STADSNIEUWS BEE PHILIPS rJlluLU WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 VEREEN. VAN OUD- LEERLINGEN VAN M.S.G. Bij het 25-jarig bestaan Toen vele oud-leerlingen van M.S.G., na Üe luisterrijke herdenking van het 125- jarig bestaan van het destijds geheeten Ge nootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", op 20 en 21 September 1910 te kennen ga ven het plan te hebben om te komen tot stichting van een Vereeniging van Oud- Mathesianen, om aldus den vriendschaps band. welke er tijdens de herdenking onder de oud-leerlingen heerschte, te bestendigen, werden door de toen inmiddels ontbonden feestcommissie stappen daartoe gedaan. De leden dier commissie, de heeren O. S. Knottnerus, wonend te Rotterdam, P. J. Niesten, H. H. Verhulst, J. A. Verhoog, J. Koene, A. A. Schreuder, H. A. Blom, D. v. Lith en H. J. Planjer, allen alhier woonach tig, kwamen eenige malen daartoe bijeen en in een dier bijeenkomsten werd beslo ten de oud-leerlingen van Mathesis tot een .vergadering uit te noodigen in het Nuts- gebouw hier ter stede. Op 18 September 1911 werd de op richtingsvergadering gehouden en ver scheidene oud-leerlingen gaven zich als lid op. De leden der ontbonden feestcommissie werden tot bestuur gekozen, waarbij de functies als volgt werden verdeeld: O. S. Knottnerus, voorzitter; P. J. Niesten, vice-voorz.; H. H. Verhulst, secretaris; J. A. Ver hoog, 2e secretaris; J. Koene, pen ningmeester, en A. A. Schreuder, 2e penningmeester. De overige leden kregen geen bijzondere functie. Hierna toog het bestuur aan den arbeid, hetgeen cr toe leidde dat een jaar na den ■datum der oprichting, op 17 Sept. 1912, 118 oud-leerlingen zich als lid hadden la ten inschrijven, terwijl 10 personen de ver eeniging door een jaarlijksche bijdrage wenschten te steunen. Dit was zeer zeker een klein percentage van het groote aantal oud-leerlingen, hetgeen ten zeerste treurd werd. Wel liep het aantal leden in de eerstvolgende jaren nog eenigszins op en bedroeg dit in 1921 een totaal van 244 met 26 donateurs, doch na dien tijd verminder de het weer. Er kwam weer opleving, ge volgd door nieuw verlies, maar de herden king van het 150-jarig bestaan bracht ge lukkig weer meerdere oud-leerlingen op de ledenlijst. Thans bij het 25-jarig bestaan hopen leden en 1 donateur hun zilveren jubileum mede te herdenken. Bij tusschenpoozen, hetzij door overlijden Of bedanken, verkregen andere leden voor korter of langeren tijd zitting in het be stuur. De leden O. S. Knottnerus, H. H. Ver hulst, D. v. Lith en A. A. Schreuder zijn van af de oprichting af steeds bestuurslid geweest, de heer Knottnerus als voorzitter, de heer Verhulst als secretaris. De heer v. Lith is nu vice-voozitter, de heer Schreu der penningmeester. Van de overige eerste bestuursleden is de heer P. J. Niesten in Mei 1918 en de heer H. J. Planjer in 1928 overleden. De heer Koene was genoodzaakt zijn bestuursfunc tie neer te leggen wegens vertrek naar Oost-Jndië, terwijl de heeren Verhoog Blom eveneens bedankten. Onder art. 1 sub c van het reglement der .vereeniging wordt gezegd: „Herdenken van den Stichtingsdag (17 September) van het Genootschap". Behalve in de jaren 1914 en 1935 is de verjaardag van M.S.G. steed3 (herdacht, 't eene jaar luisterrijker dan het andere. De herdenking in 1914 verviel van wege den wereldoorlog, het vorig jaar werd de herdenking georganiseerd door een co mité uit de oud-leerlingen met geldelijken steun van de Vereeniging. Deze feestviering ligt bij vele stadgenooten ongetwijfeld nog versch in het geheugen. Het doel der vereeniging wordt in art. 1 Sub a van het reglement als volgt omschre ven: „Steunen van het fonds, door oud leerlingen in 1910 gesticht". Behalve in de jaren 1930, '33, '34 en '35 heeft de Vereeni ging daartoe steeds gelden aan het bestuur van M.S.G. overhandigd. Een bedrag van f 1175 tot versterking van de rente van het fonds werd aldus afgedragen. Bovendien werden tusschentijds nog enkele bedragen voor bijzondere doeleinden geschonken. Na 1932 werd het steunen van het fonds stop gezet, wijl er door het bestuur van M.S.G. in üe laatste jaren geen boek- of plaat werken ten dienste van het onderwijs uit de rente van het fonds zijn aangeschaft. De rente van liet fonds bedraagt sinds 1930 meer dan de hoofdsom. De vereeniging heeft ten slotte getracht steeds een andere bepaling van het regle ment, nl. art 1 sub b, trouw na te komen. Dit artikel schrijft voor: „Belangstelling toonen en opwekken voor alles wat het Ge nootschap betreft". Deze belangstelling kwam o. m. telken male tot uiting bij 't uitschrijven der vijf- jaarlijksche prijsvraag en door de organi satie in samenwerking met het M.S.G.- bestuur van een tentoonstelling van tee- ken- en werkstukken van Oud-Mathesianen bij gelegenheid van het 150-jarig bestaan. Gedurende de 25 jaren van haar bestaan heeft de Vereeniging ook veel tegenslag ondervonden. Steeds werden alle pogingen aangewend om de Oud-Mathesianen in de vereeniging ingelijfd te krijgen, doch in de Vereeniging van Mathesianen, leerlingen dus van M.S.G., ondervond zij hierbij een ernstige concurrente, toen deze vereeniging het mogelijk maakte, dat oud-leerlingen zich ook bij haar aansloten. Pogingen om ten deze tot een bevredigende oplos&ing te komen hebben steeds gefaald. Hetgeen te betreuren valt, omdat wij overtuigd zijn, dat de Vereeniging van Oud-leerlingen, ge dreven door liefde tot de school, steeds op alle mogelijke wijze de belangen der school heeft voorgestaan. Dat niet meerdere oud-leerlingen het be stuur van de Vereen, van Oud-leerlingen in dit loffelijk streven steunden, valt evenzeer te betreuren. Aan het slot van dit kort historisch over zicht der thans jubileerende vereeniging mogen we hier ongetwijfeld wel een woord van lof brengen aan de heeren O. S. Knott nerus en II. H. Verhulst, die van af de op richting, resp. als voorzitter en secretaris, de groote stuwkracht der Vereeniging zijn geweest DE HEER J. B. MEUNEN OVERLEDEN Een welbesteed, hoogst verdienstelijk leven afgesneden Gisteravond negen uur is to zijnen zijnen huize in de Hugo de Grootstraat in den ouderdom van 78 jaar overleden de heer J. B. Meijnen, oud-wethouder van onderwijs der gemeente Leiden en oud* hoofd der Chr. M.U.L.O.-school aan het Noordeinde, In den heer Meij nen verliest onze stad een zeer kende, markante en geziene persoonlijk heid. Zijn grootste bekendheid heeft de heer Meijnen ver worven op het bied van het onder wijs. Bij zijn intrede in de onderwijs wereld was hij eerst gedurende eenigen tijd onderwijzer aan de voormalige Hooi- grachtschool en daarna is hij gedurende 33 jaar hoofd geweest van de Chr. M.U.L. O.-school in het Noordeinde. Onder zijn lei ding heeft deze school een naam gekregen als geen andere in de stad. „De school an Meijnen" trok haar leerlingen niet al leen uit de stad, maar uit de verre omge- ing en nog heden ten dage kan men de oudere Leidenaars over de school in hel Noordeinde als over „de school van Meij nen" hooren spreken. Toch ligt dit alles reeds vrij ver in het verleden, want op zijn 60sten verjaardag, den 2Ssten Juni 1918, nam de heer Meijnen afscheid van het onderwijs. Hij is toen echter allerminst als een rus tig burger gaan leven, want niet alleen gaf hij na dien tijd en hij heeft dat vele jaren gedaan onderwijs op de Ned. Zendingsschool, maar al spoedig werd hij door de Christelijk Historische Unie opge xoepen voor de politiek. Hij deed zijn trede in den Leidschen raad en werd na de verkiezingen van 1923 benoemd Wethouder van Onderwijs, wat hij tot de nieuwe raadsformatie in 1927 gebleven is. Als wethouder heeft hij zeer veel voor het onderwijs in onze stad, dat zulk een den naam heeft, gedaan, maar ook als raadslid was uit den aard der zaak het onderwijs zijn specialiteit. Zijn mecning op dit gebied had gezag in alle kringen en bij alle partijen, ook bij zijn politieke tegen standers. Zijn rustige, weloverwogeni minu tieuze, correcte betoogtrant, maakte zijn adviezen wel eens wat langwijlig, maar al tijd waren zij waardevol en er werd steeds ernstig meegerekend. Vooral ook in de gemeentelijke commis sies voor het onderwijs heeft de heer Meij nen veel en verdienstelijk werk voor gemeente gedaan. Tot het voorjaar van 1935, in de vergadering van 25 Febr., toen zijn gezondheidstoestand het noodzakelijk maakte dat hij zich uit het openbare leven terugtrok heeft de heer Meijnen van den Leidsche-n raad deel uitgemaakt. Van de functies die de heer Meijnen op het gebied van'het onderwijs nog heeft ver vuld kunnen we noemen zijn lidmaatschap van de plaatselijke schoolcommissie, ter wijl hij voorts gedurende geruimen tijd in specteur was van Chr. Volksonderwijs.^ Met de heeren Lens en Kalsbeek stelde hij het gedenkboek „Van Strijd en Zegen" samen, het werk, dat uitgegeven werd bij gelegen heid van het 50-jarig bestaan der Vereen, voor Chr. Onderwijs in Nederland en O.B. De heer Meijnen heeft ook altijd groote invloed gehad in de Ned. Herv. Kerk. Bijna 50 jaar is hij lid geweest van het college an Notabelen en gedurende vele jaren oorzitter van dit college. Ook was hij oorzitter van de Kerkelijke kiesvereen. „De Herv. Kerk". Hij was lid van de com missie voor de inzameling van willige bijdragen voor den eerc-dienst en van het fonds tot verbetering der predi kant stractemen ten. Bijzonder heeft hij zich steeds geïnteresseerd voor de Zendings school te Oegstgeest, evenals voor de Zen ding in het algemeen en speciaal voor het comité „Zendingssteu-n in Natura". Een veelzijdig, welbesteed, hoogst ver dienstelijk leven is afgesneden. De heer Mevnen was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. te twaalf uur op de begraaf plaats aan de Groenesteeg. het fabrieksgebouw, met bijbehoorend ter rein, aan de Zijlsingelgracht en van gedeel ten water van de Binnenvestgracht, kadas traal bekend gemeente Leiden Sectie A Ni3 1317 en 1319 en Sectie C No. 1G05, alle ge deeltelijk, aan de firma A. H. J. Wijtenburg, te Leiden. Voorstel tot wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting. Voorstel tot: tot het voeren van verweer tegeri de door de wed. J. W. van der Geer en door de wed. H. P. van Rijn tegen de gemeente in gestelde eischen, terzake van een haar echt- genooten overkomen ongeval; b. dagvaarding van den aannemer D. M. an Steenbergen te Almelo tot vrijwaring der gemeente in de beide processen. Voorstel: a. inzake opheffing van het Bouw- en Wo ningtoezicht als zelfstandigen dienst en het onderbrengen van de werkzaamheden van dien dienst hij den dienst der Gemeente werken; tot het verleenen van eervol ontslag, wegens opheffing van hun betrekkingen, aan Ir. J. Westra, als Hoofdinspecteur en aan F. J. Libot, H. Brienen en J. Voorbach, als Inspecteur bij den dienst van het Bouw en Woningtoezicht; c. tot benoeming van een ingenieur hij Gemeentewerken; d. tot wijziging van de verordening, rege lende de samenstelling van de bureaux van Gemeentewerken, van den Gemeentelijken Reinigings- en Optsmettingsdienst en hei Bouw- en Woningtoezicht rdeeling van den Raad in sectiën. De gemeente leent weer Een en een kwart millioen De gemeente ontving wederom aan biedingen voor het aangaan van een vaste geldleening, nl. van den heer W. J. van Kregten voor een geld leening bij de Nationale Levensver zekering Bank N.V. van f 500.000 en van de Indische Pensioenfondsen voor een geldleening van f 750.000 bij die instelling, beide tegen een rente van 4*4 pet. per jaar, parikoers en met een looptijd van 35 jaren. Aangezien het zoowel met het oog op de kaspositie, als in verband met de a.s. af lossing van de 5-j. 5 pet. geldleening van f 2.000.000 gewenscht is eveneens van deze aanbiedingen, die ook overigens aanneme lijk zijn, gebruik te maken, geven B. e W. den Raad, in overeenstemming met het advies van de Commissie van Financiën, in overweging de geldleeningen aan te gaan. Raadsagenda De gebruikelijke Septemberpunten Maandag 7 Sept. a.s. vergadert de. Ge meenteraad des nam. te 2 uur in het Nuts- gebouw. De eerste zeventien punten van de agenda betreffen de jaarlijksche herbenoe ming van de verschillende gemeentelijke commissies, waarin slechts sporadisch wijzi gingen te wachten zijn. Voorts hebben ook plaats de tijdelijke herbenoemingen van een aantal leerkrachten bij het Middelbaar On derwijs. Daarna vermeldt de agenda nog de volgende punten: Voorstel tot het aangaan van een tweetal geldleeningen. yoorstel tot verkoop .van een gedeelte van Een vordering op de gemeente Maar de gemeente wijst haar af De weduwe A. H. van der G^erHoger- ■orst en de weduwe C. van Rijn—Verbrug- gen hebben tegen de gemeente bij de arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage ieder afzonderlijk een vordering ingesteld tot be taling van f 7.28, resp. f 6.92 per week gens het overlijden harer echtgenooten en wel van den dag van overlijden dezer echt genooten op 30 November 1935 af, althans van den dag der dagvaarding (8 Augustus af. Naar de stellingen der gelijklui dende dagvaardingen zou het ongeval, waar bij haar echtgenooten om het leven zijn ge komen het omvallen van een muur bij het sloopen van het aan de gemeente iu eigendom toebehoorende perceel hoek Lan ge ParadijssteegOude Vest, alhier, door den aannemer D. M. van Steenbergen te Al melo het gevolg zijn geweest van ver zuim van onderhoud of gebrek aan inrich ting van de omgevallen muur. B. en W. merken op, dat krach tens de Ongevallenwet de weduwe Van der Geer en haar kind f 13.31 per week en de weduwe Van Rijn en haar kinderen f 17.61 per week van de Rijksverzekeringsbank ont- yangen. Ingevolge 9 van het bestek voor bovengenoemde sloopingswerkzaamhe den is de aannemer gehouden de ge meente te vrijwaren ook tegen vorde ringen als de onderhavige. Onder verwijzing naar het advies van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente deelen B. en W. den Raad mede, dat naar het hen voorkomt tegen de ingestelde eischen verweer behoort te worden gevoerd en dat bovengenoemde Van Steenbergen in deze processen behoort te worden gedag- -aard tot vrijwaring der gemeente. Zij ge ren in overweging in bovengenoemden zin een besluit te nemen. Leidsche aquarium- en terrarium, vereeniging „De Natuurvriend" Maandelijksche ledenvergadering Bovengenoemde vereeniging hield gister avond haar maandelijksche ledenvergade ring in Huize Feenstra. Te circa kwart over acht opende de voor zitter deze drukbezochte vergadering. Bij be handeling van het huishoudelijk gedeelte werden de laartste mededeelingen gedaan omtrent de kweckwedstrijd die a.s. Zaterdag 5 Sept. gehouden zal worden. Ook bleek dooi de snelle groei der vereeniging en het groote aantal beginnende liefhebbers te dezer stede behoefte te bestaan aan een voorlichtings commissie. Daarom werd zulk een commissie benoemd, bestaand* uit de heeren: M. Bar- kem.a, Decimastraat 42, A. B. Donk, Kapteijn- straat 49, P. W. Hanselaar, Lindestraat 13. H. Langezaal, Levendaal 117 A, C. Lut, Alexanderstraat 62 A, P. Svvanenburg, Dah liastraat 18 A en W. Zwart, Zijlsingel 50, die bereid zijn aan leden en personen bui ten de vereeniging alle gewenschte voorlioh- ting te verstrekken. Bij het gedeelte, behandeling liefhebberij, werd groote aandacht gewijd aan 't voedsel- rraagstuk en uitvoerig de kweek van En- chytraeën uiteengezet, waarbij gewaar schuwd werd voor eenzijdige voedering, daar deze verstopping kan veroorzaken. Ook wer den mededeelingen verstrekt van vindplaat sen van Daphnia's en werden vischzickten behandeld. Na een geanimeerde rondvraag, waarin verschillende visschen onderling werden geruild en een vischbestellmg ge plaatst werd, sloot do voorzitter te circa 11 uur de vergadering. BURGERLIJKE STAND van Wieringen f 2648; Gebrs. v. d. Meent I 3125. Perceel 3. Perceelen 1 en 2 tezamen: v. d. L-uvne Boerée van Wingerden, Nieuwveen. 6761: H. Bakker, Giessendam, f 6616; W. d Helm f 6423; W. van Beieren f 7096; Vonk en Koppe f 6990; H. Oudenes f 6600; van Beusekom f 6778; W. v. d. Louw 6898. Perceel 4. Lood- en zinkwerken: Jac. J. Bonte f 435; A. J. v. d. Linden f 425. Perceel 5. Electrische geleidingen: J. Bon te f 120; Vermaas-, Woubrugge, f 320; A. J. d. Linden f 175. Perceelen 4 cn 5: Fitters f 650. Perceel 6. Schilderwerken: v. Diest f 647; van Beusekom f 625; C. G. Hoogendoorn f 753.50; Bauer en Van Keeken f 974; Ta- bernée f 883. Massa. De perceelen 1, 2, 4,5 en 6 te zamen: L. van Beusekom f 8030; Vonk en Koppe f 8170; Van Beusekom en De Kleer f 7928: v. d. Louw f 8349. ar geen woonplaats vermeld wonen de inschrijvers te Alphen a. d. Rijn. De gunning werd. aangehouden. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD Huldiging van den heer D. de Brnyn IJzn. De raad vergaderde gistermorgen te 10 uur. Afwezig met kennisgeving wegens on gesteldheid dc heer Jac. de Kort. De publieke tribune was gevuld met belangstelenden in verband met het feit, dat de heer D. de Bruijn IJzn., 40 jaar lid van den raad is geweest en op dezen dag in de raadsvergadering zou worden gehuldigd, waartoe de raadszaal met keurige bloemen was versierd. Voorzitter is de burgemeester de heer A. Warnaar, die de vergadering opent met ge bed. Daarop stond dc Voorzitter enkele oogenblikken stil bij het groote voorrecht ons Nederlandsche volk geschonken, dat w op den dag van gisteren mochten herden ken, dat H.M. onze geliefde Vorstin door God weer een jaar is gespaard. Met een enkel woord wijst de Voorzitter larna op het 40-jarig jubileum van den heer D. de Bruijn als lid van den raad, elk feit na afwerking der agenda meer in het bijzonder zal worden herdacht. De Secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. idegedeeld wordt de uitslag van de ge houden aanbesteding van het maken twaalf grafkelders op de nieuwe algemeene begraafplaats, waarvan laagste inschrijver was de heer C. J. Vreeburg, alhier, vooi f 2355. Van de Gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn, die werd opgeheven i mededeeling ontvangen, dat nog in kas as een bedrag van f 529.65, waarvan een bedrag van f 39.42 aan de gemeente zal worden uitgekeerd. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Hierop kwam aan de orde de uitkeering Nieuwste modellen 1937 VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN D E N H A A G Columbuss.raa 2, hoek Suezkade, Telefoon 334523 HAARLEM: Schoterweg 1, Telefoon 16659 (Adv. leUer— d Nat z s N M jr—v Veen z BEVALLEN: G Kroei M B Heemskerkv d Hulst d A E Bobe—- Z-immer d M A v Wijk—de Grooi Schuuring:Bos d CA A C den Haan—Voorn z J C A Kamping— Idenburg d A HoogeveenMoes z M A v Puffelenv Haaenbroek z H Hollemanv Kooten d W B E v Zijp—Nasveld z C Aal- bersberg—Visser z M M Staffeleu—-v d Burg OVERLEDEN: G C J Boogaards zn, 3 wl J Kerkvliet wedr. 61 j. -- E Alblasv d vr.. 25 J. I ONDERTROUWD: P W Oosterlee 26 J. M Keszi 25 j. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN AANBESTEDING Door den architect G. W. Vis alhier in hotel Centraal aanbesteed het bouwen van een landhuis aan den Heerenwcg alhier De inschrijvingen waren als volgt: Perceel 1. Metselwerken: H. Oudencs f 3788; L. v. d. Leek f 3387; J. Tolk f 3714; F. Donker f 3696; W. v. d. Helm f 3775; W. Barreveld f 4395. Perceel 2. Timmer- en smidswerken: C de Raad f 2295; L. van Beusekom f 2787: W. v. d. Louw f 2900: W. van Beieren f 28U; W, van Egdom f 2815; A. van Dam f 2975; in eens aan enkele bijzondere scholen, ter vervanging van de jaarlijksche vergoeding, bedoeld in het eerste lid van art. 205 der L.O.wet. Hiervoor wpnschen in aanmerking te komen de R.-K. School aan de Groenen dijk; de R.-K. School aan het Zwaantje; de Chr. Nat. School aan den Rijndijk en de R.-K. School op het dorp. Hoewel deze aan gelegenheid tot de competentie van B. en W. behoort, wil de Voorzitter de raad hier mede in kennis stellen en doet uitvoerige mededeelingen. Hieruit blijkt, dat volgens het rapport van den gemeente-opzichter, die een onderzoek heeft ingesteld, daarvoor in aanmerking zouden komen de R.-K. school in do Groenendijk met een bedrag van f17.840; de R.-K. school Oostbuurt met een bedrag van f 22.300; terwijl om ver schillende redenen die nader worden aan gegeven, in het belang der gemeente hier op niet zou zijn in te gaan voor de Chr. School aan den Rijndijk, waarvoor de uit keering is gesteld op f 19.840 en de R.-K. School op het dorp, met een bedrag van f 24.000. In geval de besturen van genoem de scholen met de beslissing van B. en W. geen genoegen kunnen nemen, staat de weg in hooger beroep te gaan, nog altijd open. n W. stellen daarop voor het aangaan een geldleening tot dekking van de kosten van de nieuwe begraafplaats, de uit keering in eens van genoemde scholen, ko; ten van het noodslachtingsgebouw en aar koop van een spuit, in totaal te samen f 72 910 en dit door bemiddeling van de firma Bael. te Den Haag bij de verzeke ringsbank Victoria te Amsterdam, tegen koers van 100, en rente 4% procent. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De gemeenterekening 1935 Het rapport van de Commissie belast met het onderzoek van de rekening van het Waterbedrijf en die van de gempente-reke- ning dienst 1935, wordt voorgelezen, waarin wordt geadviseerd de rekeningen voorloo- pig vast te stellen. De rekening van het Waterbedrijf voor wat de gewone dienst betreft in ontvangst en uitgaven op f15.460 en de kapitaaldienst op fll28.09y2- De reke ning der gemeente voor wat de gewone dienst betreft op f 188.086.04 in ontvangst en f 185.242.16 in uitgaaf; alzoo een ba tig saldo van f 2.843.88. De rekening van de kap.dienst in ontvangst op f 116.232.49 en de uitgaaf op f 118.597.39; naUeelig saldo f 2.364.90. Met algemeene stemmen worden de reke ningen voorloopie vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt punt G der agenda, een voorstel van B. en W. tot aankoop van een brandspuit, niet behandeld, maar uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering. Huldiging van den heer de Bruyn Bij de rondvraag vraagt niemand van de leden het woord. Hierop werd door den Voorzitter het woord gericht tot den den heer D. de Bruyn IJ.zn, die gisteren herdenken mocht voor veertig jaar geleden zijn intrede in den gemeenteraad te heb ben gedaan. In hartelijke en waardeerende woorden sprak de voorzitter den jubilaris toe cn bracht in herinnering, hoe hij 1 Septem ber 1896 tot lid van den Raad alhier werd beëedigd en nu veertig jaren achtereen zich voor de belangen der gemeente heeft gegeven, waarvan 28 jaren als wethouder. Spr. herinnerde aan enkele gegevens uit de rijke historie, waaruit de veranderde om standigheden op verschillend gebied duide lijk uitkwamen. Steeds trouw op uw post. aldus de voorzitter, hebt gij met ijver naar uw beste weten, volgens uw beginsel, de belangen der gemeente voorgestaan en be hartigd. In die veertig jaren hebt gij, dan alleen bij uiterste noodzaak, nimmer ver zuimd de vergaderingen bij te wonen. Uw levensavond is nu gekomen en wij willen dezen dag niet onopgemerkt laten voorbij gaan, maar hebben behoefte u in de ver gadering van den Raad te huldigen voor al aen arbeid in die afgeloopen jaren voorde gemeente verricht en bieden u namens B. en W., den secretaris en den Raad als be wijs van erkentelijkheid, een bloemenmand aan. Met den wensch, dat God den jubila ris aan den avond van zijn leven goed en nabij mag zijn en het hem aan de noodige lust en kracht niet mag ontbreken, besloot de Voorzitter. Van den heer Jac. de Kort, die w ongesteldheid verhinderd was tegenwoor dig te zijn, was een schrijven ingekomen, waarin de heer D. de Bruyn hartelijk werd geluk gswenscht met dezen dag en tevens de wensch geuit, dat God, Die hem tot hier toe heeft willen leiden, hem verder goed nabij mag zijn op den verderen levensweg. De heer A. J. de Jong acht zich de tolk te zijn van de R.K. raadsfractie als hij den jubilaris van harte geluk wenscht met dit heuglijk feit. God heeft u zoo lang gespaard en voor dozen arbeid voor de gemeente illen gebruiken, waarbij Gij steeds het volle vertrouwen van uw partij hebt mogen genieten, wat zeker als een groot voorrecht kan worden beschouwd. Wij huldigen u om de bijzondere eigenschappen, die gij voor de partij, maar ook voor de gemeente hebt ten dienste gesteld. Moge bij het klim men der jaren in de dagen die God u nog schenken wil, de lust en krachten u worden verleend om nog te arbeiden voor de belan gen der gemeente. Namens dc Chr. Hist, fractie wensohte de heer C. A. van Dam den heer D. de Bruyn van harte geluik met het feit 40 jaren de be langen der gemeente te hebben mogen die nen, wat zeiker niet veel voorkomen zal. Wij zijn er van overtuigd, dat door U met hart en ziel deze belangen zijn voorgestaan behartigd en gij daarbij stond als eeai rots de branding en zoo steeds uw plaats hebt in genomen. We hopen, dat in de tijd die God u nog laten zal, betere tijden in het wereld leven mogen aanbreken. De hoer Ab. Noor- dam bracht namens de A.-R. partij een woord van hulde tot den jubilaris en acht het zich een genoegen hem van harte te mogen geluk- wenschen en voor al den arbeid steeds door hem met lust verricht in het belang der ge meente, een woord van erkentelijkheid te mogen betuigen namens de A.-R. partij. Met taaie volharding hebt gij steeds op de bres gestaan voor het beginsel en Uw bedoelen was bij alles te zoeken de eere van God. De secretaris ,de heer B. den Braver, felici teerde den heer D. de Bruijn met het groote voorrecht hem door God geschonken en brengt hem dank voor hetgeen voor de ambtenaren der gemeente werd gedaan. Trouw aan het beginsel hebt gij met volhar ding en ijver steeds werkzaam geweest aan het belang der gemeente, zoekend alleen de eere van Uwen God. Verder werd nog het woord gevoerd door de hoeren N. P. Kaptein n D. Buitenhuis, waarop de jubilaris het roord verkreeg om een woord van diank te richten tot den voorzitter en allen, die door ■oord en daad deze dag tot een feestdag voor hem hebben gemaakt en daarmee ten zeerste hebben verrast Bovenal gevoelt hij zich gedrongen God te danken voor het voor echt hem geschonken in gezondheid, lust kracht, hem te willen verleenen voor de taak rtoe hij zich van Godswege geroepen zag om te mogen arbeiden voor het belang der ;emeentc. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 2 SEPTEMBER Keulen; 8.45 Diversen: 10.05 ;sclil-sender, 11.20 ParUs R; 13.15 Brussel VI: 14.20 Keu- 16.00 Keulen: 17.50_Brussel 18.20 idem VI; 19.05 Keulen 20.20 Londei Programma 3: Keulen; 10.50 De 12.20 Keulen: pl.n len; 14.50 ParUs I 20.50 Keulen; pl.m 22.15 22 33 Brussel Fr; 23.05 Parijs Radio ia 4. 8 Brussel VI; 9.30 Gram.muz. Londen Reg; 17.35 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18-50 Droitwich; 22 Loudon Reg. uien; 11.20 Parijs R; 13.05 Brussel VI. 14.20 eulen: 15.40 Droitwich: 16.20 Keulen: 17.50 russel VI: 19.05 Keulen; 20 05 Beromunster; 9.20 Droitwich; 21 Rome of div. Programma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Parüs R: 10.35 Droitwich; 11.05 Londen R; 11.25 Droitw.; 15.20 Londen R: 17.35 Droitwich: 18.20 Diversen 18.50 Droitwich; 20.20 Londen Reg Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 31 Augusitus tot en met Zondag 6 September a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wilhei- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. HILLEGOM GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ston den per 31 Aug. 244 werkloozen iugeschre- tegen 265 op dezelfde datum van het vorige jaar. SCHAAKCLUB „DE UIL" Bij de aanvang van het nieuwe schaak- ieizoen, dat Donderdag 3 September weer :al aanvangen, vestigen wij hierbij nog maals de aandacht van het schaaklievend Hillcgom op bovengenoemde club, die thans reeds bijna 4 jaar bestaat en in dit tijds bestek langzamerhand is uitgegroeid een krachtige club met een gezond club leven. De club telt thans 25 leden en zal nu in het komende seizoen met 2 tientallen uit komen in de Noord Hollandsche Schaak bond. Het lidmaatschap van de club geeft voorts recht op het officieel orgaan van de Kon. Ned. Schaakbond dat maandelijks verschijnt en voor de leden gratis verkrijg baar is. Het clublokaal is gevestigd in de boven zaal van café Rutten aan de Meerstraat, zeer rustig gelegen en buiten het café oro door een aparten ingang aan de Weth. Balverskade te bereiken. De speelavond is iedere Donderdagavond. Aanvang 8 uui ware schaakliefhebber vindt pas door het spelen in clubverband gelegenheid ten volle zijn schaaktechnische capaciteiten te ont plooien en toe te passen, daar het contact met goede schaakspelers, door middel van een club, uit den aard der zaak grooter en veelzijdiger is dan wanneer men steeds met dezelfde spelers zijn krachten moet meten. Beginners op schaakgebied kunnen voorts nergens dit edele spel beter en vlug ger aanleeren dan op een club, waar steeds geroutineerde spelers tegenover zich kan vinden en waar ook volop gelegenheid is de theorie te leeren. Tenslotte kunnen ook jongelui van 1418 jaar als adspirant lid toetreden. Voor hen is de contributie 25 cent per maand. KATWIJK AAN DE RIJN ORANJEFEESTEN Prachtig geslaagd De feesten, welke gisteren alhier gehou den werden ter eere van den verjaardag van H. M. dc Koningin, zijn schitterend ge slaagd. Des morgens om 7 uur werd het feest in gezet met koraalmuziok door de Harmonie van den toren der Ned. Herv. Kerk-. Om uur was het aantreden op het Kerkplein met versierde rijwielen .Dit jaar was hier- an veel werk gemaakt. De jury, bestaande lit de heeren Jan Vianen, C. de Koning en 5. de Mooij, van Rijnsburg, had een moei lijke taak bij de beoordeeling. Prijzen wér den toegekend aan: Sophie Wassenaar, le prijs; Alb. Heemskerk, 2e prijs; Bas Zwaan, 2e prijs, en Julia van Zijst, 4e prijs. De schoolkinderen waren ook reeds vroeg op het appèl. Om kwart voor 9 werd een stoet gevormd op het Kerkplein en onder dc vroolijke tonen van de Harmonie werd een rondwandeling gemaakt door het dorp. Overal stonden honderden ouders en belang stellenden langs den weg om den fleurigen optocht te zien voorbijtrekken .Het ging langs Kerkstraat, Achterweg, Wassenaar- schcweg, Molentuinweg, Voorstraat, Ach- terkerkweg, Zeeweg naar het feestterrein. Na het gezamenlijk zingen van het Wilhel mus volgde een toespraak van den burge meester, die besloten werd met een drie werf hoera voor de Koningin. Hierna namen de kinderspelen een aanvang. Ook hiervoor bestond van de zijde van het publiek groo te belangstelling. Op het terrein zagen we, behalve den burgemeester, wethouder J. Dubbeldam, die van zijn belangstelling blijk gaf. Er heerschte een prettige en vroolijke stemming, die nog verhoogd werd door het mooie zonnige weer. Tijdens dc spelen wer den de kinderen getracteerd. De uitslagen van de kinderspelen, waar bij vooral door de grooteren soms .vinnig werd gestreden, waren: le klas meisjes. Houtjesrapen: 1. Lena Zwanenberg; 2. Corrie v. d. Akker; 3. Riek Langevcld. Ballcngooien: 1. Jansje Been; 2. Map van Egmond; 3. Nellie van Sehie. le klas jongens. Ballengooien: 1. Kees On* derwater; 2 .Harry Fennes; 3. Free Meijer. Houtjesrapen: 1. F. van Delft Pzn.; 2. Piet de Jong; 3. Kees v. d. Vijver. 2e klas meisjes. Muiltje loopen: 1. Beppie Versteeg; 2. Mientje Schrama; 3. Mientje El frink. Wasch ophangen: 1. Annie Fennes; Dora Kok; 3. Cisca Braun. ?e klas jongens. Zakloopen: 1. Nico Cas- pers; 2. Harry Fennes; 3. Albert Zandber gen. Turfrapen: 1. Jopie Kralt; 2. Gerrit Vooijs; 3. Evert Wouters. 3e klas meisjes. Waschophangen: 1. So* phie Botermans; 2. Jo v. d. Vijver; 3. Hennie Botermans. Lepel in de flesch: 1. Jaantje v. Paridon; 2.*Ali Verhart; 3. Corrie Neerbos. 3e klas jongens. Naar den trein: 1. Henk Wouters; 2. Gerrit van Klaveren; 3. Teun d. Kraan. Popdragcn: 1. Jan de Lange; Kees Vlieland; 3. Klaas Hortensius. 4e klas meisjes. Ballendragcn: 1. Lina v. d. Akker; 2. Corrie Meijer; 3. Corrie Wou ters. Bloempot loopen: 1. Rika de Kreek; 2. 2. Dora Looijensteyn; 3. Jo v. d. Valk. 4e klas jongens. Popdragen: 1. Krijn Schaap; 2. Dik Driebergen; 3. Piet de Vries. Koekkappen: 1. Wim Boef; 2. Piet Schone- eld; 3. Cor de Vries. 5e klas meisjes. Ezelstaart steken: 1. Ma* rietje Meijer Fd.; 2. Ali Zandbergen; 3. El- la Zandvliet. Naar den trein: 1. Pietje Du* rieux; 2. Adri de Wit; 3. Ada Freke. 5e klas jongens. Tonrollen: 1. Jaap van Delft; 2. Nic. van Paridon; 3. Sam. Zwaan. Hindernisbaan: 1. Jaap v. d. Mcij; 2. Wim Mol; 3. Henk Wijsman. 6e klas meisjes. Stoelendans; 1. Maartja Abbink; 2. Truus van Paridon; 3. Gerda Castenmiller. Ezelstaart steken: 1. Marietje Botermans; 2. Annie van Beelen; 3. Nellie Noordijk. 6e klas jongens. Hindernisbaan: 1. Jaap Zwanenburg; 2. Rikus Knetsch; 3. Dik Com peer. Kellnerrace: 1. Cobus Meijer; 2. Kees Hogewoning; 3. Adriaan Freke. 7e klas meisjes. Hardloopen met bedien- blad: 1. Bep de Wit; 2. Lily Botermans: 3. Lena Hortensius. Stoelendans: 1. Mien Schrama; 2. Mies van Rossum; 3. Nellie Rietveld. 7e klas jongens. Blaastrappen: 1. Piet y. d. Akker; 2. Albert Houwaard; 3. Gerrit Spierenburg. Tonrijden: 1. Bertus Koele- wijn; 2.Joop v. Delft; 3. Gijs Verhoef. Na afloop der spelen ging de optocht terug langs Kerkstraat, Groote Steeg naar de Bruggestraat, waarin, nadat nogmaals het Wilhelmus was gezongen, de stoet werd ontbonden. Hierrnee waren de voortreffelijk geslaagde kinderfeesten geëindigd. Des namiddags te 2 uur begonnen de volksfeesten. De deelnemers en declneent- sters begaven zich naar het vcilingterrein, waar de stoet geformeerd werd, om dan in optocht weer door het dorp naar het feest terrein te trekken, zooals steeds begeleid door het muziekkorps. De belangstelling was in den namiddag nog grooter dan in den voormiddag. Het weer was prachtig. Alles werkte mee om het feest te laten sla gen. Hier volgen de verschillende spelen met de resp. winnaars: Bedienblad dragen voor dames, een be- hendigheidswed&trijd. De winnaars waren: 1. Mien Langeveld; 2. G. de Ruyter; 3. Mien van Rijn. Ringsteken per rijwiel voor hee ren: 1. Piet Reichwein; 2. A. van Leeuwen; 3. C. D. van Leeuwen. Ringsteken op het losse paard, waarvoor ook veel deelnemers waren en waarvoor mooie prijzen beschik baar waren: 1. Piet Verhoog; 2. Dirk v. d. Gugt.cn Dzn.; 3. Jac. v. d. Does. Stoelendans voor meisjes van 14 tot 17 jaar: 1. Luitje Durieux Dd.; 2. Lina Rietveld; 3 .Rie Cas tenmiller. Boegsprietloopen voor heeren: 1. Piet Bakker; 2. Jan Bekker; 3. A. van Zuylen. Ringsteken per rijwiel voor dames: 1. Lena Luytcn; 2. Cor >an Zijst; 3. N. van Delft. Stoelendans voor dames boven 17 jaar; 1. Anna Peet; 2. 2. mej. Haasnoot— Ouwersloot; 3. mej. G. v. d. Biezen. Dan weer in optocht naar de Turfmarkt, waar, na de noodige rondedansen met he geleiding van de Harmonie, de stoet werd ontbonden. ,Van 7 tot S upr was er een concert van'

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6