Jlteilitre (5<mrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIPOLIN atjonntmentsprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/i CL iet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO- 5866 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang ÜRtoertentiepripen: Van I tot 5 regels 1.171/» Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeeünger» van 1—5 regels230 J| EJke regel meer045 «r Voor liel bevragen aan 'I Bureau V wordl berekend t).10 i PERSOON EN PARTIJ Direct na de indiening hebben we ons voorloopig oordeel gegeven over de Regee- ringsvoorstelleninzake Grondwetsherzie- ning. Tot heden bleek het niet noodzake lijk onze beschouwing te herzien. Toch kan een enkele aanvulling gewenscht zijn. Een fel-omstreden punt in het regeerings- Voorstel is, om de volksvertegenwoordiging zelf het recht te geven een revolutionairen collega, die het al te bont maakt, de deur te wijzen. Het zal echter pas mogen geschie den met een gekwalificeerde meerderheid van stemmen: tweederden van de stemmen moeten er voor zijn. Het komt ons voor, dat cteze maatregel wel te verdedigen is. Zelfs met de conse- kwentie, dat zoo'n Kamerlid gedurende de loopende zittingsperiode niet mag terug- keeren. Zoo staat het o.i. echter niet met een tweede consekwentie, welke de Regeering voorstelt te trekken, n.l. deze, dat de zetel van het weggestuurde Kamerlid gedurende de loopende parlementaire pei'iode onbe zet blijft; zoodat dus niet alleen het rebel- sche lid, maar ook zijn eventueele opvol gers op de lijst uitgesloten worden. Dit deel van het voorstel ontmoette in meer dan één blad tegenspraak1 en naar ons dunkt niet ten onrechte. Wij meenen, dat er bedenkingen van principieele en persoon lijke aard rijzen, de laatste als logische con eekwentie van de eerste. Sluit men niet alleen het Kamerlid, dat in overtreding is, uit, maar ook zijn opvolgers op de lijst, dan verklaart men daarmee fei telijk die lijst ongeldig en besluit dus, dat de partij, welke de lijst indiende, eigenlijk geen recht van bestaan heeft. Nu gaan er al meer stemmen op om revo lutionaire groepen, welke het klaarblijkelijk op de ondergang van de Staat toeleggen, eenvoudig te verbieden en niet toe te laten aan de stembus. Dit is een probleem apart; het antwoord is niet gemakkelijk te geven en de omschrijving van gepaste maatrege len nog minder. Hoe het zij, het is inconsekwenï om bij de periodieke verkiezing' een partij een plaats op de candidatenlijst te gunnen en een invloed, evenredig aan het aantal ver worven zetels, en deze toelating later weer in te trekken, omdat een vertegenwoordi ger van die partij zich misdraagt. Men zal aanvoeren, dat die vertegenwoor diger zelf door zijn wangedrag de invloed van zijn partij verkleint of uitschakelt, maar zoo stelt men de kwestie niet zuiver. De volksvertegenwoordiger is alleen door het beginsel aan zijn partij gebonden en zijn misdragingen kunnen dus geen oor zaak zijn om aan de partij te kort te doen. Dit zou ook en nu komen we aan het persoonlijke argument niet billijk zijn tegenover den opvolger op de lijst. Men mag niet bij voorbaat aannemen, dat hij de zelfde strijdmethode wenscht te voeren als zijn partijgenoot. Dat hangt soms geheel van het persoonlijk temperament af. Onze conclusie is dus, dat, waar de partij toegelaten, maar een bepaald vertegenwoor diger geweerd wordt, het niet aangaat ook de andere, opvolgende vertegenwoordiger van deze partij, uit te sluiten. Het regee- ringsvoorstel lijkt ons ten deze inconse- kwent en onbillijk. SCHADELIJKE GEBONDEN HEID Op min of meer triumfantelij ke toon maakt het Dagblad van Noord-Brar bant gewag van wat wij schreven onder 't hoofd „Het loopt vast". Het blad vindt deze beschouwing uit een kring, waarin men „tot nu toe met dr Colijn nog al optimistisch" gestemd was, merkwaardig. Ten onrechte, naar wij meenen. Want wij lijden waarlijk niet aan al te groot optimis me en we hebben in 't verleden evenmin geaarzeld om detailcritiek op regeerings- maatregelen te oefenen. Wat het punt in kwestie betreft: wij kun nen het niet rechtvaardig vinden, dat oliën en spijsvetten opzettelijk duur gemaakt wor den om zoo de bevolking te dwingen mar garine te koopen en dus te weerhouden zelf „kunstboter" te maken volgens het recept, dat indertijd door of althans met goedvin den van den Minister van Sociale Zaken, iverstrekt werd. Dat deze zelfbereiding scha de doet aan de officieele margarineprodu centen en de tusschenhandel, moge te be treuren zijn: het gaat over de vrijheid der burgerij om zich zoo goedkoop mogelijk van de noodige spijsvetten te voorzien. Natuurlijk mag ook de andere zijde van de zaak niet uit het oog verloren worden. Er loopen thans ernstige geruchten over een vetconventie het genoemde blad spreekt er ook over waardoor het voor menige huismoeder onmogelijk zal worden de reuzel te betalen en waardoor het voor deel om zelf margarine te maken, geheel zal vervallen. Ook schijnt een schadever- goodingsregeling als onlangs voor de ba- conproducenten door den Minister is ge troffen óf getolereerd dat is ons nog niet geheel duidelijk in "oorbereiding te zijn. Wij vreezen, dat door deze onnatuurlijke de noodzakelijke spijsvetten voor het minst-draagkrachtig deel der be volking bijna onbetaalbaar zullen worden en dat déze „ordening van het bedrijfsleven" dus de volksgezondheid schaden zal. Dat overigens genoemd dagblad wel be grepen heeft, waarom het eigenlijk gaat, blijkt duidelijk uit de wensch, dat het onze „bedoeling niet was te pleiten voor een wederom volkomen ongebonden bedrijfs leven". Neen, dat was onze bedoeling vol strekt niet We begrijpen heel goed, dat de Overheid in crisistijd regelend mo e t optreden; volmondig geven we toe,' dat het crisisbe- leid vaak aanleiding geeft tot rechtmatige detailcritiek, waarbij men echter hoogst bescheiden dient te zijn, omdat men heel vaak belanghebbende is en maar een kleine sector kan overzien. Dit alles mag echter de critiek niet doen verstommen, want de voortgaande reglemen teering van het bedrijfsleven met gebod op gebod en regel op regel, verstart de verhou dingen ten nadeele van producent en con sument beide, soms ten (onbedoelde) fa veure van enkele groepen en brengt daar door schade toe aan heel het maatschappe lijk verkeer. Het streven moet dus altijd gericht zijn op minder onnatuurlijke gebondenheid. Haring naar Rusland Wederom groote partij verkocht De Reedersvereeniging voor de Neder- landsche haringvisscherij heeft gisteren wederom in 't belang van de gezamen lijke bedrijfsgenooten een tweede groote partij haring aan Rusland verkocht. Deze partij is 30.000 Schotsche tonnen groot, zoodat het totaalkwantum, thans van de teelt 1936 aan Rusland verkocht, 70.000 Schotsche tonnen beloopt. De handelsbesprekingen met Italië Voorloopig opgeschort De handelsbesprekingen met Italië zijn voorloopig opgeschort, om te worden hervat zoodra een daartoe gunstig oogenblik mocht aanbreken. De toestand blijft, dus voorloopig als ze was. Exporteurs, die het er op wagen Nederlandsche of Ned. Ind. goederen naar Italië te leveren, hebben niet de minste zekerheid, wanneer zij betaling zullen be komen, terwijl ze bovendien het volle koers- risico loopen. Versch brood op Koninginnedag Na acht uur overal verkrijgbaar Blijkens een bericht in de Staatscou rant wordt door den Minister van Sociale Zaken op a.s. Koninginnedag ontheffing verleend van de bepalingen in de bak kerijparagraaf van de Arbeidswet, welke de aflevering van het des ochtends ge bakken brood vóór 10 uur in den mor gen verbieden. In alle gemeenten van het land zal men dus yersch brood kun nen krijgen. Met den gewonen bakkersarbeid zal op Koninginnedag inplaats van te 5 uur om 3 uur mogen worden begonnen. In bakkerijen met meer dan 6 gezellen, waarin in den re gel om 3 uur met den z.g.n. vóórarbeid wordt aangevangen, zal het bovendien ver gund zijn met dat werk om één uur 's nachts te beginnen. Ten slotte mag op den Koninginnedag van half acht des morgens uit de bakkerijen het versche brood vervoerd worden en van acht uur af wordt toegestaan het te verkoo- pen of af te leveren. Opheldering gewenscht Ex-N.S.B.-agent naar Indlë gezonden Ongeveer deze opschriften plaatst de roode pers boven een artikel, dc,t aldus aan vangt: Het in Indonesië verschijnende katho lieke blad „De Koerier" maakt melding van een zonderling geval. Kort geleden kon men in de pers lezen, dat bij beschik king van den minister van Koloniën was aangewezen om zich naar Néderlandsch- In&ië te begeven, ir. F. B. Weber, tenèinde aldaar in tijdelijke dienst te worden ge plaatst als tuinbouw-consulent voor de conserveeringsnij verheid. Deze nieuwbenoemde ambtenaar is in- tussc-hen al eens eerder in Indonesië ge weest en daarover heeft „De Koerier" nu een merkwaardig relaas te doen. Hierop volgt dan een passage uit het arti kel van den heer Ph. H. ter Meulen, dat wij reeds aan „De Vrijheid" ontleenden; waarna opgemerkt wordt: „Tot zoover „De Koerier". Het Bat. Nws. BI. heeft deze mede deelingen onderzocht en feitelijk juist be vonden. Men zou echter, alvorens den heer Weber opnieuw uit te zenden, ziih er van overtuigd hebben, dat zijn inzichten in de eischen, die een werkkring in Indonesië stelt, zich hebben gewijzigd. Dit doet het blad' echter vragen: „Was er in Indië nie mand te vinden, die zich in de conservee- rings-nijverheid kon oriënteeren? En moest men dan nu per se te land komen bij een man uit Holland, die tevoren was ontslagen wegens gebrek aan plichtsbetrachting? Zijn ij zoo verlegen om menschen? Wij maken deze vragen van het Bat. Nws. Bid. gaarne tot de onze, doch zouden tevens de aandacht willen vestigen op het feit, dat blijkbaar met de regeerimgsmaatregelen ten opzichte van de N.S.B. nogal de hand wordt gelicht" HET NIEUWE VLIEGVELD „YPENBURG" Plaats voor 60.000 bezoekers Totaal oppervlakte overtreft Waalhaven In koortsachtig tempo wordt de laat ste hand gelegd aan het nieuwe vlieg veld „Ypenburg" in de onmiddellijke na bijheid van de Residentie aan den Rijks weg Den Haag-Ypenburg. De totale op pervlakte van „Ypenburg" bedraagt 68 H.A. en in dit opzicht overtreft deze luchthaven die van de Maasstad. Vlak langs den Rijksweg staat het stations gebouw, dat den vorm heeft van een maan sikkel, die met de holle zijde naar het ter rein is gekeerd. Een keurig terras biedt plaats aan 2500 personen. Links daarvan is een hangar opgetrokken, welke ruimte biedt voor 30 toestellen, rechts is een tri bune aangebracht, welke plaats biedt voor 6000 personen. Buiten het. eigenlijke vlieg veld kunnen bovendien nog 30.000 menschen gemakkelijk plaats nemen, doordat men rondom het veld een S meter breed e dijk heeft aangelegd. Achter dezen dijk kunnen nog 20.000 bezoekers worden geborgen, zoo dat in totaal aan ongeveer 60.000 personen toegang kan worden verleend. Tijdens een bezoek, dat wij aan het vliegveld brachten, bleek ons, dat alles tot in de puntjes wordt afgewerkt. In het eigen lijke stationsgebouw zullen de N.L.S. en de Haagsche Aeroclub worden ondergebracht, zoomede de bureaux der douane en de K. L.M., de A.N.W.B. en een ruim restaurant met keuken, kelders etc. Verder zijn er een starttoren aangebracht, benevens twee radio zend-installaties. Zeventig luidsprekers op afstanden van 150 Meter zullen het publiek dat Zaterdag a.s. de opening komt bijwonen, op de hoogte houden van de prestaties der vliegers. Het feestprogramma is rijk gevari eerd. Om 2 uur des middags, zullen 2 korte openingswoorden worden gesproken door Mr. E. E. Menten' (Voorzitter Fin. Cie) en Z.E. Jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude, Minis ter van Waterstaat Daarna wordt met de demonstraties begonnen, w.o. escadrillevlie- gen, sleepsart van een zweefvliegtuig, hom men-wedstrijd met meelbommen, kunstvlie gen en parachutespringen etc. Ook op Koninginnedag zullen demonstra ties worden gegeven. Kaarten zijn o.m. verkrijgbaar bij de reis- bureaux Lissone-Lindeman. Auto verpletterd Beide inzittenden zwaar gewond Gisteravond is op den weg tusschen V e n 1 o en de Duitsche grensplaats A1- d e k e r k een vrachtwagen van de ex peditiefirma F. M. uit Venlo door onbe kende oorzaak tegen een boom gebotst. De auto werd totaal vernield. De bfer'e inzittenden, Th. P. en G. K., uit Venlo, werden ernstig gewond. Zii zijn naar 't ziekenhuis te Aldekerk overgebracht. OP HET INBREKERSPAD Terwijl de familie op reis was, is te Hee- enveen ingebroken in de woning van den ontvanger der directe belastingen O. de G. De politie, die op onderzoek uit toog, had al spoedig de daders te pakken; het waren twee bengels van 9 jaar. Hun buit, die be stond uit enkele guldens, hadden ze grooten- dels aan snoepgoed verdaan. „AJAX" IN AMSTERDAM TERUGGEKEERD Reis vol avonturen naar de Spaansche havens Een vluchtelingen-invasie Gisteravond is te Amsterdam aangekomen het vrachtschip „Ajax" van de K.N.S.M., dat op 9 Juli j.l. uit de hoofdstedelijke haven was vertrok ken voor een van de gebruikelijke vrachtreizen naar verschillende Spaan sche havens. Het schip heeft een avontuurlijke reis achter den rug en de opvarenden hebben heel wat van de verschrikkingen van den Spaanschen burgerkrijg gezien. Achtereenvolgens arriveerde het schip in de havens van Cartagena, Alicante, Tarra gona en Valencia. In de laat-ste havenplaats werd een hoeveelheid abrikozénpulp inge laden, doch voordat men hiermee gereed was, kwam namens de Spaansche Regee ring het bevel deze lading weer te lossen, aangezien met het oog op den buitengewo nen toestand geen levensmiddelen uitge voerd mochten worden. Den Zondag daaropvolgend hebben eeni- ge opvarenden van de „Ajax" zich onder bescherming van hun Nederlandschen zee mansuniform, aan den wal gewaagd. Den weg van de havenvoorstad Crao de Valen cia naar Valencia zelf legden zij te voet af. Zij kregen den indruk, dat hier slechts kort tevoren wapens waren uitgedeeld aan arbeiders, opgeschoten jongens en zelfs kin deren. die op de meest roekelooze manier ermee rondliepen of in groote auto's ermee rondreden, vaak met bommen in de hand of met geweren en revolvers in den aan- Ook zagen zij verschillende geheel vernielde en uitgebrande kerken van welker beelden men barricaden had op geworpen. De groote kathedraal yan Valencia was geheel vernield. Te Valencia kwam een Nederlandsch ingenieur met zijn echtgenoote aan boord, die na een spannende en afmattende twee- daagsche spoorreis uit het binnenland de kust had weten te bereiken. Hier kreeg de „Ajax" opdracht, naar Barcelona te gaan om vluchtelingen af te halen en naar Mar seille te brengen. Zoodoende kreeg de ,,Ajax" 65 passagiers aan boord, meest Spanjaarden en buiten landers, w.o. twee priesters en drie nonnen, die vermomd het schip hadden weten te bereiken en op waren van de zenuwen. De stuurlieden, de leden van den civlelen dienst en vele matrozen stonden hun ver blijven af aan de vrouwen en kinderen, ter wijl voor de mannen legersteden werden geïmproviseerd. De scheepskoks zagen ge lukkig kans, deze plotselinge invasie van passagiers van de noodige drank en voed sel te voorzien en de toestand zou drage lijk zijn geweest, als den volgenden mor gen niet een mistral was opgestoken,'waar door nagenoeg alle vluchtelingen, die licha melijk en geestelijk toch reeds zoo veel hadden doorgemaakt, zeeziek werden. Ge lukkig bereikte men in den namiddag Mar seille, waar de vluchtelingen, die bijna al- DE TAAK ONZER LUCHTMACHT Deskundige waarschuwing tegen het ondeskundig adres „Het kan moeilijk worden ontkend, dat het manifest van drie onzer beste verkeers vliegers, waarin zij betoogen dat ons land te smal is om het tegen luchtaanvallen te verdedigen, in groote kringen beroering heeft verwekt. Zulks te meer nu de onder teekenaars Van Dijk is oud-officier-vlie ger van den Marineluchtvaartdienst, Vee- nendaal is reserve-officier-vlieger van de Luchtvaartafdeeling en Viruly was dit tot voor kort het publiek wel de suggestie moeten bijbrengen, dat hier geen ondeskun- digen aan het woord zijn", schrijft het Handelsblad en daarom wendde de re dactie zich om inlichtingen tot een der hoogste autoriteiten op luchtvaartgebied in ons land, nl. tot luit.-generaal M. R a a ij - maakers, inspecteur der militaire lucht vaart De generaal was zoo welwillend den re dacteur een uitvoerig onderhoud toe te staan en deze'geeft daarvan een nauwkeu rig verslag. Generaal R a a ij m a a k e r s gaf natuur lijk toe, dat de verdediging tegen luchtaan vallen moeilijk is, vooral bij een veronder stelde luchtraid uit het Oosten, omdat ons land in de richting Oost-West op zijn smalst is; maar het is overdreven als men meent, dat men ons gansch onverwacht kan overvallen. Vooral, omdat het vrijwel on denkbaar is, dat men het alleen op ons land gemunt heeft en de aanvaller dus een groote luchtmacht moet gereed maken. Voorts zal zoo'n aanval niet gericht zijn op open, niet-militaire steden, maar op ver dedigingswerken. De onderteekenaars van het adres „fantaseeren te veel", zei de ge neraal; die vervolgens tot de kern van de zaak kwam: Een van de hoofdobjecten voor de aan vallende luchtmacht is de luchtmacht van 't aangevallen land, omdat met deze d i e te gen maatregel en kunnen worden genomen, welke de aanvaller het meest vreest. Ieder land dat in vorenbedoelde zin aangeval len kan worden, ook Nederland, zal het dus van zijn luchtmacht moeten hebben. Hierbij is het van het grootste gewicht dat dat deze luchtmacht reeds in vredestijd zooveel mogelijk verspreid wordt, omdat het een aanvaller anders al heel gemak kelijk wordt gemaakt haar in één raid en hiervoor zal hij dan zijnerzijds des te meer inzetten te vernietigen. Wij zijn daarom bezig ons luchtwapen over Neder land te verdeelen. Dat kost tijd. Van het grootste belang is voorts dat wij de be schikking hebben over gelijkwaardig ma teriaal en geoefend personeel als de vijand Want als deze door een luchtaanval op ons land tot vernietiging van de militaire doelen overgaat, zullen wij hem in zijn eigen land met gelijke munt moeten kun nen betalen. Wanneer de vijand wéét, dat' we de be schikking hebben over zulk materieel en ook van zins zijn om dat aldus te gebrui ken, zal hij zich wel zeer ernstig beden ken alvorens zich aan het experiment te wagen. Nu is het natuurlijk principieel niet onjuist om te zeggen: wij als klein land kunnen onmogelijk tegen een rijk als b.v. het Duitsche concurreeren met ons militaire apparaat. Zulks wordt echter maar al te vaak vooropgesteld, met het resultaat dat men dan practisch heele- xnaal niets doet. Of zoo goed als niets. Men moet zich dit evenwel anders denken. Wanneer Duitschland, aangenomen al weer dat het een oorlog tegen een andere buurstaat van ons zou willen beginnen, weet dat het onze luchtmacht met weinig of (en) verouderd materiaal kan bestrijden omdat wij practisch niet tegen het moder ne Duitsche wapen zouden zijn opgewas sen, zal het er eerder toe besluiten, zoo het daarin voor zich een voordeel ziet, ons aan te vallen, dan wanneer het tevoren een zeker deel van zijn moderne lucht vloot moet reserveeren om te trachten Nederland klein te krijgen. Hierdoor ver zwakt het immers in elk gevaJ zijn krach ten en daarmee zijn kans tegen den eigen lijken vijand. Vervolgens is het dnjuist om te meenen, dat ook een modern lucht wapen van bescheiden afmetingen, zooals wij het thans opbouwen, van weinig be- HET NIEUWE VLAGGESCHIP. Van de Holland-Amerikalijn Zal Nieuw-Amsterdam heeten Naar de directie van de Holland Amerika lijn ons mededeelt, zal het nieuwe vlagge- schip, dat tot heden onder den naam R.D.M. 200 in aanbouw is, „Nieuw-Amster- dam" worden genoemd. De landdag in Den Haag En de werkloozen De heer R. A. den Ouden schrijft ons: In de vergaderingen der regelingscom missie is o.m. ter sprake gekomen de vraag: Wat moet er met het oog op den Landdag geschieden voor onze werkloozen? De commissie was van oordeel, dat het voor haar niet mogelijk was in dezen voor ziening te treffen. Een verminderde toe gangsprijs zou voor Den Haag en naaste omgeving misschien mogelijk zijn geweest; doch daarmede waren zij, die van verder weg moeten komen, nog niet gebaat ten aanzien van de reiskosten. Daarom was de commissie van meening, dat er plaatselijk iets behoorde te worden gedaan. Nu ontving is van een wnd. secretaris van een onzer P. C. 's een schrijven, waarin o.m. de volgende niededeeling voorkwam: „Tevens kan ik U zeggen, dat er voor on ze Haagsche Landdag „aardig" belangstel ling beslaat. Een onzer leden (een doodge wone kantoorbediende!) was bereid de entrée en reiskosten voor werklooze leden der K. V. te vergoeden. Een goed voorbeeld doet wanneer het door middel van de pers bekend wordt goed volgen. En U werkt nogal graag met goede voorbeelden!" Inderdaad! en daarom geef*ik aan dit „goede voorbeeld" bekendheid. Ter navol ging! Injectie met slaapmiddel Vergissing van apothekers-assis'ente Een dame te Apeldoorn had een in- jeoti©vloeistof noodig voor een wond. De apothekers-assistente gaf bij vergissing een slaapdrank mede. Na het toedienen der in jectie viel de dame in een diepen slaap, waaruit zij niet te wekken was. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij ge durende een etmaal met behulp van een zuurstofapparaat in het leven werd gehou den. Toen herstel door de doctoren reeds was opgegeven, kwam er plotseling een wen ding ten goede en zij ontwaakte. De apotheker heeft de vergissing van zijn assistente wel bemerkt, doch bij zijn telefo nische informatie vérn,am hij dat de injectie reeds was toegediend. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN Boerin ernstig gewond De echtgenoote van den landbouwer C. te Dieteren, bij Sittard, die haar koeien naar de wei bracht, werd plotseling door een der dieren aangevallen. Zij werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos lig gen. De in allerijl ontboden geneesheer con stateerde een sleutelbeen-breuk, terwijl zij tevens min of meer ernstige verwondingen had opgeloopen aan hoofd en beenen. Haar toestand was van dien aard, dat zij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. len van alle hulpmiddelen verstoken wa ren, aan land gingen. Te Marseille kreeg „Ajax" opdracht, ver schillende Italiaansche havens aan te loo pen, waarna het schip via Cetubal de terug reis naar het vaderland aanvaardde. teekenis zou zijn, daar men het in geval van oorlog dient te beschouwen als een onderdeel, dat gewicht in- de schaal kan leggen. Wel zal het noodig zijn, zoo vervolgde generaal Raaijmaakers, dat wij van systeem van bewaking veranderen; er zul len luclitkruisers noodig zijn, die zich steeds op gevechtshoogte in de lucht bevin den en langs radio-telefonische weg in ver binding staan met het commanda op de grond. Wanneer onze verkeersvliegers, bewe ren dat Nederland niet tegen aanvallen uit de lucht kan worden verdedigd, en dan in' het midden latende één eersten volkomen verrassende luchtaanval, aldus generaal Raaijmaakers, hebben zij drie belangrijke factoren over het hoofd gezien: 1. De luchtdoelartillerie die na opstel ling h la minute kan schieten. 2. Het bewakingssysteem dat tegemoet komt aan de bezwaren van de korte af stand tusschen grens en commando (luchf-ruisers op gevechtshoogte tij d ig aanwezig). 3. Tegenaanvallen op vijandelijke Deze drie factoren krijgen eerst volle waarde wanneer de reorganisatie van onze luchtmacht zich voltrekt in de rich ting zooals onze Regeering zich voorstelt. Dat begrijpt u wel. Aan 't slot van zijn betoog, dat wij slechts gedeeltelijk kunnen citeeren, concludeerde generaal Raaijmakers; „Wanneer men dus zegt: De vijand kan alles en wij kunnen, niets, is dit volstrekt onjuist Dit geldt natuurlijk evenzeer voor het omgekeerde. Een klein land kan bij goede aanwending van zijn strijdkrachten zich handhaven zoowel te land als in de lucht Wij kunnen daaroA wel een flinke klap krijgen, maar als we niet over rede lijk materieel c.a. beschikken, zal de klap veel gemakkelijker kunnen worden toege bracht en ook ernstiger zijn. Wanneer het plan voor uitbreiding onzer luchtmacht ge heel wordt verwezenlijkt, acht ik, aldus de generaal, onze luchtvloot groot genoeg om ons land tegen vijandelijke luchtaanvallen te verdedigen", Iets te schilderen?...Kiest de beste lakverf voon binnen-en buitenwerk VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat ut TWEE bladen De Generale Synode der Geref. Kerken is heden in Amsterdam aangevangen. Onderzoek van het Kon. Ned. Land bouw Comité naar de druk der vaste las ten in de Tuinbouw, In Tilburg is een uitgebreide smokkel handel in Belgische tandems ontdekt. Wederom is een groote partij haring naar Rusland verkocht. De handelsbesprekingen met Italië zijn voorloopig opgeschort. Te Heilo zijn bij een botsing drie inzit tenden van een autobus gewond. Te Nottingham heeft Euwe gister ge wonnen van Tylor. Botwinnik maakte remise tegen Reshewsky, zoodat Euwe en Botwinnik thans weer gelijk staan. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft een verordening onderteekend. waarbij de mi litaire diensttijd algemeen op twee jaar wordt gebracht. Nationalistische vliegtuigen hebben 'in Noord-Spanje opnieuw bombardementen uitgevoerd. Voor het eerst hebben ook Rifkabylen aan den burgeroorlog deelgenomen. In aanwezigheid van den Koning en van Mussolini hebben in de omgeving van Napels groote militaire manoeuvres plaats. Kamenef, Zinovjef en 14 andere be klaagden uit het Moskousche hoögver- raadsproces zijn ter dood gebracht. Octrooibureau Bartéls behandelt octrooi- zakendeponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui- denhout 43. Den Haag. Telef. 7WOU—'720012. (Adv.) Begrafenis F. Kuijper Dzn. Zeer veel belangstelling Op de Alg. Begraafplaats aan de Bosch- drift te Hilversum is- Zaterdagmiddag onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer r. Kuijper Dzn. Onder de velen, die den overledene de laatste eer kwamen be wijzen, werden o.a. opgemerkt Ds. H. v. d< Elskamp en de heer R. van Norren, verr tegenwoordigers van den kerkeraad, Ds'. P. N. Kruyswijk, de heeren C. Sohümacher en W. C. v. d. Brink, resp. lid en oud-lid van den gemeenteraad, Drs. G. R. Bax, wet houder Kuijper en Ds. G. R. Kuijper, van Krahngen, broeders van den overledene. Ds. G. Laarman, de wijkpredikant, die als eerste aan de groeve het woord voerde, zeide dat het langdurige lijden van den heer Kuijper voor vele raadselen plaatst, die slechts kunnen worden opgelost indien men ze beschouwt in Gods licht. Ook de heer Kuijper worstelde met deze vragen, toen zijn krachten hem gingen begeven maar hij heeft alles kunnen overgeven in Gods hand. Namens den kerkeraad. waar van de overledene een der leidende figuren was, sprak Ds. Laarman eenige woorden ter nagedachtenis, om te besluiten met woorden van troost voor de familie. Vervolgens werd het woord gevoerd door Ds. D. Tom Wzn.. emeritus predikant der Geref. Kerk van Hilversum, die den over ledene lang heeft gekend en met hem mee heeft geleefd. Spr. memoreerde d& pers- arbeid van den overledene, alsmede ziin werk als historievorscher, waarvan zulka uitnemende publicaties bet gevolg zijn, en herdacht met groote waardeering zijn amb telijk werk als wijkouderling. Voor velen is de overledene ten zegen geweest. Namens de Vereeniging voor L. O. en U. L. O. op G. G. sprak Prof. Dr. G. Ch. A a 1 d e r s. Hij vestigde er de aandacht jp. dat de heer Kuijper 15 jaar lid van het schoolbestuur geweest was. waarvan 7 Jaar als voorzitter. Tijdens zijn presidium had het bestuur met vele moeilijkheden te kam pen en spr. zag het als een beschikking Gods, dat de heer Kuijper juist toen leiding aan het schoolleven gaf. De oudste zoon heeft dank gezegd voor de betoonde belangstelling, waarna de droeve plechtigheid besloten is met liet zingen van Ps. 6S 2 en Ps. 84 6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1