^ciitsdjr (tfmirattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Te betreuren beslissing abonnementsprijs: Pet Kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagetijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5857 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang gfotoerttittitprijjtn: Van f tot 5 regels f.17 7» Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meerCL45 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 Ongewenschte 46 overwerkvergunningen in het typografenbcdrijf Gaarne en met dankbaarheid zullen be langhebbenden erkennen, dat de sociale verhoudingen "en toestanden in de typogra fie gunstig uitsteken boven die in verreweg de meeste andere bedrijven. De samenwer king der organisaties heeft daar een orde ning ten goede gebracht, welke steviger, gezonder en doeltreffender is dan van de beste bedrijfsraad, steunende op wettelijke basis, in afzienbare tijd venvacht mag worden. Hier wordt bewezen, dat de lang zaam gegroeide en zorgvuldig opgekweekte bedrijfsorganisatie verre te verkiezen is Bo ven de „ordening", welke een dictator ol een dictatoriale overheid kan opleggen. Dit volstrekt niet volmaakte, maar toch zeer te loven resultaat werd natuurlijk niet dan na moeizaam overleg, veel geduld wijs beleid verkregen; maar daarom is teleurstelling dan ook zoo groot, wanneer anderen pogen met ruwe hand het gezegd de werk te beschadigen, misschien wel te breken. En de zaak krijgt een ander, breeder en ernstiger karakter, wanneer zulks geschiedt door een Minister der Kroon, staande in een ambt, dat juist inge steld is om de goede vruchten van sociale actie en gemeen overleg te beschermen te gen ongebreidelde concurrentie en oud-libe rale bedrijfspolitiek in de slechte zin des woords. Wij kunnen en wij mogen niet verzwij gen, dat naar ons oordeel en gezien de fei ten, voorzoover wij deze kennen, de Minis ter van Sociale Zaken inzake het verleenen van vergunningen voor overwerk en Zon- dagsarbeid in de typografie een betreurens waardige beslissing heeft genomen; waar van de beteekenis verre uitgaat boven de belangen van het bedrijf en de bedrjjfs- genooten en die ook politiek te denken geeft Pb"lezer" zaT^iopeliJk fcefini» Benomen hebben van de vragen, welke bet Kamerlid Amelink den Minister van Sociale Zaken heeft gesteld over verleende vergunningen aan een ongeorganiseerde drukkerij in Amsterdam. De feiten, waarop deze vragen rusten, worden in het laatste nummer van het Grafisch Orgaan van de Ned. Chr. Grafische Bond door den redacteur, den heer J. Hofman duidelijk in het licht gesteld en critisch besproken. In dat artikel lezen we het volgende: Een ongeorganiseerde onderneming te Amsterdam, die met ongeveer 30 arbei ders werkt, vroeg een afwijking van do arbeidstijd. Zij had namelijk een groote order aangenomen, welke boven de ca paciteit van de onderneming ligt en wil de ploegendienst invoeren. De Arbeids inspectie wendde zich tot de Centrale Commissie, en aangezien deze commis sie, ook aan georganiseerde drukkers, indien zij werk aannemen, dat verre bo ven de capaciteit van hun onderneming gaat, geen toestemming geeft voor ploe gendienst, adviseerde de Centrale Com missie het verzoek van deze ongeorgani seerde onderaeming af te wijzen. De Directeur-Generaal van den arbeid han delde in overeenstemming met dat ad vies, doch de minister schoof deze beslis sing opzij en gaf wèl verlof. Daarbij ging hij verder dan ooit geschied was. Tot nu toe was altijd, ook bij het toe passen van ploegendienst, de, bepaling gemaakt, dat de arbeid op Zaterdag om 1 uur beëindigd moest zijn. De minister echter gaf toestemming om tot 5 of 6 uur op Zaterdag te arbeiden! Doch er is nog meer. Bovendien gaf de minister aan deze ongeorganiseerde onderneming verlof om des Zondags te arbeiden. Deze onderneming gaat namelijk een Zondafeavondblad drukken. Tot nu toe verschijnt er maar één blad op Zondag avond, „De Cetem", dat gedrukt wordt op een Joodsche inrichting. De minister echter gaf verlof aan dezen ongeorgani seerde om zoowel Zaterdag als Zondag te arbeiden. De onderneming had zoo gauw geen Joodsche arbeiders bij de hand en... dus kreeg hij verlof 4 A 5 we ken op Zondag te werken met christen- arbeiders! Waarschijnlijk zal in die tijd wel ge legenheid bestaan om zich van een aan tal Joodsche arbeiders te voorzien. Zelfs is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat arbeiders, die thans in dienst zijn van den ondernemer, hun plaats moeten rui men voor Joodsche arbeiders. Dat zpu zeer interessant zijn en wij zullen er op letten of dat aldus geschiedt Zeggen wij te veel, dat dit afbraak is' De vraag, waarmee de schrijver dit deel van zijn artikel besluit, laten wij voor 't oogenblik onbeantwoord; het is om de fei- ten te doen. Eri die feiten zijn duidelijk 3 weergegeven; wij behoeven ze niet in onze 3 woorden te herhalen. Maar ze komen hier- op neer, dal -Ie Minister, in strijd met zijn adviseurs, m -trijd met de Centrale Coni- missie in ho< bedrijf en in afwijking van een praktijk welke bevrediging schonk, een beslissing mim. welke in breede kring diepe teleurstellinc wekt De zaak wordt te erger, wanneer men be denkt, dat de Minister zijn besluit niet in een onbewaakt oogenblik heeft genomen, doch blijkens het verslag van het onder houd, dat een delegatie van de Centrale Commissie met den Minister had, na rijpe overweging en overeenkomstig de gedrags lijn, welke Mr. Slingenberg voortaan hoopt te volgen. Zonder eenig resultaat bereikt te hebben, verliet de delegatie den Minister. Deze trekt zich blijkbaar niets aan van sociale en ethische bezwaren; overleg met de bedrijfsorganisatie schijnt voor dezen minister geen waarde te hebben; als het publiek op Zondag, al is het op elk van de dag, een krant wil hebben, dan moeten de typografen Zondags maar wer ken; de minister moet niets van al dat ordenen hebben; hij is geen voorstander van het verbod van treinenloop, autobus diensten of sportwedstrijden op Zondag Met nadruk mag gevraagd: zijn dit de sociale opvattingen van dezen minister van Sociale Zaken? Zoo ja, dan is zijn op treden in dit Kabinet een groote vergissing. Reeds daarom, omdat minister Colijn tel kens weer verklaard heeft, dat principieele tegenstellingen door het Kabinet vermeden zullen worden. En wat minister Slingen berg hier met name over Zondagsarbeid zei is niet alleen in strijd met een zoodanig politiek accoord, maar is bovendien een aanranding van onze Christelijke lev overtuiging. In deze zaak is dan ook het laatste woord nog niet gesproken. Onze Christelijk sociale beweging en onze Christelijk politieke par tijen kunnen met deze bijkans uitdagende houding van een op-en-top vrijzinnig minis ter geen genoegen nemen. ACHT NIEUWE DOUGLAS MACHINES Belangrijke bestelling van de K.L.M. lndi'è nog dichter bij het Moederland De K.L.H- heeft, naar de „TeL" ver* neemt, aoht nieuwe Douglas-machines van het D.S.T.-type, de D.C. 3 (men heeft thans het D.C. 2-type in gebruik) be steld, welke plaats bieden aan 21 perso- nen. Deze twee-motorlge toestellen zijn nltgerust met twee Wright cyclone mo toren van 900 P.K. elk. Het is de bedoeling deze machines te ge bruiken op de Indië-route. Aangezien de nieuwe toestellen nog belangrijk sneller loo- pen clan de thans in gebruik zijnde toestel len, zullen Nederland en Indië dus nog dichter dan 5VZ dag afstands bij elkaar -orden gebracht. De D.C. 3 heeft een gemiddelde kruissnel heid van 290 K.M. per uur (D.C. 2 270 K.M. pér uur). De maximumsnelheid is 341 K.M. per uur als op 2Ö00 M. hoogte wordt ge vlogen. Schadeloosstelling aan kuilvisschers Minister Deckers antwoordt op vragen van den hesr v. d. Zaal Op- de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Zaal betreffende het toekennen van een schadeloosstelling aan kuilvis schers, in verband met hun uitsluiting van het visschen met kuilvaartuigen op het IJs- selmeer, heeft de Minister van Landbouw geantwoord: Dat de bedrijven van de 37 kuilvisschers, die van het visschen met hun kuilvaartui gen op het IJsselmeer zijn uitgesloten, dien tengevolge zoogoed als waardeloos zijn ge worden, kan niet worden toegegeven. Be doelde vaartuigen oefenen thans, met uit zondering van enkele, hun eigenlijke be drijf, de Noordzeevisscherij, uit Er zijn onder de bedoelde Urker-kuilvis- schers wellicht énkele, wier vaartuigen wegens hoogen ouderdom minder geschikt zijn voor de Noordzeevisscherij, het meeren- deel dier vaartuigen kan echter geheel als Noordzeevisschersvaartuigen worden be schouwd. Het is den Minister niet bekend, dat de bedoelde personen thans met opzegging van credieten bedreigd worden en dus voor een faillissement staan, waarbij zij al hun eigen dommen zullen verliezen. Indien er onder hen zijn, die in moeilijkheden verkeeren, is dit niet uitsluitend toe te schrijven aan 't feit, dat zij van het IJsselmeer worden ge weerd. De 37 kuilvisschers, belanghebbenden in den zin van de Zuiderzeesteunwet, kun nen aanspraak maken op de onderschei dene vormen van tegemoetkoming, welke de wet hun in uitzicht stelt en welke in hoofdzaak er op gericht zijn de mogelijk heid te openen de belanghebbenden te hel pen bij doelmatige wijziging van hun be drijf, indien en voor zooveel de afsluiting van de Zuiderzee deze wijziging wcnschelijk maakt. Omtrent de meest doelmatige wijziging van bet bedrijf is door den rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet met deze belanghebbenden reeds in overleg ge treden. STEURVANGST Te Stellendam weru door een garnaien- -visscher een aantal steuren gevangen. Een exemplaar woog 50 pond. DE WIJZIGING IN DE STEUNREGELING A.s. Maandag bespreking met dr. Colijn De bespreking welke gisteren tus- schen de zes wethouders van de groote gemeenten en de Regeering zou plaats vinden is niet doorgegaan. Thans zal a.s. Maandag over de wijzigingen in de steunregeling worden geconfereerd. We gens afwezigheid van Mr. Slingenberg heeft Dr. Colijn zich bereid verklaard do wethouders te ontvangen. Vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet Het Tweede Kamerlid Sneevliet heeft een aantal vragen gesteld aan den Minister van Sociale Zaken naar aanleiding van de wijzigingen in de steunregeling. De heer Sneevliet verzoekt den minister o. m. mede te deelen, waarom geen overleg met de meentebesturen heeft plaats gehad, welke wijzigingen in de steunregeling zijn aange bracht in strijd met de door de vakcentra les kenbaar gemaakte inzichten, en welk bedrag de Minister wil verkrijgen door de intrekking van den huurbijslag. Voorts wordt gevraagd of de Minister wil mede- deelen welke raming ten grondslag ligt aan de in de circulaire voorgestelde verbetering voor de steunverleening der negende klasse en voor de maximumpercentages en welke som voor die verbetering noodig is. Ten slotte wenscht de heer Sneevliet te worden ingelicht over hét aantal werkloozen dat de nadeelen van het in de circulaire bepaalde zal ondervinden en welk bedrag door den nieuwen maatregel te hunnen laste wordt uitgewonnén. De werkverschaffingskwestie te Sliedrecht Zooals bekend waren er 90 personen uitgesloten bij de werkverschaffing te Sliedrecht Door de bemoeiingen van B. en W zullen hiervan 40 personen de volle steun weer ontvangen, 20 hun ner «uilen een verklaring moeten afleg gen om ook weer het volle steungeld te kunnen ontvangen, terwijl 30 personen op 'n nadere beslissing moeten wachten. DE NOODTOESTAND IN DEN TUINBOUW Bond Westland vraagt om vroege steun In de vergadering van het bestuur van den Bond Westland is o.m. besproken de noodtoestand, waarin vele tuindersgezinnen zijn gekomen, als gevolg van de buitenge woon lage prijzen speciaal voor de tomaten en de meloenen. Aan het dag. bestuur van den Bond werd opgedragen bij de bevoegde instanties aan te dringen op een vroegtijdige en redelijke steunuitkeering voor deze pro ducten. Besloten werd voorts deel te nemen aan de Bloemententoonstelling, die van 2024 Oct. door de Centr. Westl. Snijbloemenveiling te Honselersdijk wordt georganiseerd in de ge bouwen van- „Floralia" te 's-Gravenaande. ONGEWENSCHTE ZOMERGASTEN De laatste tijd had. Texel blijkbaar be zoek van ongewenschte zomergasten. Er werden artikelen uit een warenhuis gesto len, rijwielbelastingmerken van fietsen ont vreemd, er werd zélfs een kampeertent open gesneden, waaruit de inventaris werd ge stolen. Het is thans gebleken, dat verschillende der gestolen voorwerpen in het bezit waren van eenige jongelui uit Utrecht, die te vens in het bezit van inbrekerswerktuigen Een paar leden der bende waren reeds ver trokken, maar konden eldeis worden aan gehouden. Officieele berichten CONSULATEN DIPLOMATIEKE DIENST Aan Jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken- 'orgrh Stacbouwer is eervol ontslag: verleend ils lid van de commissie, belast met het on derzoek naar de bekwaamheid en de geschikt heid voor den dlplomatleken dienst COMMISSIE ZUIDERZEE STEUNWET Aari den heer A. B. Brouwer is eervol ont- lag verleend als lid van de generale commis- iie Zuiderzeesteunwet Als zoodanig is benoemd de heer J. van HengeL KRIJGSRAAD Benoemd is tot fiscaalTplaatsvervanger bü den krijgsraad voor de zeemacht binnen het rijk in Europa te Willemsoord, ter standplaats Willemsoord oir. J. Mulder, advocaat en pro- Den Helder. LEGER EN VLOOT De volgende plaatsingen zijn gelast: De le litenant der mariniers W. H. Tasseron, bü. i marinekazerne te Willemsoord; kap.-lt ter :e J. W. Termmljtelen bij het dep. van De fensie te s-Gravanhage: de lt. ter zee 2e kl. C. W. T. Baron van Boetzelaer bij het Kou. Instituut voor de Marine te Willemsoord. VOEDINGSTOESTAND VAN SCHOOLKINDEREN De commissie, aan welke was opgedragen op >rten termijn een voor het geheel© land ulkbare methode aan te geven, volgens wel ke het onderzoek naar den vocdingstoestand n schoolkinderen «n der verwerking van de rkregen gegevens zal moeten plaats hebben, pport h i C. L,. Deyll, Dr. C. Prof. Dr. J. Tinbe H. J. van der HeUden. Dr, J. C. G. D. Swanenburg de Ve.ve, Dr. J. B. ï>.°Derk- bewezen diensten. DIRECTE BELASTINGEN DE BOUWSPAARKAS- BEWEGING IN NEDERLAND Het Rapport van de Commissie uit de Ned. Broederschap van Gedipl. Makelaars Beteekenis mag niet worden overschat Eenigen tijd geleden heeft de Ned. Broederschap van Gediplomeerde Make laars een commissie benoemd, waaraan werd opgedragen een onderzoek in te stellen inzake de bouwspaarkasbewe- ging in Nederland en haar levensvat baarheid. Deze commissie heeft thans haar arbeid ten einde gebracht en haar rapport in brochurevorm doen verschij nen. De conclusies van de commissie luiden als volgt: De bouwspaarkasbeweging hier te lande acht zij zeker niet zonder belang. Zij doet dit minder uit hoofde van de directe finan- cieele voordeelen. daaraan voor de deel nemers verbonden, dan uit de overweging, dat het hypothecair crediet daardoor met een vooralsnog ten deele ontbrekende tak wordt uitgebreid. In de mogelijkheid om aldus het eigen woningstelsel uit te breiden ziet zij een sociaal belang. De meerderheid der Commissie is niet van oordeel, dat in de waardeschommeling der onroerende goederen een overwegend bezwaar tegen het stelsel is gelegen, even min meent zij een argument daartegen te kunnen ontleenen aan de tegenwoordige situatie der woningmarkt. Desniettemin meent de Commissie, in meerderheid al thans, de beteekenis der beweging niet te mogen overschatten. Zij is ervan doordron gen, dat aan de rentelooze bouwspaarkassen het argument der lange wachttijden als ern stig argument kan worden tegen geworpen, en dat vooralsnog groote onzekerheid be staat ten aanzien der vraag, of door de lei ders der rentelooze beweging, hieraan be langrijk tegemoet gekomen kan worden. Zij oordeelt verder, dat dit bezwaar aan het rentedragend systeem in veel mindere mate "-leeft, mits de kassen van deze soort erin 'slagen voldoende vreemd geld aan te trek ken. De Commissie prefereert, wat rechtsvorm aangaat, dien der naamooze vennootschap; den stichtingsvorm kan zij vooralsnog niet aanraden. Hun, die om voorlichting gevraagd wor den geeft zij in ernstige overweging een waakzaam oog te slaan op juistheid en waarheid der propaganda-geschriften, op een billijke uitmaking der vraag, wie het eerst aan de beurt van hypotheekverleening zijn, op een juiste regeling van eventueele geschilpunten bij de beoordeeling van het geboden onderpand, maar vooral op een olledige voorlichting omtrent de tijden, die mogelijk zullen verloopen tusschen aangaan *t contract en de verkrijging van het gewenscht hypothecair crediet. Motorfiets botst op Engelsche auto De Engelschman dacht, dat de hoofdweg voorrang had Gistermiddag heeft op den Graaf» schen weg te Nijmegen nabij de brug over het Maas-Waai-kanaal een ernstige aanrijding plaats gsaai tus schen een Engelsche auto, bestuurd door den heer T. B. W. Spencer uit Londen en de motorrijder G. T.'Uit Hatert bij Nijmegen. De motorrijder kwam van een zijweg naar den Hoofdweg en reed in matige vaari. Ook de Engelschman had geen groote snelheid. Beiden reden naar schatting 40 K.M. De motorrijder lag rechts ten opzichte van de auto, maar de Engelschman, die in zijn land gewend is, dat hoofdwegen voorrang hebben, lette niet op het verkeer uit den zij weg en reed gewoon door. Het gevolg was, dat de motorrijder tegen de auto G, genum merd X C 97, botste. T. werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos lig gen. Dr. Woltering constateerde een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overge bracht Des avonds was zijn toestand levens gevaarlijk. De motor werd zwaar, de auto in mindere gehavend. Tegen den Engelschman is proces-verbaal opgemaakt. De auto is voorloopig in beslag ;enomen. De inbraak bij den burgemeester van Zwammerdam Twee verdachten aangehouden Het is de gemeentepolitie van Zwam- e r d a m, in samenwerking met de rijks politie, mogen gelukken de vermoedelijke daders van de inbraak in de woning van den burgemeester van Zwammerdam te ar resteeren. Het zijn W. B. en D. M. uit Bode graven. Beiden bevinden zich in verzekerde bewaring. Van de buit, voor een groot deel bestaande uit tafelzilver, tot een gezamenlijke waarde van 1000, is het grootste gedeelte van het tafelzilver ongeschonden gevonden in een werkplaats te Bodegraven. De aangehoudenen ontkennen. „FLINK ZOO" Geen samengaan van R.-K. en S.D.A.Pjf Onder de titel „Flink zoo", schreef baron A. van W ij n b e r g e n o. m. het volgende in de (r.k.) Gelderlander: Met onverdeelde instemming lees ik zooeven in" de Gelderlander het hoofd artikel: Al te doorzichtig! Hulde, oprechte hulde daarvoor. Ook mij kwam in handen het geschrift van de N.S.B., waarin de mogelijkheid werd voorgesteld van een samengaan van Katholieken met de S.D.A.P. en daardoor indirect met het communisme. Wat er van dit geschrift ook verde zij, het heeft in elk geval die goede uit werking gehad, dat nu openlijk is uit gesproken, dat aan een samengaan van de Katholieken met de S.D.A.P. niet meer wordt gedacht Hulde zij daarom gebracht aan de Gel derlander, en het vertrouwen zij uitge sproken, dat dit kloeke woord der redac tie wordt gedeeld door de Katholieke partij in haar geheel en dat ook dit openlijk worde verklaard. Gerust kon men daarop tot heden niet zijn. Ik schreef daarom boven 'dan ook niet meer. In het verleden toch is wel degelijk aan een zoodanig samengaan gedacht en nog den allerlaatsten tijd gelijk hier onder zal blijken. Al zullen er wellicht zeer enkelen zijn, die vrijwel hetzelfde kunnen verklaren, ik meen te mogen zeggen in de gele genheid te zijn geweest tot in de klein ste bijzonderheden toe kennis te hebben kunnen nemen van de pogingen veel al ondergrondsche pogingen in de laatste 17 jaren aangewend op Katholiek terrein om te komen tot een samengaan niet de socialisten. Dat met name in de jaren '19-'22, toen deze aandrang zoo ge weldig was, ik me persoonlijk zoo krach tig heb verzet, heeft men mij in sommige kringen nimmer kunnen vergeven. Ge lukkig zijn de pogingen niet geslaagd, tot'heil, niet het minst voor de Kerk. Toch is men steeds blijven voortgaan te streven naar de verwezenlijking van het m. i. noodlottig plan. Om den schijn te redden meende men echter beter te doen met niet meer, ge lijk vroeger, aan te sturen op een uit sluitend Roomsch-rood bloc, maar eén kleine derde groep uit te noodigen om te chaperonneeren, overtuigd, dat men, samen numeriek zeer sterk, van de chaperonnage niet veel last zou hebben. Nog in 1933 werd een dergelijke poging gewaagd, doch de chaperonnage. die men zich gedacht had, bleek niet bereid. En wie een bewijs wil hebben uit den aller laatsten tijd, dat nog wel degelijk aan een samengaan met de sociaal-democra ten werd gedacht, neme kennis van de rede van den heer Feber, onlangs te Schiedam gehouden. Aan 't slot z de schrijver nogmaals: Geen trucjes dus meer van „uiterste noodzaak" of welke andere fraaiigheden ook. Het gevaar voor de Katholieke Kerk in Nederland is nader bij dan de meesten denken. Moge het met Gods hulp en door een wijs en verstandig optreden der Neder- landsche Katholieken voorgelicht door hetgeen zich in het buitenland voltrekt worden afgewend. Naar het oordeel van de Gelderlan der concludeerde Mr. Van Wijnbergen meer, dan rechtmatig was, want het blad merkt op: De opmerking moet ons uit de pen, dat wij niet hebben geschreven, „dat aan een samengaan van de katholieken met de S.D.A.P. niet meer wordt ge dacht". Wel schreven we, dat het vier kant in strijd is met de werkelijkheid en het eenvoudig weerzinwekkend is, dat in 't bewuste N.S.B.-pamflct prof. Aalberse wordt voorgesteld als de man. die bezig is gemeene zaak te maken met de S.D A.P. en daardoor met het communisme. En verder: noch prof. Aalberse, noch de katholieke leiders loopen de S.D.A.P. na Dat is naar onze meening niets nieuws. De R.K. Staatspartij streeft naar geen bondgenootschap met de S.D.A.P. Ze denkt daar eenvoudig niet aan. Heel begrijpelijk, want aan zoo'n nauwe sa menwerking zouden natuurlijk niet te onderschatten groote gevaren vastzitten. Iets anders zou natuurlijk zijn een eventueele deelname der S.D.A.P. aan een regeering, waarvan ook katholieken met andere partijen zouden deel uit maken. Zulk een deelname zou kunnen leiden tot. versterking van het verant woordelijkheidsgevoel der S.D.A.P. VRACHTAUTO MET STEENEN GEKANTELD Veertienjarige jongen gedood Meisje gewond Gisteravond omstreeks kwart voor acht is op den Rijksweg onder de ge meente S walmen de zwaar beladen vrachtauto van den heer Rooyakkeis uit Blerick bij het passeeren van e«n voor hem uitrijdende Duitsche vracht auto met aanhangwagen omgekanteld. Ongelukkigerwijs kwamen juist op dat VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Verschenen is de Memorie van 'Antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsonlwero inzake de overeenkomst van de Staat met de Mijnbouw Mij Nieuw-Guinea. Maandag zal met Dr Colijn geconfereerd worden over de wijziging van de Steunre geling. In de Wieringermeer is een ernstig motor ongeluk voorgevallen, waarbij een persoon ernstig is gewond. Nabij Swalmen zijn drie kinderen onder, een vallende vrachtauto gekomen, waardoor, twee van hen gewond zijn. 'Als verdacht van de inbraak bij 'den bur gemeester van Zwammerdam zijn twee per sonen aangehouden. In het Schaaktournooi te Nottingham heeft Dr Euwe tot nog toe alle partijen ge- womtkn. De Spaansche nationalisten hebben vorde ringen gemaakt in de richting van San Se bastian en Malaga. Badajoz weet zich tegen hen nog te handhaven. In Barcelona dreigen de 'Anarchisten met algemeene brandstichtingzoo de nationalis ten in Spanje de overhand mochten behou den. Het Fransche volksfront verzamelt geldeit' voor de Spaansche regeering. ASTORIA CHALET "Wegrkoorts. De feilen, dl© men zelve toont f ziet men, vergroot bjj andren er is slechts één geneeswlfa voor: zich, als het moet verandren. WiJ doen dè remedie aan de hand: RIJDT FISK, dan rijdt U met oogenblik de heer Coumans uit Belfeld met zijn echtgenoote en zijn drie kinderen per rijwiel voorbij. Een ongeveer 13-jarige jon gen en een achtjarig meisje kwamen onder den wagen terecht. De iongen werd dermate gewond, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het hospi taal te Roermond moest worden overge bracht. Het meisje liep ernstige hoofdwon den op, terwijl het derde kind met den schrik vrij kwam. Ook de ouders bleven on gedeerd. De officier van Justitie te Roermond, mr. dr. P. Rieter, stelde onmiddellijk een onder zoek naar de toedracht van het ongeval in. In den loop van den avond is de jongen aan zijn verwondingen bezweken Ernstig motorongeluk in de Wieringermeer In een zandhoop geraakt en over den kop geslagen Gisteravond is op den Schagerweg in den Wieringermeer een ernstig motoron geval voorgevallen. De ongeveer 30-jarige machinist J. Kooy uit Medemblik reed met zijn motor op den Schagerweg, welke wegens vernieuwing voor het verkeer is afgesloten, van Kolhorn naar Middenmeer. Hierbij is hij met zijn motorrijwiel in een van de langs den weg liggende zandhoopen geraakt K. sloeg over den kop en kwam in den berm terecht, waar hij bewusteloos bleef liggen. Tien meter ver der lag het geheel vernielde motorrijwiel. Om half elf werd het slachtoffer op den verlaten weg door een toevallig voorbijko mend wielrijder gevonden, die in Midden- meer dadelijk mededeeling van zijn bevin dingen deed. Dr. Hoogkamer uit Middenmeer ging terstond naar de plaats van het onheil en behandelde den verongelukte, die ernsti ge verwondingen aan rug, hoofd en armen had bekomen. De motorrijder is vervolgens per zieken auto naar Enkhuizen vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend Van den dood gered Dc 7-jarige A. B. uit Rotterdam, ia 26 ven huizen bij het spelen in het water geraakt. Daar het kind niet meer J?.ve"..kwain- tegaf de agent van politie uit Hillegersherg A. T. J. Nobel, die juist ter plaatse was. zich onmiddellijk gekleed te water, gevolgd door den heer Rijen lid van de Rotterdamsche Transportkolonne van het Roode Kruis. Na vijf minuten werd het kind dat met het hoofd in den modder was vast blijven zitten, cn het bewustzijn had verloren, boven gebracht, waar de bei de redders kunstmatige ademhaling toe pasten. Na ruim een uur gelukte het hun cle levensgeesten weer op te wekken De toestand van het kind is zeer bevre digend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1