gritecUe o jirau t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j ci. Zondagsblad niel afzonderlijk ver' haa* Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5875 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1935 16e Jaargang SïfoertEnttepripen: Van I tot 5 regels t.171/» Elke regel meer0.22'/x Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 EJke regel meerCL45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE KOMENDE LANDDAG Zoodra September in het land is, wordt ieder goed anti-revolutionair min of onrustig. In Juli en Augustus scheen het, alsof hij a-politiek was geworden en circu laires over mooie plannen legde hij koel bloedig ter zijde, alsof hij nooit meer eer: voet op het politieke pad zetten zou; maar als de zomermaanden voorbij zijn begint staatkundige knobbel weer gevoel te krijgen en van lieverlede keert de oude activiteit terug. Wel riiet ineens, maar toch langzaam aan. De wet der traagheid laat zich nu e maal op elk gebied en ook hier, gelden. Het scheen sommigen dan ook wel een Ietwat gewaagd ondernemen om zoo vroeg in het seizoen, n.l. op half September, reeds een nationale wapenschouw uit te schrij ven in de Residentie. Men kon er immers op wijzen, dat de derde Dinsdag in Septem ber ditmaal reeds op de vijftiende dag valt; zoo vroeg mogelijk dus. Het zou ook bijkans een week later kunnen zijn. Dat Prinsjesdag op 15 September valt, heeft echter zijn vóór en tegen. Zijn tegen, omdat men dan pas begint zijn politieke spieren te rekken; zijn vóór, omdut het va- cantieseizoen feitelijk half September sluit en vooral den Haag dan nog trekt. Trouwens, de organisatoren van deze landdag kennen de kaart van het land. Zij kennen ook de trouw van het anti-revolu tionaire volk, dat zich juist in deze tijden niet onbetuigd zal laten. Alleen maar, make het die leiding niet moeilijker dan noodig is door de beslissing en dus de aan vrage tot de laatste dag uit te stellen. Dat geeft allerlei narigheid en misschien schade wat vervoer en consumptie betreft. Da&rom schrijven we deze opwekking om niet uit te stellen tot morgen, wat heden gedaan kan worden. Eén opmerking moet er echter nog aan toegevoegd worden. Deze week citeerden we een artikel uit De Banier, het Christelijk weekblad voor Indië en we hopen, dat alle lezers er nota van genomen hebben. In dat artikel werd er op gewezen, dat menige politieke partij de volle aandacht en belangstelling der leden voor één en dezelf de zaak kan vragen. Wij echter hebben onze kerk, onze school, onze Christelijke actie op velerlei, niet-politiek terrein; en .daardoor kan de staatkundige roeping in 't gedrang komen. Dit mag echter onder ons zoo niet zijn; we zijn ook hier tot arbeid geroepen. En de „arbeid", welke een landdag van ons vraagt, sterkt en bemoedigt voor de volgende maanden. Ge ziet de broeders, ge hoort het woord en ge grijpt moed voor het werk, dat wacht in de komende, ern stige tijden. SLINKEND LEDENTAL Over geheelonthouding wordt in onze kringen niet eenstemmig gedacht; over drankbestrijding wel. Met voldoening con- stateeren we immers, dat dr Kuypers Drankwet, eerst zoo fel bestreden en als ondoelmatig door menigeen veroordeeld, practisch thans allen bevredigt, die drank misbruik om zedelijke en sociale redenen wenschen tegen te gaan. Het is daarom te betreuren, dat in de jaarvergaderingen, welke de twee Protes- tantsch-Christelijke Drankbestrijdersorgani- eaties dezer dagen in Den Haag hielden, dezelfde klacht over slinkend ledental ge slaakt moest wordien. Ondanks de onvermoeide propaganda, welke de besturen en actieve leden voort durend voeren, wordt de lijst van aange slotenen kleiner in plaats van grooter. Het is geen percentage om er van te schrikken, maar het feit staat vast en het valt niet te verwachten, dat het getij spoedig keeren zal. Dat deze terugloop voor de besturen en trouwe strijders een teleurstelling is, spreekt wel vanzelf. Een organisatie moet leven en in beweging zijn. Zelfs stilstand beteekent achteruitgang. Maar wezenlijk ledenverlies kan tot verhoogde activiteit dwingen en over het doode punt heenhelpen. Van ont moediging of (erger) moedeloosheid, mag geen sprake zijn. Ook hiervan geldt: tan dem bona causa triumphat: een goede zaak moet zegevieren. Echter, het slinkend ledental is eigenlijk ook een oorzaak van vreugde. Het staat Immers ongetwijfeld in verband met het afnemend drankmisbruik; de goede zaak heeft veelzins reeds getriumfeerd. Zelfs de oppervlakkige toeschouwer kan constatee- ren, dat met name de openbare dronken schap tot een minimum is teruggebracht. Praktisch komt men op de openbare straat geen dronken man of vrouw meer tegen. Dat is wezenlijke vooruitgang en de ge organiseerde drankbestrijding kan een deel van die zedelijke en sociale winst op haar credit schrijven. Een groot deel, wellicht al zouden wij niet gaarne met percentages willen werken, welke niet meer dan ruwe schattingen kunnen zijn. Zeker we moeten telkens onze ernstige gods.' .ine bezwaren inbrengen tegen sportm i singen en wandelclubs, welke de Zon-I'ip niet ontzien en de kerk voorhij- loopen; maar zij doen in zooverre zegenrijk werk, dat zij de ongeloovige en godsdienstig moderne jeugd iets beters bieden dan kroeg en dobbelspel. Er is een wisselwerking tusschen drank bestrijding en liefde voor de natuur; hetzij de laatste daarbij de wet Gods als richt snoer neemt, dan wel die geboden uitscha kelt. En dit staat vast: tot op zekere hoogte maakt de drankbestrijding zichzelf over bodig. Daarom, het ware ondankbaar enkel te klagen over teruggang in ledental; er is oak een verblijdende oorzaak voor. In Roomsch-Katholieke kring stelde men reeds het vorig jaar de vraag of het af nemend drankmisbruik de drankbestrij dersorganisaties niet moet nopen tot her ziening van methode en propaganda. Misschien moet die vraag ook onder ons aan de orde gesteld worden en de bespre king daarvan zou de verdoovende belang stelling kunnen prikkelen. De vier uitgewezen Nederlanders Een nieuw uitstel van acht dagen Nog twee betrokkenen te Berlijn Uit Berlijn wordt gemeld, dat de uitwijzing van vier Nederlanders nogmaals Is uitgesteld en wel voor een periode van acht dagen. Waarom de Duitsche regeering andermaal tot het verleenen van uitstel is over gegaan, is niet bekend. Inmiddels is, naar men weet, de heer Harrebomee reeds enkele dagen geleden in ons land teruggekeerd. Thans is ook de heer Hes, die 38 jaar in Duitschland heeft vertoefd, in het vaderland gearriveerd. Hem heeft de mededeeling, dat nieuw uitstel was verleend, te laat bereikt, zoodat hij reeds op weg naar Nederland was, toen hem het bericht bereikte. Zoodoende bevinden zich thans nog twee van de vier uitgewezenen, de heeren Peters en De Heer, te Berlijn. Zij hebben besloteD voorloopig in de Duitsche hoofdstad te blijven, teneinde daar de verdere gang zaken af te wachten. Chr. Congres tegen Alcoholisme Het zesde Chr. congres tegen het alco holisme te 's Gravenhage is gister avond besloten met een openbare verga dering, waarin Ds. D. van Dijk, predi kant bij de Geref. Kerk te Groningen, een inleiding heeft gehouden over: „Het zedelijkheidsvraagstuk en de drankbe strijding". Onder onzedelijkheid in engeren zin. aldus Spr., verstaan wij de zonde tegen het zeven de gebod, de zonde der onkuischheid of der ontwrichting van het huwelijk. Deze zonde maakt vele slachtoffers. Afkeer van deze zonde heeft het zedelijkheidsvraagstuk doen geboren worden. Heeft de drankbestrijding ook beteekenis voor het vinden van een op lossing van dit zedelijkheidsvraagstuk? On getwijfeld. Drankgebruik toch is van niet geringen invloed op het tot ontplooiing ko men van de zonde der onzedelijkheid. Alco hol prikkelt de lust, en verzwakt het ver antwoordelijkheidsbesef, het schaamtegevoel Het wijzen op de gevaren van den alco hol voor de zedelijkheid kan bij menig ma tig drinker het geweten wakker schudden, hem onthouder maken en zoo uit den greep der zonde bevrijden. De georganiseerde drankbestrijding zal zich kunnen richten op het verkrijgen van wetten en verordeningen, die de publieke drinicgelegenheid, vanwaar de weg naar de onzedelijkheid vaak zoo ontzettend kort is, doen verdwijnen. De drankbestrijding zal de drinkgewoon ten doem verdwijnen, daardoor het mis bruik den grondslag ontnemen en zoo het aantal echte alcoholisten, die zoo licht tege lijk zich geven aan de onzedelijkheid en anderen dwingen zich er aan over te ge ven, doen verminderen. Spr. uitte den wensch, dat vooral de jon- 5 menschen, oie het thans door de werk loosheid zoo moeilijk hebben, de kracht zul len hebben, zich van den alcohol te ont houden. (Applaus). Na de muggen nu ook spinnen 500 tot 1000 ln één kamer De IJselmeermuggen, die behalve den Afsluitdijk ook groote stukken van de IJsselmeeroevers zijn gaan bevolken, slee pen thans een nieuwe plaag na zich: de spinnen. Er zijn bewoners in Vollenhove, die ver telden, 'dat' er soms tusschen de 500 en lOOf in één kamer werden gevonden. Men be strijdt de plaag door vuur: brandende olie jassen werden langs de dakgoten gehaald en het hielpvoor zoolang als hel duurde. De plaag is niet op alle uren van de dag even heivig. Op sommige tijdstippen dit hangt waarschijnlijk van het weer af zijn de diertjes veel driester en tal rijker dan op andere. Ook hier zal de natuurlijke vijand ter slotte wel de oplossing moeten brengen Als die dan op zich zelf ook maar vveei geen plaag wordt. en STEUN BOOMKWEEKERS In de St.crL is opgenomen de „Crisis- boomkweekerscredietbeschikking 1936". Krachtens deze beschikking wordt uit het Landbouwcrisisfonds voor de credietverlee- ning aan de bij de Ned. Sierteeltcentrale aangesloten boomkweekers een crediet be schikbaar gesteld van 1.250.000.—. LEGER EN VLOOT Aan den res.-kap. W K van Hasselt en aan in res.-len lult. E A M J Ru(jrok is eervol ontslas .verleend. ZIJN WIJ NIET VOLDOENDE PARAAT? De heer H. P. Gelderman C.Mzn. over de economische toestand van ons land Jaarvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers hield heden te Amsterdam zijn gewone jaarlijksche algemeene le denvergadering. In zijn openingsrede bracht de voorzitter van het Verbond, de heer H. P. Gelderman C.M.zn., zooals gewoonlijk, de economische toe stand van ons land ter sprake. Het gevaar bestaat, aldus de heer Gel derman, dat wij niet voldoende paraat staan om ons deel te kunnen opvorderen van de opleving elders. Noodzakelijk is daarom, dat de hier te lande bestaande dispariteiten b.v. tusschen de belooningen van export-arbeiders en arbeiders werken de in beschutte bedrijven en de mede daaruit voortvloeiende nog steeds te hooge huishuren en de te weinig dalende kosten van levensonderhoud, zoo snel mogelijk worden geliquideerd. Voorts zal men niet altijd kunnen door gaan ons volk met een paar honderd mil- li'oen te belasten ter wille van de boeren, die op den duur zelf de wrange vruchten zullen moeten plukken van een steeds ar mer wordende gemeenschap. Inkrimping en afbouw van dezen steun is gebiedende eisch. Voor wat den werkloozensteun betreft acht spr. het noodzakelijk een splitsing te maken tusschen de bonafide werkzoeken den, die inderdaad arbeidsgeschikt zijn en hen, die maar in dé steunregeling meeloo- pen. De beste werkloosheidsbestrijding acht spr. activeering van het bedrijfsleven. Een uitvoerige beschouwing wijdde spr. aan de 40-urenweek, waarbij hij waardeerde, dat onze regeering zich niet op sleeptouw heeft laten nemen door de soms fantastische denkbeelden, die te Genève opgang plegen te maken. Met de actie voor betaalde vacanties aldus vervolgde spr. staat het niet veel anders. -■Het ware gevaarlijk spel, ln een tijd van depressie alle ondernemers, ongeacht in welken bedrijfstak zij werkzaam zijn en on geacht hun financieele politiek, te verplich ten, juist nu met de instelling van vacam ties met doorbetaling van loon te beginnen. Vervolgens wijdde spr. enkele beschou wingen aan het steeds sterker wordende streven om al wat in het maatschappelijke en industrieele leven wenschelijk kan wor den geoordeeld, door wettelijke maatregelen af te dwingen. Naast dezen socialen dwang noemde spr. de drang naar ordening van Overheidswege tegen de gevaren waarvan hij ernstig waarschuwde. Spr. besloot met een krachtig beroep te doen op den steun en het vertrouwen van de georganiseerde werkgevers, ook in het thans komende jaar. in het moedgevend besef, dat het Verbond een belangrijke zuiverende functie vervult ter versterking van de sociale en economi sche weerkracht van ons volk. VAANDELS-VLAGGEN C. M.V.DIEMEN DORDRECHT Medaille» - Insignes Bekers Kransen Koninklijk bezoek aan Schiedam Indienststelling van den kruiser de Ruyter H.M. de Koningin heeft de directie van Wilton-Fijenoord te Schiedam medegedeeld, dat Zij een van de eerste dagen in October een bezoek aan de werf van deze maatschappij wenscht te brengen ter indienststelling van den kruiser De Ruyter. Begrafenis J. Sliggers Uit IJmuiden meldt men ons, dat daar i teraardebestelling plaats had \an het stoffelijk overschot van den heer J. Slig gers, voorzitter der IJmuider zuivelhandel organisatie, hoofdbestuurder van den Cen- tralen Besturenbond van Zuivelhandel or ganisaties in Nederland, bestuurder van onderscheidene Chr. organisaties ter plaat se. Voor de IJmuider vereeniging sprak de heer Ootjes, voor den Centralen Bond de heer J. N. J. de Booy, uit Den Haag. Ds. J. W. Swaan, uit IJmuiden sloot de rij der sprekers. Een broeder van den overledene bracht dank voor de belangstelling Lijk gevonden op de spoorbaan Hedenochtend even vóór 7 uur werd de politie te 's-Gravenhage gewaarschuwd, dat op 20 meter afstand van het viaduct Adelheidsstraat, richting Den Haag, van de lijn Den Haag—Amsterdam een lijk op de spoorbaan lag. Een onderzoek wees uit, dat het lijk, zijnde van een onbekende vrouw, deerlijk verminkt was. Het is vervoerd naar het gemeente-ziekenhuis. De identiteit is nog niet kunnen worden vastgesteld. SNELLE BESTELLING! Toen 15 jaar geleden de heer J. Pullens uit Waalwijk te Davos in Zwitserland ver toefde werd door hem aldaar een brief kaart met bestemming voor Waalwijk ge post Nooit werd hiervan iets meer ver nomen. Deze week werd nu de briefkaart aan het juiste adres te Waalwijk door de post bezorgd. ZIGEUNERS AAN DE GRENS Aan de Duitsche grens bij Vcnlo is een troep zigeuners waargenomen, die poogden de Limburgsche grens te overschrijden. On middellijk heeft de politie zich naar de grens begeven om de ongewenschte vreem delingen terug te wijzen. Vermoedt wordt dat zij thans zullen trachten op een anderi plaats ons land binnen te dringen. NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ Algemeene jaarvergadering te Utrecht De boschbouw raakt meer en meer achterop De muggenplaag rond het IJsselmeer Te Utrecht werd heden gehouden de 4Sste algemeene vergadering van de Ned. H e i d e-M a a t s c h a p p ij, onder presidium van den heer A. W. J. J. Ba ron van Nagel 1. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat land-, tuin- en boschbouw en visscherij nog steeds de gevolgen ondervinden van de eco nomische depressie. Van een vrije ontwik keling is nog steeds geen sprake, eenerzijds omdat de steunmaatregelen van de Regee ring niet gemist kunnen worden, anderzijds doordat de prijzen zoo Jaag zijn, dat vooral het boschbouwbedrijf elke economische ba sis mist en steeds verder achterop raakt. Herhaaldelijk werd de hoop uitgesproken, dat de Regeering ook voor den boschbouw steunmaatregelen zou treffen, hetgeen he laas niet is geschied. Gevreesd wordt, dat het particuliere boschbezit in ons land hier door op den duur sterk achteruit zal gaan. Tegenover deze pessimistische kianken staat, dat het bestuur der hoofdafdeeling ruilverkaveling der maatschappij contact heeft gekregen met de centrale commissie voor de ruilverkaveling, waardoor op dit gebied nieuwe activiteit is ontstaan. De vis- schers hebben den lang verbeiden steun ver kregen en men is bezig met het bereiken van samenwerking met de sportvisschers. Veel is er echter nog te doen voor het Nederlandsche publiek zich bewust zal zijn van de schitterende eigenschappen van de Ned. fruitsoorten. waarbij ook het best ver zorgde buitenlandsche product in fijnheid vap smaak en geur achterblijft. Huishoudelijke aangelegenheden Na deze openingsrede kwamen enkele huishoudelijke aangelegenheden aan de or de. Ter aanvulling van het jaarverslag, ge publiceerd in het Augustusorgaan der Mij. werd medegedeeld, dat het een verheugend verschijnsel is, dat de Zuiderzeewerken, de Rijkswaterstaat en andere officieele instel lingen thans het Nederlandsche hout in be stekken gaan aanbesteden en voorschrijven. Voor het eerst sinds jaren hebben thans ook de Ned. Spoorwegen weer een partijtje eiken wisselhout van inlandsche herkomst be trokken. De ontwikkeling van het hout was dit jaar gunstig. Doch ziekten en^ beschadi gingen namen hier en daar vrij ernstige vormen aan, o.a. door de rupsen van de dennenbladwesp. In de provincie Utrecht, bij Otterloo en op de Veluwe staan reeds uitgestrekte boschperceelen vrijwel kaal. Bij de pogingen tot bestrijding van de rupsen heeft men met succes op groote schaal van Derrispoeder gebruik ge maakt. De ontginning en grondverbetering ton nen een opleving. Voor het fruit was 1936 een slecht jaar. De muggenplaag rond het IJsselmeer Ten aanzien van de bekende muggenplaag rondom het IJsselmeer verklaarde de heer Van Maanen dat het vraagstuk der visch- uitzetting niet eenvoudig is. Door den over gang van brak naar vrijwel zoet water en de versperring van de vrije verbinding met de Noordzee en de Wadden zijn verschil lende vischsoorten uitgestorven en moet een nieuw biologisch evenwicht worden gezocht Door de groote oppervlakte kan men met kleine middelen zeer weinig doen en zelfs proeven moeten veelal zeer groot worden opgezet Tegen al deze bezwaren weegt ech ter de beteekenis van een water als het IJs selmeer dubbel en dwars op en alle noein- gen zullen worden gedaan om de opbrengst, van dit water zoo groot mogelijk te maken. Het verslag werd hierna goedgekeurd en vastgesteld. De periodiek aftredende commissarissen A. W. J. J. baron van Nagell, Mr. W. J. M. Westerwoudt en Dr. J. G. Westra van Holtbe werden in hun functie herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van Jhr. Mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck werd gekozen Mr. S. Baron van Heemstra te Arnhem. Na de gemeenschappelijke lunch hield Mr. H. A. Lorentz. Nederlandsch gezant te Pretoria, een voordracht over Zuid-Afrika. Dreigend conflict bij Fa. Nico ter Kuile Gisteren heeft in Amsterdam een tweede besprekin? plaats gehad onder lei ding van den rijksbemiddelaar Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, betreffende het drei gend conflict bij de firma Nico ter Kuile te Enschedé. Aan het slot van de bespreking heeft do rijkshemiddelaar een voorstel gedaan, dat 3 nunten omvat: le. Een wachtgeldregeling; 2e. een toeslag voor dp achtgetouwenwevers; 3e. de hal veering van het boetestelsel voor een be paalde groep wevers. Binnen enkele dagen zullen partijen be richten, of zij dit voorstel aanvaarden. De roofoverval te T uindorp-Oostzaan Staat in verband met diefstal bij Firma Verschure Algemeen is men in kringen van de politie van oordeel, dat de arres tatie van de twee Tuindorp Oostza- ners F. de J. en P. N. in verband met den roofoverval op de geldauto van de Ned. Scheepsbouw-Mij, welke 17 Januari plaats vond, niet alleen vol-, ledige opheldering in deze zaak zal brengen, doch mede in den onlangs gepleegden diefstal van ƒ6000 bij de firma Verschure aan de Meeuwen laan. Onafgebroken is de recherche aan het speuren geweest en reeds kort na den over val werd verdenking gekoesterd tegen de beide thans gearresteerde jonge mannen. Wegens gebrek aan bewijsmateriaal kon nog niet tot hun aanhouding worden over gegaan. Het onderzoek wijst bovendien uit, dat De J. niet aan de overval had kunnen deelnemen. Steeds leidde het onderzoek echter in d< richting van Tuindorp Oostzaan. De ver denking tegen N. en De J. bleef bestaan, he geen de politie deed besluiten hen alsnog to confronteeren met de verkoopers van het Markenplein. Het resultaat hiervan is bekend. Pertinent werden zij als de twee perso nen herkend, die de auto een dag voor den overval hadden gekocht. De J. wordt thans door de politie be schouwd als een medeplichtige in casu bemiddelaar bij den koop van de auto. Zijn medeplichtigheid aan de diefstal bij de firma Verschure, waar op 2 Nov. vaD het vorige jaar 6 mille uit een brandkast werden gestolen, staat reeds zoo goed al. vast Aan De J. zelve is nog niet be kend, dat deze diefstal in verband wordt gebracht met den overval. Merkwaardig is, dat men bij de firma Verschure, waar De J. de laatste maanden tot zijn arrestatie werkzaam wao, in zijn absolute onschuld vertrouwt Hij staat be kend als een zeer ijverige jonge man. Vooi de politie staat zijn schuld echter vast. N.,. de 24-jarige Amsterdammer, die zich reeds geruimen tijd in verband met den overval in het Huis van Bewaring bevindt toonde zich zeer gemoedelijk en heeft ver klaard, dat N. en De J. niet zijn trawan ten waren, die den overval pleegden. Mede in verband-met de inbraak bij Ver sohure worden meerdere arrestaties ver wacht. De 'recherche onder leiding van den com missaris, den heer Schreuder, volkomen voor haar taak berekend, zou een belang rijk. complot op Jiet spoor zijn, waartoe de overvallers zoowel als de inbrekers den behooren. Mocht de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriunivereeniginqen in het voorjaar de vreugde smaken van een gouden jubileum feest. thans heeft deze machtige organisatie wederom een mijlpaal bereikt door aankoop van een groot heerenhuis te Den Haag, staande De Perponcherstraat 104, hetwelk als Bondsbureau wordt ingericht. Hierboven een foto van het gebouw. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Minister van Onderwijs heeft heden de scholen voor Ned. schipperskinderen te Bom en te Duisburg geopend. De Synode der Geref. Kerken te AmsteM dam. Het congres van de Calvinistische Studenten Beweging te Lunteren. Het oordeel van de Molenaarsbond over een Rijkscontrole op mengvoeders. Het weeshuis te Nijkerk bestaat 300 jaar. Een 19-jarige jongen licht zijn leeraar op voor 30.000 gulden. De emissie-markt herleeft. Uitgifte van drie nieuwe leeningen. Jaarvergadering te Amsterdam van het Verbond van Ned. Werkgevers. De uitwijzing van de vier Nederlanders uit Duitschland is wederom een ;week uitgesteld. De Ned. Heide Maatschappij te Utrecht in jaarvergadering bijeen. De geruchten over wapenleverantie aan de strijdende partijen in Spanje houden aan; intusschen wordt de niet-inmengings- actie voortgezet. Een Fransche verblijfsvergunning voor Trotsky? De Britsche manoeuvres zijn afgelast, vermoedelijk met het oog op de toenemen de Palestijnsche spanningen. Italië heeft besloten nieuwe oorlogs schepen naar de Spaansche wateren te zenden. De stad Irun is hedenmorgen door de nationalisten bij verrassing op de volks frontpartijen veroverd. Rüdt beheerscht f laat de extremis lAAt ze slippen door d» ziet glimlach» - rüdt als heer; DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf265.- AQUAPRO - AMSTERDAM DE RÜYTEBKADE 143, Tel. 41303, 41503 (Adv.) Uitgevers Maatschappij Broekhoff N.V v.h. Kemink en Zoon, Domplein 2, Utrecht vestigt de aandacht op haar: bekende vragenboekjes voor de Catechistatie van: BAKKER, BEETS, CUPEDO, DOEDES, VAN GRIEKEN. HELLEN- BROEK, IDENBURG, LOS, MARANG. ROOZEMEYER, ULFERS, WARTENA. WESTENBURG, enz. Ook verkrijgbaar bij den boekhandel Vraagt prospectus en/of present-exempt aren (Ado.) Officieele berichten CONSULAATWEZEN Do heer C Curlel ls erkend en toegelaten als >nsul van Venezuela op Aruba. HET PLAN VAN SLIJPE Naar verluidt heeft de Regeeringscommïs- sie ter adviseering omtrent de uitvoerbaar heid van het „plan-van Slijpe" (hetwelk het vuile afvalwater der Twentsche ge meenten wilde afvoeren door een groot rioolstelsel) zich in ongunstigen zin over dit plan uitgelat" P. T. T. Eervol ontslag la verleend aan den referen daris 2e kl. J W F van Huls. directeur van het kantoor te Hoofddorp-Haarlemmermeer. ngewezen ls als directeur van het P.T.T.- kantoor te Heerenveen de referendaris W J Me(ler. thans directeur van het PTT-ltantoor te Hoogezand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1