Mêl rtflQD De „Miguel Cervantes" heeft schade zware Zeventigmaal zevenmaal MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 EEN OFFENSIEF VAN DE NAT.-SOC. WELTANSCHAUUNG '(Van onzen Duitschen correspondent) Sinds het begin van dit jaar hoorde men in Duitschland overal beweren, dat de ker kelijke kwestie voorloopig met rust gelaten zou worden. Het kerkelijk conflict zou als het ware tijdelijk worden bijgelegd, maar als de Olympiade eenmaal voorbij was, dan kon men er op rekenen, dat het groote of fensief der nationaal-socialistischo „Welt anschauung" tegen de beide christelijke confessies zou beginnen. Thans is de Olympiade voorbij en het zou dus tijd wezen, dat de aangekondigde ver scherpte actie van 't nationaal-socialisme moet losbreken. Persberichten hebben in het buitenland reeds de mare verspreid van de aanstaande stichting eener „Duitsche Nationale Kerk". Zooals reeds werd bericht, heeft de Rijks minister van Kerkelijke Aangelegenheden, Frits Karri, juist in dezen gespannen tijd zijn werkzaamheden hervat Om precies te zijn: hij verblijft momenteel nog ver van zijn werkkamer Unter den Linden ergens in een Zuid-Duitsche badplaats. Doch deze va can tie loopt ten einde en officieel heeft hij de leiding der Kerkelijke Aangelegen heden alweer sinds eenige weken in han den. De terugkomst van minister Kerll is een verrassing. Herhaaldelijk werd zijn beleid tot zelfs door persoonlijk ingrijpen van den Führer openlijk afgekeurd. De in-vrijheid- stelling van den algemeenen leider der ka tholieke jeugdbeweging te Dusseldorp, Mgr. Wolk er. en den vicaris-generaal van bet bisdom Berlijn, Mgr. Barnasch, die beiden door de Geheime Staatspolitie gearresteerd waren en zich bij als sensationeel aangekon digde processen te verdedigen zouden heb ben. leek in het begin van 't jaar heel sterk op de diepere oorzaak van het einde van min. Kerb's „politieke" gezondheid. Intus- schen is gebleken, dat hij inderdaad ernstig ongesteld was. De Belijdeniskerk mag sind9 December van het vorig jaar geen predikanten meer opleiden, examineeren of beroepen. Zij doet dit evenwel alsof er niets gebeurd is. De Belijdeniskerk mag geen geschriften uit- g* en, rondzendbrieven versturen of op an dere wijze eenig schriftelijk contact tus- schen haar geestelijkheid of geloovigen on derling onderhouden. Desondanks verschij nen. na een vrij korte onderbreking, allerlei geschriften weer even regelmatig als te vo ren. De Belijdeniskerk mag geen vergade ringen beleggen, lezingen organiseeren of onverschillig wat ook ondernemen, dat niet in den strengsten zin des woords als een godsdienstoefening beschouwd kan worden. Zij doet echter wat zij wil, zonder dat er iets gebeurt De R.K. Kerk m Duitschland heeft het den laatsten tijd beduidend mce»lyker ge had, nadat men haar verleden jaar Decem ber aanvankelijk met rust had gelaten. De nationaal-soclalistische regeering zet er al les op, om het Duitsche episcopaat er toe te brengen, plaats te nemen aan een en de zelfde groene tafel als de officieels verte genwoordigers, die met de onderhandelin gen over een nieuw Rijksconcordaat belast zijn. Het behoeft geen betoog, dat dit con cordaat heusch niet alleen formeel een zui ver particuliere aangelegenheid is tusschen de Duitsche regeering en het Vaticaan, waarbij de Bisschoppen hoogstens een advj- seerende stem hebben. In het Derde Rijk valt niettemin duidelijk waar te nemen, dat men er naar streeft, de Bisschoppen zoo zeer onder druk te zetten, dat zij er in Rome op aandringen, zich minder afwijzend te toon en. Minister Kerrl, die ons door zijn persoon lijke omgeving werd afgeschilderd als een „diep geloovig mensch, echter Iqs van elk kerkverband", wacht een moeilijke taak. Zijn functie is vooral zoo buitengewoon zwaar, omdat al meermalen gebleken is, dat hij niet alleen de kerkelijke aangelegen heden van het Derde Rijk in handen heeft. Anderen grepen herhaaldelijk in, waar hij een, naar hun opvatting, te slappe gedrags lijn volgde. In hreode kringen van hen, die thans in Duitschland aan do macht zijn, sluit men dikwijls op een ontstellend gebrek aan ook maar de meest primitieve belangstelling voor den godsdienst. Nog niet lang geleden onderhielden wij ons om slechts één voorbeeld te noemen met iemand die m dc voorlichting van het Duitsche volk eon vooraanstaande plaats inneemt. Toen wij het gesprek naar het kerkelijke vraagstuk poogden te leiden, kregen wij de volgende vriendelijk verontschuldigende worden te hooren: ..Het spijt mij, maar spreken wij over iets anders. Ik ben er zelfa in geslaagd om iets van oeconomie te begrijpen, maar religieuso kwesties, dat is iets wat ik al lang opgege ven heb!" (De missive der Duitsche R.K. bis schoppen wijst ook in deze richting. Men zie het bericht op 29 Aug. j.L Red.) De Spaansche burgeroorlog Weinig veranderingen in de frontvorming Het beleg van het Alcazar duurt voort Officieel wordt uit Gibraltar gemeld, dat de rogeeringskruiser „Miguel Cervantes" door het bombardement van de nationalis tische luchtmacht en door een nationalisti sche onderzeeboot in de straat van Gibraltar zware schade beeft bekomen. Bij een gevecht aan tiet front van Teruel, waar een regeeringseolonne 70 doodon ach terliet, bedroegen de ycrliezen der nationa listen een onder-luitenant en zes soldaten- alsmede den commandant Carlos Velez. Het hoofdkwartier der nationalisten te Sevilla krijgt voortdurend allerlei geschen ken in geld en in natura toegestuurd. In één week werd twee raillioen peseta's onit- aogen, zonder te rekenen de talrijke ju wel len en sieraden, welke bet hoofdkwartier meestal weigert. De luchtmacht ontving de vorige week drie millioen peseta's. Het hoofdkwartier der nationalisten te Valladolid meldt, dat de opmarsch der troe pen in Asturiê en Aragon voortgang /in it Te Oyazura zijn zij nog een kilometer van Irun. In de omgeving van San Sebestian konden de troepen niet doeltreffend optre den, wegens de mist. Volgens een bericht uit La Coruna heeft de luchtmacht van Sevilla verscheiden re- geerlngskruisers in de Middellandscbe Zee gebombardeerd. Tegenover Huelva hebben de kustbatterijen een kruiser op de vlucht gedreven, welke voornemens was de haven te bombardeeren. Opleidingsschip loopt over! Het marine-opleidingsschip „Galate" zou met alle cadetten en de geheele be manning de zijde van de nationalisten hebben gekozen. De „GaJate" is de ha ven van Feirol binnengeloopen. De ,,Rio-Tinto"-mijnen Als gevolg van de geheele bezetting van het gebied der Rio Tin'o-mijnen heeft de Junta te Burgos gelast beslag te leggen op alle delfstoffen en producten dezer mijnen, in zooverre de nationalistische troepen hier aan behoefte hebben. In het betreffende be sluit wordt erop gewezen, dat de rechten der maatschappij zullen worden gewaarborgd, en dat een gestrenge boekhouding zal wor den ingericht, teneinde alle in beslag geno men producten tegen den gemiddelden marktprijs af te rekenen. Uit Sevilla wordt gemeld, dat de krijgs raad de doodstraf heeft geëischt tegen d7 mijnwerkers van Rio Tinto,, die gevangen werden genomen, toen zij naar Sevilla wll- ken optrekken met veertien met dynamiet beladen vrachtauto's. Te Bayonne wordt vernomen, dat twee vliegtuigen der opstandelingen Eibar heb ben gebombardeerd, op 30 K.M. van Tolosa, waar zich een wanenfabriek bevindt Onder de burgerbevolking vielen talrijke slachtoffers. Er werd aanzienlijke schade aangericht Regeering meldt ook successen De Minister van Oorlog deelt mede: In Estremadura heeft de strijd een zeer groote hevigheid bereikt. De opstande lingen hebben op dit front hun besta troepen samengetrokken en ze voorzien van een belangrijk en modern oorlogs materiaal. Talrijke vliegtuigen onder steunen hun strijd, maar tot dusverre hebben al hun pogingen schipbreuk ge leden op den tegenstand van onze dap pere miütietroepen. In Andalusie, in Asurie en aan het front van Guipuzcoa wordt de strijd eveneens met-groote he vigheid voortgezet, maar onze troepen hebben er eenige vorderingen geboekt Aan de andere fronten is alles rustig. Uit Madrid wordt door de Frente Popular gemeld, dat de regeeringstroepen een groote overwinning hebben bevochten in de pro- vincie Huesca. Een opstandige colonne, die pogingen in het werk stelde op te rukken naar Huesca, teneinde de geestverwanten aldaar te versterken, is krachtig door de regeerings luchtstrijdkrachten gebombar deerd en heeft zware verliezen geleden. De colonne werd tegelijkertijd aangevallen door de militietroepen, die de opstandelingen op de vlucht dreven, waarbij verscheidene of ficieren en soldaten in handen der legale troepen vielen en voorts twee kanonnen, verscheidene miïrailleurs en een overvloedi ge hoeveelheid munitie werden buit gomaaki Deze overwinning, aldus voegt hier de Fren e Popular aan toe, consolideert den opmarsch der regeerings troepen, die voor de poorten van Huesca staan. Toestand in Alcazar wanhopig! Een correspondent van „Havas" heeft een bezoek gebracht aan de stad Toledo, alwaar in het Aloazar een kleine groep nationalisten nu reeds weken lang aan de volksfront aanvallen hardnekkige weerstand biedt De gouverneur van Toledo verklaarde, dat de rebellen gebrek hadden aan le vensmiddelen, daar zij niet voldoende leeftocht hebben kunnen krijgen van hun vliegtuigen, aangezien veel neerge worpen pakken levensmiddelen buiten 't gebied van Alcazar zijn neergekomen. De gouverneur voegde hieraan toe, dat zich 1300 personen in het Alcazar bevin den, onder wie 300 vrouwen en kinderen, die in de kelders verblijven. Het is mogelijk, dat een aantal hunner verstikt is onder de puinen. die voortdurend neervallen tengevolge van de bombardemen ten. Voorts verklaarde de gouverneur, dat het mogelijk zou zijn in enkele uren het Alcazar te veroveren, dat met 300 kg. on plofbare Stoffen is ondermijnd, maar men tracht overgave te verkrijgen om te vermij den slachtoffers te maken, te meer, daar verscheiden personen met geweld in het Alcazar worden vastgehouden Bovendien doen zich in hei Moorenpaleis dagelijks ge vechten tusschen de belegerde opstandelin gen voor, aangezien zich onder hen een ze ker gedeelte bevindt, dat zich zou willen overgeven. De regeeringstroepen hebben met luid sprekers doen weten, dat zij het gebouw in de lucht kunnen doen vliegen. Titoelescoe afgetreden Men heeft in Boekarest den minister-pre sident van Buitenlandsche Zaken, Titoe lescoe, die een heftig voorstander was van Frankrijk en de Kleine Entente, aan den dijk gezet door middel van een ont slag-aanbieding van het geheele Boemeen- sche kabinet. De koning heeft daarop aan Tatarescoe do vorming opgedragen van een nieuwe regeering, die over volmachten zal beschikken om iedere beweging van uiterst links of uiterst rechts met kracht te onderdrukken. Het schijnt, dat Tatarescoe niet wenschte, dat Titoelescoe In de nieuwe re geering zitting had, omdat hij een eensge zind kabinet noodig oordeelde. Titoelescoe heeft door zijn herhaalde bedreigingen met aftreden, o.a. in Juni J.I., de autoriteit van de vorige regeering verminderd. Wijlen Koningin Astrid herdacht Zaterdag hebben in geheel België herden kingsplechtigheden voor wijlen koningin Astrid plaats gehad. In de koninklijke graf kelder van de kerk te Laeken werd In tegenwoordigheid van den koning en zijn kinderen officieel eerbetoon gebracht door de leden der regeering, het diplomatieke corps en de burgerlijke en militaire autori teiten. Duitscher van oplichting verdacht Ambtenaren van de Fransche veiligheids dienst hebben te Bordeaux een huiszoeking verricht in de apartementen van een zeke ren Max Krocht uit Dresden. Krocht werkte aldaar voor rekening van twee ts Londen gevestigde internationale banken, en was ermede belast in Frankrijk fictieve beursoperaties te verrichten namens cliën ten. De verduisteringen bedragen 100 mil lioen francs. Krocht is den nacht vooraf gaande van de huiszoeking verdwenen, en zou naar Amsterdam zijn uitgeweken. KATTENBROOD lO CENT PER PAK VRAAQT UW WINKELIER (Adv.) ONTZETTENDE WERVELSTORM Ruim iooo dooden Als gevolg van de typhoon, die giste- ren Zuid-Korea heeft geteisterd, zijn 1.104 personen gedood en 1.028 personen gewond. Voorts worden nog 426 perso nen vermist De wervelstorm heeft bo vendien aanzienlijke materieeU schade aangericht Italië heeft acht millioen soldaten Binnen enkele uren paraat Mussolini heeft te Avellino voor de solda ten, die aan de Italiaansche manoeuvres hebben deelgenomen een rede gehouden, waarin hij Lalios strijdvaardigheid ver heerlijkte. Hij zeide o.m.: „Het is niet ondanks den oorlog in Afrl ka, maar als gevolg van den oorlog m Afri ka, dat alle militaire krachten van Italië doeltreffender zijn dan voor dezen oorlog Wij kunnen steeds binnen enkele uren en op een enkel bevel 8 millioen man mobili- seeren". Mussolini voegde echter hieraan toe: Wij hopen op vrede met allen en zijn bereid onze dagelijksche en volledige bijdrage en medewerking te yerleenen voor het werk van den vrede. De onrust in de Oekraïne In sommige deelen van de Oekraïne wordt een toenemende openlijke agitatie onder de landbouwbevolking geconstateerd. De rootle troepen zouden buitengewoon strenge or ders daartegen hebben. Echter wordt ui» de stad Riazan vernomen, dat soldaten, uitgezonden om aldaar in de omgeving veenbranden te blusschen, gehoorzaamheid ouden hebben geweigerd. Er sahijnt groote schade aangericht te zijn; de slachtoffers zijn talrijk. Trotzky weder ongewenscht vreemdeling Het Noorsche „Dagbladet" deelt mede, dat in den jongsten ministerraad gesproken is over het verblijf van Trotsky in Noor wegen. Minister-pres. Nygaardsvold moet daarbij hebben verklaard, dat men voor Trotsky een „Noorsch Siberië" zou moeten zoeken, zoo hij zich niet volgens de bepalingen van zijn verblijfsvergunning wenschte te gedrèigen. Sindsdien Is Trotsky inderdaad een ge vangene in zijn eigen huis, waar hij streng wordt bewaakt. Bezoekers worden niet toe gelaten en op telefonische oproepen wordt niets geantwoord, terwijl zijn post onder censuur staat De autoriteiten hebben nog geen beslis sing genomen inzake de toekomstige ver blijfplaats van Trotsky in Noorwegen. De Noorsche regeering zal maatregelen nemen om den revolutionair te tsoleeren. Wellicht wordt hem een wonine aangewe zen in het midden van een militair kam pement. Ti'ptsky's secretarissen zijn gearresteerd en over de grens gebracht. WORDT DE S.A. RIJKSWEER? Men meldt uit Innsbrueck, dat Rijkskan selier Hitier waarschijnlijk op het nationaal- socialistisch congres te Neurenberg zal af kondigen, dat S A.-afdeelingen als Landwehr bij de Rijksweer zullen worden ingelijfd. Hitler zou op verzoek van Blomberg en den grooten generalen staf tot dezen maat regel gekomen zijn. Slechts de S.S. zou ton dienste van Hitier en de partijleiding blijven. BINNENLAND Gerst en Veldboonen Verlaging van steun In verband met de marktpositie heeft de minister van Landbouw besloten den steun voor gerst en veldboonen met ingang van Maandag 31 Augustus te verlagen, hetwelk voor gerst zal worden bereikt door een ver laging van den dorschsteun met 0.25 per 100 K.G. en voor veldboonen door de huidi ge regeling te vervangen door een andere, waarbij de steun periodiek zal worden vast gesteld en welke regeling voor de telers bij de huidige prijsverhoudingen zal neerkomen op een steun, die ongeveer 0.50 per 100 K.G. minder zal bedragen dan thans. Op een door den Ned. Bond van Prot Chr. Werkgevers in de voedings bedrijven gedaan verzoek heeft de minister geantwoord, dat hij geen aan leiding kan vinden den prijs van de vita-tarwe te verminderen of de mo nopolieheffing op tarwe te verlagen. Ook de monopolieheffingen op voer- granen blijven ongewijzigd. De uitwijzing der vier Nederlanders Zal het uitwijzingsbesluit worden ingetrokken? Da haar Van Llth Harreboméa vertrekt toch Men schrijft ons uit Berlijn, dd. 29 Aug.: De heeren Van Lith Harrebomée, Peters, De Heer en Hes kregen vandaag met de eerste post een briefje van den hoofdcom missaris van politie, dat het bevel tot uit wijzing voorloopig voor den duur van twee dagen verlengd is, zoodat zij in ieder geval tot Donderdag a.s. in Duitschland kunnen blijven. Het hoofdcommissariaat van politie deelde verder het bestuur van de Neder- landsche Staatsburgervereen. „Hollan- dia" mee, dat gegronde hoop bestaat, dat de uitwijzing ongedaan zal worden gemaakt! Het hoofdcommissariaat ging zelfs nog verder: het had vernomen, dat de heer Eric van Lith Harrebomée in ieder geval heden avond naar Holland zou willen vertrekken, en het verzocht nu don heer Van Lith Har rebomée, dit niet te doon, De heer Van Lith Harrebomée bedankte voor de vriendelijkheid van de politie. Hij wees er echter op, dat deze mededeeling nu te laat kwam. Hij had alle toebereidselen voor de reis gemaakt. Zijn koffers waren gepakt. Zijn huur was opgezegd. Zijü finan ciën had hij hier geregeld. En van zijn plan, om Duitschland heden te verlaten, kon hij helaas niet meer afzien. Het hoofd- commissariaat van politie sprak hier zijn leedwezen over uit. Naar wij vernemen, wordt de definitieve beslissing inzake de intrekking van het uitwijzingsbesluit Maandag 31 Augustus verwacht. Er wordt niet aan getwijfeld, dat deze gunstig voor onze lanagenooten zal luiden. P. J. SCHMIDT Treedt af als voorzitter der R.S.A.P. Tegenstander van elke vorm van dictatuur Naar wij vernemen heeft de heer P. J. Schmidt, lid van den Arasterdam- schen gemeenteraad en van Prov. Sta ten van Noord-Holland zijn functie van voorzitter van de R.S.A.P. neergelegd. De doodvonnissen en de terreur in Rus land waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partij bestuur te zenden, waarin hij consta teert o.m., dat openlijk dient te worden uitgesproken, dat er geon enkel wezen lijk verschil meer bestaat tusschen het regime van Stalln en dat van Hitier. De heer Schmidt wees er daarbij op, dat de verdediging ook zelfs van de gebrekkig ste vormen van democratie een levensbe lang voor het proletariaat is geworden, dat elke dictatuur-gedachte moet worden be streden en dat dientengevolge de clausules die betrekking hebben op de aanvaarding van de „dictatuur van het proletariaat" uit de programma's van de R.S.A.P. dienen te worden geschrapt. Hij achtte deze afzwe ring en bestrijding van de dictatuur-gedach te tevens noodzakelijk om effect te geven aan het protest tegen de gruwelen in Rus land. Aangezien den heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partijleiding bestond, heeft hij zijn func tie als voorzitter van de partij en als redac tie-lid van „De Nieuwe Fakkel" neergelegd. NIEUWE WEG DOOR HET WESTLAND Sneller verbinding met de Rotterdamsche havens Zaterdagmiddag Is de nieuwe Rijks weg 20 A door het Westland officieel geopend. Zooals men weet Is Rijksweg 20 A een zijtak van Rijksweg 20, die nog in uitvoering moet komen en de nieuwe verbinding Rotterdam—Hoek van Hol land zal brengen. De weg die thans ge reed is gekomen loopt vanaf Honselers- dijk langs Westerlee te De Lier naar den Maasdijk, waar op weg 20 wordt aangesloten. Tal van autoriteiten hebben de officieels opening bijgewoond. De Burgemeester van Naaldwijk, de heer Th. J P. Eisen heeft voor de eerepoort bij den nieuwen weg op gesteld, een woord van welkom gesproken. Negen jaar geleden vingen de pogingen aan om deze weg door het hart van het West- DINSDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Utt«endlnr. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Piano-recital. 11.00 Huishoudelijke wen ken. 11.30 Trio. 1.15 Orgelspel. 2.00 Om roeporkest en solist. 4.30 Kinderkuorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.40 Omroeporkest. 7.45 Inlichtingen voor studenten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Revue-programma. 9.50 Gram.pl. 10.45 Gram.pl. 11,00 Berich ten ANP. HILVERSUM n 301 M. KRO-Ultzendlngr. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de Vrouw. 4.00 KRO-orkest. 3.45 Gelukwenschen. 6.05 Causerie „Twee eeuwen Engelsche Kunst". 6.257,00 KRO-Melodisten. 7.15 „Achter de leiding in alles". 8.00 Berichten ANP. 8.10 KRO- Melodlsten. 9.00 „De internationale vre descampagne". 9.15 Stedelijk orkest Maastricht. 10.00 Gram.pl. 10.15 KRO- orkest. (Om 10.30 Berichten ANP). 10.50 Gram.pl. 11.00 KRO-Boys. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.35 Orkest. 1.50 Zigeunerorkest. 3.20 Sextet. 4 05 Theaterorkest. 4.50 Gram.pl. 3.35 Septet. 6.50 BBC-Northern-orkest. 7.50 Orkest. 9.15 Hoorspel. 10.30 BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamer-orkest. 4.50 Zang. 5.50 Kamer-orkest. 8.30 Zang en cello. 11.5012.35 Pascal-orkest. KEULEN 456 M. 2.35 Gram.pl. 4.20 Omroep orkest. 5.40 Kamermuziek. 6.50 Omroep orkest. 8.30 Vroolijk programma. 9.20-— 10.20 Vroolüke voordrachten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salon orkest, 8.20 Kleinorkest. 484 M.: 12.50 Salon-orkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Piano- en Klarinetrecital, 6.50 Salon-orkest. 8.20 Symphonieconcert, land te verkrijgen. Thans is het Westland opgenomen in het groote Rijksverkeersnet en werd een belangrijke steun verkregen om het Westlandsche bedrijfsleven, dat wel gebukt gaat onder de tijdsomstandigheden, doch niet gebroken is, weer op te richten. Dank bracht spr. aan Ir. Berganglus en zijn beide ingenieurs voor de voortvarende wijze, waarop de plannen ten uitvoer zijn gebracht. Na het welkomstwoord van den Burge- meestor, heert Ir. Berganglus de betee- ken is van den nieuwen verkeersweg ge schetst. en opgemerkt, dat steeds ruime medewerking van diverse organisaties en bestuurscolleges is ondervonden. Bijzonder aan Burgemeester Eisen bracht spr. hulde voor diens activiteit voor het totstandkomen van dezen weg. Voor grondaankoopen was 221.000 benoodigd, terwijl de bouw van den weg door de N.V. van Zanen en Verstoep, 488.000 vorderde, hetgeen uit het Wegen- en Werkfonds is bekostigd. In totaal Is 10.000 manweken aan den weg gearbeid. Spr. meende het als een verblijdend feit te mogen beschouwen, dat naar het zich laat aanzien in de eerstkomende jaren belangrijke werken voor den aanleg van (5en weg naar Rotterdam In uitvoering zul len komen. Voor het Westland worden thans nieuwe mogelijkheden geopend en op dezen dag kan een blik naar de toekomst worden ge worpen. Na de toespraak van Ir. Berganglus heelt een dochtertje van Ir. Aengenent het lint doorgeknipt, waarna velen van den nieu- weg weg gebruik maakten. UIT OOST-INDIE Ds. van Duyl over de Chineezen Een bedenkelijke uitlating BATAVIA 29 Aug. (Aneta). Naar aanlei ding van de passage uit de rede van Ds. van Duyl te Soerabaja gehouden, welke passage gepubliceerd werd in het dagblad .Mataram" (Djokja) luidde: „Da Chineezen hebben hier niets te maken en de Neder landers hebben rechten. Hun belangen zijn primair, die van de Chineezen komen pas in de honderdste graad. Ook dit onderwerp heeft de volle aandacht van de leiding"., welke uitlating onder de Chineezen in Indiö beroering hoeft gewekt, heeft de heer Yo Heng Kam, lid van den Volksraad, de schrif telijke vraag ingediend, of het niet ten zeer ste ongewenscht moet worden geacht dat een dgl. meening die bovendien de opvatting is van de opperste leiding der N.S.B., in Ned. Indië wordt verkondigd. Zoo la, of de Regee ring dan niet van oordeel is, dat propagan disten als de heer van Duyl onverwijld Indië dienen te verlaten, ter voorkoming van het verstoren of het in gevaar brongen van de orde en de rust onder de bevolkingsgroepen van verschillenden landaard, waaruit oe Indische samenleving bestaat. Feuilleton IB „Waarheid?" herhaalde Silas, toen hij den tweeden brief van zijn vrouw kreeg, maar zeide toen tot den vriend, die hem zoolang geherbergd had: „Ik ga naar huis." „Naar huis, man, naar huis? Ben je verdwaasd geworden?" „Neen, ik niet, maar anderen zijn verdwaasd geworden, ten minste zoo zou de wereld oordeelen", en Silas trok in haveloozs gelapte kleeren huiswaarts; het was een heele reis te voet maar op zekeren avond in de schemering bereikte hij Prestwich. Hij wachtte tot de meeste menschen in hun woningen zouden zijn en zocht toen zijn eigen woning op. JDe kinderen zullen al naar bed zijn", zeide hij bij zichzelf en luisterde bij de deur, maar daar was geen geluid van kinder stemmen, alles was stil; toen klopte hij zachtjes. „Wie is daar?" riep de vrouw. „Doe de deur open, Jenny", antwoordde hij fluisterend. Bevend deed vrouw Woolton de deur open en sloeg beide armen om zijn hals toen zij haar man herkende. Deze zonk uitgeput van het vele looi>en op een stoel en zijn vrouw ont stelde, toen zij bij het flikkerend schijnsel van een stukje hout zijn ingevallen, verbleekt gelaat onderscheidde. Een tijdlang was het stil in het vertrek en hoorde men niets dan het snikken van het tweetal, toen bracht hij er met moeite dour zijn tranen uit: „Jenny, hij heeft mij gered naar lichaam en ziel!" „Wie heeft je gered? „Wel, meneer Prior, vrouw, wie anders? Ik ben een dwaas geweest, vrouw, maar zoo God wil zal ik het niet langer zijn SB een goed werkman worden." „God zij gedankt, Silas!'* was alles wat zijn vrouw kon uit brengen. Zij haalde brood en warmde wat thee voor hem op. „We hebben niet veel in huls", zeide zij. „Schande genoeg voor mij", zeide hij en verbergde het gelaat in de handen; „maar de waan Is nu voorbij, vrouw; ik heb schitterende sprekers gehoord, die prachtige beloften deden, doch er kwam niets van, maar deze man heeft mij gered en mij terecht gebracht, zooals ik niet dacht dat ooit weer mogelijk zou kunnen zijn", en Silas Woolton brak andermaal in snikkon uit. „Moeder, wat is er te doen?" riep een kinderstem boven aan de trap. Het was Jaap. „Kom beneden mijn jongen, kom beneden", riep zijn moeder, „vader is teruggekomen." In een ommezien was Jaap in hun midden. „Hij is mijn steun en helper geweest al deze weken, vader", zeide vrouw Woolton. „God zegene je daarvoor, mijn jongen", zeide Silas ontroerd. Het was den volgenden dag reeds in de ochtenduren bekend door het heele dorp, dat Silas Woolton thuis was gekomen. Sommige der buren hielden zich stil, anderen waren blij ter- wille van de vrouw, maar ieder hield zich toch terug. Anton Prior was door iedereen geliefd en hij lag nog te bed, men wist zelfs niet of hij opkomen zou van zijn ziekbed; men leefde dus nog in vrees en hope. Silas van zijn kant hield zich ook afzonderlijk; hij vertoonde zich niet graag, want hij wist heel goed hoe de menschen ove* hem oordeelden. Hij voelde zich door en door beschaamd en verlangde dus niemand te zien. Weldra kwam er echter een boodschap van den patroon „of Woolton dadelijk wilde komen." Toen trok deze zijn minst gehavende kleeren aan, en 6tond aarzelend voor zijn deur. Eindelijk begaf hij zich op weg en snelde naar het huis, waar hij door de achterdeur naar binnen ging. „Is de patroon thuis?" vroeg hij. De dienstbode gaf hem niet eenmaal antwoord, maar ging de keuken uit en Silas hoorde haar zeggen: „Mijnheer, Woolton is er." Toen naderde Hattaway met vasten tred en het volgende oogenblik stonden meester en werkman tegenover elkaar. „Wel", zeide de meester, „ik hoo. dat je je schaamt!" „Ja meneer, ik schaam mij diep en ik ben dankbaar dat „Dat behoef je niet te zijn", zeide Jonas Hattaway, „het is mijn bedrijf niet, dat Je hier staat. Het is mijnheer Priors ver langen, hij maakt een dwaas van zichzelf en van mij: je moet het maar met hem uitmaken." Silas Woolton antwoordde niet en Jonas Hattaway wenkte hem dat hij hem de trap op zou volgen. Silas gevoelde een schok, toen hij Anton Prior daar op zijn bed uitgestrekt zag liggen met zijn bleek en ingevallen gelaat. Hij zag zenuwachtig om zich heen en zag Hattaway achter de deur verdwijnen. Nu was hij alleen met Anton Prior, den man, dien hij had gehaat en op alle mogelijke wijze had beleedigd, want hij was het ook die dien winteravond den steen naar hem gegooid had. En hoe had deze man hem nu dat alles vergolden? Geen kwaad met kwaad, maar met goed goed voor al het kwaad dat zijn dood had kunnen tengevolge hebben. Welk een edel karakter, weik een nobele man lag daar tegenover hem! Silas erkende dat nu en begreep niet, dat hij dit niet eerder had geweten: immers zulk een man ontmoette men niet veell Een oogenblik was or stilte, toen zeide Anton op vriendelijken toon: „Wel Woolton?" „O meneer Prior, kunt u het mij ooit vergeven?" riep Woolton uit, dichter bij het bed komendo. „Neen", antwoordde Prior glimlachende, „dat kan ik nooit het is niet langer in mijn macht, want ik heb o al lang geledon vergeven. Ik ben blij dat je flink en mannelijk genoeg bent om in te zien en te erkennen dat je verkeerd hebt gehandeld en dat je nu je best wilt doen terwille van je vrouw en kinderen." Silas kon niet spreken en dus vervolgde Anton: „Ga eens zitten, Silas, dan kunnen we prat uj laat het verleden nu rusten en laat Je nooit meer meesleepen door hoogdravende redevoeringen, die de verLeelding verhitten en van den rechten weg afvoeren. Geweld is niet de weg om rechten te verkrijgen; ons recht winnen wjj alleen door vast en bedaard op ons doel af te gaan langs den weg van vrede, wet en orde." „Ik zal mij nooit meer op dien weg bewegen, meneer", barstte Silas nu los. „Ik heb er meer d«n genoeg van en ik heb onuitsprekelijk berouw dat ik u uoit heb willen benadeeien. Maar wie zal het gelooven? Daar is geen fatsoenlijk man in het dorp die mij niet den rug zal toekeeren en, hoewel ik niets liever wil dan weer aan het werk gaan, zult u zien, dat niemand met mij zal willen werken." „Je zult je goeden naam weer moeten herwinnen, Woolton, maar wat de mannen betreft, ik heb ze één voor één hier gehad en ik heb met allen gesproken en ieder van hen gevraagd u aan te nemen en de kans te geven om uw goeden naam ia herwinnen en allen hebben mij beloofd dat zij zich niet tegen u zouden keeren; ilc zeg niet dat ze u met open armen zullen ontvangen, hoogstwaarschijnlijk zult ge nog wel een snauw en grauw te verduren hebben, maar gij moet dat geduldig dragen. Een man die alles overboord heeft geworpen zooals gij hebt gedaan, kan maar niet voortgaan elsof er niets gebeurd was; je moet weer onder aan de ladder beginnen, Woolton!" „Ik weet het, meneer, en ik ben bereid het te dragen, o. meester, ik ben meer dan dankbaar dat ik het brood voor mijn gezin weer mag verdienen!" „En je zult de omstandigheden moeten nemen zooals zr zijn Woolton, de eene week beter dan de andere: het werk i.< slap en nu en dan is het half werk, daar kunnen wij niets aau doen. Patroon en knecht zijn in hetzelfde schuitje; niemand zal kunnen zeggen dat Jonas Hattaway zijn werkvolk niet het volle loon uitbetaalde, dat hij kon missen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2