KERK EN ZENDING Het schaaktournooi te Nottingham AKKERTJES waan m WERK VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG." 3 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Stavenisse, J. G. R. Langhout te Den Bommel. Te Harlingen, Th. E. v. d. Brug te Oostemieland en Olden- zül. Aangenomen: Naar Dussen (N.Br.), Cand. J. C. Hooykaas te Wassenaar. Bedankt: Voor Middelharnis, K. v. d. Pol te Boven-Hardinxveld. Voor Loosdui nen (2e pred.pl.), J. Loos te Oudega (W.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. A. v. Stuyvenberg van Rotter dam, heeft gisteravond zijn intrede bij de Geref. Gemeente van Benthuizen ge daan, sprekende over Gal. 6 14. Handelend over den roem in het kruis van Christus, werd achtereenvolgens stilgestaan bij: le de beteekenis; 2e de kracht en 3e de heerlijk heid van dien roem. De nieuwe predikant werd toegesproken door ouderling J. v. d. K n ij f f, kerkeraad en gemeente; Ds W. C. L van Rotterdam-Zuid, namens de classis Rot terdam en door Ds W. B i e s h a a r, Ned. Herv. predikant ter plaatse. Toegezongen werd Ps 1214. JUBILEUM Ds. G. A. v. d. HOOFT Het 25-jarig jubileum van Ds. G. A. v. d. Hooft als predikant der Ncd. Herv. Kerk te Overschie is gisteravond met de ge meente herdacht. Ds. H. van Reken hield een gedachtenisrede, waarna nog het woord gevoerd werd namens kerkvoogden, notabe len, het gemeentebestuur (door den burge meester), de classicale Zendingscommissie, door Ds. C. A. v. d. Boom namens de Geref. Kerk; namens het Chr. onderwijs, het Groene Kruis, Dorcas, de B.V.L., de Oranjevereeniging en „Jong Holland snakt naar werk". Twee zangkoren lieten zich hooren. Ds. v. d. Hooft heeft hartelijk dank gezegd In de pastorie waren tal van bloem stukken bezorgd. Ds. Th. M. LORAN Ds. Th. M. L o r an predikant bij de Ned. Herv. Gem. te B r i e 11 e zal op medisch advies emeritaat aanvragen. Ds. Loran, die van een ernstige ziekte herstellende is, werd geboren 24 Febr. 1878 en in 1901 candidaat in Noord-Holland. 4 Mei 1902 aanvaardde hij het predikambt te Druten. Vandaar ging hij in 1913 naar St. Philipsland, welke stand plaats in 1919 met de Lier verwisseld werd. Sedert 22 Aug. 1926 dient ds. Loran zijn tegenwoordige gemeente. Oecumenische vergaderingen te Chamby De toekomst der oecumenische beweging en de komende Oxford-conferentie Dr. J. C. W i s s i n g, secretaris van den Oecumenischen Raad, schrijft ons over de voortgezette oecumenische vergaderingen te Chamby. nog het volgende (slot): Terwijl de besprekingen op Vrijdag en Zaterdag over het program der Oxford-con ferentie geleid hadden tot de benoeming van een commissie, die het door dr Oldham voorgelegde program waar noodig zal revi- deeren, begonnen Zondagavond de discussies over de toekomst der oecumenische bewe ging. Indrukwekkend was hetgeen daaraan vooraf ging. Prof. Adolf Deissman, een der groote figuren der Stockholm-conferen- tie, las de boodschap dezer conferentie in haar geheel voor. Hoewel wel aan niemand deze boodschap onbekend zal zijn geweest, menigeen gedeelten van buiten gekend zal hebben, werd de voorlezing onder ademlooze stilte aangehoord. De weduwe van den gees telijken vader der Stockholm-conferentie, was in ons midden. Na de voorlezing ging dr. Deissman naar haar toe en reikte haar de hand. De voorzitter stond op en allen ver- eenigden zich in een dankbaar geden ken van den aartsbisschop van Upsala, wiens geest en bezieling door de bood schap als het ware tot ons had ge sproken. Inderdaad een oogenblik dat men niet meer vergeet. Oxford De komende conferentie te Oxford zal geen wetgevende macht bezitten, haar be sluiten zullen voor de kerken geen bindende kracht hebben, haar gezag zal een geestelijk zijn. Er zullen geen beslissingen bij meerder heid van stemmen genomen worden. Waar verschillen aanwezig zijn zal dit openlijk geconstateerd worden. Telkens herhaalde dr Oldham weer de bewering, dat de confe rentie op zichzelf niet belangrijk is. Als mede door haar de kerken in alle landen niet tot grootere activiteit komen om als het ééne lichaam den wil van God op de verschillen de levensterreinen te prediken en te gehoor zamen, is zij mislukt. Zij moet een pro fetische oproep zijn, een zichtbaar teeken van de herleving van de Una Sancta! Het groote thema der conferentie zal zijn: Kerk - Volk - Staat, weder in verschil lende onderwerpen verdeeld. Natuurlijk komen hierbij de vragen van oorlog, volken bond, economie, opvoeding ter sprake even als de theologische vragen naar de opvatting van den mensch, de verhouding tusschen ge schiedenis en Gods rijk, het natuurrecht en de ordeningen. Het getal deelnemers aan de -confe rentie zal bestaan uit 425 officieele gedelegeerden, 300 theologen als offi cieele vertegenwoordigers der kerken, 100 niet-theologen, vakkundigen op juridisch, economisch, historisch en op voedkundig gebied, en 25 functionaris sen uit de huidige oecumenische orga nisaties, verder 400 semigedelegeerden, Waarvan 100 uit de jeugd. De conferentie zal Maandag 12 Juli aanvangen en Zondag 25 Juli worden gesloten, waarna zeer waarschijnlijk met de leden van de onmiddellijk vol gende conferentie der Lausanne-bewe- ging te Edinburgh een gemeenschap pelijke dienst in de cathedraal van St. Paul te Londen zal plaats hebben. HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP" Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is op 26 Augustus teruggekeerd van zijn tweede kruistocht op de Noordzee, welke op 13 Juli was aangevangen. Gedurende deze reis werd aan 213 personen geneeskundige hulp ver leend en wel aan 198 Nederlanders en 15 Polen. Aan 55 schepen werd in volle zee hulp verleend. i Dinsdag 1 September a.s. zal het schip voor de derde reis in dit seizoen weer naar zee vertrekken. Scheepsarts is ditmaal Dr. II. J. B. van Wel uit Dordrecht, ter wijl voorts de predikant Ds. J. G. N. van Hoogstraten te 's Gravenpolder zal meegaan. Aan de Tsjechische pers ontleenen we de mededeeling, dat ter gelegenheid der herden king van het feit, dat 1050 jaar geleden de Slaven-apostel Methodius stierf, er te Wehle- rad besprekingen hebben plaats gehad over hereeniging van de Roomsch-Katholieke met de Grieksch-Orthodoxe Kerk. Een definitief besluit is er volgens deze berichten nog niet genomen, doch de onderhandelingen hadden een gunstig verloop. Er werden een aantal besluiten geformuleerd, die thans in handen ziin van de „Vaticaansche congregatie voor de Oostersche kerk". In het Oostenrijksche Roomsch-Katholieke orgaan „Schonere Zukunft" wordt medege deeld, dat te Wehlerad besloten werd om in 1939 te Florence in Italië het volgende hereenigingscongres te houden. Het is dan 505 jaar geleden dat te Florence het groote concilie (1439) werd gehouden. JODENDOM EN COMMUNISME De opperrabbijn van Odessa Eisen- stadt die gedurende de Joodsche Paasch- dagen in hechtenis werd genomen, is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eisen- stadt had in zijn preeken het ir het Jiddisch verschijnend „Godloozen"-nieuwsblad „Apei- kores" en het te Moskou verschijnend Jid disch nieuwsblad „Emes" heftig aangevallen. De opperrabbijn verklaarde, dat deze pers organen de Joodsche cultuur bestreden. Als openbare aanklager trrd een Joodsche jong- communist op. Hij eischte voor den 61 jaar ouden opperrabbijn een gevangenisstraf van 8 jaar, daar de opperrabbijn de Joodsche jeugd der Sovjet-Unie zou hebben aange spoord, de jong-communistische organisaties te verlaten en zich tegen de Sevjet-macht te verzetten. GEEN DUBBELE ZENDING In de Molukken Aneta seint uit Batavia: De Ja va-Bode meldt, dat de resident der Molukken be paalde inzake dubbele zending, dat een nieuw gebied bestemd is voor den eerstko mende, die daarvan aan den resident mede deeling doet. Gaat een van beide partijen hiermede niet accoord, dan kan een beslis sing van de regeering worden ingeroepen. Zoowel van Roomsch-Katholieke als van Protestantsche zijde is met deze regeling ge noegen genomen. Calvinistisch Weekblad Tot 1 October kunt U het hl ad gratis ter kennismaking ontvangen. Vraag daartoe het no. van vandaag als proef-no. aan. In dit no. zit een kaart, die U slechts behoeft in te vullen. Na deze kennismaking zult U onge twijfeld abonné willen zijn! Prijs slechts 2.50 p. halfjaar. N.V. W. D. Meinema, Delft. ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDERWIJSBENOEMINGEN As peren. School m. d. Bijbel. Tot tijdel. onderwijzeres: Mej. W. H. Lette te Baren- drecht. Hilversum. Prinses Julianaschool (M.U.L.O.). Tot vakonderwijzer tevens kw. m. a.: de heer S. Bartlema te Wassenaar. Utrecht: Lyceum voor Meisjes. Tot lee- rares in de oude talen: Mej. J. J. S t e f- f e n s, leerares aan het Gymnasium te Go- rinchem. TJ. PLANTENGA ten ga, hoofd der school Bootenmakers- stiaat, van de Vereen, voor Bijzonder Onder wijs op Geref. Grondslag te Zaandam, 1 September a.s. het onderwijs verlaten. De heer Plantenga, die ook in Z. Afrika gewerkt heeft (1898—1902) heeft het Chr. onderwijs gediend te Surhuizum. Stiens, IJ muiden, en als hoofd te Anjum. In 1918 kwam hij te Zaandam. EXAMEN TEEKENEN M.O. De minister van onderwijs brengt ter ken nis, dat het mondeling gedeelte van de examens akte middelbaar onderwijs hand en rechtlijnig teekenen (akte M.B.), dit jaar zal worden afgenomen te 'sGravenhage in het gebouw der Academie voor Beeldende Kunsten op de navolgende dagen: 3. 4 en 5 September. Examens Gesl. de heeren: C W Oomen. Breda; P A v d Heuvel, Tilburg; F O M J v Rooy, Tilburg; P Dirlien, Reek; J v d Groen, Bergen op Zoom; M v d Heijden, HllvarenbeekR We- terings. Haren; J K M v d Berg, Oploo; B W Vonk, Beek en H P v Zundert, Wagenberg. Groningen. Gesl. de hoeren T. Idstngh, Valthermond; S Flink. Gelterveen; H la Gro, Zuidhorn; G E Nlbbelke, Gronin M Robroek, Hel W C M Sefldlit l M Trepels, Echt; O E i de heer N J Dibbets. Asten. Gesl. voor deel II: KUNST KORAALBUNDEL VOOR HARMONIE EN FANFARE Een bundel waaraan behoefte bestond Er is voor de Christelijke Harmonie- en Fanfaregezelschappen in ons land een ver heugend bericht: als uitgave van den Hol- landscben Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfaregezelschappen is een bundel ver schenen uitsluitend met koraalmuziek. Blijkens het voorwoord van den samen steller, den heer B Ruijtenberg, Stich ting „Vrederust", Bergen op Zoom, was een Christelijk Muziekgezelschap, wanneer het bij deze of geene gelegenheid medewerking verleende, tot dusver aangewezen op een gering aantal psalmen en gezangen, welke tot het repertoire der vereeniging behooren, terwijl- er ook var. dergelijke gezelschappen zijn waar men in 't geheel geen koralen heeft. Om aan dit euvel tegemoet te komen, maar meer nog om aan de Protestantsche Kerkmuziek meer bekendheid te geven, heeft de genoemde bond het gewaagd een koralenbundel het licht, te doen zien, als „Koraalbundel I". Verreweg het grootste gedeelte van onze psalmen en „eenige gezangen", alsmede vele op gelijke melodieën gezette gezangen zijn hierdoor nu voor onze muziekgezelschappen toegankelijk geworden. De uitvoering is eenvoudig (gecyclosti- leerd) en zoodoende goedkoop. De oplaag is, L overeenstemming met de wijze van uit gaaf, klein. Zooals bij dit soort muziek noodzakelijk is, moest een afzonderlijke directiebundel gemaakt worden, bevattende de algemeene harmonie in een bepaalde toonsoort en ;dagrnaast de afzonderlijke partijen voor de verschillende instrumenten waaruit een har monie- respectievelijk fanfare-corps is sa mengesteld Wij kunnen na kennismaking met deze koraalharmnieën er niet anders dan met lof over spreken en we bevelen de aanschaffing van deze met zorg bewerkte en een bestaan de >ehoefte vervullende muziek dan ook van harte aan. Hier is een prachtig werk gedaan voor onze harmonie- en fanfarecorpsen, die zoo terecht tal van enthousiaste muziekbe oefenaars in eenvoudige kringen tellen. En onze he rlijke oude psalmmelodieën verdie nen het ten volle, dat zij, ook langs dezen weg, steeds meer gekend en gewaardeerd worden. Onze psalmberijmingen mogen op menige plaats noodzakelijk verbetering eischen in de melodieën bezitten we een schat, die meer algemeene erkenning ver- eischt. Euwe remise met Botwinnik De heer H. J. J. Slavekoorde schrijft ons uit Nottingham d.d. 27 Augustus: Op den Woensdag was er weinig te doen. Capablanca haalde zijn partij tegen Vidmar in en de Laibacher hoogleeraar werd ge woon onder den voet geloopen. Dit had men niet verwacht, want Vidmar had wit en zou zeker zijn aanvankelijk zoo goede posi tie trachten te verbeteren. Het kwam ech ter gansch anders uit Vidmar rocheer- de lang op een moment, dat het dubieus was of het gerechtvaardigd was. Capa blanca trad onmiddellijk aanvallend op de damevleugel en won de kwaliteit. Toen scheen Vidmar te ontwakeh en toog even eens ten aanval, doch te laat. Capa sloeg eerst Vidmars aanval af en wist toen door een listige damezet de directe beslissing af te dwingen. F1 o h r speelde, gelijk ik verwacht had. niet meer verder tegen Alexander en gaf zonder meer op. In de partij Fin e-AlTe chin werden nog eenige zetten godaan, doch Aljechin zag reeds spoedig in, dat hij niet. vorderde, en nam toen met remise genoegen. Het gezelschap, dat hier dagelijks bijeen komt, is dermate internationaal, dat men tenminste Fransch, Duitsch cn Engelsch moet kunnen spreken en verstaan om eeni- gennate te kunnen meeleven. Hoeveel Rus sen hier wel niet zijn! En dan nog degenen, die de Russische taal machtig zijn. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de Hollanders te midden van ©en dergelijke mengelmoes af en toe vergeten, dat zij Hollanders zijn en elkaar heel gezellig in het Engelsch of Duitsch aanspreken, of een Hollandsch woord op z'n Engelsch uitspre ken. Van laatstbedoeld euvel had zelfs de omi'oeper, die de dagelijksche radiouitzen ding verzorgt, af en toe last. De omstandigheden, waaronder de pers werkt, worden steeds moeilijker. Kon men er aan het begin nog op rekenen, dat alle partijen in de perskamer kwamen, tegen woordig mag men al blij zijn, als van 3 of 4 partijen de eerste 10 a 12 zetten gebracht worden en voor de rest moet men maar zien hoe men er aan komt. Het is dan ook zeer moeilijk om tijdig de diverse pers- en radioberichten gereed te krijgen en de gansche Hollandsche Kolonie 'werkt een- Iets merkwaardigs hier zijn de schakers vrouwen. Sommige schakers, en vooral de beroepsmeesters, worden door hun vrouwen vergezeld. Op zichzelf heel gewoon en be grijpelijk. Doch inplaats van zich tijdens het schaken zoo goed mogelijk te vermaken gaan verscheidene dezer vrouwen, hoewpl zij meestal niets van schaken verstaan, bij het spel toezien en probeeren met het spel mede te leven. Zij moeten hun wijs heid over het spel natuurlijk van ander» toeschouwers hebben en zijn door de vaak tegenstrijdige berichten bijna voortdurend in spanning. Vooral Flohrs vrouw is ont zettend zenuwachtig en toen haar man van Alexander ging verliezen barstte zij in tranen uit. Ook de vrouw van dr. Cukier- man, die in het major tournooi-B speelt, is dagelijks aan groote zenuwspanningen ten prooi. Mevrouw Euwe is een van de wei nige verstandigen; zij blijft slechts even. om haar man van koffie te voorzien, en gaat clan ruistig op 't gazon bij den vijver zitten. De veertiende ronde De uitslagen van de partijen gespeeld in de 14de ronde van 't tournooi te Nottingham waren: Tartakower verliest van Aljechin. Bogoljubof verliest van Flohr. Fine remise met Capablanca. Alexander remise met Tylor. Winter verliest van Lasker Euwe remise met Botwinnik. Vidmar remise met Thomas. De stand De stand is thans: Capablanca en Rotwin- nik ieder 9V2 punt, Aljechin 9 punten (uit gespeeld), Euwe, Fine en Reshevsky ieder 8V2 punt, Flohr S punten, ï.asker 73/> punt, Vidmar 6 punten. Bogoljubov en Tartakower ieder 5 punten, Tylor 4Y2 punt, Alexander 314 punt, thomas 3 punten, Winter 2 pun- De Schaakrubriek in het Zondagsblad In het diagram van probleem no. 507 der laatste rubriek in ons Zondagsblad, dient Lfl niet wit., maar zwart te zijn. Het pro bleem is evenals no. 508 een drie zet. TIEN JONGENS VERDRONKEN Vreeselijk drama op de Suriname- rivier bij Paramaribo Op weg naar een voetbal wedstrijd door onweersbui overvallen Slechts vier jongens gered In „De West" van 26 Juli j.l. wordt melding gemaakt van een verschrikke lijk ongeval, dat 14 jongens op de Suri nam erivier bij Paramaribo overkomen is toen zij met een vlet van Paramaribo vertrokken om deel te nemen aan een voetbalwedstrijd op Nieuw Amsterdam. Zij werden door een onweersbui overval len, het bootje begon te hellen en sloeg plotseling om. Tien jongens verdronken, vier werden ternauwernood gered. Het vaartuig was, zoo meldt het genoem de blad. voorzien van een buitenmotor. Men vertrok met mooi weer. doch ter hoogte van Blauwgrond, waar de rivier 2000 M. breed is, betrok ineens de lucht. Een woeste wind Eiken dag even „fit".... Als Ge "AKKERTJES" in huis hebt, hebt Ge nooit„naredagen". Al staat Ge op met dat onbe haaglijke gevoel van een opko mende migraine, met hoofdpijn of andere klachten die voor vrouwen op gezette tijden echte dag-bedervers zijn, dan zal 'n "AKKERTJE" U dadelijk helpen. Volgens recept van Apotheker Domont zweefde de golven op. Een eerste golf sloeg over en vulde het bootje voor de helft met water, (lat met vereende krachten spoedig werd uitgehoosd. Bij Geversvlijt sloeg een tweede golf in de boot. Terwijl m»n bezig was te hoozen, kwam verraderlijk de derde en deed de boot zinken. Alle inzittenden kwamen in het wa'er terécht. De boot dook weder op, doch omgekeerd. De jongens trachtten zich aan het wrak vast te klam pen, wat aanvankelijk lukte. Maar een zware golf sloeg een deel hunner van de boot af. Enkele koppen kwamen te voor schijn op tien tot twinitig meter afstand. Een strijd op leven en dood Er waren verscheidene goede zwemmers ónder de schipbreukelingen, die mpt waren heldenmoed hebben getracht hun kamera den te helpen. Zij lieten het vaartuig los en baanden zich door het hoog opspattend schuim een weg naar hun lo genoot en die in moeilijkheden verkeerden. Twee tot drie maal toe sleepten zij hun makkers naar de boot, hun eigen leven wagend. Helaas, alle heldenmoed was tevergecfsch Telkens sloegen wind en golven de ongeluk kigen weder in den stroom, waardoor hun toestand elke minuut erger werd. Ook de. goede zwemmers raakten uitgeput en voel den zich de krachien begeven. Ten slotte werd het een vreeselijke worsteling van drenkelingen die zich trachtten vast te houden aan de anderen en daardoor dezen meesleurden naar de diepte. Hoevelen, die anders gered wa ren, dientengevolge medegesleent zijn in den dood. is niet meer n,a te gaan. Tenslotte zijn er vier jongens gered. Een hunner moest zich het hemd van het lijf scheuren, om zich te bevrijden van den doodelijken greep»van een der verdrinkende makkers. Een ander vertoont nog de blauwe sporen aan zijn hals, van den greep van een der verdronkenen, die zich tot het laatst aan hem vastklampte. Het was in het eind een vreeselijke onderlinge worsteling, om het eigen leven te redden. Hulp komt opdagen Het was ten slotte de motorpont van Ma- riënburg, met voetballers op weg n»ar Com- mewijne. die te hulp kwam. Deze boot deed den oversteek naar Jagtlust voor de, motor sloep en was reeds op een afstand van hon derden meters, toen de hoed van een der opvarenden afwoei. Het vaar'uig wendde den steven, om de hoed te redden. Bij het keeren merkte men op. welk een drama zich in de verte afspeelde. Natuurlijk ginp de boat full speed te hulp, doch een pont is langzaam in liet mauoeuvrceren, zoodat ten slo'te nog slechts vier jongens gered werden, die zich op of nabij de sloep bevonden. Hartroerende scènes deden zich bij de reddingspogingen voor. Een touw werd to«* geworpen aan een der drenkelingen. Totaal uitgeput, was ijij niet meer in staat te grij pen en zonk weg met het reddend touw od kor'en afstand. De namen der geredden zijn: Percy Dou glas, Ferdinand Fcrnandes, Paul Rigot en Hugo Ferrol. De namen der slachtoffers zijn: Eddv Baank, Hugo Moy en Hugo Treurniet. Harry Hermelijn, Johan Ong A Kwie, Leo Liem Tjau, Leo Evsel, Walther v. d. Meer, Henny Dutier en Percy Vanenburg. De overledenen zijn allen jongens van IS tot 20 jaar. De gansche bevolking deelde in den zwa- rqen rouw die in zoovele gezinnen heersch- tc in Paramaribo. Hoogste stand te Hann^'-nr 772.3 Laaeste stand te Vardö 751.S Stand vanmorgen halftwaalf 770.9. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige oostelijke fot zuide lijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets warmer, ALGEMEEN WEEROVERZICHT Onder invloed van de krachtige Noordwes telijke winden in de hooge luchtlagen ver plaatst eich de hooge drukking naar mid den-Europa. terwijl op IJsland de nieuwi pressie reeds flinke daling gaf en ook aan de Noorsche kust een daalgebied verscheen. In de onderste luchtlagen zijn de Noorden winden verdwenen, zoodat nu stijging van temperatuur te wach en is. Op de' Brits. Eila en duurt het fraaie weer voort halve in het noorden van Schotland, w de lucht betrokken werd. Aan de Nooors kust valt weer regen, in het noorden met stormachtige nnnrdws'i üike wind Zwedei heeft tijdelijk opklaring. Overal elders is het weer zonnig en overdag warm met weinig wind. Bij naar Zuid omloopende wind is voorloo- pig nog zonnig weer met stijgende lempe ratuur te wachten. De kansen voor Zondag lijken nog gunstig. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen hal'twaalf 20 gr. C. 29 AUGUSTUS Zonsopgang 6.07 uur, zonsondergang 7.54 uur Maan op nam. 6.15 uur, onder vm. 1.57 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 29 AUGUSTUS Van 's avonds 8.24 uur tot 's morgens 5.38 uur WETENSCHAP DE DOKTER IN HUIS Dit pooulair tijdschrift voor de volksge zondheid. uitg. La Rivière en Voorhoeve, te Zwolle, gaat voort met elke maand goede voorlichting te geven. Dr. J. Voorhoeve geeft in het Augustusnummer heldere raadgevin gen inzake hart- en vaatziekten, waarbij de nooit-schadeliike natuurlijke middelen van lucht en licht en water een goede beurt krijgen. In een ander artikeltje wordt zwem men als doeltreffend middel tegen aambeien aanbevolen. Ook verder is het nummer vol wetenswaardigs aangaande ziektebestrijding en gezondheidsbevordering, waarbij alweer de practisohe „medische brievei.bus" de dacht trekt. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) HET LUCHTGEVAAR Schiphol, 19 Aug. 1936 Mijnheer de Redacteur, Een bevriende hand zond mij een nummer van Uw blad toe; U wijdde daarin enige woorden aan het manifest van Van Dijk. Van Veenendaal en mij aan de Staten- Generaal. U noemt ons niet deskundig inzake de beoordeling of luentafweer werkelijk be scherming betekent of niet. Maar als wij dilettanten zijn inzake het luchtgevaar, wie zijn het dan niet? Wij dienden elk jaren lang als officier-vlieger, in Indië en Neder land, bij marine en landmacht; tezamen ongeveer 15 jaar. En daarna deden wij varing op als verkeersvliegers, dat wil zeggien als zij, die eventueel het bombar dement zouden moeten uitvoeren. Als de kennis en de ervaring van officieren-vlie ger, verenigd met de internationale erva ring van den verkeersvlieger nog geen recht geeft op het vormen van een mening inzake de luchtoorlog, wie mag zich dan wel bevoegd achten? Maar waar ik nog meer bezwaren tegen heb: Moe hebt u toch uit dat manifest kun nen lezen, dat wij weerloosheid zouden aanprijzen? Wij wilden juist niets aanprij zen, déértoe zijn wij nu juist niet zozeer bevoegd. De waarschuwing van een ver keersvlieger is de aandacht waard, maar zijn conclusie is die van een dilettant. Wij meenden, dat het luchtgevaar juiet voor een klein land groter is, dan in het algemeen wordt aangenomen, maar wij zeiden nóch: Iaat Nederland dus weerloos wezen, nóch laat ons de bewapening opvoeren. Beide conclusies stonden aan den lezer, en even tuele andere evenzeer. Wilt u echter mijn persoonlijke mening dan is het deze: dat noch de weerloosheid noch de nationale weerbaarheid voor hel land met kleine afmetingen meer een op lossing bieden: iedere stad kan in tè weinig tijd verrast worden, zeker bij bedekte lucht Dan is er maar één conclusie, m.i., meer mogelijk: dat de oorlog internationaal on mogelijk gemaakt moet worden door een rechtsinstituut» boven de te gevaarlijke soe vereiniteit van de staten, dat genoeg macht» middelen tot zijn beschikking heeft om de uitspraken van dat Tribunaal te doen uit voeren. Dat dus de staten evenmin als de individuele burgers meer met een mes in de hand hun recht mogen zoeken, maar dat de justitie met behulp van de politie daar voor zorg draagt. De kleine staten zijn hij de luchtoorlog zo sterk in het nadeel, dat het, behalve uit morele overwegingen, ook uit eigenbelang hun aangewezen weg zou zijn. om doelbewust, en met eigen initiatie ven de spoedige tot stand koming van zulk een machtige èn krachtig gesteunde inter nationale rechtsorde voor te staan. Ik meen, dat alie vaderlandslievende krachten in Nederland zich in deze richting zouden moeten oriënteren en coördineren; het is u wellicht bekend dat zulks, behalve op klei nere schaal in ons land, bijvoorbeeld in Engeland reeds op grote schaal plaats VVTVf DAN HELPEN WIJ ELKAAR! H. LANG ZOON - ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875. TeL 213. Rietmeubelen voor 6erre's, terrassen, schepen, zie kenhuizen. sanatoria, etc. Levering door den handel vindt, waar de beweging der New Com monwealth onder leiding van Winston Chur chill 130 lagerhuisleden omvat. Ik begrijp, dat ik niet te veel van uw ruimte mag vra gen. maar meende, dat, na uw beschouwing, opname van deze weinige woorden toch wel ter zake was. A. VIRULY Naschrift van de redactie Voor ditmaal slechts drie opmerkingen: le. Een brochure van Dr J J. van der Leeuw onder de t'itel: „Wij kunnen de oorlog uitbannen" met een aanbevelend voorwoord van den heer Viruly zal ons naar we hopen gelegenheid bieden uiteen te zetten, waarom we het laatste deel van het gaarne geplaatste ingezonden stuk als onpraktisch idealisme moeten afwijzen: de Heilige Schrift zegt, dat de oorlog niet uit te bannen is. 2e. Wanneer de heer Viruly met klem van woorden betoogt, dat verdediging tegen luchtaanvallen onmogelijk en doelloos is; welke onclusie valt dan andere te trekken dan dat hij in de grond der zaak weer loosheid predikt? 3e. Dat zelfs de officier-vlieger, wiens des kundigheid wij in 't algemeen niet loo- chenen. geen speciale studie van de afweer ven het luchtgevaar gemaakt heeft, be wijst de meening van generaal Raaijmaa- kers, waarvan wij in ons nummer van 25 Aug. melding maakten. AANBESTEDINGEN VAN DE GENIE Te Utrecht zal op Maandag 14 Sopt. in het openbaar door de Genie worden aanbesteed bestek 249: Het maken van een automobiel- en zoeklichtwerkplaats voor't regiment genietroepen te Utrecht. Raming f 46000. Bestek no 250: Hot hou wen van werkplaatsen en magazijnen op het terrein van de Hojelkazerne te Utrecht (le deel). Raming f64.550. ZUSTERHUIS TE SCHIEDAM Het gemeentebestuur van Schiedam heeft aanbesteed het bouwen van een zusterhuis op een terrein, gelegen aan de Nassau Dil- lenhurgstraat en de Louise de Coligny- straat te Schiedam Ingekomen 55 bilietten. Laagste inschrijvers Gehrs Smits te Schie dam, voor f 107.985, met meerprijs voor voulibalken f2600. BASCULEBRUG TE OUDERKERK Gedep Staten van Noord-Holland hebben aanbesteed het maken van den onderbouw in beton en metselwerk van een basrule- ■brug aan den Amstel te Ouderkerk met op ritten en bijkomende werken, in den weg Haarlem—Schiphol—Diemen. Laagste fn- sch rijf ster firma W. Luppes te Haarlem voor f133.400. DE RIJKSWEG OP WALOHEREN De directeur-hoofdingenieur van den Rijks waterstaat heeft aanbesteed het verrichten van grondwerk en het maken van betnn- rijwielpaden op den Rijksweg op Walcheren, Laagste inschrijver L. Zoetemever te Bnella voor 132.100,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3