Jlieuure £riitsrtjf (üimrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 16e Jaargang HOLLANDER /AANDEiS /lAGGEN [OVEN-HAAG A.R. LANDDAG abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad d. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijebaa» Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5873 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 atrtirrtentirprijjen: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen - van 1-5 regels 2.30 EJfce regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 ONSCHRIFTUURLIJKE OVERDRIJVING Er is een spreekwoord, dat zegt: het betere is de vijand van het goede. Kort samengevat zou m'en kunnen zeggen: over drijving schaadt. Dit geldt zeker van de dierenbescherming, zooals deze van zekere zijde wordt gepropa geerd; een zaak, welke, overigens onze volle belangstelling waard is. Goed en nuttig werk doet de Bond van politie ambtenaren tot bescherming van die ren, die zijn leden voorhoudt, wat zij in hun functie kunnen doen om dierenmishande ling te keeren of te straffen en b.v. bizon- dere aandacht schenkt aan het vervoer van vee per spoor, tram of boot. Wanneer do expediteurs zich hielden aan de bepalingen, welke voor dit vervoer gelden, dan zouden de dieren niet zoo vaak noodeloos gekweld worden. Ook meer toezicht op de week markten, niet alleen van hoorn- maar ook van pluimvee is vaak zeer gewenscht Gelukkig is het hier niet als in... Spanje, waar men de runderen twee aan twee aan de horens ophijscht en op deze wreede ma nier in of uit een schip laadt; maar er ge beuren nog wreedheden genoeg. -Wij zouden niet durven beweren, dat deze bond zich aan overdrijving of sentimentali teit schuldig maakt, al dient de redactie van het" bondsorgaan eenige voorzichtigheid in acht te nemen bij de propaganda voor de komende Dierendag, de herdenking van de sterfdag van Franciscus van Assisi, de „pa troon" der dierenbeschermers, „die de die ren lief had als zijn medeschepselen". Het gevaar is altijd groot, dat men het onderscheid tusschen mensch en dier uit het oog verliest en dan komt men op on schriftuurlijke paden. Daarop wandelt de redactie van Dierenrecht, het orgaan van de gelijknamige „stichting tot verkrij ging van subjectief dierenrecht" en nogal opmerkelijk aangesloten bij de Nationale Vrouwenraad. De geestesrichting van deze vereeniging kan de onze niet zijn. Dit wordt reeds dui delijk, als men de Duitsche spreuken leest, welke tusschen de tekst geplaatst zijn. Eén luidt b.v.: „Het leed der menschen zou niet zoo zwaar zijn, indien de mensch het dier als broeder bejegende". Een andere zegt: „Ik strijd tegen den duivel der dieren: den mensch 1" Deze mentaliteit komt ook in de artikelen uit en dringt telkens naar voren in de sar castische wijze waarop over de menschen gesproken wordt, die „roovers zijn., net als de kraaien"; terwijl nochtans de traditio- neele verzekering niet achterwege blijft, dat „ieder, van welk geloof hij ook zij, kan mee werken om aan de dieren het meest elemen taire recht toe te kennen". Wat men onder dat meest elementaire recht verstaat, blijkt b.v. uit deze zin: „Wij wijzen den Minister van Landbouw er op, dat het vangen en gevangenzetten van vo gels op zichzelf al niet geoorloofd mocht zijn. Het is een schromelijk onrechtl De die ren in een hok, de hond aan een ketting, de vogel in een kooi, zijn wreedheden en in strijd met het meest primitieve recht.' Een dergelijke stelling gaat ons te ver. Wij zijn het volkomen met de redactie eens, wanneer zij in een boekbespreking met in stemming vermeldt: „Ook wordt op rein heid der verblijfplaatsen van vee aangedron gen, op het schoonhouden der paardenhoe ven, vanaf de geboorte geen oogkleppen voor paarden, konijnen niet aan de ooren dragen, geen vogelnesten uithalen of ver storen en nog zooveel meer." Overigens echter sluiten we ons aan bij wat de Minister van Landbouw schreef in de Memorie van Antwoord over het wets ontwerp, houdende nieuwe bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels: „De Minister kan niet meegaan met het toekennen van menschelijke gevoelens gewaarwordingen aan vogels, welke blijkt uit de keuze der uitdrukking „tot levens lange opsluiting in een kooi veroordeelen Deze laatste terminologie vindt men tel kens terug in de organen als „Dierenrecht" e. d., en daaruit spreekt onschriftuurlijke overdrijving, welke te veroordeelen valt. Ware dierenbescherming redeneert anders en zonder deze overdrijving. BEDENKELIJKE NEUTRALITEIT 't Is met neutraliteit toch vaak zonderling geschapen. Zij komt niet zelden neer op een offer aan het positieve. Om „andersdenken den" niet te kwetsen, wordt nagelaten, wat tedelijk verwacht mag worden. Een gelijksoortig voorval, als eenige jaren geleden in den Haag beroeriug bracht, speelde zich nu in Amsterdam af. Bij huldiging van nationale prestaties spe ook een muziekvereniging een passend wijsje; doch toen het meest passende, het nationale lied, ons Wilhelmus gezongen Worden, kon de muziek geen geluid geven: die melodie hadden de leden der mjziek- vereeniging nog nooit op de fluit hooren spelen. Men vroeg er den kapelmeester naar, en die gaf het verbijsterende ant woord: „wij zijn neutraal en studeeren daarom de volksliederen niet in". Alsof volksliederen iets met binnenlandsche „neu traliteit" te maken hebben. Hoe kan een volks lied nu anders dan neutraal zijn in de goede zin des woords. De voorzitter van de speeltuinvereeniging, van welke het muziekcorps uitgaat, maakte het zoo mogelijk nog erger. Hij omschreef de neutraliteit aldus, dat „de vereeniging de muziekafdeeling niet laat optreden bij fees ten of gelegenheden van uitgesproken rich tingen, noch b.v. bij 1 Mei-bijeenkomsten, noch bij Oranjefestiviteiten". Hier worden dus reclame-dagen der S.D.A.P. op één lijn gesteld met wat deze voorzitter belieft te noemen: Oranjefestiviteiten. Zelfs de meest-orthodoxe sociaal-democra ten 'zullen déze gelijkstelling niet bëgeeren en erkennen, dat de sociaal-democratie één der richtingen is, welke door onze natio nale eenheid wordt overkoepeld. Ja,, vele sociaal-democraten zullen het tegenwoordig jen beleediging aanvoelen, dat men een tegenstelling schept tusschen 1 Mei en Koninginnedag. Nu kan men zeggen: waarom wordt van deze misgreep van een hoofdstedelijk ziekcorps melding gemaakt? In de eerste plaats om er op te wijzen, dat men voorzichtig moet zijn met de aanslui ting bij z.g. neutrale vereenigingen, welke, gelijk in casu, niets anders bedoelen, dan de jeugd aan een speel- en werk tuin te hel pén en de ouderen aan goede muziek; maar diè voorstanders zijn van een neutraliteit, welke ons nationale leven geweld aan doet. In de tweede plaats echter dient dat voor val nadere belichting, omdat deze vereeni ging subsidie van de stad ontvangt. Die combinatie is niet te rijmen: %ubsidie uit de publieke schatkist voor een vereeniging, die kiezen voor de wettige overheid schen ding van neutraliteit acht Het zal zaak zijn bij de nieuwe vaststel ling van subsidies zich dit incident te her inneren. DE GOUDSCHE WASCHINDUSTRIE EEN DREIGEND CONFLICT 'Arbeidersorganisaties stellen ultimatum A.s. Maandag dreigt het in zeven Goudsche wasscherijen tot een conflict te komen. De Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders, de Ned. R.K. Fabrieksarbei- dersbond en de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders heb ben een ultimatum gesteld. Wanneer dit niet wordt ingewilligd, zal op 7 September a.s. het werk worden neer- De wijzigingen van de steunregeling Hoogere standaardloonen In verband met de conferentie, welke op 28 Augustus te Zwolle plaats had en na bespreking in den ministerraad, heeft de minister van Sociale Zaken nader bepaald, dat de standaardloonen, bedoeld onder d in de circulaire van 31 Juli, als volgt worden vastgesteld: 23,voor het tarief van steunver lening eerste klasse; 21,— voor het tarief van steunverleening tweede klas se; 20,voor het tarief van steunver leening derde klasse; 18,voor het tarief van steunverleening vierde klasse; 18,voor het tarief van steunverlee ning vijfde klasse; 16,voor het ta rief van steunverleening zesde klasse; 16,voor het tarief van steunverlee ning zevende klasse; 14,voor het tarief van steunverleening achtste klas se; 13,voor het tarief van steunver leening negende klasse. Tevens wordt de maximumverlaging nader vastgesteld op 1,—. Een nader schrijven hieromtrent zal den gemeentebesturen zoo spoedig mo gelijk worden De uitwijzing van vier Nederlanders Geen grond voor optimisme? Zooals gemeld, bestond er in de kringen van de Nederlandsche kolonie te Berlijn optimisme ten aanzien van de a.s. intrek king van het uitwijzingsbesluit der Duitsche Regeering, waarbij 4 Nederlanders vóór Donderdagavond het Duitsche Rijk moeten verlaten. Volgens latere berichten bestaat er deze zienswijze geen grond en verkeert de zaak nog in hetzelfde stadium, alhoewel de onderhandelingen nog worden voortgezet. Steun aan de Botermarkt Voor aankoopen op diverse markten In de staatscourant van gisteren is opge nomen de „Crisis-aankoop-beschikking 1936 (boter)". Krachtens deze beschikking zal uit het landbouw-crisisfonds tot steun aan de mnrkt voor boter ter beschikking gesteld worden van de Nederlandsche Zuivelcentrale een bedrag van ten hoogste f 650.000 voor ge dane aankoopen of nog in 1936 te verrichten aankoopen van boter op de markten te Delft, Gulpen, Leiden. Middelburg en Pur- merend, indien de boternoteeririg op die markten daalt 3 cent of meer beneder. de alsdan geldende commissie-note>ericg voor Neoerlandsche boter, vermeerdeerd met de alsdan geldende boterheffing en de Zuivel centrale aankoop van dia boter noodig oor deeit. De malversaties te Vlissingen Een wethouder verdronken Uit het kanaal door Walcheren is te Vlissingen opgehaald het lijk van den heer J. de Mey, die sedert tal van jaren lid was van den gemeenteraad van Vlissin gen voor de S.D.A.P. en de laatste jaren wethouder van openbare werken. Than: nam de heer De Mey de functie waar vai den wethouder van sociale zaker, den heer P Laenioes, die in verband met d-s te Vlis singen gepleegde malversaties, gelijk ge meld, momentcel zijn functie niet uitoefent. De wasscherijen, bij dit conflict betrokken, zijn de volgende: „De Drie Notenboomen", L. Jaspers en Zonen, Nieuwe Rotterdamsche Stoom Wasch-, Mangel- en Strijkinrichting (H. Schrave en Zoon), „Het Wapen van Am sterdam" (M. Peeters), N.V. Stoomwassche- rij „De Blauwe Duif", N.V. Stoom Wasch- en Strijkinrichting „De Blauwe Haan" (v.h. H. A. Jaspers), Stoomwasscherij „De Hoop" (fa A. GroosNichting'* en de Stoom- en Che mische Wasscherij „De Groote Zwaan" (fa. H. H. van Straaten), allen te Gouda. De directies van deze bedrijven hebben 't contract met de werknemersorganisaties, dat 1 Juli afliep, opgezegd, over 't algemeen der nadere motiveering. Enkele werkgevers hebben medegedeeld, dat in de huidige om standigheden verlenging niet wenscheliik wordt geacht. Overleg tusschen partijen Tusschen de besturen der samenwerkende arbeidersorganisaties en die der beide bon van waschindustriëelen hebben bespre kingen plaats gevonden, die nog niet tot sultaat hebben geleid. Het standpunt der werkgeversvereenigin- gen is, dat zij voorkeur geven aan landelijke collectieve arbeidsovereenkomsten boven partieele, tegenover welke laatste zij volko men afwijzend staan, met uitzondering van die gevallen, waarin de afsluiting van dgl. overeenkomsten ook van de zijde der werk gevers geheel vrijwillig geschiedt. De vereenigingen van arbeiders zijn even wel van oordeel, dat juist met energie naar zoo groot mogelijk aantal particuliere oi plaatselijke contracten moet worden ge streefd, omdat door uitbreiding van dez-_ overeenkomsten de grondslag voor een lan delijk collectief contract wordt gelegd en de totstandkoming ervan wordt bespoedigd. Om deze reden kunnen zij dan ook van het af sluiten van collectieve arbeidsovereenkom sten met de Goudsche werkgevers niet af- Dreigend conflict Tot dusver is tusschen werkgevers en werk nemers geen accoord bereikt. De arbeiders organisaties verklaren dat zij in een con- tractlooze periode niet kunnen berusten, om dat dit direct en verder geleidelijk tot aan merkelijke verslechteringen van de arbeids voorwaarden moet leiden. De werknemers wenschen evenmin gevolg te geven aan den aandrang der werkgeversorganisaties om nu voorstellen te doen, die, teneinde tot afslui ting van een contract bij slechts eenige werk gevers te komen, tot ingrijpende verlaging der loonen over de geheele linie zouden moe ten leiden. In het algemeen staan de werkne mers op het standpunt dat het be ëindigde contract ongewijzigd dient te worden verlengd. Wanneer de werkgevers hiervan niet wil len weten, zal a.s. Maandag het werk wor den neergelegd. Inmiddels heeft de rijksbemiddelaar, Prof. Mr Josephus Jitta inlichtingen gevraagd aan de partijen, die bij dit conflict betrok ken zijn. FELLE VUURZEE TE LOON Asser brandweer greep krachtig in Verscheidene boerderijen voor het vuur gespaard gebleven Te Loon bij Assen heeft gister middag een felle brand gewoed, welke aangewakkerd door den krachtigen wind zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben, doch waarbij dank zij het krachtig optreden van de Asser brandweer, de schade beperkt is ge bleven tot één boerderij, een hooischelf en een landbouwschuur, terwijl lichte brand- en waterschade aan eenige an dere woningen werd aangericht. Omstreeks twaalf uur brak brand uit in de woning van den landbouwer J. Smeenge te Loon. De vrouw des huizes was bezig met koken in het z.g. „kook-hok", toen plotseling door een felle windvlaag de vlammen in het huis sloegen. In een ommezien stond het ver trek in lichter laaie. De pogingen van de vrouw om den brand met een emmer water te blusschen bleven zonder resultaat. In kor ten tijd was de boerderij één vuurzee, waar uit slechts eenig huisraad gered kon worden. Door den hevigen wind sloeg het vuur over naar een hooischelf aan de overzijde van den weg, toebehoorende aan H. Zuid. Ook deze berg was spoedig een prooi der vlammen ge worden. Dit lot onderging eveneens een land bouwschuur van den landbouwer Ratering. •Inmiddels was. echter de Asser brandweer gearriveerd. Deze wist de boerderijen van de families Mennenga en Ratering, welke reeds hadden vlam gevat, door krachtig ingrijpen te behouden. Toch waaide een felle vonken regen naar het ongeveer 200 meter verder gelegen winkelhuis van de wed. Aling toe, dat eveneens vlam vatte. Ook hier greep de Asser brandweer met succes in. Tenslotte dreigden ook de boerderijen van de landbou wers Bimolt en Hingstam in brand te gera ken, doch ook hier weer kon de brandweer het vuur in de kiem smoren. Behalve groote materieele schade, die door verzekering gedekt wordt, kwamen in de boerderij van Smeenge een hond en een paar varkens in de vlammen om. F. Rijsdijk f Maandagmorgen is, na langdurige ziekte in de ouderdom van 69 jaar, te Den Haag overleden de heer F. Rijsdijk, stichter van de N.V. Frank Rijsdijks Industrieele Onderneming te Hendrik-Ido--Ambacht. De teraardebestelling zal plaats hebben op de Alg. Begraafplaats aldaar, op Don derdag 12 uur a.s. WAPENSMOKKELARIJ ONTDEKT In enkele plaatsjes aan de Noord Vier arrestaties Naar wij vernemen is de mare chaussee te Sliedrecht in samen werking met die te Papendrecht er in geslaagd een uitgebreide smok- kelaffaire in wapens en munitie te ontdekken. Drie personen uit Amster dam en een Sliedrechtenaar zijn ge arresteerd. Reeds eenigen tijd geleden had de mare chaussee te Sliedrecht er „lucht" van gekre gen, dat er in wapenen gesmokkeld werd in de kleinere plaatsen aan de Noord. Al spoedig kwam zij er achter, dat deze wa penen vervoerd werden per auto .over het veer bij Alblasserdam. Een Sliedrechtenaar was de smokkelaars bij hun ongeoorloofde handelingen behulpzaam. Deze stond n.l. in betrekking met den 31-jarigen varensgezel A. P. te Amsterdam, die de wapens par tijen browningpistolen vervoerde naar Sliedrecht. Geruimen tijd werd het vee Alblasserdam in samenwerking met de rechaussee van Papendrecht, in de gaten gehouden, doch het leek wel alsof de smok kelaars onraad bespeurd hadden, want juist in dezen tijd kwam de Amsterdammer niet naar Sliedrecht. Intusschen leidde het spoor ook naar Rot terdam, waar men op zekeren dag de Am sterdammer P. in een café aantrof, waar hij onderhandelingen voerde over den verkoop van pistolen en munitie. Men slaagde er echter niet in deze partij te achterhalen. Later ontdekte men dat deze partij op het laatste oogenblik naar Weesp was gedirigeerd en doorgezonden aan den 25-jarigen P. H. P. te Amsterdam, die in samenwerking met de Amster- damsche politie kon worden gearres teerd. De partij wapenen en munitie, bestaande uit een 30-tal revolvers en een kleine dui zend patronen kon in beslag worden ge nomen. In totaal zijn in verband met deze affaire 4 personen gearresteerd. Men vermoedt dat alles uit België Nederland is binnengesmok keld. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Bus met vreemdelingen door tram aangereden Vrij goed afgeloopen Gistermiddag is op het Houtplein te Haarlem een autobus uit Brussel, waarmede een gezelschap Franschen, Engelschen en Belgen een rondrit door ons land maakten, aangereden door een Leidsche tram der N.Z.H.T.M., komende uit de richting Heemstede. De bus werd aan de achterzijde gegrepen en de inzittenden werden door elkaar gewor pen. Zes hunner bleken gewond te zijn en werden naar de Mariastichting overgebracht. Daar constateerde men dat de 55-jarige heer P. Lemaire uit Parijs en zijn zuster inwen dige kneuzingen nad opgeloopen, zoodat zij ter verpleging moesten worden opgenomen. De gids van het gezelschap, de heer Tab, uit Anderlecht had een rib gekneusd, maar kon evenals de overige gewonden die slechts lichte kwetsuren hadden gekregen, weer spoedig het ziekenhuis verlaten. Per trein is het gezelschap naar Brussel teruggekeerd De politie heeft de autobus in beslag geno men, omdat de voetrem niet in orde bleek te zijn. De chauffeur verklaarde, dat het defect door de botsing was ontstaan. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. De chauf feur maakte meermalen reizen naar ons land en was met de verkeerssituatie ter piaatse bekend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De landbouwer K. v. d Beek te 01 d o broek, die vorige week van een ladder viel en in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Zwolle werd vervoerd, is thans do gevolgen overleden. De firma Ruys Co., hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in sluiting op het dd. 4 dezer van Marseille naar Ned.-Indië vertrekkende mailschip „Dempo", Donderdag 3 September a.s 16.00 uur van den Haag H.S.M., 1G.25 uur van Rotterdam D.P. en 17.22 uur van Roo sendaal zal vertrekken. ONDERSCHEIDINGEN dtatils ^[^taAVUtAlts HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD Volledig pension vanai NOORDWIJK AAN ZEF Telefoon 60 Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 BILLIJKE PRIJZEN Hotel-Café-Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BF.ELEN Prachtige Buitenplaats 0UINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijk-cheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig itzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken Schitterende wande ling door duin en bosch. MoeH waterpartijen. THee- tuin aanwezlf» met billijke prlj-» n. Noordwijksche bus, vertrok staatsspoor Den Haap stopt bij den Ingang STICHTING ZONNEWEELDE VAN ST0LKLAAN 3 TEL. 551185 's-GRAVENHAGE CHRISTELIJK TEHUIS heeft nog eenige kamers voor echtparen en alleenstaanden uit den besch. stand. Riante villa, schltt gelegen In de Srhev. Bosch|es, onmidd bij kerk en tram, goede deskundige verzorg, mot volledige vrijheid - Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij de Directrice Zr DE JAGER IN VOLLE VAART OP ELKAAR GEBOTST Ernstig auto-ongeluk te Staphorst Zes gewonden Gisteravond omstreeks negen uur zjjn op den Rijksstraatweg tusschen Meppel en Staphorst twee per sonenauto's in volle vaart tegen elkaar gereden, waarbij de zes inzittenden werden gewond. Vier hunner, twee echtparen uit Jelsum (Fr), moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het was zeer druk op den weg toen het ongeluk gebeurde. Een der beide wagens, welke bestuurd werd door den heer D. J. Twijnstra en waarin verder zaten diens vrouw en het echtpaar Bonnema, allen uit Jelsum het gezelschap keerde van de ten toonstelling „Het Volle Profijt" uit Enschedé naar huis terug maakte zich op een gege- moment los uit de file om de voorste auto daarvan te passeeren. Van den anderen kant naderde toen in volle vaart een tegen ligger, waarin zich het echtpaar Hartman uit Zwolle bevond. De heer Twijnstra had dezen wagen niet zien aankomen, met het gevolg, dat de voertuigen net een geweldigen klap tegen elkaar vlogen .Van alle kanten kwa men menschen toeloopen, die er met groote moeite in slaagden de inzittenden uit de wrakstukken der vernielde wagens te bevrij den. Zij bleken allen gewond te zijn en men legde hen op den berm van den weg, in af wachting van geneeskundige hulp. Deze werd spoedig verleend door dokter Berghauser Pont en wijkzuster Timmermans uit Stap horst. Het bleek, dat de vier Friezen een vrij ernstige hersenschudding hadden bekomen. Zij zijn met ziekenauto's uit Zwolle en Mep pel naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle ver voerd. Verder had de heer Hartman een bloeden de wonde aan het hoofd en zijn vrouw een lichte hersenschudding gekregen. Zij naar hun woning overgebracht. De gemeenteveldwachters en de rijksveld wachter uit StaDhorst leidden het onderzoek. Het verkeer ondervond eenige vertraging. De auto's zijn later weggesleept. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladert De standaardloonen zijn in verband met de wijziging van de steunregeling ver hoogd. Nadere bizonderheden inzake de clea ring Nederland-Roemenië. De vergadering van de Generale Synode der Geref. Kerken. Dr. K. Dijk benoemd tot hoogleeraar te Kampen. Het Congres van de Calvinistische Stu denten Beweging te Lunteren. Voor optimisme inzake de herroeping van het uitwijzingsbesluit der vier Neder landers te Berlijn schijnt geen reden te zijn. Te Den Haag zijn heden de jaarverga deringen gehouden van de Geref. Vereen* voor Drankbestrijding en de Nat. Chr. Geheel Onthouders Vereeniging. Te Loon nabij Assen heeft een felle brand gewoed. Dreigend conflict bij de Goudsche W a schindustrie. In de Alblasserwaard is een uitgebreide wapensmokkelarij ontdekt. Vier personen zijn gearresteerd. Een nabeschouwing over het Schaak* tournooi te Nottingham. Bij een ernstige aanrijding bij Amers-, foort zijn drie personen gewond. 1 Bij een autobotsing te Staphorst zijn zes personen gewond. De overval op een geldauto De dadeers vrij zeker gevat Het onderzoek der Amsterdamsche re cherche, onder leiding van den commissaris van politie van het bureau Adelaarsweg den heer Schreuder. in verband met den iD het begin van dit jaar gepleegd en roofover val op een geldauto van de Ned. Scheeps bouw Mij. brengt 'steeds meer bewijzen aan het licht tegen de twee personen, die enkele dagen geleden gearresteerd en ingesloten zijn. Beide mannen, F. de J. en P. N., afkom stig uit T u i n d orp-0 o s t z a a n blijven nog hardnekkig ontkennen, doch thans bestaat ten aanzien van hun schuld vrijwel geen twijfel meer Morgen zullen zij geconfron teerd worden met den heer Brouwer van de Ned. Scheepsbouw Mij., die het geldtransport begeleidde. Tevens zullen zij dien dag over gebracht worden naar het huis van bewa ring. Hier zullen zij later geconfronteerd worden -met den deróen verdachte, N., die zich reeds sedert de overval plaats vond daar bevindt. F. de J. en P. N. hebben reeds eenige straffen achter den rug, o.a. wegens een ll langrijke diefstal. MtDAIlLES 'kransen TAKKEN 600000 CURSISTEN OPGERICHT 1900 Ernstige ontploffing te Almelo Lasscher aan de gevolgen overleden Toen de 3S-jarige ongehuwde M. Ha nen gistermiddag bezig was in de garage der machinefabriek van de firma Ten Cate te Almelo de benzine-tank van een auto te lasschen, had plotseling een ontploffing plaats. H. werd ongeveer tien meter weggeslingerd en kwam tegen een auto terecht. Met brandwonden en in wendige kneuzingen moest de ongelukki ge naar een ziekenhuis worden overge bracht In den nacht is de man over leden. Hoe de ontploffing is ontstaan valt niet precies met zekerheid te zeggen. Alle noo- dige voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Vermoedelijk hebben zich toch nog benzine dampen kunnen ophoopen, welke tot ont ploffing zijn gekomen. De materieele scha de, welke door de ontploffing ontstaan is," is slechts gering. 15 September DEN HAAG Toegangskaarten ad f 0.30; (recht gevend op sterk verlaagd spoor wegtarief) consumptiebonnen ad 15 en 20 ct. en insignes ad f 0.10 worden uitsluitend toegezonden na storting van het verschuldig de bedrag op postrekening 18138 van de Boazbank te Den Haag of per postwissel aan deze bank, Molenstraat 45. Aanvang middagvergadering 4 uur; aanvang avondvergadering 7 uur. Wie 's middags niet kan. kcase 's avonds en omgekeerdl Alle correspondentie uitsluitend aan Secr. „Mobiel", Soestdijk- schekade 912, den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1