Generale Synode Geref. Kerken 'NU G GET" VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 TWEEDE BLAD PAG. F Een ernstige autobotsing had plaats op den weg Den BoschBoxtel tusschen een personen- en een vrachtauto, waarbij de luxe auto in een sloot terechtkwam. De deelnemers aan het groots schaaktournooi te Nottingham. Zittend v. I. n. r.: Thomas, Lasker, Capablanca, Mr en Mrs Derbyshire, Euwe, Aljechin en Winter. Staande v. I. n. r.: Fine, Tartakoioer, Vidmar, Bogoljuboff, Tylor, Alexander, Flohr, Reschewsky, Botwinnik en de wedstrijdleider Mackenzie, Onze Sigarenindustrie leis bijzonders Kwaliieii voor allesl De Burgerwacht ontstemd Men meldt ons: In de laatst gehouden ledenvergadering (van de Berkel en Rodenrijsche Burgerwacht werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de leden hun veront waardiging uitspreken over de buitenge woon onbillijke en willekeurige wijze, waar op de Commissie tot regeling der Geweste lijke Schietwedstrijden in Zuid-Holland, de Burgerwacht te Berkel en Rodenrijs behan delt; terwijl zij betreuren het opnemen van nieuwe bepalingen in de „Schietregeling", door de Permanente Schietcommissie, welke tot meerdere inconsekwenties voeren en al leen ten doel schijnen te hebben (een) be paalde plattelands burgerwacht (en) met op zicht tot de wedstrijden ernstig te treffen. Openluchtvergadering Geref. Drankbestrijding Op 19 September te Zwolle Op de St. Agnietenberg te Zwolle zal Zaterdag 19 Sept. a.s. een openluchtverga dering gehouden worden vanwege den Bond van Afdeelingen der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Het openingswoord zal worden uitgespro ken door den voorzitter den heer Joh. Ca pe 11 o, terwijl Ds. P. C. de Bruin van Apeldoorn een propagandarede hoopt uit te spreken. Bij het gedenkteeken van Thomas Kern- pis, hoopt de heer A. Wapenaar een causerie te houden over Thomas k Kempis, terwijl de heer H. Hammer, uit Wijhe, zal declameeren. Medewerking verleenden het harmonie orkest „De Bazuin" en de zangvereen. „Ex celsior". Openluchtmeting Zaterdag 5 September a.s. des middags om 3 uur wordt te Hattem op het Land goed Molecaten een Openluchtmeeting ge houden, uitgaande van de gezamenlijke Ge reformeerde Jongelings- en Meisjesvereeni- gingen te Zwolle, Hattem, Kampen en om geving. Als sprekers hopen op te treden: Dr. Joh. H. Scheurer, Amersfoort, onder werp: „Menschen uit één stuk"; D3. H. Velt- man, Doornspijk, ondenverp: „Priester schap"; Ds. H. A. Munnik, Zwolle, slot woord. Medewerking verleent de Chr. Mu ziekvereniging te Hattem. Bij ongunstig weer samenkomst in de Geref. Kerk te Hal tem. Buitenlandsche afgevaar digden voeren het woord De Gezangenkwestie Gistermorgen is in de Keizersgracht- kerk te Amsterdam de Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland voort- De praeses, Ds. J. L. Schouten, opent te 9 uur de morgenzitting met het houden van appel nominaal, nadat vooraf Psalm 19 5 was gezongen en hij in gebed was voorgegaan. Nadat de eerste scriba, Dr. G. Kei zer, de notulen van de zitting van Dinsdag heeft gelezen, brengt de prae ses onder de aandacht der vergadering, dat de scriba van de Synode van Am sterdam van 1902 af telkens als zoodanig is verkozen en thans te Amsterdam weder fungeert. De praeses verwelkomt den voorzitter van de Generale Deputaten voor de Zending, Ds. D. Pol, van Rijsoord. In deze zitting wordt het woord gevoerd namens de reeds genoemde buitenlandsche kerken. Namens de Duitsche Vrije Gemeenten in Silezië en Caksen spreekt Ds. H. Grae- fe, die de hartelijke dankbetuiging over brengt voor de uitnoodiging, dankt voor de ondervonden steun en mede deelt, dat zijn kerk, onderhouden door vrijwillige bedragen, tot dusver ongestoord haar arbeid heeft kunnen voortzetten. Wij staan, aldus spr., buiten den Kerkstrijd, al volgen wij dien met groote belang stelling. Voor het Geref. kerkelijk leven zijn de verhoudingen voor de kerk, die spr. verte genwoordigt, ongunstig. Sedert ons ontstaan hebben wij betrekkelijk weinig invloed kun nen oefenen. Het volstrekt gemis van his torisch verleden, het ontbreken van perspec tief bij de jeugd, is voor deze kerk zeer on gunstig en het is spr. zeer smartelijk dit alles hier te moeten memoreeren. Namens de Synode is Ds. Graefe beant woord door den scriba, Dr. G. Keizer, die hem verzekerde, dat de Nederlandsche ker ken met belangstelling het werk der Vrije Geref. Kerken in Silezië en Saksen volgen. Spr. memoreerde zijn bezoeken aan die ker ken en was getroffen door het gezond mede leven in deze kerken, dat hem beschaamde. De Synode verzoekt aan Ds. Graefe terug te gaan met de mededeeling aan zijn ker ken, dat ze blijven leven in de gedachtep der Geref. Kerken in Nederland. De Schotten spreken Vervolgens voert het woord Mr. W. Rownsfell Brown namens the Free Church of Scotland. Spr. zeide dit te doen mede voor den mede-afgevaardigde Prof. Peter W. Miller, die door ziekte verhinderd is. Spr., die ouderling is in deze kerk, wijst op de onderlinge overeenstemming in belij denis en kerkorde. Hij geeft een vrij uitvoe rig historisch overzicht van de Vrije Kerk van Schotland. De Vrije Schotsche Kerk telt 160 ge- t meenten, 90 predikanten en krachtig" zendingsposten. Wij staan op de bres voor de Geref. belijdenisschriften zon der nadere toevoeging. Inzonderheid brengt hij in herinnering Calvijns leer der vrije genade en van de Christelijke vrijheid, in dezen tijd van vrijheids- berooving en van den totalen, staat^ van groote beteekenis. Spr. vertrouwt dat de kerken in Nederland en in Schotland haar roeping zullen blijven volgen. Hierna komt aan het woord Rev. R. P. R. Anderson, namens „The Church of Scotland", de Schotsche Staatskerk, die de groeten dezer kerk overbrengt en de Geref. Kerken huldigt voor hun palstaan voor de waarheid der H. Schrift. Spr. geeft zijn in drukken weer: hij heeft nooit zóó hooren zingen en zien rooken als bij U (hilariteit). Hij prijst de warme ontvangst der buiten landers op de Synode. Ten slotte wekt spr. de kerken op tot ge trouwheid in de prediking van het Evange lie „Werp Uw brood uit op het water en gij zult het vinden na vele dagen!" Moge God Uw kerken zegenen en voorspoedig maken. De laatste Schotsche spreker is Rev. John Howe namens The United Original Secession Church of Scotland, de oorspron kelijke afgescheiden kerk daar te lande. De kerk, die spr. vertegenwoordigt, is klein. In 1733 scheidde zij zich af van de nationale kerk in Schotland ongeveer op dezelfde gronden als in 1834 in Nederland Met diepe droefheid, zegt spr., zien wij de ontwikkeling van het moderne heidendom. Maar God heeft voor de Kerk in deze dagen veel te doen. Spr. wijst op de moeilijkheden van de Schot sche Kerk in verband met de werkloos heid en de noodzakelijkheid om inten ser te arbeiden door herderlijken arbeid Moge uw vaderland, eindigde spr., vrede en voorspoed ondervinden en uw Kerken rijk gezegend worden. Prof. Dr G. Ch. Aalders, Hilversum, die de redevoeringen der drie Schotsche sprekers heeft vertaald, beantwoordt de af gevaardigden uit Schotland namens de Sy node in de Engelsche taal. De Geref. Kerken, zegt hij, stellen het op hoogen prijs, dat de drie Kerken uit het goede oude Schotland, waar men veelszins hetzelfde lijden als hier te lande, moest verduren, zijn overgestoken naar deze Sy node. Prof. Aalders vertaalde hierna zijn toe- Een groet uit Zuid-Afrika Ds W. J. S n ij m a n, van Venterstad, bracht de groeten over van de zusterkerken van Zuid-Afrika. Tot 1652 ging spr. terug om aan te toonen hoezeer vooral Amster dam zich heeft geïnteresseerd voor de Zuid- Afrikaansche Kerk, in de eerste plaats die te Kaapstad. Uitvoerig gaat spr. de over eenstemming na tusschen de confessie en de organisatie, waarom de Geref. Kerk van Zuid-Afrika diepere eenheid gevoelt met de Geref. Kerken in Nederland. Met den wensch dat de Kerken mogen bouwen aan de muren van Sion, besluit spr Amerika en Nederland The Christian Reformed Church of North- America is vertegenwoordigd door Rev. F J. van Halsema, van Passaia, New- Jersey. Spr. schetst de noodzakelijkheid van correspondentie tusschen beide Kerken, o.m. met het oog op het langzaam ver dwijnen van de Nederlandsche taal in de Chr. Geref. Kerk van Noord-Amerika. Wel worden nog altijd veel Nederland sche boeken en bladen gelezen. Het huidige Amerikaansche milieu is ongunstig voor den Calvinis tische hof. Er waaien koude winden over het land en daarom zoekt de Ch'r. Geref. Kerk in Amerika gaarne de gemeenschap met de Kerken in Nederland die eenzelfde belijdenis wil len belijijden en beleven. Met waardee ring maakt spr. gewag van den strijd van andere Kerken in Noord-Aimerika. Ook daar zijn de duizenden, die de knieën voor Baal niet buigen. De Kerk, die spr. vertegenwoordigt, is in 1857 ontstaan uit oorspronkelijke bewoners van Nederland. Zij telt thans 24.000 gezinnen, 100.000 leden, 6 hoogleerraren en 275 predi kanten. De kerken, hoezeer ook verspreid, OL .'enen door middel van 15 classes synodaal verband. Evenals bij U, zegt spr. wordt in onze kerken ook de Hèidelbergsche Catechis mus gepredikt, onze liturgie is nagenoeg ge lijk. Naast de Zondagsscholen hebben wij 100 vrije Ghristelijke scholen, en de oprichting van meer dezer scholen wordt bevorderd. Beantwoording door de Synode Als voorzitter van de Deputaten voor de correspondentie met de buitenlandsche ker ken beantwoordde Mr. A. J. L. v an Beeck Cal koen de vertegenwc rdigers uit Zuid- Afrika en Noord-Amerika Spr. constateerde met groote blijdschap het ernstige streven dezei ke-'en met ons vast te blijven houden aan Gods Woord. Er zijn tusschen U en ons, zei spr., broederbanden, in het verleden en ook nu. Gezamenlijk hebben wij de strijd tegen de geestelijke boosheden in de lucht. Mogen wij, besloot spr., deze verantwoordelijkheid verstaan. De praeses der Synode dankte de buiten landsche afgevaardigden voor hunne aanwe zigheid en sloot zich aan bij de tot hen na mens de Synode gerichte toespraken. Medegedeeld wordt, dat Rev. Henry A. Vruwink van „The Reformed Church of America" verhinderd is in deze zitting aan wezig te zijn. Het zingen van Gezangen. Hulp predikers. Rijnsche Zending Te 2 uur wordt de middagzitting ge opend met het zingen van Psalm 20 1, waarna een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Hier onder behoort een gedicht aan de Synode van een 83-jarige zuster. Andere stukken verhuizen naar de betreffende commissies. Hierna rapporteert Prof. Dr. F. W. Gros heide over een schrijven van den heer J. Gevers te Voorburg inzake uniformiteit In de Liturgie Overeenkomstig de conclusie spreekt de Synode uit, dat d§ Synode van 1933 zich reeds over de wenschelijkheid hiervan heeft uitgesproken ,maar dat de Kerken niet tot in alle onderdeelen aan het model door deze Synode vastgesteld, gebonden zijn. Het zingen van Gezangen Ds. N. Duursema van Nieuw-Amstcr- dam rapporteert over een voorstel van Ds. •T. H. Jonker te Werkendam, inzake het al of niet verplicht zingen van de Gezan gen, vastgesteld door de Synode van 1933. Tevens rapporteert Ds. D. over een verzoek van de classis Almkerk om uit te spreken, „dat het in de vrijheid der Kerken staat de Gezangen te gebruiken, ja dan neen1' Aan de discussie wordt deelgenomen door Prof. Dr. J. Ridderbos, Ds. H. d e Bruyn, van Nieuwendijk, Prof. Dr. H, H, Kuyper, Dr. H. Kaajan, Ds. J. L. Schouten, J. J. Beukenkamp, Ds. D. Hoek, Ds. H. M e ij e r i n g, Dr. J. T h ij s. Overeenkomstig de conclusie der rappor- tecrende commissie besluit de Synode uit te spreken, dat de Synode van Middelburg blijkbaar bedoelde dat de Psalmen en Ge zangen na de uitbreiding van de „Eenige Gezangen" naar denzelfden regel worden gezongen als vóór deze uitbreiding. Derhalve besluit de Synode verder uit te spreken,- dat het geibruik van Psalmen en Gezangen wordt overge laten aan den voorganger in de Gods dienstoefeningen, die geacht mag worden met wijsheid en zoo noodig in overleg met den kerkeraad in deze te handelen. Een voorstel van Ds. D. Hoek om de laatste zinsneden weg te laten wordt met groote meerderheid verworpen. Herdenking Afscheiding Een missive van den kerkeraad van de Kerk te Ulrum, inzake het gedenkteeken, dat aldaar zou opgericht worden, gaat na discussie naar de betreffende commissie om nader advies terug. Aan het Comité tot herdenking van de Afscheiding van 1834 zal den dank der Synode worden gebracht. Bezwaarschriften inzake het huwelijks formulier (van den heer G. J. Hiemstra te Ternaard); inzake „veel te ruime verbonds- leer", „de veronderstelde wedergeboorte'' en den bundel „Eenige Gezangen" (van mevr. IJ. van der Zwaag—Huizenga te Rinsuma- geest) en inzake „eenzijdige verbondspre- diking" (van den heer P. Kraan) worden alle ontvankelijk verklaard. Eveneens een bezwaarschrift van Ds. J. S. Post te Axel tegen de uitspraak van de Middelburgsche Synode inzake het kiesrecht der vrouw. Leden, die elders kerken Ds. E. Kolthoff, Veldhausen, rappor teert over een missive van den kerkeraad van de Kerk van Maassluis. Deze kerke raad volgt een bepaalde gedragslijn tegen over leden der kerk, die nooit ter kerk komen, omdat zij zich practisch voegen bij een andere kerkgemeenschap, zonder zich uitdrukkelijk bij een andere kerkgemeen schap aan te sluiten. In verband met uit spraken" van vorige Synodes vroeg de ker keraad of zijn regeling hieromtrent moet worden ingetrokken en, zoo ja, op welke gronden. Hulppredikers Ouderling R. Z u i d e m a, Goes, rappor teert over een bezwaarschrift van de hee- ren P. Gootjes Czn. en J. Blom te Bergen, inzake de benoeming van hulppredikers. Overeenkomstig de conclusie besluit de Synode niet te voldoen aan het verzoek om een uitspraak te doen inzake de tractemen- ten van jonge predikanten en het besluit van de vorige Synode te handhaven. Wel zal bij de Kerken er op worden aangedrongen, het instituut van hulp prediker niet te misbruiken door hulp predikers aan te stellen waar de dienst van een predikant wordt vereischt Zendingszaken Ds. A. Schee le, Kapelle-Biezelinge, rap porteert over de zendingsstudie onder de studenten, over het rapport van deputaten inzake het examen naar art. 4 der Zen dingsorde en over het Zendingsbureau. Ds S. I d e m a, Winsum, rapporteert over den Zendingsstudieraad, en ouderling J. F. Heemskerk, Middelburg, over visitatie ,der zendingsposten, DE IDEALE SCHOENWAS Steun Rijnsche Zending Namens de betrokken commissie stelt ouderling J. Middel veld, Ruinenvold, aan Dr. E. Verwiebe ten behoeve van de Rijnsche Zending een bedrag van 1500.ter beschikking te stellen met het oog op de groote moeilijkheden, waarin deze zendingscorporatie ver keert. Dr. K. Dijk, Den Haag, zag liever aan het particulier initiatief deze aangelegen heid overgelaten. Prof. Dr. G. M. den Hartog.h, Kam pen, wijst er op, dat de Duitschers lange jaren in onze koloniën veel zendingswerk hebben verricht, waaraan zij zich met toe wijding en liefde hebben gegeven. Door hun arbeid zijn geheele landen gekerstend. Thans worden geen gelden uit Duitschland doorgelaten voor de zending in de Batak- landen. Het is derhalve, volgens sp., ge rechtvaardigd tegenover onze Kerken het voorgestelde bedrag te geven. Voor het par ticulier initiatief blijft nog veel over. Ds. W. Breukelaar, Santpoort, vestigt er de aandacht op, dat Dr. Verwiebe, die in de lijn der Geref. Zendingsbeginselen werkt, f 5000 noodig heeft voor een speciaal doel. Buiten onze kringen, zegt spr., is hier voor reeds geofferd. Hij beveelt bet voor stel warm aan. Met het oog op het vergevorderde uur wordt de zitting verdaagd tot hedenmorgen. Dr. K. D ij k sluit met dankzegging. HOOGE RAAD VAN ARBEID Tot lid van den Hoog-en Raad van Arbeid zün benoemd mej. M Heinen te Den Haag en de heeren prof. mr P LIeftinck te Rotterdam J .f- Blankert te Utrecht en tot pl.v.v. lid L. de Groot te R'dam. i Raad de het i RUks dient RIJKSWATERSTAAT Aan den Ingenieur van den Rijkswaterstaat "Tlof. Ir D. J ICllnk Is eervol ontslag uit ""t verleend: aan den techn.-hoofd- .n den Rijkswaterstaat C. de Jong Ai-iiuem, is eervol ontslag verleend. WOORDENBOEK NEDERL. TAAL Benoemd zijn b« de Rijkscommissie van bij stand voor het woordenboek der Nederl. Taal: tot voorz.. het lid 'ier commissie dr J P Focke- ma Andreao. commissaris der Koningin In de prov Groningen: tot lid prof. dr G G Kloeke, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lelden ES ®ecrotaT,s G v Keekem, hoofdcommies JbfJ het Dep. van Onderwijs,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5