Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN De gevaren langs den weg r naf( abonnementsprijs: Pér kwarlaal In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5871 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang Van I tot 5 regels LI77» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingeti van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Opgewekte feestviering in verschillende plaatsen De plechtige herdenknig in Ned.-lndië Apeldoorn viert 'feest Als inleiding tot de feestelijkheden, welke heden ter gelegenheid van den verjaardag van- H.M. de Koningin, Die thans op het Loo vertoeft, worden gehouden, luidden hedenochtend vroeg te Apeldoorn gedu rende een half uur de klokken van alle kerkgebouwen. Vanochtend te tien uur werd door 5000 schoolkinderen op de bassecour voor het paleis Het Loo, onder leiding van den heer A. van de Werken, aan de Landsvrouwe een aubade gebracht. Staande op de treden van het bordes luisterden H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana toe. De zang werd begeleid door het muziekkorps „Prins Hendrik". Ge zongen werden „Hollandsch liedjp", „Mijn Nederland" en twee coupletten van het Wilhelmus. In het middaguur werd een groot bloe mencorso gehouden, dat door de Koningin en de Prinses werd gadegeslagen. In den loop van den middag zullen de Vorstelijke Personen een bezoek brengen aan de feestterreinen op het buitengoed „Marialust" waar kinder- en volksspelen werden gehouden. De dag van heden wordt besloten met Vuurwerk, dat eveneens door de Koningin en de Prinses zal worden bijgewoond. TE AMSTERDAM Een Oranjeboom geplant in oud-Watergraafsmeer De inzet van Zaterdagavond De viering van Hr Ms verjaardag is Zaterdagavond ingezet met een klin kende Oranj emanifestatie in A ra ster d a m-0 o st, dde (tienduizenden op de been bracht. Het Oranje-Comité ooi oud-Watergraafsaneer was nl. op de gedachte gekomen een Oranj eiboom te planten aan de Radioweg bij het Galileïplantsoen en deze opzet is voor treffelijk geslaagd. Het fraai aangelegde stadsdeel aan de Oostelijke rand der stad was gevuld met een enorme schare opgewekte stadgeno waarbij zioh later voegden de leden van de circa 50 organisaties, die in een optocht den Oranjeboom begeleidden. Na afloop van de taptoe zeid-e de voorzit ter van het comité, de heer A. B. Roos- jen, dat het planten van den boom het symbool is van de oude Oranjestam, die voor meer dan vier eeuwen is geplant ia deze lage landien aan de zee. Eenmaal Iheeft ons vol'k, vervolgd» spr., de dwaasheid begaan te dansen rondom den vrijheidsboom van dia Fransohe revolutie, die vrijheid, ge lijkheid en broederschap beloofde, dooh het egendeel bracht. De ware vrijheidsboom is de Oranjeboom, waar onder ons volik nog eeuwen lang onder Gods zegen gelukkig moge zijn. Namens het Gemeentebestuur aanvaardde wethouder Baas den Oranjeboom, die, zei spr., in deze bewogen en ernstige tijden de herinnering levendig houdt aan hetgeen Oranje voor ons lanid gedaan Iheeft. Met en onder Oranje zijn wij groot geworden en hebben wij een vrijheid verworven, waarop andere volken jaloersoh zijn. De wethouder eindigde met woorden van hulde en lof yoor'Koningin en Prinses. Nu ving het défilé der vereenigingen aan Jwaarna de menigte zich huiswaarts begaf Vanmorgen is de feestviering al vroeg begonnen met koraalmuziek op den Dam en op het Leidscheplein. Den gansohen dag werden voorts muziekuitvoeringen gegeven op tal van pleinen. Van 2—3 uur gaf de heer J. Vincent een carillon-concert in de Paleistoren, hetwelk ook naar Oost en West werd uitgezonden. Naar goede traditie hield de Ned. Herv Gemeente in de morgenuren een dank- en bedestond in de Nieuwe Kerk. In de Oude Luthèrsche Kerk en in de Nieuwe Kerk zijn orgelbespelingen gegeven. De Generale Synode der Geref. Kerken zond H. M. de Koningin eren telegram. De Chr. Oranje-organisaties en andere Vereenigingen verzamelden overdag de kin deren en boden op deze wijze de jeugd ont- Bpanning en vermaak. De stad bood het traditioneels aanzien v„., rj Koninginnedag. 'In ROTTERDAM In vele kerkgebouwen werd reeds gister H.M. de Koningin in verband met haar ver jaardag van heden in gebed en prediking herda'c.ht. Sommige diensten werden besloten met het zingen van het Wilhelmus. „Vanmorgen vroeg lieersclite in verschillen de wijken der stad weer de gezellige, feeste lijke drukte van den jaarlijkschen natipna- len feestdag. Van de gemeentegebouwen wapperde het nationale dundoek, welk lof felijk voorbeeld door vele burgers was ge volgd. Zooals steeds trokken duizenden in 't vroege morgenuur naar het Stadhuis ter bijwoning van de aubade, steeds een der hoogtepunten van de Rotterdamsche feest viering. Door Mr A. v. d. Hoeven en Bur gemeester Droog! e'ever Fortuyn werden korte redevoeringen gehouden, waar na onder de geestdriftige leiding van mevr. Grimber g-H u y s e r verschillende natio nale liederen door de geweldige volksmenigte werden gezongen. In de Groote kerk, in de Geref. kerk aan de Amrnanstraat en in vele andere kerkge bouwen werden herdenkingsdiensten ge? Zooals elk jaar wordt ook vanmiddag weer een feestrit gehouden met prachtig versierde wagens, 't Is te hopen, dat het weder zal meewerken. Terwijl we dit schrij ven dreigen telkens donkere wolken. Ook op 1.3 Linker Maasoever wordt met groot pimo feest gevierd. De Ned. Orauje- vereeniging te Charlois en de Feyenoordsche Oranjevereeniging „Ons Vorstenhuis" heb ben groote optochten georganiseerd. Op verschillende terreinen hoopt men van avond vuurwenk af te steken. „DE ZON NOG NIET DOORGEBROKEN" Gouverneur-Generaal over de toestand van Ned. Indië Rede ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin In zijn rede tijdens hot openbaar gehoor ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin sprak de Gouverneur- Generaal hedenmiddag ongeveer als volgt: .Alle' volkeren van het geheele Koninkrijk der Nederlanden vereenigen zich heden tot onverbrekelijke eenheid in de wenschen voor het geluk en in de hulde aan onze ge liefde Vorstin. Hét besef van, aldus verle vendigde, imperiale saamhoorigheid, bemoe digt en geeft vertrouwen. We gevoelen ons in Indië beveiligd door de verzekerde inter nationale positie van het moederland, thans een mogendheid met een samenleving van onbepaalbare potentieele energie, werkzaam, ordelijk en rusteloos strevend naar herstel en vooruitgang in staat haar weg te gaan, ook onder zéér moeilijke omstandigheden. We zijn op een voor Indië belangrijk punt aangekomen/Het onmiddellijk levensgevaar is voorbij. Het land is behouden. Dank zij aller samenwerking, met zelfopoffering en hoogste plichtsvervulling. De strijd is door staan. Echter valt zekere vrees voor de toe komst te onderkennen. Na de mooilijke jaren wil mon gaarne weder vooruitzien langs het zonnig pad! dat voert naar de bronnen van welvaart en voorspoed. Men venvacht dat de Regeering een zoodanig pad aanwijst. De-regeering is nog steeds daartoe niet in staat. Zij nam kennis van tal van goede raadgevingen, die deels voor begaanbaarheid practisch ziin uitgesloten en anderdeels niet naar dat verlangde, zonnige pad, leiden. Erkend moet worden dat de zon niet i^ doorgebroken. Het moge inder som ber zijn dan voorheen, maar de omstan digheden zijn nog steeds moeilijk. Daar om is het zoo goed dat wij hier tezamen zijn. Als de angstige vraag „waarheen?" wordt gesteld, kunnen wij haar dan be ter stellen dan op den dag van heden? Door de eeuwen heen beantwoordde het Huis van Oranje, als leider en hoeder van ons volk, die vraag voor ons Als de groote Zwijger in uiterste nood den weg niet zag, klonk zijn woord dat hopen niet noodig is om te ondernemen, noch slagen noodig om vol <ve houden. Dit woorcl, gedragen door „Mijn Schildt ende Betrouwen syt Ghy o Godt myn Heer" wijst den weg, ook thans voor ons. Met deze gedachten bezield, verzeker ik mij, aldus besloot spr., het voorrecht H.M. de gelukwehschen .van Ned. Indië te mogen Steekpenningen aangenomen Mosselenaffalre te Bergen op Zoom In opdracht van de firma Baay te Tho- 1 e n hebben Mrs. Hartog en Dirven te B e r- gen op Zoom, bij den officier van justitie te Breda een klacht wegens het aannemen van steekpenningen ingediend tegen den voorzitter van het centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom, Mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen en tegen den directeur van het verkoopkan toor den heer G. van der Voort. Volgens de klacht zouden beide heeren ren gelden hebben aangenomen wegens diensten, welke hierin zouden hebben bestaan dat zij aan een Parijsche com binatie, hoofdzakelijk bestaande uit Belgische firma's een monopolie voor den mosselhandel op Parijs hebben ge geven, zulks ten nadeele van verschil lende handelaren, die geregeld op Parijs zaken hebben De Haagsche Gemeente* begrooting 1937 Bezuinigingen en belastingverhooging B. en W. van 's-Gravenhage hebben thans de gemeentebegrooting ingediend voor het jaar 1937. Deze sluit op den gewonen dienst met een bedrag van 70.629.253,20. Ten einde deze begrooting sluitend te krijgen zijn verschillende bezuinigingen aangebracht, o.a. op de onderwijsuitga ven voor een bedrag van rond 467.000, Voorts wordt 1 millioen uit 't reserve fonds van het grondbedrijf genomen, terwijl wat de belastingen hetreft, al leen de opcenten op de personeele be lastingen met 10 verhoogd zullen wor den. Bovendien wordt het tarief voor de hondenbelasting met ongeveer 1/3 ver Nood der bloemisten Aalsmear dringt aan op hulp Vanwege de Ned. Tuindersbond, werd te Aalsmeer een groote openluchtmeeting ge houden waarin gesproken werd over de grtote nood, die er heerscht in de bloe misterij. Verschillende autoriteiten aanwezig. - Het woord ward o.a. gevoerd door den heer J. D. Keessen te Aalsmeer, P. J. Joore te Haarlemmermeer en W. v. Dok, wethou der van Beverwijk. Algemeen was, de klacht, dat ondanks alle6 wat reeds gedaan is, de steun nog' steeds op zich laat wachten. De minimum-prijzen beteekenen weinig of niets. Men betwijfelde of de regeering -zich wel bewust is groote nood, die er heerscht. In de huisge zinnen heerscht armoede. Meerdere kweekers móeten hun bx.ri.jf verlaten als gevolg v de inkrimping van de export Dringend werd hulp gevraagd. Met algerpeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat door het uitblijven van sleuh onrust en verbittering onder de bloemisten, ontstaat nu wel de landbouwers en dé tuinders ge holpen wprden. Aangedrongen werd op een tot steun voor de bloemisterij. Zeer begrijpelijk Juist optreden van waarn. burgemeester Zaterdagmiddag, aldus meldt de roóde pers, spraK de'heer Lindeman" voor ruim 400 bezoekers in 't gebouw „De Eendracht" te Schiedam, over de steun verslech tering. Deze bijeenkomst, zoo voegt de 'redactie er verder aan toe, werd in een zaal gehou den, nadat de waarnemende burgemeesteh de Vrijheidbondsche wethouder ir Houtman aan de Schiedamsche Besturenbond abso luut onaanvaardbare voorwaarden voor de vergunning, van een openlucht-bijeenkomst had gesteld O.m. moest de rede van Linde man twee dagen tevoren aan den politie commissaris ter inzage worden gezonden, er mochten geen socialistische liederen gezon gen worden, of drukwerk op het terrein worden verspreid. Tegen deze vrijheid-beknottende Tiepalin- gen, zoo wordt dan verder meegedeeld, nam de vergadering een scherpe motie van af keuring aan en morgen zal de soc.-dem. fractie den (waarn.) burgemeester hier- ovër interpelleeren. Naar onze meening behoeft de meester slechts te verwijzen naar vroegere redevoeringen van dezen bestuurder van 't N.V.V.; naar diens aansporingen tot huurstakingen, welke later weer verloo chend werden; om voor ipder welden kend burger duidelijk te maken, dat zijn voorzorgsmaatregelen zeer begrijpelijk wa ren. Ter gelegenheid van de opening van het vliegveld Ypenburg werd een baÜonwedstrijd gehoudenwaaraan werd deelgenomen door mevrouw Colijn, echtgenoole van onzen minister-president. AUTO VERONGELUKT TE NIEUWERBRUG Twee spelende kinderen het slachtoffer Oude man door motor gegrepen en gedood Het wegverkeer heeft gedurende den Zaterdag en Zondag weer verschillen de slachtoffers geëischt, waarvan ver schillende ernstig werden gewond of gedood, Te Nieuwerbrug werden twee kinderen, die rustig zaten te spelen, ernstig gekwetst door een auto, die begon te slingeren en in een sloot langs den weg terecht kwam. Dit ongeluk gebeurde gister op den Rijks- Straatweg onder Nieuwerbrug, op het gedeelte genaamd „De Krom". De auto was afkomstig uit den Haag en reed met zeer grpote vaart. De wagen werd bestuurd door mevr. A. Bargeboer. Verder zaten in de auto de heer Bargeboer en de drie kinderen van het echtpaar. Plotseling begon de auto te slingeren en na: eerst een paaltje dat als afscheiding dient van rijweg en rijwielpad, omver gereden te hebben, zwenkte de auto naar de andere zijde van den weg waar een houten paal on dersteboven werd gereden. Vervolgens vloog de, wagen weer naar "den anderen kant óver hét rijwielpad heen, om daar een gedeelte van een ijzeren hek mee te nemen. Nog kwam de wagen niet tot stilstand doch tornde eerst nog tegen een paal van de bovengrondsche electrische leiding op. om daarna tenslotte in een sloot te belanden. De gevolgen van het ongeluk waren zeer ernstig. Achter het hek, da,t door de auto ge ramd werd, bevonden zich op het erf van de opderlijke woning, twee kinderen van den winkelier Killestein, jongetjes van 4 en 2H jaar, die daar aan het spelen waren. Het oud ste kind kreeg het ijzeren hek op het lichaampje, terwijl zijn broertje door de auto werd meegesleurd in de sloot. Eerst later be merkte men, dat de kleine in de sloot lag. Het bleek toen, dat het een been had gebro ken, terwijl het andere ventje een schedel fractuur had opgeloopen. Wat de inzittenden van de auto betreft was alleen mevr. van B. gekwetst. Zij had een armfractuur bekomen. De overigen kwa men met den schrik vrij. De beide getroffen kinderen zijn per ziekenauto naar het alge meen ziekenhuis vervoerd, terwijl mevr. B. eveneens per ziekenauto naar den Haag is overgebracht. Kort na het ongeluk verschenen de ge meenteveldwachter van Rietveld en de bri gade-commandant der rijksveldwaoht te Woerden, alsmede een dokter uit laatstge noemde plaats, terwijl ook nog assistentie werd verleend door een juist passeerenden ge neesheer. De wagen, welke merkwaardig ge noeg slechts licht bleek te zijn beschadigd, is door de politie in beslag genomen. De oor zaak van het ongeluk staat nog niet vast. Zooals gezegd reed de auto met zeer groote snelheid naar schatting tachtig a negentig K.M. per uur de bestuurster verklaarde door een andere auto te zijn gesneden en toen de macht over het stuur te zijn kwijtge raakt. Volgens ooggetuigen zou er echter van snijden geen sprake zijn geweest. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld. Oude man door motor gegrepen Zaterdagmiddag is op het Spui te 's-Gravenha ge omstreeks 2 uur een oude man door een motorrijwiel aangereden en aan de gevolgen daar van overleden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Turfmarkt, waar de 74-jarige J. van B.. wo nende aan de Schedeldoekshaven, de rijweg wilde oversteken. Hij werd daarbij gegrepen door een motorrijwiel, bestuurd door den 34- jarigen G. S. uit de Naarderstraat. De heer van B., die zeer bijziende was, heeft vermoe delijk den motorrijder niet gezien en is op onvoorzichtige wijze overgestoken. De oude man werd tegen den grond geworpen. Het bleek dat hij een schedelbasisfractuur had bekomen. Bij aankomst in het ziekenhuis aan den Zuidwal was hij reeds overleden. Engelsche auto verongelukt in Limburg Op den rijksweg tusschen V a a Is en Gul pen, op het punt, waar de nieuwe weg van Simpelveld naar Nijswiller uitkomt, heeft Zaterdagmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De Engelsche auto, genummerd Y Y 7077, naderde uit de richting Vaals op het oogenblik, dat van den nieuwen weg de bestelauto van bakkér V. uit Terwinselen aankwam. Door onbekendheid met de Neder- landsche verkeersregels verleende de Engel sche autobestuurder geen voorrang, waardoor hij de bestelauto van achteren aanreed. De bakkerswagenbekwam bijna geen schade, maar de Engelsche two-seater sloeg eenige malen over den kop en bleef zwaar gehavend op den weg liggen. Mevr. B., een Duitsche dame uit Aken, brak beide béenen op verschil lende plaatsen eri is in levensgevaar lijken toestand naar een ziekenhuis te Aken vervoerd. Dr. Bloem en de trans portcolonne van het Roode Kruis ver leenden de eerste hulp. Zij verbonden den Londenaar O.'C., die een sleutel been had gebroken en zijn stadgenoot B., die er met enkele ontvellingen en builen was afgekomen. De Britten zijn daarna naar Aken teruggekeerd, Onder invloed van drank.... Zaterdagavond omstreeks half zes is te Haamstede een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. De autoverhuurder M. S. uit Zierikzee, die waarschijnlijk onder den in vloed van sterken drank achter het stuur zat, reed met zeer groote snelheid over den smal- len Vertonsweg in de gemeente Haamstede. Naast hem zat de ongeveer 20-jarige chauf feur Theunisse, eveneens woonachtig te Zie- In een zeer flauwe bocht van den weg reed S .in volle vaart tegen een aan den buiten kant van de bocht staande paal. Door den schok sloeg Th. door e«n zijruit van den wa gen. Met ernstige snijwonden aan hoofd en hals alsmede een schedelfractuur werd hij in bewusteloozen toestand uit de deerlijk geha vende auto gehaald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De burgemeester van Haamstede, jhr. R. L. M. Roëll, was even eens aanwezig en nam de leiding van het politie-onderzoek op zich. Op geneeskundig advies is het zwaar ge wonde slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. De is hier opgenomen. De auto, waarmede het ongeluk gebeurde, is in beslag genomen. Autobotsing te Deventer Gistermiddag heeft zich onder het dorp Wilp nabij Deventer op het kruispunt van den Rijksstraatweg en de Molen-allee een ernstige autobotsing voorgedaan/doordat een auto, bestuurd door den heer L. uit Twelloo, aan de verkeerde zijde van den vluchtheuvel passeerde eri tegen de auto van den heer B. uit Deventer botste, welke wagen totaal in elkaar gedrukt werd. De heer B. werd uit de auto geslingerd en bekwam zware hoofdwon den en een gebroken been. In zorgwekkenden toestand is hij opgenomen en naar het zie kenhuis te Deventer overgebracht. Hoewel ook de auto van den heer L. hevig bescha digd werd, kwam L. er met den schrik en een proces-verbaal af. - Oude vrouw onvoorzichtig overgestoken In de Raadhuisstraat te A1 p h e n a. d. Rij n is de 85-jarige mej. E. Blokhuis, die bij het verlaten van haar woning zonder uit te kijken de straat overstak, tegen een motor rijwiel, dat werd bestuurd door den heer W. S. uit Reeuwyk,geloopen. Beiden kwamen te vallen. De bejaarde mej. B. werd ernstig gewond. Zij brak een been op twee plaatsen, terwijl zij bovendien een hersenschudding opliep. De motorrijder, die niet de minste schuld aan het pngeluk heeft, kwam er met eenige lichte ontvellingen af. Het motorrij wiel wérd ernstig beschadigd. Dé toestand van mej. B. is levensgevaar lijk. Drie auto's botsen op den Haarlemmerweg Zondagmorgen te kwart over tien zijn op den Haarlemmerweg te Amsterdam, ter hoogte van den tweeden molen,, drie perso nenauto's met' elkaar in botsing gekomen. De wagens werden zwaar beschadigd. Ruiten braken,' doch gelukkig bleven de inzittenden ongedeerd. Het ongeluk ging als volgt in zijn werk. Uit de richting Haarlem naderde een motor rijwiel, gevolgd door een auto, bestuurd door den heer L. J. M. Deze wilde den motorrij der passeeren en gaf daartoe signalen, doch deze misten hun uitwerking, want de motor rijder ging naar links, waarmede hij den automobilist belette hem voorbij te komen. Op hetzelfde moment kwamen ook van den tegenovergestelden kant twee auto's aanrij den, waarvan de achterste den anderen wa gen eveneens wilde passeeren, zoodat even later de vier voertuigen vrijwel naast elkan der kwamen te liggen, doch de afstand juist niet groot genoeg om een aanrijding te voorkomen. De drie auto's botsten met vrij groote snelheid tegen elkaar, doch zij konden snel tot stilstand worden gebracht. De mo torrijder, aan wiens toedoen het ongeluk is toe te schrijven, ontsprong den dans en reed door. Twee kinderen in de Noordzee verdronken Zij werden door den vloed verrast Zaterdagmiddag zijn te Noord.vijk tijdens het baden op het stille strand, nabij het radiostation, „Nora" twee vijf tienjarige kinderen, de meisjes Verhoef en Appelman, resp. uit Nieuw-Vennep en Haarlemmermeer, die met haar ouders een dagje uit waren, door den snelopkomenden vloed verrast en ver dronken. De kinderen bevonden zich ter hoogte van een zandbank en toen zij terug wilden kee- ren was het water inmiddels zoo diep ee- worden, dat zij onder de oppervlakte ver dwenen. Het ongeluk gebeurde voor oogen van de ouders, die machteloos waren om hulp te bieden. Een der meisjes spoelde onmiddellijk aan, doch kunstmatige adem haling, toegepast door leden van de Noord- wijksche reddingsbrigade, die daarbij met zuurstofapparaten werkten en door twee doktoren uit Noordwijkerhout, mocht niet meer baten. Het andere slachtoffer is eeni gen tijd later naar het strand gedreven. De levensgeesten waren echter reeds geheel ge weken. De lijkjes zijn naar de gemeente-begraaf aats te Noorowijk overgebracht. Zooals t£ begrijpen is. verwekte het zoo tragische on geluk groote opschudding onder de bad gasten. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN De Nederlandsche schippersknecht Hen drik van Wijk, oud 29 jaar, wonende te Rot terdam, varende op het Nederlandsche schip „Damco" is gisternacht iri de haven van Antwerpen te .water geraakt en y er dronken. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin heeft de gouverneur-e generaal een rede gehouden. De uitwijzing van de vier Nederlanders uit Berlijn zal waarschijnlijk worde» inge* trokken. Nieuwe overeenkomst met Roemenië inzal e de clearing. De Haagsche Gemeentebegrooting vooc 1937 is thans ingediend. Onder groote belangstelling heeft Za* terdag te Den Haag de begrafenis plaats gehad van wijlen Dr. G. H. Coops. Verlaging van steun inzake gerst- en veldboonen. Zaterdag heeft de feestelijke opening plaats gehad van het Sportvliegveld Ypen burg. Beschouwingen over de laatste ronde van het Schaaktournooi te Nottingham. Te Noordwijk zijn twee kinderen in zee verdronken. Gedurende Zaterdag en Zondag heeft het wegverkeer weer verschillende slacht offers geëischt. In de Spaansche burgeroorlog meldert beide partijen geringe successen: de elge- meene toestand bleef echter ongewijzigd. De Queen Mary" heeft thans de blauwe wimpel veroverd. In Noorwegen heeft men genoeg van Trotsky's tegenwoordigheid. Hij zal waarschijnlijk worden geïnterneerd. Men kan het Alcazar te Toledo thans elk oogenblik in de lucht laten vliegen. PA Vleeschschotels met Soep Kil en Diverse Groenten als: ■III i Soep - Biefstuk - Dop. - Aard. w 1 Soep- Oester - Sperb. - Aard. Soep - Carb. - Snijb. - Aard, NA 3 UUR 10 CENT HOOGER COOP. RESTAURANT ADAM, MOLENPAD 2 b.d. Loldschegracht 'Adv.) De ontslagkwestie te Ambt-Hardenberg Indertijd heeft het Ambtenarengerecht te Arnhem vernietigd het besluit van den raad van A mb t-Hardenberg. waarbij aan den heer H. Boerrigter oneervol ontslag werd verleend uit al zijn functies bij de gemeente. Een dergelijk ontslag kan nl. alleen wor den gegeven als de betrokkene is gehoord, hetgeen in het onderhavige geval niet was geschied, zoodat het besluit nietig moest worden verklaard. Er moest dus oen nieuw besluit worden genomen door den Raad, in afwachting waarvan de schorsing van den betrokkene van kracht bleef. Deze situatie heeft een half jaar geduurd. Thans heeft de Raad andermaal een be slissing in deze zaak genomen en z. h. s. de voorstellen van B. en W. aangenomen om genoemden ontvanger, met ingang van 1 November, oneervol ontslag te verleenen pn eveneens niet-eervol ontslag als agent der arbeidsbemiddeling, zulks in verband met geconstateerde onregelmatigheden in de hem toevertrouwde administraties. Tribune ingestort Voordat de zwemwedstrijden, waar als gasten Willy den Ouden en Mevr. van Wyck- huisen aanwezig waren, aanvingen, is Za terdagmiddag te Assen een houten tribune die bijna geheel bezet was, ingestort. Hoe wel verscheidene personen een leeüjke val deden en daarbij kwetsuren onliepen, bleek wonder boven wonder, dat niemand ernstig letsel had bekomen. De meeste slachtoffers hadden verwondingen aan de beenen opge loopen. Slechts één gewonde. Mevr. De Wit, moest met een zware beenverwonding in het ziekenhuis worden opgenomen, de ande ren konden ter plaatse verbonden worden, hetgeen geschiedde door dr. henhuis, die ter plaatse aanwezig was en onmiddellijk de noodige medische zorgen kon verstrekken. BOERDERIJBRAND TE HEERJANDSDAM Zondagmorgen omstreeks 10 uur is plotso* ling brand uitgebroken in de boerderij, be woond door de weduwe A. Uyterlinde, gele- gén aan de Lindtsche Dijk te Heer jani» dam. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat hooiherg, stal en woonhuis binnen kor ten tijd in lichte laaie stonden en de bew<> ners. behalve enkele fietsen, niets konden redden. Alles is totaal verbrand. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. a HJpTabak Taeonla Lceuwardan

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1