glimwe ^fiïtsdjr (tToumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Minister Deckers over de Bacon-Inschrijving abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatst.. waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending. 5.r Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166)! Postbox 20 Postairo *3936 atfoertentiepripen: Van I tot 5 regels1.17'/< Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 'i bureau V wordt berekend 0.10 N°. 5863 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang SPREKENDE CIJFERS Zoodra de regeeringsvoornemens inzake intrekking van de huurtoeslag gepubliceerd waren, ontstond daarover een geweldige deining. Het heette, dat deze steunverla ging onoverkomelijk was. Zonder de betee- kenis van deze maatregel te verkleinen, wezen wij er direct op, dat de invoering .van een z.g.n. standaardloon voor de werk- loozen in de groote steden veel ernstiger gevolgen met zich zou brengen; vooral bij 't vervallen van de bepaling, dat de totale vermindering hoogstens f1.25 per week mag bedragen. Merkwaardig is de kentering, welke bij roode pers en vakbeweging jen deze te con- stateeren valt; ook in dit nummer geven we daarvan nog een voorbeeld. Maar veelzeg gend zijn ook de cijfers, welke Burgemees ter en Wethouders van Rotterdam in ant woord op gestelde vragen ter kennis van de Raad brengen. Ze zijn een aandachtige beschouwing overwaard. B. en W. deelen n.l. mee, dat blijkens een Viertal tellingen het gemiddelde per gez' genoten bedrag aan huurtoeslag varieerde voor de georganiseerde werkloozen van f 0.94 tot f 0.88V& per week en voor de ongeorga niseerde werkloozen van f 0.49 tot f0.43 per week. Dat wil dus zeggen, dat in eerste aan loop de korting per week zou bedragen voor georganiseerden hoogstens 47 ct en voor on georganiseerden 25 ct per week. Over de beteekenis van dit bedrag voor het gezin spreken we nu niet; we denken er niet aan deze geringer voor te stellen dan ze werkelijk is; vooral omdat hier van een gemiddelde sprake is; maar wij moeten toch ook op een andere kant van het vraagstuk letten. In de groote steden is één en andermaal de huur van gemeente- en vereenigings- woningen verlaagd. De motieven daarvoor waren de verlaagde loonen en het leegstaan van woningen. Deze huurverlagingen waren zeer geva rieerd. omdat met allerlei omstandigheden rekening gehouden moest worden; maar dat in totaal een gemiddelde verlaging van 50 cent per week verkregen werd, staat o.i. vast Althans een deel daarvan kwam aan den werklooze ten goede. Hoeveel dat ia, moet voor ieder individueel worden uitge rekend. Immers, door Huurverlaging daalt auto matisch de huurtoeslag; maar iets er van kwam aan den huurder ten goede en het kan ook zijn, dat de huurverlaging geheel ten voordeele van den werklooze kwam, omdat zijn steunnorm lager lag dan deuit- keering volgens tarief zou kunnen zijn, zoo dat de werkelijke uitkeering door verlaging van de huurtoeslag geen vermindering on derging. Dit zijn echter details van de steunrege ling, waarmee we ons niet verder behoeven in te laten. Waar het ons om gaat is dit, dat men zich voor overdrijving moet hoeden. Terwijl ook niet vergeten mag worden, dat reeds nu de gemeentebesturen verplicht zijn om te bevorderen, dat ondersteunde werk loozen, die een huurtoeslag ontvangen, naar goedkoopere woningen verhuizen, wan neer daarvoor gelegenheid is en deze wo ningen aan normale eischen van bewoon baarheid voldoen. Wij hebben er reeds op gewezen en ande ren hebben het na ons bevestigd; er staan heel wat goede arbeiderswoningen leeg, welke om een of andere reden niet in trek Zijn, doch die werkelijk aan normale eischen voldoen. Men kan daarom niet zeggen, dat de Regeering met iets nieuws komt en het er op toelegt de werkloozen naar krotwo ningen te doen verhuizen. Het is jammer, dat men in deze kwestie zoo overdreven heeft; de werkelijke bezwa ren verliezen daardoor ook in kracht van argumentatie. Bezwaren tegen vetconventïe Oprichting van een contactcommissie tusschen belanghebbende organisaties Op instigatie van de Algemeene Vetsmel- tersvereeniging vond gistermiddag in Den Haag een vergadering plaats van een aan tal organisaties, welke alle reeds tegen het ontworpen vetplan en den verhoogden vet en olieaccijns hun bezwaren bij de regee ring kenbaar gemaakt hebben. Aanwezig waren: de Ned. Grossiersbond, Amsterdam, de Kon. Ned. Middenstandsbond, Den Haag, „Neprova", Amsterdam, de Ned. Bakkers- bond, Amsterdam, de Ned. Bond van den Margarinehandel, Amsterdam, en de Alge meene Vetsmelters vereeniging, Amsterdam Het doel van deze bijeenkomst was, om te geraken tot een nauwe samenwerking tusschen alle belanghebbende organisaties. In principe werd besloten om over te gaan tot de oprichting van een contact commissie. De niet-aanwezige organisa ties waaronder ook de Boerenbonden. Kon. Landbouw Comité zullen alsnog aangezocht worden hun vertegenwoor diger in deze commissie aan te wijzen. Een program van actie zal «ie resp. bonden sDoediu voorgelegd worden. Roode Kruis, dr B. J. Douma to Groningen. DE VLOOTPLANNEN IN ONZE OOST Indië krijgt belangrijk minder dan oorspronkelijk was aangenomen Wegens moeilijkheden inzake personeelsvoorziening De „Java-Bode" meldt het volgende: De tegenspraak van Aneta-Holland op de geruchten, vermeld in de Indische Courant en het Soer. Handelsblad als zou de Minister van Defensie afgezien hebben van de uitbreiding der vloot in Ned.-Indië, is naar den letter juist, doch doet niet al aan het feit dat Indië voor de vloot belangrijk minder krijgt dan oorspronkelijk was aangenomen. Volgens het plan van Minister Deckers zouden boven het bestaande minimum van een kruiser, vier jagers'en zes onderzeeboo ten, nog gebouwd worden twee kruisers, acht jagers en twaalf onderzeebooten, ter wijl twee flottielje-leiders en een aantal onderzeebooteu, te bouwen voor de verde diging in Nederland, ook voor Indië zouden worden bestemd. Bovendien zou de zee macht 72 groote vliegtuigen krijgen. Met het oog op de moeilijkheden inzake personeelsvoorziening voor den nieuwbouw, krijgt Indië echter twee jagers, zes onder zeebooten en twaalf groote vliegtuigen minder, terwijl ook afgezien is van den bouw van een tweede flottielje-vaartuig. De vermindering met twaalf vliegtuigen houdt verband met het feit dat de luchtvaart voor het leger een aantal bommenwerpers meer krijgt. De bouw van een nieuwen kruiser, ter vervanging van een der oudere, waarvoor de „Sumatra" zou worden aangewezen (ter wijl de „Java" gemoderniseerd zou worden) niet door. Het ledental van het C.N.V. In „De Gids" lezen wij: Tegenover een netto-winst van 606 leden in het eerste kwartaal, staat een verlies van 586 in het tweede, zoodat wij op 1 Juni jL precies 20 leden hooger noteerden dan op 1 Januari jl. Dat is dus wel heel matigjes. Er blijkt wel uit dat de toestand nog zeer onzeker is en bij de propaganda voor uitbouw on zer beweging nog allerlei tegenstrevende krachten werken. Was het ledental op 1 April van dit Jaar tot 109.94S gestegen, door den teruggang met 586 leden kwam het per 1 Juli jl. op 109.362. In procenten uitgedrukt is dit ver lies 0.5 pet. Ten aanzien van de verschillende aange sloten organisaties is de toestand aldus: Van de 22 aangesloten organisaties gin gen er 7 in ledental vooruit, terwijl 14 ver lies haddén te hoeken. Een der organisaties bleef gelijk. Vooruitgingen: de Ambtenaren met de Belastingambtenaren met 23, de Gra- sche arbeiders met 18, de Kleermakers met 4, het Postpersoneel met 17, de Sigaren makers met 10 en de Werkmeesters met leden. Deze 7 organisaties hadden dus ge zamenlijk een winst van 107 leden. Verlies leden: de Bouwarbeiders 50 leden, Fabrieks- en Transportarbeiders 31 leden, Houtbewerkers 31 leden. Kantoor- en Han delsbedienden 4 leden, Landarbeiders 39€ ledpn. Metaalbewerkers 3 leden. Mijnwer kers 2 leden, Personeel in Publieken Dienst 15 leden. Politieambtenaren 1 lid, Spoor- cn Tramwegpersoneel 38 leden, Technici 5 leden, Textielarbeiders 53 leden, Verzeke ringsagenten 9 leden, Voedings- en Genot middelenarbeiders 55 leden. Het gezamen lijke verlies van deze 14 organisaties draagt 693 leden, wat na aftrek van de wist van 107 leden bij 7 andere een netto verlies laat van 586 leden. De diamantbewerkers bleven ook nu weer gelijk. De landarbeiders, die het vorig kwartaal hot overgroote deel van de winst voor hun rekening namen, hebTfen zich thans in om gekeerde richting laten gelden. Meer dan de helft van het verlies staat op hun naam. Staking bij de Hero te Breda Ontevredenen met de sterke arm verwijderd Aan de fabrieken der N.V. Hero-conser- ven te Breda zijn gistermorgen ruim dertig jongelieden tusschen de 15 en 18 jaar, die als losse werkkrachten waren aangenomen voor het verwerken van tomaten, in sta king gegaan. Van de zijde der directie werd ons hier omtrent nader medegedeeld, dat deze losse werkkrachten, die in een afzonderlijke ruim te te werk waren gesteld, 's morgens te ken nen gaven, geen genoegen te willen nemen met een loon van drie gulden per dag. Van de zijde der directie is hun daarop gelast, het gebouw te verlaten, waaraan de jonge lieden geen gehoor gaven. De directie zich daarop genoodzaakt, vooral toen van zijde der stakenden pogingen werden aangewend zich met geweld toegang te ver schaffen tot het lokaal, waar de loonen worden uitbetaald, de hulp van den sterken arm in te roepen. De jongens zijn daarop door eenige marechaussees en rijksveld wachters verwijderd. Bij de poort der fa briek werd elk hunner afzonderlijk gelegen heid gegeven, het hun toekomende loon in ontvangst te nemen. Naar de directie ons verzekerde staat het ongeveer 400 leden tellende vaste geheel buiten deze aangelegenheid. Bij tegenwoordige bezetting werken fabrieken met verlies Slachtprijs niet te hooggeacht De heer Zwanenberg geraadpleegd niet De Minister van Landbouw en Vis- scherij, Mr. Dr. N. L. Deckers, heeft geantwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van der Weyden betreifende een onderlinge afspraak, welke door baconiabrikan- ten zou zijn gemaakt bij een inschrij ving voor de baconbereiding en het nemen van maatregelen tot opheffing van de baconregeling. Het was den Minister bekend, dat 20 ba- confabrieken, nl. 16 particuliere en 4 coöpe ratieve, voor de nieuwe inschrijving, welke in Juli plaats vond, onderling overleg heb ben gepleegd. Nadien is den Minister het resultaat van dit overleg gebleken. De Minister wil vooropstellen, dat hij sinds zijn optreden er naar gestreefd heeft eenerzijds de kosten, verbonden aan de baconbereiding, te verlagen, anderzijds *een saneering van deze industrie, waarin een belangrijke overcapaciteit bestaat, te bevor deren, oendat concentratie van de slachtin gen in enkele fabrieken uiteindelijk tot een daling van den kostprijs per eenheid zal moeten leiden. Hij heeft daarom in 't laatst van het vorig jaar het bestaande bacon- contract opgezegd en in plaats daarvan een gemeenschappelijke inschrijving gehouden onder alle fabrikanten. De lndividueele inschrijving in Juli Bij de inschrijving in Juli zat de bedoe ling voor om de gemeenschappelijke in schrijving te vervangen door een indivi- dueeie inschrijving, waarbij dezerzijds eenige bijzondere waarborgen werden ge troffen om: Mr O* li. DECKERS 1. te verhinderen, dat de verwerking plot seling in haden zou komen van enkele grootere fabrieken, hetgeen tot sluiting en kapitaalverlies voor de overblijvende klei nere fabrieken, met de daaraan verbonden werkloosheid had moeten leiden, en 2. een uitzonderingspositie te scheppen voor de van landbouwkundig standpunt so ciaal belangrijke coöperatieve fabrieken. Het resultaat van deze inschrijving is geweest, dat de prijs weder ver laagd is, nl, tot f 2.60 per 10 K.G. en dat van de 16 bovengenoemde particu liere fabrieken 7 zijn gesloten. Geen onredelijke prijs Aan de hand van de cijfers, die een uit voerig onderzoek van den crisis-accoun tantsdienst heeft opgeleverd, is gebleken, dat, indien in den laatsten tijd geen eer groote bezuinigingen zijn ingevoerd, deze prijs niet voldoende is om de productiekos ten der gezamenlijke fabrieken bij de tegen woordige bezetting te dekken, zoodat de fa brieken een verlies lijden. Het is dus geens zins juist, dat de prijs f 0.60 per 100 K.G. hooger is dan wat redelijk kan worden ge acht Omtrent deze f 0.60 kan voorts nog wor den medegedeeld, dat de werkende fabrie ken een bedrag per eenheid beschikbaar stellen als vergoeding voor de fabrieken, welke haar bedrijf hebben stopgezet, als mede voor die fabrieken, waaraan minder varkens ter verwerking zijn toegewezen dan Gistermiddag is te Noordwijk aan de Zuid-Boulevard de naam van deze Boulevard veranderd in „Koningin Astrid-BoulevardDe burgemeester van Noordwijk de heer B. V. M. J. van de Mortel (links) onthulde het naambord VLIEGTUIG NEERGESTORT Twee sergeant-vliegers gedood Hedenmiddag heeft te Hilver sum een ernstig vliegongeluk plaats gehad, waarbij twee ser geant-vliegers om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk tengevolge van een motor storing is een militair vliegtuig uit Soester- berg, genummerd 640, naar beneden gestort en terecht gekomen op een aardappelveld, in de zgn. Egelshoek tusschen Loos- drecht en Hilversum, doch nog op Hilver- sumsch gebied. Het vliegtuig, dat van groote hoogte naar beneden stortte, werd vrijwel vernield. De beide inzittenden, twee maamd Koeze en Lem- stra, zijn op slag gedood. De lijken zijn momenteel nog niet geborgen, daar deze uit de resten van het toestel moeten worden uitgezaagd. Dreigend conflict opgelost In een gistermiddag gehouden bespreking tusschen de directie van de stalenramen- fabriek Beha te Den Haag en vertegen woordigers van vakbonden, betrokken bij het dreigend conflict aan genoemde fabriek is het voorstel van den rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, door beide partijen aanvaard, zoodat een conflict is voorkomen. waarvoor was ingeschreven. Deze regeling heeft dit resultaat, dat over de te slachten varkens gemiddeld pl.m. 35 cents per 100 K.G. als schadevergoeding betaald wordt aan de stilliggende fabrieken. Door het op voeren van de productie van de werkende fabrieken hebben deze een verlaging van de productiekosten per eenheid kunnen be reiken. Deze kostenbesparing is hun ken nelijk een financieel offer waard geweest, waardoor zij aan de uitvallende fabrieken schadevergoeding in uitzicht hebben ge steld. Naar het oordeel van den crisis accountantsdienst benadert dit financieel voordeel ten gevolge van de ruimere bezet ting het bedrag der uit te keeren schade vergoeding. Concentratie van de productie De opeenvolgende regelingen hebben dus, naar het oordeel van den Minister, zoowel tot een verlaging van den prijs als tot een concentratie van de productie geleid. In- tusschen volgt hij nauwgezet do geheele situatie, in verband met de verdere maat regelen, die hij zal moeten nemen, wanneer de huidige overeenkomst op 31 October a.s. eindigt. Hij zal dan overwegen in hoeverre het mogelijk is voort te gaan op den inge slagen weg van verdere verlaging van d3n prijs en concentratie van het bedrijf. De Minister heeft den heer S. Zwa nenberg, commercieel adviseur van 't college van regeeringscommissaris- sen, in zake de bacon nimmer ge raadpleegd in verband met de bijzon dere positie, welke deze in dat bedrijf inneemt In het onderhavige geval heeft de Minister zulks dus ook niet gedaan. Aangenomen mag worden, dat de leiding van het. bedrijf, waar mede de heer Zwanenberg is verbon den, hem heeft medegedeeld, dat bij de fabrikanten onderling het plan bestond een schadevergoedingsrege ling te treffen. Uiteraard is het gewenscht, dat het ver trouwen in de doeltreffendheid der crisis maatregelen zoo groot mogelijk is. De Mi nister tracht dit zooveel mogelijk te be vorderen. Opheffing van iedere bemoeienis met den uitvoer van bacon kan niet in overweging worden genomen, omdat dit het in stand houden van den uitvoer van bacon in ge vaar zou brengen en het wegvallen van deze afzetmogelijkheid een groot nadeel voor den landbouw zou beteekenen. Een baconrege ling, waarbij teeltregeling, kwaliteitscon trole, heffing en toeslag worden behouden, brengt gelijksortige moeilijkheden van uit voering mede als de thans geldende ge ling. ERNSTIG ONGELUK AAN DE HEMBRUG Eén iloode en vier ernstig gewonden Bij ontploffing in trothyl-werkplaats Vanmorgen te ruim negen uur is in de Trothyl-werkplaats van de artillerie- inrichtingen aan de Hem brug een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een ar beider op slag werd gedood, terwijl vier anderen ernstig werden gewond en een dezer gewonden vermoedelijk nog in le vensgevaar verkeert. De Trothyl-werkplaats is der grootere hoofdgebouwen en in dit lo kaal wordt o.a. de springstof in de projec tielen geperst. Er zijn in dit lokaal ongeveer 20 man aan het werk en toen het ongeval geschiedde, bevonden zich 17 menschen in het lokaal. Door tot nog toe onbekende oor zaak is bij het persen van de springstof in een granaat, dit projectiel ontploft Een stuk muur van het lokaai werd weg geslingerd en even ontstond er een paniek onder degenen, die geen of slechts lichte kwetsuren hadden opgeloopen. Zoodra men overzicht van den toestand kon krijgen, bleek, dat het ongeval zeer ernstige gevolgen had gehad. De gehuwde te Zaandam wonen de arbeider D. Huisman bleek op slag te zijn gedood; de ploegbaas K. Onrust, onge huwd en wonende te Oostzaan, bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en levensgevaarlijke buikwonden te hebben opgeloopen; de ge huwde arbeider P. J. Meulenbeld uit Amster dam, was eveneens ernstig gewond, doch verkeerde niet in levensgevaar, terwijl van den te Amsterdam wonenden gehuwden ar beider J. C. Molman, een enkel te zijn ver brijzeld. De gehuwde arbeider G. de Vries uit Zaandam had een vrij ernstige kaakver- wonding Opgeloopen. Onmiddellijk werden de verschillende hulpdiensten gealarmeerd en werd medische hulp ontboden, zoodat ter plaatse de eerste hulp verleend kon worden. De ernstige ge wonden werden ter verdere verpleging naar het ziekenhuis te Zaandam vervoerd, terwijl ook eenigen der slechts licht gekwetste ar beiders, die ter plaatse verbonden konden worden, ter observatie iji het ziekenhuis zijn opgenomen. De landdag op Prinsjesdag Ook Amsterdam komt in actie Het Bureau van de Centrale A. R. Kles- vereeniging „Nederland en Oranje" te Am sterdam schrijft ons, dat ook te Amster dam veel belangstelling bestaat voor den landdag op 15 September. Omtrent de wijze van vervoer per spoor of per reiswagen zullen nadere mededeelingen worde ge publiceerd. Wie mee wil gaan geve zich alvast op aan het Bureau der kiesvereeniging, den heer H. R. Zijlstra, Talmastraat 13, die reeds toegangsbewijzen heeft aangevraagd. Amsterdamsche Antirevolutionairen wor den opgewekt zooveel mogelijk op 15 Sep tember naar de Residentie te gaan. Hoe- meer personen er meegaan, des te voordee lieer zijn de kosten: minimaal per spoor circa f 1.30, maximaal fl.50, toegang land dag f0.30, ook kan men voor uiterst ge- ringen prijs broodjes vooruit bestellen. F. Kuyper Dzn. f In den leeftijd van 61 jaar is Woensdag te Hilversum overleden na achtjarig lijden de heer Frederik Kuyper Dzn. In hem is een man heengegaan, die een be langrijke plaats innam in het kerkelijk en schoolleven. Jarenlang is de heer Kuyper ouderling en scriba geweest van den kerkeraad der Geref. Kerk. De overledene is bij uitne- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat ut TWEE bladen De minister van Landbouw heeft ge antwoord op de vragen betreffende de onderlinge afspraak .van baconf abri kanten. Een militair vliegtuig Twee dooden. neergestort* Ernstig ongeluk aan de Hembrug. Eén doode; vier ernstig gewonden. Het resultaat van de jongste inschrij ving op schatkistpapier. j Zuid-Holland geeft een nieuwe leening uit ten bedrage van 2 millioen gulden. De distributie van Volksvet zal waar schijnlijk buiten de middenstand omgaan. Gister heeft de opening plaats gehad van de Bloemen- en Fruittentoonstelling te Poeldijk. Tot hoogleeraar te Leiden is benoemd Dr. J. J. Lynst Zwikker te Rotterdam. Tot hoogleeraar te Utrecht is benoemd Prof. Dr. J de Groot, thans hoogleeraar te Groningen. De heer A. M. Brouwer heeft een aan klacht wegens smaad ingediend tegen Ir. A. A. Mussert. In het schaaktournool te Nottingham is de partij AljechiaEuwe afgebroken. Duitschland beeft op scherpe wijze te Madrid geprotesteerd tegen het incident met de „Kamerun". De Spaansch'e burgeroorlog schijnt zich van San Sebastian naar het Zuiden, naar Malaga te zullen verplaatsen. De voormalige commandant van het Olympisch dorp te Berlijn heeft zelf moord gepleegd. Of het stormt, of de son schijnt jof het regent dat het giet, C of het vriest dat alles bibbert, Fisk-banden versagen niet. 'Wie de rekenkunst verstaat. RIJDT FISK de band die altijd gaat. Kies een van de DGIE KQ$TE LVJ.E MENL/'S VAN HET ASTORIA CHALET DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf265.. AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 (Ad v.) Basalt inetegels in alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM mendheid kenner van de geschiedenis van ker kelijk Hilversum en in het gedenkboek der ge meente Hilversum van 1924 schreef hij o.a. eenige artikelen over het terrein, dat hjj door zelfstandige en nauwkeurige studie zoo uitste kend beheerschte. De vereeniging voor L. en Mulo op G. Grond slag diende hij als Seer, en Vooiz. In het bij zonder deed hij veel voor de Boschdriftechool. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag v? ,de Nieuwe Algem. Begraafplaats (Boschdrift) te Hilversum, te 2.15 uur na middag. AUTO TE WATER De hotelier W. de B.. uit Loenersloof, die met zijn auto tusschen Ter Aa en Vin- keveen reed. moest uithalen voor tegemoet komende fietsers. Tengevolge van den zwa- ren regenval was echter de berm van den weg zacht, met het g°volg, dat hij in een diepe sloot reed De wagen kantelde en was spoedig in de diepte verdwenen. De fietsers, voor wie de automobilist had moeten uitha len. behielden hun tegenwoordigheid van geest en stelden terstond reddingspogingen in het werk. Zij slaagden er in onder water het portier 'e openen en de B. uit zijn ba- narde positie te bevrijden, waarna bleeg dat hij geen letsel had bekomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1