Zeventigmaal zevenmaal DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1236 TWEEDE BLAD PAG. 5 ZOO NIET! Om de eer der werkloozen Niemand zal ontkennen, dat men onder de werkloozen individuen vindt, die liever lui zijn dan moe; zelfs niet, dat de lang durige werkloosheid de arbeidslust en dc gereedheid tot werken schaadt: het mo- reele gevaar der werkloosheid is zeer groot. Dit echter geeft niemand het recht om generaliseerend over d e werkloozen te schrijven, alsof de massa van hen te lam lendig is om de handen uit de mouwen te steken en daarom dient de wijze, waarop één of ander medewerker of correspondent van het Gorinchemsche Nieuws blad over de arbeiders in de werkverschaf fing bij Vuren schreef, ernstige afkeuring. Wij ctieeren slechts één passage uit het denigreerende stukje om daarmee het geheel te teekenen: Al zou de aanleg van deze wegen geen ander nut hebben dan dat de werkloo zen weer tot den arbeid worden gedwon gen en al zou de zweep van den drijver tweemaal harder knallen dan bij de fir ma Zanen het geval is, dan nog zou het financieele offer niet te groot zijn. Nu de- go--gelde arbeid weer roept en daarmee de orde is teruggekeerd van beginnen en eindigen, van werken en rusten, nu blijkt hot, hoe dit geslacht, dat werkeloos en tuchteloos opgroeide, geen arbeidsweelde kent en geen waardeering heeft voor het rustuur. Het gaat hier en elders in dit bericht niet over een enkeling, maar het geheel maakt de indruk, dat bij het aanleggen van deze verkeersweg een troep arbeidssohuwen te werk gesteld is, van wie nu eens duide lijk wordt, dat zij eigenlijk verdienen om niet te eten, omdat zjj ook niet willen wer ken en de arbeid haten. Waarop grondt de schrijver zijn hard, on rechtvaardig en oppervlakkig oordeel? Een kenner van de plaatselijke toestanden be richtte ons, dat zich bij deze werkverschaf fing nog geen enkel incident heeft voorge daan Een of ander relletje immers er immers op kunnen wijzen, dat er een keerde geest onder deze werkloozen héerscht; doch nu heeft niemand het recht zoo te schrijven. Of de zweep van den drijver hier hard knalt, weten wij niet; de beeldspraak i tamelijkonmenschelijk; wij hebben geen reden in dit opzicht van den aannemer iets kwaads te zeggen. Wel deelde men ons mee. dat in de werkverschaffing vaak minder wordt verdiend dan vroeger de steun be droeg, zoodat er van arbeidsvreugde al heel moeilijk sprake kan zijn, omdat vooral bij dit werk de slijtage aan kleeding en schoei sel zeer groot is en de eetlust toeneemt Voorts vernemen we, dat bij het begin van dit karwei de werkloozen vrij van stem pelen kregen, want zij moesten heel de dag in de buurt van het werk zijn om zoodra men ze noodig had aan de slag te kunnen gaan. Velen hebben dagenlang met een broodzakje bij zich in de buurt rondgezwor ven om toch maar aangenomen te worden. !-?Wijst -dat alles op nrbeidsschuwheid of niet, veeleer op het tegendeel? fret lichtvaardig geschrijf randt door te gpnp-^iiseeren de eer van de werkloozen aan en behoort daarom door de redactie ver loochend of teruggenomen te worden. Nieuwe Rijksweg MaassluisNaaldwijk Opening Zaterdag a.s. De nieuwe rijksweg van Naaldwijk naar Maassluis, welke voor de verbinding van het Westland met MaassluisVlaardingen —Schiedam en Rotterdam van zeer groot belang is, zal Zaterdagmiddag 29 Augustus a.s. voor 't verkeer worden opengesteld. Met het werk aan dezen weg werd den Vorigeh zomer begonnen, zoodat in totaal •niet langer dan een jaar aan dezen 7 K.M. langen weg is gewerkt. De betonverharding 'is 9 Meter breed, derhalve ingericht voor 3 verkeersbanen. Bovendien zijn twee af zonderlijke rijwielpaden elk ter breedte van 2 Meter aangelegd Over een klein ge deelte zijn de rijwielpaden gecombineerd met parallelwegen. Do rijweg zal uitsluitend worden bestemd voor het verkeer met motorrijtuigen. Bij de kruising van den provincialen weg bij Westerlee is een volledig verkeersplein met centralen middenleider aangebracht. In het Noorden sluit de nieuwe weg aan op den rijksweg LoosduinenNaaldwijk, welke in reconstructie is. In dezen weg zijn de brug- gen vernieuwd, terwij] het verbeteringsplan voorziet in een 2 Meter jaag- en wandelpad langs den waterkant, 6 Meter rijweg, vrij- "liggende trambaan en daarachter gelegen rijwielpad. De nieuwste snufjes op de a.s. najaarsbeurs te Utrecht Over enkele dagen begint het nieu we radioseizoen en deze gelegenheid heeft de N.V. Handel Mij. R. S. Stok vis en Zonen aangegrepen om de pers een indruk te geven van de serie nieuwe ontvangtoestellen, die door haar op de Utrechtsche Jaarbeurs zul len worden tentoongesteld. De fabrikante van de Errestcestellen (N.V. in der Heem en Bloemsma te 's-Graven- hage) heeft haar bedrijf belangrijk uitge breid en werkt thans niet alleen in de oude fabriek in de Stortenbekerstraat te 's-Gra- venhage, maar ook in een nieuw gebouw de Laakhaven, waar de montage der toestellen geschiedt. Deze uitbreiding is niet alleen te danken aan de toenemende vraag Erres-toestellen, 'maar ook aan de ver vaardiging van nevenproducten, zooals naai machines en stofzuigers. Tot nu toe heeft de N.V. van der Heem en Bloemsma zich alleen bezig gehouden met de montage van naai machines en stofzuigers. Naar de directie mededeelde, zal binnenkort, in het begin van het volgende jaar, worden overgegaan tot de fabrikatie van deze producten, zoodat op de voorjaarsbeurs stofzuigers en naaima chines van Nederlandsch maaksel te zien zullen zijn. Dit zal tot gevolg hebben een aanwerving van nieuwe arbeidskrachten, waardoor het personeel ten getale van 425 met 100 man zal worden vermeerderd. Tijdens de bezichtiging van de fabriek werd in het laboratorium het een en ander medegedeeld omtrent de nieuwe super-hete- rodyne ontvangtoestellen, die nu alle met minstens één korlegolfbereik zijn uitgerust. Bijzondere aandacht is bij de vervaardi ging van deze nieuwe serie toestellen besteed de verbetering van de kwaliteit v ontvangst. De bediening van de toestellen vereenvoudigd door de brandbreedteregela Dorzien van een klikinstelling, waardoor dt normale stand van dezen knop gemakke lijk is terug te vinden. Het uiterlijk van de kastjes van gepoli toerd notenhout wordt overheerscht door horizontale en verticale lijnen. Een en ander zal ongetwijfeld door de luis teraars op prijs worden gesteld. Na de bezichtiging van de fabriek heeft het gezelschap journalisten een bezoek ge bracht aan de nieuwe toonzalen van de N.V. Handel-Maatschappij R. S. Stokvis en In met veel smaak ingerichte zalen zijn hier de Erres-radiotoestellen opgesteld. Deze zorgvuldige uitstalling in passende omgeving raar de meening der directie aan verkoop ongetwijfeld ten goede komen. Officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN Bü Kon. besluit de Ord >md tot ofrici inje-Nassau H. B. Peteri t ldder, JAS Krc ten Is verlof ver- ïen der achter hun namer •deteekenen, te weten: jln 2rmeldi r A. W. L. Tjardu van Starkei er, kamerheer In buitengrew. diei benoemd goj Órde van d< •an Luxemburg; mr J J Bosch Rid der van Rosenthal, zaakgelastigde der Neder landen te Cairo, het groot-officierskruis dei t officierskruis der Ordi van' België; N P-J v Bredëhoff Oosthuizen c.t., te Brussel, het rid er Orde van Leopold II van België: ens te Brussel, het ridderkruis dei r van Frankrijk en d< Ss benoemd tot btenaar le lel. bij de arbeidshr W J Boer, adm. ambten. 2e lil. bij de ai Inspectie te Den Haag, Uit de 'A.R. Partij DE HAAGSCHE LANDDAG OP 15 SEPTEMBER A.S. In antwoord op de vele vragen bericht „Mobiel" dat er 15 Sept. op „Houtrust" ge legenheid tot fietsenstalling zal ne- s:aan. In overleg met de pólitie bericht „Mo biel" dat autobussen dien dag tot na opening der Kamers kunnen parkeeren: uit. de richting Leiden op het Malieveld en de Boorlaan; uit de richting Rotterdam óp de Schedeldoekshaven (zijstraat van hei- Spui); uit de richting Westland op de Prin segracht. Men houde zich daar strikt aan de aanwijzingen van de politie. Op deze punten 's men hoogstens 5 minuten gaans van de •oute der Gouden Koé!s verwijderd. Na de Opening der Kamers worden de bezoekers welke per bus gekomen zijn, aangeraden eerst terug te gaan naar de parkeerplaats en vandaar per bus naar Houtrust, waar de politie ook voor een parkeerregeling zal zorg dragen. Werklooze bezoekers Het bestuur van „Mobiel" heeft tot den Minister van Sociale Zaken het verzoek ge richt werklooze bezoekers een zoodanige re geling van het stempelen toe te staan, dat zij zonder geldelijk verlies de Landdag kuu- bezoeken. Zoodra hierover het antwoord binnen is, volgt publicatie in.onzepers. Kaartverkoop Toegangskaarten a f 0.30 verkrijgbaar aan de verschillende voorverkoopadres sen tot en met a,s. Zaterdag. Daarna en ook vanaf heden voor die plaatsen waar geen kaarten in voorver koop zijn, volgt toezending van toegangs bewijzen en coiisumptiebonnen 15 of 20 ct.) uitsluitend na storting van het verschuldigde bedrag op postrekening 18138 van de Boaahank Ie 's-Gravenhage of per postwissel aan deze bank, Molen straat 45. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd dat alleen zij die een lunch pakket van te voren besteld.hebben, er zeker van kunnen zijn dit ook werkelijk op het terrein in ontvangst te kunnen nemen. Een opwekkend woord De heer R. A. den Ouden, adj.-secr .van het Centraal Comité en secretaris van het Verband van A. R. Prop.-Clubs in Nederland, schreef in het. Augustus-nummer van „Ne derland en Oranje" o.a, het volgende: „De Landdag is appèl! En ook dit: We moeten elkander verkerken. De komende strijd zal zeer zwaar zijn. Zoo straks zal al het schutsgevaarte van revolutionair geweld en machtswellust zich keeren...... wél in het bijzonder en in de eerste plaats 'tégen on ze.n Co lijn. We moéten ook hem sterken en ver troosten. Hij moet het daar in onze oogen lezen: Wie U smaden en lasteren; wie U ver achten; wij eeren U. Wij scharen ons rondom en achter U. Gij zijt nu, in onzen tijd," voor ons de Tusschen een wagen van de H.T.M. van de lijn den Haag—Wassenaar en een vracht auto der Amsterdamsche Basalt Mij. had gisteren op den Benoordenhoulsche Weg te Den Haag een ernstige aanrijding plaats. De aangerichte ruïne. Zij zullen er zijn, opdat wij hen en zij ons in de oogen kunnen zien. 'En' met hen samen opzien tot God. Om elkander dan den handslag van trouw en van moed en van vurigen ijver te geven. Colijn koos op het titelblad van zijn Standaardwerk over ons Program zich dé levensspreuk van Oranje": „Rustig te mid den van kokende golven". Daar is hij de man naar. Maar de volkswoede, die men tegen hem zal trachten te ontketenen, moot tóch ons, zijn strijdmakkers, ertoe nopen, dat we hem daartegenover den troost van onze har telijke genegenheid bieden. Hem en zijn ambtgenoot De Wilde. Daarom zette ik als motto beven dit op wekkend artikel dat eenvoudig, doch. wel dadig aandoend schetsje van broederlijke liefde en saamhoorigiheid uit Paulus' leve ne erhaal (uit Handelingen 16 40): Zij. ons, broeders, gezien hebbende, zullen ons ver troosten. Dat we met moed den strijd kunnen m- Wij, hun broederen én zusteren, moéten u n iets medegevon, ons hart en onze hand, den zwaren kamp tegemoet. Aantreden! 15 September naar Den Haag!" onder' invloed dér Hervorming, omstreeks 1572, zijn stempel ontving". En daarom zullen wij U toonen dat wc' paraat en mobiel rondom U staan om Uw beleid, als eerste dienaar der Kroon, met hart en mond en hand te steunen. Zoo God wil, heibben Colijn en De Wilde ons beloofd, zullen we op 15 Sep't. temidden van het A.R. ivolk op den Landd,ag zijn. Hoe de A.R. Propagandaclub te Kampen zich inspant om op 15 Sept. a.s. met zoo veel mogelijk partij genooten naar Den Haag te gaan. De wagen met het groote reclamebord er op (werk van leden der club) rijdt deze weken door Kampeiïs straten. En tegelijk wordt met „Nederland Waakzaam" gecolporteerd. R v H EMENGD NIEUWS Schilderijen-affaire te Oosterbeek De Oosterbeek sc he politie heeft zich dezer dagen bezig gehouden met een ver moedelijke oplichtingsaffaire met schilde rijen, welke verband hield met de bekende srhilderijen-affaire. die zich in 1931 te Oo&terbeek afspeelde. Een tweetal Utrechtsche kooplieden heb ben in de afgeloopen maanden een Ooster- beeksch ingezetene, die ook in de vorige affaire gedupeerd werd, herhaaldelijk be wogen tot afgifte van bedragen van f 300 persooniij'kirrg-van dien "„grondtoon van ons-t-J" rhe" »^eI,d.e v0?f "F volkskarakter, gelijk dit, door Oranje geleid. g™' a g 1* Onder in.vinéd J n^k.neeM Belgische Congo, die een groote erfenis te Belgische Congo, wachten stond. Deze „kocht" van den Oosterbeekschen ingezetene verscheidene stukken antiek, terwijl deze op zijn besluit den Congolees de genoemde bedragen „leende", wanneer deze in geldverlegenheid zat. Een aantal waar- delooze schilderijen, die ten huize van den Oosterbeeker waren neergezet, speelden hierbij een rol, evenals een collectie van 149 schilderijen, die uit de zwendel-affaire van 1931 afkomstig was. Deze collectie is dezer dagen door de politie te Rotterdam in beslag genomen doch reeds den volgenden dag weer vrij gegeven omdat bleek, dat de beheerder der schilderijen een rechtsgeldig contract met den eigenaar over den verkoop der collectie bezat. Ook de beide gearresteerde Utrechtena ren heeft men weer op vrije voeten steld, omdat hun relatie met den Ooster beekschen ingezetene niet tot verder in grijpen der politie noopte. De onbewaakte overweg Landbouwer door trein gegrepen Toen de landbouwer W. Lempises met twee wipkarren den onbewaakten overweg tusschen Wildervank en W i 1 d e r- vanlcster Dallen passeerde, naderde juist een trein uit de richting Wildervank. De eerste kar, waarop Lempkes gezeten was. kon nog vrij passeeren, de tweede kar werd door de locomotief gegrepen. Door den hevigen schok werd de voerman van den wagengeslingerd, als gevolg waarvan hii ernstige kneuzingen opliep. Het slachtoffer is naar zijn woning ver voerd. Vermoedelijk is een der ribben in een long gedrongen, waardoor levensgevaar niet uitgesloten is. Auto ramt pui Een persoon licht gekwetst Te Nieuw ér brug (Z.-H.) is een ernstig auto-ongeluk gebeurd, üat groote materieele schade heeft aange richt en waarbij een persoon licht is gewond. Op den rijksstraatweg reed in de richtiu; au Bodegraven een personenauto, taarin drie adelborsten uit Den Helder /aren gezeten, die op weg waren naar Den laag. De bestuurder, Baron J. G. van Couten 'iccard Wieringa, wilde twee voor hem rijdende wielrijders passeeren, toen van de andere zijde een vrachtwagen naderde. Doordat hem de zon in het gezicht scheen kon hij niet zien, dat cr nog een aanhan; wagen op de vrachtauto volgde. Hierdoor haalde hij te vroeg naar het midden weg om, met het gevolg, dat de auto met het achterste gedeelte van den truck i, aanraking kwam. De personenauto zwaaide toen een halven slag om en botste tegen de van een woonhuis, welke werd i drukt. Onder andere werd de voordeur het perceel vernield, terwijl ook een bin: deur ontzet werd. Het voorstuk van de auto verd zwaar beschadigd. Van de inzittenden kreeg de adelborst J. S. Bouman snijwonden aan het gelaat, doch de verwonding was niet van ernstigen aard. Omwonenden hebben de eerste hulp verleend. De politie nam de auto in beslag, doch gaf haar later weer vrij Vier personen door motor aangereden Op het kruispunt Vondellaan—StationsweL —Prins Hendriklaan te Baarn is de mo torrijder 1. uit Amersfoort op vier per sonen ingereden, nl. op den heer Van B. uit Baarn en diens schoonzuster, die mevr. Van D. uit A m, s t e r_d a m met haar zoontje naar den trein brachten. Genoemde vier personen passeerden de Prins Hendriklaan, doch schijnen geweifeld te hebben bij het oversteken van den weg, waardoor do mo torrijder in de war werd gebracht. Hoe het precies ging is niet meer na te gaan. Alle vier personen werden echter tegen den grond geworpen. Onmiddellijk waren de doktoren Astro en v. d. Kroon aanwezig voor het verleenen van eerste hulp Het bleek, dat mevr. Van D. oa. een beenkneuzing, haar zoontje een ernstige bloedende hoofdwonde en de heer Van B, eveneens een beenwonde bekomen hadden! Daar alle drie bovendien over inwendige pijnen klaagden, werden zij naar het zieken huis te Baarn overgebracht. De heer Van B. kon na daar behandeld te zijn huis waarts keeren. De motorrijder bleef ongedeerd. Een koe kwam uit de sloot... De tram reed er in Gistermiddag reed een tram van Ooster- wolde naar Steenwijk, toen onder Nijen- sleek in de gemeente Vied der plotse ling een koe van den landbouwer Jubbega uit de naast de trambaan gelegen sloot te voorschijn kwam en vlak voor de tram overstak. Er volgde een geduchte botsing, waarbij de onvoorzichtige koe het leven liet. Door den schok ontspoorden de locomotief en de daarachter volgende postwagen, die beiden in de sloot kantelden. De overige wagens bleven op de baan staan. De machinist lïvvam er wonder bo ven wonder ongedeerd af. Het tramverkeer was geheel gestremd. Het personenvervoer werd onderhouden door autobussen van de Nederl. Tramweg Maatschappij. H I D E V E O Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Deveo-Depót WsimS5J"„*:i,8f,w. 337056 Mevrouw Hardebol SESrWiMao Fa. C. Roosen Zn. K'SS; Feuilleton ;02 „Mij dunkt", riep nu een praktische buurvrouw, „dat een kopje koffie u allen goed zal doen, mijn water kookt juist, ik zal ze gauw zetten en u wat brengen." „En e«n stukje brood er bij", voegde een andere er aan toe. „Ja, en een stukje ham", zeide de eerste spreekster,, „want ie hebt vandaag misschien nog niets gehad." „Ik heb niets gehad sinds gisteren", zeide vrouw Woolton. De buurvrouwen hieven haar handen omhoog en snelden weg om ieder het hare te gaan halen. Zoo bleef Jettie alleen; er waren haar allerlei gedachten door het hoofd gegaan en zij zag op eenmaal vele belangen, waar haar tot hiertoe slechts een zaak had bezig gehouden. „Wilt gij mij dien brief eens laten lezen?" vroeg zij. Het was een wonderlijke vraag voor een geheel vreemde en vrouw Wool ton scheen dit ook te vinden, „Wie zijt gij?" vroeg zij, „ik heb u nooit vroeger gezien." „Mijn naam is Liddell, en ik ben gelogeerd bij mijnheer Hattaway." Vrouw Woolton zag haar wantrouwend aan en zeide: „Dus dan zijt gij zijn aanstaande, van mijnheer Prior, bedoel ik? En dus zul je graag Silas achterna zitten, om hem te straffen voor het kwaad dat hij heeft uitgericht. Neen, neen, ik houd den brief voor mijzelf en zal hem liever verbranden, dan dat ik hem iemand laat lezen." „Doe dat niet", zeide Jettie zacht, want ondanks haar toornige gevoelens tegen Antons vijanden, gevoelde rii toch diep mede lijden met de ongelukkige vrouw en haar gezin. „Ik zou u geen kwaad doen, al las ik den brief, als je er toe kondt komen." „Ja, ja, woorden, zijn goedkoop genoeg, maar mijn man heeft den uwen bijna omgebracht en ik kan niet verwachten dat gij öf de meester óf meneer Prior dat kunt vergeven. Het zou niet natuurlijk zijn als meneer Prior hem kon vergeven." „Matar gij kent Anton Prior niet", zeide Je'tie, zich fier op heffende. ,Daar is geen schepsel ter wereld dat hij niet zou willen vergeven. Menschen als hij, valt het niet moeilijk te vergeven, jammer genoeg", voegde zij er zacht bij- „Dat hij goed is, dat weet ik", antwoordde de vróuw; „hij redde mijn jongen het leven, maar o, hoe moet gij allen eca hekel aan ons hebben! Maar als het u eenig goed kan doen, weet dan dat wij zwaar, genoeg gestraft, zijn", en vrouw Woolton legde haar hoofd op de tafel en schreide bitter. Op dit oogenblik verschenen enkele der buurvrouwen we:r in de deur en sloop Jettie ongemerkt heen. Langzamerhand herkreeg Anton zijn geheugen, al was hét gebeurde hem nog niet geheel helder. Telkens waande hij zich te Ashdownhoeve en tobde er over waar sommige oude meubels heen gezet waren, vooral de eikenhouten latafel, waarin zijn vader zijn papieren bewaarde. „Ik had daar alles zoo goed opgeborgen, Jettie, er moet naar gezien worden, want alle acten en papieren waren daar weg geborgen en er zal allerlei moeite komen als ze niet gevonden worden, ergens in huis moeten ze zijn, weggenomen kan men ze niet hebben." „Ja, Anton, ze liggen alle veilig in huis, in Ashdownhoeve meen ik; maar je bent hier niet te Ashdownhoeve, je bent te Prestwich in het huis van mijnheer Hattaway." „Hattaway, Hattaway, o ja ik herinner het mij; ik bestuurde zijn molen, maar de molen is immers afgebrand, Jettie?" „Neen Anton, de molen staat er nog en jij hebt ze gered en jij heb den jongen gered en niemand is gedeerd geworden dan jij. Jij hebt al den last gedragen zooals altijd je leven lang het geval is geweest, Anton", vervolgd© Jettie met, groote tranen in de oogen. „Jij bent altijd in het hoekje van de 'agen en iedereen komt er door jou good af; zal dat nooit eens ophouden? Daar heb je Jaap, die leeft er met zijn vrouw en zijn kinderen goed van en ze zien er allemaal zooveel beter uit dan toen ze kwamen en ze genieten daan- allen van wat jou toekomt en alles is onrecht" „Jaap!" herhaalde Anton zacht, „Jaap!" hij had weinig van Jettie's woorden begrepen, maar zco half verstaan dat het met Jaap goed ging en toen verhelderde een zwakke glimlach zijn gelaat. „Dan zal de oude man tevreden zijn; Jaap heeft zijn kans gehad, zooals hij heeft gewenscht, ja de oude man is tevreden", en met een zucht leunde hij achterover. „Zoo langzamerhand wordt alles mij weer duidelijk, Jettie, alles komt terug, maar het is als een droom geweest. Maar ik kan mij niet bewegen, hoe komt dat?" „Je been is gebroken en je bent leelijk gekneusd geweest, maar nu ga je goed vooruit; neen, Anton, de Heere zal je nog niet laten sterven. Tante Susanna en ik kunnen je nog niet missen, ik ben hier heen gekomen om je te verplegen en mis-- schien kunnen wc wel een huis hier vinden ver van Linridge-" „Ja juist, dat zeide de oude man, daar zijn meer huizen dan Asdownhoeve; ja Jettie, we zullen hier een huis zoeken als ik weer beter mag worden." Een tijdlang lag hij nu stil en zei-ie toen plotseling: „Ik zou wel eens willen «veten wat Woolton uitvoert, ik zou den jongen wel eens willen spreken." Toen sloot hij de oogen en viel in slaap. Jettie was nu ongeveer veertien dagen in Prestwich geweest en Anton ging goed vooruit; hij had Jaap Woolton bij zich gehad en van hem den toestand tehuis vernomen. Nadat de jongen weg was had hij lang over de zaak gedacht, maar nie's gezegd tot hij Jonas Hattaway te zien kreeg Toen zeide hij plotseling: „Hebt gij ooit een keerpunt in uw leven gehad?" Jonas Hattaway zag hem verwonderd aan en zeide: „Wat bedoelt gij?" „Ik bedoel of er ooit een tijd in uw leven was, waarin gij gevoelde dat het beslissend keerpunt .voor u gekomen was, waarin gij moest kiezen ten goede of ten kwade." Hattaway keek een oogenblik verlegen. „Wel", zeide hij, „als je het zoo bedoelt, ja, dan geloof ik dat er een tijd is geweest dat mijn leven een slechten keer had kunnen nemen; maar k deed het niet." „Juist, ik denk dat de meeste menschen zoo 'n oogenblik' hebben in hun leven, al is het ook onbewust; maar sommige menschen hebben een vreeselijken strijd en voordat voor hen de beslissing voor licht of duister gevallen is, hebben zij veel moeite en verdriet." „Waaraan denkt gij toch?" vroeg Hattaway. „Ik denk aan Silas Woolton." Jonas Hattaway haalde de schouders op en zeide: „Nu, die heeft zeker zijn keerpunt gehad er hij heeft ten kwade gekozen. De schurk heeft de maat vol gemeten en ik wilde dat ik hem hier had, dan zou ik hem vervolgen en niet rusten eer ik levenslangen dwangarbeid .voor hem had verkregen." „Neen, dat zoudt gij niet", zeide Anton bedaard. „Ja, ik zou het wel", zeide de andere scherp en vervolgde toen bedaarder: „Wel man, waar denk je aan, waar zou het met orde en wet naar toe gaan als zulke schurken niet huu verdiende loon kregen? Een molen afbranden en een mensch' driekwart vermoorden. Is dat niets? In vroeger tijd zou men gehangen worden voor veel minder dan dat." „Ik weet het en barbaarsche tijden waren dat! Maar Silas Woolton heeft geen molen afgebrand en mij heeft hij niet vermoord, want ik ben hier levend." „Niet door zijn verdienste; het was een toeval dat de molen niet tot den grond is afgebrand en dat gij niet in uw graf ligt. Het zou zeker gebeurd zijn indien.;,..." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5