ongeveer 70 K.M, per uur Het bezoek van generaal Rydz-Smigly aan Frankrijk werd besloten met een bezoek aan Reims en omgeving, waarna door president Lebrun aan den höogen Poolschen gast het legioen van eer werd overhandigd. Onze Sigaren industrie VRAAGT NU TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD RECHTSTREEKS aan Verbruiker! W(J leveren U reeds een 6 ets. kwaliteit sigaar voor f 3.per 100 stuks, prima Sum. of Vorsten!.; idem 8 cents kwaliteit voo- f4.per 100 st.; een 10 c. Havana Melange licht en geurig. Sum. of VorstenL A. VAN OMMEN Co., Zondagsarbeid in drukkerijen Request van het R.K. Werklieden verbond Het R.K. Werkliedenverbond in Nederland heeft in een schrijven aan den Raad van Mi nisters bezwaren geuit tegen de vergunning aan een ongeorganiseerden drukker voor overwerk en Zondagsarbeid. Het Verbond acht deze vergunning betreu renswaardig uit sociaal en godsdienstig oog punt. Hit acht een Zondagavondblad over bodig. De vergunning randt de godsdienstige overtuiging van een groot deel der bevol king aan. Het Verbond stelt de vraag of het niet dringend gewenscht ware geweest, dat vóór de minister van Sociale Zaken zijn be slissing, die afweek van de opvatting van den directeur-generaal van den Arbeid, nam, de door de regeering ingestelde bedrijfsraad voor de typografie was gehoord. Het Verbond verzoekt den Raad van Ministers de genomen beslissing ongedaan te maken. GEEN POLITIEKE OPTOCHTEN TE ALMELO De Burgemeester van Almelo, rar. M. Slichterman, heeft alle politieke op tochten in deze gemeente verboden, De zesde hoogleeraar te Kampen. Benoeming uitge steld tot Ï939 De Zending onder de Joden De ge zangenkwestie De con clusie tot behoud der ge zangen aangenomen Nadat de Synode gistermorgen in comité was bijeengekomen, vangt te 2 uur de open bare zitting aan met het zingen van Psalm 42 3 en 4. Aan de orde is de bespreking over den Nederlandschen Zendingsraad, waarover Ds. A. Pos, Djokjakarta, heeft gerapporteerd. De conclusie strekt het contact met den Nederlandschen Zendingsraad te bestendi gen. Nadat Prof. Dr. F. W. Grosheide, Amsterdam, deze conclusie nader heeft toe gelicht, heeft de Synode haar aangenomen. Advies Zendingszaken Ds. W. Breukelaar, Santpoort, en Ds. D. Pol, Rijsoord, worden door den prae- ses namens de Synode verzocht, tijdens de zittingen der Synode haar van advies te dienen over zendingszaken. Het besluit omtrent den zesden hoogleeraar De praeses deelt mede dat de Commis sie, die de Synode moet adviseeren over de vijf voorstellen betreffende den zesden hoogleeraar, zich heeft vereenigd met het volgende voorstel: De Generale Synode, met belangstelling kennis genomen hebbende van de uitspraak van de hoogleeraren der Theologische School inzake de wenschelijkheid van de benoeming van een zesden hoogleeraar en van de voorstellen van het Curatorium in zijn meerderheid en van zijn minderheid, niet in het bezit gesteld van een uiteen zetting van de gronden van de bovenge noemde wenschelijkheid, zooals die ook door het Curatorium (in zijn meerderheid) is uitgesproken; draagt het Curatorium op deze uiteenzetting met nadere voor stellen bij de e.v. Generale Syno de in te dienen, en overeenkomstig zijn eenparig voorstel de tijdelijke benoeming van een lector in het Latijn en in het Grieksch zoo spoedig mogelijk te doen ge schieden. Dit voorstel, dat onderteekeud was door Dr, K. Dijk, Dr. W. A. van Es, Prof. Dr. G. M. den Hartogh, Ds. H. Meijering, Ds. W. W. Meijnen, Prof. Dr. K Schil der, Dr. G. K. Schoep en Ds. J. L. Schou ten, wordt door de Synode zonder dis cussie aanvaard. Zending onder de Joden De praeses stelt aan de orde het rap port van Deputaten voor de Zending onder de Joden, en verzoekt de drie betrokken missionaire predikanten Ds. C. Kapteijn, Amsterdam; Ds. Jac. van Nes Czn., 's-Gravenhage; en Ds. R. Bakker, Rotter dam, zitting te nemen als adviseerende leden. Over het Rapport waarvan een uittrek sel alsmede de conclusies, bereids in ons blad zijn opgenomen rapporteerde Ds. A. S c h e e 1 e., Kapelle-Biezelinge. Aan de discussie wordt deelgenomen door Ds. D. Hoek, Enkhuizen, en ouderling G M anni, Rotterdam, die beiden opmerkin gen maken over het aan de Synode ter goedkeuring voorgelegde contract met de Kerk van Rotterdam. Ds. Jac. van Nes Czn., 's-Gravenhage, voert uit een ander oogpunt ook hierover het woord. Spr. stelt er prijs op te verkla ren dat z. i. de contracten der drie zenden de kerken gelijkluidend behooren te zijn. Hij wenscht verder, dat de Synode besluit het Intern. Comité voor de Jodenzending gedurende vier jaren met 150.— per jaar te steunen. Dr. G. K. Schoep, 's-Gravenhage, zet deze beide wenschen in een voorstel om. Ds. C. Lindeboom, Amsterdam, spreekt zijn leedwezen er over uit, dat Ds. van Nes de contracten der zendende kerken op de Sy node ter sprake brengt. Wat de bijdrage aan het Intern. Comité betreft, spr. meent dat de Synode zich financieel niet moet binden. Ds. J. J. Miedema, Groningen met Ds. C. Lindeboom behoorende tot de Depu taten beantwoordt voorts, evenals de rapporteur, de gemaakte opmerkingen. Na do discussie trekt Dr. Schoep zijn voorstellen in, waarna de Synode zich ver- eenigt met de door de Commissie voorge stelde conclusies (o.m. contracten met de kerken van 's-Gravenhage-Oost en Amster dam bestendigen; het contract met Rotter dam goed te keuren). De praeses bidt de msisionaire predi kanten Gods zegen toe op hun arbeid, op dat velen van de verstokte Joden komen tot aanvaarding van den eenigen Naam onder den hemel tot zaligheid gegeven. Evangelisatie In België Het rapport van de deputaten over den Evangelisatiearbeid in België wordt uitge bracht door Ds. P. van D ij k, Zaandam. In dit rapport is de arbeid in Brussel en in de voorsteden besproken; te Denderleeuw is een Christelijke School geopend. Verder spreekt rapporteur over het werk te Gent, Antwerpen en Mechelen. De geestelijke nood in België is groot, besluit het rapport, doch deputaten spreken hun blijdschap uit, dat onder 's I-Ieeren zegen de evangelisatie- arbeid, ondanks veel tegenstand, voortgang mocht hebben. De heer L. J. Schalekamp, Klundert, heeft aan de Synode ontslag als deputaat verzocht Ouderling J. F. Weerstra, Witmarsum, brengt het financieel verslag uit en rappor teert hierna namens de adviseerende Com missie. Na een toelichting van Ds. W. W. Meij- n e n, Dordrecht, heeft de Synode de con clusies w.o. opwekking tot steun aan dezen arbeid aangenomen, onder dank zegging aan deputaten voor hun arbeid. Ds. N. Duursema, Nieuw-Am sterdam, rapporteert over de 109 bezwaarschriften tegen de uitbreiding van den bundel „Eeni- ge Gezangen". De commissie, zegt spr., heeft van al deze bezwaarschriften ernstig kennis genomen en wijst er op. dat velen dezer bezwaarschriften van groepen belijden- Cparen bevordert Volkswelvaart CATHARINASTRAAT 15 RENTEBEREKENING 3o/0 ',-JAARS Schoolsporen - Spaarbusjes - Safe-inrichting de leden afkomstig zijn. Adressanten hebben acht redenen tegen de uitbrei ding van den gezangenbundel ontwik keld. De commissie gaat deze in het rap port uitvoerig na en zegt evenwel geen enkel ernstig bezwaar ontmoet te heb ben, gegrond op Gods Woord. Rappor teur deelt mede dat de bezwaarschrif ten geteekend zijn door 3153 belijdende leden uit 66 kerken. Er waren, zegt spr., ook eenige brieven ingekomen van leden, die uitbreiding der Gezangen wenschen. De commissie besluit haar rapport met het voorstellen van een aantal conclusies, waarin o. m. wordt uitgesproken, dat de Synode de bezwaren tegen den uitgebreiden Gezangenbundel niet acht te berusten op gronden, ontleend aan Schrift en Belijdenis, en derhalve het besluit der Synode van Middelburg om trent de uitbreiding der Gezangen niet terugneemt. Aan de discussie wordt in de eerste plaats deelgenomen door Dr. H. Ka a j a n, Utrecht, die het rapport, dat van groote wijsheid getuigt, met genoegen heeft gehoord. Wij gaan niet op zij, zegt spr., voor de bezwa ren, maar wel meent hij, dat vooral de ouderlingen moeten medewerken om deze bezwaren weg te nemen. Prof. Dr. S. G r e ij d a n u s, Kampen, lid der rapporteerende commissie, zegt dat hij voor het rapport geen verantwoording wil dragen, zooals spr, in de commissie-verga dering heeft verklaard. Sedert de Synode van Middelburg zijn spr.'s bezwaren tegen de uitbreiding der Gezangen versterkt. Het rapport wordt door spr. bestreden door er o. m. op te wijzen, dat de Psalmen, die een geheel bijzondere plaats innemen, worden verdrongen. Zoo moet het meerdere de Psalmen wijken voor het mindere: de Gezangen. Historisch is dat altijd zoo ge weest, betoogt spr. Hij zegt verder, dat de Gezangenbundel ook geen bevrediging schenkt aan de voorstanders, die iets an ders hadden verwacht en nu om meer Ge zangen vragen. Spr. wenscht dat juist nu de Synode zal terugkeeren en de gezangen terug nemen. Wij moeten ons, zegt spr., alleen houden aan de berijmde gedeelten van de H. Schrift, en al het andere moet aan den kant. Prof Dr. J. Ridderbos, Kampen, be veelt aan een redactiewijziging in het slot der conclusies. Ds. H. de Bruyn, Nieuwendijk. wenscht te zien uitgesproken, dat de Gezangen met wijsheid en voorzichtigheid moeten worden gebruikt. De dienaren des Woords moeten blijk geven den toestand van vele gemeen ten te kennen. Ds. J. D o u m a. Arnhem, heeft geen be hoefte te repeteeren hetgeen in 1930 te Arn- ROFFELRIJMEN DAAR HOOR JE BIJ 1 Gij jonge man en jonge vrouw, Gij ouderen, vergrijsd in trouw, Gij fiksche kwant en struische meid, Die ons beginsel mee belijdt, Gij allemaal van noord en zuid, Van oost en west, trekt mee er uit, Laat onze eendracht machtig zijn Op Prinsjesdag rondom Colijn! Dus: naar Den Haag op Prinsjesdag, Met veel oranje en gevlag Ter eere van de Koningin; Maar prent je dit toch duchtig in: Wij zijn goed „Anti", dus: er vóór Dat boot en tram en bus en spoor Op Prinsjesdag beladen zijn Met medestrijders van Colijn. Is het Oranjefeest voorbij Dan trekken ivij in bonte rij Naar Hontrust, waar een ongedacht Span eerste klasse sprekers wacht: De voortrekkers van de partij, Die in de strijd staan, zij aan zij, Die daders van hun woorden zijn: De staf van Kapitein Colijn. Is dat reeds opzichzelf een feest, Bij duizenden, van eenen geest Bezield, begeesterd door hun gloed, Die in het lied zich uiten moet, Bijeen te zijn op zulk een uur En je te warmen aan hun vuur, Het wordt een ongekend festijn Omdat Colijn er ook wil zijn. Dat groote feest van de partij, Daar hoor je allen, allen bij, Van klein tot groot, van jong tot oud, Om er te worden opgéboinvd In het geloof, en tot de strijd Perfekt te worden voorbereid, Want weet: de strijd zal hevig zijn Om het beginsel van Colijn. (Nadruk verboden) LEO LENS hem en in 1933 te Middelburg is gezegd. De zaak is toen geheel doorgesproken. Verder vereenifit spr. zich gaarne met het rapport: hij prijst de loyaliteit van den rapporteur en wenscht de meest mogelijke publiciteit van het rapport Prof .Dr. K. Schilder, Kampen, heeft persoonlijk geen bezwaar tegen den uitge breiden Gezangenbundel, maar hij denkt met medelijden aan vele eenvoudige leden onzer Kerken, die met deze zaak zitten en er bedrukt over zijn. Men behoeft zich, zegt spr., hierover niet zoozeer te verwonderen als men bedenkt hoe ons jaren achtereen is ingestampt: alleen Gods Woord -in Gods huis. Spr. gevoett zich daarom over de con clusies bezwaard, omdat hij vreest dat als de Synode geen tegemoetkomende houding aanneemt tegenover de door spr. bedoelde eenvoudige menschen. wij dezulken, die God hartelijk liefhebben, voor het hoofd stooten. Als men alleen zingt wat in Gods Woord staat is mo gelijk de actie tegen den uitgebreiden Gezangenbundel den kop in te drukken. Specialiteit trc Waterdicht Schoeisel/ Ervaring sedert 1852 DE IDEALE SCHOENWAS Geelt de mode aan DUIFJES K i nder*schoenen Goed schoeisel in de kinderjaren Zal later heel veel last besparen N.V „CEVAB0" SCHOENFABRIEKEN MOERGESTEL Fa. Ten slotte vraagt spr. daarom een mo- dus-vivendi. De Praeses zegt dat er dan een com missie moet komen, die de Synode in een volgende zitting van advies kan dienen. Prof. Dr. V. H e p p, Amsterdam, en Dr. W. A. van Es, Leeuwarden, achten deze con-.missie ongewenscht. Eerstgenoemde brengt in herinnering, dat in 1923 reeds eer nenVO€rlg rapport over de zaak is versche- Dr. K. D ij k, 's-Gravenhage, stelt nu voor, de discussies te beëindigen, waar toe de Synode met groote meerderheid besluit. Daarna worden de conclusies behoudens eenige heden aan te bren gen redactiewijzigingen met zes stem men tegen aangenomen. De zitting wordt verdaagd tot hedenmor- ■gen 9 uur,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5