DE SPAANSCHE BURGEROORLOG 'Wk gaat&i rrm, nwtV.C .P. WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Kattenland „KONING VAN FRANKRIJK" pen levende herinnering (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: Frankrijk bezit vele monumenten, die het Ban zijn verleden herinneren. Doch we ver moeden, dat niets zoo „levendig" de vroe gere koningen in het geheugen van het Volk zal terugroepen, als de omstandigheid, dat een der nazaten vein deze vorsten nog altijd aanspraak maakt op den troon. Het betreft hier Henri, graaf van Parijs, zoon .van den hertog de Guise en van Isabella van Orleans. Zijn vader is op zijn beurt een kleinzoon van Lodewijk-Philips, terwijl zijn moeder zich erop beroemen kan, een dochter te zijn van den vroegeren graaf over de Fransche hoofdstad. In 1926 eischte de hertog de Guise de rechten, de verantwoordelijkheid en de plichten van het koningschap voor zich op en noemde zich het hoofd van het „huis van Frankrijk". De regeering van zijn land ging hiermee niet accoord en besloot, mis schien beducht voor een staatsgreep, tot ver banning van den pretendent. Het was dus in het buitenland, dat deze hertog in 1929 aan zijn zoon, ter gelegenheid van diens meerderjarigheid, plechtig den titel van >,graaf van Partijs" verleende, ,/at hiermee gelijk staat, dat hij hem de „koninklijke waardigheid" overdroeg. Aan den practi- Bchen toestand veranderde dit natuurlijk Weinig. Nog steeds zijn de tenten van het gezin in den vreemde opgeslagen, en wel in den regel te Brussel, van waaruit heel wal verlangende blikken naar Parijs geworpen worden, althans voorzoover er tijd overblijft Voor staren. Want in de beschutting, die een builen- ïandsche stad biedt, wordt een ijverige actie geroerd tot herstel van het koningschap. Wekelijks zendt Henri-zonder-land in het blad „Courtier Royal", dat sinds 1034 ver schijnt, zijn boodschap aan zijn „onder danen". En het werk, dat in den vreemde Wordt verricht, staat in nauwe verbinding met de arbeid van de royalisten in het land zelf. Immers, al heeft men den pretendent Verbannen, de groep, die in Frankrijk streeft naar herstel van het koningschap, is daarom nog niet verboden en ontbonden. Zij geeft haar eigen krant uit, „Action Francaise", welke onder leiding staat van Charles Maur- ras en Léon Daudet Maar de aanhangers zijn weinig in aantal, en als het royalis tische dagblad vrij druk gelezen wordt, is het niet uit instemming met de beginselen, 'dobh veeleer uit nieuwsgierigheid, omdat de beide hoofdredacteuren bij iederen Fransch- man bekend staan om de scherpte van hun pen en de meedoogenloosheid, waarmee elke vijand wordt bestreden. Ja zelfs heeft Dau det, zoon van den grooten dichter, eenige jaren van ballingschap achter den rug, die iaan zijn politieke gevoelens niet geheel Vreemd zullen zijn. In een boek heeft Henri zelf voor een paar weken uiteengezet, hoe hij zich zijn regeering voorstelt Dat hij dit bestuur be titelt met de naam van „gouvernement van morgen" pleit meer voor zijn optimisme, dan nor zijn inzicht in de werkelijkheid. Want het ziet er niet naar uit, dat het koning schap in Frankrijk binnen afzienbaren tijd een noemenswaardige kans zal hebben. In zijn hierboven aangegeven geschrift stelt de vorstin-hope als eisch een inperking van ide staatsmacht, welke niet meer mag om- Vatten dan inwendige en uitwendige veilig heid, onpartijdige justitie en gezonde pu blieke financiën. Voor het maatschappelijk leven wenscht hij de instelling van corpo raties. Hij wenscht in zijn arbeid conserva tisme en vooruitstrevendheid te combinee ren. Het behoeft geen betoog, gezien het Verleden van zijn voorouders, die hij ver heerlijkt, dat hij positie kiest tegen demo cratie en dictatuur. We vreezen echter, dat ide regenten overblijven...... De Franschman zal erg royalistisch moe ten zijn, als hij meent, dat in dit boek alle Vraagstukken op bevredigende wijze zijn Dpgelost. Zulks kan men ook moeilijk van een jongeman op dien leeftijd vergen. Veel eer is het een noodkreet uit den vreemde, 'die eohter op het volk in zijn geheel wei nig uitwerking heeft Ongetwijfeld voelen de goedhartige Franschen eenig medelijden met het harde lot van hem, die zich hun vorst noemt. Maar ze zijn beducht, dat na zijn bestijging van den troon de romantiek, 'die een banneling nu eenmaal omgeeft, spoedig zal verdwenen zijn. En het genoegen van het medelijden-hebben willen ze zich zelf niet ontzeggen, vooral niet, omdat ze aan een andere beschouwing eenig gevaar verbonden achten voor de welvaart van hun land. De woorden „Frankrijk" en „repu bliek" zijn voor hen een niet meer te schei den twee-eenheid geworden. Pe onlusten in Palestina Joden randen Duitsche anto aan Een auto, waarmede een gezelschap Duit- schers van Jeruzalem naar Jaffa reed, en die de Duitsche vlag voerde, is onderweg door joden beschoten. Gelukkig werd geen der inzittenden getroffen; wel werd eenige schade aangericht. Daar de ongeregeldheden in Palestina aanhouden, en er opnieuw dooöen te be treuren zijn, is thans het treinverkeer op verschillende trajecten gestaakt. De onrust in Kwangsi Moskou stookt het vuur aan! De Chineesche pers publiceert onthullin gen, volgens welke Kwangsi, nadat hulp van Sovjet-Rusland is toegezegd, bereid zou zijn samen te werken met de Chineesche communisten. Verder verneemt het Japansche persbu reau „Domei" uit Kanton, dat de Kwangsi- generaals Li Tsjoeng Jen en Pai Tsjoeng Si het ultimatum yan maarschalk Tsjang Kai Sjek, waarin deze van hen eischte, dat zij de provincie Kwangsi binnen den tijd van drie dagen zouden verlaten, hebben ver worpen. De militaire voorbereidingen aan de gren- Ben van de provincies Kwantoeng en Kwang si nemen steeds grooteren omvang aan. Worden de Marokkanen onbetrouwbaar? Volksfront werkt met gifgas! Volgens te Gibraltar ontvangen be richten zou een deel der Marokkaan- sche troepen, die door generaal Franco naar Spanje zijn overgebracht, aan het muiten zijn gegaan, daar zij ontevreden over hun verzorging zouden wezen. In La Linea zou de oproerige stem ming onder de gekleurde colonnes van generaal Franco zulke ernstige vormen hebben aangenomen, dat de Marokka nen naar de kazernes gedreven en daar ontwapend moesten worden. Tijdens de ontwapening zouden de Marokkaansche regimenten hebben uitgeroepen: „Als we geen eten krijgen en geen soldij, zul len we niet vechten". Aanvankelijk zou men de ontevredenheid onder de Marokkanen hebben trachten te verminderen door hun het recht te geven, kleine dorpen in de omgeving van La Linea te plunderen. Het spreekt van zelf, dat deze berichten met zeer groot voorbehoud gelezen dienen te worden, evenals de tijdingen over onte vredenheid onder de Spaansche Rifstam- men. Deze zouden zich voorbereiden tot den strijd om dc bevrijding van de Spaansche overheersching. De onrust in Spanje zou door hen worden beschouwd als een gun stige gelegenheid voor het streven naar on afhankelijkheid. In eenige Rifgebieden zou den reeds verscheiden regimenten, welke zich onmiddellijk na het begin van den Spaanschen burgeroorlog bij Franco hebben aangesloten, tegen Franco hebben gemuit. Van welingelichte zijde wordt echter te Tanger verklaard, dat al deze berichten uit de"lucht gegrepen zijn. Het gifgas werkt! De nationale Junta van Burgos zal er de bnitenlandsche regeeringen en het bureau van het Roode Kruis te Genève mee In kennis stellen dat de volksfront troepen thans gebruik maken van gifgas. De eerste gasaanvallen hadden plaats bij San Rafael, op het Guadarrama- front, Generaal Mola verklaarde dienaangaande: „Deze monsterachtigheid moet door het buitenland geconstateerd worden. Men moet weten, dat ook wij over strijdgas beschik ken, doch wij wilden dit nooit tegen Span jaarden gebruiken". Te Burgos is men algemeen zeer veront waardigd over dit optreden der volksfron- ters en men acht het .een nieuw bewijs, dat de regeering te Madrid in een wanhopigen toestand verkeert en dat de nationalisten een waren kruistocht tegen de barbaarsch- heid voeren. Ultimatum aan San Sebastian Generaal Beligui, de bevelhebber van Mo- la's troepen in het noorden, heeft gister avond aan het verdedigingscomité van de roode militie en aan den civielen gouver neur van San Sebastiaan het volgende ulti matum gezonden: „Geeft u over en levert de gijzelaars on gedeerd aan ens uit, of wij zullen u meedoo- genloos bestrijden". Aan het ultimatum was een hevig bom bardement van de scheepsariillerie der „Al- mirante Cervera" en „Espana" voorafge gaan. Terstond ra den aanvang van het bom bardement liet de roode bevelhebber dei- stad aan de belegeraars mededeelen, dat alle gijzelaars standrechtelijk zouden wor den doodgeschoten, als de beschieting niet onmiddellijk werd geslaakt. Desondanks verd het bombardement onverminderd oortgezet. Het voornaamste doel van het scheepsge schut was het fort Guadeloupe, dat zich bo ven de stad verheft, doch slechts de beschik king heeft over verouderde, onbruikbaar ge worden kanonnen. Huilend sloegen de granaten in rond het fort. Geweldige zuilen van omhoogspattén- de aarde en rotsblokken toonden de plaat sen, waar de granaten ontploften. Groepen verdedigers zochten bij eiken in- slaanden granaat dekking en renden in do richting van Irun. De „Espana" beschoot de voornaamste toegangswegen naar Irun en San Sebastian, blijkbaar met het doel de bruggen op deze wegen te vernielen. Het radios'ation der regeeringstroepen is door een voltreffer tot zwijgen gebracht Waarnemers verwonderen er zich over, dat het, ofschoon, Irun en San Sebastian door de artillerie stormrijp zijn gemaakt, nog niet tot een aanval is gekomen. Men is echter van meening, dat dit uitstel is toe te schrijven aan het verlangen der Baski- sche militie van generaal Mola, om boida steden zoo veel mogelijk zonder strijd te nemen, teneinde niet op eigen landslieden, de Baskische verdedigers, te moeten schie ten. Niettemin rekent men er op. dat de uit stekend bewapende elitetroepen van Mola's militie uit Navarra heden of morgen de be storming van Irun en San Sebastian zul len beginnen. Cartagena thans rechtsch De berichten, volgens welke Cartagena te gen de rooden in opstand zou zijn gekomen en zich ter beschikking van generaal Franco heeft gesteld, schijnen bevestigd te worden. De troepen van generaal Franco hebben bij Albacete de roode militietroepen versla gen. De nationalisten staan thans voor deze stad, - waarvan de inneming spoedig ver wacht wordt. Ook radio-Sevilla bevestigde, dat Cartha- gena zich bij de nationalisten heeft aange sloten en dat ook Los Alcaseres en San Javier bezet waren. De nationale beweging in dit gebied neemt steeds grooter omvang aan. Een af- deeling nationalisten uit Casteljon heeft Santa Amelia bezet, ofschoon de regeerings troepen daar heftigen tegenstand boden. Verder werden San Benito en Anestoria door de nationalen veroverd. Een vliegtuig van de regeering is bij Ma laga neergestort en vernield. In den nacht van 14 op 15 Augustus zouden 360 leden der Guardia Civil en 80 marine-Officieren, die op twee stoom schepen waren ondergebracht, voor den ingang tot de haven van Cartagena door roode terroristen in zee geworpen en verdronken zijn. Twee-en-twintig an dere officier-en werden doodgeschoten. Bij hun terugkeer in de haven wer den de beide schepen, waarop de ver moorden zich haddon bevonden door het gepeupel van Cartagena, dat zich toen nog in haarden van de rooden be vond, levendig toegejuicht. De moordpartij vond plaats op bevel van een sergeant om het onderzoek, dat door een commissie uit Madrid, welke blijkbaar een einde wilde maken aan de terreur der roode bewindhebbers in Cartagena, zou worden ingesteld, te voorkomen. Mola's hoofdkwartier naar Valladolid? Overwogen wordt, binnenkort de door de nationalisten gevormde junta en het hoofd kwartier van Mola's strijdkrachten naar het Zuidelijker gelegen Valladolid over te bren gen. Generaal Mola heeft zich gistermiddag naar Valladolid begeven, waar hij een regi ment legionnaires heeft geïnspecteerd, dat den vorigen nacht uit Marokko was aange komen, en dat per spoor van het Zuiden naar het Noorden, via Merida, was ver voerd. Dit regiment zal direct naar het Noorde lijk front vertrekken. Bovendien is de komst van andere regimenten troepen van het vreemdelingenlegioen aangekondigd. Gene raal Mola is des avonds naar Burgos terug gekeerd. Een vooraanstaande persoonlijkheid uit de omgeving van generaal Franco verklaar de, „dat binnen ceil week Malaga gevallen zou zijn; de communisten kunnen niet ont snappen uit het net, dat voor hen rond deze stad wordt gespannen". Ten aanzien van de recruteering van in boorlingen zeide hij, dat hierin thans een stilstand is gekomen, evenwel niet door ge brek aan candidaten. De Marokkanen wil len graag strijden. Het commando is even wel van oordeel, dat de strijdkrachten, wel ke naar het schiereiland zijn vervoerd, thans voldoende zijn. Een Reuter-telegram uit Lissabon maakt melding van een interview, dat de corres pondent van de „Diario Lisboa" te Burgos heeft gehad met generaal Mola: „Ik ben geen profeet", aldus Mola, „en daarom kan ik niet zeggen, of Madrid zich door honger of tengevolge van rle militaire actie zal overgeven. Ik hoop alleen maar, dat Madrtds tegenstand kort zal zijn, opdat onnoodige offers worden vermeden. De goe de Spanjaarden zullen later over Spanje's toekomstig politiek regime beslissen". Mola verklaarde met Franco's militaire politiek accoord te gaan. De terreur te Barcelona Naar vluchtelingen te Port-Vendres (Z.-Frankr.) berichten, duren te Barce lona de executies van priesters, werk gevers en rechtsche personen voort. Deze executies hebben plaats bij razzia's en volgens vastgestelde lijsten. Onder de tereclitgestelden bevindt zich ook de bisschop van Lerida, de gouverneur van Lerida tijdens de regcering-Ler- roux en enkele vroegere cortesleden. De terreur neemt een dergelijken om vang aan, dat de verantwoordelijke vak bonden en politieke partijen moeite doen, hieraan paal en perk te stellen door de daders, die meestal geen poli tiek verleden hebben,, streng te straffen. Een „spookauto" Intusschen worden, volgens de „Daily Te legraph", de roode autoriteiten in Barcelona de laatste dagen op ernstige wijze veront rust door een „spookauto", welke reeds tot een van die legendarische verschijningen is geworden, welke de publieke verbeelding en bijgeloovigheid in tijden als Spanje op het oogenblik doormaakt, zoo sterk prik kelen. Bijna iederen nacht raast deze auto door de straten van de stad. Soms draagt de heimzinnige wagen het kenteeken van corps diplomatique, dan weer dat van een dokter. En telkens als hij in de straten ver schijnt, worden twee, drie of meer leden van de roode regeeringspatrouilles neerge schoten, waarna de auto veilig weet te ont komen. Niemand weet met zekerheid, wie deze Roode Pimpernel van het jaar 193G wel is, maar men gelooft, dat hij het bevel voert over honderden, den autoriteiten onbeken den fascisten, die hij in het geheim organi seert en die slechts op het bericht omtrent den val van Madrid wachten, om op te treden. Eenige dagen geleden, nadat op de ge bruikelijke wijze eenige leden der roode mi litie waren gedood, werd de auto achter volgd, terwijl er verscheidene schoten op werden gelost. De wagen werd later, door zeefd met kogels en met bloedvlekken op de zittingen, leeg aangetroffen. De dood van het „spook" werd officieel medegedeeld maar den volgenden nacht ver-scheen op nieuw een „spookauto" in de straten en wederom vielen eenige leden der arbeiders- militie als slachtoffers. Sommigen denken, dat dit het werk is van jeugdige fascisten, wier families zijn uitgemoord tijdens de jongste vechtpartijen en die thans hebben besloten, hun nachte lijke expedities voort te zotten, tot ook zij- zolf om het leven zijn gekomen. Een persoon wordt door de autoriteiten ernsiig verdacht, doch hij kan niet worden gevonden. Verscheidene avonden achtereen werd het radioprogramma van den regee- ringszender onderbroken voor de mededeo- ling, dat dc echtgenoote van den verdachte ernstig ziek in het hospitaal lag en wer>1 hein verzocht, onmiddellijk naar haar tec tc komen. Persoonlijk, aldus de correspon dent van de „Daily Telegraph", weet ik. dat de toestand van de vrouw niet ernstig is. Feitelijk is zij reeds herstellende van een operatie aan den blinJendarm. Maar iederen nacht bevond zich eon gewapende macht bij het ziekenhuis, blijkbaar in de hoop, dat de DE KWESTIE DER NIET-INMENGING Duitschland wil werkelijke neutraliteit De „Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz" schrijft Over hét antwoord van Duitschland op het Fransche voorstel tot niet-inmenging in Spanje: Duitschland wenscht allereerst klaarheid omtrent het begrip niet-inmenging. Wapen zendingen aan een der strijdende partijen zijn immers niet de eenige mogelijkheid, om in den Spaanschen burgerkrijg partij te kie- Ook met sympathie-verklaringen, welke zelfs van hooge en officieele zijde vernomen rerden en door geldinzamelingen of werving van vrijwilligers voor een der strijdende partijen kan men stemmingen onder de vol keren te voorschijn roepen, die telkens op nieuw het gevaar doen ontstaan, dat allengs de Spaansche fronten zich zullen gaan uit strekken, over de grenzen van het Iberisch schiereiland heen, tot de geheele Europeesche zóne. Daarom moet van Duitsche zijde worden vastgehouden aan de voor waarde, dat het af te kondigen wapen embargo algemeen zij en dat alle staten, die oorlogs- of vliegtuigin- tustrieën hebben, zich tot eenzelfde uitvoerverbod binden. En ten slotte is het niet meer dan billijk en logisch, dat men ook het vertrek van vrijwilligers naar het Spaansche gevechtsterrein belet. Weenen wenscht bemiddeling Het „Neues Wiener Tageblatt" schrijft: De Europeesche diplomatie schijnt te hebben vergeten, dat er ook een kans te wagen is, om door bemiddeling tusschen de oorlogvoeren den een einde te maken aan „de gruwelen van den Spaanschen burgeroorlog. De Euro peesche staten zouden niet slechts neutraal moeten blijven, doch zich ook moeten aan eensluiten tot een onpartijdige bemiddelings poging". Ook een ander Oostenrijksch blad, nl. de „Reicbspost", geeft uiting aan die meening: „Om de onderhandelingen, welke de kanse larijen op het oogenblik over neutraliteit voeren tot een goed einde te brengen, zouden de mogendheden reeds nu moeten nagaan, hoe zij zullen intervenieeren, ingeval de moordpartijen en de anarchie zich nog ver der uitbreiden. Het Italiaansche standpunt In Britsche diplomatieke kringen wordt erop gewezen, dat de Italiaansche regeering nog niet geantwonrd heeft op die nieuwe de marche, door den Britschen zaakgelastigde te Rome bij Ciano ondernomen. Wegens de afwezigheid van Mussolini kon de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken slechts zekere algemeene toezeggingen doen, waaruit echter blijkt, dat Rome zijn voorbehoud ten aanzien van het zenden van fondsen aan het volksfront handhaaft. Min der intransigent schijnt de Romeinsche re geering zich te toonen, wat betreft de pers campagnes, die zij tot dusver ook als een on- toelaatbaren vorm van Inmenging in den Spaanschen burgeroorlog beschouwde. Men zal echter nadere toelichtingen van 'Ciano moeten afwachten, wanneer deze Mus solini terzake geconsulteerd zal hebben. Berlijns antwoord is met voldoening te Londen ontvangen; de Duitsche voorbehou den worden van weinig belang geacht en bij den Spaanschen ambassadeur te Londen zijn stappen gedaan, om ten spoedigste van de regeering te Madrid satisfactie te verkrijgen inzake de confiscatie van een Duitsche vlieg machine door die regeering. Rusland levert benzine! Het Spaansche tankschip „Remedioz", dat sinds eenige dagen te Boekarest lag, is plot seling vertrokken od telegrafisch bevel van de regeering van Madrid. Het schip zet koers naar Bakoe, waar het voor rekening van genoemde regeering een lading benzine aan boord zal nemen. Naar verluidt heeft Rusland belangrijke faciliteiten verleend ten aanzien van den aankoop van petroleum-producten, bestemd voor de Spaansche regeeringsstrijdkrachten. De Argentijnsche minister van buiten landsche zaken, dr. Saavedra Larnas, heeft de correspondenten van'eenige bladen een interview toegestaan, waarin hij zich uitliet over het voorstel van de regeering van Uru guay, om in den Spaanschen burgeroorlog bemiddelend op te treden. De minister verklaarde in den loop van het onderhoud, dat een bemiddeling niet mogelijk is, zoolang beide fronten niet als oorlogvoerende partijen zouden zfjn erkend. De Japansche regeering heeft alle inzame lingen voor Spanje verboden, nadat de na tionale bond van transportarbeiders daartoe een poging had gedaan. DE POOLSCHE OPPOSITIEPERS Minister-president dreigt met sancties De minister-president van Polen, generaal Skladkowski heeft de pers medege deeld, dat sancties zullen worden toegepast indien men voortgaat met het verspreiden van valsche geruchten. De premier wil de leugen en het kwaad- spreke_n als politieke wapenen onmogelijk maken en hij zal zich hierbij niet beperken tot het in beslag nemen van kranten, doch zoo noodig zullen de schrijvers van laster- artikeien naar het concentratiekamp Be- retza worden overgebracht. Gisteren reeds zijn verscheiden bladen waaronder het conservatieve blad „Czas", het Joodsche „Nasz Presglas" en het oppo- sitioneele „Goniec Warszawski" in beslag genomen, wegens publicatie van overdreven berichten over de vergaderingen van de volkspartij op 15 Augustus j.L en over den leider van deze partij, Witos, die in balling schap leeft. man aan de oproep gehoor zou geven. De secretaris van een vooraanstaand anti fascist deelde den correspondent mede, d>u de autoriteiten na verscheidene dagen tele fonisch door don gezochtcn man werden opgebeld, waarbij hij als zijn meoning te ken nen gaf, dat het tijd werd, om eens een nieuwe val voor hem op to stellen. Ver scheiden andere telefoontjes, telkens vsn een andere plaats, hebben intusschen de autoriteiten bereikt en steeds bleek er uit, dat do man volkomen op de hoogte was met de plannen om hem te vangen. Het aanhouden en onderzoeken, na tien uur 's avonds, van alle passeerende auto's, de zorgvuldige wijze, waarop alle passen worden gecontroleerd en de herhaalde huis zoekingen naar wapenen wijzen erop, dat de autoriteiten te Barcelona ernstig worden verontrust, hoewel de dichtst bijzijnde vijand zich op een afstand van meer dan 160 mij len in Saragossa bevindt. Wederverkoopers en Vertegen woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 cent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmeslhandel Te Philadelphia (Ver. St.) is een zekere Giovanni Arena, tezamen met een vriend door gangsters overvallen, toen zij hot huis van den eerstgenoemde verlieten. Een regen van kogels werd op hen afgeschoten uit een auto, die vlak bij het trottoir stilhield. De beide mannen waren op slag dood. De auto verdween onmiddellijk, na den aanslag. De politie is van meening, dat het hier gaat om een wraakoefening tusschen leden van de onderwereld. MIJNSTAKINGEN TE LUIK In het steenkoolbekken van Luik zijn on der de mijnwerkers stakingen uitgebroken. De arbeiders eischcn doorbetaling tijdens de vacantie. Een tiental mijnwerkers isgcares- teerd. Tot nog toe hebben zich geen inci denten voorgedaan. TREINONTSPORING IN BELGIë De trein van Antwerpen naar de Noord zeekust is gisteren nabij Lichtervelde ge derailleerd bij welk ongeluk de stoker werd gedood. Verder waren er 47 gewonden. De eerste Britsche medische eenheid, ge vormd door de ..Spanish Medical Aid Com mittee'* zal einde dezer week naar Spanje vertrekken. De ambulance zal samenge steld zijn uit vier artsen, acht assistenten, zes ziekenverplegers en drie secretarissen. Voorts zal een uitgebreid materiaal worden meegenomen, bestaande o.m. uit gasmas kers, antiseptische middelen, levensmidde len, een vrachtauto en kampeermateriaal, waardoor de ambulance in staat zal zijn. op de twee oorlogsfooneelen te werken. De tot dusverre bijpen gebrachte inschrij vingsgelden bedragen S0Q pond. GEMENGD NIEUWS Voorraadschuur met tarwe afgebrand Gisteravond omstreeks zes uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer H. Berden, te Blerick, die juist den tarweoogst had binnengehaald. Acht karren tarwe gingen in de vlammen op. De schuur brandde totaal af Het belendende woonhuis kon hehouden worden, hoewel hot dak eenige schade kreeg. Een hond kwam in de vlammen om. De schade, die geleden wordt door het verbran den van de tarwe, welke niet was verzekerd, bedraagt 3000. Ouwehands Dierenpark Ta] van verrassingen Een bezoek aan Ouwehands Dierenpark op dc Grebbeberg tc R h e n e n is beslist de moeite waard. Indien men er geweest is, weet men meestal zelf niet te zeggen wat bet mooiste was: de prachtige aanleg van bet park. de moderne heklooze dierenver blijven of de rijke collectie dieren en vogels. Reeds direct na de wandeling door de tra- di'ioneele papegaaienlaan komen er verras singen. Stel u een groote golvende vlakte voor, geheel afgezet met zware brokken na tuursteen en iucr en daar wat boompjes. Dit is de „Afrikaansche Sleppe" van Ouwa- hands Dierenpark en naast andere dieren uit het zwarte werelddeel, vallen bier in de eerste plaats drie prachtige Zdbra's op. Fraai geteekende dieven, die hier de vrij heid niet zullen missen, want door het ge heel ontbreken van hekken of gaas, worden ze zelfs in hun dolste rennen door niets tegengehouden. Men is soms bang, dat men zal verdwalen in dit uitgestrekte park en steeds ontdekt men maar nieuwe dingen. Wat hebben de Ijsberen, Bruine Beren en Hyena's een mooi verblijf, wat een prachtexemplaren zijn er bij de Leeuwen en Tijgers en wat doen de Apen hun best om de menschen in een vroo- lijke stemming te brengen. Veel jonge dieren ziet men ook in Ouwe hands Dierenpark, een bewijs, dat de ver zorging uitstekend is. Nieuwe aanwinsten zijn een collectie Pinguins en een groep Zeeleeuwen, ondergebracht in ruime fris- sche bassins. Bovendien is het Dierenpark een zeer goed ingericht Aquarium-gebouw rijk en voor de kinderen is er een reusachtige speel tuin, terwijl in een gezellig café-restaurant honger en dorst, goed, goedkoop en vlug ge stild kunnen worden. Een van de grootste attracties is tenslotte de show van niet minder dan duizend le vende krokodillen, die men daar in natuur staat bijeen ziét. Het is een prachtig gezicht en wij kunnen u aanraden dat te gaan zien. Houdt u beslist niet van Krokodillen? Nu, dan is daar op de Grebbeberg bij Rhc nen toch nog zooveel te bewonderen, dat een bezoek sterk aan te bevelen is. Hevige Familietwist Zijn zwager met een mes gestoken Gistermiddag ongeveer te vier uur stond sl op den provincialen weg on Ier Uitgeest g een zekere Sch. zijn zwager van D. op ta k wachten. De verhouding tusschen beide fa- n milieleden was at hingen tijd niet goed. Van D., stond op slechten voet met zijn aange trouwde familie. Toen gistermiddag zijnlh zwager Sch. hem opwachtte en om geld maande, ontaardde het gesprek wederom in een twist, die zoo hoog lieD, dat van D. Sch. met een mes een steek toebracht, waar- ri door de rechterlong werd getroffen. De ge- n troffene bloedde hevig en werd per auto s] naar het huis van zijn schoonouders ver- voerd. 1 De politie heeft den dader gearresteerd en t aan een verhoor onderworpen. DE ROTTERDAMMER DE NIEUWE HAAG SC HE COURANT - DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT, DE NIEUWE UTRECHTSCHE COURANT, DORDTSCH DAGBLAD MEDEDEELINGEN REISBUREAU „LIBERTAS" Wij hebben dit seizoen nog twee schitteren de dagtochten, n.l.: REIS Q NAAR DE WIERINGERMEER op Vrijdag 28 Augustus a.s. Vertiak van Rotterdam 8.00, den Haag 8.30, Leiden 9.00. Kosten incl. koffie, lunch ,cn tliee 5.75 p. p. Deze tocht voert door een zeer afwisselende streek en biedt menig interessant kijkje in onze mooie polders. Bovendien loopt deze tocht door het schitterende Kennemerland en langs de boschrijke duingroepen tusschen Bergen en Schoorl. Wij organiseerden deze reis dit jaar reeds verschillende keeren, tot groote tevredenheid van alle deelnemers. REIS 26 NAAR DE HOOGE VELUWE, op Maandag 31 Augustus (Koninginnedag). Kosten incl. koffie, lunch en thee f 5.75 p. p. Vertrek vanuit Rotterdam 7.00, den Haag 7.30 Leiden 8.00, Utrecht 9.30, telkens vanaf kantoren. Dit wordt een mooie tocht door de bosschen en over de heide, naar ons nieuwe Nationale park, de Hooge Veluwe. Deelnemers uit Dordrecht kunnen na over leg met ons reisbureau vanaf het station Rotterdam Beurs worden afgehaald. REIS NAAR DE TEUTOBURGERWALD EN WESERBERGLAND, van Woensdag 2 tot Zaterdag 5 September. Kosten incl. alles 32.50 p. p. REIS 0 NAAR HET SAUERLAND, van Maandag 7 tot Woensdag 9 September. Kosten incl. alles 22 p. p. REIS 0 NAAR DE GROTTEN VAN REMOU- CHAMPS, van Donderdag 10 tot Zaterdag 12 September. Kosten incl. alles 23 p. p. Voor de reizen No. 25 en 10 sluit de deel name onherroepelijk Maandag 24 Augustus a.s., voor reis 13 Zaterdag 29 Augustus. Men wachte met de opgave niet tot het laatste oogenblik. Voor verdere reizen opgave uitsluitend aan het Reisbureau „Libertas", Goudsche Singel 105 te Rotterdam, Tel. 22490, giro 279855. Tëlef. 11990 Giro 179

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2