JUrtttmt ^eihsdjr (üourattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOLLANDER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. niet Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkriiphaat Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5867 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang aïbrrtrnticprijjOT: Van I tot 5 regels I.17'/i Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer045 Voor "het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend f 0.10 Versterking van de Indische weermacht Uitbreiding van marine en luchtvloot Aanschaffing van klein materiaal Geen aanbouw van een nieuwen kruiser Het lang verwachte wetsontwerp tot wijziging en verhooging van liet dertiende hoofdstuk der Rijks- begrooting voor 1936 is heden ingediend. Bij deze gelegenheid geeft minis ter Colijn tevens gevolg aan zijn toezegging om nog voor het einde van dit zittingsjaar mededeeling te doen van de voornemens der regee ring met betrekking tot de Indi sche defensie. De Regeering deelt mede, dat zij voor het oogenblik wenscht te be sluiten tot aanbouw van 2 jagers en 4 onderzeebooten (boven de reeds in aanbouw zijnde K 19 en K 20). Voorts is gedacht aan" geleidelijke aanschaffing van groote gevechts vliegtuigen (bommenwerpers). Voor de Indische luchtmacht voorloopig tot een aantal van 3 maal 13 is 39. Verder ligt het in het voornemen om boven de reeds bestelde 6 Dorniers, dit jaar nog 12 zeeverkenners te bestellen en de, voorbereidingen te treffen voor de bestelling in 1937 van een verdere groep van 18 dergelijke verken ners, waarvan een deel hier te lan de gebouwd zal kunnen worden. Op stapel zetten van een nieuwen kruiser behoeft op dit oogenblik niet overwogen te worden. In de toelichting op dit wetsontwerp zegt Minister Colijn dat het vooral van de ont wikkeling van den financieelen toestand in de naaste toekomst zal afhangen, in hoe verre op den duur in de exploitatie eener vloot en luchtmacht van een bepaalde sa menstelling zal kunnen worden voorzien. Uiteraard zal daarbij mede van invloed zijn, in hoeverre men er in zal kunnen sla gen de exploitatiekosten door het treffen van maatregelen op het stuk der personeels voorziening in gunstigen zin te beïnvloeden. Het nemen van een beslissing dienaan gaande is thans nog niet noodig, omdat, hoe die beslissing ook uitvalt, in de naaste toe komst op het stuk der kruisers toch geen bijzondere maatregelen behoeven te worden genomen, daar de Java en Sumatra eerst in 1925/26 in dienst zijn gesteld en de De Ruy- ter pas in dezen nazomer aan de vloot zal Worden toegevoegd. Op stapel zetten van een nieuwen kruiser behoeft op dit oogenblik derhalve niet te Worden overwogen. Nieuwe jagers en onderzeebooten De regeering acht het daarom doelmatig He in het licht der tegenwoordige interna tionale verhoudingen, urgente versterking der Indische maritieme defensie allereerst .te doen plaats hebben door voort te gaan met den aanbouw van het kleine materieel, dat er in ieder geval zal moeten' zijn. Dit kleine materieel betreft 12 jagers en 18 onderzeebooten. Indien men dit kleine materieel eind 1940 op sterkte wil hebben, moeten er voor dien tijd 4 nieuwe jagers en 9 onderzeebooten Waarvan de K 19 en 20 reeds op stapel staan voltooid zijn. Intusschen verdient het, vooral met het oog op de personeelsvoorziening, geen aanbeveling om het totaal der ont brekende vaartuigen dadelijk en dus met eenige overhaasting op stapel te zetten. Het is in verband met deze overwegingen dat de regeering voor het oogenblik niet verder wenscht te gaan dan te besluiten tot aanbouw van 2 jagers en 4 onderzeeboo ten (boven de reeds in aanbouw zijnde K 19 Aanschaffing van bommenwerpers De toestand van de luchtmacht is in menig opzicht ongunstiger dan die van de scheepsmacht. In den loop van de eerstkomende vier jaren is nagenoeg algeheele vernieuwing van het lucht- materieel der zeemacht noodzakelijk, terwijl dat van de landmacht uitbrei ding behoeft. In de uitwerking n de defensiegrond slagen was op 72 gio Tf zeeverkenners (te vens bombardementsvliegtuigen) gerekend. Aan de aanschaffing \an een omvang rijke luchtvloot kan echter thans niet ge dacht worden, zoolang er groot bovenwater- matérieel in dienst gehouden wordt, terwijl ook de opleiding daarvoor in korten tijd te booge eischen zou stellen. Echter kunnen de bommenwerpers yoor de landmacht in Ned.-Indië ook niet ten eenenmale achterwege worden gelaten, wijl ze ook voor de maritieme defensie en meer in het bijzonder voor de verdediging v belangrijke, afgelegen objecten onmisbaar zijn te achten. In verband daarmede is ge dacht aan de geleidelijke aanschaffing van groote gevechtsvliegtuigen (bommenwer pers) voor de Indische landmacht, voorloo pig tot een aantal van 3 X 13 39. Terwijl in 1930 nog aan 72 groote zeever kenners gedacht werd en er, uitgaande van dit aantal, voor einde 1940 niet minder dan 54 vernieuwd moeten worden, vermeent 1c regeering, in verband met de aanschaffing van bovenbedoelde gevechtsvliegtuigen voor de, landmacht, met een kleine: aantal vermoedelijk een 60-tal groote zeever kenners te kunnen volstaan. Daarvoor is onlangs gebruik makende van een principe- post van 10.000 op de Indische begrooting, een bestelling van 6 Dorniers geplaatst Het ligt in het voornemen om boven dat aantal dit jaar nog 12 zeeverkenners te be stellen en de voorbereidingen te treffen voor de bestelling in 1937 van een verdere groep van 18 dgl. verkenners waarvan een deel hier te lande gebouwd zal kunnen worden Gevechtsvliegtuigen voor de landmacht Ter voorziening in de behoefte aan groote gevechtsvliegtuigen voor de landmacht laat de Indische begrooting voor 1936 slechts ruimte voor de aanschaffing van 7 Gleni Martin-bommenwerpers. Toen de Indische regeering evenwel, in verband met de ont wikkeling der internationale omstandig heden, verzocht om een bestelling var dezer vliegtuigen te plaatsen, heeft de nister daaraan gevolg gegeven, ook wijl daardoor de prijs, per vliegtuig niet onbe langrijk daalde. Voor 6 dezer vliegtuigen zullen der halve nog de noodige gelden bij supple- toire begrooting zijn aan te vragen. Evenals voor de hooger bedoelde 6 Dor- Boven hetgeen reeds door den begroo- tingswetgever werd beschikbaar gesteld voor den aanbouw van de K 19 en 20 en voor de aanschaffing van 7 Glenn Martin vliegtuigen, zullen de gelden voor de uit voering van het bovenuiteengezet bouwplan behoudens een bedrag van 4.000.000 voor vliegtuigbouw, dat suppletoir zal worden aangevraagd op den dienst 1936, achtereen volgens worden gebracht ten laste van de dienstjaren 1937 tot en met 1940. De financiering der uitgaven Voor de financiering van deze uitgaven is de regeering te rade geworden, dat het aanbeveling verdient, gezien den budgetai- ren toestand zoowel van Ned.-Indië als van Nederland, die uitgaven te brengen ten laste van den buitengewonen dienst der In dische begrooting met vergoeding van rente en aflossing althans zoolang de finan- cieele toestand van Ned.-Indië dit noodig maakt ten laste van de rijksbeizrooting. WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad met 8.6 millioen toegenomen Hoogere dekkingspercentages De weekstaat van de Nederlandsche Bank trekt ditmaal wederom de aan dacht door een niet onbelangrijke toe neming van den goudvoorraad (munt en muntraateriaal) nl. met f 8.6 mil lioen tot f 694.3 millioen. Dit goud is vermoedelijk uit Parijs afkomstig. De goudvoorraad, die de Bank in het bui tenland aanhoudt, is thans verminderd van f 35.4 tot f 26.4 millioen, dus met rond f 9 millioen. Voor het overige zijn de mutaties niet vermeldenswaard. De weekstaat biedt het onveranderd gunstige beeld van de laatste maanden. Het is opvallend hoe de zwakke stemming van den Franschen franc den gulden geheel voorbijgaat. De biliettencirculatie is met f 6 millioen tot f 750 millioen gestegen. De totaal direct opeischbare verplichtin gen bedragen f 860.9 millioen tegen f 854.7 millioen vorige week. De dekking door goud bedraagt 78.08 pet. (was 77.62) en de dekking door goud en zilver tezamen 80.73 (80.29). De voornaamste cijfers van de verkorte baians luiden als volgt: Binnenl. wissels 24.117.910 (25.441.7961; papier op het buitenland 2.192.000 (2.192.000); beleeningen 120.966.079 (122.231.531); munt, goud 124.603.480 (124.603.210); muntmate- riaal. goud 546.902.284 (538.346,322)munt, zilver enz. 22.804.724 (22.779.827); muntmate- riaal. zilver totaal munt en munt- materiaal 694.310.488 (685.728:359); bankbil jetten in omloop 750.070.410 (744.386.980) bankassignatiën in omloop 10.560 (22.926); rek. cour. saldo's 110.898.035 (110.366.284); metaaldekking bankbiljetten 92.56 pet. 92.10 pet De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn van 17 Augustus. rotterdam lloyd rapide De firma Ruys Co, hoofdagente vao de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het d.d. 26 dezer to Marseille verwacht Wordende m.s. Indrapoera, 27 Aug.' a.s. om 6.16 uur te Roosendaal, 7.12 uur te Rot ter de ra D.P., en 7.38 uur te Den Haag H.S.M, zal arriveeren, VIER NEDERLANDERS UIT DUITSCHLAND GEZET Represaille-maatregel van dé Duitsche Regeering Onze Regeering week niet voor dreigement Vier Nederlanders te Berlijn hebben gister plotseling van de Duitsche Re geering aanzegging gekregen, dat ztf binnen tien dagen het Duitsche Rük zullen moeten verlaten. Als reden werd opgegeven, dat dit een repre saillemaatregel was wegens de uitzet ting van vier Duitschers uit Neder land. De namen der vier door dezen maatregel getroffen Nederlanders zijn: A. Hes, tandarts, W. de Heer, accoun tant, P. E. Peters, kunsthandelaar en E. F. L. van Lith, Harrebomee, redac- teu. vertaler van het Ned. Persbureau te Berlijn, allen woonachtig te Ber lijn. Naar aanleiding van dit bericht, deelt de Regeeringspersdienst het volgende mede: In den loop der laatste jar er. hebben de Nederlandsche autoriteiten zich meermalen genoopt gezien, hier - te lande gevestigde Duitschers uit te wijzen, daar zij bleken te hebben gehandeld in strijd met de regelen die de regeernig had gesteld ten aanzien van de organisatie van vreemdelingen hier te lande in verband met het te hunnen aanzien geldend verbod van politieke actie. Kortelings moesten op dezen grond weder vier Duitschers, werkzaam bij de steenkolen mijnen in Limburg, uit het land worden ver wijderd. Voordat aan. het besluit tot uitwij zing gevolg was gegeven, werden door het Duitsche gezantschap bij het Ministerie v&n Buitenlandsche Zaken stappen ondernomen, strekkende om de uitzetting te doen op schorten en een nader onderzoek terzake te doen 'instellen. Er zouden wellicht termen zijn ge weest om aan dit verzoek tot een na der onderzoek te voldoen, ware het niet, dat van Duitsche zijde de bedrei ging werd geuit, dat, werd niet aan het verzoek voldaan, vier willekeurige Nederlanders uit Duitschland zouden worden uitgewezen. De ambtenaar van het Ministerie van E'ii- tenlandsche Zaken hij wien de démarche werd gedaan, had nog, alvorens de Regeering met den Duitschen stap in kennis te stellen, er met nadruk op gewezen, dat de bedrei ging wel haast onmogelijkzou maken, het Duitsche verzoek iii overweging te nemen. De Nederlandsche Regeering harer zijds was niet bereid, onder bedrei ging verdere besprekingen te voeren, en de uitzetting van Duitschers nit Nederland heeft hierna conform het besluit plaats gevonden. De uitwijzing van Nederlanders te Berlijn is dus als een represaille op te vatten, als hoedanig zij ook door de Duitsche regeering ter kennis van de betrokken Nederlanders is gebracht. Aan Hr. Ms. gezant is opgedragen te Berlijn tegen de voorgenomen uitzetting, als zijnde in strijd met de bestaande verdragen, te prote steeren en op intrekking ervan aan te drin gen. wielrijdster aangereden Op de nieuwe verkeersweg V i a n e n Waardenburg had een ernstig ongeluk plaats. Toen de heer P. Matton uit Hage- stein met zijn echtgenoote' het kruispunt van de Biezenweg en de verkeersweg nader de, kwam van de verkeersweg een luxe auto. De vrouw dacht den weg nog tijdig te kunnen oversteken, doch zij werd door de auto gegrepen. Zij werd in zorgwekkenden toestand opgenomen en naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. branden Te Aalsmeer zijn de huizen van M. en v. d. J. tot de gror.Q toe afgebrand. Niets kon worden gered. Een en ander was ge deeltelijk verzekerd. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. dixrtils EW. (J^£stotU)Utnrits HOTEL-PENSION rustige gedeelte noord-boulevard Volledig pension vanal 5.— NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon 60 Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMiLIEHOTEL - direct aan Zee Telefoon 27 B1LLMKE PRIJZEN Hotel-Café-Rest. „SEINPOST" 't gehéele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEE1.EN f.Adr.1 Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E LL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek KatwIJkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Den Haag 6topt bij den Ingang De rijksweg door het Westland Opening a.s. Zaterdag Zaterdagmiddag om twee uur heeft de of ficieels opening plaats van den nieuwen Rijksweg 20 A, dwars ooor het Westland. Deze wfeg loopt vanaf Honselersdijk naar den Maasdijk door het hart van het West- land, en is een ideale snel verkeersweg, waarvan ook westelijk Den Haag gebruik zal maken voor de verbinding met Rotter dam. Voor den afvoer van groenten van de WestlandSche veilingen, is deze weg van veel beteekenis. In verband met de opening van dezen weg, wordt een druiven tocht gehouden door het Westl£nd, met als eindpunt Naaldwijk. Reisgezelschap ziek geworden Verschijnselen van vergiftiging Een gezelschap van de Ned. Reisvereen. heeft vorige week te Honnef bij Keulen een onaangenaam avontuur beleefd. Plotseling werd een van de reisgenooten ernstig onge steld en moest in het ziekenhuis ter verple ging worden opgenomen. Den volgenden morgen vertoonde vrijwel het geheele gezel schap dezelfde verschijnselen, nl. buikpijn, diarrhee en koorts. Nog negen patiënten moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht, terwijl de anderen verboden werd te vertrekken. Het verdere onderzoek wees gelukkig uit, dat men hier niet met een ernstig verschijn sel te doen had, zoodat na een paar dagen de deelnemers, die zich goed gevoelen, de reis voortzetten. De patiënten, die in het zie kenhuis verblijven, maken het thans heel goed. Zij zullen spoedig naar Nederland 'i ne n vertrekken. De oorzaak van deze vergiftigingsver schijnselen kon nog niet worden vastge steld. Arrestant ontvlucht Het luikje werd geopend In verband met een zedendelict was in het politiebureau te Maassluis de in woner dier gemeente, P. van D. ingesloten. De cel is gelegen in de agentenwacht, doch terwijl de agent die wacht had, zich even verwijderde, wist de arrestant het luik je van de celdeur te openen, waarna hij de grendels wegschoof en de vlucht nam. De agent zette een achtervolging in, doch toen van D. een onbeheerd rijwiel zag, nam hij dit te baat en wist te ontkomen. Dadelijk hebben recherche en agenten pogingen aangewend om den man weer te arresteeren. tot nu toe echter zonder succes. HET VLIEGONGELUK TE HILVERSUM Begrafenis van de slachtoffers Groote belangstelling Onder zeer groote belangstelling is gister middag op de begraafplaats Nieuw Éik en Duinen te 's-G r a v e n h a g e het stoffelijk overschot van den reserve sergeant-vlieger J P. J. Lemstra, die Vrijdagmiddag hij het vliegtuigongeval in de omgeving van Hil versum om het leven kwam, ter aarde ne stel d. Onder hen, die op de begraafplaats van hun belangstelling getuigden, bevonden zich: Kolonel H. I). S. Hasselman, vertegeu- woórdiger van den minister van Defensie a.i.; de officier-vlieger A. W. C. den Ouden en de 'sergeant-vliegtuigmaker J. H. Lok man, beiden namens den marineluchtvaart- dienst; de heer E. Smits, namens de directie der Fokkerfabrieken; collega's van de lurht- vaartafdeeling Soest er berg en studiegenoo- ten van de Handelshoogeschool te Rotter dam. In den stoet kwam een deputatie van do school van reserve-officieren-vlieger Soes- terberg mede, welke onder leiding van ka- pitei Van der Zanden stond. De baar was gedekt door talrijke kransen, waaronder een van den Marineiuchtvaartdienst en van de School van reserve-officieren. Nadat de organist in de aula treurmuziek ten gehoore had gebracht trad Ds. L. D Poot. Ned. Herv. predikant te Den Haag naar voren, die een gedeelte uit de Schrift voorlas en ëen korte rede uitsprak. Kapitein Van der Zanden heeft ver volgens in opdracht van den inspecteur van de militaire luchtvaart en van den comman dant van de militaire luchtvaartafdeelina Soesterberg eenige woorden van rouwbeklag gesproken. Nog voerden het woord de adjudant-onder- officiervlieger van Beurten en de heer Nagel e, student aan de Handelshooge school te Rotterdam. Hierna speelde de organist het Wilhelmus waarna de kist grafwaarts werd gedragen Aan de groeve heeft de moeder van den overledene enkele woorden van dank gespro ken. in het bijzonder tot de militaire autn- teifen, voor de deelneming na het overlijden van haar zoon. getoond. Ds. Poot bad tenslotte het „Onze Vader", waarna de talrijke aanwezigen bloemen op de kist strooiden. Te Middelharnis Te Middel harnis vond gistermiddag de begrafenis plaats van res.-sergeant-vliegir Kóese,, die eveneens j.l., Vrijdagmiddag bij het vliegongeluk te Hilversum om het lsven is gekomen. Het stoffelijk overschot werd grafwaarts gedragen door collega's van den overledene. Een schat van bloemep dekte de baar, p.m. van de 2e:vliegtuiggrnep van de K.L.M., var de leerlingen der 5e klas H.B.S. en van vrienden en familie'eden. De commandant van de Luchtvaartschool. kolonel P. W. Best. bracht een laatste groet over van het luchtvaart-personeel. Groote verwachtingen waren er van den overlede ne. die steeds rustig en bescheiden zijn weg ging, een stille werker, die het ver gebracht zou hebben. Namens het gemeentebestuur sprak weth. J. V r o e g i n d e w e i, als loco-burgemees ter, wegens vacantie van burgemeester der. Hollander. De geheele gemeente lijdt mea- met de familie Koese, zeide deze spr. en v/ees op de roepstem die weer van dit on geval tot ons uit gaat. De oudste broeder dankte voor de vele be wijzen van belangstelling. De inspecteur der Mil. Luchtvaart was ver tegenwoordigd door de lui'lenanit-adj.-vlieger S. Mante. Verder was er een officieele depu tatie, bestaande uit de kap. vlieger comman dant van de 2e vliegtuigroep, F. Raland, da luit.-vlieger C. J. M. Naas en de res.-sergeant vlieger G. Sonderman. De brandstichtingen bij Zundert Gevaar van „binnen uit"? In Juli werd, zooals gemeld, brand ge sticht in een perceel bosch en heide, toe- behoorend aan het Trappistenklooster te Zundert. Men vermoedde een wraakne ming van de bewoners van Heike en hel klooster werd daarom eenigen tijd streng dag en nacht bewaakt Nauwelijks was de bewaking opgeheven, of éind Juli gingen 2000 takkebossen in de vlammen op. Weer werd de marechausseebewaking in gesteld en sinds dien gebeurde er niets. Go lëidelijk aan werd de bewaking vermin- Onder de svoorbaan te Dordrecht wordt een tunnel qebouwdwelke een verbindinq zal qeven van de oude stad met den Krispijn- schen wed. De werkzaamfrjidcnzidlen ve. moedelijk, jaar. ti;d vergen. Ee-t overzicht va ar. de Dordtsche zijdQ ACCOUNTANTSKANTOOR J. VAN DE GEVEL K. WIJNSTRAAT 12 -■ TEL^; 11212-53856 BELASTINGZAKEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat ut TWEE bladert Ingediend is het wetsontwerp tof wijzi ging en verhooging van de begrooting 1936. waarbij versterking der Indische weermacht wordt voorgesteld. De weekstaat van de Nederlandsche Bank laat nieuwe toename van de goud voorraad zien. Als represaillemaatregel heeft de Duit sche regeering vier Nederlanders uit Duitschland uitgewezen. De Generale Synode der Geref. Kerken Amsterdam. Vanmorgen is te Enschedé de tentoon* stelling ,,'t Volle Profijt" geopend. Overleden is de heer Dr. G. H. Coops, oud-inspecteur van het M.O. en V.H.CX De begrafenis van de slachtoffers vani het vliegongeluk te Hilversum. Bezwaren van de Chr. Bond van Tech* nici inzake de wijziging in de steunregeling Te Nottingham heeft Euwe van Lasker verloren. Van de Spaansche fronten is geen be* langrijk nieuws. De nationalisten beschul* digen Frankrijk van wapenzendingen. De geruchten houden aan omtrent ern* stige hongeronlusten in de Oekraine Rydz Smigly, de Poolsche inspecteur* generaal van het leger, zal zijn reis naar Frankrijk bespoedigen. DE SLEUTEL TOT SUCCES hebt Gijzelf in handen. ONTWIK-" KEL UW PERSOONLIJKHEID, door de P E L M A N-TRAINING. Vraag ons gratis boekje Na 20, PELMAN INSTITUUT Amsterdam (Adv.) OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappt] van S. A. VLES ZONEN (Adv.) derd en j.l. Zaterdag opgeheven. Doch Zondagmiddag stond plotseling weer een groote houtmijt van 2000 takke- bossen in lichter laaie. Men is thans op het vermoeden gekomen dat niet de bewoners van Heike de schul digen zijn, doch een van de kloosterlingen, die „pysomaansche neigingen" moet bezit ten en de kloostereigendommen gebruikt om aan zijn neigingen toe te geven. In deze richting wordt thans het onder zoek voortgezet. Weer een aardschok KOETARADJA, 26 Aug. (Aneta)). He dennacht om pl. m. 04.00 uur werd een korte, doch vrij hevige aardschok gecon stateerd. Vele personen snelden naar buiten, aangezien zij erger vreesden. Amerikaansche Sporen De beste resultaten sinds 1931 Van de verschillende Amerikaansche bedrijven, die hun resultaten publicee- ren, trekken o.a. de berichten over de spoorwegmijen s'erk de aandacht De resultaten zijn aanmerkelijk beier dan verleden jaar. Een twaalftal spoorweg-ondernemingen hebben thans de resultaten gepubliceerd over Juli, waaruit blijkt, dat de winsten aanzienlijk hooger zijn dan in de overeeu- komstige maand van verleden jaar, terwijl de resultaten de beste zijn sinds 1931. Het is duidelijk, dat de wijdvertakte acti viteit in de industrie het spoorwegverkeer s'erk heeft gestimuleerd. De productiecijfers van de voornaamste bedrijven zijn sterk ge stegen en de grootere activiteit weerspiegelt zich vanzelf in het hoogere aantal wagon ladingen. In de maand Juni b.v bedroeg net aantal wagonladingen 2.787.012 tegen h s 2465.735 in dezelfde vier weken van 1935. Plaatst men dan echter hiertegenover de cijfers van het jaar 1929, met niet minder claP 4291.881 wagonladingen, dan «pringt duidelijk in het oog, dat de resulta en nog aanzienlijk moeten verbeteren, om tot heft peil van de jaren voor de economische crisis te geraken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1