mzsmsm WERK Zeventigmaal zevenmaal WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936 BINNENLAND Stijgende werkloosheidsuitgaven In een suppletoir© begrooting over 1S35 van het werkloosheidssubsidie- fonds wordt nog 15.730.000 aange vraagd voor werkloosheidsuitgaven. Een desbetreffend wetsontwerp is in gediend. In verband met de stijgende werkloosheids uitgaven der gemeenten zijn de geraamde bedragen overschreden. Uiteindelijk zal noodig zijn voor gewone bijdragen 102.000.000, voor extra bijdragen ƒ8.100.000 en voor tegemoetkoming in de kosten van controle 400.000, in totaal 110.5000.000, terwijl voor deze uitgaven was toegestaan ƒ94.770.000. Een bedrag van ƒ15.730.000 wordt daarom nog aangevraagd. ^Wijziging steunregeling Conferentie met minister Slingenberg Naar het Handelsblad verneemt zal" de 'door den minister-president dr H. Colijn in uitzicht gestelde conferentie tusschen den minister van Sociale Zaken, mr. Slingenberg en de wethouders der zeven groote steden over de aangekondigde wijziging in de steun regeling voor werkloozen, 28 Augustus aa. te Zwolle worden gehouden. Pensioen van Kamerleden Een behartigenswaardig advies Bij de Grondwetsherziening wordt een verlaging van het pensioen der Kameleden .voorgesteld. De vraag rijst, aldus de Vrijz.-Demo- traat, of niet een andere vraag van veel meer belang is, nl. of het gerechtvaardigd is aan oud-leden der Tweede Kamer een levenslang pensioen te verleemen, dat onmiddellijk ma hun aftreden ais Kamer lid ingaat. M.i. kan worden volstaaD met een kort afloopend wachtgeld gedu rende enkele jaren, gelijk aan het hui dige pensioen, welk wachtgeld slechts zou mogen worden genoten, als het oud lid niet uit andere overheidsfuncties een zeker inkomen geniet Wie het Kamerlidmaatschap verwisselt met een andere publieke funotie of deze blijft vervullen, behoeft wachtgeld nóch pen sioen. Daarnaast worde het pensioen een ruitgestekl pensioen", ingaande op 65-jarige leeftijd. Een dergelijke rege ling vindt thans ook voor wethouders plaats en er is geen enkele aanleiding een Kamerlid, die in de kracht van zijn leven ophoudit Kamerlid te zijn, een levenslang pensioen toe te kennen. Een dergelijke verandering lijkt mij belangrijker dan een verlaging van de geldsbedragen. Het voorstel verdient ernstige overweging, maar het sorteert noch belangrijk finan cieel, noch eenig psychologisch effect, zoo lang men doorgaat gunstige uitzonderings bepalingen voor de huidige functionarissen te scheppen. De drukpersvrijheid Een nuchter oordeel van liberale zijde Niemand zal ontkennen, dat Mr. J. Beli- fante bevoegd is zijn oordeel te geven over drukpersvrijheid. Daarom verheugt hetions, dat hij niet bang was zich aan koud water te branden, niet meedeed met het gehuil der wolven in het journalistieke bosch en niet de ontzettende gevaren duchtte, waarover de vrijzinnige pers kolommen vol schreef. In De Vrijheid, het liberale weekblad, schreef Mr. Belinfante thans het volgende: Al waren wij persoonlijk in dit op zicht de minderheid in de redactie vor mende niet zoo heftig gekant tegen het voorstel van de Staatscommissie op dit stuk, dat trouwens evenmin als de denk beelden van de liberale commissie inzake Grondwetsherziening ging in de richting van preventieve censuur, en al achten we de vrees, dat daardoor de pers en de jour nalisten ernstig nadeel zouden kunnen lijden in de vervulling van hun taak, her senschimmig, dat neemt niet weg, dat we het besluit van de Regeering deze weg niet in te slaan, kunnen billijken, ja, dat we met warme sympathie hebben kennis genomen van het motief, door de Regee ring voor deze beslissing aangevoerd. Nadat deze gedachte verder is ontwikkeld, besluit de schrijver zijn artikel aldus: Terecht merkt overigens de Regeering op, dat het de vraag is, of wijziging van artikel 7 der Grondwet wel noodzakelijk is ter bereiking van het door de Staats commissie beoogde doel: inbreuk op de preventieve censuur. Uit dit oogpunt bezien, was het voorstel van de Staats commissie dus zelfs overbodig. Bovendien liet de formuleering ook wel een en an der te wenschen over. Om al deze rede nen behoeven wij het verdwijnen van de voorgestelde wijziging niet te betreuren, al scheen ons wij herhalen het de scherpe oppositie, daartegen op journa listieke gronden gevoerd, niet gemoti veerd. Bona fide journalisten, bladen, die zich op betamelijke wijze uitten, zou den van zulk een „persbreidel" niets heb ben te vreezen. Dat dit oordeel zich in bijna alle opzich ten bij het onze aansluit, doet ons werkelijk goed. Nederland Express De N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land meldt dat de speciale trein met passa giers en post in aansluiting op het s.s. J. Pz. Coen Zaterdagmorgen 22 Augustus om 10.20 Genua zal vertrekken. Aankomst Zon dagmorgen 23 Augustus om 7.18 te Zeve- 8.14 te Arnhem, 9 te Utrecht C.S., 10 te Den Haag S.S., 9.44 te Amsterdam W.P., 10.0Z te Amsterdam C.S. en 10.33 te Rotter dam-Maas. Te Blaricum toerden vêrséhltlendé Volksfeesten gehouden, welke groote belangstelling trokken. Deelnemer aan het ringsteken op losse paarden, die er leelijk naast grijpt. NED. BOND VAN VISCHWINKEUERS Heffing-vrije olie gevraagd De Ned. Bond van Vischwinkeliers heeft den Minister van Landbouw verzocht te willen toestemmen in het verstrekken van 25 kg. niet aan heffing onderhevig arachide olie per maand en per winkel of halbedrijf. Een dergelijke tegemoetkoming zou naar 't oordeel van den Bond veel leed verzachten. De Kanarische eilanden Medegedeeld wordt, dat de telegrafische verbindingen met de Kanarische eilanden zijn verbroken. LAND- EN TUINBOUW Margarine voor werkloozen grootendeels door de Unilever ter be schikking van de Regeering gesteld. Zij is zoo goed als geheel aan de concurren tie onttrokken. De vaststelling van de prijs geschiedde door een overeenkomst tusschen de Regeering en de Unilever; een zeer mooie overeenkomstvoor de Unilever. Op deze philantropische tak van haar bedrijf heeft zij exorbitante winsten ge maakt Terwijl de melange bij 47 cent heffing per k.g. verkocht werd voor 90 cent en de margarine plus de boter den fabrikant dus 43 cent inbracht, ontving de Unilever voor de volksmargarine (zon der boter) 40 cent. Hieruit blijkt, hoe de Regeering de deugd weet te beloonen. Aanvankelijk verdiende de Unilever op deze volks margarine 20 cent per kilo. Een jaar ge leden ging daar 6V2 cent af, omdat de Crisis-Zuivclcentrale ook haar eischen ging stellen. Te haren behoeve moest de margarine-industrie dit bedrag laten val len. Daar de winst nog altijd 13V^ cent per kilo bedroeg, is de wereldpositie vaü de Unilever hierdoor niet aangetast Aangenomen mag worden, dat gemid deld een 100 ton per week aan volksmar garine ter beschikking werd gesteld. En kele kleine fabrieken hebben hiervan mee geprofiteerd, maar de Ünilever ont ving toch wel het leeuwendeel van de ongeveer 13.000 gulden per week, die het „goedkoope" vet der werkloozen aan winst liet. In de vier jaren, dat de volksmargarine bestaat, hebben de margarinefabrikanten, de Unilever vooraan, er rond 2y2 millioen gulden aan verdiend. Van de huishoudmargarine (de eigenge maakte) heeft de Unilever geen schade, be toogt de schrijver in Het Volk verder, want genoemd concern voert bijna alle plantenvet in en verdient daar dus op; maar de accijnsverhooging van de vetten wekt in andere kringen groote ontevreden heid. Het Volk noemt het een slechte ordeningspoging en zegt: „Stelling hebben genomen tegen deze or- 'deningspoging niet alleen de Bakkersbond, de Vereen, van biscuitfabrikanten en de Bond voor de margarinehandel die hoo- gere prijzen zullen moeten betalen maar ook de Nederlandsche Zuivelbond, het Ko ninklijk Landbouwcomité, de Christelijke en de R.K. Boerenbonden en tenslotte die vet- smelters, die niet onmiddellijk voor het dreigement met uitschakeling op de vlucht zijn geslagen: de leden van de Algemeene Vetsmeltersvereeniging". Het watergebrek te Groningen, dat op sommige dagen onaangename gevolgen had, zal binnen een maand tot het verleden behooren, daar de nieuwe leiding vrijwel gereed is. Het laatste splitsingstuk te Haren wordt geplaatst. GEMENGD NIEUWS Overreden en gedood De 64-jarige gepensionneerde postbe ambte Wouters te Reek ,(N.-B.) is gis teravond om kwart over acht, bij het oversteken van den Rijksweg, door een personenauto gegrepen en op slag ge dood. VEELBELOVEND Voor den kinderrechter te A 1 m e 1 o stond de 17-jarige G. A. terecht, die in Juni j.l. in totaal een dertigtal rijwielen heeft ge stolen en voorts een inbraak pleegde. Hij is ter beschikking van de Regeering gesteld. Als heler van een twintigtal der gestolen fietsen stond de veekoopman B. G. terecht, tegen wien negen maanden gevangenisstraf werd gevorderd. BLIKSEM IN EEN ROGGEMIJT Tijdens een hevig onweer sloeg de blik sem te Alm en (Gld.) nabij Zutfen in een roggemijt, staande bij de boerderij van D. Haarman. De Zutfensche brandweer heeft den vuurhaard, die op den bodem werd aan getroffen, opgespoord en het vuur gebluscht De (brand was ontstaan door blikseminslag, waarbij de groove, dikke eiken paal van de mijt van beneden tot boven w,as gespleten. De stukken hout waren overal verspreid. Zoo'n erge Hoofdpijn? Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten sijn en U als hei* boren voelen door één of twee AKKERTJES Volgens recept van Apotheker Du noot Verdwenen jongens terecht De politie te A n tw e r p e n heeft twee uit Delft afkomstige jongens gearresteerd, die aldaar op 4 Juli j.l. waren vertrokken, na in het gymnasium chemische stoffen te hebben ontvreemd, terwijl zij voor hun ver trek eveneens een bedrag aan geld hadden ontvreemd. (Zooals men zich zal herinneren hebben twee Delftsche jongens W. A. J. G. en D. V. Z. op Zaterdag 4 Juli de ouderlijke wo ning verlaten. Behalve een briefkaart, die zij op 6 Juli uit Nijmegen verzonden, heb ben de jongens niets van zich laten hooren. Zij waren in het bezit van een bedrag van f 450, terwijl zij uit het gymnasium te Delft een flesch met aether, een flesch met chlo roform en een flesch met arseniczuur had den ontvreemd). Wat de jort\ens met dit gevaarlijke goed je hebben uitgevoerd, is nog niet bekend. Van het geld was piet veel meer over. Bruidspaar gedupeerd Vier Almelosche werkloozen staan terecht Voor de rechtbank te Almelo ston den gister vier Almelosche werkloozen terecht, J. J. M., J. L., H. L. en H. K. De laatste liet verstek gaan, omdat hij in een ziekenhuis verpleegd wordt De verdachten hebben in het voorjaar van 1935 diverse inbraken gepleegd in de stad, waarbij voor eenige duizenden guldens in totaal werd buitgemaakt, oa. f 1800 bij een alleenwonend typo graaf en f 1900 bij een aannemer. Tenslotte wist de politie de daders op het spoor te komen en zij legden een vol ledige bekentenis af. Het geld is voor het grootste deel verbrast, o.a. te Amsterdam, terwijl er verder kleeren enz. voor gekocht zijn. Bij het verhoor bleek, dat verdachten spe ciaal er op uit trokken, als er bruiloften en andere festiviteiten gevierd werden, waar bij de bewoners afwezig waren. Zoo hebben de dieven bij den aannemer ingebroken, toen de bruiloft van den zoon gevierd werd. Zij hebben f 700 gestolen bestemd voor de meubelen van het bruidspaar. Sindsdien is de bruidegom voortdurend ziek geweest en heeft het nog steeds met zijn zenuwen te kwaad. De eisch was tegen -M. en J. L. 2Ve jaar gevangenisstraf, tegen H. L. V/2 jaar en tegen K. negen maanden BRANDSTICHTER STAAT TERECHT Een 23-jarige winkelbediende placht zUn da gen door te brengen achter de toonbank va een sigarenzaak aan den Kamperfoelieweg. He winkeltje was eigendom van zijn pleegouder: Dit kon hem echter niet weerhouden zeer d~as tische plannen tot uitvoering te brengen. H« bestaan van winkelbediende leverde hem blijk baar te weinig emoties op en zoo Insloot hij op 30 Juni om de zaak in braad te steken. HU w dan van het vervelende baantje af en zün ple> ouders zouden de verzekeringvpennlngen In o vangst kunnen ae.iien,. Het mes zou aan tw kanten snUden. Aldus geschiedde. HU werd al dadelUk gearresteerd en nu st« hU voor de vacantiekuraer de- Amsterdamse;: rechtbank, port tot de concl psychisch defect De officier van genisst-af van v< De rechtbank <2 ARME KLEINE Het twee-jarig dochtertje van 'de familie Rovers te V i n k e 1 (N.-Br.) Is gisteravond bij het spelen in een emmer met kokend zeepsop geraakt Toen de moeder het onge val bemerkte waren de levensgeesten reeds geweken. De N.V. Mij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht, heeft het maken van de werken omschreven in bestek nr 1684 S.S., het wijzigen van de locomotievenloods N.C.S. in magazijn, het inrichten van een loods voor berging van de kraanwagen, het wijzigen van sporen, wissels en eenige bij komende werken op het werkplaatsterrein te Utrecht gegund aan de gebrs J. en W. Vermeer te Hekendorp, voor een bedrag van f 4796. DE MAASVERBETERING Op Woensdag 16 September zal door den Rijkswaterstaat te Maastricht wor den aanbesteed het verbreeden van de rivier de Maas tusschen Megen en Ra- .venstein en het maken van een bocht afsnijding bij Demen met bijkomende werken, behoorende tot de werken van De Maasverbetering. Bestek no L DE RIJKSWEG AMERSFOORT—WOUDENBERG Op Dinsdag 15 September zal door den Rijkswaterstaat te Utrecht worden aanbesteed het herstratcn van de rij baan, het verwijderen van bestaande en het aanleggen van nieuwe rijwielpaden op den Rijksweg Amersfoort—Wouden berg, van de Bavoortschebrug tot de Moffendrift (KAL 50.471 tot KAL 52.798). Bestek no 175. DONDERDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzendin* 8.00 Gram.pl. 9.00 Omroeporkest. 10.01 Morgenwijding. 10.30 Orkestconcert. 11.0! Paedagogische causerie. 11.30 Ensembli „Romania" en orgelspel. 2.00 Orgel, flui en hobo. 2.45 Trio. 4.00 Voor zieken. 4.4! Radiotooneel voor groote kinderen. 7.0( Pianorecital. 7.40 Report, v. h. Schaak, tournooi te Nottingham. 8.00 Berichter ANP. Mededeeline--. 8.10 Omroeporkes'. 8.55 Radiotooneel. 10.30 Gram.pl. 10.4; Report, v. h. Schaaktournooi te Notting: ham, 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM II 301 M. 8.00—9.15 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11-31 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. lO.li Morgendienst door Ds J. L. de V r i e Chr. Ger. Pred. te Deventer. 10.4j Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.11 Gram.pl. 12.30 KRO-Orkest. 2.00 Orgel, spel. 3.003.45 Zang. 4.00 Bijbellezinj door Dr J. Riemens Jr., Ned. Herv Pred. te Leiden. 5.00 Handenarbeid d. jeugd. 5.30 Pianokwartet. 6.45 Causei rie vanwege het Chr. Nat. Vakverbond 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.1! Bach-orkest en solisten. 9.07 Paedagogi. sche lezing door 1 van Aalten. (Oil 10.00 Berichten ANP). 10.35—11.30 Gr.p Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 1.05 Gram.pl. 1.35 Populair concert. 3.20 Carl' ton Hotel-orkest. 4.10 „These my friends", causerie. 5.05 Trio. 6.50 Populair concert, 7.35 Trio. 8.20 Voordracht. 8.35 Militajj concert. 10.20 Rep. h. 50-jarig bestaai van Vancouver (Canada). 10.35 BBG Orkest en zang. RADIO PARIS 1648 M. 9.50 Orgelspel. 11.21 Omroeporkest. 7.20 Uit Salzburg: Operal uitzending. KEULEN 456 M. 8.20 Solistenconcert. 9.2} Kwintet. 10.20 Omroepkleinorkest. 12.2C Omroeporkest. 3.40 Kwartetconcert. 6.21 Blaasconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.ï 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.50 -2.20 Gram.pl. 5.2C Omroepsalonorkest. 7.25 Opera-uitzeiit ding. 10.4011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.50 Omroepsalonorkest. 8.21 Omroeporkest. 10.3011.20 Gram.pl. K0LSTER BRANDES RADI SUPERIEURE T O ONKW ALITE1 Ged. zomermaanden: inruil campagne Vraagt condities bij den plaatselijke! handelaar of bij de Imp.: N.V. PH. J SCHUT, Keizersgracht 684, Amsterdam C HET DAMSTERDIEP Op Woensdag 16 September zal 'door dei Rijkswaterstaat te Groningen worde: aanbesteed het verbeteren en herstellen va de boordvoorziening van het Damsterdie langs den Rijksweg no 41, van het Rijk wegenplan 1932 met eenig bijkomend werï behoorende tot de Rijkswegen in de provia cie Groningen. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION' 113. Uitgeput van de ondervonden narig heden, gingen ze, zoodra ze thuiskwamen, naar bed. „Dat reisje kost me minstens 200 gulden!" Eén voordeel is, dat ik tenminste 50 kilo afgevallen ben!" zuchtte mijnheer Pimpelmans, en hij draaide zich om. Den volgenden middag zei z'n vrouw: „Zeg, man, ik ga éventjes naar de vrouw van den nieu wen notaris, hoor; ik ben binnen tien minu ten terug!" En weg was ze. 114. Nu wist mijnheer Pimpelmans, dat 1 minuten in zoo'n geval tien kwartier bete» kenden. Hij besloot dus een nuttig gebruil van dien tijd te maken en de kiekjes, die hi den laatsten dag te Zomerdorp gemaakt hai te ontwikkelen. Hij kon ze dan in een al bun bewaren als herinnering aan de „aangt name" dagen! Hij haalde derhalve zijn rood petroleumlamp en verdween er mee in di keukenkast (Wordt Vrijdag vervolgd| Feuilleton ,,'Amen!" sprak Anton geroerd en 'daarop rondziende, zeide hij: „Ik ben van plan morgen naar Lammerton te gaan, want ik heb gehoord dat daar veel boerderijen en molens zijn en zoo is er licht kans, dat ik daar werk vind." „Lammerton!" riep Jettie uit, „en dat Is wel vijf en twintig uur van hier en je hebt daar in 't geheel geen vrienden of kennissen." „Hoe verder weg, hoe beter", antwoordde Anton. „Daaraan heb je gelijk, jongelief", zeide tante Susanna, „het zal veel gemakkelijker voor je zijn, ver weg" „Morgen al!" zeide Jettie, „dat is al heel gauw." „Hoe eerder hoe beter", zeide Anton. „Je zoudt toch niet willen dat ik hier rondslenterde en over de heining toekeek, hoe Jaap den baas speelde? O, Jettie, ik zou dat niet kunnen dragen, 't is beter dat ik ver weg ben." Intusschen was de babage afgeladen op de boerderij en op elkaar gestapeld in de keuken. Jaap en zijn vrouw waren het huis binnen gegaan en hadden de twee bleeke kinderen buiten gelaten, waar zij boterbloempjes waren gaan plukken en het telkens uitjubelden als zij er weer een gevonden hadden; deze kinderen waren tot nu toe in eeni sombere achterbuurt opge groeid en hadden nauwelijks een grassprietje of boom gezho. Jaap's vrouw was een bleeke afgetobde vrouw, die vroeger zeker mooi geweest was en daarvan nog eenige sporen vertoonde. Zij zag gretig de keuken rond en merkte dadelijk de groote stukken spek de groote brooden en de pannen melk en den pot met boter. Toen viel haar oog op het vuur in den haard, op de keurig geveegde keuken en den ketel met kokend, water en een ongekend gevoel van rust en welvaren kwam over haar* „Wat hebben ze alles keurig voor ons achtergelaten, Jaap, en wat een heerlijke woning is het; wat zullen we hier gelukkig zijn." „Ja, Nanny, het ls een heerlijk gelukje voor ons. Nu ga ik leven als een fatsoenlijk man, een beetje voorspoed doet een mensch goed en geeft hem weer een goeden dunk van zichzelf." „Wij hebben het niet verdiend, Jaap", zeide Nan, die aange daan was door den plotselingen ommekeer in hun omstandig heden. „Houd je mond, Nan, en praat niet zulken onzin, wij hebban nu een goede kans en daarmee uit'* Verwonderd over den scherpen toon van haar man, zweeg "de vrouw en begaf zich naar boven, waar zij de schoone bedden en lakens en dekens bekeek met een onuitsprekelijk gevoel van welbehagen. Zij zag toevallig in den spiegel en gevoelde instinkt- matig hoe haar flodderige opschik in strijd was met de stille deftigheid van deze nieuwe omgeving; zij rukte zich als van zelf den gebloemden hoed van 't hoofd. De dagen harer jeugd gingen aan haar voorbij, acht jaar was het geleden sedert zij als een zeventienjarig kind Jaap Prior trouwde, tegen den zin van al haar familieleden, die wel zagen, dat de fatterige jonge man een deugniet was, die zeker geen deugdelijke echtgenoot zou worden. Thans was zij vijf en twintig jaar en hoe oud en verlept voelde zij zich; zij had het gevoel alsof zij opwaakte uit een bangen droom en nu op eenmaal weer tot zichzelf kwam. „Nan, Nan!" riep Jaap onder aan de trap, „kom je nooit meer beneden? Krijgen we niets te eten?" Zij streek heur haar glad en haastte zich, beneden gekomen, den maaltijd te be reiden: „Ieder krijgt van avond een ei!" zeide -ij en de kleine magere kinderen smulden zoo van alles dat hun werd voorgezet dat zij stil waren van genot Nadat de kinderen naar bed waren, zaten man en vrouw nog een poos bij het smeulende vuur, hij zijn pijp rookende en zij met gevouwen handen in haar stoel leunende, trachtende te if wat haar nog een wondervolle droom toescheen. „Ik wou dat ik je vader gekend had, Jaap, hij moet een goe^.e man geweest zijnl" „Jawel" zeide Jaap norsch- „En je broer, die zullen we zeker wel spoedig zien?" „Neen, dat zullen we niet, hij is weggegaan." „Wat was het toch vreemd, dat je vader hem niets vermaakte, hebben ze verschil samen gehad?" „Neen." „Maar Jaap, je hebt vroeger wel eens gesproken Van een meisje, Jettie, geloof ik, waar is die?" „Ik wou dat je niet zooveel vroeg, Nan", zeide haar man^ terwijl hij zich in zijn stoel onrustig heen en weer bewoog. Zijn vrouw zag hem verwonderd aan: „Ik zal niet meer vragen, ik zal alles wel hooren als ik hen allen te zien krijg." „Je zult ze nooit te zien krijgen, dat zal ik je maar zeggen;" ik heb gekibbeld met hen en ik wil niet meer over hen spreken." Nan zweeg en bleef zitten peinzen; de voorspoed scheen wel wonderen in haar te werken; terwijl de meeste menschen er door verhard worden, werd haar gemoed er door verzacht. Zij voelde zich verootmoedigd door al de weelde om haar heen, die zij zich geheel onwaardig voelde. Voor de eerste maal sedart jaren knielde zij dien avond voor haar bed neder en bad. Niet dat het veel van een gebed had, want zij wist nauwelijks wat te zeggen; zij trachtte zich het „Onze Vader" te herinneren, maar na de eerste woorden wist zij niets meer te bedenken en bemerkte dat zij alles vergeten had. Toen schrikte zij op over zich zelve en riep bedroefd uit: „Ben ik dan zoo slecht!" en het hoofd op het kussen leggende snikte zij uit: „O God, wees mij zondaar genadig!" Zoo vond Jaap haar toe hij boven kwam en vroeg meewarig: „Wat scheelt er aan, Nan?" „O Jaap, wij zijn zoo slecht, wij verdienen al deze weldaden niet Jaap, Jaap, wat moeten wij doen? Laat ons toch aan andere gingen gaan denken dan van deze wereld alleen"'; maar hier viel Jaap haar ia de rede: „Wees nu geen zottin, Nan. Laat mij niets van dezen onzin meer hooren je zult nog eyen fijn worden als die malle, dwaze Anton." Zij herhaalde de woorden voor zich ze"., maar zeide niets meet Anton gaf dus wel om deze dingen, al deed Jaap het niet Daal was weer een nieuw veld voor haar gedachten HOOFDSTUK VII Het was een heldere, frissche mo'-gen. Antoc en Jettie warei evenals Tante Susanna, al vroeg in de weer, want de eerst' moest met den eersten trein vertrekken; hij had maar eei klein bundeltje bij zich, want het was maar last meer bij ziel te hebben, zoolang hij geen vaste verblijfplaats gevonden hal en dan kon men hem gemakkelijk het benoodigde nazenden had hij gezegd. Hij glimlachte droevig, toen hij dit zeide, wan! zijn ajardsche bezittingen waren de laatste weken zeer geslon ken en bepaalden zich tot zeer weinig. Na een zwijgend ontbijt vertrok hij en Jettie zag hem in dl deur staande geruimen tijd na. „Wie had dat kunnen denken dat het zoover zou komen, dat mijn Anton niet eens ee! wagentje zou hebben om hem naar het station te brengen terwijl die ellendeling daar in *t bezit van alles is. Maar hel zal er hem naar vergaan! Hij zal het op de eene of andere wijzj moeten boeten en wie weet, dan komt Ashdownhoeve wellichl weer in handen van haar rechtmatigcn bezitter, terwijl de kwaaj doener zijn gerechte straf ontvangt", en Jettie's oogen flikkerde» ondanks de groote tranen die ze vulden. Tante Susanna stond achter haar en legde de hand op haal schouder: „De Heere zal voorzien en alles recht maken; wi kunnen gerust alles in Zijn handen stellen." Maar hiermedl was Jettie, hoewel zij het geloofde, niet getroost. „Mij komt hei voor", zeide zij, „alsof Anton juist alle dingen uit Gods ham heeft genomen om zelf de zaken te regelen naar zijn gedachte is het niet alles nu gegaan tegen zijns vaders wil? Neen Tantt Susanna, ik kan de dingen niet inzien zooals gij!" en zij snetdl naar binnen, want Anton had nog eenmaal met de hanl gewuifd en was toen door een kromming van den weg uit hal gezicht verdwenen^ .(Wordt vervolgd?

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8