rdCflO. De strijd woedt feller rond Irun JÊéÊ^ DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 De Spaansche burgeroorlog De laafsfe voorpost is gevallen. Kan de stad hef nog houden y Nadat gisteren op het Irun-front de ochtend in volkomen rust was verstre ken, openden 's middags om één uur de nationalisten een hevig infanterie-, ma chinegeweer- en handgranatenvuur op de regeeringsstellingen, welke van het oude fort San Marcial omlaag naar de grensrivier Bidassoa loopen. Ongeveer een half uur later vielen de belegeraars, uit het Zuiden komende, deze linie in stormloop aan en om half drie kon men van den Franschen oever de rood-geel-roode kleuren, de vlag der Franco-troepen, van den top zien wap peren. Even over vier uur 'dook een afdeel ing nationalen ter sterkte van ongeveer 60 man op de zoo juist veroverde hoogte. Met de rood-geel-roode vlag aan het hoofd storm den zij de helling af naar stelling no. 1 der roode troepen, welke stelling iets boven Behobie ligt. Van uit San Marcial werden de aanval lers met een razend machinegeweervuur be stookt, maar dit vermocht hun stormloop echter niet te stuiten en enkele minuten later hadden zij stelling no. 1 bereikt. De regeeringstroepen hadden deze stelling toen reeds verlaten. Positie na positie werd daarop door Franco's manschappen bestormd en ver overd en ten slotte viel ook het fameuze fort San Marcial hun in handen. Dit fort vormde, zooals bekend, het laatste verdedigingspunt der rooden voor Irun. De bezetting van het fort is in de richting van de Fransche grens gevlucht. Twee vrachtauto's met manschappen der roode militie zijn over de grens ontkomen en in Hendaye geïnterneerd. Intusschen trokken zich op de uitgangs stelling verdere versterkingen samen, bene vens nieuwe nationalistische stormafdeelin- gen, welke tot taak hebben de bergopwaarts op dezelfde keten liggende stellingen 3 en 4 aan te vallen. De artillerie der regeeringstroepen vuur- 'de onophoudelijk op de door de rechtschen genomen posities; de opstandelingen-artil lerie daarentegen zweeg, waarschijnlijk om dat zij rekening hield met een onmiddellijk yerder oprukken der rechtsche infanterie. Tegen vijf uur was in de richting van den straatweg van Behobie naar Ibrun een buitengewoon hevig infanterie- en machine geweervuur te hooren; een teeken, dat de rechtschen óók langs de grensrivier Bidas soa oprukten. Terwijl de te hulp geroepen versterkingen der belegerden er blijkbaar de voorkeur aan gaven halverwege terug te keeren, ver plaatste de artillerie van Fonterrabie het vuur belangrijk naar achteren. Zij bestook te met de stukken van middelmatig kaliber de naar Irun leidende helling, teneinde een verder oprukken der opstandelingen te voorkomen. Deze schijnen van hun kant de verovering der laatste bergposities door de verder wes telijk in het veld gebrachte troepen van Franco af te wachten, alvorens tot een nieuwen aanval over te gaan. Achtereenvolgens bezweken intusschen bedoelde bergposities voor de onweerstaan baar stormloopende afdeelingen van het nationalistische leger. Spoedig wapperde op den berg Turiarte de vlag van Franco's troepen en even later kwam het bericht, dat het fel omstreden La Puncha in handen der belegeraars was ge vallen. Het plaatsje is letterlijk doorzeefd met kogels. De toestand wordt hopeloos voor de volksfronters en men vraagt zich af, hoe lang zij nog zullen standhouden. Zij worden gesteund door een pantsertre'in, van waar uit onophoudelijk op de opstandelingen wordt geschoten. De batterij van Fontara- bie, dat ook nog in hun handen is, vuurt geregeld, doch niets schijnt thans meer de opringende legers van Franco te kunnen tegen houden. Te kwart over vijf stonden de nationale strijdkrachten voor de poorten van Spaansch Behovia; in de straten knalden de schoten. Even later werd reeds vernomen, dat de Marokkaansche troepen Behovia waren bin nengerukt. Vrouwen, kinderen en grijsaards waren toen reeds geëvacueerd en ook ver scheidene manschappen van de regeerings troepen hadden over de Fransche grens een goed heenkomen gezocht. Fransche gendar mes stonden aan de grens gereed, met de opdracht, alle manschappen die Fransch Behobie zouden binnenkomen, onmiddellijk te ontwapenen. Een vertegenwoordiger van Havas is er nog in geslaagd, Irun binnen te komen. De stad biedt een troosteloozen aanblik. Op straat ziet men niets meer dan gewapende volksfronters. Voortdurend arriveeren ver sterkingen uit San Sebastian, die onmiddel lijk worden doorgezonden naar het front, waar onafgebroken en bloedig gevochten wordt. Ook de velden bij de grens bieden een verschrikkelijk aanzien. De bewoners, die totdusver nog in Irun waren gebleven, vluchten thans uit de bedreigde stad. Over al op de velden ziet men met gras gevulde matrassen; resten van maaltijden liggen verspreid. Sedert eenige dagen leven hier honderden vluchtelingen uit Irun onder den blooten hemel, gereed bij het minste gevaar verder te vluchten. De strijd te Fuenterabia De nationale defensie-commissie te Bur gos heeft de volgende nota openbaar ge maakt over de gedragingen van de roode militie op het Irun-front; gedragingen, die volkomen in strijd zijn met het volkeren recht. „De commissie brengt ter kennis van de beschaafde wereld het ongehoorde optreden van de communisten in Fuenterabia; het is een aanfluiting van de meest elementaire beginselen van het volkerenrecht en alle ki ijgsgebruiken. De communisten hebben, in verband met de bedreiging hunner posities door de natio nale troepen hun eigen families en alle tot het volksfront behoorende elementen ge ëvacueerd; allen vrouwen en kinderen daarentegen, die zich als zomergasten in de stad bevonden, werd niet alleen belet, zich in veiligheid te stellen, doch zij wer den naar de bedreigde punten van 't roode front gevoerd, waar de marxisten hen groe peerden tot een menschen-muur, waarmede zij onzen aanval willen stuiten". De actie der gezanten De bijzondere correspondent van de „In- transigeant" te I-lendaye, heeft een onder houd gehad met den Argentijnschen am bassadeur Daniel Mancilla, die het ini tiatief heeft genomen tot het „meer men- schelijk maken" van den burgeroorlog. Hij deelde mede, dat sedert gisteren con tact bestaat tusschen Madrid en Burgos. De Spaansche regeering heeft tot buiten gewoon ambassadeur Americo Castro be noemd, die zich zonder verwijl naar Saint Jean de Luz zal begeven. Het contact met Burgos werd langs par ticulieren weg tot stand gebracht. Hoeveel slachtoffers zijn er? De verliezen aan menschenlevens, welke de Spaansche burgeroorlog tot dusver heeft gevorderd, worden te Lissabon op 80.000 ge schat, terwijl het aantal gewonden met 13.000 wordt aangegeven. Aan de zijde der regeeringsstrijdkrachten zijn volgens deze gegevens 34.000 dooden gevallen, terwijl 5000 personen werden ge wond. Het aantal weduwen wordt geschat op 38.000 en dat der weezen op 77.000. De materieele schade kan nog niet bij be nadering worden bepaald, maar loopt onge twijfeld in de millioenen peseta's. Wat dc regeering meldt Volgens berichten der volksfrontregeering is in een luchtgevecht op het Zuid-Westelijk front voor Madrid een nationalistisch vlieg tuig omlaag geschoten. De piloot van het toestel zou een Italiaansch onderdaan, Er nesto Monico zijn, woonachtig in Rome en 29 jaar oud. In het regeeringsbericht verluidt verder, dat drie jachtvliegtuigen der regeerings strijdkrachten boven Oropesa on een eska der nationalistische bommenwerpers zijn gestuit. In het daarop volgend luchtgevecht werd één der drie bommenwerpers gedwon gen te dalen. De piloot kon zich echter door middel van een valscherm redden en daal de veilig in de omgeving van de stad .Vega. Daar werd hij door boeren omringd, wien hij 5000 peseta's aanbood, indien zij hem lieten ontkomen. Dit verzoek van den piloot werd evenwel door de boeren van de hand gewezen. Hierna zou de aviateur zich met een revolver door het hoofd hebben ge schoten. Nieuws der nationalisten Een Britsche torpedojager, welke te Gi braltar is aangekomen, deelde mede, dat de troepen van Franco tot 5 K.M. van Malaga gisteren waren genaderd. De openbare ge bouwen en vliegvelden aldaar werden door de luchtmacht der nationalisten gebombar deerd. Lorenta werd door hen bezet en aan de fronten bij Huesca, Terruel en San Mar- hTU"" t9 e" komen. l«En«n« helpt spoedia b'l hootdpiin.k,esp''n mig "ne linslnntine tial is hun luchtmacht zeer actief. Aan het front in Asturië hebben de na tionalisten Tineo. Salas, Trubia bezet en zij bevinden zich nog slechts 30 K.M. van Oviedo. Radio-Sevilla deelde mede, dat de gou verneur van Granada zich naar Sevillabe-j geven heeft, om zich ter beschikking van de nationalisten te stellen. Dc colonne- Yague heeft wederom een aantal kleine plaatsen rond Toledo bezet. De nieuwe koers in Griekenland Metaxas' plannen In een interview met den hoofdredacteur van het blad „Kathimerini" heeft minis ter-president Md'axas uitvoerige mededee- lingen gedaan omtrent het werk van her stel in Griekenland. Zooals in verscheidene andere landen, aldus Metaxas, zal wellicht pok in Grie kenland te "gelegenertijd een nationaal re- geeringsfront gevormd worden, dat uit het volk voortkomt en zijn kracht aan het volk' ontleent. Zoo zal het land, zonder terug te keeren tot systemen, waarvan de afschaffing nood zakelijk was, volksvertegenwoordigers bezit ten. die het werk der regeering steunen en de belangen van het volk behartigen, zonder het uit te buiten. De premier besprak daarna de vraagstuk ken ten aanzien van de landsverdediging.!Ik zal, zeide hij, van ganscher harte voor da gewapende macht van het land arbeiden en er naar streven, dat Griekenland een leger krijgt, dat zich met de beste legers van andere sta*en kan meten, waarvoor het alle middelen bezit. Lloyd George naar Duitschland Lloyd George, die onderweg is naar Duitschland, heeft voor zijn vertrek daar heen verklaard: Toen Von Ribbentrop mij onlangs te Londen bezocht, noodigde hij mij uit tot een bezoek aan Duitschland, om eens te zien, wat daar met betrekking tot het werkloosheidsvraagstuk is gedaan enik heb die uitnoodiging gaarne aangenomen. Glimlachend weigerde Llovd George te zeggen of hij óók een bezoek aan Hitier zou brengen, doch men meent te weten, dat zich waarschijnlijk wel de gelegenheid voor een dergelijke ontmoeting zal voordoen. Generaal Rydz Smigly onderscheiden De inspecteur-generaal van het Poolschtx, leger R y d z-S m fg 1 y, die nog sleeds Iri Frankrijk vertoeft, heeft in gezelschap van den president der Fransche republiek. Le brun, gisteren de manoeuvres van het Fransche leger gadegeslagen. Tegen tien uur keerde het hooge gezel schap in het kamp van Suippes terug, waar een regiment dragonders en een regiment infanterie in een vierhoek stonden opge steld. Nadat generaal Rydz-Smigly en de per soonlijkheden, die hem vergezelden, in het midden van dezen vierhoek hadden plaats genomen en president Lebrun het front der troepen was afgeloopen, trad de president blootshoofds op generaal Rydz-Smigly toe met de woorden: „Generaal Rydz-Smigly wij verleenen u het grootkruis van het legioen van eer". Na het protocolaire ceremonieel hechtte president Lebrun de hooge onderscheiding op de borst van den Poolschen gast en gaf hem de gebruikelijke accolade. Dooi- generaal Gamelin werden hierop aan de officieren van het gevolg van gene raal Rydz-Smigly eveneens hooge onder scheidingen uitgereikt. Na het einde der plechtigheid keerde pre sident Lebrun per auto naar Parijs terug, terwijl de Fransche en Poolsche militaire autoriteiten in den loop van den middag het einde der manoeuvres bijwoonden. Een wapendepot bij Sofia ontdekt De Bulgaarsche politieke politie heeft in een huis nabij Sofia een communistisch wapendepot ontdekt, waar drie machine geweren, 23 automatische geweren, 7 handgranaten, een bom, verscheidene revol vers en mauserpistolen met verscheidene duizenden patronen lagen opgeslagen. Het depót was ingemetseld in het dak van de zoldering. Verscheiden arrestaties zijn vericht. De laatste dagen lcwamen honderden inwoners van 'de door de Spaansche nationalisten belegerde stad Irun met hun hebben cn houden de Fs.ansche gruis, wsx» Stalin bezoekt Georgië Vacan'Je per pantsertrein De correspondent te Warschau van hot „Zwoelf Uhr Blatt" meldt, dat Stalin beslo ten heeft naar zijn geboorteland Georgië 'e reizen, aangezien ook daar ecu „Troteki- istische agitatie" is uitgebroken. Stalin maakt een langen tocht van Noord naar Zuid in een pantsertrein, die door twee andere pantsertreinen wordt geëscorteerd. 0\*er het geheele traject zijn sterke bewa kingstroepen der Gepeoe gestationneerd. De sovjet-regeering spreekt de berichten tegen, welke in het buitonland de ronde doen. dat Stalin ongesteld zou zijn. Een Fransch ziekenhuis ontredderd Door werkstaking Te Bordeaux heerscht een staking, waar bij arbeiders van een der electriciteitscen- trales betrokken zijn. Deze heeren hebben zich niet ontzien de electriciteitsvoorziening te desorganiseeren, waardoor het werk in het ziekenhuis geheel is stilgelegd. Men verwacht dat de zieken naar elders zullen worden overgebracht. Bij den minister van binnerïlandsche za ken zijn krachtige protesten ontvangen te gen een dergelijk optreden der stakers. De Roemeensche buitenlandsche politiek Koers blijft ongewijzigd Victor Antonesco, de minister van buitenlandsche zaken, heeft de vertegen woordigers van de pers ontvangen en hun een uiteenzetting gegeven betreffen de de buitenlandsche politiek van Roe menië, waarbij hij woordelijk en met nadruk verklaarde: „De buitenlandsche politiek blijft, zooals ze tot nog toe ge- „Deze politiek", aldus vervolgde Antones co, „is de politiek van allianties, welke ons iri den grooten oorlog de overwinning schon ken en ons leidden naar de verwezenlijking der nationale eenheid binnen het kader van natuurlijke grenzen. De vredesverdragen hebben onze wettige aspiraties volkomen bevredigd en een einde gemaakt aan geo grafische en ethnologische toestanden, wel ke de normale ontwikkeling v.an ons volk belemmerden. Thans hebben we slechts te arbeiden om ons te organiseeren en te ontwikkelen bin nen een onaantastbaar raam van grenzen, welke wij verkregen hebben dank zij de of fers van de beste zonen van ons land Dit is de politiek, welke door alle achter eenvolgende regeeringen is gevoerd en dit ia ook de politiek, welke deze regeering zal voortzetten en wij zijn er zeker van, te kun ne rekenen op den steun en medewerking van alle bevriende en geallieerde naties. De Italianen in Abessinië Opriching van leprozenkolonies Het gouvernement in Addis Abeba heeft besloten alle melaatschen in Abessinië, die op het oogenblik nog onder de bevolking leven, te concentreeren in bepaalde leprozen Kolonies, waar zij geheel afgescheiden zullen leven. Ook zullen de kinderen van de melaat schen worden verwijderd, om te voorkomen, dat zij ook zullen worden besmet. De raad van beheer van de vroegere Bank van Ethiopië heeft besloten deze instelling te liquideeren. Op 9 dezer zal de vroegere Britsche gou verneur van deze bank, Wright, Abes sinië verlaten. EDEN HEEFT WATERPOKKEN De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden blijkt te lijden aan waterpoK- ken. Hij zal zich eenigen tijd aan zijn arbeid moeten onttrekken, doch hoopt vóór de bij eenkomst der volkenbondsvergadering her steld te zijn. JAPANS BEWAPENING TER ZEE Japan heeft een nota gericht tot de Brit sche regeering, waarin het zijn voornemens bekend maakt, 11.059 ton aan torpedojagers en 15.598 ton aan duikbooten in de vaart te houden: zulks naar aanleiding van de door Groot-Brittannië toegepaste clausule uit het verdrag van Londen, welke clausule betrek king heeft op de waarborging van de koop vaardijvloot. Dit plan van Tokio beteekent dus dat Ja- in een grooter sterkte zal krijgen aan duik booten dan andere landen, waartegen na tuurlijk die andere landen wel bezwaar zul len maken. Kort Nieuws Met het oog op de nieuwe berichten over Fransche wapenleveranties aan de Madri- leensche regeering wordt in toonaangevende Italiaansehe kringen verklaard, dat te ver wachten is, dat bij een systematische voort zetting dezer leveranties welke een inbreuk op de niet-inmengingsverplichting vormen, de in aanmerking komende regeeringen haar vrijheid van handelen zullen hernemen. Boven Tervueren bij Brussel zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsirg gekomen. De beide piloten wisten zich door middel van een valscherm te redden. De toestellen werden volkomen vernield. In Frankrijk zou door de ministers van koloniën en justitie een wetsontwerp zijn ingediend tot afschaffing van het bagno. De transporten naar Guinea zijn reeds gestaakt. BINNENLAND „Offertes" Een artikel in «Het Volk" over de wet houdersverkiezing in de pas uitgebreide ge meente Beverwijk, waarbij een rood-roomssh college is gevormd, eindigt aldus: „Het zal een ieder duidelijk zijn, dat de katholieke raadsfractie, die haar steni- menaantal zag opgevoerd (mede in ver band met het verdwijnen der dissiden- tengrocp) van 2817 tol 3491, en zeven ze tels bezette in de nieuwe raad, uiteraard geen gebrek aan offertes uit andere hoe ken heeft gehad. Dat ze niettemin de voorkeur gaf aan samenwerking met de S.D.A.P., moge een aanwijzing zijn van de democratische gevoelens, welke in de boezem van de R.K.S.P. aanwezig zijn!" De offerte" der S.D.A.P. is dus aanvaard. Zou het voor beide partijen een goede „af faire" zijn? In elk geval, de r.k. pers moge schrijven, wat zij wil; cle s.d.a.p. geeft de moed niet op. HET ENKRATEIA- CONGRES Ds. J. van Herksen over: „De Chr. ethiek en de Ascese Geanimeerde sectievergaderingen Heden is te 's-Gravenhage ge houden het zesde Enkrateia-Congres (Bond van Prot. Chr. Drankbestrij- dersvereenigingen). Aan dit congres is gisteravond een wijdingssamen komst voorafgegaan, waarin als spre kers optraden Prof. Dr. J. R. S1 o t e- maker de Bruine, minister van Onderwijs en Dr. S. O. Los, em.- predikant der Geref. Kerk. Het hedenmorgen geopende congres stond onder leiding van Minister Slotemaker de Bruine, die de aanwezigen een harte lijk welkom toeriep. Na eenige mededeelingen van den secre taris hield Ds. D. van Krevelen een re feraat over „De wereldstrijd in vogelvlucht", waarin hij een overzicht gaf van de actie der drankbestrijding en de bereikte resulaten in diverse landen der wereld. Vervolgens kwam aan de orde de inleiding van Ds. J. van Herksen, Geref. predi kant te Ermelo, over „De Chr. ethiek en de Ascese". Spr. gaf eerst aan, wat verstaan moet wor den onder Chr. ethiek, Het is de systemati sche uiteenzetting van de speciaal in Gods wet geopenbaarden wil van God, waaraan de mensch zich heeft te conformeeren. Met de ascese in de Chr. ethiek, wordt bedoeld de daad van algeheele onthouding van alle al coholica, met het daarbij uitsluitend richting gevende doel de macht van het alcoholisme te breken. Deze ascese heeft niets gemeen met het dualistisch-mystieke ascetisme van den oude ren of nieuweren tijd. Uitvoerig toont spr. aan dat historisch opgevat deze ascese in de Chr. ethiek steeds het stiefkind is geweest. Dit is te verklaren uit de betrekkelijk recente wordingshistorie van het alcoholisme als volkszonde. Meerdere Chr. ethici hebben ech ter, althans theoretisch, het goed recht dezer ascese toegegeven. In concreto beoogt deze ascese, gehoor zaamheid aan Gods geopenbaarden wil te genover net zondekwaad van het alcoholisme en vloeit voort uit het met-ter-daad ijveren voor de eere Gods, liefde tot den naaste en het beleven der solidariteit. Zij is positief het beleven van al de geboden der moreele wet tegenover het alcoholisme, terwijl zij noch aan de waardeeriug van Gods goede gaven, noch aan de Chr. vrijheid tekort doet. Daarom moet deze ascese bij het Christe lijk geweten, dat aan Gods Woord zich heeft te oriënteeren, met kracht en klem worden aangedrongen. Zoodoende is hier een taak voor individu en gemeenschap. Nadat over dit onderwerp van gedachten was gewisseld, werd de morgenzitting geslo ten. De middaguren waren bestemd voor het houden van een drietal sectievergaderingen. De eerste sectie stond onder leiding van den heer J. Hui zin ga, oud-burgemeester van Terneuzen, terwijl als secretaris optrad de heer G. Baas H z n., wethouder te Am sterdam. Als onderwerp kwam aan de orde „De Chr. Gemeenteraadsleden en de Drank bestrijding" en werd ingeleid door den heer W. Elgersm a, burgemeester van Frane- keradeel. De tweede sectievergadering, die onder leiding stond van Ds. J. S me lik, Geref. predikant te Loosduinen, was gewijd aan het onderwerp „Zending en alcohol". Als inlei der trad op de heer J. Ta lens, te Arnhem, Zendeling met verlof. De derde sectie, die gepresideerd werd door den heer Th. Kusters, van Arnhem, was gewijd aan „De toekomst der drankbe strijding in verband met het jeugdvraag- stuk", waarvoor als referent optrad de heer B. Diesbergen, zulks door verhindering van Dr. E. Bos, van Kampen. In alle sectievergaderingen volgde op de referaten een uitvoerige bespreking. Hedenavond komt het congres weer in al- gemeene zitting bijeen. Dan zal als spreker optreden Ds. D. v a n D ij k, Geref. predikant te Groningen en lid van het hoofdbestuur van de Gereformeerde vereeniging voor Drankbestrijding, die zal spreken over „Het zedelijkheidsvraagstuk en de Drankbestrij ding". De Marechaussee en de Rijks veld wacht Van de fusieplannen zon zijn afgezien Versterking van 't wapen der marechaussee Naar het p.Vad." verneemt, zou van de plannen tot samenvoeging van het wapen der Kon. marechaussee en de rijksveldwacht tot één op militaire leest geschoeid rijkspolitiecorps, waarbij het wapen der marechaussee zijn zuiver militair karakter zou verliezen, niets komen. Het Departement van Defensie zou van een opheffing van het wapen der Kon. ma rechaussee in zijn tegenwoordigen vorm niets willen weten en zou prijs stellen op het behoud van een rijkspolitiekorps, met een zuiver militair karakter. In plaats van opheffing, zijn er integendeel plannen tot een verhooging van de sterkte van het wa pen der marechaussee. Zoo bestaan b.v. plannen, om in het dis- strict Amsterdam een proef te nemen met de dislocatie van rijksveldwacht en mare chaussee, in welk verband dit district met enkele brigades zou worden versterkt. Teneinde een meer efficiente werking van beide korpsen te verkrijgen, heeft de Minis ter van Justitie voorts een departementale commissie ingesteld, om na te gaan in hoe verre, met uitbreiding van verschillende brigades der Kon. marechaussee, toch ten slotte een bezuiniging is te verkrijgen, door de parketdiensten bij rechtbanken en ge rechtshoven op te dragen aan de mare chaussee, zooals thans o.a. te Zutphen reeds het gevai is. Ten slotte wordt een reorganisatie van de grensbewaking overwogen, in verband waarmede aan het bureau van den majoor der Kon. marechaussee, tevens administra teur der grensbewaking een speciale afdee- ling is ingesteld, welke alle in Nederland verblijvende vreemdelingen nauwkeurig zal VRIJDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00— 12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gram.pl. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram.- platen. 1.30 Omroeporkest. 2.15 Gram.pl. 2.30 Omroeporkest. 4.00 Gram.pl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Bohe mians. 7.00 Causerie over het moderne dagbladbedrijf. 7.20 Concert. 7.45 Gram.- platen. 7.50 Berichten ANP. SOS-berich- ten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Zilveren randen om donkere wolken, cau serie. 8.30 Zang en piano. 9.00 Cursus: Gezin, cultuur en volk. 9.30 Gram.pl. 10.00 Causerie over Suriname. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM II 301 M. Algemeen Program ma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15KRO-Melo- disten. 1.30 Orgelspel. 3.00 KRO-orkest. 6.05 Land- en Tuinbouwpraatje. 6.25— 7.00 KRO-orkest .7.15 De KRO-Luchtlijn. 8.00 Berichten ANP. 8.10 KRO-Melodis- ten. 9.00 Nabeschouwing schaaktournooi Nottingham. 9.20 KRO-Symphonie-orkest 10.30 Berichten ANP. 10.45 KRO-Boys. DROITWICH 1500 M. 11.05 Psychologische causerie. 11.20 Orgelspel. 11.50 Orkest. 1.35 Solistenconcert. 2.20 BBC-Northern- orkest. 3.20 Orkest. 6.50 BBC-Harmonie- orkest. 7.45 Revue-programma. 8.20 Zang 8.40 BBC-Symphonie-orkest. 10.30 Vis- scherijpraatje. 10.50 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 5.50 Kamerorkest. 8.20 Zang en viool. 9.05 Operette-uitzending. KEULEN 456 M. 12.20 Omroepkleinorkest. 4.20 Vroolijk programma. 8.30 Voor oud strijders. 10.40 Voordracht en piano recital. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Omroeporkest. 7.20 Zang. 8.20 Salonorkest. 9.20 en 10.30 Kamer muziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepor kest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Zang. 5.20 Salonorkest. 7.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Symphonieconcert. 10.4511.20 Ac cordeonrecital. DEUSCIILANDSENDER 1571 M. 8.30 „Funk expedition nach Lappland". 9.20 Omroep orkest. 10.50 Harmoniumconcert. B.V.L.-LANDDAG TE BEETSTERZWAAG Door 8.500 menschen bezocht Te Beetsterzwaag is gister een groote landdag van de B.V.L. gehouden, welke door 8500 personen werd bezocht. De aanwezigen werden namens het ge meentebestuur van Opsterland toegesproken door Burgemeester J. B1 e e k e r, die de waarde van het instituut van den B.V.L., vooral voor een gemeente als Opsterland, waar het den landstormers niet gemakke lijk wordt gemaakt, in het licht stekte. Lt. Gen. Duymder van Twist beant- woordde deze rede. 's Middags vond een défilé plaats waar aan 2500 landstormers deelnamen. Daarna sprak de Commissaris van da Koningin in Friesland. Deze richtte een op wekkend woord tot de menigte en deed een beroep op den B.V.L. om zich te blijven scharen om het Vorstenhuis. Oud-minister J. J. C. v a n D ij k zette de nationale idee van den B.V.L. uiteen. Minister de Wilde kreeg vervolgens het woord en wees erop, dat het Nederlandsche volk slechts waarde hecht aan hervormin gen langs wettigen weg verkregen. Spreker noemde het een groot voorrecht, dat ook in ons land de minderheden zich kunnen la ten hooren. Pater Borromeus de Greeve o.f.m. hield een gloedvolle rede, waarin hij én het communisme èn het fascisme, als geva ren voor de vrijheid van land en volk, aan de kaak stelde. Lt-generaal Duymaer van Twist wees op den band. welke tusschen het Frie- sche volk en het Oranje-huis bestaat Het woord werd daarna nog gevoerd door Ds Oskamp van Harlingen en mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van de Vrijheids bond. De redevoeringen werdm afgewisseld door muziek van de Kon. Marine Kapel, dio den landdag besloot met een militaire tap toe en het Friesche volkslied. De figuur van Mussolini Waarom een radiolezing geweigerd werd Onlangs werd door de radio-omroep-con- tróle-commissie toestemming geweigerd aan mr. dr. W. J. C. A. Nijgh tot het houden van een lezing voor de PHOHI over de fi guur van Mussolini. Door het Tweede Ka merlid Westerman zijn hierover vragen ge steld. De Minister heeft thans geantwoord dat de bepalingen, waaraan de lezing niet voldeed, als volgt luiden; „Uitgesloten zijn uitzendingen in strijd met de veiligheid van den staat, de open bare orde of de goede zeden, politieke uit- zendingen van propagandistische!! aard op het gebied van den godsdienst, alsmede uitzendingen, die niet beantwoorden aan de wenschen en behoeften der samenleving in de overzeesche gebiedsdeelen des rijks bui ten Europa." De R.S.A.P. en de Russische dictatuur Naar ons wordt medegedeeld, heeft, nadat de heer P. J. Schmidt als voorzitter der R.S.A.P bedankt heeft, ook Mr Chra A de Ruyterde Zeeuw te Rotterdam haar func ties in die partij neergelgd, omdat het par tijbestuur niet bereid bleek de wijziging als door den heer Schmidt voorgesteld in over weging te nemen, hoewel de onhoudbaar heid van de dictatuur-gedachte door ós ont wikkeling in Rusland thans duidelijk is bewezen. Onverglaasde muur- en wandtegels Ingediend is een wetsontwerp waarbij de invoer van onverglaasde muur- en wand- tegels (biscuittegels) voor het tijdvak van 6 maanden wordt beperkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2