"jlmmt £eiitsd)i* dtmrtuit PBJÜA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Voor volk en vaderland? aijomumttitsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekeiijksche zending430 Bii rlagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct 7nr>rr-T«hlad niet afzonderlijk verkriiehaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5858 ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang ajfoerttntitprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meerf 022'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 Vast beleid noch sterke hand Onder overlegging van de bewijsstuk ken verklaarde een lezer ons «leze week het te betreuren, dat ons blad geen objectief verslag had gegeven van de openlucht-bijeenkomst op Zaterdag 8 Augustus door de N.S.B. te Baren- drecht gehouden. Nadrukkelijk werd gesproken van een „objectief" verslag, dat het gesprokene zoo zuiver mogelijk en zonder commentaar zou weergeven; want aldus onze zegsman, dit zou de beste waarschuwing zijn tegen het kwaad, dat de N.S.B. kan stichten. Elke nuchtere boer die zijn redelijk verstand gebruikt en de man, die dit schreef mag dat zeggen moet tot de conclu sie komen, dat hij onder de leiding van Mussert van de wal in de sloot zal raken. Zooals gezegdde bewijsstukken wa ren bij het betoog gevoegd. In de eerste plaats de aankondiging van deze open luchtbijeenkomst. „De N.S.B. heeft de plattelandsbevolking in deze tijd iets te zeggen" en daarom zou „C. van Geel kerken, algemeen secretaris van de N.S.B. spreken over „De Plattelander, Nat. Socialist""; terwijl „Boer Alten burg" uit Soest het onderwerp „Boeren Ontwaakt!" zou behandelen en ieder moest dus deze „belangrijke agrarische samenkomst bezoeken", want „Als Mus sert leidt met vaste hand, Is er een sterke Boerenstand!" Nu lazen we nog juist een rede van Ir. Mussert over het agrarisch pro bleem, maar daarin merkten we niets van de vaste hand en het wijze inzicht; we voeren dit echter niet aan, omdat de „Boer" uit Soest toch ook wel vol doende op de hoogte zal zijn en onze zegsman legde als tweede bewijsstuk voor zijn stelling eenige zorgvuldig op gemaakte aanteekeningen van de rede voeringen over; het is dus recht, dat wij daarvan gebruik maken. In afwijking van de aankondiging sprak eerst de „Boer" en zooals gezegd, zijn onderwerp luidde: BoerenOnt waakt!" Om goed op dreef te komen een behoorlijk spreker valt niet zoo met de deur in huis werd ter inleiding een bekend liedje gezongen over „politieke partijen, die het eens zijn over de baantjes"; „eenheid en vrijheid der democratie", waarvan geen sprake kan zijn, zooals men herhaalde lijk kan lezen in het blad, dat Volk noch Vaderland dient Zoo kwam de spreker op bekend ter rein. Merkt gij, boeren, aldus riep hjj uit, iets van die democratische vrij heid? Zijt ge soms vrijwillig tot de zuivelbonden toegetreden ©f was het gedwongen? Het moet immers wel, want de spreker zelf had geweigerd lid van de centrale te worden en dus kreeg hij geen 5.per koe. Men maakt de menschen bang, dat in de diktatuurstaat van de N.S.B. geen recht zal zijn; maar waar is het recht nu? De eigendom van den boer gaat stilzwijgend over in de handen der hypotheekhouders en de boer mag hoog stens pachter blijven. Zoo krijgen we een verzwakte natie, maar het betee- kent ook de ondergang van het kapita listische stelsel. (De lezer vergete niet, dat onze zegsman een objectief verslag geeft; de logica van het voorgaande komt dus niet voor zijn rekening.) En daarom„Boeren ontwaaktwant wat hebben alle maatregelen geholpen? De afslachting van vee? Waarmee men nog gedurig dreigt. Het brengt leege plaatsen in onze stallen en dat is het ergste wat den boer kan gebeuren". Op deze wijze ging het door. De vrij handel na de landbouwcrisis van 1880- 1885 leidde tot export van 50 der productie, maar er kwam een kink in de kabeluit was het met het welvaren de Holland; wij voeren nu graan in en geld uit; we zenden zuivel plus geld naar Engelandalle crisismaatregelen waren een mislukking; de varkenscen trale deugt niets van; de richtprijs der tarwe is een bespotting; kapitaal, poli tiek en margarine gaan hand in hand. Daarom moet de nationaal-socialisti- sche staat komen met zijn corporaties en louter deskundige leiders! Na den „boer" trad de „heer" op; doch hij onderstreepte slechts een paar zinnen uit het overtuigende betoog van zijn voorganger en vergat toen heele- maal, dat hij zou spreken over „De Plattelander, nationaal-socialist". Deze spreker toonde zich sterk in platte, banale grappen, welke gericht waren tegen de Regeering, tegen de joden, tegen zijn eigen lidmaatschap van de Provinciale Staten van Utrecht; terwijl hij ondertusschen reclame maakte met zijn lidmaatschap der Gereformeerde Kerk. Onze zegsman verontschuldigt zich; hij kan niet goed weergeven wat gezegd werd, vooral niet, wat de secretaris van de N.S.B. zeihet was niets dan holle critiek, honderdmaal gehoord en gele zen, persoonlijke aanvallen op regee- ringspersonen en anderen; dreigemen ten, dat men „ze" wel krijgen zal als Mussert al winnende overwonnen heeft. Doch waar bleef in beide redevoerin gen ook zelfs de aanduiding, dat we een sterke Boerenstand krijgen, „als Mus sert leidt met sterke hand"? Niets van gemerkt. Niets anders gehoord dan leeg kabaal en holle critiek. Onze zegsman heeft volkomen gelijk: zijn stelling was juist en het bewijs af doende, dat de nuchtere boer met het heldere verstand na zulke betoogen moet zeggen: daar moet ik niets van hebben; met afbreken komen we er niet, er moet gerepareerd en gerestau reerd worden. Maar, zoo vragen wij nu, is het dan wel de moeite waard om voor zulke bij eenkomsten een journalist een mooie zomeravond te onthouden en de le: lastig te vallen met nietszeggende zin nen van een brokkelig verslag? Het kan zoo nu en dan waarde heb ben, we geven het toe. Het is goed er op te letten, dat de N.S.B. de methode van alle demagogen volgt: elke volks groep naar de mond praten. De spre kers op deze bijeenkomst durven den boer niet te zeggen, dat hij niet alleen aan zich zelf mag denken; ze durven den haven- en fabrieksarbeider niet voorhouden, dat de landbouwsteun bil lijk en rechtvaardig is. Ze spreken uit sluitend over belangen en nooit over beginselen. By dit alles ontzien zy zich niet on bewezen beschuldigingen naar voren te brengen. En dan kan men beleven, wat pas gebeurd is, dat de heer Mussert in overdreven goedgunstigheid en hoogst eigen persoon een onderzoek instelt en daarbij tot de conclusie komt, dat het bericht in zyn blad onwaar was. Hij voegt daaraan echter geen betui ging van leedwezen toe, zooals elk fat soenlijk journalist doet; weineen, de beschuldigde mag dankbaar zijn, dat Mussert zelf zich met de zaak bemoeide en een tegenbericht bracht. Wat wil men nog meer? Op al deze dingen moet ongetwijfeld zoo nu en dan de aandacht gevestigd worden; maar we kunnen er niet toe komen gedurig by wyze van homoe- opatisch medicijn een verslag van een soms suggestieve, maar altyd demago gische en negatieve redevoering te De leer van Mussert is door de Schrift geoordeeld; dat moet telkens worden aangetoond en wanneer ons Christenvolk deze waarheid kent en belijdt, dan wordt het immuum voor zwetsende redevoeringen, al is de detail kritiek op sommige punten wel eens juist. Mr. Rost van Tonningen lid van de N.S.B. Mr. Rost van Tonningen, die met in gang v.an 1 October a.s. ontslag gevraagd heeft als financieel vertegenwoordiger van den Volkenbond te Weenen, is thans, naar het „Vova" meldt, tot 't lid- maatsohap van de N.S.B. toegetreden- Ons Zondagsblad van deze week is weer een num mer, dat gezien mag worden. Van de artikelen noemen we hier: Seerp Anema over Wapenaars recensie van zy'n „Eerherstel voor Schaepmans Aya Sofia". Met naschrift van den recensent. Brabantsche Dorpsschetsen, door Mevr. A. v. d. VlugtWalop. Joachim, interessant verhaal over de wederwaardigheden met een kikker. Verder de gewone rubrieken: Meditatie, Buiten- en Binnen- landsch Overzicht, Damrubriek, Puzzle enz. Ook de Kinderkrant met Kleu- terbij voegsel geeft weer veel, waarin onze jongens en meisjes belang stellen. Voorts vele illustraties, o.a. een fraaie foto van onze Koningin en Prinses in Berner Oberland. INTERN. CJ.M.V.-JONGENS- KAMP IN ENGELAND Veertien naties vertegenwoordigd Nederland de grootste groep Men schrijft ons uit Hatfield (Eng.): Op het mooie landgoed Hatfield Park van Lord Salisbury te Hatfield (Eng.) houdt de Wereldbond van C.J.M.V. dit jaar haar internationale jongenskamp van 10—20 Aug. In dit kamp, dat onder leiding staat van de heeren Tracy Strong en Carl von Prosch, beiden secretarissen van de Y.M.C.A., zijn veertien landen vertegenwoordigd. Van de totaal 120 deelnemers heeft Nederland de grootste delegatie gezonden, namelijk 17 jongens. De Hollanders staan onder leiding van de heeren C. A. de Bruyn, Federatie secretaris van de Rotterdamsche C.J.M.V. en D. Kohier, eveneens uit Rotterdam. Er zijn zelfs jongens uit de Vereenigde Saten en uit Uruguay. Na reveille en ontbijt wordt iederen mor gen in het kamp een uur besteed aan Bijbel studie, waarbij de jongelui zich tentsgewijs verzamelen. Al deze groepen zijn zoo inter nationaal mogelijk samengesteld. Dan wordt wat sport gedaan en vervolgens wordt een bespreking gehouden over allerlei vraag stukken, die het internationale jeugdleven beroeren, zooals „Ontwapening", „Het nut van den Volkenbond", waarbij de deel nemers verdeeld zijn in vier discussie groepen. De middaguren worden besteed aan het bezoeken van bezienswaardigheden en het maken van uitstapjes, terwijl gistermiddag H.K.H-. Princes Helena Victoria het kamp met een bezoek vereerd heeft. Voor zoover er dan nog tijd over is, wordt er sport en spel beoefend. Het kampvuur Een van de hoogtepunten in het kample ven vormt altijd het kampvuur. Dinsdag avond is het eerste gehouden, waaraan nog een plechtigheid verbonden was. Toen alle jongens verzameld waren, werd het vuur ontstoken door vroegere kampeerders, met toortsen die zij uit vorige kampen hadden meegebracht Namens elk land heeft daarna een der jongens in z'n eigen taal een groet uitgesproken, terwijl ook enkele vooraan staande bestuursleden van de Engelsche padvindersbewegi-ng een welkomstgroet brachten aan het internationale gezelschap. Utrechtsche Begrooting 1937 sluitend Geen belastingverliooging of salarisverlaging Naar wij vernemen zijn B. en W. van Utrecht er in geslaagd den Gemeente raad een sluitende begrooting voor het jaar 1937 aan te bieden. Aanvankelijk was er een belangrijk tekort, dat ech ter kon worden weggewerkt. Er is niet gerekend op een verdere algemeene sa larisverlaging, evenmin op verhooging van belastingen. Wel zal overleg met het personeel plaats hebben over enkele maatregelen, welke verlaging van de personeelskosten tengevolge zullen heb ben. Voorts zullen verschillende maat regelen worden voorgesteld om te komen tot verdere verlaging van de uitgaven. Vernietigde oogst De heer W e i t k a m p heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den Mi nister van Landbouw: 1. Is het den Minister bekend, dat onder de gemeenten Gramsbergen, Stad- en Ambt-Hardenberg, tengevolge van wolk breukachtige regens tal van haver- en aard appelakkers overstroomd zijn, waardoor het gewas volkomen is vernietigd? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid toe te staan, dat den gedupeerden landbouwers, allen tot den kleinen boerenstand behoo- rende, eenige tegemoetkoming in de ge leden schade wo/de verleend, althans hun de zg. teeltpremie voor de aardappelen worde kwijtgescholden? Gemeenteraad van Beilen In de vacature Eleveld voorzien In de raadsvergadering van gistermiddag is de heer A. Padding (S.D.A.P.) toegelaten tot lid van den raad in de vacature Eleveld Daarna had de wethoudersverkiezing plaats. Tengevolge van de afwezigheid van wet houder Schuring (Neutrale Boerenbond), die nog steeds in het ziekenhuis te Assen is opgenomen werd tot driemaal toe een gelijk aantal stemmen uitgebracht op de heeren T. Kuil (S.D.A.P.) en H. Lunshof (A.R.), aarna bij loting de heer Lunshof tot wet houder Tverd benoemd. Deze nam de benoe ming aan. LEGER EN VLOOT Bü beschikking van den Minister van Staat. Unister van Defensie ad interim, zijn de olgrende plaatsingen greb Met 1 A J. A. M. Willemsoord: de luit. U P. Smitt bij de Marlncka; jkswerf te Willemsoord. Met 29 Aug. 13G: de luit. ter zee deT le kl. A. N. Schrakamp bij het Kon. Instituut voor "arine te Willemsoord. 1 Sept. 1936: de luit. tor zee der le kl. bü het Dep. van Defensie: INTERESSANTE OPGRA VINGEN TE SWALMEN Een Urnenveld gevonden Grafheuvels uit de periode der z.g.n. bekercultuur Gedurende drie wek/en zijn op de Wijlenheid ten Oosten van S walm en onderzoekingen ingesteld met betrek king tot een urnenveld. De „Limb. Koerier" deelt mede, dat er fraai versierde urnen voor den dag zijn gekomen, soms met diep inge- kerfde geometrische ornamenten en soma alleen door middel van vinger afdrukken. Vorm en versiering duidden op een vroeg stadium der urnencultuur, overeenstem mend met bijv. de urnentypen, voor eenige jaren te Vlodrop gevonden. Van groot belang was het constateeren van talrijke grafheuvels in dezelfde om geving, waarvan dit jaar een achttal wer den onderzocht. Deze stammen uit een veel vroeger tijd vak en behooren tot de zg.n. beker-cultuur. Afgezien van een enkele vondst van aar dewerk, i3 dit het meest zuidelijk gelegen punt in Nederland waar men tot op heden deze cultuur aantrof. De heuvels dienden als grafmonument voor een of meer dooden, die in het oen- trum werden bijgezet en bevatten steeds de sporen van een verganen grafbouw. In de meeste gevallen was hier deze grafbouw koepelvormig, meestal uit hout gebouwd, éénimaal bijzonder fraai en duidelijk ken baar, uit plaggen. In één geval was de houten koepel tweemaal concentrisch ten opzichte van elkaar, in den heuvel te con stateeren. en andere heuvel vertoonde rondom een lijkkuil een krans van afwis selend dubbele en enkele palen. In het graf, dat soms niet in den vasten bodem was gegraven, werden enkele duide lijke afteekenlngen der bijgezette lijken aangetroffen, in hurkhouding, met opge trokken knieën op hun zijde liggend en 6teeds naar het Oosten georiënteerd. Twee maal kwam het voor, dat twee dooden, bo ven elkaar liggend, op deze wijze duidelijk konden aangewezen worden. In één der heuvels was later, nadat de oorspronkelijke houten grafbouw door ver molming was ineengestort, een doode in gestrekte hoy ding liggend in een door vuur uitgeiholden boomstam ingegraven. De vondsten waren hier zeer rijk. In to taal werden hier 11 stuks vaatwerk ge vonden, w.o. uit één graf 4 en uit de beide dubbelgraven resp. 3 en 2 Alle bekers hadden een gebogen S-vormig profiel en waren met touw indrukken of met andere recht lijnige ornamenten rijk versierd. Waar Willebrordus in 713 doopte Ook op de Ossche heide zijn eenige belangrijke vondsten gedaan, o.m. op de plaats waar Willebrordus in 713 doopte. Men vond er een tweetal putten, waarvan er één diep in den grond bleek te staan op een ring van zgn. reuzenmoppen en groote bak- steenen uit de Middeleeuwen. Ook zijn de totaal uitgebroken fundamenten gevonden van een" kapel, die uit de Middeleeuwen dateert. Deze kapel werd in 1748 verwoest door Engelsche en Hannoversche troepen. Geen samenvoeging van Zaan-gemeenten Bij het gemeentebestuur van Zaan dam is het bericht ontvangen, dat noch de Minister van Binnenlandsche Za ken, noch Gedeputeerde Staten van Noord-Holland samenvoeging van de Zaangemeenten onder de tegenwoor dige tijdsomstandigheden voor ver wezenlijking vatbaar achten. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN De zeven-jarige Jan S., uit Zoctcrwoude, die gister te Oegstgeest onder een be stelauto raakte, is heden in het ziekenhuis te Leiden aan zijn verwondingen overleden. De jongen, die bij zijn grootvader te Oegst geest logeerde, stak plotseling den weg over imet bovenstaand gevolg. SCHAKEN HET TOURNOOI TE NOTTINGHAM Euwe wint in de vierde en vijfde ronde Ook Botwinnik zeer in vorm De heer H. J. J. Slavekoorde te Den Haag schrijft ons over de vierde ronde; Voor de eerste maal gebeurden er geen schokkende gebeurtenissen te N o 11 i n g- h a m, hetgeen nog niet zeggen wil, dat de vierde ronde niet interessant was. Vooreerst was daar het opnieuw in de strijd treden van onzen landgenoot, die in de derde ronde zijn vrije dag heeft genoten. Zijn tegen stander Winter moest ondervinden, dat deze rust den wereldkampioen niets dan ?oed had gedaan, want deze verkreeg reeds in het allereerste openingsstadium het be tere spel en toen Winter op de 23ste zet een fout maakte benutte Euwe zijn kansen uit muntend met een paardoffer op f7, hetwelk snel besliste. De belangrijke partij L a s k e r—A1 j e- chin heeft geen groot gevecht opgeleverd. Lasker speelde damegambiet, waartegen Al jechin de Nimzowitsch-verdediging koos. Lasker bleek deze evenwel zeer goed te kennen en behield het beste spel. Hij bood eigener beweging op de 18de zet remise aan en Aljechin had niet veel keus en moest dit wel aannemen. Botwinnik wist Tartakower op fraaie wijze in 30 zetten te slaan, hoewel erken moet worden, dat de Poolsehe meester zijn tegenstander een handje hielp door een verdediging te kiezen, welke als minder gunstig geldt. Dit neemt niet weg, dat de jonge Rus voortreffeljjk speelde en thans als een oer favorieten geldt. De partij V i d m a r—A lexander ver liep eenigszins dramatisch voor den En- gelschman. Hij speelde aanvankelijk zeer goed en weigerde het remise-aanbod van Vidmar. Toen hij echter zijn goede kansen verzuimde bood Vidmar opnieuw remise aan, en opnieuw weigerde Alexander, dit maal echter ten onrechte. Toen kwam het drama. Alexander vergaloppeerde zich en Vidmar profiteerde terstond van de kans en on. De partij ThomasBogoljuboff verliep aanvankelijk ten gunste van den Duitsch-Russischen meester. Weliswaar wist Thomas door een stukoffer de gevaren lange tiid te bezweren, doch toen Boggie het stuk teruggaf bleek, dat hij voldoende over wicht had om Thomas te verslaan, het$ hij dan ook niet naliet Flohr schijnt zich tegenwoordig tegen e2e4 met de Fransche verdediging te ver weren. Althans hij deed' dit tegen Tylor en voor de 2de maal in dit tournooi. Tylor speelde zeer voorzichtig en Flohr kon niet veel meer bereiken dan een dubbelpion bij zijn tegenstander. Aangezien de Tsjech zeer vaardig met minieme voordeeltjes weet om te springen, bestaat er toch nog kans dat hij dc afgebroken partij wint Reschewsky en Fine speelden een aangenomen damegambiet. Er ontstond een felle strijd, welke culmineerde in een weder- zijdsche tijdnood. Ditmaal kwam Fine hier uit niet zoo gunstig te voorschijn als bij de vorige gelegenheden. Toen de tijdnood voor bij was had Rechewsky een pion meer een dame-eindspel en het is niet onmogelijk, dat hij zijn kansen tot winst zal weten te vergrooten. De vijfde ronde De uitslagen van de vijfde ronde zijn: Aljechin ï'emise met Botwinnik Flohr wint van Lasker Capablanca wint van Tylor Tartakower wint van Thomas BogoljuboffReschewsky afgebroken Fine remise met Vidmar Euwe wint van Alexander Winter was vrij. Buitenlanders te Madrid Geen reëel gevaar Naar wij vernemen heeft Dr. Flaes, d< leider van het Nederlandsche gezantschap ti Madrid, een bespreking over de situatie ge had, met de leiders der andere gezan*schap- pen. waarvan het resultaat is geweest, dat de Belgische, Zwitsersche, Poolsehe, Fran sche, Engelsche en Nederlandsche gezant schappen op hun standplaats gevestigd zul len blijven. Men bleek algemeen van meening, dat er geen reëel gevaar voor buitenlanders aan wezig is, een meening, welke onder meer gedeeld werd door de te Madrid woouach- tige Nederlanders ,van wie reeds gemeld werd, dat zij besloten hebben daar to blijven. Voor de Luchtvaartafdeeling te Soesterbcrg is in aanbouw een serie militaire trainings- en lichte verkenningsvliegtuigen Koolhoven F.K. 51. Bovenstaande foto werd geno men ter gelegenheid van de overname-vluchten op het vliegveld Waalhaven, De superieure school voor i technisch briefonderwijs ARNHEM BouwkundeWaterbouwkunde Werktuigbouwk-.EIecbótechn Radio-, Chemische Techniek VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladert en het ZONDAGSBLAD Ook in de vijfde ronde van het Schaak tournooi in Nottingham heeft Euwe de partij gewonnen. De saneering van 't bloembóllenbedrijf III, In Rusland is een proces begonnen legen een complot, door Trotski-aanhangers op touw gezet. Roosevelt heeft een rede gehouden over de Vereenigde Staten en de internationale toestanden. BETONHOUT KISTE NHOUT Houthandel ,.ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119121' 's-Gravenhage: Fahrenheitstx. 313 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adu.1 DIJKVERZWARING IN WEST-BRABANT De plannen goedgekeurd Een werk van ruim 1130.000 Na jarenlange onderhandelingen met de betrokken departementen is, naar 't Dagbl. van Noord-Brabant verneemt, door den rentmeester van het Staats domein Klundert, bericht ontvangen, dat de plannen inzake de verzwaring van den Kwistgeldcudijk, gelegen ten Noor den van Klundert tusschen de Noord schans en het eindpunt van den Klun- dertschen Langeweg, goedgekeurd zijn en uitgevoerd kunnen worden. De verzwaring van dezen dijk is een: werk van f 133.000, waarvan f 96.000 arbeids loon, dat in ongeveer twee jaar zal uitge voerd worden. Er kunnen 70 arbeiders aan te werk gesteld worden. De Kwistgeldendijk is een der dijken, die reeds in het rapport van het dijkwezen in West-Brabant van ir Rulkens van 1929 ge noemd werd. In dat rapport wordt een kleine omschrijving gegeven van den dijk. en de gronden, welke er door beschermd worden. De Kwistgclden en Schansche Buitenzorgen, samen groot ongeveer 110 h.a. ziju bedijkt in 1910. Deze polder is geen waterschap en behoort tot de Domeinen. De dijk van den polder heeft onvoldoen de afmetingen. Bij den stormvloed in 1911' sloeg de wellicht nog te versche dijk over 70 meter lengte weg tot op het maaiveld, terwijl op twee plaatsen over 28 en 50 meter lengte de verhooging tot op de oorspronke lijke kadehoogte wegsloeg. De achtergelegen, officieel als huitenwa- terkeering bekend staande dijk van het wa terschap De Vier Polders, is een zeer breede dijk, aangelegd in 1554. Als zoodanig heeft deze dijk een onvoldoende hoogte, zoodat beide dijken onvoldoende zijn en het aan beveling verdient den buitensten dijk offi cieel als buitenwaterkeering aan te merken". De verzwaring van den dijk gaat over een lengte van ongeveer 4 K.M. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst het verlengde er van, het gedeelte van den Klundertschen Langeweg tot de Roode Vaart, te verhoogen. In dit verband is het interessant te her inneren aan verdere denkbeelden, welke in deze streek gepropageerd worden. Zij be treffen plannen tot inpoldering van de uit gestrekte schorren tusschen Willemstad eni Moerdijk (pl.m. 800 H.A.) dan wel tusschen Klundert en Moerdijk, waar ongeveer 500 H.A. grond te winnen zou zijn. Autobusverkeer op Zondag Zoudagsche busdienst te Ridderkerk De N. V. Rtdderkerksche Autogarage cn Omnibusmaatij. (Ragom) te Ridderkerk wenschte een beperkte Zondagsdienst op Rotterdam in te voeren; de gemeenteraad wilde de verordening, welke het innemen van standplaats met autobussen op Zondag verbiedt, in dien zin niet wijzigen. Echter hebben Ged. Staten van Zuid-Holland do dienstregeling van de Ragom voor een Zon dagsdienst goedgekeurd, zoodat deze op 23 Augustus zal beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1