STADSNIEUWS 1 1 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 KAMER VAN KOOPHANDEL v^OR RIJNLAND Vergadering te Nieuwkoop De heer Groenendijk over A7ieuwkoops ontginningsbedrijf De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland hield gister middag een openbare vergadering in het Raadhuis te Nieuwkoop. Zooals bekend houdt de Kamer zoo nu en dan vergaderingen in de buitenge meenten. Reeds eerder waren Sassen- heim en Noordwijk hiervoor uitge kozen, thans was Nieuwkoop aan de beurt. In deze landelijke gemeente was het bij het mooie zomerweer goed vergaderen daarvoor en daarna hebben de leden dei- Kamer, mitsgaders de pers, kunnen genie ten van een mooi tochtje door de Rijn- Streek. De vergadering werd o. m. bijgewoond 'door den burgemeester en den gemeente secretaris van Nieuwkoop, de heeren P. M. M. v. d. Weyden en C. J. Groenendijk. De voorzatter der Kamer, de heer D. ten Care Brouwer, heette in zijn openingswoord beide heeren hartelijk welkom en hij dank te den burgemeester, dat hij de Kamer in de gelegenheid had gesteld haar vergadering hier te houden en tevens nader met Nieuw koop, zijn bedrijven en organisaties kennis te maken. Spr. sprak de wensch uit, dat het Nieuw koop in de toekomst goed moge gaan. Na deze korte inleiding werd met de af- Sverking van de agenda begonnen. De notulen der vorige vergadering werden Onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken leverden weinig ]6tof tot besprekingen. Van het Ministerie van Waterstaat was Op een gestelde vraag bericht ingekomen, dat met de vernieuwing van de bruggen te Sassenlieim de grootst mogelijke spoed zal werden betracht. Van de Tentoonstellingscommissie van Vee- en Bodemproditten „Vebo" was inge komen een verzoek om een subsidie en een medaille voor deze expositie, welke op 17 September zal worden gehouden. Het Bureau heeft in zijn gehouden verga- 'dering besloten verschillende medailles ter beschikking te stellen. Het verzoek om een subsidie meende het Bureau te moeten af wijzen, zuiks omdat de Vebo eenerzijds reeds gesteund wordt en anderzijds de Ka mer te weinig geld hiervoor heeft. De heer De Gooyer, tevens penningmees ter van de Vebo, wilde gaarne nog een po ging doen tot financieele steun. Wetend echter, dat de Kamer over weinig middelen beschikt, gaf de lieer De Gooyer in overwe ging om een bepaald bedrag, b.v. f 100, vast te stellen als garantie. De voorzitter zeide, dat de Vebo thans permanent is en hij is bevreesd, dat men telken jare met een dergelijk verzoek zal komen. Indien er e.v. een tekort is-, kan de commissie altijd nog een beroep op de Kamer doen. De heer De Gooyer nam van deze mede- Sdeeiing gaarne nota. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het Bureau der Kamer besloten had aan de Kon. Ned. Grofsmederij de gouden eere penning te verleenen ter gelegenheid yan haai honderdjarig bestaan. Van verschillende reeders te Katwijk was een klacht ingekomen over de spoorbrug naast de Rhijnzichtbrug. Doordat deze brug onder het ter plaatse liggende rangeerter rein ligt, blijft de spoorbrug somwijlen wel te lang dicht. Naar aanleiding hiervan had het Bureau 'der Kamer zich tot den stationschef ge wend, die hierop antwoordde, dat per dag 93 treinen, locomotieven enz. deze brug pas seeren, hetgeen neerkomt op circa 5 per uur. Dooroverleg tusschen de brugwachter Is wellicht wel iets te bereiken. De voorzitter deelde naar aanleiding hier van mede, dat het Bureau nader overleg zal zoeken. Hierna kwam in behandeling een con cept-adres aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, inzake ordening in de vleeschconserven-industrie. waarbij de voorzitter mededeelde, dat bereids een pro test inzake deze affaire is gezonden aan den Minister van Sociale Zaken. De he.cr De Gooyer bepleitte een monde linge toelichting op dit adres, terwijl de heer Ir. Guljé gaarne zag, dat dit adres ook ter kennis gebracht zou worden van den Minister van Sociale Zaken en den Minister van Landbouw en Visscherij. De heer Bergers meende, dat het hoog noodig was de geheele baconregeling af te schaffen, wijl gebleken is, dat van de ge heele baconbereiding slechts 10 of 11 pet naar Engeland gaat, terwijl de groot-fabri kanten der bacon millioenen hebben ver diend. welke het Rijk onttrokken zijn. Aan de uitgesloten fabrikanten wordt bovendien f 300 a f 400 vergoeding per week uitge keerd. Na deze besprekingen werd besloten: het &dres te verzenden. Vervolgens- ging de Kamer in huishou delijke vergadering. Causerie van den heer C. J. Groenendijk De gemeente-secretaris1, de heer C. J. Groenendijk, tevens administrateur van het Ontginningsbedrijf der gemeente Nieuwkoop hield over dit bedrijf in de huishoudelijke zitting der Kamer een causerie, waaraan we een en ander ontleenen. Spr. herinnerde er allereerst aan, dat Nieuwkoop de resultaten van het bedrijf voor een groot deel mede te danken heeft, aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, omdat dezelfde voorzit ter en dezelfde secretaris, nl. de heeren Ten Cate Brouwer en Knibbe, aan de totstand koming een zoo werkzaam aandeel hebben gehad Het was ook onder leiding van diezelfde heeren, dat de leden van de Kamer op Woensdag 3 Augustus 1927, derhalve ruim 9 jaren geleden, per motorjacht van den oud-ondervoorzitter, den heer P. Boot Sr. te Leiden, een bezoek brachten aan Nieuwkoop om ter zake en in loco een onderzoek in te stellen. Uitvoerig schetste spr. de voorgeschiede nis van deze zaak. On 18 September 1929 werd de eerste vlet Leidsch vuil alhier aan gevoerd. Een jaar later mocht men even eens een overeenkomst afsluiten met de ge meente Wassenaar. In groote lijn deelde spr. vervolgens mede ito o deze afvoer geregeld is. De gemeenteraad heeft hiervoor gesticht! een afzonderlijk bedrijf, waarvan het be heer berust bij B. en W., bijgestaan door commissie van advies, bestaande uit 2 le den van den gemeenteraad. De overeenkomst met Leiden en ook met Wassenaar is aangegaan voor den tijd van 20 jaren, terwijl de gemeente Nieuwkoop voor hetzelfde aantal jaren ook een over eenkomst aanging met een particulier, na dat hiervoor een inschrijving was gehou den, die voor den afvoer moest zorg dra gen. Deze persoon moest zorgen voor een sleepboot met vletten (hij beeft er thans 14). kortom voor alle noodige materialen, voor het vervoer, voor de sluis- en brug- rechten, alsmede ook voor het lossen, alles nauwkeurig in een contract omschreven. Leiden en Wassenaar hebben niet anders te doen dan het vuil te storten in de vletten en zijn daarna van alle bemoeienis en van elke verantwoor delijkheid af. Leiden betaalde eerst een vergoeding per Meter, doch doet dit thans, krachtens een gewijzigde overeenkomst, per inwoner naar liet gemiddeld aantal over elk jaar. Was senaar betaalt per afgevoerde ton van 1000 K.G. Als u nu weet, dat Leiden betaalt 41 cent per inwoner cn dat de vergoeding Den' Haag, te betalen aan de Vuilafvoermaat schappij, kortweg de V.A.M. genoemd, neer komt op f 1.20 per inwoner, dan is daar mede aangetoond, dat het Rijk aan de ge meente Den Haag allerminst een voordeelige transactie heeft opgedrongen. Het vuil uit Leiden en Wassenaar ■wordt niet gestort in de plassen al hier, zooals een taaie legende dat wil. doch gestort in een laag van 3 Meter ongeveer, op rietland, dat de gemeen te hiervoor aankocht. Met inbegrip van wat water bezit zij thans ten dienste van het bedrijf ruim 30 H.A, Zoodra de stortlaag de vereischte hoogte heeft, wordt deze afgedekt met een laagje bagger, ter dikte van 4 c.M. Hiermede wordt bet onooglijk gezicht weggenomen, men voorkomt het wegwaaien van papier en allerlei lichte stoffen, stank versprei ding. het azen van gevogelte, ratten e.d. en men bevordert tegelijk een gunstige wer king van de teeltlaag. Van schade voor natuurschoon bleek niets, integendeel, en hierbij is van groot belang, wat door ons steeds is ingezien, dat het beheer niet gelaten moet worden bij particulieren, die het winstbejag voorop stellen, doch dit moet blijven hij de ge meente. die allereerst beoogt een ordelijken toestand. De vraag is te stellen of de ophooging en ontginning met stadsvuil ook econo misch beantwoordt aan de gestelde ver wachtingen. Deze verwachtingen waren werkverruiming, hestaansverruiming en bodemcultuur. Wat betreft de werkverruiming: alleen reeds het vervoer, het lossen en het afdek ken verschaft aan gemiddeld 15 arbeiders in de gemeente een behoorlijk inkomen. Omtrent de hestaansverruiming worden we teleurgesteld, wat een gevolg is van de crisis. Gedacht was aan de mogelijkheid om op de ontginning zelfstandige tuinbe- drij ven te stichten en dat was tot heden niet uitvoerbaar, niet omdat de bodem zich hier voor niet leent, doch omdat voor de pro ducten geen afzet aanwezig is, en ter oor- zake van de saneering. Thans teelt de ge meente in hoofdzaak elk jaar voederbieten, welke in de maand October in perceelen publiek worden verkocht. Wat aangaat de verbetering van den bo dem, hier zien wij twee uitersten. Laaggele gen, verzuurde velden met wild gras en braamstruiken omgeschapen in vruchtbaar land, waarop het bietengewas telken jare welig opschiet. Dank zij de. poreusheid van den veenachtigen ondergrond is de teelt- laag na eenigen tijd practisch onafhankelijk van eiken neerslag en wordt een bodem verkregen, welke niet meer met het water- bezwaar te kampen heeft, waarin een zoo sterke groei optreedt, dat men vruchten kweekt van de beste kwaliteit. Circa 7 H.A. van dit ontgonnen land is thans aanwezig. Sedert een viertal jaren neemt ons bedrijf ook af de afvalstoffen van het G.E.B. van Den Haag, bestaande uit vliegasch, sintels e.d., een kwantum van ruim 21.000 ton per jaar. Deze afvalstoffen worden van de hand gedaan voor terrein-ophoogingen, demping van slooten en killen, enz., waar door een beteekenende werkverruiming ver kregen is. Vervolgens heeft het gemeentebestuur in 1934 in het leven geroepen een baggerwerk- verschaffing, welke ook geheel loopt over het bedrijf. In de plassen alhier en ook in het water van de gemeente is veel bagger aanwezig, welke na droging geschikt is voor teelaarde en welke zich vooral ook voor grondverversching uitstekend leent. In de kweekerijen te Boskoop o.a. wordt het een steeds meergevraagd artikel. Steun trekkers, die het baggeren eenigszins mees ter zijn, worden nu in den daarvoor ge- schikten tijd te werk gesteld, zij verdienen daarbij een goed loon, de bagger wordt op geslagen op de nog niet opgehoogde terrei nen van het bedrijf en zoodra zij voldoende is ingedroogd, verkocht en afgevoerd te rn kostprijs. Spr. dankte hierna voor de hem verleen de aandacht en sprak de wensch uit dat commissie voor het ontginningsbedrijf 't inzicht hieromtrent zou completeereu. Excursie Dit is ongetwijfeld het geval geweest, ant hetgeen de gasten van het Nieuw- koopsche gemeentebestuur hier hebben ge- i, heeft ongetwijfeld de overtuiging ver sterkt, dat hier door 't ontginningsbedrijf ruchtbaar werk is verricht. Na de welgeslaagde excursie zaten de le den der Kamer aan een maaltijd van het gemeentebestuur aan. Bij den aanvang daarvan heeft de bur gemeester, de heer v. d. Weyden, zijn vreugde er over uitgesproken, dat de Kamer zoo groote aandacht aan Nieuwkoop steeds heeft geschonken en nog schenkt. Dankbaar was het gemeentebestuur dat de Kamer ten gemeentehuize wilde verga deren, dat zij den ingezetenen de gelegen heid wilde bieden hun belangen naar vo ren te brengen en dat de leden voorts door eigen aanschouwing den toestand ter plaatse hebben willen opnemen. Spr. heette zijn gasten daarom hartelijk ellcom en sprak de wensch uit, dat zij een gunstigen indruk van Nieuwkoop zou den opdoen. Dan zal dit bezoek ongetwijfeld v ee! kunnen bijdragen om de welvaart van Nieuwkoop op hooger peil te brengen. Nieuwkoop maakt moeilijke tijden door, doch heeft nog vele mogelijkheden, in haar schoot verborgen. Met een ondernemend, doch voorzichtig beleid hoopte spr. deze moeilijkheden in werkelijkheid om te zet ten. De voorzitter der Kamer, de heer Ten Cate Brouwer, heeft deze toespraak beant woord. De verslechtering in de steunregeling De heer Snel vraagt weer De heer C. Snel heeft den raad verzocht hem toestemming te willen verleenen in de Raadsvergadering van 7 September aan B. en W. de volgende vragen te stellen. Ie. Is het door B. en W. in de Raadsver gadering van 17 Augustus toegezegde on derzoek mar de gevolgen van de door de regeering aangekondigde verslechtering in de steunregeling reeds beëindigd? 2e. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord. willen B. en W. dan mededeelen welk aantal werkloozen hierdoor zal worden getroffen en tot welke bedragen? 3e. Hoe groot is het aantal werkloozen dat door de vermindering van de huurtoe- slag wordt getroffen en tot welke bedragen? 4e. Hoe groot is het aantal werkloozen die, doordat zij in de laatste vier jaar geen 26 weken hebben gewerkt, in een lagere norm zullen worden geplaatst en welke na- deelige gevolgen dit zal hebben per 1 Mei 1937? 5e. Welke maatregelen zijn of zullen door B. en W. worden genomen ten opzichte der werkloozenbewoners van woningen, die door de verlaging der huurtoeslag worden getroffen? 6e. Willen B. en W. aan den Raad mede deelen welke stappen door hen bij de regee ring zijn gedaan om deze verslechtering niet in te voeren? Waterpolo De Zijl I—D.W.R. I (6-5) Dinsdagavond speelden bovengenoemde vereenigingen in de zweminrichting „De Zijl" de vijfde nederlaagwedstrijd. Na een uitermate spannende, kamp, w bij D.W.R. op 't laatst zeer onsportief optrad, is het de thuisclub gehikt, ook deze neder- laegwedstrijd te winnen met 65. Voor dezen wedstrijd speelde nog De Zijl II tegen D.W.R. II. Het was een goede partij echter zonder doelpunten 00. Hedenavond om S uur speelt L.Z.C. I in de zweminrichting „De Zijl" haar laat- sfen wedstrijd voor dc degradatie- en pro motie-competitie eerste klasse K.N.Z.B. te gen S:ar I (Utrecht). Vooraf worden gespeeld de navolgende wedstrijden: De Zijl II tegen Star II en Zijl comb, tegen L.Z.C. II. Nederlaagwedstrijd De Zijl Morgenavond om 8 uur speelt De Zijl Iin de Zweminrichting alhier haar zesden en tevens laatsten nederlaagwedstrijd tegen de Ha,arlemsrcthe tweede-klasser H.V.G.B. I uit Haarlem. Bovenstaande wedstrijd wordt voorafge gaan door de vriendschappelijke ontmoeting De Zijl II tegen H.V.G.B. II. Tot op heden werden de volgende resul taten verkregen: De Zijl IA.Z.C. I De Zijl I—H.C.Z. I De Zijl IMaas I De Zijl I—G.Z.C. I De Zijl I—D.W.R. I 4—2 2—2 3-3 ZONDER VOORUITBETALING PERHMEHT-DUPLEX HRRRDEN UnnRDKRCHELS SITTERS G v/d KAR DEN HAAG: Golumbusstraat 2, hoek Suezkade, Telefoon 334523 HAARLEM: Schoterweg 1 Telefoon 16659 (Adv.) DAMMEN Damclub Leiden De jubileumwedstrijden van den N.DJ3. hebben tot resulfaat, dat in groep A. de hee ren P. J. Lemair en Johs. Dreef een her kamp moeten spelen voor de éérste plaats. In groep B. is. zooals bekend, de heer W. Laterveer als éérste geëindigd. Hier volgt de volledige uitslag: Groep A.: Johs. Dreef en P. J. Lemair 8 p., A. Pronk 6 p.. S. v. d. Reek 4 p., W. F. Oli vier 3 p., N. Wassenaar 1 p. Groep B.: W. La'terveer S p., Th. O verdijk en J. Stavleu 6 p., P. Olivier 5 p., C J. Koree 3 p., F. Zeilstra 2 p. De uitslagen van de gehouden beker- en bordenwedstrijden luiden als volgt: J. SiavleuS. v. d. Reek O—2 F. ZeilstraP. v. Mastrigt 0—2 A. PronkI. Baars 20 W. Neijenhuis—D. Megchelse 0—2 D .L,aterveerD. Ladan 20 G. Wilschut—Kruider 2—0 P. J. LemairJohs. Dreef afgebr. TELEGRAM VAN DANK Bij den heer W. Koops 'Azn., voorzitter van de Commissie die namens het gemeente bestuur het jaarlijksch kinderfeest op 31 Aug. in de Stadsgehoorzaal organiseert, is in antwoord op het verzonden gelukstele gram een danktelegram namens II. M. de Koningin binnengekomen van den adjudant an dienst, de Jonge van Ellemeet. ARM GEBROKEN De 9-jarige A. v. d. K. uit de Rijndijk straat ,is gisteren in de Burggravenlaan met zijn rijwiel gevallen, waardoor hij den linkerbovenarm brak. Door den G. V. D. werd de jongen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. AANGEHOUDEN Op verzoek van den Commissaris van Politie te Der. Helder zijn door de politie hier ter stede gearresteerd J. H. K. en J. v. K. beiden zonder vaste woon- of verblijf plaats, verdacht van verduistering van een bakfiets, te Den Helden Rust- en herstellingsoord „Weltevreden" Hedenmiddag had dc heropening plaats van het huis voor rustbehoevenden en her stellenden van eiken leeftijd „Weltevreden' op de hoek van de Witte Singel en de Laat de Kanterstraat. Aan dit huis is een groote vleugel aangebouwd, zoodat de ruimte zeer veel groot-1 is geworden cn bovendien is van de gelegenheid gebruik gemaakt om het huis aldus te installceren dat aan mo derne eischen van hygiëne en comfort wordt voldaan. In alle kamers er zijn er is centrale verwarming en warm en koud stroomend water. Ze zijn vriendelijk e zellig ingericht en hebben alle hun uitzicht aan de voorzijde van het gebouw. Men kan zich in onze stad ook moeilijk een geschik ter puut voor een dergelijk huis voorstellen, Het uitzicht uit de kamers is fraai en tege lijk gezellig. Licht en lucht kunnen in me mate toetreden. De kamers, die zeer verschillend van groote en indeeling zijn hebben alle hun eigen cachet of kunnen 'dat ontvangen. Het huis staat, onder leiding van Zr. M. v. d. Steen en ook haar perso neel, dat piet de zorg voor de patiënten ii belast, bestaat uit gediplomeerde zusters, zoodat men van een goede en deskundige verzorging verzekerd kan zijn. De Leidsche winkelstand Door den heer J. H. v. d. Pluym Jr. fs gisteren in het perceel Oude Rijn 132 een filiaal geopend van zijn in het pand Hooge woerd 41 gevestigde, handel in tweede hands-artikelen. Ook thans beschikt de heer v. d. Pluym over een groote verkoopruimte, wat men begrijpen zal als men weet, dat hier voorheen een café werd gedreven. In deze ruimte vindt men een groote sorteering van alle mogelijke artikelen, vooral op liet gebied van meubelen. GEVONDEN VOORWERPEN Sleutels, een Bewijs van Nederlandschap, een zwart kinderschoentje, een vlet, porte- monnaies, eenige stukjes ijzer, onderdeeltji van een motorrijwiel, een zilveren schakel armband, rozenkransen, een bankbiljet, een rood kmdertaschje, een vulpenhouder, korte bontmartel, een koffer, inh. goed en schrijfbenoodigdheden, een motorzeiltje, een gouden gladden ring, een zilv. armband m. steentje, een radiateurdop, een gasaansteker een blauw kindertaschje, een loopborstel voor een jachtgeweer, een vulpotlood, een koperen armband, een blauwe overall, een bruin kindersandaaltje, een gouden ringe tje met steentje, een eend, een bruin dek zeil, een bruine muts, een autostep, een pakje boterbonnen, een pakje inh. een pan talon, een colbertjas, een witte gymnastiek schoen. een doosje inh. een zilv. ringetje, Rijwielbel.-merken, een blauwe colbertjas, een rose kindermutsje, een paar nieuwe heerenhandschoenen, een pakje inh. ver moedelijk cartonnage, een R.K. kerkboekje, een bruine actetasch, een badpak en bad handdoek, een gouden broche met steen tjes, een damesarmbandhorloge, een rood ceintuur, een beiese ceintuur. Gevonden in de electrische tram (stads- lijn): 4 paar handschoenen, een rozenkrans een kinderparapluie, een paraplule, schoentje, een pnrtemonnaie. Gevonden in het Postkantoor: een paar dameshandschoenen, een heerenparapluie, een vulpenhouder, een damesarmband, een vulpenhouder, een paar dameshandschoe- nèn en een Fransch leesboek. Terug U bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag van 1—3 uur nam. ten Politie- bureele, alhier* BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A M Romb&utOuwerkerk d E Dijkstra—'Turenhout d F C A v Hartevelt Piërlot z HM Hoogendoornv Geme: N Wouters—v d Bent d J H Mooten- denburg d P C v RoodeBezu S J GrlekspoorSchreuders z J Hövigv d Vis d j M PannebakkerBinken z OVERLEDEN: H Phllippo zn. 11 dgn J Me(jnen. wedr. 78 j. GEHUWD: P G v d Kraan on C P Beurze W Hoogstra en A E J v Hal H G v d Ho ven cn H M M v Velzen A Bekooü en A A Gemen F J de Haas en H S A Haasbeek Th W Heemskerk en P J de Groot Klom en M C v Houten DM Kuivenhov» M Seriier G Logeman en H v Oosten Wolf en M J Jager J P v d Laaken en M M Muilwijk A v d Nagel en M v Varlek W F v d Linden en Th H de Vries ONDETROUWD: H J R M Pierrot 30 J. M Janssen 25 J. UIT DEN OMTREK 'Alphen a.d. Rijn AFSCHEID VAN DEN HEER A. MAASKANT En installatie van den heer Verheul In de keurig versierde gymnastiekzaal had gisteren het afscheid plaats van deti heer A. Maaskant als hoofd van de school met den Bijbel voor Mulo in de Steven- straat.. Tegelijkertijd werd het nieuwe hoof-J de heer A. Verheule geïnstalleerd. Behalve het bestuur, familieleden, onder wijzend personeel en genoodigden, waren aanwezig, het dagel. bestuur onzer gemeen te en de gemeentesecretaris, oud-hoofd inspecteur Brants, de heer Janse, hoofd der school te Amersfoort met onderwijzend per soneel en oud-onderwijzersessen) die on der den heer Maaskant hebben gewerkt. De heer J. A. Vellekoop richtte zich namens het bestuur tot het scheidend hoofd en sprak woorden van dank en groote waar deering v. h. werk van den heer Maaskant. Als blijk van waardeering werd den heer Maaskant een Chr. Encyclopaedic aange boden en aan mevr. Maaskant een bloemen mand. Do lieer Maaskant werd daarop toegezon gen: „De Heer zal U steeds gadeslaan". Het nieuw benoemd hoofd wend hierna geïnstalleerd en ontving uit handen van den voorz. een Bijbel. De voorz. wees er op, dat dit geschenk van groote waarde is voor iemand wien een dergelijke verantwoor delijke taak op de schouders is gelegd. Mevr. Verheule ontving een prachtige vaas met bloemen. De heer Maaskant werd daarop in de gelegenheid gesteld een woord van afscheid te spreken. Allereerst nag hij afscheid van het bestuur en gedacht daarbij tevens de overleden oud-bestuursleden. Daarna dank te hij voor de steun en medewerking v. h. onderwijzend personeel, vakonderwijzer(es) en den heer de Goede, om tevens de reeds overleden onderwijzers Doorruyter, v. d. Berg en Corsten te herdenken. Spreker, die in ongebroken kracht afscheid nam, gaf Gade alleen de eer. INDUSTRIE-BEHOUD INDUSTRIE-UITBREIDING INDUSTRIE-VESTIGING INDUSTRIE-SANEERING INDUSTRIEFINANCIERING Econom, Technologisch InsL ln Limburg N.V. INDUSTRIEBANK IN LIMBURG SL Servaasklooster 39 MAASTRICHT De prachtige samenwerking gedurende de laatste jaren met den heer Bol werd even eens nog gememoreerd en spr. dankte de ouders voor de samenwerking gedurende al de jaren, dat hij in Alphen heeft gewerkt. De lieer Verheule beschouwde zijn be noeming naast het Bestuur, in de aller eerste plaats als een opdracht van God ge geven en dankte allen die medegewerkt hebben aan zijn benoeming voor het trouwen in hem gestold. De voerzitter sprak daarop de wensch uit dat de beide hoofden Verheule (afd. Ulo) en Bol (afd. L.O.) de eenheid zouden bewaren en samen arbeiden voor de school. De heer Bol, hoofd der afd. L. O., zeide alle hoop te hebben, dat de samenwerking goed zal gaan, evenals hij op prettige wijze heeft samengewerkt met den heer Maas kant, wien hij daarvoor op deze plaats har telijk dank zegt. Vervolgens werd het woord gevoerd door den burgemeester, den heer P. A. C o 1 ij n, die zich in de eerste plaats tot den heer Maaskant richtte. Een woord van welkom richtte spr. voorts tot den heer Verheule, daarbij de hoop uitsprekend, dat deze, evenals zijn voorganger, niet alleen intellect zal vormen maar bovenal de kinderen zal wijzen op de dingen der eeuwigheid. De heer Brants, oud-Inspecteur van het Lager Onderwijs was van oordeel dat het Bestuur een goede keuze heeft gedaan. Op zeer humoristische wijze nam de heer Brants afscheid van den heer Maaskant. De heer Janse, hoofd der Ulo-school te Amersfoort, aan welke school de heer Verheule voor zijn benoeming werkzaam is geweest, feliciteerde het bestuur met de komst van den heer VeiTieule en condo leerde zich zelf met het geleden verlies. Hierna volgde een pauze, waarin thee werd aangeboden. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer H. Hoekstra als lsten on derwijzer der Mulo-school alhier. Spr. over handigde namens het personeel den heer Maaskant een boekwerk „Orte und Weze Jesu". s M e j. van Dam, handwerk-onderwijze- res, bood, namens het personeel, mevr. Maaskant een boekwerk. Ds. Joh. Stehouwer, was gevraagd, namens de ouders iets te zeggen en deed dit op zeer ernstige wijze. Voorts spraken nog de heer P. Maaskant uit BBodegraven, G. H. Schaap, oud-onderwijzer, die een boekwerk aanbood, de heer Smits namens de Alphenschc collega's, en de heer de Goede. De heeren Maaskajif en Verheule be luigen hierna nogmaals hun hartelijken dank voor de betoonde belangstelling en daarna sloot de heer Maaskant deze wel ge slaagde bijeenenkomst met dankgebed. De heer J. B. Samson deelde mede, dat hij bij het 40-iarig bestaan der School toe zegging heeft gedaan om een boekwerkje uit te geven, waarin de herdenking zou wor den opgenomen. Nu dit boekje geree< kunnen ouders en belangstellenden één gra tis exemplaar bekomen, mits zij dit opge ven bij den concierge der school, vóór 13 Sept. e.k. HAZERSWOUDE FEESTAVOND CHR. ORANJEVEREEN. Door de Christelijke Oranjevereeniging werd Dinsdagavond een feestelijke samen komst gehouden in het gymnastieklokaal der Chr. School, waarbij vele belangstellen den tegenwoordig waren en het lokaal ta melijk goed was bezet De voorzitter der vereeniging, de heer R. Offringa opende en verzocht de aanwezigen staande te zingen een tweetal coupletten van het Wilhelmus, waarna hij voorging in gebed. In zijn ope ningswoord stond spr. stil bij het feit dat we weer Koninginnedag hebben, maar ook dat we Koninginnedag moge vieren. Blijd schap en dank vervult ons hart voor zoo veel wat God ons tot hiertoe heeft gegeven en gelaten in onze geliefde Vorstin en Haar koninklijke dochter. De voorzitter riep daarna allen een welkom toe, in 't bijzonder- onzen Burgemeester, den heer A. Warnaar mevrouw Warnaar. Hierop werd aangevangen met het afwer ken van het programma en verkreeg de heer Siebesma gelegenheid tot het houden van een voordracht over de „Geslachte Hit", waarbij duidelijk uitkwam de groote nood waarin ons volk verkeerde in de da gen van voorheen. Daarop verkreeg de heer G. Drexhage gelegenheid om met zijn staf van medewerkers een stuk ten tooneele te brengen, waarin werd opgevoerd een deelte uit hét leven van Prins Maurits, dat in 10 tafereelen werd weergegeven. Het stuk. waaraan tijd noch moeite is ge spaard en dat maanden lang in beslag heeft genomen, is meesterlijk uitgevoerd. De rollen zater er goed in, en er is een werk geleverd dat meer dan 2 uur in beslag heeft genomen, en met gespannen aan dacht door de aanwezigen werd gevolgd. Tusschen de opvoering werden Vaderland sche liederen gezongen en wist de heer Sie besma de aanwezigen te boeien door voor drachten. Aan het einde sprak de voorzit ter een kort woord, waarop de Burgemees ter, de heer A. Warnaar, een slotwoord sprak en na gemeenschappelijk zingen van Ps. 3311, de samenkomst met dankgebed sloot. De Chr. Oranje-Vereen, kan met vol doening op deze welgeslaagde herdenkings avond terug zien. KINDERFEESTEN Onder groote belangstelling en beguns/tigd door heerlijk weer, hebben gisterenmiddag de kinderspelen plaats gehad ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Nadat de leerlingen der drie scholen op het dorp zich verzameld hadden op de speelplaats der Chr. school, werd eerst door de leerlingen der vier lagere klassen de tijd aangenaam doorgebracht met turfsitapelen, blokjesrapen, balletje- en bloempotloopen, zakloopen e. d. 't Was vermakelijk te zien, hoe de kleintjes in actie waren en hun best deden een prijsje machtig te worden. Ook de grooteren hebben zich kranig geweerd. Voor vele jongens zat de lange broek niet erg ge makkelijk, vooral niet toen zij de vele hin dernissen moesten nemen bij 't hardloopen, terwijl de meisjes bij het geblinddoekt paardje spelen „verschillende paaltjes des aanstoots" op hun weg ontmoetten. Tus schen de spelen door werden de kinderen getrakteerd. De feestvreugde werd nog ver hoogd door de welwillende medewerking van de Chr. Harmonie, die verschillende vaderlandsche en andere liederen ten gehoo- RADIO- DISTRIBUTIE DONDERDAG 3 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 8.15 Diversen; 10.05 Keulen; 11.20 Parijs R; 13.05 Brussel VI; 11.20 Keulen: 15.40 Droitwich; 16.20 Keulen; 17.50 Brussel VI; 19.05 Keulen: 20.05 Beromunster; 20.20 Droitwich; 21 Ro.nc of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Parijs R; 10.35 Droitwich; 11.05 Londen R; 11.25 Droitw.; 15.20 Londen R; 17.35 Droitwich; 18.20 Diversen 18-50 Droitwich; 20.20 Londen Reg VRIJDAG 4 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen: 11.10 Deutschl.e; 11.20 ParUs R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Londen 'R; 16.20 Keulen; 17.20 Brussel VI; 18.50 Parüs li: 19.50 Keulen; 20.05 Beromunster 20.40 Droitwich; 22 Londen Reg; 22.40 Weenen of diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R- 11.20 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.50 Droitwich 20.4o Londen Reg; 21.20 Gram.muz. GRD; 22.50 Londen Reg, Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Augustus tot en met Zondag 6 September a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, YVilhei- minapark 8, Oegstgees't, telef. 274. re bracht. Het was voor jong en oud een ge noeglijke middag en de feestcommissie kon op een goed geslaagd kinderfeest terugzien. Na afloop maakte de Chr. Harmonie een rondgang door het dorp, gevolgd door een talrijk publiek. EEN PRACHTIGE AVOND Woensdagavond werd door het Chr. Man nenkoor „Excelsior" op een terrein van den heer G. Slootweg, bij de nieuwe brug, een openbaar concert gegeven, onder leiding van den directeur, den heer Jansen, van Gouda. De eere-voorzittcr, burgemeester A. War naar, opende met een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen en sprak er zijn vol doening over uit, dat zoo velen waren op gekomen en riep aller medewerking in tot' het slagen van diit concert. Door het Koor werd deze uitvoering gegeven in de eerste plaats ter herdenking van de verjaardag van onze geliefde Koningin, ten tweede om dat het Koor het eerste lustrum mag vieren en tenslotte met het oog op het behaalde succes op het concours te Leusden. De eere voorzitter verzocht daarop het Koor het eer ste couplet van het Wilhelmus te zingen en het 'tweede couplet door alle aanwezigen, Hierop kreeg het Koor gelegenheid om verschillende nummers ten gehoore te bren gen, afgewisseld door zang van alle aanwe zigen en enkele liederen van de jonge garde ondecjeiding van onzen burgemeester. De eere-voorzitter bmcht aan het einde van dezen goedgeslaagden avond een woord van warme dank aan het Koor, dat onder de bekwame leiding van zijn directeur iets schoons had gepresseerd, een woord van dank tot de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, waarop gezongen werd door alle aanwezigen ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". Deze avond was ongetwijfeld een waardig slot op de gehouden herdenkings feesten en werd begunstigd door prachtig H1LLEGOM DEMONSTRATIE E.H.B.O. Gisteravond heeft de E.H.B.O., in samen werking met de brandweer, een groote de monstratie gehouden bij de openbare school. Verondersteld werd dat de Openb. School door ontploffing in de benedengang in brand, was geraakt. Op 't moment dat de ontploffing gebeurde was er in een der bovenlokalen nog schooi. Door de geweldigen luchtdruk zijn er ver- scheidenen ruiten stuk geslagen en is ook bijna de geheele voorgevel eruit gevallen, zoo ook het portaal bij de tr,ap-opgang ach ter in de gang. Brandweer en E.H.B.O. zijn direct gewaar schuwd en vonden er de toestand als volgt: Een uitslaande brand aan de zijde der. Van den Endelaan. Een paniekstemming onder het publiek, daar er nog eenige personen in de school moesten zijn. Er stond een vrij sterken wind (N.W.), waardoor de vlammen flink naar buiten sloegen De brandweer trachtte direct het vuur te stuiten door met twee motorspuiten en wa terleiding te gaan werken en wel als volgt: De motorspuit werd geplaatst op de nieu we Beekbrug en slang 3 werd uitgelegd tot aan de eerst komende hoek van de school* en aangesloten op het spuitstulc (met kra nen), vandaar met twee slangen achter de school en twee slangen aan de zijde der Van den Endelaan. Een zestal patiën'ten, die min of meer ern stige verwondingen hadden opgeloopen, wer den verbonden, terwijl één van hen per zie kenauto naar het ziekenhuis werd vervoerd. Tenslotte werd nog gedemonstreerd hoe een .slaapwond en een beenfractuur wordt verbonden. Nadat Dr. ten Hoopen de ver banden had gecontroleerd, keerden de tal rijke aanwezigen zeer voldaan huiswaarts. Het was een mooie en nuttige avond. Het teheel stond onder leiding van den heer L. choonderbeek. KATWIJK AAN DE RIJN GAS- EN ELECTRICITEIL In de optocht, gisteren gehouden te Kat wijk aan Zee „Katwijks leven en bedrijf" was o.m. een wagen verzorgd door de ge meentebedrijven te Katwijk. Een pracht- wagen, die al zeer bijzonder de aandacht trok en die in den stoet een schitterend figuur maakte. De Directeur der bedrijven gaf toestemming, dat deze wagen, bij gun stig weer, op Donderdagavond er nog eens op zal uittrekken" en wel naar Katwijk aan den Rijn. Vertrek te half 9 van de Gasfa briek dus te ongeveer kwart voor negen bij de R. K. Kerk, lange Kerkstraat, v. F.gmondstr., Voorstr., Molentuinweg, Ach terweg. Voorstr., v. Egmondstr., Achterweg, Commandeurslaan. DE VERLOREN BABY Mej. H., eenigszins bejaard, maar met een hart van een 20-jarige, kon met het. Oranje feest cie bekoring niet weerstaan om mee te doen met een der volksspelen, de stoelen dans. Het gelukkige bezit van een baby kan in sommige gevallen ook moeilijkheden geven. Zoo ook voor mej. H., die tijdens het spel de baby in de kinderwagen langs den weg bij het feestterrein plaatste, zelf intusschen haar geluk beproevend bij do stoelendans. Het kleine wicht bleek echter zoodanig aan dc moeder gehecht, dat een medelijwekkend gehuil spoedig volgde. Mej. v. d. K., zelf in het gelukkig bezit van een drieling, dus met een echt moederhart, ontfermde zich over het kindje en bracht het in het gezelschap van de „drie". Doch nu kwam het ergste. Mej. H., die niets wist an wat met haar nakomeling geschied was, was ten einde raad. Direct werd de politie er in gemoeid. Drukte, oploop. De groote oploop had tot gevolg, dat ook de tijdelijke moeder van het bewuste kindje op de hoogte kwam, van wat gebeurd zou zijn, (Toen was do oplossing er spoedig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6