'cvo&c orti& Vwiwm J WEKELIJKSCHE B IJ LAGE Beddenmagazijn H.SGHMIDT Viamüüekkm Onó mdm KNIPPATROON wMÊez K*G Helen Keller's leerares Thans ook blind Naar uit Illinois wordt bericht, is Anne Macy, de aldaar wonende leerares van de Amcrikaansche schrijfster Helen Keiler, zelf blind geworden. De blinde schrijfster vindt 't nu haar taak, de vrouw, die 't leven voor haar heeft geofferd, haar schuld terug te betalen. In Juli 1880 werd te Alabama bij de fami lie van den ambtenaar Frederick Keller een meisje geboren. Het was een mooi kind, doch een maand na de geboorte werd het ziek. Enkele dagen later stelde de genees heer vast, dat de kleine Helen niet alleen het licht uit de oogen had verloren, doch ook, dat het gehoor niet meer functioneer de. Helen Keiler groeide op, volkomen af gesloten van de buitenwereld. Zij hoorde niets, zij zag niet, zij kon ook niet spreken of leeren en zou nimmer een mooi boek te lezen krijgen. De ouders waren vertwijfeld en lieten de bekwaamste specialisten ko men, die evenwel onverrichter zake naar huis terugkeerden. Wat moest er van het kind worden? Het zou nooit kunnen spre ken, het zou nimmer kunnen zien. Een twintig-jarig meisje, Anne Macy, hoorde van het ongelukkige kind, dat in het donker leefde. Zij sprak met de ouders en besloot haar leven te offeren om de el lende in deze kleine ziel te verzachten en het kind eenig licht in het armzalig leven te brengen. Met oneindig geduld begon mej. Macy het kind door middel van de handen, dus lou ter het gevoel in de vingers, de dingen in het leven te leeren kennen. Zij ging met de kleine Helen wandelingen maken, liet haar het gras voelen en de bloemen. Zij leerde haar vanwaar de warmte komt en waar de zon staat en des avonds ondergaat. Steeds fijner en gevoeliger werd de tastzin van deze kleine kinderhanden, die tenslotte met een ongelooflijke zachtheid de teere, broze vleugels van een vlinder konden aanraken. Langzaam aan kroeg bet kind het leven lief. Het wilde alles om zich heen begrijpen cn toonde zich buitengewoon leergierig. Alle dingen, die het reeds leerde kennen, wer den nog eenmaal geleerd. Doch dan legde de leerares de vingers van het kind aan de lippen, terwijl zij langzaam een woord uit- gprak. Zoo leerde Helen Keiler de taal der mcrischen verstaan. Het doofstom-blinde kind ontwikkelde een ongelooflijke vaardigheid in het opnemen .van op die wijze gesproken woorden. Helen .verstond niet alleen de namen van de din gen om zich heen, doch ook van die dei- personen, met wie zij omging. Zij interes seerde zich voor muziek, voor literatuur. Zij leerde zelfs op die wijze het Brailleschrift lezen en leerde op eigen verzoek Fransch en Duitsch. Zij ging op school en deed en kele examens. Doch naast haar zat altijd mej. Macy, van NUTRICIA- KINDERMEEL deskundig samengesteld. wie zij het spreken had geleerd en die haar tolk moest zijn.. Wel had Helen Keiler voorzoover dit voor een doof mensch moge lijk is spreken geleerd, doch dikwijls wa ren de geluiden, die zij uitbracht, onver staanbaar of venkeerd en in elk geval voor een vreemde .niet begrijpelijk. Helen Keiler, bot doofstom-blinde meisje, dat lezen, scihrij ,ven en.yerstaap kon, werd een genie. Zij be gon tenslotte haar eerste boe-k te schrij ven. Zij bereisde met haar leerares een groot stuk van de wereld. Het licht was in haar donkere kleurlooze leven gekomen. Zij werd als een wereldwonder beschouwd en dat alles had zij aan haar leerares te dan- Anne Macy ging geheel op in het werk voor haar leerlinge en beschermelinge. Toen zij enkele jaren geleden voor de laattse maal in Europa kwam, zag men, dat de trouwe Anne Macy zeer oud geworden was. Haar handen beefden, haar oogen konden niei goed meer zien. Doch zij hield vast aan haar belofte, die zij jaren geleden aan Helen Kei ler had gedaan: „Ik verlaat je nooit He len!" .Enkele weken geleden constateerden de artsen, dat het licht in haar oogen steeds zwakker werd. Het is tenslotte geheel doofd. Op een dag tastte Helen Keiler, de beroemde Amerikaansohe schrijfster, naai den .stoel van de oude Anne Macy en sprak fluisterend: „Anne ik betaal mijn schuld aan jou. In de wereld van de duisternis, waarin nu ook jij leeft, blijf ik bij je. Nie mand kan jou beter helpen dan ik! Ik zal jc leidster zijn!" In hét park bij het stille huis van Illinois gaan twee vrouwen langzaam over* de door bet geboomte beschaduwde paden. Helen Keiler, de thans 56-jarige vrouw en Anne Macy, die 75 jaar is. Helen Keiler heeft be sloten, niet meer te reizen, daar Anne Macy daarvoor te oud is geworden. Twee vrou wen, die elkaar een groote troost zijn, gaan .tezamen haar levensweg. Breidt Uw klantenkring uit. Adverteert in Voor Onze Vrouwen OPKLAPBEDDEN KINDERLEDIKANTEN WIEGEN REPAREEREN van Bedden goed kan in één dag gebeuren PRIJSOPGAVE VOORUIT 1 Tel.34912 - Ie Middellandstr.75 Een gebreide onderjurk Deze onderjurk wordt gebreid van 600 gram Granolana, verder benoodigd een paar stalen breinaalden no 3. Er komen 10 steken op 2 cM., en op deze basis kan men voor elk figuur het benoo digd aantal steken berekenen. Opzetten voor een normaal figuur 168 ste ken. Eerst breidt men 10 toeren gerstekor rel, daarom een rand in 'het patroon, dat als volgt gebreid wordt. Ie toer: 5 recht, x omslaan, 1 afhalen, 2 tesamen, afgeh. over de mindering heenha len, omslaan, 9 recht, vanaf x herhalen en eindigen met 5 recht. Alle even toeren ave recht overbreien. 3e toer: 3 recht, x, 2 tezamen, omslaan, 3 recht, omslaan, 2 tezamen, 5 recht, vanaf x herhalen en eindigen met 3 recht. 5e toer: 2 recht, x, 2 tezamen, omslaan, 5 recht, omslaan, 2 tezamen, 3 recht vanaf x herhalen en eindigen met 2 recht. 7e toer: 1 recht, x, 2 tezamen, omslaan, 7 reoht, omslaan, 2 tezamen, 1 recht, vanaf x herhalen en eindigen met 1 recht. 9e toer: 2 tezamen, x, omslaan, 9 recKL omslaan, 1 afhih., 2 tezamen, de afgeh. over de mindering heen halen, vanaf x herhalen en eindigen met 2 tezamen. Nu teruggaan met 7e, 5e, 3e en le toer. De rand is nu klaar, en wordt verder gebreid in tricotsteek 50 cM. lang, vervolgens zoo veel minderen, zooveel mogelijk in één toer, totdat er 126 steken op de naald staan. Verder 40 toeren 1 recht, 1 averecht. Dit sluit mooi af om het middel .Nu weer tricot- steek tot aan het patroon van de pas en schouders. Wanneer de open raind 1 patroon hoog gebreid is, worden hals en armsgaten gevormd. Voor de armsgaten 5 steken tege lijk afkanten, daarna om de toer nog 1 steek, totdat er in het geheel 98 steken over blijven. Voor elke schouder 28 steken overhou den, de rest afkanten voor de halsopening. De schouder wordt in het patroon gewerkt en wórdt 2 patronen hoog. Het rugpand wordt gelijk gebreid als het voorpand. Is alles klaar, dan worden de naden dicht genaaid, en langs hals en armen een picot- randje gehaakt Het geheel oppersen tus- schen yoohtige doeken met een heet strijk- De Menschenkast Kleuters kunnen zicK soms op een Heel eigen manier uitdrukken, omdat zij nog niet, zooals volwassenen, de beschikking hebben over de geijkte alledaagsche taal, die de dingen zooveel meer „gewoon" on der woorden brengt Zoo vonden we dezer dagen in „Zuigeling en Kleuter" een aardig verhaal over een „menschenkast", dat wij hier onverkort willen weergeven. Op een middag mocht Freddie met zijn moeder en grootmoeder mee boodschappen doen in de stad. Ddt vond hij wel een van de heerlijkste dingen, die er op de wereld bestonden. Al die mooie winkels en dan de trams vooral niet te vergeten. Hij was ge- Vvoonweg niet uitgevraagd onder de wan deling. „Waar gaat die lijn nu heen, mammie en waarom doen ze dit en waarom ddt?" Zoo klonk het aan één stuk door. Voor elk raam in de „Kalverstraat" bleef 't ventje kijken. Of het nu een speelgoed-étalage of wat an ders was, alles vond hij even belangrijk. Het doel van de tocht was een van die groote winkels, waar van allerlei te koop was. Ddar ontdekte Freddie dadelijk een groots fluweelen bank, die naast de lift stond en waar het een heel gezellig zitje was. „Hè, grootmoeder", vleide het ventje, „blijft u hier eens een poosje met mij zit ten, moesje kan wel alleen verder gaan, dan kan zij ons strakjes hier weer komen afhalen". „Jij hebt het maar voor Het zeggen', lachte Freds moeder, vond echter de „rege ling" van zoonlief deze keer bijzonder ge schikt, want dan werd grootmoeder niet zoo moe van al dat heen en weer gedrentel door het warenhuis. Freddie had oogen te kort, om alles goed te zien. Dat op- en neergaan van de was toch zóó leuk Telkens zei hij: „groot moes, wat fijn, dat mammie nog niet terug is. Als ze nog maar heel lang weg blijft, dan kunnen we aldoor hier kijken. Ik wou dat het nog de heele dag duurde". Des avonds aan tafel moest vader na tuurlijk het verhaal van die middag van A tot Z aanhooren. „O, paps", riep Freddie, die nog erg opgewonden was door al het genotene, „het was toch zóó fijn in die Sedert eenigen tijd brengt do Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen een nieuw product in den handel: Maggi's Justabletten een uitvinding, die in vele gevallen de huisvrouw goede diensten kan bewijzen. In de eerste plaats natuurlijk, als de jus, die bij het vleesch werd gemaakt, niet toe reikend blijkt om ook den volgenden dag nog bij de aardappelen te worden gebruikt Weliswaar kunnen we dan de aardappelen bakken of er puree van makenmaai de Hollandsche smaak voelt toch altijd het allermeest voor „aardappelen met jus"; en om ons die te verschaffen op een wijze, die niet te onderscheiden is van het oorspron kelijke bijproduct van vleesch, hebben we niets anders te doen dan de gebruiksaan wijzing op het etiket der tabletjes zorgvul dig te volgen. Maar er zijn méér gevallen, waarin die tabletjes ons kunnen te hulp komen. We hebben vleesch resten tot onze be schikking en we zouden die graag als ha- chée, als filosoof of als kerryschoteltje op tafel willen brengen. Alleen de bijbohooren- de j'us is opgebruikt; en nu zouden we ons wel kunnen redden met melk of met bouil lon, maar jus is toch „echter"; daarin vin den we èn het pittige aroma èn het vet, dat we voor ons. gerecht wenschen. Laten we met een paar voorbeelden aan- toonen, hoe smakelijk we dergelijke restjes schoteltjes kunnen maken, als we Justablet ten te hulp roepen. HACHEE (4 personen)3 ons koud vleesch, y2 ons boter, 2 flinke uien, 1 Maggi's Jus- tablet, 4 d.L. water, y2 d.L. azijn, 1 laurier blad, een paar kruidnagelen, wat peper, misschien 1 2 theelepels maïzena. Laat de fijngesnipperde uien in $e boter lichtbruin bakken; wrijf intusschen het jus- tablet fijn en maak het aan door de substan tie geleidelijk met het water te vermengen. Giet deze vloeistof bij de gefruite uien en laat de saus even doorkoken: voeg er den azijn en de kruiden bij en laat er het in blokjes gesneden vleesch een uurtje in sto ven. Bind, indien de saus ten slotte nog te dun zou zijn, de vloeistof met wat aangemengde maïzena. JACHTSCHOTEL (4 pers.). 3 ons koud vleesch, 1 kg. koude gekookte aardappe len, 2 groote uien, y2 ons boter, wat peper en nootmuskaat, 1 Maggi's Justablet, 3 d.L. water. Bak in de heete boter de gesnipperde uien goudbruin» maak het justablet fijn, vorm er met het water een gelijk mengsel van en giet dit roerende bij de uien. Leg in een vuurvast schoteltje een laagje koude aardappelplakjes, bestrooid met wat noot muskaat, daarop 'n laagje gesneden vleesch met wat peper bestrooid. Maak de laagjes vochtig met de „uienjus" en ga zoo voort met het schoteltje te vullen, tot de boven ste laag uit goed aaneengesloten aardappel plakjes bestaat Leg hier en daar een klon tje boter op en zet het schoteltje in den oven, tot het door en door warm is en de iaardappelplakjes bruin zijn gebakken. KERRYSCHOTELTJE. 6 theekopjes kou de gekookte rijst 3 ons koud vleesch, 2 flinke uien, y2 afgestreken eetlepel kerry, y2 ons boter, 1 Maggi's Justablet, 3 d.L. water. Fruit de gesnipperde uien met de kerry in de boter lichtbruin; wrijf intusschen 't justablet fijn en vermeng het geleidelijk met het water tot een glad geheel. Giet deze vloeistof bij de gebakken uien en laat ze daarmee even doorkoken. Roer door deze Baus de koude rijst en de fijngesneden ol gehakte vleeschresten, laat alles samen goed heet worden en breng het gerecht dan over in een vuurvasten schotel. Strooi er wat paneermeel over, leg hier en daar een klontje boter en laat het schoteltje in den oven warm en lichtbruin worden. Laat des- verkiezend het gerecht eenvoudig op het vuur warm worden en breng het zonder de oven te gebruiken dadelijk over in een dekschaal. Nr. 689: mooi complet voor koude Herfst dagen, te vervaardigen van wollen stof. Het complet bestaat uit japon en drie-kwart lan ge jas. De japon beeft een dubbel kraagje, zooals de mantel; bet onderste kraagje kan men naar verkiezing van wit piqué maken. De overslag van de rok loopt door het blousje en wordt daar met eenige knoopen gesloten. Een smalle ceintuur breekt de lijn van het geheel. De mouw is lang en aangeslo ten. Dit complet is te verkrijgen in maat 44: bovenwijdte 102 c.M., taillewijdte 86 cJVf., heupwijdte 110 c.M. Prijs van dit patroon is 50 cent per stuk Door het al of niet aanknippen van na den, kan men het patroon passend maken voor eigen figuur. Benoodigd materiaal: 6 meter van 100 c.M. breedte. Nr. 690A: kort manteltje, le vervaardi gen van geruite wollen stof, naar verkie zing al of niet gevoerd. De revers en de op gestikte zakken verleenen het jasje een spor tief karakter. Benoodigd materiaal: 2 meter van 130 cM. breedte en 2 meter voering van 100 cM. breedte. Prijs van dit patroon is 25 cent per stuk Te verkrijgen in maat 42: bo venwijdte 96 c.M., taillewijdte: 74 c.M., heup wijdte 104 c.M. Door het al of niet aanknippen van na den, kan men het patroon passend maken voor eigen figuur Nr 690B: bijpassende rok van effen ma teriaal: Een diepe uitspringende plooi ver leent de benoodigde bewegingsvrijheid. Be noodigd materiaal: 2 maal de hoogte van 't materiaal, dat 100 c.M. breed moet zijn. Patroon te verkrijgen in maat 42. Prijs 25 cent per stuk. Deze patronen zijn dus In bovengenoemde maten en tegen bovenvermelde prijzen ta verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijl paal", Singel 91, te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat kan wor den voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon en tevens naam en adres zoo volledig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige yertra- ging in de toesturing. Beleefd verzoeken wij de lezeressen Haar bestelbrieven voldoende te frankeeren daar deze anders niet door ons geaccepteerd wor den, Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijzen zijn dan: 689: 8Q cent, 690A: 30 cent en 690B 30 cent per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van door ons gepubliceerde modellen, doch! van ieder gewenscht model. Toesturing van afbeelding of schetsje, met vermelding van maten is voldoende. De prijzen van deze patronen zijn: voor een mantel 60 cent, voor een japon 50 cent, voor lingerie of kinderkleeding 40 cent en .voor blouse of rok 30 cent per stuk* groote winkel, we hebben wel een uur bij* de „menschenkast" gezeten en „de meneer van de menschenkast" zei aldoor „Dames" en dón ging de kast weer naar boven en dón weer naar beneden. Freds vader keek een beetje" verwonderd en vroeg lachend: „Maar wat bedoel jé met die „menschenkast" en „de meneer van de menschenkast" jongen?" „Nou natuurlijk een kast met dames erin en menschen, pappie en die gaat telkens op een neer en de meneer, die erbij staat, om de kast naar boven te duwen zegt aldoor: „dames" of, „dag dames"." Hierop begonnen Freddie's ouders harte lijk te lachen, want ze hadden al begrepen, dat hun spruit de „lift met de liftjongen" bedoeld had. Handige maniertjes Wollen babykleertjes wascht men op de volgende manier. Men zet ze in lauW, bijna koud water te weeken. Vervolgens strooit men in versch, koud water de benoodigde hoeveelheid Lux; daarna 't sop opkloppen, in dit sop het goed heen en weer bewegen, zonder wrijven of wringen. Vervolgens ia versch water zoo vele malen spoelen, tot het water geheel schoon blijft Het water uitknijpen zonder wringen, en bet goed vervolgens tusschen badhanddoeken in den behoorlijken vorm leggen, waardoor het water eruit trekt. Vervolgens verder dro- Luis van planten verwijdert men met Se» hulp vaa tabakssap. Men neemt wat ge» sausde tabak, giet daar kokend water op. en laat dit eenigen tijd trekken. Is het wa ter weer koud, zeef het dan en bespuit er de plant mede, niet alleen boven op knop pen en bladeren, doch in het bijzonder Haar» onder, want daar schuilt het ongedierte! Haarborstels reinigt men in water met boraz of ammonia. Eerst het houtwerk invetten met vaseline, dan blijft het mooier. Heet water maakt een borstel zacht, warm water maakt de haren zacht. HOOFDKANTOOR LEEUWARDEN STOOMWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 ROTTERDAM NIET DUURDER, WEL BETER! PEDICURE MANICURE MEVR. S. C. DALMAYER-K00L Oudedijk 104, TeL 56624, R'dam pa jËjMS „MERCURIUS" fjW&fÉ HAVERMOUT VlUGKOKE-NO -<) CENT PER AA PONDSPAti N.V. KON. PELLERU „MERCURIUS" WOKMERVEH. UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE N.V. Kanis Gnnnink, Importeurs, Kampen Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 66 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tyds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN 'N PERZISCH TAPIJT GOED en GOEDKOOP bij PERZISCHE TAPUTEN D ET O U I D" STATIONSWEG 15A ,,E> tan I K BOTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9