DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland HET VLIEGVELD TEMPELHOF MOET VERGROOT WORDEN Zal het oude garnizoenskerkhof nu verdwijnen? Von Blomberg contra Goer in g (van onzen Duitschen correspondent) In het Zuid-Westen van Berlijn ligt het Duitsche vliegveld met den wereldbekenden naam „Tempelhof Deze luchthaven dankt haar groote vermaardheid minder aan ha' feit, dat zij in omvang ot' in technische outillage Schiphol, Croydon, Le Bourget en Littorio verre overtreft, dan wel hieraan, dat zij het eerste groote vliegveld in Europa was, dat niet tientallen kilometers buiten de stad lag, doch bijna binnen de bebouw de kom van Berlijn. Tempelhof werd de koningin der Euro peesche luchthavens, nadat men het ver al gelegen vliegveld Staakon aan de verkeers- vliegerij onttrokken had. Intusschcn nam de burgerlijke luchtvaar' haar geweldige vlucht van de laatsto ja ren. Tempelhof werd een der grootsn' Europeesche centra met op het oogenblik bijna 100 regelmatige diensten. De central.' ligging der luchthaven bleek in de laatste jaren het bezwaar to hebben, dat zij meer en meer ie klein werd. Het ligt daarom \oor de hand, dat men is gaan uitzien naai' mo gelijkheden, om 't voormalige keizerlijke excercitieterrein Tempelhof had deze be stemming alvorens de heer Wronsky, dien men den Plesman der Duitsche burgerlijke luchtvaart mag noemen, er 't oog op liet vallen een grondige uitbreiding te doen ondergaan. Daar komt nog hij, dat de hoofdstad des Rijks, zooals dat in den totalen staat nu eenmaal een algemeen verschijnsel is, zich niet kan laten overbluffen door de provin cie. Stuttgart heeft in verband met den Trans-Atlantischen dienst op Rio de Janeiro. Buenos Aires en Santiago de Chili een mo derne luchthaven gekregen. Frankfort a. d Main, waar de beide luohtreuzen: „Hinden burg'' en „Graaf Zeppelin" hun home heb ben, is verrijkt met een vliegveld, dat vol gens enthousiaste commentaren uit bin nen- en buitenland de tot heden onovertrof fen dubbele luchthaven van New-York en de hyper-moderne installatie te San Fran cisco naar de kroon steekt. Natuurlijk kan Berlijn, zeker niet zoolang generaal Goring minister van luchtvaart is, in een dergelijke tweede-rangspositie blijven verkeeren. Da Duitsche hoofdstad moet en zal een vliegveld hebben, dat op de een of andere manier „het grootste" is. Om dit te bereiken heeft men thans zijn toevlucht genomen tot den eenigen onbebouwden grond, die in de omgeving van Tempelhof nog beschik baar zou kunnen zijn. Het ongeluk evenwel wil, dat er ter plaatse geen andere onbe bouwde grond is dan een groot volkspark, hetwelk in den „systeemtijd" ten koste van millioenen is aangelegd, en wat nog erger lijkt, het welbekende oude Garnizoenskerk hof. Er liggen hier honderden gesneuvelden uit verschillende oorlogen. Duitschers lig gen er zij aan zij, niet alleen met hun wa penbroeders, doch ook met Franschen en Russen. Zooals dat gwoonlijk gaat, hebben ook tal van adellijke families er prijs op ge steld, om hier een familiegraf te stichten. Wanneer onze inlichtingen juist zijn, dan is 't nog slechts een kwestie van tijd, wan neer dit vermaarde kerkhof geslecht zal worden, om voortaan deel uit te mbken van de luchthaven „Tempelhof". De Minis ter van Oorlog, goneraal-veldmaarschalk von Blomberg, schijnt evenwel ernstige bezwa ren to<ren deze- onteigening geuit te hebben Vori Blomberg heeft hier, naar wij verna men. tal van oude kameraden, vrienden en familieleden liggen. Ook in het algemeen, eenvoudig als soldaat, schijnt hem een der gelijke 'storing van de laatste rust van zoo vele voor hun vaderland gevallenen tegen 'de. borst te stuiten. Daar staat evenwel tegenover, dat gene raal Goring, die bijvoorbeeld door het pa6 kortelings voltooide machtige Ministerie van Luchtvaart en verschillende andere grootsche ondernomingen getoond heeft, dat hij er niet aan denkt, om voor bepaalde moeilijkheden uit den weg te gaan, vast besloten schijnt te zijn, ook in dit geval zijn wil door te zetben. Naar ons ter oore kwam. is sinds eenigen tijd de ...Alte Garnisonsfriedhof" officieel „gesperrt" voor verdere begrafenissen. Dit wijst er dus op, dat het kerkhof, in elk ge- va! voorloopte. reeds practisch buiten ge bruik is gesteld. De verlengde Duitsche dienstplicht Ook een „weer"-bela3ting? Volgens zekere berichten van Duitsche zijde is de verlenging van den Duitschen dienstplicht een deel van de eerste plannen tot reorganisatie van het leger en zou deze in ieder geval voor 1 October zijn gelast, vóór de huidige lichting zou zijn vrijgeko men. De Russische maatregelen zouden slechts als voorwendsel moeten dienen. De militaire argumenten voor deze maatregel zijn, dat een diensttijd van één jaar niet voldoende is oni de soldaten te vormen voor de huidige gemechaniseerde legers. Verder was de diensttijd van één jaar niet voldoen de omdat de-lichting in October naar huis ging en daardoor het „winterleger" vrjwel geen waarde heeft. Ten derde houdt het op percommando ïekening met „uitgeholde" ja ren van de lichtingen welke in den oorlog zijn geboren. Hierbij houdt men tevens re kening met het feit, dat deze jongelieden in hun jeugd gebrek hebben geleden. In militaire kringen wordt verklaard, dat ook na deze vermeerdering van diensttijd het Duitsche leger zuiver defensief is en men wijst er op, dat in de meeste buurlan den de diensttijd eveneens langer dan één jaar is. De financieele zijde Vermoedelijk zullen de nieuwe militaire maatregelen nieuwe belastingen noodig ma ken. Het gerucht gaat, dat een „weerbelas- ting" zal worden ingevc ongeveer gelijk aan een dergelijke belasting in Zwitserland. Alleen zij, dit hun dienstplicht vervullen, zullen vrij zijn van deze belasting. De Spaansche burgeroorlog Hevige strijd om Irun en San Sebastian Pantsertrein tegen oorlogstanks Gisteren hebben gedurende den ge- hoelen dag luchtaanvallen door de na tionalisten plaats gehad op de steden Irun en San Sebastian, terwijl de bat terijen der volksfronters dit vuur be antwoordden. Naar Havas uit Bayonne meldt, is geen enkel jachtvliegtuig van de volks fronters opgestegen, om te trachten de bommenwerpers van de nationalisten, die rustig en met groote zekerheid hun werk verrichten, te verdrijven. Men weet intusschen nog niet, of de vliegers hun doeleinden hebben bereikt. Een speciale correspondent van Reuter meldt van het Guipuzcoafront, dat de na tionale troepen, waarschijnlijk Marokkanen, in uitstekende orde oprukken langs de heu vels tegenover Biriatou, die de stad Irun beheerschen. Het is duidelijk te zien, dat het hier ge disciplineerde troepen betreft, daar zij bij den opmarsch den voorgeschreven afstand tusschen de gelederen stipt bewaren. Om elf uur 's morgens waren zij twee honderd meter langs den weg opgerukt en eenige huizen, die den vorigen dag nog in hot bezit van de volksfrontei's waren, waren op dat tijdstip reeds in hun handen geval len. Vergeleken bij de geregelde troepen van de nationalisten gelijkt de volksfront-militie veeleer op een groep landarbeiders, die op de konijnen-jacht zijn. De correspondent van de United Press te I-Iendaye geeft nog hot volgende relaas van het verloop der operaties van gisteren: De nationalistische cn Carlistische mili ties, die tot den aanval op Irun overgingen, baanden zich in een verbitterd gevecht met behulp van tanks, pantserauto's, kanonnen en vliegtuigen een weg naar de door de roode militie verdedigde en krachtig ver sterkte stad. De aanval op Irun leidde het groote offen sief op het geheele Guipuzcoa-front in, dat ten doel heeft, San Sebastian af te snijden en de geheele provincie onder controle van dc nationale troepen tc brengen. Binnen het schootsveld van de roode ar tillerie en mitrailleursnesten konden wij den slag nauwkeurig volgen. De eerste aanval richtte zich fpgen don rooden pantsertrein, die uit zijn machine geweren ettelijke patronenbanden op de aanvallers leegschoot Met het ratelen van de mitrailleurs ver mengde zich het dreunen van de vliegtuig motoren en het donderend goluid van do granaat-explosies. De nationalisten begonnen hun opmarsch naar het westen om zes uur 's morgens. Het losbranden van een hevig artillerie-vuur wees erop. dat Mola bevel tot den grooten aanval had gegeven. Duidelijk zagen wij, hoe de tanks van de nationalisten langzaam vooruitschoven naar de rails, waarop zich de pantsertrein van de rooden voortbewoog. Zonder uitwerking ketsten de mitrailleurkogels van do volks fronters op de tanks cn pantser-auto's van de nationalisten af. In zwermlinie kropen de nationalisten voort over het terrein, dat over een breedte van ongeveer drie-honderd meter langzaam afholt naar Irun. Plotseling zagen wij nog meer tanks aan rollen en spoedig daarna openden de batte rijen van de nationalisten, die slechts een kilometer achter de infanterie-linie in stel ling stonden, het vuur op den vijandelijken pantsertrein en fortificatie-werken van Irun De verdedigers hadden tegen de tanks en pantser-auto's mijnversperrlngen aangelegd Het wegnemen daarvan vertraagde den tankaanval slechts korten tijd. De manschappen verlieten hun strijd wagens en brachten de tanks ondanks het hevig vuur van den vijand veilig en wel door de versperringen heen. Tegen dezen aanval kon de pantsertrein niet langer stand houden. Hij zette allen stoom bij en trok naar Irun terug. Een tweede mijnversperring hield den op marsch der nationalisten vlak voor Irun op. De namiddag werd door MOla's troepen benut, om het geheele terrein voor de stad an volksfronters te zuiveren. Overal gaven de nationalistische colonnes blijk, dat zij wat taktiek betreft verreweg de meerdere waren van de roode militie, welke in de stad werd teruggedreven. De terreur tc Madrid De linksche bladen in Spanje publi- ceeren steeds dringender oproepen tot handhaving van do discipline, hetgeen indirect bewijst, dat de discipline aan de zijde van de volksfrontors steods meer te wenschen overlaat. Dit blijkt ook uit oen artikel van den socialistenleider Indalecio Prieto, die dringend een gemeenschappelijk op perbevel voor alle strijdkrachten der Madrileensche regeering verlangt en die de onsamenhangende afzonderlijke ac ties van vele ondei'-commandantcn ten scherpste veroordeelt. Merkwaardig is ook een oproep van de syndicalistische organisatie .Confederacies National del Trabajo", welke haar leden met aandrang verzoekt, alle overbodige wa pens uit te leveren, opdat deze naar het front kunnen worden gezonden, waar zij evenals munitie dringend noodig zijn. Met machinegeweren in een cafó blijven zitten, zoo heet het in dezen oproep, is een rooden strijder onwaardig. Alle manne; hooren thuis op het front. In dit verband verdient ook de beschrij ving, welke een uit Madrid gevluchte offi cier van dc toestanden aldaar geeft, bijzon dere aandacht. Naar deze officier mededeelt, lieerschen er in de hoofdstad drie verschillende „Tsjcka's", die naar eigen goeddunken han delen en iederen nacht arrestaties verrich ten en gevangenen fusilccrcn. Zoowel de staatspresident als eenige minder geziene ministers worden voort durend door de roode milititie bewaakt, om hun vlucht te verhinderen. Deze voorstelling van zaken wordt beves tigd door de in de roode pers gepubliceerde decreten van de linksche regeering, waarin opnieuw er op gewezen wordt, dat op eigen gezag geen huiszoekingen cn arrestaties moer door leden van de militie mogen wor den verricht Steeds weer hoort men van geloofwaar dige zijde, dat in Madrid tal van Russische en Duitsche communisten het eigenlijke heft in handen hebben. In dit verband wordt ook de naam van Neumann ge noemd. Radio Sevilla deelde gister avond mede, dat Azana, de president der Spaansche re publiek, uit Madrid naar Valencia zou zijn vertrok ken. Munitiedepot geëxploideerd Do zender van La Coruna verspreidde het bericht, dat een munitiedepot, dat door dc roode militie in een voorstad van Madrid in een arena voor stierengevechten was aangelegd, in de lucht is gevlogen. Bij het transporteeren van eenige kisten munitie zou een dezer kisten door onvoor zichtigheid tot explosie zijn gekomen, waar door de geheele voorraad aan springstoffen en munitie in de lucht is gevlogen. Volgens uit Burgos afkomstige berichten zijn de twee sterkste luchtbasissen van de volksfrontregeering, Getafe en Cuatro Vien tos, thans machteloos tengevolge van het dezer dagen doftr de nationalistische vlies, gers uitgevoerde bombardement. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de vloot •an de volksfront-regeoring in de haven an Malaga gebombardeerd is door twee vliegtuigen van de nationalisten, die Gibral tar in de richting van Malaga zijn gepas seerd. De volksfront-kruiser „Miguel de Cervan tes" loste verscheiden salvo's op de stad Ceuta in Marokko, na tevoren de Spaan sche kust ten Westen van Gibraltar te heb ben gobombardeerd. Marokko is rustig! Havas meldt uit Tanger, dat het gevaar voor complicaties, dat sedert het uitbreken van den burgeroorlog ook Tanger bedreigde, thans eenigazins is geweken. Spaansch Marokko speelt thans niet meer zoo'n groote rol in den burgerkrijg, aange zien het hoofdkwartier van generaal Fran co, zooals bekend, is overgeplaatst naar het Iberisch schiereiland cn Marokko nog slechts dient als reservoir van manschap pen. Volgens geloofwaardige berichten be draagt het aantal manschappen, dat naar Spanje is vertrokken 12.0C0, terwijl in Marokko nog 37.000 man zijn. Niettegenstaande de geruchfpn over muiterij schijnt alles kalm te zijn in het protectoraatgebicd. HET SCHAAKTOURNOOI TE NOTTINGHAM Botwinnik en Capablanca leiden Beschouwing over de dertiende ronde Overzicht van Toledo met het gedeeltelijk in brand staande Alcazar, waarin natio nalistische troepen en inwoners der stad, zich nog steeds weten te andhaven tegen de roode overmacht. Onlzettingslrocpen zijn de stad reeds genaderd. De autoriteiten oefenen een strenge controle uit op de reizigers, die de grens passccren. Zooals bekend is, weigerde de Italiaan- sche consul te Tanger, die voorzittei is van de internationale controle-commissie, een paspoort aan inlanders. Dezen hebben zich tlians een visum van den Mendoeb, den ver tegenwoordiger van den Sultan te Tanger, verschaft, dat blijkbaar door de nationalis ten wordt erkend, aangezien sedert drie da gen geen inboorlingen meer zijn geweigerd aan de grens. Vooral dc handel in benzine tusschen de internationale nederzetting en Spaansch Marokko is zeer levendig. Zaterdag alleen reeds is 20.000 liter ben zine over de grens gevoerd. Betaald wordt alleen met bons cn de generale staf van de nationalisten is thans ongeveer twee mil- lioen peseta schuldig aan de petroleum- maatschappij te Tanger. Een Spaansch „sovjet"-schip De „Paris Soir" bericht, dat het Spaan sche schip „Cristobal Colon", dat op de reede van Saint Nazaire ligt, sedert veertien dagen blijkbaar niet meer wordt gecom mandeerd door de gebruikelijke autoriteiten doch door een raad uit de bemanning, be staande uit drie matrozen, drie stewards en drie andere leden van de bemanning. De bemanning zou een deel van de pas sagiers, welke bestaat uit rijke Zuid-Ame rikaansche planters, onders bewaking hou- 'en, uit vrees, dat zij de nationalisten in Spanje zouden helpen. De Journalist De Molinedo, die wist te ontvluchten, verklaarde, dat hij niet de eenige passagier was, die met geweld aan boord werd gehouden. Belgisch vliegtuig naar Spanje? De Belgische „Le Soir" meldt, dat gister middag uit Brussel een vliegtuig, voorzien van een 420 P.K.-motor en bestuurd door Autricque, vertrokken is in de richting van Frankrijk, zonder daartoe vergunning te hebben en zonder van de noodige papieren te zijn voorzien. Het gaat hier om een oud militair Bel gisch vliegtuig, dat voor oudroest ver kocht is. Dc non-interventie-actle Dc Fransche regeering heeft bij de ver schillende regeeringen, die nog niet op het voorstel inzake een non-interventie accoord hebben geantwoord, opnieuw slappen on dernomen, teneinde te bereiken, dat de voorgestelde beperkende maatregelen spoe dig algemeen gemaakt worden. De Fransche regeering heeft verder voor gesteld, een permanente commissie in te stellen, b.v. met zetel te Londen, bestaande uit de vertegenwoordigers van de landen, die tot het accoord toetreden, teneinde een nauw contact mogelijk te maken tusschen de landen, die het embargo toepassen. De besprekingen tot humaniseering van den burgeroorlog in Spanje tusschen dc Ipden van het diplomatieke corps te Madrid, die zich op het oogenblik te Hcndaye be vinden, duren voort. De Britsche ambassadeur heeft instruc ties ontvangen, om met zijn collega's mid delen te beramen, om op snelle wijze uit voering te geven aan de maatregelen, die beoogd worden, om de wreedheid van den oorlog te verzachten. Dc andere ambassadeurs staan met hun regeeringen in verbinding. ONRUSTIG CHINA Een incident in Tsjengtoe Grensgevechten in Mandsjoekwo In de Chinecsche stad Tsjengtoe zijn en kele Japansche reizigers spoorloos verdwe nen. Vermoedelijk werden zij net slacht offer van Chincezen, die door het uitlokken van incidenten de Japansche politiek der Chineescho regeering wenschen te verscher- pen. Japan heeft te Shanghai een krachtig protest ingediend, waarop het Chineescho ministerie van buitcnlandsche zaken heeft besloten een commissie van onderzoek naar Tsjengtoe te zenden. In deze stad moet ech ter, hoewel de staat van beleg werd afge kondigd, een toestand van volslagen anar chie heerschen. In diplomatieke kringen wordt betreurd, dat het incident juist plaats vond aan don vooravond van de onderhandelingen tot re geling van de Chineescli-Japansche betrek kingen. Verder heeft men gegronde redenen om aan te nemen, dat de anti-Japansche agita tie te Tsjengtoe is aangemoedigd door Nan king, aangezien de Chineesche regeering weigerde een Japansch consulaat te doen openen in de stad, hierbij vergetend, dat Is: jaar geleden hier een Japansch consulaat word geopend, dat tijdelijk werd gesloten bij het Mandsjoerijsch conflict van 131. Een Russisch-Japansche botsing ITet hoofdkwartier van het Kwantoeng leger deelt mede, dat nabij Woe Ta Kou aan de Oostgrens van Mandsjoekwo een Japansche grenspatrouille slaags is geraakt met een sovjet-Russische ruiterpatrouillo. 20 man sterk, welke de grens was gepas seerd. De roode ruiters openden het vuur op, de Japanners, die dit beantwoordden en de Russen dwongen terug te trekken met ach terlating van een doode. De Russen ontvingen later versterking van 70 man met twee mitrailleurs en heb ben een stelling betrokken aan den Russi sch en oever van de Poltaso-rivier, van waar uit zij de Japanners bedreigen. De Japan sche grenswacht is op haar hoede. Het ministerie van buitcnlandsche zaken in Mandsjoekwo heeft bij den sovjet-Rus- sischen consul-generaal te Harbin geprotes teerd tegen de grensschending door man schappen van het roode leger. Japansch-Duitsche beeldtelefoon In verhand met het succes van den tele- fotodienst tusschen Berlijn en Tokio tijdens de Olympische spelen te Berlijn, heeft de Duitsche regeering voorgesteld, een gercgel- den beeld-telegrafischen dienst te openen tusschen Berlijn en Tokio. De Japansche regeering heeft hierin toe gestemd op voorwaarde, dat te Tokio appa raten van Japansch fabrikaat worden ge bruikt. De eerste proof is gisterochtend te 2 uur Janansche tiid genomen. Een door Hitier geschreven boodschap aan het Japansche volk is overgeseind, waarin hij verklaarde ■zich te verheugen over de .Jaoansch-Duitsche vriendschap. Het telegram is duidelijker overgekomen, dan de foto tijdens de Olympische spelen. Wordt Palestijnsche immigratie gestaakt Te Jeruzalem heeft een bijeenkomst plaats gehad van de hooge Arabische raad, teneinde te beraadsdlagen over de bemiddelingsvoor stellen, welke Nouri Said F as ja, mi- BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT" te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concurreerend. «- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. nister van buitenlandsche zaken van Irak, heeft te berde gebracht. Nouri Said Pasja, die momenteel in Egypte vertoeft, zal vandaag naar Jerusalem terugkeeren om met do Palestijnsche regee ring verder te onderhandelen over de voor- loopige opschorting van immigratie der Jo den. in afwachting van de komst der ko ninklijke Britsche commissie en de amnestie voor de gevangenen van de jongste onlusten. De mogelijkheid bestaat dus, dat einde de zer week de staking van de Arabieren tot oen einde zal komen. Naar de „Daily Telegraph" uit Jeruzalem verneemt, hebben de Arabische leiders een proclamatie uitgevaardigd, waarin stopzet ting van de campagne van geweld cn ver nieling wordt geëischt. Men venvacht, dat de Arabische stakers Zondag het werk zul len hervatten. Geen anti-semitisme in Griekenland Aan de Grieksche pers zijn strenge orders gegeven, waarbij de publicatie van anti- Joodsche artikelen verboden wordt. Minis ter-president M e t a x a s heeft tegenover den leider der Grieksche joden verklaard, dat de regeering den Joden niet alleen goed gunstig gezind is, doch ook alles zou doen om de bestaande goede betrekkingen tc handhaven. Dc Joodsche gemeente te Saloniki, die ongeveer 60.000 personen telt, is door de verklaring van den premier zeer opgelucht. Zeelieden-conflict in Noorwegen In de Noorsche zeevaart is een arbeids conflict uitgebroken, tengevolge waarvan 'n aantal walvischvaarders wordt geboycot. Naar uit Londen wordt gemeld zal over eenkomstig de beslissing van de internatio nale federatie van transportarbeiders geen enkele Britsche zeeman naar Noorwegen worden gebracht, om dienst te nemen op de geboycotte walvischvaarders. Een vertegenwoordiger van den Noor- schen zeeliedenbond te Newcastle verklaar de dat de bemanningen van schepon, welke dergelijke zeelieden zouden vervoeren, op dracht zullen krijgen het werk te staken. De heer H. J. J. Slavekoorde schrijft ons uit Nottingham cLd. 26 Augustus: De verwachtingen, welke men^ op goede gronden mocht koesteren voor Euwe's kan sen op de eerste plaats of op een deeling daarvan met 1 of meer anderen, gingen yan- i daag te niet. En dat nog wel op een wijze, die zeer teleurstellend was. Op zichzelf is het niet erg, dat Lasker van Eu we wint. Maar wat in de 13e ronde gebeurde was iets heel anders. Euwe had zich Slavisch verde digd en Lasker stuurde zeer duidelijk op rc.-.isc aan. Euwe had echter een klein voordeel, hetwelk hem noopte om door te spelen. In een zeer eenvoudige positie maak te onze landgenoot toen een blunder, welke een stuk tegen een pion kostte. Deze fout is werkelijk onverklaarbaar. Een matig tweede klasse-speler zelfe zou deze bctise niet be gaan hebben. Euwe speelde nog 10 zetten door. doch gaf toen maar op. Bot winnik behaalde wederom een fraaie overwinning, ditmaal op Vidmar. Deze speelde eenigszins zorgeloos en liet den Rus toe zijn stukken agressief te groepeeren. Toen het gevaar zeer nabij was, bleek het te laat om nog de noodige verdedigingsmaat regelen te nemen en met een paardoffer be sliste Botwinnik de partij snel te zijnen gunste. Wat langer had Capablanca werk. In de eerste zitting kon men nauwelijks zeggen, dat Alexander in de minderheid was. Deze bleek echter e9n slechten zet afgegeven te hebben en het gevolg bleef niet uit. Capa won de vijandelijke dame tegen toren en looper en won snel. Aljechin schilde zijn derde appeltje met Bogoljuboff in dit jaar. Eerst Bad Nauheim, toen Dresden en nu Nottingham. En voor de derde maal won Aljechin. Het c.ag er aanvankelijk niet naar uit. Integen deel. Boggie won bij goed spel een pion en had de beste kansen. Toen Aljechin echter scherp gt> aanval ging spelen, raakte zijn tegenstander de kluts kwijt en deed den eenen slechten zet na den anderen. Door een fraai pionoffer kon Aljechin toen de be slissing afdwingen. F1 o h r en Fine maakten spoedig remise. Beide traden voorzichtig op en namen geen risico. Hoewel Fine mogelijk iets beter stond, nam hij reeds zeer spoedig, terwijl nog haast alle stukken op het bord stonden, met remise genoegen. Thomas werd door R e s c h ew s k v hard aangepakt. De Engelschman speelde Spaansch en de Amerikaan koos de variant, waarbij zwart den pion op ei met het paard van f 6 slaat. Zeer spoedig kwam Thomas in de minderheid. Eerst verloor hij de dame tegen toren -f looper, en daarna nog de kwaliteit. Toen staakte hij zeer terecht den strijd. T y 1 o r en Winter tenslotteWel, hier speelden weer eens 2 Engelschen tegen elkaar en dus was het slotremise. Een tournooi met iouter Engelscheen moet wel curieus verloopen als alle partijen in een gelijk spel eindigen! Ik moet toch eens onder zoekon hoe Winter eigenlijk kampioen van Engeland geworden is! Te oordeelen naar de huidige gang van zaken is het vrijwel zeker, dat Botwinnik eersto wordt; tweede vermoedelijk Capa blanca; derde Euwe, mogelijk te zamen met Reschewsky en Fine of Aljechin. Hier volgt Euwe's verliespartij. Wit: Lasker. Zwart: Euwe. 1. di d5, 2. c4 c6. 3. Pf3 Pf6, 4. e3 Lf5, 5. Ld3 e6. 6 cXd5 LXd3, 7. DXd3 eXd5. 8. Pc3 Ld6, 9. o0 0-0. 10. Tfel Pbd7. 11. e4 dXe4. 12. PXf4 PXe4. 13. DXe4 Tfe8, 14. DXe8 DXeS, 15. TXeS, TXe8. 16. Kfl Pb6. 17. Ld2 f6, 18. Tel TXel. 19. PXel Kf7, 20. Ke2 Ke6, 21. h3 Pc4, 22. Lel Lc7, 23. Kd3 La5?? 24. b4! LXb4, 25. Pc2 Ld2. 26. LXd2. De rest is niet van bilang. Zwart kon op den 24en zet gerust opgeven. De stand De resultaten van de gisteren uitgespeelde hangpartijen waren: Alexander wint van Flohr. Fine remise met. Alexander. De partij CapablancaVidmar, uit een der vorige ronden, die gisteren plaats vond, werd door Capablanca gewonnen. De stand na de 13e ronde van het tournooi luidt dus nu: Botwinnik en Capablanca ieder 9 punten. Reshevsky 8V2 uit 13; Euwe cn Fine, ieder 8 punten; Aljechin 8 punten uit 13 partijen; Flohr 7 punten; Lasker 6V2 punt; Vidmar 51/2 punt; Bogoljubof en Tartakower ieder 5 punten; Tylor 4 punten; Alexander 3 pun ten; Thomas Z'/2 punt; Winter 2 punten. GEMENGD NIEUWS De malversaties te Vlissingen Onderzoek thans beëindigd Het zeer omvangrijke onderzoek in de geruchtmakende aangelegenheid van de malversaties bij het plaatselijk crisis-comité cn maatschappelijk hulpbetoon te Vlis singen is thans door de politie beëin digd. die haar bevindingen aan de justitie heeft medegedeeld. Ook Dra. de Kloet, de rijksaccountant die door de justitie als deskundige was aangewezen en die circa drie weken op het bureau van politie hiertoe is werkzaam ge weest, is met zijn onderzoek gereed geko men en heeft zijn rapport bij de justitie ingediend. Naar wij vernemen zijn bij dit onder zoek nog enkele nieuwe feiten aan het licht gekomen. De politie heeft nog steeds verschillende zaken van kleinere beteekenis in onderzoek, die betrekking hebben op Maatschappelijk Hulpbetoon. Het gaat hier om menschen die gesteund werden, doch tevens andere inkomsten hadden, welke zij verzwegen, zoodat zij meer steun genoten, dan waarop zij recht hadden. Tegen hen is en wordt proces-verbaal op gemaakt. REFREINZANGER GEARRESTEERD Dreef een zwendelbank De bekende refreinzanger J. M., wonende tc Hilversum, is door dc politie geares- teerd wegens oplichting. M. had in samen werking met een reeds eerder gearresteerd persoon, een te Amersfoort wonende Italiaan, een zwendelbank te Amsterdam en Amersfoort gedreven onder den naam „Ne- dcrlandsche Crediet- en Geldverschaffings- bank". Eenige personen haddon bedragen ge stort in dc verwachting een flinke som gelds te kunnen leenen. Een gedupeerde te Diemen deed het eerst aangifte, waarna de politie in samenwerking met do Amster- damsche, een onderzoek instelde. Dit heeft tenslotte geleid tot de arrestatie van M. De zanger is door den officier van justitie te Amsterdam verhoord, waarna hij in arrest is gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2