De Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij bestaat 100 jaar EN TOCH... ZWARTE JAPON EN MANTEL G. TH. BREEEAART ZOON VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 TWEEDE BLAD PAG. P. BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM PER UTERKRUlk De ups en downs van een groot bedrijf Wereldvermaard nationale industrie Het bedrijf ook thans nog levenskracht Maandag 31 Augustus a.s. bestaat de Koninklijke Nederlandsche Grof smederij hier ter stede 100 jaar. Bij Kon. besluit van 15 Juli 1836 werd aan W. A. Bake c.s. te Leiden vergun ning verleend „tot het oprigten eener Grofsmederij met ijzeren kamers en pletrollen, gedreven door één of twee stoomwerktuigen" en op 31 Aug. a.s. d.a.v. werd die oplichting een feit. Bij de wieg aan de Grofsmederij stonden blijkens de acte van oprichting, behalve no taris A. B. Barkey Nz., de burgemeester van Leiden Jhr. Mr. J. G. de Mey, Jhr. D. F. van Alphen, lid der Tweede Kamer, Luitenant- kclonel W. A. Bake, voorts de heer B. Al- berdingk te Amsterdam, Minister J. Baron v. d. Bosch, Minister H. J. Baron v. Doorn en een aantal andere comparanten, die met elkaar hadden aangegaan een naamlooze Maatschappij, gevestigd te Leiden, tot het versmeden van oud ijzer en het vervaardigen van zwaar ijzerwerk. Het kapitaal werd bepaald op f 200.000, verdeeld in twee honderd aandeelen van f 1000.elk en waarin Z. M. de Koning der Nederlanden deelnam voor twaalf aan deelen. Ten tijde van het verlijden der acte van oprichting werd reeds voor een bedrag van f 181.000.— aan aandeelen ge plaatst en op 18 Dec. van hetzelfde jaar was het geheele kapitaal bijeen. Het bestuur der „Sociëteit" werd opgedragen aan vier commissarissen, te weten de heeren A. Har- tevelt Jzn., C. Leembruggen, A. L. Lezwijn en mr. J. C. Bucaille en aan de Directie, tezamen vormende den Raad van Admi nistratie. De directie werd toevertrouwd aan den heer W. A. Bake en diens zoon H. A. Bake als adjunct-directeur. m In de vergadering van „deelhebberen" d.d. 4 Sept. 1839 werd besloten het aandeelen kapitaal tot 300.000.uit te breiden; Z. M. de Koning gaf wederom blijk van zijn goede gezindheid jegens de Nederlandsche industrie door voor eigen rekening in het nieuwe ka pitaal voor f 25.000 deel te nemen en er Zijn goedkeuring aan te hechten, dat de restee- rende f 75.000.werden verstrekt uit het Fonds tot aanmoediging der Nationale Nij verheid. Een gedeelte dier aandeelen is nog in het bezit der Koninklijke Familie. Op 15 Sept. 1836 werd in „het lo gement aan den Bergh" publiek aan besteed het maken van een gebouw, benoodigd tot het oprigten eener Grof smederij, op een terrein, gelegen op de Vestwalle tusschen de Zeyl- en Hoo- gewoerdspoorten". De bouw werd voor f 23.000.opgedragen aan den aan nemer Karei Blansjaar Jr.; de levering van een 40 P.K. stoommachine voor f 17.000 aan de firma Bögel en Din- nendahl te Ysselbosch. Einde 1837 kon de directeur mededeelen, dat het bedrijf eerdaags in werking kon worden gesteld en op 12 Juni van 't vol gende jaar kwam het college van Burge meester en Wethouders de fabriek bezich tigen. Contact met de Marine en Koninklijke belangstelling Vanaf de eerste jaren werd contact ver kregen met de Nederlandsche Marine en dat contact is nimmer verbroken geweest. Nog geen tien jaar na de oprichting werd met het Ministerie van Marine een overeenkomst gesloten voor den aanmaak van benoodigd ijzerwerk ten bedrage van minstens f 20.000 's jaars. Tot dat ijzerwerk behoorden ankers en in latere jaren ook klokbakenboeien, ter wijl in opdracht van het Departement van Koloniën ook „ligters" werden vervaardigd. In 1839 ontstond een conflict tusschen com missarissen en directie, hetgeen ertoe leidde, dat eerst de adjunct-directeur en het vol gende jaar ook de directeur aftrad. Zij werden opgevolgd door den heer W. .Wolters, voordien boekhouder. Op 1 Juni 1840 genoot de fabriek de eer van het persoonlijk bezoek van Z. M. Koning Willem I, Die bij deze gelegenheid Zijn beschermende mede werking toezegde. Een rechtstreeksch gevolg van dat be zoek was wellicht Zijn opdracht tot het vervaardigen van een ijzeren orangerie in zijn Paleis voor de somma van f 30.000 en van de ijzeren kribben voor de in aanbouw zijnde kazerne te Den Haag. Hoezeer het Koninklijk Huis de ont wikkeling van het bedrijf met belang stelling gadesloeg, bleek ook weer in 1850, toen aan de Grofsmederij op aanvraag het praedicaat „Koninklijke" werd verleend. Het eerste dividend Over het boekjaar 1850 werd een winst behaald van bijna f 13.000, welk resultaat aan commissarissen vrijheid gaf om aan de vergadering van aandeelhouders voor te stel len de eerste dividend-uitkeering ad 2 pet. te verrichten. In de daarop volgende jaren groeide dit dividend geleidelijk tot gemiddeld 7 pet. De vermeerdering der werkzaamheden maakte een uitbreiding van het fabrieksterrein noodzakelijk, welke werd verkregen door van de gemeente 900 vierkante ellen gronds aan den Stadsvestwal aan te koopen. Het debiet, dat in 1851 nog f 159.000 bedroeg, was in 1860 reeds tot f 300.000 gestegen, met een winstcijfer van f 28.000. Na den dood van den directeur, den heer Wolters in 1861 bleek, dat de inventaris ongeveer f 100.000 te hoog op de balans voorkwam, zoodat besloten werd geen divi dend uit te keeren alvorens het verlies was ingehaald. Dank zij de voortvarende en buitenge woon bekwame leiding van den nieuwen directeur, den heer D. L. Wolfson, voordien kapitein-luitenant ter zee bij het Indische Zeewezen en laatstelijk directeur van de fabriek voor de Marine en het Stoomwezen te Soerabaja, was dat reeds na slechts twee jaren het geval, zoodat in 1863 weer 2J^ pet. dividend kon worden uitgekeerd en het vol gend jaar zelfs 8 pet. Onder zijn leiding kwamen verscheidene groote uitbreidingen tot stand en beleefde de Grofsmederij een tijdperk van grooten bloei. Tot groot leedwezen van commissarissen werd de heer Wolfson in 1867 benoemd tot directeur der Nederlandsche Stoombootmaat schappij te Rotterdam. Tot zijn opvolger aan de K.N.G. werd benoemd de heer ir. P. van Bleiswijk Ris, die ook den heer Wolfson in Soerabaja was opgevolgd. Toen deze zijn directoriaat aanvaardde bleek het hoogtepunt bereikt. Magere jaren De vette jaren werden door magere gevolgd en het boekjaar 1872 toonde zelfs een verliescijfer van f 10.600, welk nadeelig saldo voornamelijk was ontstaan door de slechte uitkomsten van de „stafijzerfabricaadje". Zulks leidde zelfs tot de benoeming uit de actionarissen van een commissie ad hoe, welke lot taak had de wen- schelijkheid van voortzetting of liqui datie van het bedrijf te onderzoeken. In de algemeene vergadering van 31 Mei Mei 1873 werd met 23 tegen 9 stemmen be sloten de fabriek bij wijze van proef gedu rende de jaren '73 en '74 gaande te houden, met deze restrictie, dat in die jaren geen stafijzer zou worden geproduceerd. In het voorjaar van 1875 werd de be slissing verdaagd tot het volgende jaar en toen werd, nadat de voorgaande jaren alle een bescheiden winstsaldo hadden opge leverd, met algemeene stemmen tot voort zetting besloten. Het balanstekort was toen teruggebracht tot f 49.000 en in 1877 geheel verdwenen. Zelfs kon een schuld ad f 48.000 aan den boedel van Koning Willem II worden afge lost. Het dividend in de jaren '80'85 va rieerde van 11 Yz14H pet. Met ingang van 1 Mei 1886 vroeg en ver kreeg ir. Van Bleiswijk Ris eervol ontslag als directeur en werd opgevolgd door den heer C. Bonger, sedert 1871 als ingenieur aan het bedrijf verbonden, die in dat laatste jaar ir. Plemp als zoodanig was op gevolgd. In 1889 bezocht de minister van Marine andermaal de Grofsmederij en in hetzelfde jaar werd ook begonnen met de fabrieken z.g.n. stoklocze ankers volgens een vjn- ding van den d.recteur. Blijkbaar groei Jen dezen laatsten de werkzaamheden over het hoofd, want in datzelfde jaar werd in*. A. M. Touw als ingenieur aan net bedrijf ver bonden. In het jaar 1897 werd de record-omzet van f 900.000 behaald, hetgeen een dividenduit- keering van 10 pet. en zeer belangrijke af schrijvingen en reserveeringen mogelijk maakte. De kettingfabriek wordt gebouwd Bovendien werd in dat jaar overgegaan tot den aankoop van een groot fabrieks terrein te Leiderdorp met de bedoeling hier een fabriek te stichten voor den aanmaak kettingen volgens een Amerikaansch systeem. De kosten van den bouw der kettingfa briek bedroegen in totaal f 302.791, waarvan de technische installatie f 126.811 vorderde. Gelijktijdig werd aanbesteed de bouw m nieuwe directie- en constructiegebou wen op het oude terrein der K.N.G., welk werk voor f 71.000 werd gegund. Om een ander te kunnen financieren werd een geldleening van 300.000 gesloten. De bedrijfsuitkomsten wettigden dergelijke uitgaven volkomen Immers over 1897 werd een winst behaald van 175.000, over 1898 150.000 en over 1899 120.000 en nog altijd stroomden de orders binnen. Het contract met de Marine werd op nog gunstiger voorwaarden dan voor heen verlengd tot wederopzegging; met Koloniën werd op dezelfde basis een overeenkomst gesloten. Uragay, Argentinië en China ver strekten groote orders en in het jaar 1906 overschreed het het bedrag der bestellingen voor het eerst sedert de oprichting het bedrag van 1.000.000. Dit bedrag steeg in het volgende jaar zelfs tot 1.300.000. In dat jaar was er zóóveel werk, dat op verschillende belangrijke vragen niet kon worden ingegaan. Daarna volgde een tijdelijke inzinking: voor het eerst lazen wij in de notulen van 1910, dat 80 a 90 man (het personeel om vatte toen bijna 450 man!) wegens slapte in het bedrijf moesten worden ontslagen. Voor al de kettingfabriek leed daaronder. Ondanks dat alles bedroeg het dividend over 1910 nog 8 pet. Gelukkig bleek, zooals gezegd, de teruggang slechts van tijdelijken aard: in 1911 nam het aantal orders weer aanzienlijk toe en werd overgegaan tot den aankoop van een groot fa brieksterrein aan het Buiten-Spaarne nabij Haarlem, alwaar een montage- werf werd ingericht. In 1912 werd het omzetpeil van 1909 weer behaald en in de eerste maanden van 1914 lag zóóveel werk op uitvoering te wachten (voor ruim 500.000!) dat er geen sprake kon zijn van het aanvaarden van nieuwe drachten met redelijken levertijd. Gouden tijden Na een bijna 19-jarig directoraat werd met ingang van 1 Mei 1920 eervol ontslag ver leend aan den heer Haitink, wiens pl werd ingenomen door ing. A. M. Touw, sinds 31 jaar als ingenieur aan het bedrijf verbon den, als technisch directeur en door den heer N. C. F. van Ginkel, procuratiehouder en chef der administratie en reeds gedurende 23 jaar bij de K.N.G. werkzaam, als commer cieel directeur. Onder hun leiding ging het bedrijf een nieuw tijdperk van verhoogden bloei tege moet. Nadat in de beide voorgaande jaren een crisisreserve was gevormd van 100.00, bleef in 1919, na een dividend-uitkeering 12 pet., een bedrag van 100.000 aan onver deelde winst over, welke bedragen werden bestemd voor de vorming van een vern wingsfonds van 200.000, terwijl bovendien een bedrag van 190.000 onverdeelde winst bleef ter nadere bestemming van de aandeel houders. Het jaar 1920 werd voor de K.N.G. een record; de bestellingen beliepen in dat jaar het kapitale bedrag van f 3.166.000; het winstsaldo was 425.000. De crisis komt Kort daarna deden zich echter symptonen voor, welke wezen op een kentering. Reeds 1923 deelde de directie mede, „dat het er met de werkzaamheden treurig uitzag". Ten einde niet tot ontslag te moeten overgaan, werd besloten tot den bouw van een grooteri baggermolen, waardoor 6 a 7 maanden werk verzekerd was en welke eerst in 1927 werd verkocht. Daarna werden nog meerdere mo lens op risico gebouwd en na verloop van korteren of langeren tijd afgeleverd. Speciaal de baggermolens der K.N. G., waarvan er ook een aantal heeft dienst gedaan bij de inpoldering van de Zuiderzee, mogen zich over de ge heele wereld in een goeden roep ver heugen. In 1926 klaagde de directie in de verga dering van commissarissen andermaal over het gering aantal bestellingen tegen zeer prijzen, waaraan de buitenlandsche con currentie niet vreemd was. Het volgende jaarverslag gewaagde al weer van minder gunstige resultaten en nog slechtere vooruitzichten; alleen aan de ket tingfabriek was nog volop werk, maar gelei delijk namen de orders af en de bouw van een zeesleepboot voor rekening der Argen- tijnsche regeering was een van de belang rijkste bestellingen der laatste jaren. Bij het steeds toenemend aantal schepen, dat uit de vaart werd genomen, kan dit geen verwon dering wekken, dat de omzet, welke in 1930 1.509.000 bedroeg met een winstcijfer van 34.000, in het afgeloopen boekjaar 1935 was ingekrompen tot 578.000 en een nadeelig exploitatiesaldo van 63.000. Dividend-uitkeering heeft sinds 1931 niet plaats gevonden, terwijl de mon- tagewerf te Haarlem reeds verschei dene jaren buiten bedrijf is. Rest nog te vermelden, dat ir. A. M. Touw op 1 Januari 1931, na een ruim 40-jarigen, eervollen staat van dienst, uit de directie trad, welke van dat tijdstip af alleen wordt gevoerd door den heer N. C. F. van Ginkel. terwijl met ingang van denzelfden datum ir. F. C. Rauwenhoff als hoofdingenieur zijn intrede deed. Deze bleef aan de fabriek verbonden tot 1 Mei 1936. Thans wordt de positie van hoofd ingenieur ingenomen door ir. M. C. de Jong. De personeelsterkte, welke in de goede ja ren tot circa 600 steeg, en in 1930 nog 500 bedroeg, is onder den druk der algemeene tijdsomstandigheden teruggeloopen tot onge veer 250 op 1 Juli j.l. Nog allerminst hopeloos De toestand van de Kon. Ned. Grofsmede Ovcrzicht van de gebouwen en terreinen van de Kon. Ncd. Grofsmederij, die Maandag a.s. 100 jaar. bestaaat^Luchtfoto k.l.m.) rij is momenteel dus niet rooskleurig, maar hij is toch allerminst hopeloos. De laatste maanden zijn er teekenen van opleving. Het bedrijf heeft zich aan den tijd aangepast en is in staat elke verbetering die zich in het economisch leven voordoet, direct op te van gen. En nog zeer onlangs zijn met succes be kroonde proeven genomen met het electrisch lasschen van ankerkettingen. Moge het eer ste eeuwfeest voor dit echte nationale bedrijf met zijn internationale vermaardheid een tijdperk van nieuwen bloei inluiden. De viering Hoewel de viering in verband met de tijds omstandigheden slechts een bescheiden ka rakter zal dragen, hebben commissarissen en directie gemeend het 100-jarig bestaan toch niet geheel onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Aanvankelijk was bepaald, dat op 28 Augustus aan het personeel een feestavond zou worden aangeboden, terwijl op 1 Sep tember commissarissen en directie een recep tie zouden houden. In verband met een den directeur overko men ongeval, moesten deze feestelijkheden evenwel tot een nader te bepalen datum 'worden uitgesteld. De heer P. J. Verhoog ten grave gedragen Velen namen een laatste afscheid Gistermiddag te 1 uur heeft onder groote belangstelling, vooral van de zijde van per sonen, die in betrekking staan tot de brandweer, de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. J. Verhoog, in leven oud commandant der Leidsche Vrijwillige Brand weer. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o. m. op don heer J. Splinter Gzn., wet houder en loco-burgemeester dezer ge meente, den heer W. G. Weijers, w.n. com missaris van politie en w.n. commandant van de politiebrandweer, den heer W. A Couzy, inspecaeur bij de brandweer, de heeren J. J. de Cler, W. G. Neuteboom en M. Ziegelaar, resp. voorzitter en secretaris en penningmeester der Leidsche Vrijwillige Brandweer, den heer D. van L!th, oud-on- dercommandant der L. V. B., de hoeren Kee- man en Kruys, resp. voorz. en secretaris van den Zuid-Hol landschen Brandweer- bond, den heer A. M. de Blauw, directeur van Gemeentewerken en den heer J. H. de Jong, directeur van den Gem. Reini gingsdienst, den 'lieer Jac. J. P. de Graaf, oud-voorz. van het college van kaderleden der Leidsche Vrijw. Brandweer, den heer G. J. v. d. Mark, oud-commandant der Vrijw. Brandweer te Wassenaar, den heer J. v. d. Voet, oud-commandant der Vrijw. Brandweer te Oegstgeest, de heeren D. J. Brink en A. J. Turion, commandant en onder-commandant der Brandweer te Voor schoten, Dr. E. J. J. G. Renaud, voorzitter der Eerste Leidsche E. H. B. O.-Brigade, den heer C. J. v. Spall, adj.-directeur der Leidsche Duinwater Maatschappij, den heer •Jac. Wilbrink, lid van den gemeenteraad, personeel van de vaste brandweer, oud- brandmeesters en oud-spuitgasten, benevens tal van andere belangstellenden. In den stoet kwam voorts nog mede de heer K. F. van Hicle, oud-administrateur van de L. V. B., toen de heer Verhoog commandant daar van was. i. Toen de kist (met het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten sprak do heer K. van Hiele eenige woorden van af scheid tot hem, met wien hij 17 jaar lang had samengewerkt. Hij schetste het ka rakter \an den heer Verhoog als dat van iemand, die met onverzettelijken wil den weg ging, dien hij dacht te moeten bewan delen. En dat deed hij met groote plichts betrachting en opoffering van zich zei ven. Spr. wilde hier zijn waardeering uiten \oor dat vele werk, wijl die vvaardeering hem van andere zijde werd onthouden. De rust, welke hij elders tevergeefs heeft ge zocht, zal de overledene hier thans vinden. De heer J. A. Verhoog, oud-hoofdopzich- tër van gemeentewerken en broer van den overledene, hierna het woord nemend, zeide getroffen te zijn bij zijn gang naar dit graf door een opschrift op een der graven: „De inensoh wikt, God beschikt". Dat is ook bij dit heengaan van toepassing. Spr. schetste vervolgens hoe zijn over leden broeder een man van geloof was, die met vertrouwen voor Gods aanschijn mag verschijnen. De heer Keeman sprak namens den Z.-H. Brandweerbond zijn waardeering uit voor den overledene, die de belangen van het vak steeds had gediend en voor wiens waardevolle adviezen men in den Bond steeds open oog en oor heeft gehad. Hij was bovendien een uitstekend ka meraad en een goed vriend, die voor zijn taak berekend was. Allen, die met hem omgingen, zullen een eerlijke herinnering aan hem bewaren. Hierna sprak ten slotte nog de Leer J. J. de Cler, die een laatsten groet bracht namens de kaderleden der L. V. B. en er aan herinnerde hoe hij veertig jaar met den heer Verhoog heeft mogen samen werken. Hierna werden bloemen in het graf ge strooid. Hooglandsche Kerkgracht wordt versierd Uit de bewoners man de Hooglandsche Kerkgracht is een commissie gevormd om die mooie oude s'iraat op Koninginnedag een feestelijk aanzien te geven. Behalve dat een fleurige versiering wordt aangebracht zullen dien dag ook kinder spelen plaats hebben, terwijl bovendien voor de noodige muziek zal worden gezorgd. Kamer van Koophandel Vergadert te Nieuwkoop De Kamer van Koophandel en Fabrieken yor Rijnland zal ditm.aal vergaderen in het Raadhuis te Nieuwkoop, op Woensdag 2 September a.s. De agenda 'vermeldt o.m.: Verruiming van den export naar Duitschland door wijziging van de clearingregelmg Nederland-Duiitsch- land. Ordening in de vleesohconserven- industrie. Causerie van den lieer Groe nendijk, secretaris van de gemeente Nieuw koop, over het ontginningsbedrijf der ge- ■rneen.te. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A Juch—Wildschut d N Over- dpkde Vink d S J KarpersBakker d G in der BomOnvlee d MM van den Broek -Kriek d OVERLEDEN: J Geertsma, 73 j. GEHUWD: J Wiethoff en J G J Schoers ONDERTROUWD: D Kuipers 77 jr en LA FUi£Po 24 j. W. Koolstra en B A van Rhijn Zeer ernstig bedrijfsongeval Ilr '«nimopgen te half 11 is op het terrein van de Hollandsche Constructiewerkplaats aan den Zoeterwoudscheweg alhier een emst.i" ongeluk gebeurd, waarbij de 28-jarige electrische lasscher A. D u b b e 1 d e.m.a.n zeer ernstig werd gewond, zoodat men vreest voor 'zijn leven. Het slachtoffer was in een der gebouwen der constructie-werk plaatsen aan den arbeid, zittende od een balk op een hoogte van 6 meter boven den beganen grond te zamen met nog een anderen werkman. Het voorschrift luidt, dat bij een dergelijk geval de electrische hoofdschakelaar, waar door de loopkraan in beweging kan worden gesteld, wordt uitgeschakeld. Het slachtoffer had dit echter verzuimd, zoodat de machinist van de kraan meende, dat er niemand aan het werk was en de kraan in werking had gesteld. Door het groote lawaai, dat in de werk plaats heerscht bemerkte hij het gevaar eerst toen '"e kraan hem al raakte. Hij raakte bekneld tusschen de kraan en een balk waartegen hij leunde. De kraan werd toen onmiddellijk stop ge zet. De eerste hulpdienst verscheen §poedng ter plaatse en voorzichtig werd de man uit zijn benarde positie bevrijd. Hij is net zware inwendige kneuzingen naar het St. Elizabets-«ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De Leidsche Winkelstand Banketbakkerij W. F. van der Refjden Jr. De banketbakkerszaak van de firma W. F. van der Reijden Jr., Nieuwe Rijn 43, heeft een grondige restauratie ondergaan, waardoor vooral het interieur zeer veel fraaier en aantrekkelijker is geworden. De stijlvolle eiken betimmering levert een rus tig en voornaam effect op en de keurige vi trines en uitstalkasten waarborgen niet al leen een hygiënische behandeling der wa ren, maar stellen deze ook zoo aantrekke lijk mogelijk ten toon. Met de theesalon vormt het interieur van de zaak thans een ruim, royaal en aantrekkelijk geheel. De banketbakkerij van de forma van der Reijden. bestaat reeds vanaf 1S83. Men kan er de fijnste waren, maar ook de eenvou digste koekjes hekomen. Wij twijfelen, cr niet aan of ook in deze verbeterde omge ving, daarin juist te meer, zal de firma haar goede reputatie handhaven. Tuinfeest in Endegeest Gisteren werd Op de terreinen van de ge stichten Endegeest c.a. voor de patiënten een tuinfeest gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afd. Voorgeest. Mede door de eensgézindë samenwerking van het geheele personeel is dit feest, dat door prachtig zomerweer werd begunstigd, uitmuntend geslaagd. Te half twee werden de patiënten door het personeelsmuziekkorps W.I.K. van de paviljoens afgehaald en trok men in op tocht naar het achter liet Kasteel gelegen feestterrein, voorafgegaan door twee pseu- do politie-agenten op kunstpaarden, welke door den kleermaker Tekamp zeer keurig waren gemaakt. Naast tal van kraampjes voor de gebruikelijke etenswaar, papieren mutsen, toeters, enz., waren er tal van ver makelijkheden, waarmede het technisch per soneel onder leiding van den heer J. J. v. Biemen zich zeer verdienstelijk heeft ge maakt. Des middags werden volksspelen gehou den, als: ringrijdërij op versierde rijwielen, waarbij zeer fraaie fietsen en costuums te bewonderen waren, hinciernisloopen, zakloo- pen, eierenloopen, blaastrappen. mastklhn- men, hoepelen, steltloopen enz. enz. Des avonds werd begonnen met een ge- costumeerde voetbalwedstrijd van patiënten en personeel. Er waren zeer grappige en geestige costuums en de door den heer F. Kouwenberg uit Leiden, geschminkte spe lers waren onherkenbaar. Voor de kinderen werd een poppenkast- vertooning gegeven en vervolgens gaf een veertigtal leden van het personeel op het fraaie verlichte terrein, onder leiding van mej. M. de Wekker, een alleraardigste en zeer geslaagde boerendans ten bestCj welke door den heer v d Velde met harmonica- muziek werd begeleid, werk. Het feest werd besloten met een vuur KAMER VAN KOOPHANDEL W ij z i g i n g 27 Aug. N.V. Bouwgrondbe- drijf „Cronestcin", Zocterwoude, Stadhou derslaan F 66a. N.Comm.: A. Parmentier, Leiden. J. H. Winkeljohann, Alkemade, Wijk A 151, handel in manufacturen. Overl.E.: J. H. Winkeljohann, d.d. 11 Aug. 1936. N.V. Hollandsche Constructiewerkplaat sen. Leiden, Zoeterwoudscheweg 1. De pro curatie van C. M. Heijmans, is ingetrokken, d.d. 1 Aug. 1936. N. procuratie verleend i W. F. Pardoen, Leiden. (B.P.). SPREEKUUR DIRECTEUR G.G.D. Aan belanghebbenden deelen wij mede, dat de Directeur van den Geneeskundigen Dienst de volgende week spreekuur zal houden op Dinsdagmiddag van 2—3.30 uur, laats van op Maandagmiddag. Zweminrichting „De Zijl" Diploma-zwemmen Gisteravond vond in de Zweminrichting „De Zijl" het examen plaats voor geoefend zwemmer(ster). Het diploma werd uitge reikt aan de dames: C. A. Bouter-Vermeu- lon. M. Vallentgoed-v. d. Reijden, C, v. Veg- gel-Plezier, J. Beekman-v. Leeuwen, M. de Koning-Descel, C. Lepelaar, Riek Singerling, Jannie Hoorn, Beb de Groot, Annie Mosies, Annie Trouwee, Aukje Zoethout, Coba van Gils, Mien van Riet, Rika Verstraaten, Gretha Vermeer, Adri Bavelaar, Riena Valk en Nel Dekkers uit Voorschoten. Voorts aan de heeren B. Broers, D. A. Franke, A. Bur- gerjon, J. Arens, G. A. Trouwel, J. de Graaf, R. Ramschoor Jr., W. A. v. Schayck en II. v. Keppel, RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 29 AUGUSTUS Programma 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen; 10.20 Keulen; 11.20 ParUs R; 12é.20 Brussel VI; 14.20 idem Fr; 14.50 Parüs R; 15.20 Brussel VI; 16 20 Keulen: pï.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr 22.50 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R: 13.20 Droltwlch; 18.20 Diversen: 18.50 Droitwich 19.05 Londen R: 19.20 Droitwich; 20.20 Londen Reg; 21.30 Droitwich; 22.50 Londen Reg. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN ADRES AAN B. EN W. INZAKE DE STEUNREGELING Gisteren werd aan B. en W. het volgen de adres gezonden namens de R. K. Volks bond (ook die van Aarlanderveen), de Chr-, Besturenbond en de Alpheusohe Bestuur- dersbond. Adressanten merken op: dat zij door de publicatie van de wijzi gingen, die in de steunregeling moeten wor den aangebracht, zeer onaangenaam wer den verrast; dat zij met waardeering hebben kennis genomen van die veranderingen, welke er toe zullen leiden het bestaan der arbeiders met lagere loonen en met de grootere ge zinnen wat minder moeilijk te maken; dat deze verbeteringen evenwel overscha duwd dreigen te worden door de gevolgen, welke voor tal van werkloozen zijn te vree zen van de afschaffing van de huurbijslag en het naar beneden brengen van de steun voor langdurige werkloozen; dat de Regeering van de afschaffing van de huurbijslag weliswaar aanmerkelijke verlaging der woninghuren verwacht, maar dat dit, gezien de geringe voorraad van goedkoope arbeiderswoningen een illusie moet wordon genoemd, waarvan de onmo gelijkheid om haar te verwezenlijken zwaar op do betrokken werkloozen zal komen te drukken: dat de bereidverklaring tot medewerking aan het bouwen van goedkoope arbeiders woningen, gesteld dat deze in de practijk wat zou gaan beteekenen, eerst na geruime tijd eenige verlichting van de druk zou kun nen veroorzaken, zoodat in elk geval min stens gedurende die tijd de betrokken werk loozen die druk zullen moeten ondervin den; da^ vooral ook de dreigende verlaging voor langdurige werkloozen, voortvloeiend uit de berekening van hun steunbedrag naar de vastgestelde standaardloonen, voor dui zenden een zeer willekeurige onbillijke mo- reele en financieele slag zal beteekenen. Met het oog op een en ander verzoeken zij B. en W. wel te willen overwegen of hunnerzijds bij de Regeering geen stappen behooren te worden gedaan om te trachten het voor vele werkloozen dreigende onheil alsnog af te wenden. AFSCHEIDSSAMENKOMST VAN OUD-LEERLINGEN MET DEN HEER A. MAASKANT Zaterdagmiddag te half vier wordt in het gymnastieklokaal van de school voor Mulo aan de Stevinstraat een saminkomst gehouden van oud-leerlingen .in verband met het afscheid van hun oud-hoofd, den heer A. Maaskant. Deze samenkomst is belegd door het af- soheirls-comité uit oud-leerlingen. Ongeveer 100 personen gaven zich op deze samen komst te willen bijwonen. In deze samenkomst zal o. m. het woord voeren Ds. L .Blok te Brandwijk, een der oud-leerlingen. Na afloop wordt een een voudige koffietafel aangeboden. POSTKANTOOR 31 AUGUSTUS Op 31 Augustus a.s. zal het P.T.T.-kantoor alhier voor den postdienst geopend zijn tot 13 uur en wel alleen voor zegel verkoop, aan geteekende en expresse stukken. Spaarbank, Rijksverzekeringsbank en Ouderdomsrente en snoedzaken. De openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst blijft ongewijzigd. De avondbestelling en vierde buslichting worden dien dag niet uitgevoerd. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos inge schreven 148 personen, waarvan 52 steun trekkend, terwijl bij de gemeentelijke werk verschaffing een 7-tal personen zijn te werk gesteld. ORANJE-FEEST-AVOND Door de Christelijke Oranje-Vereeniging zal op Dinsdag 1 September a.s. een samen komst worden gehouden ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin. De vergadering wordt gehouden in het gym nastieklokaal van de christelijke school en zal aanvangen des avonds 7 uur (o.t.). Het programma bevd: Opvoering van een ge deelte uit het leven van Prins Maurits, ge titeld „Jan Faessen". Ter afwisseling voor drachten van den heer Siebesma te Rotter dam. Het bestuur der Chr. Oranje-Vereen, verzoekt vriendelijk op Maandag 31 Augus tus de vlag uit te steken en oranje te willen dragen. VOOR EEN MOOIE wil men bij ONS zijn. WIJ GEVEN MEER DAN 50 JAAR LEIDING! fW Ziet Et a 1 age Vraagt Stalen LEIDEN - MARE 92 TELEF. 544

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6