Irun is bij verrassing genomen VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 EERSTE BUAD PAG. 3 De Spaansche burgeroorlog De non-interventie-besprekingen Nog steeds wapenleveringen 1 Naar de speciale correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, zijn de troepen van generaal Mola er van morgen om zeven uur in geslaagd de stad Irun, om het bezit waarvan zoo verbitterd gestreden is, te veroveren. Gebruik makend van het nevelachtige weer konden de rechtsche troepen door een verrassende manoeuvre tot de op ongeveer 800 meter voor de stad gelegen voorloopige stellingen doordringen. Na een kort geweer- en mitrailleurvuur ge lukte het den opstandelingen de regee- ringsaanhangers terug te dringen, die zich daarop in wilde vlucht over de in ternationale brug bij Hendaye op Fransch gebied in veiligheid trachtten te brengen. j Terwijl gistermiddag de regeerings- troepen van Irun uit nieuwe batterijen onafgebroken de hoogte van San Mar- cial met granaten bestookten, zonder evenwel schade van beteekenis aan te richten, bouwden de nationalisten zich versterkte posities op de heuvelen, die Irun beheersohen. De mannen van het vreemdelingen legioen, die strijden aan de zijde der nationalisten, rukten ter versterking aan, kleine loopgraafkanonnen met zich mee trekkend, die van tijd tot tijd in stelling werden gebracht, om het vijan delijk vuur tot zwijgen te brengen. Van alle zijden dringen de nationale strijdkrachten langs den oever van de Bidassoa vooruit, over den weg naar Irun en San Marcial. Duidelijk was van de hoogten van Beho- bie te zien, hoe stoeten muilezels langs de steile berghellingen klommen, achter het front der nationalisten, om de manschap pen te voorzien van machinegeweren, on derdeden van kanonnen en munitie. In Behobia, tegenover het Fransche Beho- bie, was het rustig, doch tegen den middag leefde daar de strijd fel op. Van Fransch gebied af zag men, hoe gewonden werden weggebracht en ambulance-wagens weg reden in de richting van Irun. De gevaren trotseerend trachtten de laatste bewoners yan het bedreigde stadje nog hun have en goed zooveel mogelijk op Fransch gebied in veiligheid te brengen. Onophoudelijk knettert door de straten van Behobi^, dat zich gedeeltelijk reeds in handen der nationalisten bevindt, het ge weervuur. Een regen van verdwaalde kogels komt neer op Fransch gebied, waar reeds .verscheiden personen, o.a. twee leden van de mobiele garde zijn gewond. Langzaam dringen de Marokkaansche legionnairs op. Elke straat, elk huis wordt hardnekkig door volksfrontmilitie verde digd, uit ieder venster knallen de schoten. Maar de kanonnen der nationalen houden de stad. evenals Irun, onder vuur, terwijl om half zes een nieuw bombardement op beide steden werd gericht door Franco's vliegtuigen. Behobia is onhoudbaar. Een aantal mili ciens van het Volksfront gaf den strijd reeds op en vluchtte op Franschen bodem. Om acht uur hield nog slechts een kleine groep volksfronters stand. De val van het plaatsje kon toen ieder oogenblik worden Verwacht Inmiddels was ook een batterij der natio- 'nalisten op de hoogte van San Marcos in actie gekomen; ze richtte het vuur op den landweg van Irun naar Fontarrabie en te- zelfder tijd werd in Irun het vuur op de van San Marcial naar Irun leidende helling geopend. Door tegenvuur der rechtschen werd de ïusschen San Marcial en Irun gelegen en door de regeeringstroepen bezette fabriek in brand geschoten, nadat deze in den loop van den middag reeds door een nationalis tisch vliegtuig bestookt was. De verrassende stormaanval der nationa listen heeft inmiddels het lot van Irun be slist. Het radiostation van Cadix deelt mede, 'dat de colonne-Yague oprukt naar Toledo, zonder veel tegenstand te ontmoeten. Anderzijds meldt een communiqué der Catalaansohe regeering, dat de rechtsche troepen in Huesca geheel zijn ingesloten en dat alle verbindingen verbroken zijn. De Volksfronters zouden in de straten van de stad zijn doorgedrongen, waar hevig wordt gevochten. Op het Spaansche schip „Uruguay", dat voor Barcelona ligt en door de regeerings troepen is ingericht tot gevangenisschip zijn drie artillerie-officieren, een kolonel en twee kapiteins, ter dood veroordeeld. Zij worden beschuldigd in de kazerne van San Andre in Barcelona den opstand te hebben geleid. Protest tegen wapenleveranties De vroegere Spaansche gezant te Lon den, markies Merry del Val, be vindt zich op het oogenblik weer te Londen, in opdracht van de generaals Cabanellas, Franco en Mola. Hij is door hen gemachtigd te verkla ren, dat nooit eenig deel van Spaansch grondgebied, hetzij in Europa,* hetzij daarbuiten, beloofd is aan een buiten- landsche mogendheid. Verder verklaarde de markies, dat geen van de drie generaals fascist is en dat de voorloopige regeering in geen enkel opzicht als een fascistisch regime kan gelden. Volgens een bericht via den radio-zen der Burgos heeft de nationalistische junta onder leiding van generaal Caba nellas bij de Fransche regeering krach tig geprotesteerd tegen de openlijke on dersteuning van de volksfronttroepen met oorlogsmateriaal. De opmerkzaamheid der publieke opinie wordt erop gevestigd, dat uit Frankrijk da gelijks geschut, machinegeweren en muni tie en zelfs officieren en manschappen naar Spanje worden gezonden. De juta protesteert eveneens ertegen, dat volksfrontvliegtuigen bij de gevechten op het Bidassoa-front ongehinderd als gevaar dreigde over de Fransch-Spaansche grens konden vliegen en op Franschen bodem landen, om daar te blijven, totdat h?t ge vaar van de zijde der nationalistische vlieg tuigen was geweken. Intusschen heeft de Fransche regeering van de Spaansche regeering te Madrid be richt ontvangen, dat 24 vliegtuigen van Tta- liaansche herkomst te Vigo zouden zijn aangekomen. De non-interventie-commissie De sovjet-unie, Hongarije en Finland heb ben zich bereid verklaard, zich in de coör dinatiecommissie inzake non-interventie in Spanje, die te Londen bijeen zal komen, te doen vertegenwoordigen. De financieele secretaris van de Britscbe schatkist, Morrison, heeft een zitting ge presideerd van het interdepartementaal comité, dat is samengesteld uit vertegen woordigers van verschillende departemen ten der regeering en gevormd is met het oog op de instelling van een internationale commissie, die zich moet bezighouden met de kwestie der non-interventie. Dit interdepartementale comité zal de doelmatigheid bespreken der reeds van kracht zijnde maatregelen ter verhindering van het leveren van wapenen en vliegtui gen aan Spanje. Het comité zal ook de mo-, gelijkheid bespreken van toepassing van andere maatregelen, welke door de inter nationale commissie kunnen worden aan bevolen. Naar aan Reuter officieel is medegeé is Duitschland in beginsel bereid, een ge delegeerde te zenden naar Londen om zit ting te nemen in de internationale commis sie inzake non-interventie in Spanje. Voor af moeten dan echter de kwestie van de competentie van de commissie en de werk wijze geregeld worden. Italiaansche oorlogsschepen naar Spanje De Italiaansche regeering heeft besloten de Italiaansche vlootstrijdkrachten in de Spaansche wateren te versterken. Dit besluit is een onmiddellijk gevolg van den eergisteren op den Italiaanschen on derdaan Umberto Fasanella in Barcelona gepleegden moord. De Rooden, aldus luidt het in een desbe treffende mededeeling van de Italiaansche regeering, zouden Fasanella, die een vrouw en zeven kinderen achterlaat, hebben ver moord wegens het feit, dat in zijn woning heiligenbeelden werden aangetroffen. Dit is nu reeds het zesde Italiaansche slachtoffer sedert het begin der wanorde lijkheden. Dreigende mijnstaking in Wales Tengevolge van oneenigheden tusschen den vakbond van Zuid-Wales en de werk gevers, koestert men ernstige vrees, dat de volgende week 128.000 mijnwerkers in sta king zullen gaan. Deze vrees is nog versterkt doordat in de Bedwasmijn, middelpunt van het geschil, het werk reeds plotseling is neergelegd. Achthonderd mijnwerkers, de ochtend ploeg, hebben zich in de mijn gebarricadeerd en weigeren boven te komen, tenzij hun eisch tot erkenning van de mijnwerkers- federaüie wordt erkend. Een afvaardiging van de federatie heeft weer een onderhoud gehad met den minis ter van mijnwezen te Londen. GREUS OCR BAïJCISOtC PROV1WC SpooOWE&OJ PROVIMCIC&REUZCU VVlSKAYA(BlStCAJC) A.ALAVA G- Guipuzcoa BRITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT IN PALESTINA Tijdens vuurgevecht bij Toelkarem Staat van beleg in het heilige land Nabij Toelkarem isx een hevig ge vecht geleverd tusschen Arabische en Engelsche strijdkrachten, waaraan ook door militaire vliegtuigen werd deelgenomen. Een Engelsch vliegtuig is daarbij neergestort. De bestuurder en de bedienaar van den mitrailleur werden gedood. Een tweede officier-vlieger werd ge wond, maar hij kon zijn toestel zonder verdere schade aan den grond zetten. Tijdens het gevecht werden voorts nog een officier en twee soldaten ge wond. Het Britsche kabinet heeft zich gister uit voerig bezig gehouden met den toestand in Palestina. Besloten werd niet in te gaan op dc bemiddelingsvoorstellen van den minister van buitenlandsche zaken van Irak, welke een pacificatie van het land beoogen op ba sis van een voorloopige stopzetting der jood- sche immigratie. Merkwaardig in dit verband is, dat de En gelsche legermanoeuvres in Sussex, die gis ter een aanvang zouden nemen, geheel on verwacht zijn afgelast. In welingelichte krin gen is men van meening, dat deze maatregel met het opleven van den strijd in Palestina verband houdt, en vermoedt men, dat nog meer militaire versterkingen daarheen zul len worden gezonden. Men houdt ernstig rekening met de afkon diging van den staat van beleg voor geheel Palestina. Spanningen in Rusland Stakingen en arrestaties Te Leningrad is bekend gemaakt, dat een viertal generaals, verdacht van Trotski-ïsti- sche sympathieën, is gearresteerd, te weten Schaposchnikof, Schmidt, Kusnezof en Tu- liun. De vertegenwoordigers der vroegere recht sche en linksche oppositie, tegen wie, zoo als bekend, een instructie wordt gevoerd, o.a. Radek, Bucharin en Rykof, zijn, naar verluidt, eveneens gevangen genomen. De „Matin" meldt, dat de in de unie der Sovjet-republieken heerschende agitatie thans ook de arbeidersmassa begint aan te grijpen. In het industriegebied van Magnitogorsk zou een samenzwering zijn ontdekt. De lei ders der zgn. Tabakofbeweging, een vriend van Tomski, die, zooals men weet, onlangs zelfmoord heeft gepleegd, daar ook zijn naam in het proces-Zinovjef c.s. was ge noemd, zou samen met twaalf anderen zijn gearresteerd. Tabakof zou het gelukt zijn de slechtbe- taalde arbeiders in het Donetsbekken om zich te verzamelen, waarbij de- door de Sta- chanofbeweging te voorschijn geroepen oa-> tevredenheid hem zou hebben geholpen. j Thans zou de politie een heel net van comité's hebben ontdekt, die bezig waren met de voorbereidingen van een stakings actie, waarmede tegelijkertijd opstanden on der de boeren en in het roode leger zouden gaan. Japansch eskader naar China Gevolg van Tsjengtoe-lncident Het derde Japansche vlooteskader heeft, in verband met het Tsjengtoe-incident, order ontvangen, naar de Jang Tse Kiang op te stoomen. Vice-admiraal Oikawa,- de commandant van het derde eskader, is aan boord van 't admiraalschip „Izumo" uit Port Arthur te Shanghai aangekomen. Te Tsjoengking zullen twee kanonneer- booten gestationneerd worden en te Nan king, Koekang, Hankou, Tsjangsja en Tsjang een. De vertegenwoordigers van het ministerie an Oorlog en Marine te Tokio hebben in tusschen heden opnieuw het incident van Tjengtoe besproken, naar aanleiding van het officieele rapport, dat is ontvangen van den secretaris van de Japansche ambassade in China, Matsumura en van den Japan- schen consul te Tsjoeng King, Kasuya, die ter plaatse een onderzoek hebben inge steld naar het incident. De definitieve houding van Japan zal worden vastgesteld, nadat nog rapport zal zijn ontvangen van den ministerieel en amb tenaar, die met officieele opdracht naar Tsjengtoe is gezonden namens de Japan sche departementen van Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Marine. Volgens berichten in de pers hebben de Japansche inwoners van Hankou besloten een resolutie naar Tokio te zenden, waarin wordt verklaard, dat het incident van Tsjengtoe een gevolg is van de anti-Japan- sche politiek van de Chineesche regeering en waarin het Japansche gouvernement wordt aangespoord, vérstrekkende maatre gelen te nemen, om dergelijke incidenten ii de toekomst te voorkomen. BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN Stijve armen door rheumatiek Nu weer gezond als een vlsch „Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen, en als ik een paar minu ten had gezeten, werd het een hcele toer om weer overeind te komen. Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel dat ik al mijn kracht noodig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zóó machteloos, dat ik mij bezorgd begon af te vragen of ik nog wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerde verscheidene middelen, maar tevergeefs. Na een flacon Kruschen Salts ging ik mij een beetje beter voelen. Ik verbruikte nog twee flacons, en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in mijn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zij Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond als een visch." A. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot betere natuurlijke werking Worden aangespoord, voorkomt U ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen zooals het urine zuur, dat maar al te dikwijls de oorzaak is van rheumatiek, ischias, spit e.d. Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een af doende verwijdering van afvalstoffen, door dat zij Uw afvoerorganen, ingewanden, lever en nieren, aansporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheumatische pijnen verminderen ont tenslotte geheel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam voorkomt (Adv.) EEN NIEUWE CCEAANVLUCHT Van Florida naar Wales in 15 uur 1 De beide Amerikaansche vliegers M e r- rill en Richman hebben van uit Jacksonville in Florida een oceaan- ivlucht uitgevoerd met als einddoel de Britsche luchthaven Croydon. De over tocht duurde 15 uur, doch kwam in Wales door benzine-gebrek en tengevol ge van een on weder, tot een ontijdig einde. De vliegers werden hierdoor ge dwongen tot een noodlanding in Car marthenshire, vanwaar zij echter hun tocht naar Croydon hopen voort te zetten. Hun toestel, de „Lady of Peace", onder hield gedurende heel de reis draadlooze te lefoonverbinding met Amerika In een beschrijving van hun tocht, welke hij na de landing in Wales gaf, verklaarde Richman, dat het toestel midden boven den Atlantischen Oceaan plots met den neus omlaag dook. „Wij werden beiden", aldus Richman, „uit onze stoelen geworpen en waren een oogen blik werkelijk bang. Verscheidene minuten moesten we vechten om de controle over de machine te herkrijgen en het leek ons uren te duren voordat we daarin slaagden. We verloren met dit incident 3000 voet hoogte. Het toestel had boven den Oceaan een snelheid van ongeveer 210 mijlen en op' sommige oogenblikken zelfs van 250 mijlen per uur. Trotski naar Frankrijk? De aanhangers van Trotski in Frankrijk, die deel ui'maken der zoogenaamde vierde internationale, oefenen momenteel druk uit op de Fransche regeering, opdat deze aan Trotski vergunning zal verleenen zich in Frankrijk te vestigen. Zij heeft voorts een resolutie aangenomen, waarin de Moskou- sche proces-parodie gehekeld wordt en eischte dat een internationale commissie dit proces zal herzien. Intusschen heeft de Fransche regeering, zooals men weet, reeds vroeger den bolsje- wiekschen banneling een verblijfsvergun ning binnen de Fransche grenzen geweigerd. Kort Nieuws Koning Edward van Engeland zal In het begin der volgende week met de Orient Express van Istanboel vertrekken en op de terugreis 2 a 3 dagen te Weenen doorbren gen. zoodat hij half September te Londeu terug zal zijn. De Hongaarsche minister-president Goemboes zal vandaag *per vliegtuig naar München vertrekken, om zich aldaar in een rusthuis te laten opnemen. Lloyd George, die momenteel in Duitschland vertoeft, zal heden een onder houd met Adolf Hitler hebben in diens buitenverblijf te Berchtcsgaden. Gandhi, die aan malaria lijdt, is te Wardha (Br.-Ind.) in een ziekenhuis onder gebracht Alle leden van de Zweedsche ambulan ce in Abessynië, op een na. die om het leven kwam bij een Italiaanschen luchtaanval zijn gisteren in Zweden teruggekeerd. De vroegere Litausche minister-presl dent Woldemaras. die verleden jaar veroor deeld werd tot 12 iaar dwangarbeid wegens deelnemen aan een complot tegen den staat, heeft een verzoek tot gratie ingediend. Hij belooft geen politieke agitatie meer te voe ren en zich alleen te wijden aan studie. Trustee- en Accountantskantoor HEIJKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Kantoren te DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irlsstr 205, tel. 338299 BlUhamsterstr. 13b, tel. 472 ALKMAAR: ALMELO: Oude Gracht 198: Grootestraat 34a, teL 2295 tel. 2957 ZWOLLE: UTRECHT: Nahuyapleto 15; y. Swindenstr 134, teL 4259 tel 18506 BINNENLAND Nieuwe radiotoestellen In de nieuwe apparaten, die aan het einde van deze maand zullen verschijnen, ziin een aantal perfectioneeringen verwerkt, die den goeden roep van Kolster Brandes, wat selec tiviteit en toonkwaiiteit betreft, zullen hand haven. Zoo heeft K. B. in zijn nieuwe toe stellen een werkelijk vervormingsvrij laag- frequent-versterkergedeelte. Door de toepas sing van een pentode eindlamp met groote steilheid is K. B. er in geslaagd een zooda nige laag-frequent versterking te verkrijgen, dat het overbodig werd een extra laag-fre- qunent-lamp toe te voegen. Deze lampbe sparing geeft minder kans op storing; is lager in prijs en voorkomt vervorming. Verder zijn de apparaten voorzien van diode-detec'ie en vertraagde automatische volume-regeling, de bekende Kolster Bran des foto-afstemschaal, waardoor de verlich te stationsnaam van den ontvangen zender overal in de kamer duidelijk leesbaar is. Ook de golflengte is op een schaal te zien. Waar het noodig is, dus waar zenders dicht op elkaar zitten, kan men de selecti viteit vergrooten door een afzonderlijke knop, terwijl wanneer het niet noodig is. men de geheele toongamma van een zender ontvangt. Daar dit bij iederen zen der afzonderlijk is te regelen, is het dui delijk. dat een toestel met één enkelen af stemknop dit voordeel nooit kan bieden. De toesteilen voor ultra korte golf ont vangst zijn voorzien van twee antenne-aan sluitingen, zoodat een dipool-antennc kan orden toegepast. Het type K.B. 560 is voorzien van een tooveroog. Met behulp van een kathode straallamp kan men de juiste afstemming zichtbaar maken. HET WEESHUIS TE NIJKERK Herdenking van het 300-jarig bestaan Koninklijke onderscheiding voor den heer C. C. Callenbach Sr. Nijkerk heeft feest gevierd. Het wees huis, een van de oudste instellingen in den lande, herdacht gis'er zijn 300 jarig bestaan. Vele ingezetenen hadden als blijk van medeleven dbe Nederlandsche driekleur uitgestoken wat aan het stadje en fees telijke aanblik gaf. Des morgens vond in het mooi met groen en bloemen versierde Nutsgebouw de officieele ontvangst van weezen en oud-weezen uit geheel Nederland plaats. Ruim 100 oud-weezen met hun echtgenooten hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De voorzitter van het college van regen ten, de heer J. van Elfrinkhof heette allen hartelijk welkom. Speciaal werd dank gebracht aan de weesvader en -moeder, de heer en mevrouw van Voorthuysen en aan Ds. van Melle, thans woonachtig te Utrecht, die ruim 40 jaren met de geestelijke verzorging van de weeskinderen was belast. Een der andere regenten, de heer Beernink vertelde daarna een en ander uit de geschiedenis van het Weeshuis. Spr. herinnerde er aan, dat de oudste In leven zijnde oud-weezen den 80-jarigen leef tijd hebben overschreden. Het zijn de 87-ja- rige Rijkje van de Pol te Amersfoort, de 81-jarige Jac. Vuurmans te Anisteidam en de 81-jarige Jannetje Wassink te Utrecht. Verschillende sprekers voerden daarna nog het woord, o.m. een der oud-weezen, de weesvader, de vroegere godsdienstleeraar, Ds. van Melle uit Utrecht en de loco-burge meester van Nijkerk, de heer Meiling, op wie de aangename taak rustte mede te dee- len, dat het H. M. de Koningin behaagd hal een der regenten en wel den volijverigen penningmeester, den heer C. C. Callenbach Sr., die deze post reeds eenige tientallen van jaren vervulde, te benoemen tot ridder in de Oranje-Nassau-orde. Nadat koffie met gebak was gebruikt werd een wandeling naar het weeshuis gemaakt, waar de onthulling plaa's vond van een gedenkplaat., aangeboden door de oud-wee zen. Van de gelegenheid om de regenten en regentessen te feliciteeren werd een zepr druk gebruik gemaakt, terwijl tal van auto riteiten van hun belangstelling blijk gaven. Na de koffietafel maakten de weezen, oud- weezen, regenten en regentessen een auto tocht over de Veluwe. Des avonds vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner. Een kinderkoor en enkele muziekkorpsen brachten serenades. Het met groen en bloemen versierde wees huis, dat in de avonduren met schijnwer pers was verlicht, bood een spookjesachtigen aanblik. Pa van der Steur bestolen Een pseudo-sergeant neemt hem beet Op het kantoor van Pa van der Steur te Magelang kwam een in de uniform van sergeant gestoken Europeaan een praatje maken, voor gevende dat hij een oud-pupil was. Pa bleek den man niet te kennen, doch ontving hem niettemin vriende lijk. De „sergeant" legde eijn hoofd deksel op tafel, juist bovenop Pa's beurs. Toen de man verdwenen was, bleek ook de beurs, inhoudende oju. plm. 10 en den sleutel van de brand kast, verdwenen. De „Loc." vertelt over het gebeurde het volgende: J. J. v. H. is een 17-jarige Soerabaiaan, wien de drang naar avonturen te sterk werd. Voor hem was blijkbaar op Soera- baja te weinig te beleven en daarom verliet hij het ouderlijk huis. Bij kennissen wist hij een uniformpet- een jas en een broek machtig te worden en aldus uitgedost als sergeant huurde hij een taxi. Op rekening van zijn broer kocht hij 40 liter benzine en daarmede vertrok hij naar Solo. Hij moet in zijn uniform wel in druk gemaakt hebben want hij ging aaD den rol en vond daarbij een nieuwe toe passing van het Indische bonnenstelsel. Hij betaalde niet en toen het stapeltje bon netjes wat al te groot werd, verdween hij in de richting Jogja. Hoewel hij nog niets strafbaars gedaan had, vond de Soloschb politie het toch zaak Jogja te waarschuwen. Johannes ontkwam echter aan de aanhou ding en reisde door naar Magelang. Het moest hem bekend geweest zijn dat enkele jaren geleden een zekere B. pupil was geweest van Pa van der Steur. Johannes ging ten minste naar Pa met zooiets van: „Dag Pa, ik ben B., u kent mij toch nog wel?" Pa wreef zich de oogen eens uit, herkende B. wel niet, maar men kan in enkele jaren veel veranderen, en zooveel jongens van Pa gaan in dienst. Johannes bleef een poosje en zag kans de beurs van Pa en den sleutel van de brand kast in zijn zak te doen verdwijnen, waar op hij haastig naar Jogja terugkeerde. Daar vervoegde hij zich bij een familie waarvan een zoon bij de moeder van hem te Soera- in de kost was. „Ziet u mijnheer, ik heb „geteekend", maar mijn handgeld heb ik nog niet ontvangen. Geeft u mij even voor de taxi. De ƒ25 kreeg hij natuur en daarmede verdween hij opnieuw. In middels was van Magelang het verzoek om aanhouding ontvangen. Een Europeesch agent ontmoette den .sergeant" toevaliig in een demmo. Het signalement klopte, zoodat hij mee naar het bureau genomen werd. Aanvankelijk hield hij vol sergeant te zijn, waarop de politie zich in verbinding stelde met het departement van oorlog waar hij onbekend bleek te zijn. Bovendien was zijn militaire kleeding voorzien van drie verschillende stamboeknummers. Toeni kwam de bekentenis. BAARLOSCHE IJZER EN METAALGIETERIJ TEL. 5 BAARLO (L.) TEL. 6 De bij uitstek geoutilleerde gieterij voor massa-gietwerk in IJzer en Aluminium en Gietstukken tot een stuk gewicht van 2000 Ko. Speciaal adres voor GIETWERK VOOR BAGGERMOLENS Leeraar voor f 30.000 opgelicht Negentienjarige jongen gearresteerd Een leeraar aan een paedagogische instel ling te Amsterdam is twee jaar geleden ontslagen door het bestuur. De man was het met deze maatregel niet eens. Hij meen de onrechtvaardig ontslagen te zijn, zoodat hij alles in het werk stelde om weer in zijn functies te worden hersteld. Een jongeman, waarvoor hij zich zeer interesseerde en die- les van hem had gehad, toen zeventien jaar oud, praatte dikwijls met hein over de kwes tie en kwam op zekeren dag met het ver haal, dat zich uit notabelen een commissie had gevormd, die het hare wilde doen om het eerherstel te bevorderen, doch die ge heim wilde blijven. Daarvoor was echter geld noodig. Om zijn verhaal geloofwaardig te maken toonde hij verschillende brieven met klinkende briefhoofden en van fraaie handteelceningen voorzien. In de loop der jaren zou hij niet min der dan 30.000 van den leeraar hebben losgekregen. Op zeker oogenblik is de politie achter deze zaak gekomen en heeft den jongeman gister in zijn wo ning in de Plantagebuurt gearresteerd. Hij reed een auto en ook deze wagen is door de politie in beslag genomen. In Bussum had hij met een vriend samen een vliegende winkel opgericht: de po litie heeft de winkel gesloten. De jongeman, wiens raadsman mr. Is, Coopman is, in in het hoofdbureau van poli tie ingesloten. Hij geeft toe, dat hij van den leeraar belangrijke geldsommen heeft gekre gen endat hij die inderdaad aan een soort comité heeft afgedragen, zoodat hij zelf als werktuig is gebruikt. De politie stelt naar deze belangrijke oplichtingszaak een uitvoerig onderzoek in. Het staat wel vast, dat de „commissieleden", aanvankelijk door verd. genoemd, niets met de zaak hebben uit te staan. De jongeman had zelfs een secretaressn aangesteld, die de brieven zoogenaamd uit naam der commissie moest schrijven. Het staat nog niet vast, wie de valsche handtee- keningen heeft gezet. Verdachte houdt vol* dat hij ze niet heeft geplaatst Een schrift kundige zal dit uit moeten maken. De jon gen leefde ver boven zijn stand. Hij maak te buitenlandsche reisjes en deed zich als een groot zakenman voor. Hij was verloofd en ten huize van zijn a.s. schoonouders had hij zijn kantoor. Ook deze had hij verteld voor een commissie tot eerherstel van deu leeraar te werken. GARANTIE. STANDGRO EN GARANTIE. STAND BR U 1N GARANTIESTAND A O O D GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT 1 HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel I Wed. Boonstoppel 8t Zn. Lak- Èn Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 OPLICHTER AANGEHOUDEN De gemeente-politie van Halfweg heeft in een café gearresteerd de 40-jarige kassier T. S., wonende te Amersfoort De man, die de laatste tijd in Amsterdam verblijf hield, werd langen tijd gezocht, omdat hij talrijke doktoren in verschillende deelen des lands voor vry belangrijke bedragen heeft benadeeld. Hij bood zich n.l. aan als incasseerder van achter stallige vorderingen, maar droeg de geïnde gelden niet aan de betrokken artsen af. T., die naar Haarlem is overgebracht heeft bij zijn verhoor bekend op deze wijze gedurende de laatste zes maanden ruim f 1100 ten na- deele van acht Haarlemsche doktoren te heb ben verduisterd. Bovendien heeft hij verklaard een groot aantal doktoren in andere plaatsen des lands voor ruim f 2000 te hebben bena deeld. De gelden had hij ten eigen bate aan gewend. BOERDERIJ AFGEBRAND Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is bij War te na onder Leeuwarden brand ontstaan in de boerderij van den heer A. Nau- ta. De brand werd door de dienstbode ontdekt, die in allerijl de bewoners wekte, zoodat deze intijds het brandende gebouw konden verla ten. Daar echter de boerderij zeer afgelegen ligt, was het de brandweer van Wartena niet mogelijk direct hulp te verleenen. Boerderij en schuren brandden aan ook geheel uit, terwijl een stamboekstier in de vlammen omkwam. POGING TOT DOODSLAG In het huis van bewaring te Zutfen is ingesloten een 35-jarige koopman uit Ermelo, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd in den nacht van 1 op 2 September. Hy had dien nacht met een auto onder Hoog-Soeren gereden. Twee rijksveldwachters gaven hem een stopteeken, doch de verdachte reed door met een snelheid van ongeveer 70 K.M. Door op het laatste oogenblik op zij te springen konden de twee veldwachters hun leven redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2