lliruuir $riïtsdjf (üonrant avang Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw BAD BOEKELO HOTEL-HAMDORFF NUNSPEET: N.V. Hotel Ittmann abonntmentsprtjS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week<).I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5862 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang a&brrtentirprtjHn: Van t tot 5 regeltI.IÏV. Elke regel meer0.22'/. thgezonden Mededeelingen van 1-5 regels7-30 Elke regel meer(U5 Voor het bevragen aan 't bureau V wordf berekend 0.10 q DE TAAL DER CIJFERS 0.4: ng; Ten aanzien van de verhouding tusschen openbaar en bizonder onderwijs demon- RO streert zich telkens weer een tegenstelling l-3( tusschen de taal der vrijzinnigen en de taal e1| der cijfers; en wij houden het met de 0.41 laatste. Vooral in verband met de concen- 2.1} tratie van bizondere scholen toonen de vrij- S®lj zinnige groepen zich zeer ongerust, gelijk Mnj nog pas uit de ietwat ongewone vragen van het lid der Eerste Kamer, Mr. P. Drooglee- ïse. ver Fortuyn, bleek, die als burgemeester »nd van Rotterdam zoo heel goed weet, wik 8-1' grievend onrecht men daar het Bizonder Bewaarschoolonderwijs aandeed; en welke r.p! ongeoorloofde propaganda het gemeente bestuur voor de openbare school maakte. l.Oi Wat in veler vrijzinnig hart leeft, wordt a rij b.v. door Volksonderwijs gedurig ai ds1! dus onder woorden gebracht: jfgj, „„Dwing ons niet", zeggen de strijders laai *oor dit (bizonder) onderwijs, „ook wij zul- BG ten moeten meewerken aan de bezuiniging, maar niet gedwongen." 1.21 We vragen: waar blijven de bewijzen van era' <lie goeie wil?. Neen, vrijwillig doet men het niet, en ge- 2J dwongen mag het niet 0 2| Mogelijk of niet, het moetbij het Openbaar onderwijs. 3m. Mogelijk of niet, men wil het niet, bij het 5.2C Bizonder onderwijs. zen? Ziedaar de beroemde bevrediging, die de gelijkheid zou brengen." Laat ons deze klacht nu eens bezien in fiet licht der officieele cijfers over de kosten van het lager, het voorbereidend en het vervolg-onderwijs. |0 In de jaren 1929 bedroegen die kosten i per leerling van de openbare school minstens 116.10 en hoogstens 122.voor de bizondere school waren die cijfers f p en 97.—. Volgens de wet geeft het open baar onderwijs hier de norm aan; maar het bizondere blijft altijd beneden die norm; J. hoe kan men dan klagen over de onwil om te bezuinigen?, iclv Op 't gebied van Het voorbereidend onder- trijs blééf de bevoorrechting van hot openbaar onderwijs bestaan': het kind der openbare bewaarschool kostte in genoemde •der Jaren minstens 103.60 en hoogstens 'vaj 117.50; voor de bizondere bewaarschool die waren die cijfers 20.en 24.70. Van ge- ijks ljjkstelling gesproken; niet waar?, Bij het buitengewoon lager onderwijs zijn 'de tegenstellingen niet zó5 schrijnend, maar het verschil in kosten bedraagt toch 1 tot 100.en bij liet vervolgonderwijs zijn de cijfers ongeveer 30.voor de openbare N» en 13.— voor de bijzondere school. Deze cijfers illustreeren duidelijk de vrees 3er vrijzinnigen, dat de openbare school al Imeer in de verdrukking komt en dat het bizonder onderwijs weigert te bezuinigen! Do jongste Vrijzinnig-Democraat ïs in dit opzicht ook leerzaam en wordt be leefd ter lezing aanbevolen aan den vrijz.- democratischen minister Oud. Een geestver want van den minister vertelt daarin n.1. iets van de onderwijskosten in Hilversum. Hij vergeleek de cijfers van 1930 met die van 1936. Het openbaar lager onderwijs vor derde in 't laatste jaar in totaal 115.00Ó.— minder dan in 1930; het bizonder onderwijs, zoo het lagere als het u.l.o., kostte 19000. meer; welke verhooging echter precies werd opgevangen door de opheffing van het .voor bereidend onderwijs. De schrijver van het artikel in de Vrijz.- Democraat concludeert uit deze en de hierboven gereleveerde cijfers, dat het open- iruil baar onderwijs bij de voortduur terrein ver- 0 W liest aan het bizondere; maar ook, dat het Ibun 6Penbare dikwijls het kind van de rekening mgt Wordt en minder voorrechten heeft dan de •ooi bizondere. d! De eerste conclusie ïs Juist Wanneer 'de kosten voor het openbaar onderwijs dalen, doch die voor de bizondere school stijgen, 'dan kan dit alleen het gevolg zijn van de toename .van het aantal leerlingen bij de Daa' laatste. Immers, 'de bevoorrechting van He bizon dere school bestaat alleen in de geachte Verbeelding van den schrijver. Zelf merkt hij •arei 2eer terecht op» dat de vermindering der erst, uitgaven veelal de consekwentie is vai (>ej zuinigings-maatregelen. En men behoeft ziel toch geen expert op onderwijsgebied te zijn hal om te weten, dat de bezuinigingen voor het ïder, openbaar onderwijs automatisch doorwer- ken voor het bizonder onderwijs? slon wij hebben er geen enkel bezwaar tegen als de wensch van dezen schrijver vervuld ïkea Wordt om de openbare scholen tot bizon- ee) dere te promoveeren onder leiding van de Öudercommissieswant letterlijk is juist, hg *vat hij beweert: „daardoor zou de gelijk- heid verkregen zijn, die de wet-de Visser Wel bedoelde, doch die niet verkregen is"; vaa alleen maar, deze schrijver vergist zich als hij meent, dat de bevoorrechting bij de bizondere school te vinden is; de cijfers spreken een andere taal dan zijn betoog: het is juist omgekeerd. t h<| han* 1 „WE LOOPEN VAST" Wie de gang van zaken in het maatschap pelijk leven aandachtig volgt, komt zonder twijfel tot de verzuchting: we loopen vast; het bedrijfsleven dient geleidelijk en onder overheidscontrole zijn vrijheid te hernemen; de crisis-reglementeering wordt onduldbaar en leidt tot allerlei misstanden. een vragenrubriek lazen we dezer dagen ongeveer het volgende: het is parti culieren verboden om zelf margarine te maken en daarom mag ik u niet meedeelen hoe gij deze kunt vervaardigen uit planten- vet, slaolie, zout, karnemelk, en „boter- smaak" alles al of niet vermengd met een kwantum natuurboter. Maar of het verboden is of niet, het ge beurt op groote schaal, want het planten- vet was tamelijk goedkoop, de olie was niet duur en de winkel, die boterkleursel ver koopt, doet er gratis een recept voor het maken van margarine bij. Ondertusschen zien de kleinhandelaren en de kleine mengers hun debiet verloopen; de winstmarge was toch al gering (op na tuurboter wordt nagenoeg niets verdiend door de winkeliers!), maar nu blijven de klanten heelemaal weg. Nauwelijks was de eigen fabricage van margarine goed op gang, of de Regeering greep in. De heffing op oliën en spijsvetten werd met 24 en 40 ct per kilo verhoogd. Dat gebeurt, zoo zei „men", die altoos vlug met zijn oordeel ïs, omdat de Regee ring niet opgewassen is tegen de marga rine-fabrikanten en angstvallig zorgt, dat dezen hun winstcijfer op peil kunnen hou den. De juiste verklaring is dit natuurlijk niet Men mag de Regeering zoo iets niet ten laste leggen. De redeneering was: het landbouwcrisisfonds kan de schade van het eigen fabrikant niet dragen en dadrom wor den deze heffingen verhoogd. Al wordt er dan minder margarine en boter gebruikt, dan komt er toch geld voor dat fonds bin nen. Dit werd ook bevorderd door verlaging van de boter- en margarineprijs met 2 cent per pond; een verlaging, welke De Gids een bespotting noemde; welk blad, zeer te recht naar ons inzien, de verhoogde heffing op de spijsvetten ernstig betreurt. Over ondervoeding wordt in het buiten land, we denken aan Parijs, Polen, de Ver. Staten, Denemarken en Finland, ernstig ge klaagd; meer dan hier. Maar we durven niet ontkennen, dat ook ten onzent van een tekort aan vetten gesproken moet worden. En nu wordt de prijs van deze voedings stoffen kunstmatig sterk verhoogd of onbe duidend verlaagd. Dat is niet te dragen door het armste deel der bevolking; terwijl het zelfs voor de meer bevoorrechten hun getal is nog zeer groot in 't alge meen onmogelijk is om van onze onvolpre zen zuivel te genieten. In België is de prijs van de natuurboter precies half zoo hoog als hier. Daar komt nog iets anders bij. Ons volk in de laaste dagen verontrust door de mededeelingen in de pers, dat de baconfa- brieken winst maken, al slachten ze geen enkel varken. Met stelligheid ging het ge rucht, dat deze fabrikanten een onderlinge afspraak zouden hebben gemaakt, waarbij zij hun inschrijvingsprijs voor slachtloon met 60 cent per 100 k.g. geslacht gewicht hebben verhoogd. Deze 60 cent zou dan in een ondersteuningsfonds worden gestort, waaruit een vergoeding zou moeten worden betaald aan de fabrieken, die door de con centratie van het bedrijf een gevolg van de vrije inschrijving overbodig zijn ge worden. Het tekort op de bacon export en alle kos ten, welke er mee in verband staan, ook die van de beweerde „opzetjes" moet natuurlijk door de consument betaald worden: de cri sisheffing op varkensvleesch maakt dit voedsel duur. Hoe hier geknoeid is, weten wij niet; fiet is jammer, dat de Regeering tot heden zwijgt; dat overheidsmaatregelen zakenlie den met een ruim geweten vaak tot fraude verleiden, zal niemand tegenspreken. Maar uit een en ander volgt dan ook zonder twij fel, dat de onnatuurlijke gebondenheid van het bedrijfsleven, hoe noodzakelijk ook in crisistijd, groote moreele en sociale gevaren met zich brengt en daarom zoo spoedig mo gelijk opgeheven of verminderd dient te worden; anders „loopen we absoluut vast". De handelsbetrekkingen met Finland Naar wij vernemen zullen de ministers van Landbouw, mr dr Deckers en van Han del, prof. ir Gelissen, Vrijdag a.s. den Haag verlaten om zijch naar Finland te begeven, in welk land zij eenige dagen denken te ver toeven. De "directeur-generaal van Handel en Nij verheid, dr Hirschfeld, die momenteel met vacaritie in Zweden vertoeft, zal zich in Helsingfors bij de ministers voegen. Het doel van dit bezoek is, een indruk te krijgen van den economischen toe stand in Finland en van de mogelijk heden, welke voor den Nederlandscli- Finschen handel aanwezig kunnen wor den- geacht, Crisis Hypotheek Aflossingswet De afd. gerechtelijke- en armenzorgstatis tiek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekt eenige gegevens betreffen de de met ingang van 9 Februari 1936 in werking getreden Crisis-Hypotheek-Aflos- singswet. In totaal werden tot 30 Juni j.l. ingediend 161 verzoeken. Beëindigd werden 133 zaken, waarvan door intrekking of bui ten behandeling gebleven 28 zaken; niet ontvankelijk- of onbevoegdverklaring 19 za ken; tot standkoming minnelijke regeling (art. 7. 1) 19 zaken; beslissing van den kan tonrechter houdende inwilliging van het verzoek 42 zaken; afwijzing van het verzoek 25 zaken. Krachtens art. 14 der wat kan tegen de door den kantonrechter gegeven beslissing bij de arrondissements-rechtbank hooger beroep worden aangeteekend. Bij de recht bank te Amsterdam werden 9 dgl. verzoek schriften ingediend, te Alkmaar 2 en bij 9 andere rechtbanken 1. Van deze verzoek schriften werden er 19 afgedaan: 6 intiek- king of buiten behandeling gebleven, 6 be vestiging der beslissing van den kanton rechter, 7 vernietiging der beslissing yan den kantonrechter, waarvan 3 met inwilli ging van het in eersten aanleg gedaan ver zoek. Hef collectief contract in het landbouwbedrijf Op het eiland IJsselmonde De werkgevers-commissie op het eiland IJsselmonde, aangewezen door de Holl. Mij. van Landbouw, afdeellng eiland IJsselmon de en de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft een collectief contract afgesloten met den Ned. Bond van arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf en den Ned. "Chr. Landar- beidensbond. Voor volwaardige mannelijke arbeids krachten zal voor de gewone werkzaamhe den het loon 22 ct. per uur bedragen en voor de zwaardere werkzaamheden 26 cent: voor overuren zal 27 cent per uur worden be taald. Het tarief voor het erwten-zichten zal van f 12.50 tot f 14 per H.A. bedragen, voor het zichten, binden en ophobken van alle soorten koren f 24 tot f 36 per HA. Voor het aardappelrooien zal bij een opbrengst van 350 H.L. tot 400 H.L. veldgewas per H.A. 28 cent per Hl. worden betaald, zonder ver strekking van zoodjes; bij een mindere op brengst dan 350 H.L. per H.A. stijgt voor elke 50 H.L. of gedeelte daarvan het tarief met Zy2 cent per H.L.; bij meer dan 5 pet. beschadigde knollen zal 5 cent per H.L. gekort worden. Voor'het rooien vaai suikerbieten zal het tarief 7 cent per roe op de hoopjes gedekt of 9 cent per roe op de wagen geleverd be dragen; voor het rooien van mangelwortelen 5 cent per roe op de hoopjes gedekt of 9 cent per roe, als ze aan de put of aan de boer derij worden geleverd. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst „Heb ik Jullie geholpen of niet?" Voor den Kantonrechter te Delft heeft zich Woensdag te verantwoorden gehad de mag netiseur J. van D. te Delft, wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Aan vernachte waren negen gevallen waarin hij hulp had verleend, ten laste gelegd. Deze behandelden werden als getuigen gehoord; sommigen hadden last van pijnen in de maag, van zenuwstoornissen, en diverse andere ziekten. Allen verklaarden, dat zij na de behandeling door vam D. waren gene zen. of wel dat pijnen waren verzacht. Hun behandeling bij doktoren had hen geen baat gebracht Voor zijn hulp had verdachte geen vergoeding gevraagd; in talrijke gevallen, wanneer de patiënt werkloos was, werd be taling door verd. geweigerd. De meeste pa tiënten legden na elke visite wel wat geld op tafel. Een jongeman uit Vlaardinger-Ambacht leed aan baardsohurft en was door verd. met gemagnetiseerd water behandeld. De ambtenaar van het OA1. vroeg wat gemag netiseerd water was. Verd. zeide: .Daarover zou ik een heelen dag kunnen praten dan begrijpt u het nog niet". In zijn requisitoir zeide de ambtenaar van meening te zijn, dat hier sprake is van een zeer ernstige overtreding, aangezien verd. niet bekwaam is om een diagnose te stel len. Hij doet dat op zijn „boerenfluitjes" (deze laatste uitdrukking bezorgde den ambtenaar een reprimande van den kan tonrechter!. De ambtenaar merkte op, dat verdachte reeds eerder is veroordeeld tot 160,— boete. Er is ook thans een greep gedaan uit de uitgebreide practijk van D in het gelieee land beoefend. Waar de vori- -re straf blijkbaar niet genoeg was. om v. D. te dwingen zijn werk stop te zetten, vor derde de ambtenaar nu negen maal 100,— boete subs, negen maal een week hechte nis, benevens voorwaardelijk negen weken gevangenisstraf. De verdachte zeide naar aanleiding vai een opmerking van den ambtenaar ii geen geval met suggestie te werken. Een kind van twee jaar. dat lam was, had hii behandeld en genezen. Hier kon dus geen sprake zijn van suggestie. Zich richtend tot de publieke tribune, waar oen zeer groot aantal patiënten zich bevonden, riep van D. bewogen uit: „Heb ik jullie bedrogen, is U niet genezen, heb ik Uw kind niet beter ge maakt?" Hartstochtelijk weerklonken de bevestigende antwoorden van de tribune. „Veroordeel U mij maar, ik moet doorgaan met mijn werk", zei verdachte tenslotte. Het vonnis van den wnd. kantonrechter werd conform den eisch. PROEFTUIN ZUID-HOLL. GLASDISTRICT In hotel „Zomerzorg" te Leiden heeft óe vereeniging Proeftuin Z.-H. Glasdistrict, ge vestigd te Naaldwijk, een buitengewone le denvergadering gehouden, zulks in verband met het feit. dat de termijn van 29 jaar, waarvoor de vereeniging was opgericht, is verstreken. De vergadering conformeerde zich aan het bestuursvoorstel, om de ver eeniging opnieuw op te richten, in verband waarmede de statuten opnieuw werden vastgesteld. Vervolgens heeft ir. Riemens, directeur van den Proeftuin, een lezing ge houden over „Bestrijdingsmiddelen in den intensieven tuinbouw", dtutds vn (J^zstaMXwvits De Stadt-Schanke Leidschepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 1 6 iW 75 c. I 11.25 BLK DIN EB EEN TOPPRESTATIE! DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN „Het Ideale Vacantieoord" (De Zee op de Heide) TEMIDDEN VAN BOSCH, HEIDE, ZEE EN STRAND. -» VRAAGT PROSPECTUS «- Br.ng Uw v.cntle door t« DOMBURG In Hotel de L'Europe Tel. l§ Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor- en naseizoen <4.— Hoogseizoen f5.— A. MEYER. CHef-kok LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin Het Hotel, dat U werkelijk oomfoit en service biedt Pens.pr. VOOR- en NASEIZOEN 4.50 p.p. Vanaf 15 Juli tot 25 Aug. 5.— per pers. Prospectus wordt gaarne toegezonden. Directie: J. W. STRUVE. Merkwaardig verloop Het N.V.V. en de hnnrtoeslagen De actie van de moderne, alias roode ar beidersbeweging tegen de intrekking van de huurtoeslagen, krijgt een merkwaardig ver loop. De hoofdbestuurder van het N.V.V., de heer Lindeman, die er het eerst te Heerlen over sprak, spoorde duidelijk aan tot huur- staking. In Den Haag ging een plaatselijk bestuurder, de heer Van Langen, nog iets verder en profaneerde een bekend Bijbel- Eenige dagen later zong eerstgenomeö'e bestuurder al een toontje lager: hij raadde de huurders aan overleg te plegen met de huiseigenaars en woningbouwvereenigingen: directe actie zou toch geen succes hebben. Tenslotte sprak hij in Tilburg en daar kwam hij volgens de roode pers niet verder dan deze verklaring: Wanneer de regeering, ondanks alle acties, toch de voorgenomen verslechte ringen zal doorvoeren, dan dient zij er voor te zorgen, dat maatregelen worden genomen, opdat de werkloozen niet met uitzetting uit hun woning worden be dreigd, wanneer zij de huren niet meer zullen kunnen betalen. Nochtans 6laat het N.V.V. op het standpunt, dat langs wettige weg tot huurverlaging moet worden gekomen. Langs wettige weg. Dat klinkt heel anders dan de eerste dreigementen. Doch waarvoor diende dan' de revolutie-taal? SMOKKELARIJ VAN DEVIEZEN Bij V e n 1 o werd door de Duitsohe douane een vrachtauto aangehouden. De inzitten den, een inwoner van Venlo en een Duit- scher, bleken in het bezit van marken ter waarde van f 1700, welk bedrag zij wilden uitvoeren. De Duitscher werd gearresteerd, doch de inwoner van Venlo wist te ont snappen met achterlating van geld en auto. De „Daniël Goedkoop" heeft verbinding gekregen met de omhoog gevaren raderboot „Stad Harderwijk" door middel van een draad van ongeveer 1500 meter. Het is de sleepboot niet gelukt de raderboot vlot te krijgen. Het werk zal vermoedelijk worden opgedragen aan een bergingsmaatschappij. MUGGEN BLIJVEN ZOEMEN Leven op Urk ondragelijk Zwermen op de Gooische kust De muggen blijven zoemen boven het IJe- selmeer. De plaag is gedurende de wanne dagen van deze week nog heel wat erger ge weest dan een paar maanden geleden. Blijkbaar verplaatsen de zwermen zich thans naar het Zuiden, want na Medemblik heeft het eiland Urk het zwaar te verduren gehad. In de avond uren was het zóó erg, dat de bewoners het niet waagden zioh buitenshuis te begeven. Alleen zij, die beslist buiten moesten zijn, begaven zich op straat. Erg aangenaam was het daar niet! De dansende muggen vormden ware wol kenbanken, die zelfs het licht van de straatlantaarns verduisterden. Op zee was de plaag niet minder. Schip pers die de Urker haven binnenkwamen verklaarden, dat het niet mogelijk was het visschen voort te zetten. Met schoppen werd het gedierte van de schepen afgeschept. Voorts zijn de muggenzwermen ook op de Gooische kust waargenomen. In Valkenveen moesten de badgasten een goed heenkomen zoeken. Alles trekt een eind terug of gaat de heide op, waar de muggen zich niet ophou den. Mogelijk maakt het ongunstige weer spoe dig een eind aan deze hevige muggenplaag. Auto in het kanaal De vier Inzittenden gered Men meldt ons uit A1 p h e n a. d. R ij n: Woensdagavond omstreeks acht uur ge raakte de auto van den heer B. uit Wad- dinxveen nabij de Galgmachine in 't kanaal. Dit ongeluk ontstond door het springen an een voorband. De auto was op enkele centimeters na onder water. Gelukkig wist de bestuurder het portier te openen en op de auto te klimmen, terwijl hij geholpen door omwonenden, die ijlings met een roei boot kwamen, het genoegen smaakte oen mede-inzittende en twee kinderen, die in de auto waren, te redden. Laffe aanranding in de Goirlesche bosschen Men meld! ons: In de nabijheid van de Kom der te Riel (N.-Br.), op Goirlesch grondgebied, heeft een laffe aanranding plaats gevonden, waarvan het Tilburgsch meisje, mej. L. I*. 26 jaar oud, het slachtoffer is geworden. Mej. L. zou een familie bezoeken; he* landhuis dier familie, liggende buiten de kom der gemeente, is door bosschen omge ven. Mej. L., die per fiets was, is waar schijnlijk reeds onderweg door een onbe kend manspersoon lastig gevallen. Ze is erg geschrokken den tuin van de familie binnen gevlucht. doch tot overmaat van ramp was de familie niet thuis. De onbekende aan rander moet dit gezien hëbben. Hij heeft het meisje aldaar aangepakt. Door angst over meesterd is zij beginnen te gillen, waarna de onverlaat de beenen genomen heeft. Eerst eenigen tijd later, toen de familie thuis kwam, on't dekte men het meisje, dat geheel overstuur was. Direct heeft men de politie en een dokter gewaarschuwd. Laatstge noemde achtte het noodig, dat zij aldaar verpleegd zou worden. Het meisje kon nog niet gehoord worden. Door de politie ïseen voorloopig onderzoek ingesteld. Te Heerlen is een zigeuner aangehou den, die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan den in het begin van dit jaar gepieeg- den diefstal in het postkantoor te Konings- Bosch-Echt en andere feiten, o.a. van een paard en wagen te Oirsbeek. Hij werd naar het Huis van Bewaring te Roermond ge bracht. Bovendien is gebleken, dat hij nog meerdere gevangenisstraffen heeft te onder gaan, Werk! „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. AUTO EN MOTORONGELUKKEN De 15-jarige H. Postma. uit Zwolle, die bij zijn oom te Oosterhout gelogeerd is en met dezen een fietstochtje deed, is, toen hij in de St Annastraat, onder Nijmegen, dien weg ter hoogte van den scheidingsweg van links naar rechts wilde oversteken, door een auto, bestuurd door R., uit Wormerveer, aan gereden. P. kwam op den bumper van de auto en daarna op den weg terecht Hij kreeg een lichte hersenschudding en kon na verbonden te zijn. weer naar Oosterhout terugkeeren. JONGEN VERDRONKEN Gistermiddag is bij het baden in de Leb- benbeek te B 0 r c u 1 o de 16-jarige B. van den Heuvel, een pupil van het Leo-gesticht, een R. K. gesticht voor verwaarloosde jon gens, verdronken. Na herhaaldelijk gewaarschuwd te zijn, was de jongen toch in dat gedeelte gaan zwemmen, waar de stroom zeer sterk is, met het gevolg, dat hij onmiddellijk weg zonk. Toeschouwers, onder wie zich een geestelijke bevond, snelden toe, doch het mocht niet gelukken den jongen te redder- Na eenige uren van vruchteloos zoeken werd eindelijk het lijk gevonden. Het is naar het Leo-gesticht overgebracht. ZOMERSCHOENEN! voor Dames en Heeren! Luchtig, licht en buigzaam, en toch qnaliteits- Schoenenlf 1 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat ut TWEE bladert In de straten van San Sebastian zondert thans bloedige gevechten plaats vinden tur- schen de volksfronters en de troepen der, nationalisten. Dagelijks komen nieuwe transporten Marolè* kanen over de Straat van Gibraltar, hei nationalistisch leger versterken. Een Duitsch handelsschip Is 'door 3i Spaansche regeering in volle xee aangehow* den. J Ingwensen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Eifectenorders, het incat- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurstijd 31207 (Adv.) 20 pCt. KORTING t Ij d e I ij k op de prijzen voor chem. reinigen en verven van Dames- en Heerenkleeding PALTHE Brand in motorvrachtscheepje Door de „Jason" gebluscht Gister is aan boord van de 125 ton meten* de motorboot „Reval", eigenaar J. Dijkstra te Drachten, welk scheepje ligplaats heeft in het motorkanaal van de Kromhoutmoto- renfabriek aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, waar een motorreparatie plaats vindt, brandt uitgebroken in een: lading van 40 balen met wolvulling. Dade lijk werd de brandweer gewaarschuwd, dia de drijvende stoombrandspuit „Jason" deed uitrukken. Van dit vaartuig uit werd een massa water over het vuur, dat in de brand bare voorraden gretig voedsel vond, uitge stort, met het gevolg, dat men den brand na een kwartier meester was en de brand weer zich nadien hoofdzakelijk kon bepalen tot het uit elkaar halen van de nog smeu lende resten. Een tweetal motorspuiten, dat mede was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. JEUGDIGE BOEVEN De politie te Tegelen iser in geslaagd den 16-jarigen P. en den 22-jarigen T. beiden woonachtig te Venlo aan te houden. P. heeft daar ten nadeele van zijn patroon een be drag van 150 gulden ontvreemd. Met dit geld op zak heeft het tweetal 's nachts een uitstapje per taxi door Duitschland gemaakt waarbij het de som vrijwel geheel heeft op gemaakt. De aangehoudenen zijn ter be schikking van de politie te Venlo gesteld. UIT DE A.R. PARTIJ De Brabantsche Landdag Met de organisatie van den Provincialen! Brabantschen Landdag loopt het vlot Van uit meerdere plaatsen worden autobustoch ten georganiseerd, zoodat het een massale opkomst belooft te worden. Na het openingswoord van den heer J. G. Schouten, van Andel, zal het woord voeren de heer J. Schouten, van Rotter dam, lid van de Tweede Kamer. Vervolgens zal het Fanfarecorps „Euphonia" van de stichting .Vrederust" te Bergen op Zoom en kele nummers spelen. Daarna spreekt ds. J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Amstelveen. Het slotwoord zal worden uitgesproken door den heer H. Leusink, van Bergen op Zoom, voorzitter van de Kieskringcentrale „Tilburg". Om de onkos ten te dekken zullen op het landdagterrein in het Liesbosch bij Breda oranjespeldjes worden verkocht. Dr. Coijn heeft toegezegd, dat hij, indien eenigszins mogelijk, de landdag zal bezoè» ken. Geen enkele A.-R. Brabander blijve daar om weg. Het parool zij: „Geheel A.-R. Brabant trekke als één man op naar het Liesbosch op 29 Augustus".

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1