De Spaansche burgeroorlog VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 vI LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland HET BRITSCH-EGYPTISCHE ACCOORD Onder den dwang van de omstandigheden heeft Egypte thans bereikt, hetgeen sinds lange jaren door zijn nationalisten van allerlei schakeering met hardnekkigheid, doch zonder afdoende mate van succes werd nagestreefd, namelijk een Britsch- Egyptisch verbond, hetwelk aan dit land practisch zijn onafhankelijkheid zou ver zekeren. en het een positie verleenen, ge lijkwaardig aan die van andere vrije vol ken. Lang heeft het Foreign Office zich tegen dezen koers verzet, ondanks de troe belen die daarvan in Kairo en elders het gevolg waren, want het wilde tot eiken prijs in het oostelijk bekken van de Mid- dellandscho Zee en in de zone van het Suezkanaal meester van de politieke en militaire situatie blijven. Ten slotte heeft Italië's overwinning in Abessinië aan het Engelsche prestige zulk een slag toege bracht, dat het zich niet langer de. weelde [van traïneeren kon veroorloven. Een verbit terd Egypte, in naam aan het Engelsche gezag onderworpen, in feite gereed om van elke kwade kans gebruik te maken voor een nationale revolte, zoo spoedig Londen elders 'de handen v.ol zou hebben, was slechter troef dan een vrij, doch door vriend schapsverdragen aan Groot-Brittanmë ver bonden Egyptisch koninkrijk, dat overtuigd zou zijn van het samenhangen der weder- zijdsche belangen. Deze samenhang is dui delijker aan het licht getreden sinds er een nieuw imperium aan de Middellandsclie Zee is ontstaan, hetwelk evenzeer een be dreiging voor Egypte, als voor zijn voor- maligen Britschen overheerscher vormt Groot-Brittannië is op een eigenaardige manier meester geworden van Egypteland; ,voor den wereldoorlog was dit feitelijk nog een deel van het groote Turksche rijk. Doch iTurkijo schaarde zich in het tragische con flict aan den Duitschen kant, en zoo zag Londen zich wel genoodzaakt, wilde het ïn de ure des gevaars zijn verbindingen met Indië en zijn overige koloniën handhaven, bet gebied rond het Suezkanaal tot Britsen protectoraat te verklaren. Een Egyptenaar is echter geen Afrïkaan- sche „wilde", doch *n beschaafd mensch; bij kon zich dan ook op den duur de Brit sche overhecrsching niet laten welgevallen. [Vandaar dat reeds in 1922 door Engeland 'de Egyptische onafhankelijkheid princi pieel werd erkend, al was het met een vier tal resti'icties. Dit viertal punten betrof de veiligheid der Britsche verbindingswegen; fde defensie van het land tegen buitenland- j sche agressie; de rechtspositie der buiteu- Jandsche minderheden en het statuut van den Soedan. Engeland had alles vastgehouden wat bet vasthouden kon, omdat het zijn aller eerste levensbelangen met het veilig bezit van Egypte wist verbonden. Thans, nu de wereldkaart in deze gewesten gewijzigd is, is het zaak geworden uit den wederspan- nigen Egyptenaar een vriend en bondge noot te maken, een mede-lid van den Vol kenbond, een volgeling op het internatio naal forum van de Britsche politiek. Van daar dat op het eene punt na hét andere is toegegeven. De Britsche troepen in de Egyp tische hoofdstad, den nationalisten sedert lang een doorn in het oog, zullen uit Kairo verdwijnen en hun depot krijgen in Ismai- lia, ook wel een belangrijke stad, doch niet zoo centraal gelegen, namelijk meer in de Kanaalzone, in een gebied waar Egypte .volmondig de suprematie der Britsche be langen heeft erkend. Alexandria, dat tijdens het Abessijnsche jconflict in een nieuwe Britsche vlootbasis [dreigde te ontaarden zal weder een nor male haven worden, die echter onder zekere condities voor de Britsche vloot zal open gtaan, mochten maritieme manoeuvres zulks vereischen. Verder zal de verdediging van Egypte in veel ruimere mate dan tot op heden aan de inlandsche troepen toevallen, zaj het voorloopig nog onder Britsche voog dij. Een derde belangrijk punt is, dat de rechtspositie der vreemdelingen, die door ide zoogenaamde capitulaties tot op heden een uitzonderingspositie was, geleidelijk aan die der Egyptenaren zal worden gelijk gesteld. Dus vrijdom van zekere belastin gen en recht op rechtspraak door eigen consulaire rechtbanken zullen aan den in Egypte verblijvenden buitenlander op den 'duur ontvallen. Wat de positie van 'den Soedan aangaat, een land waarin Egypte bijzonder is ge ïnteresseerd omdat het den bovenloop van 'den Nijl bclieerscht, in dit gebied zal een zoogenaamd condominium worden inge steld, een regiem, waarin zoowel Londen Els Kaïro stem hebben. Zoo zijn dan de zeer hardnekkige geschil len ten slotte opgelost De nood der om standigheden heeft er toe gedrongen. Het ïs jammer, dat wijlen koning Foead, onder jwiens voorzichtig beleid Egypte zoozeer tot ontwikkeling is geraakt, dit groote mo ment niet meer heeft mogen beleven! - Mola bombardeert San Sebastian Barcelona in handen der anarchisten Toestand wordt critick voor het „volksfront" Gistermorgen heeft generaal Mol a's artillerie voor de eerste maal het vuur geopend op de stad San Sebastian. Onder do bevolking brak een gewel dige paniek uit ondanks het feit, dat het vuur vooreerst als intimidatie be doeld was en de nationalisten het voornemen schijnen te hebben, de stad, waar nog tal van hun aanhan gers verblijf houden, zoo veel mogelijk te sparen. Slechts in uitersten nood zouden zij tot een werkelijke beschie ting willen overgaan. Ook aan de grens bij Irun is een levendig vuur onderhouden. De voorhoede der nationalisten is eenige kilometers ten noorden van Tolosa opgerukt en bevindt zich thans op een afstand van nog slechts 15 K.M. van San Sebastian. Ook do activiteit der vliegers is belangrijk toegenomen. Talrijke bewoners zien in het feller wor den van den strijd aanleiding, uit het door de regeeringstroepen bezette gebied te vluchten en zich over de Fransche grens in veiligheid te brengen. Naar verluidt, wordt aan de beschieting der stad ook deelgenomen door den aan de zijde der nationalisten strijdenden kruiser „Almirante Cervera", terwijl de oorlogs bodems „Espana" en „Canarias" in Ferrol toebereidselen maken, om naar San Sebas tian of Irun op te stoomen. Beide oorlogs schepen zullen zoo noodig het offensief van Mola's troepen eveneens van zee uit steunen. Dc grens bij Hendaye is door regeerings troepen aan de Spaansche zijde gesloten. Niemand mag meer naar of uit Spanje pas- Anarchisme in Barcelona Naar de vluchtelingen, die uit Bar celona in Perpignan aankomen, ver halen, wordt de toestand in de Cata- laansche hoofdstad steeds dreigender. Door de anarchisten is aangekondigd, dat de stad in brand zal worden ge stoken en met den grond zal worden gelijk gemaakt, indien Franco Madrid zou innemen. Aangezien de anarchisten in Barcelona numeriek in de meerderheid zijn en tot alle gruweldaden in staat, heeft deze aankon diging groote onrust gewekt De president der generaliteit, Compa- nys, is volgens berichten van de vluchte lingen practisch de gevangene der anar chisten, aangezien hij overal door een ge wapend escorte wordt begeleid. Het anarchistisch dreigement zou den socialisten zoo'n schrik hebben aangejaagd, dat zij bereid zouden zijn, met de nationalis ten in onderhandeling te treden, teneinde een verwoesting van Barcelona te voor komen. Het bericht der regeering, volgens hetwelk het leven in Catalonië weer geheel „nor maal" is, wordt door de vluchtelingen als belachelijk gekwalificeerd. Het verkeer is volkomen geparalyseerd, terwijl handel en industrie stil liggen wegens gebrek aan ar beidskrachten. De loonen en salarissen wor den reeds in bons uitbetaald. De werkloo- zen hebben eveneens dor middel van bons or een half jaar uitbetaling van steungel den gekregen. Een dergelijke financieele politiek kan natuurlijk geen stand houden. Dc strijd om Badajoz In het strijdgebied van Badajoz is de be slissing nog steeds niet gevallen. De speciale correspondent van het Lissa- bonsche blad „Diario de Noticias" meldt uit Caia, dat ,de troepen, die ter verovering van Badajoz oprukken, bij Altendrajelo een zwa- ren strijd hebben moeten voeren tegen de regeeringsstrijdkrachten. Aan beide kanten vielen talrijke doden. Ten slotte werd de mi litie eohter op de vlucht gedreven. Franco's plannen Sedert de aankomst van versterkingen uit Marokko hebben zich de plannen van gene raal Franco aanmerkelijk gewijzigd. Het is thans zoo goed als zeker, dat gene raal Mola aan het Somosierra- en Guadar- •rama-font zal trachten zoo lang tijd te win nen totdat Franco zijn armee voor den de finitieven aanval tegen Madrid in stelling :al hebben gebracht Inmiddels voeren dc soldaten in de bezet te gebieden een grondige zuiveringsactie uit. Door het herstel van de telefonische ver bindingen tusschen beide hoofdkwartieren zijn Franco en Mola thans in staat, elkan der voortdurend van de ontwikkeling der operaties op de hoogte te houden. De levensmiddelentoevoer zoowel van de noordelijke als van de zuidelijke armee ge schiedt voor het grootste deel vanuit het vruchtbare gebied van Estremadura. Merida, dat het Chicago van Zuid-West Spanje genoemd wordt, zal tijdens het of fensief tegen Madrid als proviandeerings- centrum worden gebruikt In Madrid schijnt de toestand uitermate critiek te zijn. De regeering is de toestand nauwelijks nog meester. In de stad duren do schietpartijen voort. Er hebben zich „re volutionaire rechtbanken" gevormd. De opmarsch naar Malaga In een interview met een specialen corres pondent van de „Tribuna" heeft generaal Queipo de Llano, de bevelhebber der natio nale troepen in het Zuiden, verklaard, dat het hoofdkwartier besloten heeft, binnen zeer korten tijd Malaga te veroveren. Het is voor de nationalisten van dringend belang, de nog aan de regeering trouwe loot de eenige basis voor ravitailleering, te ontnemen, die zij in Malaga bezit. Wanneer de hinderpaal van de vloot uit den weg zal zijn geruimd, zullen de verster kingen uit Marokko veel gemakkelijker in Spanje kunnen worden ontscheept. Ten behoeve van een actie op groote schaal tegen Malaga zijn reeds talrijke troe pen in de omgeving van de stad geconcen treerd. Een duizend man sterke colonne rukt van de grens bij Gibraltar langs de kust op naar liet noord-oosten, terwijl twee colonnes van Sèvilla uit opmarcheeren naar Ronda en Antequera. Van laatstgenoemde stad uit zal dan een concentrische aanval op Malaga on dernomen worden. Vliegtuigen van Croydon naar Spanje! Van Croydon zijn gister vier Engelsche en twee Nederlandsclie transport vliegtuigen op gestegen, met bestenmiing naar Portugal en Spanje. De „Evening Standard" meldt nog, dat twee der toestellen Fokkermachines zijn, driemotorige vliegtuigen, die in staat zijn 16 passagiers te vervoeren. De andere toe stellen zijn minder groot. Volgens dit bericht zouden vier der toe stellen bestemd zijn voor de nationalisten en de twee andere voor de regeering. Officieele Britsche kringen herinneren in verband met het bovenstaande eraan, dat de regeering geen enkele controle uitoefent op den uitvoer van burgervliegtuigen. Hieraan wordt toegevoegd, dat maatrege len, die de regeering in staat zullen stellen controle op de verzendingen dezer toestellen uit te oefenen, binnenkort zullen genomen worden en op dit oogenblik onderwerp vor men van Britsch-Fransche gedachten wisse ling. Zoolang echter de verklaring van non- interventie niet door de mogendheden zal zijn aanvaard, heeft de Engelsche regeering niet het recht, zich te verzetten tegen het verzenden van civiele vliegtuigen. Naar aanleiding van dit bericht deelt men van bevoegde zijde mede, dat de twee „Ne- derlandscho" vliegtuigen eveneens Britsche machines zijn. De beide machines zijn door de K.L.M. aan een Engelsche maatschappij verkocht en deze verkoop is slechts tot stand gekomen, nadat aanuemlijk was gemaakt, dat deze machines niet aan Spanje of aan de Span jaarden geleverd zouden worden. De Nederlandsclie papieren zijn uit de vliegtuigen gehaald, terwijl het contract door den directeur der Engelsche maat schappij is onderteekend, zonder tusschen- komst van andere personen. Ook moet niet uit het oog worden verlo ren, dat bedoelde Engelsche maatschappij reeds verscheidene malen van de K.L.M. vliegtuigen had overgenomen, welke door eerstgenoemde maatschappij op haar lijnen geëxploiteerd werden. Men achtte het in het geheel niet onwaar schijnlijk, dat deze machines inderdaad ge bruikt. zullen worden voor een vaste lijn met Spanje en Portugal. Recruteering in Fransch Marokko Minister D e 1 bos heeft in den Franschen ministerraad meegedeeld, dat agenten van het Spaansche vreemdelingen-legioen in Snaansch-Marokko manschappen werven voor oe Spaansche nationalisten. Verder maakte de minister het Italiaan- sche antwoord op de Fransche voorstellen tot niet-in menging bekend. De Italianen verlangen, dat in het buiten land geen inzamelingen worden gehouden, noch vrijwilligers worden geworven voor een van beide partijen in Spanje. In Frankrijk kunnen, aldus de minister, inzamelingen niet wettelijk worden verbo den; bovendien zijn deze „meest bestemd voor menschlievende doeleinden, zooals de zorg voor gewonden". Wat de werving van vrijwilligers betreft, verKlaarda Delbos, dat dit in Frankrijk niet wordt toegestaan 1 Men kan Spanjaarden evenwel niet beletten, naar hun vaderland terug te keeren, om zich bij een van beide partijen aan te. sluiten. Rood consult tc Parijs In Parijs heeft momenteel een conferentie plaats van anti-fascistische organisaties in Europa, „ter bestudeering van de middelen voor het brengen van hulp aan de Spaan sche republiek". De Fransche roode kamerleden en senato ren hebben een oproep gepubliceerd voor het stichten van een Spaansch steunfonds, waarin de heeren ieder reeds vijf gulden hebben gesotrtl Incident in de Fransche Kamer Töch vliegtuigen naar Spanjel Bij de debatten in de Fransche Kamer, waarbij het wetsontwerp nopens de aanvul lende credieten in derde lezing werd behan deld, heeft de rechts-radicale afgevaardigde Vallat de vragen herhaald, die hij minis ter Cot, met betrekking tot de zending van vliegtuigen naar Spanje gesteld heeft. Hij had in de Action Fran^aise gelezen, dat een aantal van deze vliegtuigen naar Barcelona gezonden was en dit bericht was tot dusverre niet van bevoegde zijde tegen gesproken. De vliegtuigen waren in Barce lona aangekomen nadat de ministerraad reeds zijn besluiten genomen had inzake dr overeenkomst van niet-inrnenging. Herriot herinnerde Vallat er aan, dat thans geen interpellaties over deze aange legenheid konden plaats vinden. Vallat hield echter vol en zeide onmid dellijk een antwoord van de regeering te willen hebben, waarbij hij zich aan minder parlementaire taal te buiten ging. Herriot schorste hierop de zitting. Na een korte pauze werd de zitting daar op weer geopend. De verleening van de cre dieten werd goedgekeurd met 4S3 tegen stemmen. Onlusten in Fransch-Vóór.Indië In Pondichery (Fransch Vóór-Indië) heb ben in de afgeloopen maand bloedige on lusten plaats gevonden, die in de spinne rijen zijn ontstaan. De arbeiders, die daar in werkzaam waren legden hét werk neer en namen de Europeesche employés gevan gen. Aangezien de maatregelen, door de Fransche autoriteiten genomen niet doeltref fend waren, zou de Britsche consul hebben medegedeeld, dat de Britsche autoriteiten te Madras zouden probeeren, eventueel met geweld de Britsche onderdanen, die in de fabrieken van de Anglo-French textil com pany gevangen waren gezet, te bevrijden. De Fransche gouverneur heeft toen stren gere maatregelen genomen, waarbij hij de geheele politiemacht van Pondichery op do been bracht. Het kwam tot ernstige botsin gen met de stakers, die trachtten overal de fabrieken in brand te stelken, wat hen in verscheiden gevallen gelukte. De politie maakte ten slotte van haar wapens gebruik tengevolge waarvan 20 sta kers gedood en 50 gewond werden. DE OLYMPISCHE SPELEN NIDA SENFF EERSTE OP ioo M. RUG Rie Mastenbroek tweede De dag van gisteren is wederom een glorie rijke dag voor onze zwemsters geworden. In de finale 100 meter rugslag dames werden zoowel de eerste als de tweede plaats door Hollandsche dames bezet: N i d a S e n f f .werd eerste en Rie Mastenbroek twee de. Bovendien hebben Tiny Wagner, Rie Mastenbroek en Annie Timmermans zich geplaatst voor de halve finale 400 meter vrije sLag. Metman werd in de halve finale 100 meter rugslag heeren zevende en viel daardoor af; het Nederlandsclie waterpolo-zevental won met 54 van Oostenrijk. De verrichtingen van onze roeiers vallen niet mee. Aleen de vier met stuurman heeft het tot een eindstrijd weten te brengen, waarbij we dus nog maar af moeten wadi ten of de prestaties van dien aard zijn dat ze een prijs wc-ten te winnen. In het landenklassement van de groote dressuurproef bezetten onze ruiters de rijfde plaats; beste Nederlander was kapitein Ver- steegh, die achtste werd in het persoonlijk klassement Bij de 400 meter v r ij e slag dames werd de eerste serie gewonnen door de Deen- sche Hveger, die een nieuw Olympisch record vestigde met den tijd van 5 mm. 28 sec., zooclat onze meisjes deze jongedame duchtig in de gaten moeten houden bij de finale. Tiny Wagner zwom tegen een Hon- gaarsche (de andere deelneemsters lieten verstek gaan) en won kalm in 5 min. 57.o sec. Annie Timmermans moest er wat meer moei ie voor doen, maar won toch eveneens onbedreigd haar serie, terwijl Rie Masten broek wel een voorsprong van tien meier had toen ze in haar serie als eerste aan kwam. De series der 200 meter schoolslag heeren leverden een nieuw Olympisch record op. In de eerste serie bleven twee zwemmers beneden het oude record. Hamu- ro bracht het nieuwe record op zijn naam met 2 min. 42.5 sec., terwijl ook de Duitscher Sietas met 2 min. 44.6 sec. onder het oude record bleef. Bij de 100 meter rugslag vestigde de Amerikaan K i e f e r in de eerste serie een nieuw Olympisch record. Hij bracht het op 1 min. 6.8 sec. Metman kwam uit in de tweede serie en werd in de slechte tijd van 1 min. 14.1 sec. laatste, hoewel hij toch vrij goed begonnen was. Het slot van den middag werd gevormd door de finale der 100 meter rug slag dames. N ade start heeft Nida Senff met haar mooie slag onmiddellijk de leiding, mej. Mortridge is tweede, Rie Mastenbroek houdt voorloopig haar gemak en ligt op de derde plaats. Met een voorsprong van twee meter komt Nida Senff bij het keerpunt. Maar dan gaat er ineens een schrik door alles Hollanders: Nida mist het keerpunt! Als ze doorzwemt wordt ze stellig gedis kwalificeerd! Ze zwemt echter niet door, maar gaat terug en neemt nu het keerpunt onberispelijk. Het gevolg was natuurlijk dat ze een heel stuk verloor: bijna twee secon den! Alles op alles zettend slaagt ze er in al de anderen weer voorbij te zwemmen. Rie Mastenbroek haalt ook wat op en het laat ste stuk wordt een strijd tusschen de Hol landsche dames, die gewonnen wordt door Nida Senff in .de tijd van 1 min. 18.9 sec. Rie Mastenbroek had 1 min. 19.2 sec. noo dig en werd daarmee tweede. Zoo wonnon onze landgenooten gisteren een gouden plus een zilveren medaille. Bij de herkansingsraces van het roei- to urn ooi werden de Hollandsohe onge stuurde en gestuurde twee uitgeschakeld. De ongestuurde vier van Nereus heeft zich nu teruggetrokken, daar men de kans op een prijs gering acht en liever zijn krachten spaart voor net nummer vier met stuurman, waarvoor men in de finale uitkomt. Onprettige verschijnselen Mlen kan met eenig recht zeggen dat de Olympische Spelen tot heden goed ge slaagd zijn. De sportieve prestaties waren zeeir goed, de organisatie is te loven en het programma wordt vlot en zonder stag natie afgewerkt Over het voetibal-tournooi zijn we echter allesbehalve enthousiast Dat is gewoon weg een aanfluiting van de Olympische gedachte geworden. Er zijn wel behoor lijke wedstrijden gespeeld, maar er zijn er ook geweest, die meer op een vecht partij leken, dan op een voetbalmatch. Het begon bij ItaliëAmerika, waar vasthou den, haken en protesteeren bij den scheidsrechter niet van de lucht was. Toen kwam Polen—Hongarije: een gooi en smijtpartij van je weiste, waarbij de spelers zelfs in vechthouding tegenover den scheidsrechter stonden. Bij de wed strijd Peru—Oostenrijk werd het echter wel heel erg. Daarbij werd gewoonweg ge vochten, niet alleen op het veld, maar minstens even hard op de tribunes. De Internationale Voetbal federatie, de F.I.F.A heeft toen beslist dat de wedstrijd over gespeeld moest wordien. Een veel te zachte straf overigens, wamt ploegen die zoo voet ballen, moesten zonder pardon van ver dere deelneming uitgesloten worden. De Peruanen, die de match gewonnen had den, vonden dit heelemaal niet en toen ze weer moesten spelen, bleven ze weg, en tenslotte is de heele Peruaansche ploeg uit de deelneming teruggetrokken. Waar om waarschijnlijk In de gegeven omstan digheden niet veel menschen zullen treu ren. Dit incident heeft zelfs tot gevolg gehad dat in Peru's hoofdstad Lima een op gewonden menigte een anti-Duitsche en -Oostenrijksclxe demonstratie hield, waar bij de ruiten van het Duitsche consulaat werden ingegooid. Nogmaals, het Olym pisch voetbaLtournooi is niet bepaald een succes! Enkele eigenaardige dingen zijn er ook gebeurd bij het wielrennen en bij he<t athletiek-tournooL Bij de aohtervolgings- wedstrijd wielrennen zijn twee Nederlan ders gevallen, waardoor hen de prijs ont- ging. De jury nam hier een beslissing, die naar het schijnt met de reglementen in overeenstemming is te brengen, maar overigens zeer eigenaardig genoemd kam worden. Zeer vreemd ging het bij de sprint- finale. Zoo men weet werd onze landge noot van Vliet op het beslissende mo ment gehinderd door den Duitscher Merk ens, die daardoor als eerste aan kwam. Zeer terecht protesteerde van Vliet tegen dit ongeoorloofde hinderen. Wat deed "nu de jury? Ze gaf Merkens 100 Mark boete, maar Het hem voor de rest in het bezit van zijn overwinning. Hoe kan dat? Door het geven van boete gaf men tooh blijk van de meening dat Merkens inder daad iets ongeoorloofds had gedaa.n? Maar dan was het toch absoluut onjuist hem toch overwinnaar te verklaren! Dat zouden we heel graag eens opgelost wil len zien. Dergelijke dongen geven aanleiding tot verbittering. En terecht Bij een Olym piade, die zoo georganiseerd is, moet men toch de macht hebben tegen excessen op te treden, en van die macht ook gebruik durven maken, móet men tooh kuavwon verwachten dat do jury's objectief zuiden beslissen. We willen geen enkel jury-lid beschul digen van partijdigheid. Maar het is toch wel eigenaardig, dat bij een belangrijk protest in het athletiek-tournooi juist de betreffende film zoek geraakt was, zoo dat onderzoek niet we] mogelijk wee. Ter wijl ook de hierboven genoemde kwesties bij het wielrennen te denken geven! Conferentie der Kleine Entente De staten der Kleine Entente zijn voor nemens van 12 tot 14 September a.s. in Presburg een conferentie te houden. Voor Zuid-Slavië zal minister-president Stojadinowitsj en voor Roemenië Titulescu aanwezig zijn. Binnen het kader der conferentie zullen de staatslieden ook door den Tsjecho-Slo- waakschen minister-president, dr. Benes, worden ontvangen, die dan verblijf zal hou den op het kasteel Topoltschan. GEMENGD NIEUWS Sport-eer ook Lands-eer „Osendarp, een HoUandsohe hardlooper, werd bij de Olympische spelen derde op de 100 Meter en op de 200 Meter en verwierf twee bronzen medailles voor deze praestalie. Groote vreugde in Nederland! Breede kop pen in de bladen, die met koeienletlers ver kondigen, dat Osendarp de snelste Europee sche „sprinter" is. Let wel: de snelste Europeesche sprin ter. Want één en twee werden bij deze gele genheid twee Amerikanen. En die Amerika nen waren beiden negers. Die kregen niet de bronzen, maar de zilveren en gouden Olympische medaille. Moeten we nu mistroostig zeggen: wij Hol landers zijn toch eigenlijk minder waard dan negers? Moeten we jaloersch zijn op die negers, omdat ze een halve seconde eerder aankomen bij zulk een „Olympische" jakker- partij. Of moeten we de schoudere ophalen over dit laffe, niets bewijzende wedstrijd-gedoe? Wat heeft de eer van een land daarmee uit te staan?" NIEUW CARILLON Voor het nieuwe Raadhuis te Vught ont ving de firma J. H. A. Addicks en Zoo.i te Amsterdam opdracht tot het leveren van een torenuurwerk. Electrische klokkenin- stallatie en een carillon, bestaande uit 25 klokken met electrisch speelwerk en een handklavier. F 25.— VOOR SEN HUIS Te Waterlandskerke is een arbeiderswo ning verkocht voprf 25. De negen erf genamen van den overleden eigenaar zul len er dus niet rijk van worden en even min van de opbrengst van het huisraad, welke f 20 bedroeg. ERGERLIJK VANDALISME In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben te Nieuw poort onverlaten tij dens uitstedigheid van den Burgemeester en diens gezin, diens woning aan de West binnenhaven met carboleum beklad door een groote hoeveelheid van deze vloeistof daartegen te gooien. Terstond werd de poli tie hiervan verwittigd die een onderzoek 'nstelde. Omtrent de oorzaak van dit vanda lisme, wordt vermoed dat de op 1 Augustus j.I. ingevoerde ordemaatregelen op de straat en voor overtreding waarvan ;eeds enkelen tot hooge boete zijn veroordeeld, hieraan niet vreemd zijn, LIJK GEVISCHT Nabij het veer aan den Kop van 't Land (eil. Dordrecht) in de Nieuwe Merwedc is het lijk gevischt van een man in badcos- tuum. Het is door de familie herkend als te zijn van den 39-jarigen G. Straatman, ge woond hebbende te Zalt-Bommel, die Zondag j.I. aldaar bij het zwemmen is ver dronken. H^t Ujk is naar de begraafplaats te Dubbeldam vervoerd. BOERDERIJ VERBRAND In de buurtschap Holten onder Has selt is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den heer C. van den Berg. De boerderij met twee schuren en een hooiberg met onge veer 75.000 pond hooi gingen in de vlam men op. De inboedel kon worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. OAN HELPEN WIJ EIKAARI N.V. DORDREGHTSCHE ASPHALTFABRIEK^ ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG H. LANG ZOON-ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABR1EK ..INDUSTRIAL Opgericht 1875. TeL 215. Rietmeubelen voor serre'», terrassen, schepen, ti& henhuizen, sanatoria» eUu Levering door den handel voor Grondverf N.V.v.h.O. MATAK FUHTEIN HARLINGEN.TEL.228 (Aiv.J Doodelijk ongeval Knaapje onder sleeperswagen Op het Scheffersplein te Dordrecht*93 had een ernstig ongeval plaats. De vijftdai jarige Thomas do Boer, wonende in de Augustijnenkamp, viel van een langzaam*^ rijdende sleeperswagen en kreeg daarbij pa een achterwiel over de borstkas. Het kind' kreeg zware inwendige kneuzingen en werd,., in zorgwekkenden toestand naar het ge-r7?' meenteziekenhuis vervoerd, waar liet spoe^F" dig na aankomst is verleden. AMBTENAAR AANGEREDEN Op den Graafschcn weg te Nijmegeajjj is de ambtenaar der registratie en domei-h nen, de heer Visser door de auto van dertL heer H. uit Nijmegen aangereden. De manK; maakte eenige leelijke buitelingen waar-L- door hij ernstige verwondingen opliep. Zijl», ruggegraat werd zwaar gekneusd. Hij is in^ci het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen op-Lg genomen. Tegen den autobestuurder iaf, proces-verbaal opgemaakt. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 (Adv.J MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 109. Nadat Mijnheer Pimpelmans aldus ten aanschouwe van heel Zomerdurp naar het politiebureau was gebracht, nam de inspecteur van politie hem het verhoor af. De inspecteur, die zelf nog al tamelijk zwaarlijvig was en dus uit eigen ervaring wist, dat dikke menschen doorgaans do kwaadste niet zijn, vond echter, dat zijn gevangene er lang niet zoo bloeddorstig uitzag. 110. „Het is een moeilijk geval!w zei hij, na mijnheer Pimpelmans aangehoord te hebben. Toen moest de rijwielverhuurder als getuige verschijnen; hij werd door de beide politiemannen ondersteund. Zijn kaak was wel gezet, maar nog erg stijf, waardoor hij sommige letters niet goed kon uitspre ken. „Hij heb me een weentje gewicht en toen ben ik van de twappen gevawwen", klonk het, half gesmoord, tusschen het dikke verband (Wordt Maandag vervolgd.),'

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2