kdlOü Christelijke Staatkunde ERUG N/AR DE OUDE PADEN? ,'X' M i iN' "V-i'i Jj DINSDAG i SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 En Christelijke arbeid op ander terrein In een der laatste nummers van de Ba het Christelijk Weekblad- v»or Ned.- trof ons een Kroniek, welke ook voor Christelijk Nederland groote leerhg bevat waarvan wij dus de gedachtegang hier Het bestuur der afdeeling Bata\ia van de ij k Staatkundig! Part ij per schrijven de leden ernstigvermaand ïm toch de e.k. jaarvergadering bij te wo- Het bestuur had in bedoeld stuk o. m. jevraagd, waarom de jaarvergadering van Ie afdeeling niet goed bezocht zou kunnen en daarbij gewezen op de vergaderin gen van de N.S.B., welke „volle zalen trek „Hebben wij", zoo vroeg het bestuur „geestelijk dan niets te lirongen, zijn vij geestelijk dan zoo arm De redactie van Indië-HouZee onder- chepte één van deze persoonlijk geadres eerde brieven en dezelfde letr toegedaan ijnde als haar Nederlaodsche zuster „Heh- icn is houen", ging ze over deze opwekking chrijven: zich aldus richtend tot de C.S.P.: „Gij (de C.S.P.) hebt, als politieke partij, niets te bieden: gij zijt leeg als klapperdoppen. In U wroet alleen nog de bedompte vrees, dat anderen zullen mer ken hoe vreeslijk leeg gij zijt. Waarom misbruikt gij Gods naam door Hem als een laatste verkiezingsleuze in het ge vecht te werpen? Waarom hebt ge steeds Godes naam op de lippen evenals de vermolmde R.K. Staatspartij, terwijl gij beiden, diep in Uw hart toch weet, da'. Uw programma ketterse» is, dat Uw staatsleer en de practijk mn Uw politiek ingaan tegen de Goddelijte ordinantiën? Gij weet. dat gij niet mee? met stellingen kunt komen of met di opsommingen van het goede, dat gij gedaan hebt, of nog zult doen". Niet om Indië-Hou Zie van antwoord dienen, maar om eenige klaarheid onder eigen menschen te bengen, gaat d e op deze beschildiging in. De idactie wil allerminst onkennen, dat men onze kringen niet wam loopt voor „de En dat de vergderingen van de '.S.B. doorgaans heel rat beter bezocht dan die van de C.S.Pweet zij zeer wel. De vraag is maar, oldeze vergelijking lopt en dat doet ze vlgens de redactie niet Immers: „Het Christendom heeflzich in deze lan- m uit de aard der zaakn hooge mate in- op zending en eingelisatie. Zeer ilen onder ons arbeidenjietzij in de kerk, in de school, hetzijin de een of an functie op het zeningsveld de gan- he dag aan de meest rjhtstreeksche uit van Gods koninhijk. Dut is hun levenswerk; daarvoor kwamen zij hier. In hoeverre het juist is, dat dezen zich van het lidmaatschap der C.S.P. onthou den, zullen wij niet beoordeelen. Dat zij hot doen teneinde het verwijt te ontgaan van een verkeerde vermenging van godsdienst en politiek is echter zeker. En tot op zekere hoogte ook begrijpeijk. Ook in Nederland zijn deze kringen voor de politiek niet van de meeste beteekenis. Ook daar ziet men bijv. den predikant zich meestal onthouden van een actief politiek optreden. Wil de N.S.B. daaruit afleiden, dat in dio kringen voor de Christelijke staatkunde geen belangsteling bestaat zij ga haar gang. Maar dan moeten wij haar toch een illusie ontnemen. En zeker moeten wij dat, wanneer de N.S.B. het denkbeeld zou koes teren als zou men in die kringen feitelijk reeds tot haar leerstellingen bekeerd zijn. Eén blik op haar ledenlijst kan baar van het tegendeel overtuigen." F,r is echter nog een tweede oorzaak, waarom de vergaderingen van de C.S.P. zoo slecht bezocht zijn. Dat is werkelijk gebrek aan tijd, omdat er zooveel andere arbeid verricht wordt: „Voor Kerk, voor zending, voor school, voor Evangelisatie, voor allerlei philantro- pischen arbeid, voor allerlei sociaal werk.... ja voor wat niet al! Heel wat menschen on der onze geestverwanten worden door die arbeid schier geabsorbeerd. Met het ge volgdat de arbeid der Christelijke staatkunde in engere zin wel eens wat in het gedrang komt. Misschien niet goed te keuren, maar alweer: Voor wie weet, hoe er onder onze menschen gewerkt wordt, be grijpelijk. Maar steunen dezen de Christelijke staat kunde niet op indirecte wijze? Wanneer de C.S.P. het pleit voert voor Christelijk on derwijs, voor een vrije zending, voor Chris telijke barmhartigheid mag zij dan de genen, die daarin actief bezig zijn niet tot de hare rekenen? Ook al vindt men deze ar beiders en arbeidsters niet op de ledenlijst? Of meent de N.S.B., dat deze broeders en zusters zich reeds onder haar gelederen ge schaard hebben? Dan vernemen wij liet gaarne." Over de geldelijke offers, welke jaar op jaar gebracht worden, worde niet gespro ken; er is echter volgens De Banier nog een derde factor, welke de menschen wel naar de N.S.B.-vergaderingen en niet -naar de C.§.P. drijft: „Dat is: De kameraadschap. Heel wat lo den van de N.S.B. bezoeken haar vergade ringen om de sfeer van vriendschap, welke daar hangt en waaraan zij al te zeer ont wend waren. Wij breken daar allerminst do staf over;; integendeel hier kan men zich ook over verheugen. Maar de eerlijkheid ge biedt, om te erkennen, dat de C.S.P.-verga- deringen daarvoor in onze kringen niet noo- dig zijn. Het Christelijk beginsel op zichzelf De groote militaire parade op het Ma lieveld te Den Haag ter gelegenheid, van den verjaardag van H. M. de Koningin heeft een groote samenbindende kracht. De praktijk van iedere dag is er om het te toonen. En Gode zij dank! dit Christelijk be ginsel, waarvoor onze broeders en zusters in zoowel als buiten de C.S.P. strijden, heeft hier in Indië in de loop der jaren op aller lei gebied rijke vrucht gedragen. Wil men van N S.B.-zijde beweren, dat de politiek daar toch niets mede te maken heeft, dan moeten wij dat stellig ontkennen. De arbeid die hier door en vanwege Christenen uit liefde voor het Christelijk beginsel verricht werd, had en heeft een zeer groote staatkun dige beteekenis. Ook onze tegenstanders moeten dat erkennen en hebben dat reeds meerdere malen erkend. Slechts in het oog van menschen, die echt liberaal! gods dienst en politiek scheiden, kan die arbeid in staatkundig en maatschappelijk opzicht van nul en geener waarde zijn." De lezer zal het bemerken: In Indië ziet men de dingen wel eens wat Anders dan hier,'doch in wezen is er g^en verschil: overal op de wereld wordt dezelfde geeste lijke strijd gestreden. Wat doet ge liever? DUUR WONEN ln een bnnrhuls en Uw leven lang haur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch ln 20 |aar bet hnis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om uw schuld af te lossen? Amsterdam (C.). Schadeloosstelling en pensioen De politieke inkomens niet veilig stellen In aansluiting aan hetgeen we zelf schre ven en van anderen citeerden over het veilig stellen der politieke inkomens, geven we thans enkele passages uit een artikel van de Zeeuw, ons anti-rev. orgaan voor Zeeland, over dit onderwerp. Eerst gaat het over schadeloosstelling, welke een minder heid der staatscommissie op 4500 in plaats van 4000 wil brengen: Het komt ons voor, dat de regeering zeer verstandig deed, met het voorstel der minderheid niet aan te nemen. Zoolang het mogeiiik blijkt en naar het schijnt zonder eenig bezwaar het lidmaatschap van de Tweede Kamer te combineeren met de betrekking van bur gemeester, van wethouder van zeer groote gemeenten, van Gedeputeerde, van predi kant bij een groote gemeente en zoo veel meer, is er geen enkele reden om de schadeloosstelling hooger te bepalen, dan nu wordt voorgesteld. Wel zou, zonder dat 's lands belang ook maar eenigermate geschaad werd, een verder gaande verla ging kunnen worden toegepast. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat het bedrag der schadeloosstelling iemand, die men gaarne in de Kamer zou zien, verhindert zich beschikbaar te stellen. In een dergelijk geval is echter een bedrag van 500 ook van geen beteekenis. Vervolgens maakt de Zeeuw enkele opmerkingen over de pensioenen in de geest als ook andere bladen deden (zie ons blad van Zaterdag) en vervolgt dan: Heel die pensioengeschiedenis zooals die nu is en wordt geregeld, schijnt ons een dwaze instelling. Dat een pensioen op gevorderde leef tijd in uitzicht wordt gesteld, fiat. Maar dat, zooals nu mogelijk is en in de practijk ook voorkomt bij tusschen- tijdsche verkiezingen, personen, die ge durende een jaar het lidmaatschap van de Kamer combineeren met een goed bezol digde betrekking of betrekkingen, behal ve de schadeloosstelling ook nog laten,w< zeggen gedurende 30 jaar een bedrag van 120 per jaar toucheeren, is de zotheid gekroond. Een Kamerlid, die op 35-jarige leef tijd niet herkozen wordt of na een vier jarige zittingsperiode ontslag neemt, be houdt zijn levenslang recht op een uitkee- rirfg van 4 maal 120 per jaar. Zelfs al mocht hij later minister wor den. Ja, ook dat nog! De Staatscommissie had voorgesteld het genot van bedoeld pensioen op te schorten gedurende de tijd dat een ge wezen Kamerlid minister is. De re geering nam dit voorstel echter niet over uit overweging, „dat het niet rationeel zou zijn een minister zijn pensioen als ge wezen Kamerlid te onthouden, zoolang deze pensioenen bij het aanvaarden van alle andere ambten onverkort uitgekeerd worden". Deze redeneering snijdt geen hout. Straks kan men, als een voorstel aan de orde mocht komen om cumulatie van Kamerlieden-pensioen met inkomsten uit openbare ambten te verbinden, de zaak omkeeren en zeggen, dat zulks toch niet aangaat uit overweging, dat toch ook een minister zijn pensioen als gewezen Kamerlid behoudt. Wij hopen, dat de Kamer hier een ver standig initiatief zal toonen, door derge lijke cumulatie onmogelijk te maken en tevens het maximum-pensioen te verla gen. 4 In verband hiermede is nog een goed werk te doen. Voorgesteld wordt de pesioenen voor gewezen Kamerleden te verlagen, even- WOENSDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending:. 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „De Bohe mians". Radiotooneel. Causerie over de intern, vredescampagne. 12.30 VARA- Orkest. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Orgelspel. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 „Orvitropia". 6.30 RVU. „De methode Coué", causerie. 7.15 „De Roodborstjes". 7.40 „Sociale aardrijkskunde, haar gebied en haar beteekenis", causerie. 8.00 Herh. SOS-Ber. Nieuwsber. ANP. 8.30 Gram.pl. 9.00 VARA-Groot-Orkest. 10.00 Nieuws berichten ANP. 10.05 Orgelspel. 10.30 „De Flierefluiters". 11.0012.00 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 10.30 Morgendienst door Ds A. Schouten Jr., Ger. Pred. te Den Dol der. 11.00—12.0» Ensemble v. d. Horst. 12.15 Concert. 1.15 Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 4.00 Zang en gram.pl. 5.00 Kinderuurtje. 7.00 Nederl. Chr. Persbureau. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Uitz. v. h. 6de Chr. Congres tegen het Alco holisme, uitgaande van „Enkrateia" uit de Rem. Geref. Kerk te Den Haag. 9.15 Gram.pl. 9.30 Orgelconcert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.30—11.30 Gram.pl. Schriftlezing. DROITWICH 1500 TI. 11.00 „Thinking back", causerie. 11.20 Orkest. 12.20 Orgelspel. 1.20 Het BC-Empire-orkest. 2.20 Orkest. 3.05 Piano-recital. 4.20 Vesper. 8.20 BBC- Symphonie-orkest. 10.30 Kwintet. p ADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorkest. 2.50 Symphonie-concert. 5.50 Kamer orkest. 8.20 Zang en piano. KEULEN 456 M. 12.20 Orkestconcert. 4.50 Keulsch Symphonieorkest. 9.05 Omroep orkest. 10.50 Omroepkleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Orkest. 1.30 Salon-orkest. 6.20 Kamer muziek. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Sym phonie-concert. 484 M.: 12.50 Salon-orkest en zang. 1.30 Orkest. 5.25 Salon-orkest. 8.20 Sympho nie-concert. 9.35 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Orkest. 9.35 Kwintet-coilcert. 10.50 Cem balo-recital. wel met deze beperking, dat reeds geno ten pensioenen van Kamerleden niet worden verminderd. Noodgedwongen zijn ook de pensioenen van ambtenaren verlaagd. Daartegen is hoe pijnlijk dit voor sommigen ook moge zijn in redelijkheid geen bezwaar te maken. Maar welk een indruk moet het dan wel geven als pensioenen van ex-Kamer leden, vaak gecombineerd met goed be zoldigde betrekkingen, onverkort wórden gehandhaafd! Hier is bij de verdere behandeling voor de Kamer goed werk te doen. Brieven uit Amerika Vat gebeurt er feitelijk in Imerika op geestlijk terrein Aanmoedigincom niet te verflauwen in Ie strijd tijd tot tijd verschien er boeken, men aanduidt met hetingelsch woord boeken, dieien nieuw tijd- rk aankondigen. Zoo'n b-k was J. H. „The mind the making", t in 1921 uitkwam, aan h€begin van wat nu noemt de „gay tweües", de dagen n den valschen voorspoec Professor Ro- ïson is bekend als een demeest gevierde in Amerika. Hij htft de nieuwe ingeluid, ie uitgaat van idee, dat de middeleeuw» en de Refor- slechts tusschenspelen rweest zijn, en de ware geschiedenis loa van Grieken- id over de Italiaansche Rtaissance en de revolutie naar de £>oorte der na- en de oepassing der luctieve methode op alle treinen des le Plato en Aristoteles Ibben de stoot aan het critische eihet creatieve iken. Het christendom w. óf natief öf Niet Anselmus, naar Abéland: Calvijn en Luther, m2 Erasmus en lileï, Cartesius en Spinoz Rousseau en ltaire, Kant en Hegel, &rx en Engels de wereld vooruit giolpen. 'at Robinson's leer omv« het Humanisme, niet van het geloof, maar van de rede: niet van het dogma, maar van het experiment; niet van de Kerk, maar van de cultuur; niet van het plan Gods, doch van de wonderlijke kosmische samenwerking der groote genieën. Professor Robinson heeft de wereld deel genoot gemaakt van zijn geheimen. Als voor zitter van de Amerikaansche Historische As sociatie heeft hij de duizenden leeraren en professoren in de geschiedenis eerst in 1910 en toen in 1929 duidelijk gemaakt, wat de „Nieuwste wegen der historici" zijn. Doch al lang eerder had hij, als professor in New York, de cultureele hoofdstad van Amerika, een prachtig leerboek geschreven over de West-Europeesche geschiedenis, dat in con ceptie en duidelijkheid nog niet overtroffen is, en dat zooveel crediet gaf aan de middel eeuwen, dat zelfs catholieke scholen en col leges zijn boek introduceerden. Doch de klap op de vuurpijl kwam in 1921, toen Robinson zijn serie lezin gen publiceerde, waarin hij boud, en spottend met het naïeve of verstarde geloof der orthodoxie, de jonge intelli- gentia van ons goede land op het hart bond de religie te verwijzen naar het rijk der vleermuizen; en het critisch en scheppend denken verhief tot de nieuwste godin van de academisch ge- trainden, van de „intelligentsia". Op het voetspoor van Robinson zijn toen alerlei boeken uitgekomen, leerboeken en handboeken, eerst over de cultuurgeschiede nis', daarna over philosophie, letterkunde en kunst, die hetzelfde evangelie predikten, het evangelie van de vrijmaking van het ver stand. Ge hebtwel gehoord van namen als Van Loon, Durant, Dieffenbach, en niet te vergeten den Engelschman H. G. Wells, wiens korte geschiedenis der wereld jO kinderen brachten gieren op den verjaardag van H. M. een aubade aan M. de Koningin en H. H. Prinses Juliana op het paleis Het Loo te Apel- yrn. Twee kleuters biecn Hare Mgjesteit bloemen aarii tezamen met die van Van Loon dienen moe ten om de jeugd op onze openbare scholen wijs te maken, dat God weinig of niets met deze aarde te maken heeft, en dat de mensch de schepper is van eigen geluk of ongeluk. De eerste bres geschoten De eerste bres in dit brutaal skepticisme is waarschijnlijk geschoten door Karl t h, wiens boek „Het Woord Gods en het Woord der Menschen" een geweldigen indruk maakte op. de Amerikaansche theolo gen. Tot hun eer moet gezegd worden, dat over het algemeen niet meegingen met het hopelooze cynicism^ der college-profes soren, en zich vastklemden aan een persoon lijk God, die op de een of andere manier de idealisten beloonen zou, was het niet hier, toch aan de andere zijde van het graf. Nog maar enkele weken geleden hoorde ik rede over den „Sprekenden God" door van de liberale predikanten in Grand Rapids, die duidelijk toonde, dat de orator bekend was met het Barthiaansche „God heeft gesproken". volgens den welbekenden humanist Dief fenbach, in de New York Herald Tri une Books van Zondag, 28 Juni, 1936, het Barth geweest, die een herleving heeft teweeggebracht van de metaphysica en een reactie tegen het eenzijdig humanisme, dat alle godsdienst deed opgaan in „social ser vice". Barth heeft geprotesteerd tegen het practisch christendom, dat de liberalen voor een kwarteeuw gepropageerd hebben als het panacee voor zielsonrust, en dat toch op den langen duur geen bevrediging bracht. Toen kwamen de nieuwe leuzen: terug tot God, terug naar de Kerk, terug naar de binnenkamer, terug naar het altaar en het ritueel, terug naar de mystiek, terug naar den Bijbel. Ten slotte was de omkeer zoo gewel dig, dat Charles S. Macfurland, dien Dieffenbach „Verdediger des geloofs" doopt, in zijn pas verschenen werk „Contemporary Christian Thought", durft beweren: „Het liberalisme en het modernisme zijn als syste men van theologie, in zooverre ze ge ordend waren, ineengestort, om dat zij eindigden in een humanisme, dat God buiten het heelal hield, zoo ver als het menschelijk bewustzijn aangaat". Het wordt erkend in tallooze boeken en tijdschriftartikelen, dat het Rationalisme en het Skepticisme in Amerika op sterven na dood zijn. Dat niet alleen. Er schijnt zelfs hoop te zijn,'dat vele twijfelaars door Barth hun toevlucht hebben leeren nemen tot het Kruis van Christus, en dat in de philosophische wereld en op den kansel het Platonisch of Hegeliaansch idealisme, dat het feit der zonde negeert en teveel of alles van den mensch verwacht, een groot deel van zijn aanhangers zal verliezen. Dieffenbachs opvatting Het moge waar zijn, wat Dieffenbach op merkt, dat de orthodoxie van Amerika van alle gading Barth verfoeit, en Nederlandsche Calvinisten zullen deze houding appreci- eeren. Doch Barth heeft het consekwente en het evangelisch liberalisme in Amerika ver- van zijn sentimentaliteit en van zijn erstand of malligheid. Hier zijn Dieffen bachs eigen woorden: „There was a sentimental and silly period t which, believe it or not, the leading figures in the Protestant churches kept saying that religion is not doctrine, but a way of life, not having the wit to see that the inevitable question is, which way? Barth said bluntly that this is the question which requires hard thinking and that the churchmen chose the easier way". In dit licht moet men ook de bekeering van den bekenden F o s d i c k zien. Hij is predikant van een der mooiste nieuwe ca- thedralen in New York. Hij is jaren lang d e leider van het liberalisme geweest, dat ba zelde van het Vaderschap Gods en de al- gemeene broederschap der menschheid, maar niets heeft gedaan om den wereldoorlog te voorkomen, die toch het product is van li berale staatkunde, en niets gedaan om de ellende van den werkenden en den boeren stand te leenigen, die toch het gevolg is van het liberalisme der groote liberale bankiers. Hij is als een blad op een boom veranderd. Hij heeft gezegd, dat we er mee op moeten houden te praten over liefde, zoolang we de eerste beginselen van het recht niet kennen en toepassen. De omkeer van hem en de zijnen was zoo merkwaardig, dat er een nieuw kwartaalschrift is opgericht, „Chris tendom", om dit rechtsch liberalisme op zijn voeten te zetten, en dat er in het tweede nummer een artikel verscheen over den „terugkeer tot het Calvinisme". De schrijver vond echter, dat er all-en van verschil van accent kan gesproken worden, maar dat de n .druk op recht meer dan op liefde, op in dividueel meer dan op sociaal christendom, op het ontzag voor God meer dan op liefde tot God nog bij lange na geen Calvinisme was, omdat dit vasthoudt aan zonde en ge nade door het Kruis van Christus. Wat Amerika noodig heeft Een zelfde toon valt te beluisteren in Reinhold Niebuhr, die het Amerikaansche publiek over de radio trachtte duidelijk te maken, dat we een regeering noodig hebben, als David, den schaapherder-koning, die het opnam voor den verdrukte en hem recht deed tegenover de geweldhebbers der eeuw. Er is zelfs een nieuw maandschrift opge richt „Current Thought", onder redactie van David Gordon, een naam welbekend in de orthodoxe kringen van het oosten, dat zulke merkwaardige artikelen bevat uit tal van andere tijdschriften, en uit oude en nieuwe boeken, dat men zich soms de oogen uit wrijft. Het is nog maar een dozijn jaren ge leden, dat de jonge radicalen zich meester maakten van de beste Amerikaansche tijd schriften en brutaal propaganda maakten voor de „vrije liefde", en voor losbandigheid in den naam van de vrijheid. En nu? Het regent protesten tegen de ..movies" en de „talkies", tegen dansen, dobbelen, naaktloo- perij, drinken en" slempen, leeglooperij, on gehoorzaamheid, ontucht, zelfzucht, gemak kelijke echtscheiding, verwaterde prediking, onrecht in handel en bedrijf, in regeering en sociale verhoudirfgen, atheïsme en epicuris me, Buchmanisme en Oostersche mystiek. Is dit het tceken van een algemeene volksbekeering tot de braafheid? of zijn het slechts stemmen van roepen den in de woestijn? Het is gemakkelijk deze waarschuwingen te overschatten, of te onderschatten. Doch voor den Christen zijn ze aanmoedigingen om niet te verflauwen in den strijd tegen de zonde in hem en rondom hem. De Geest Gods is bezig de Amerikaan sche natie wakker te schudden. Terwijl ik dit schrijf is er een nieuwe roman van de pers „Gone with the wind" door Margaret Mitchell. Het is een boek van duizend bladzijden en kost toch maar drie dollar. Er waren 100.000 exemplaren van verkocht voor het uit was, omdat het aanbevolen werd als boek-van-de-maand. In de „Herald Tribune Books", een wekelijk- sche revue, die ik hierboven reeds aanhaal de, wordt er van gezegd, dat deze roman het geluk schildert van de Amerikanen in de zuidelijke staten vóór, en hun geestelijke ellende na den burgeroorlog. De titel is ont leend aan Psalm 103. En volgens den cri ticus brengt de schrijfster uit, dat de goe dertierenleden des Heeren zijn op hen, die Hem vreezen. Na den burgeroorlog is het gansche land, het i*adicale Noorden meer, het conservatieve Zuiden minder, den bree- den weg opgegaan. Het is dezelfde geschie denis als in Europa. Het geslacht na de re volutie vreesde God, doch niet oprecht. Het tweede geslacht was deugdzaam zonder gods dienst. Het derde geslacht was ondeugdelijk en opstandig. Het vierde geslacht oogst de vruchten van dezen afval in namelooze on rust en losbandigheid en zedelijke verwilde ring. Doch tegelijk begint men zich hier en daar af te vragen, of er soms in de atmos feer van de vroegere „kolonisten" iets was, dat meer waarde had dan onze overrijpe beschaving. En de een na den ander fluistert: Toen was er geen cultuur, maar eenvoud en blijdschap en geloof! Een nieuw boek Dit wordt het best uitgebracht in een boek, dat dit voorjaar verscheen en waarvan in vier maanden een vierde druk noodig was. J professor in de Het is geschreven door i psychologie, Henry C. Link en het heet: The Return to Religion. Ofschoon dit boek een pleidooi bevat voor enkele dingen, die in christelijke kringen behooren geweerd te worden, zooals dansen en kaartspelen, (en wel op grond van het sociaal contact dat deze vermakelijkheden verschaffen), is toch de algemeene geest van het boek aange naam. Het is een soort autobiografie van een orthodox mensch, die in de colleges en uni versiteiten zijn geloof verloor om er de rede voor in de plaats te stellen. De schrijver is na jarenlange ondervinding tot de slotsom gekomen, dat niet het verstand, maar het? geloof vrede geeft, en dat de fondamenteele waarheden van de wetenschappelijke psy chologie kunnen weergegeven worden in de eenvoudige teksten van den ouden Bijbel: Die zijn leven zal willen behouden, zal het verliezen, doch die het zal willen verliezen, die zal het behouden. Hij bewijst, dat de moderne leuzen van vrijheid, zelf-expressie, zelf-analyse, scheppend denken, critisch denken, bronnen-onderzoek, sociale revolu tie. zedelijkheid buiten de H. Schrift, per soonlijkheid, verdraagzaamheid, sociale or dening zonder individueele hervorming, de kunst om de kunst, de cultuur om haars- zelfswille, een godsdienst zonder den Chris tus dat al deze leuzen waanvoorstellingen; zijn. Het boek is geschreven zonder passie, met wetenschappelijke nauwkeurigheid en zonder allerlei gevoelsuitbarstingen, kalm van toon, beraden van argument, doch het doet weldadig aan en het is een belofte van een nieuwen tyd in een wereld, waarin men God en Zijn Woord den rug heeft toege keerd. Een kwarteeuw lang heeft men ge spot met geloof, zelfverloochening, gehoor zaamheid, zelfovergave en bovenal met een rechtvaardig God, die eens de levenden en de dooden zal oordeelen. Men heeft den draak gestoken met zondebesef en met de noodzakelijkheid van het Kruis van Christus. Is er een nieuwe geest? Een geest van ver ootmoediging? Wordt Jona geloofd op de straten van Ninevé? En is de Kerk aan het opwaken? Dat geve God! Calvin College, Grand Rapids, Mich. Augustus 1936. HENRY J. VAN ANDEL. "K. I - i. 4V.I -1", -v.>. SüJrfT 6d.anffsid"nf ,ha<' distermiddag te Rotterdam het bloemencorso plaats, dat teder jaar op Koninginnedag wordt gehouden. De fraai veZZZ wagens passeeren het stadhuis. ue 'ram v^s>orde

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5