Zeven steden gebombardeerd Zeventigmaal zevenmaal WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Irum weet zich te handhaven De opmarsch naar Toledo Vliegtuigen van generaal Franco heb ben gisteren Malaga gebombardeerd, het centrum van het Volksfront in Zuid- Spanje. Slechts enkele bommen misten hun doeL Eenige vielen in het water, even buiten den haveningang in de on middellijke nabijheid van den aldaar voor anker liggenden Engelscben de stroyer „Wolsey". Dat de activiteit op de meeste fronten vrijwel onverminderd voortduurt, blijkt wel uit de berichten omtrent behaalde successen, zoowel van de regeeringstroe- pen als van de opstandelingen. Uit de berichten, die overal uit Spanje binnen komen omtrent luchtaanvallen, blijkt, dat zeven belangrijke steden gebombar deerd zijn, tw. Madrid, Irun, Burgos, Sevilla, Granada, Cordoba en Cadix. Vluchtelingen, die te Gibraltar aan boord van den torpedojager „Worcester" zijn aan gekomen, verklaren, dat de nationalen zich thans op een afstand van minder dan drie kilometer van Malaga bevinden en in drie colonnes oprukken. Zij zijn van meening, dat de stad zich weldra zal overgeven en deelden mede, dat nationalistische vliegtui gen de stad gebombardeerd hebben,'t vlieg veld in brand hebben gestoken en talrijke gebouwen hebben vernield. Twee kanonneerbooten van de Regeering poogden troepen aan land te zetten aan de Oostkust bij La Linea, doch zij moesten zich weer verwijderen, wegens de komst .van een detachement nationalen. Burgos gebombardeerd Regeeringsvliegtuigen hebben het hoofd kwartier der nationalisten gebombardeerd en tevens bommen geworpen op het ge meenteziekenhuis, tengevolge waarvan vijf personen om het leven zijn gekomen. Zeven tien anderen werden, deels levensgevaarlijk gekwetst. Behalve het ziekenhuis zijn nog verschei dene andere gebouwen der stad beschadigd, Zonder dat evenwel hierbij menschenle- yens te betreuren vielen. Onder de slachtoffers, die vielen bij het bombardement op het ziekenhuis, bevinden zich de ouders van een in de gevechten bij Guadarrama verwonden nationalist, die be reids aan zijn kwetsuren is bezweken. Eén patiënt werd gedood, terwijl hij een wan deling maakte in den tuin van het zieken huis. Een andere werd tengevolge van glas scherven en steenen zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarna aan de bekomen verwon dingen overleed. Generaal Cabanelias heeft een protest gericht aan het Roode Kruis te Genève, waarin hij verklaart, dat het zieken huis van Burgos, dat duidelijk 't roode kruisteeken draagt, door vliegtuigen van de regeeringstroepen is gebombardeerd. De strijd in het noorden Fel en bloedig is de strijd geweest, heel den namiddag, op het Bidassoa- front en in de vallei tusschen Ventas en den Penadeayas-top; en al de wape nen, die de moderne oorlog kent, namen er aan deel. Geweldig was het bombardement, dat de nationalisten uit tal van mortieren en veldkanonnen op Irun onafgebroken onderhielden. Nochtans bij vallen van den avond was van een avance der nationale strijd krachten nog steeds geen sprake, al waren toen hun pantserauto's tot op honderd meter afstand van de infante- rie-kazerne der „loyalisten" doorgedron gen. Keer op keer liepen de belegeraars storm tegen de stad; telkens werden ze door de mitrailleurs der belegierden weg gemaaid, zoodat ze zich tenslotte genood zaakt zagen, terug te trekken op hun verdedigingslinie, tal van dooden en ge- .wonden op het slagveld aohterlatend. De Spaansche burgeroorlog In het begin van den middag rukten vijf op auto's gemonteerde mitrailleurs op langs den weg naar Irun. Zij openden een hevig en welonderhouden vuur op de stellingen van La Puncha. De belegerden beantwoord den dit vuur uit een gebiindeerden trein en met mitrailleurs, waarbij zij er in slaagden de mitraileurs der nationalisten te bescha digen. Tanks der belegeraars höbben eveneens een aanval uitgevoerd langs den weg, die gelegen is in de nabijheid van het kleine fort Fagofain. De artillerie vuurde op het fort van San Marcïal en op Alunda in een rayon van ongeveer 1 kilometer. Om 15 uur 30 kwam ook de artillerie in actie. Even voor het middaguur heeft een bom bardementsvliegtuig der nationale strijd krachten een aanval gedaan op Irun en verscheidene bommen geworpen. Eén hier van trof een dynamietdepoL dat in de lucht vloog en aanzienlijke schade aanrichtte. Van de door de vliegtuigen der opstande lingen uitgeworpen bommen zijn er ook enkele terechtgekomen op het vroegere .Te- suletenkloos'er, dat thans door de tot het volksfront behoorende verdedigers wordt gebruikt. De in handen der regeeringstroepen zijnde gijzelaars worden thans overgebracht naar het gebombardeerde gebied, waar eenigen reeds gevangen zitten, o.a. zoo beweert men, de aartsbisschop van Valladolid, de monar chistische afgevaardigde Maura en de car- listenleider Pradera. Naar Madrid en Toledo Als begin van den beslissenden aanval op Madrid hebben 20.000 man van generaal Mola in het Noorden, Noord-Westen en Zuid-Westen hun stellingen verlaten en zijn overgegaan tot het offensief tegen de stel lingen der regeeringestroepen. die in een groot en ring rond Madrid zijn gelegerd. Op tal van fronten was een verhoogde ac tiviteit te bespeuren van de nationalistische bommenwerpers en batterijen. Behalve van het Guardarrama-front wordt ook uit het Zuid-Westen en Westen do op marsch tegen Madrid bespoedigd. Naar het schijnt, gelooft de volksfront- regeering dat er meer gevaar dreigt van Toldo dan uit het Noorden. Den geheelen dag door zijn vrachtauto's met duizenden roode miliciens in de richting Toledo ver trokken, om den opmarsch van de colonne van kolonel Yague, welke bestaat uit legion- nairs en Marokkann, nog vóór Toledo op te houden. Volgens berichten van het Zuid-Westelijk front hebben de afdeelingen van kolonel Yague den opmarsch langs de Taag voort gezet Ze staan bereids voor Talavera, nadat zij ten Oos'en van Oropesa een regeerings- cólonne hadden verslagen. De nationalisten worden nog voor het ein de dezer week voor Toledo verwacht De non-interventie in Spanje Naar Reuter verneemt, achten de regee ringen van Frankrijk en Engeland het van zeer veel belang, dat de coördinatiecommis sie inzake de non-interventie in Spanje zoo spoedig mogelijk bijeenkomt Officieele Britsche kringen hopen, dat de eerste zitting nog deze week zal plaats kun nen hebben. De Fransche en de Britsche regeering hebben Duitschland gepolst en de hoop uit gedrukt, dat het bereid zal zijn zitting te nemen in de commissie. Tot nu toe heeft Portugal nog niet medegedeeld of het aan de zittingen zal deelnemen. Eden is ongesteld De Britsche minister van buitenland- sóhe Zaken Eden is licht ongesteld eD moet op voorschrift van zijn geneesheer zijn kamer houden. De minister zal voor- loopig niet aan officieele besprekingen kunnen deelnemen, evenmin als Baldr wn, die dringend rust noodig heeft. Het schijnt dat Edien met liohte koorts te bed ligt. (Adv.) Goemboes' gezondheidstoestand De Hongaarsche minister-president Goem boes, wiens gezondheidstoestand veel te wenschen overlaat, zal binnenkort naar een sanatorium in de omgeving van Münchcn vertrekken. De minister van landbouw, D a- ranyi, die reeds in Juni en Juli minister president Goemboes verving, is aangewezen als plaatsvervanger van Goemboes gedu rende diens afwezigheid. Hierdoor is een minister-crisis voorkomen, tenminste voor het oogenblik. De regent behoeft zich thans niet uit te spreken over de eene of an dere partij. Arbeidsdienst in Roemenië t»e nieuwe Roemeensche regeering onder leiding van Tat^rescu heeft haar eer ste ministerraad gehouden, waarin ver schillende maatregelen zijn vastgesteld voor het handhaven van de openbare orde. speciaal aan de univeristeiten. De activiteit der verschillende politieke partijen wordt door geen dezer maatregelen belemmerd. Excessen evenwel, daden van geweld en inbreuk op wettelijke bepalin- gn zullen met de grootste gestrengheid worden gstraft Gewapende formaties, tot welke partij zii ook behooren, zullen ontwapend worden en ontbonden. De ministers van verkeer en openbare werken zullen in overleg treden met de ministers van nationale verdediging, openbaar onderwijs en arbeid teneinde een reglement vast te stellen voor ver plichten arbeidsdienst, welke ten spoe digste in Roemenië zal worden inge voerd. Onder dezen verplichten arbeids dienst vallen jongelieden van 18 tot Tl jaar, welke men werken zal laten uit voeren, welke van algemeen nut zijn. Tot de invoering van den verplichten ar beidsdienst wordt overgegaan, om de jonge lieden, vooral de studeerende jeugd, te ont trekken aan den invloed van de uiterst- rechtsche organisaties, o.a. van de „IJzerea Garde", die gedurende de vacanties jonge lieden vereenigt in zgn. werkkampen, waar zij gratis worden gevoed en gehuisvest en waar zij politieke redevoeringen te hooren krijgen. Weer een Litausch parlement De Litausche volksvertegenwoordiging, die in Juni jl. na een onderbreking van 10 jaar weer is gekozen, is in eerste zitting bijeen gekomen. De kamer bestaat uit 59 afgevaardigden, van wie er drie het Memelland vertegen woordigen. Na de rede werd de zitting geschorst tot den ministerraad, hield de staatspresident een toespraak, waarin hij de geschiedenis var. de laatste tien jaar behandelde. De nieuwe kamer zal, behalve de gewone wet geving, ook nog de grondwet, welke in 1928 is gewijzigd, moeten behandelen. Na de rede werdde zitting geschorst tot den middag. In de middagzitting zullen de commissies worden gekozen. Tot voorloopig voorzitter is Ir. S c h a k e n i s gekozen, De Palestijnscbe onlusten Gisteren zijn twee Engelsche soldaten van de Cameron Highlanders niet ernstig gewond bij de ontploffing van een helsche machine, die zij bij toeval aanraakten toen de auto bus waarin zij vervoerd werden, stopte bij een door de Arabieren aangelegde hinder laag. De soldaten verspreidden zich onmid dellijk en ofschoon zij nog uit de hinderlaag beschoten zijn is verder niemand gewond. De overval geschiedde halverwege Jeru zalem—Nabloes. Bij een vechtpartij op den hoofdweg naar Jaffa zijn twee Arabieren gewond onder nog onopgehelderde omstandigheden. Het eerste bataljon van de Scottish Bor derers is van Malta te Kaïro aangekomen en de troepen vertrekken vandaag naar Jaffa. De West-Abessijnsche regeering Het Abessijnsche gezantschap te Londen heeft bekend gemaakt, dat de negus van den nieuwen Abessijnschen regeeringschef een in de Amharische taal gestelden brief heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat in het Westen van Ethiopië volkomen rust en orde heerscht In den brief luidt het ten slotte, dat in overeenstemming met de aanwijzingen van den negus met het oog op de bezetting van Addis Abeba door de Italianen een regee ring is gevormd en dat alle staatszaken met behulp van een staatsraad worden afgehan deld, welke raad uit ambtenaren van alle provincies van het Ethiopische rijk bestaat. DIENSTPLICHT EN WERKLOOSHEID Het komende Partijcongres te Neurenberg (Van onzen Duitschen correspondent) Merkwaardig genoeg is de invoering van den tweejarigen dienstplicht door de Duit- sche bevolking allerminst met de gebruik? lijk geworden geestdrift opgenomen. Van nationale demonstraties in de Wilhelin- strasse of van enthousiaste optochten der S.A. en S.S. viel al evenmin iets te beken nen. Men schijnt deze nieuwe dictatorische regeling te voelen als oen nieuwen mate- rieelen last, als een besluit van zoo ingrij pend belang, dat er nieuwe belastingen noodig zulle*i zijn, om de kosten der onder neming te dekken. En dat is juist gezien Als eerste belasting moeten de „G.m.b.H." (Gesellschaften mit beschrankter Haftung), dus de Naamlooze Vennootschappon er aan gelooven, want deze hebben volgens eei uitvoerige oratio pro domo in de Berlijnsche bladen de laatste jaren onder het nieuw bewind een stevigen duit verdiend en kun nen dus best wat dokken! Van het partij-politieke standpunt der N.S..A.P. bekeken heeft deze verlenging van den militairen dienst ook wel bepaaldo vqordeelen, overwegend van economischen aard. Honderdduizenden jonge mannen wor den immers aan de ramp der werkloosheid onttrokken, daarnaast bestaat er voor de industrie weer kans op omvangrijke op drachten en is ook hier de kans niet gering, dat men het aantal arbeiders moet uit breiden. Het prestige der partij kan hier door slechts winnen en de Partijdag te Neurenberg zal daar stellig niet stilzwij gend aan voorbijgaan. Natuurlijk hoort men dan al direct fluls terend vragen: zal het jodenvraagstuk ook weer worden aangeraakt? Daar valt niet aan te twijfelen. In de berichten over hot radicaal bewind in Spanje wordt er telkens weer op gewezen, dat het in de eerste plaat® jóódsche bolsjewisten zijn, die hier de leiding in handen hebben. Men gaat nog verder. Juist dezer dagen heeft het „Land gericht Berlin" beslist, dat joden geen voog dijschap meer mogen bekleeden. Alle ambte lijke functies worden tegenwoordig door dm staat verdeeld, dus ook alle eerebaanties en natuurlijk nooit aan joden. Ook 't voogdij schap is een functie en derhalve kan een pupil, al is het dan ook een joodje, niet ver langen, dat hij door een volksgenoot ge protegeerd wordt! Hij moet dan maar met een rasechten ariër tevreden zijn! Een vliegboot van monsterformaat Amarikaansche luchtvaartplannen Schuyler Kleinhans, de chef-ont werper van de „Douglas Aircraft Company- die eenige der snelste vliegtuigen van de Amerikaansche luchtvloot heeft ontworpen, heeft een plan uitgewerkt voor het bouwen van een reusachtige vliegboot met afmetin gen als van een normalen krusier. In een exposé voor de leden van het lucht vaart-instituut te San Francisco heeft Klein hans verklaard, dat de kosten voor zoo'n vliegboot ongeveer vier millioen pond ster ling zouden bedragen, maar dat zijn vlieg- ,boot dan ook de afstand Liverpool-New-York in elf uur zou kunnen afleggen. Het bouwen van deze vliegboot zou, bij onafgebroken werken, vier jaar duren. Weerkundig station op IJsland De gemeenteraad van Reykjavik heeft er in toegestemd een stuk land buiten de stad te verhuren aan de „Pan American' Air ways", om er een meteorologisch instituut met een radiostation te bouwen in ver band met de plannen voor den regelmati- gen vliegdienst over den Noordelijken At- lantischen oceaan. Kort Nieuws Langs de Estlandsche kust heeft een he vige windhoos gewoed. Tal van schepen zonken, verscheidene personen verdronken, terwijl een groot aantal menschen tegen den grond werd gesmakt en daarbij ernstige venvondingen opliep. Van tal van gebouwen werden de daken weggerukt. De schade is aanzienlijk. Dr. Hans We se man, die de hand heeft gehad in de ontvoering van den Duit schen jood Berthold Jacob, is te Bazel in hooger beroep veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. De eerste postzegels met de beeltenis van koning Edward zijn gisteren in Enge land verkocht. De belangstelling ervoor was zóó groot, dat de verkoop op één dag circa dertig millioen zegels Ledroeg. De typhoonramp op Korea Tengevolge van den typhoon, die onlangs op Zuid-Korea heeft gewoed, zijn volgens officieele opgaven 155S dooden te betreu ren. Dit aantal stijgt tot over de 2000, in dien men de slachtoffers van de overstroo- ming van 15 Augustus hierbij voegt. In totaal zijn 29.500 huizen vernield. Het ministerie van overzeèsche zaken heelt hulp uit Tokio gezonden en de bladen hebben een inschrijving geopend tot leni ging van den nood. Neem 'n AKKERTJE bij Gevatte Kou, Griep, Influenza enz. (Adv.) Na de mijnramp te Bochum De reddingskolonne in de mijn „Ver- einigte Praesident" nabij Bochum heeft thans in totaal 26 lijken naar boven ge bracht Er wordt nog één mijnwerker ver mist Vermoedelijk heeft de explosie dus 27 slachtoffers gemaakt. UIT OOST-INDIE Koninginnedag in Ned. Indië Een telegram van den G.G. BATAVIA, 1 Sept Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zond <ie Gouverneur-Genraal aan Hare Majesteit het volgende telegram: „Mede uit naam van de ingezetenen van Ned. Indië moge ik Uwe Majesteit mijn eer biedige gclukwensohen aanbieden met Haar verjaardag". De berichten uit alle deelen van den archi pel vermelden een zeer enthousiaste viering van den verjaardag van H.M. de Koningin Te Ambon maakten 52 ridaers der Mili taire Willemsorde, allen Ambonneezen, een marsch door de stad. geëscorteerd door een eere-wacht van mariniers, landmacht en politie. Alle militaire en civiele autoriteiten woonden dit défilé bij. Aan H.M. de Ko ningin, den Gouverneur-Generaal en den legercommandant werden telegrammen van hulas gezonden. De Godsdienstwaanzin-affaire Voorbijgangers met krissen en knuppels bedreigd De „radja" doodgeschoten SOERABAJA, 1 Sept. (Aneta). Naar aan leiding van het onderzoek dat is ingesteld inzake de verzetsactie te Berbek, welke voortsproot uit godsdienstwaanzin, ia komen vast te staan, dat de vier p>rsonon, welke zich naar den essistent-wedono van Berbek begaven, vier broeders waren, af komstig uit de dessa Dodol, welke diep in het gebergte is gelegen. Op weg naar Ber bek hadden zij reeds voorbijgangers met krissen en knuppels bedreigd, uitroepend dat een van hen radjah was en de anderen zijn volgelingen, als zoodanig aangesteld door den soesoehoenan van Solo. Op de pasar te Berbek veroorzaakten zij conster natie doordat zij de menschen daar aan wezig voor zich deden hurken. Hierna drongen zij de woning binnen van den assistent-wedono. Zij namen daai pleats op stoelen, en namen een houding aan alsof zij de baas in huis waren. EeD beambte van den pasardienst waarschuw de daarop de veldpolitie te Ngandjoek waarop de detachementscommandant mei een agent arriveerden. Het verzoek van den detachementscommandant om de wa pens af te geven, werd genegeerd. Ziende dat hij te maken had met lieden, die aar godsdienstwaanzin leden, hield hij hen aan het lijntje, totdat de wedono van Ngand joek met twee agenten arriveerden. Intus schen brachten de vier lieden weer con sternatie te-weeg in de missigit, waarna zii zich op weg naar Ngandjoek begeven waarin zij evenwel door den wedono wer den verhinderd. Bij een poging tot arrestatie ont stond een gevecht, nadat de „Rad jah" met zijn kris naar den wedono had gestoken. De detachementscom mandant schoot hierop den „radjah" dood. De wedono, die in het gevecht een groot aandeel nam, werd licht gewond evenals een agent. Tenslotte gelukte het de aanvallers te overweldigen. Het gebeurd© heeft geen politieken ondergrond. DONDERDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzendingr. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble. 10.00 Mor genwijding. 10.30 Ensemble. 11.00 Om roeporkest. 12.00 Omroeporkest. 2.15 Gram.pl. 3.15 Gem. Dubbelkwartet „J. S. Bach". 4.00 Voor zieken. 4.45 Voor de kin deren. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 De Palladians. 7.00 Viool en piano. 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.10 Om roeporkest. 9.10 Radiotooneel. 9.45 Om roeporkest. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM n 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Mor gendienst door Ds. J. P. van Heest, Ev. Luth. Pred. te Amsterdam. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.30 KRO- Orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Orgel spel. 4.00 Bijbellezing door Ds. E. Broe- k e m a, Ned. Herv. Pred. te Doorwerth en Heelsum. 5.00 Cursus v. d. jeugd. 6.00 Pianomuziek quatre mains. 6.45 CNV- Praatje. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Causerie over Engelsche kunst door H. A. Gerretsen te 's-Gravenhage. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV- orkest en solist. 8.50 „De mug, de krab en het verstoorde evenwicht", door A. J. L. Looyen te Arnhem. 9.20 Concert. 10.30 —11.30 Gram.pl. Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.50 Gram.pl. 12.20 Orkest. 1.35 Russell Smythe. 2.35 Orkest. 4.10 Causerie. 4.30 Gram.pl. 5.05 Harp- Trio. 6.50 Orgelspel. 7.35 BBC-orkest. 8.20 Piano-recital. 10.30 Kerkdienst. 10.50 Trio. RADIO PARIS 1648 M. 8.20 en 9.20 Gram.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 5.20 Hoorspel. 8.20 Zang. 9.05 Nat. orkest en solist. KEULEN 456 M. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Omroeporkest. 3.05 Kamermuziek. 4.20 Orkest. 6.20 Gevar. concert. 8.30 Omroepkleinorkest. 10.40 Omroepkoor, solisten en voordracht. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Sa lonorkest. 7.20 Accordeonmuziek. 8.20 Klein-orkest en hoorspel. 10.5011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.302.20 Gram.pl. 6.35 Salon-orkest. 8.20 Omroep orkest. HOLSTER BRANDES RADIO SUPERIEURE TOONKWALITEIT Ged. zomermaanden: inruil campagne Vraagt condities bij öen plaatselijken handelaar of bij de Imp.: N.V. PH. J. SCHUT, Keizersgracht 684, Amsterdam-C. (Adv.)l LICHAMELIJKE OEFENING ATHLETIEK PROV. SCHIETWEDSTRIJD TE ALPHEN Om den Zilveren B.V.L.-Wisselbeker 1936 De uitslag van de Prov. Schietwedstrijd om den Zilveren B.V.L.-Wisselbeker 1936 te Alphen a. d. Rijn luidt: A. Korps: 1. S.V. „Prins Alexander", Rot terdam 233 p. (Deze wint de Beker voor de 4e maal). 2. B.W. Alphen a. d. Rijn, 229 p. 3. B.W. Voorschoten 222 d. Hoogste Korps- schutters: J. Noomen Sr., Rotterdam, A. C. Mijs en A. Bruijnes, Alphen a. d. Rijn allen 49 p. B. Personeel: 1. D. Noomen, Rotterdam 143 p. 2. J. Noomen Sr., Rotterdam 142 p. 3. Noomen Jr., Rotterdam 140 p. (98). 4 en 5 P. Borghouts en T. Noomen 140 p. (beide 88) enz. gelijk. A. Vrije Baan: 1. D. Noomen Rotterdam '89 p. 2. J. Noomen Sr. Rotterdam 8628: 28. 3 en 4 P. Borghouts Rotterdam en T. Noo men, Rotterdam 8628; 27. 5. J. Noomen Jr. 86—28; 26. 6. A. Bruijnes Alphen 86—27; 24. 7. A. v. Triest Alphen 85. 8. R. H. v. Wijk Rotterdam 84 (3 x 28). 9. J. Allewijn Rot terdam 84 (29—28—27) 2 x 27. 10. J. Ver heul Alphen 84 (id.) 2726. Eventueele reclames uiterlijk Vrijdag 4 Sept. a.s. bij Res. Ie Luit. L. Verleun, Zaal- bergstr. 14, Alphen a, d. Rijn. Prijsuitreiking Zaterdag 5 September n.m. half 5 in „Huis der Gemeente" te Alphen a. id. Rijn. Feuilleton (17 Er heeft een huwelijk plaats gehad te Linridge en de bruiloft werd op de Hoeve gevierd. De bruidegom was Anton Prior en de bruid Jettie Liddell. Wonderlijk werden alle dingen geleid na Jaaps schuldbelijdenis aan tante Susanna. Zoodra Nan door den dokter buiten gevaar was verklaard, ging Jaap op reis en zijn weg leidde noordwaarts. Daar wachtte hem hetzelfde wagentje op, dat Jettie Liddell indertijd had afgehaald en 'dezelfde voorman bracht hem naar Prestwieh; want Jonas Hattaway's gastvrijheid duldde niet, dat hij in een gehuurl Voertuig tot hem zou komen. Anton was nog niet beneden »n misschien .was dit maar goed, daar het de broeders de gelegen heid schonk elkander eerst onder vier oogen te spreken. Waar schijnlijk zag Anton er dien morgen beter ait dan hij werkelijk was, want hij had een hoogroode kleur en schitterende oogen; 'de wensch van zijn vader was vervuld, hij had Jaap zijn kans gegeven tot den prijs van zijn eigen levensgeluk en God had zijn offer gezegend, Jaap was langs allerlei kronkelwegen van zondo tot inkeer gekomen. Toen Anton tante Susanna's brief had gelezen, waarin zij Vertelde van Jaaps berouw en zelfverwijt, had hij evenals zij „God zij gedankt" gezegd en er bijgevoegd: „Ja, God zij gedankt! want Jaap is terecht gebracht en de oude man zou voldaan zijn. Ja, mijn droom .vas als een profetie! Maar nu begeer ik de hoeve niet terug, de oude man heeft naar waarheid gezegd, daar zijn nog andere huizen dan Ash downhoe ve." De brief van tante Susanna werd gevolgd door een van Jaap zelf, die aanbood om de hoeve op te geven en onmiddellijk te vertrekken, wanneer Anton en Jettie klaar zouden zijn om er te komen wonen. Anton keerde zich na dit te hebben voorge lezen tot Jettie en zeide: „Wat zeel ge daarvan, lieveling?" „Waarvan?" vroeg zij. „Wel van Jaaps aanbod om Ashdown- hoeve te verlaten, om plaats te maken voor ons. Gij zult zeker zeggen dat dit goed en recht is, maar sedert ik hier hen, heb ik het noorden en zijn bewoners li :f gekregen en zou hier niet graag weer heengaan. Er zal hier weldra een massa werk komen eu ik zou hier graag blijven, Jettie, en hier zien vooruit te komen. Het is altijd beter vooruit dan achteruit te gaan; bovendien is het molenaarsberoep mij recht naar den zin, beter dan het boerenwerk." „Het bevalt mij hier ook goed", zeide Jettie. En er is hier vlak bij een mooi huis met een flinken tuin te huur, Jettie, the juist voor ons geschikt zou zijn. In mijn droom zeide de oude man tot mij, dat er andere huizen dan Ashdowne in de wereld waren en hij had gelijk; indien gij hier gelukkig zoudt kunnen zijn dan zullen wij ons hier vestigen; wie weet, misschien gaat tante Susanna wel met ons mede," Jettie zweeg een oogenblik; de oude voorstelling Van een gelukkig leven op de oude hoeve begon te verbleeken en een andere toekomst met schooner idealen verrees yoor haar verbeelding. „Waar gij zijt, Anton, kan ik gelukkig zijn." Zoo werd het dus vastgesteld en Anton schreef aan Jaap dat ze alles zouden overeenkomen als ze samen konden spreken en dat Jaap de hoeve niet mocht verlaten, voordat zij elkaar ge sproken hadden. Zoo gebeurde het dan, dat Jaap zijn broeder kwam opzoeken met de woorden van den verloren zoon in het hart en op de lippen: „Anton, ik heb gezondigd voor den hemel en tegen u, kunt gij mij nu nog vergeven?" En in An tons gemoed rezen de woorden op die hij zoolang in zijn binnenste had gekoesterd: „Niet zeven, maar zeventigmaal zevenmaal." HOOFDSTUK XVI Ja, al de bitterheid was uit zijn ziel verdwenen en hij wist heden, nu zijn broeder berouwvol lot hem kwam, dat hij zij as vaders wensch ten volle vervuld had. Hij had Jaap zijn kans gegeven en had over dienzelfden broeder, die hem zoo zwaar verongelijkt had, een heerlijke overwinning behaald, waarover 6ods engelen zich verblijdden. Lang spraken de broeders te zamen; Jaap wilde in zijn diep berouw alles overgeven, maar Anton zeide: „Neen, wij willen de erfenis als broeders dealen. Als de oude man het beleefd had dat gij berouwvol waar thuisgekomen met de besta voornemen® voor de toekomst, dan zou hij zeker gedeeld hebben en zoo had ik ook willen doen indienhier hield Anton op en Jaap vulde zelf den zin aan: „indien ik de zaak niet in mijn eigen hand genomen had." Toen vervolgde Anton: „Wij zullen dus eerlijk deelen, Jaap. want in mijn nieuw© woning zou ik greag eenige van de oude welbekende meubels willen hebben, maar uit de hoeve zal ik u niet verdrijven, want ik ga een andere woning betrekken. Ik heb mijn hand aan een anderen ploeg geslagen en ga niet terug; dit nieuwe werk bevalt mij beter dan het oude, dus blijft gij en uwe kinderen op de hoeve en draag er goed zorg voor. En groet Nan van mij en zeg haar dat als ze mij een plaatsje wil in ruimen, ik zal overkomen zoo gauw als ik kan, want verande ring van lucht zal mij goed doen. En vraag haar ook, of zij een handje wil helpen met ons huwelijk, want nu zullen Jettie en ik trouwen in de kerk van Linridge zooals altijd ons plan u geweest en wij zullen allen samen bruiloft vieren." „Voor Nan zal het de heerlijkste oag in haar leven zijn", zeide Jaap. „God zegene u, Anton, God zegene u; geen mensch had ooit een beter broeder." Jettie vond hen nog samen sprekende toen zij bovenkwam; zij wist eigenlijk niet hoe zich tegen Jaap te houden, maar Anton legde haar hand in die van Jaap: „Jettie, lieveling, wij hebben een broeder gevonden; hij was verloren en is gevonden; laat het verleden dus verleden zijn." En zoo geschiedde heit dat er in het begin van Juli een eenvoudig huwelijk werd gevierd en ingezegend in de kerk van Linridge waar alle dorpelingen bij tegenwoordig waren; want allen hadden groot ontzag voor Anton Prior ©n waren dankbaar dat de broeders weer vereenigd waren. Na de huwelijksplechtig heid, toen ze een oogenblik samen alleen warm, zeide tante Susanna: „Jettie, herinnert ge u nog wel wat ik u lang geleden gezegd heb, dat het alles in orde zcu komen voor Anton en dat de Heere in de duisternis wel licht zou ontsteken? Heb ik nu geen gelijk gehad?" „Ja, gij had gelijk", zeide Jettie. „En weet ge nog hoe gij evenals andere menschen de vraag op de lippen had of Anton niet een dwaas was wegens zijn groote daad van zelfvergeten tegenover zijn broeder? Vindt gij nu nog dat Anton een dwaas is?" En Jettie sloeg haar armen om tante Susanna's hals en antwoordde: „Neen!" „Heb ik het u niet gezegd dat de Heere, die Anton de kracht gaf om zijn brood uit te werpen op het water, op Zijn eigen tijd alle dingen ten goede zou wenden? Want de Heere vergeet Zijn kinderen nooit." „Ja", fluisterde Jettie opnieuw. „En', zoo eindigde tante Susanna, „heeft de Heere niet een wakend oog gehouden over Anton, en heeft Hij hem niet doer alle moeilijkheden heen geholpen en den weg voor hem g©-. effend, zoodat Zijn Woord, dat ja en amen is tot in eeuwigheid, opnieuw bevestigd wordt: „Ten tijde des avonds zal het licat wezen?,'1 Wij willen eenigen tijd 'daarna nog eens een kijkje nemen bij onze oude vrienden. De molen te Prestwieh is in vollen gang en er wordt gezeg-I, dat, eer het volgend jaar ten einde is, een tweede nog groote^e molen aan het werk zal zijn. Anton Prior is een van de hoofden, want Jonas Hattaway heeft hem als compagnon opgenomen in zijn zaak. Zijn ijver, wijs beleid en volharding hebben hem een goeden naam verzekerd in heel den omtrek en de tijd is niet verre at hij een vermogend man zal zijn. Was hij in vroeger dagen bemind, toen hij zich van den grond af m ist op te werken, thans heeft hij de algemeene achting verworven bij ieder, die zijn werkkracht en helder oordeel op prijs stelt en zijn mede leven en voelen met zijn arbeiders waardeert. Silas Wooltoa werkt stil en onberispelijk voort en wint langzamerhand zijn plaat9 terug onder zijn kameraden, terwijl kleine Jaap een plaats heeft gekregen als klerk op het kantoor van mijnheer Prior. Vrouw Woolton zal het nimmer vergeten dat Anton Prior haar jongen het leven heeft gered en den vader teruggebracht heeft tot zijn gezin. Zij, die vroeger geneigd waren om te vragen of 'Anton Priors handelwijze wel verstandig was en of hij geen dwaas was, vragen zichzelf nu op anderen toon en met een geheel ander antwoord af: „Was hij een dwaas?" En Anton keert de bladen van zijn Bijbel om ten einde 3e woorden te lezen die hij gelezkn heeft dien dag toen de grootste worsteling in zijn ziel plaats liad en zijn ziel verbitterd was: „Toen kwam Petrus tot Jezus en zeide: Heere, hoe dikwijls zal mijn broeder tegen mij zondigen en ik hem vergeven? Zeven maal?" en Jezus zeide tot hem: „Ik zeg u, niet zevenmaal, maar zeventigmaal zevenmaal." „De zeventig maal zijn nog niet vervuld", zoo peinsde Anton Prior, „en toch is het verlorene reeds gevonden, en de wens h van den ouden man vervuld. Mijn eenige oroeder is beh ud»n mijn eenige broeder! We waren maar met ons beiden en hij was de lieveling mijner moeder!" EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2