TUINBOUW POKON LEG-BATTER1JEN voor hennen Huisbrand- en Industriekoler .GRONINGEN" A. BERGHOUT WOENSDAG 12 AUGUSTUS 19S6 No. Si8 Het 11e Internatio naal Zuivelcongres Van 21 tot 28 Augustus te Berlijn Het eerstvolgend wereldzuivelcongres zal te Berlijn worden gehouden van 21—28 Augus tus 1937. Aan het congres is een interna tionale zuiveltentoonstelling verbonden, als mede een internationale keuring van boter, kaas en melkconserven. Tevens worden, zooals gebruikelijk, gedurende de congres dagen en na afloop daarvan excursies ge houden. Het voorloopig programma van het con gres luidt als volgt: le Afdeeling. Melkproductie, zuivelbe reiding in de tropen. le vraagpunt. Practische toepassing der melkcontrole met het oog op de fokkerij en de veevoeding. 2e vraagpunt. De voeding van het melkvee met voer uit eigen bedrijf. 3e vraagpunt. De beteekenis van de stalhy- giëne met inachtneming van de rentabili teit op dit punt 4e vraagpunt Verbreiding, voorbehoedingen bestrijding van het besmettelijk verwerpen. „Abortus-Bang" (Brucellose). 5e vraagpunt. Zuivelbereiding in de tropen. 2e Afdeeling. Behandeling en verwer king der melk. Kwaliteitsverbetering, le vraagpunt Melkgebreken, van practisch en wetenschappelijk standpunt bezien. 2e vraagpunt a. Aromavorming, b. Duur zaamheid van de boter. Se vraagpunt Het pasteuriseeren der kaas- melk bij de verschillende kaassoorten. 4e vraagpunt, a. De verwerking van over- melk tot melkpoeder, gecondenseerde melk, enz. b. De verwerking van ondermelk, kar nemelk en wel 5e vraagpunt. Verbetering van de kwaliteit yan melk en melkproducten (chemische en bacteriologische controle, wedstrijden, voor schriften). 3e Afdeeling. Wetgeving, verkoop van melk en de daaruit bereide producten. Pro paganda. Bedrijfseconomie, le vraagpunt Internationale regeling van de bereiding en den handel in korst- looze kaas en melkpoeder, alsmede vaststel ling van uniforme onderzoekingsmethoden .voor deze producten. (Over dit onderwerp zal ook een rapport worden ingediend door den Internationalen Zuivelbond). 2e vraagpunt. Regeling van den afzet van melk en melkproducten door prijsvaststel ling voor producent, handelaar en verbrui ker (marktordening). Se vraagpunt Maatregelen in de verschil lende landen genomen ter bevordering eener zindelijke melkwinning. (Ook over dit on derwerp zal door den Intern. Zuivelbond een rapport worden ingediend). 4e vraagpunt De organisatievormen der zui velfabrieken (particuliere ondernemingen, vennootschappen, coöperatieve vereenigin- gen), hun voor- en nadeelen. 5e vraagpunt Zuivelonderwijs. De weten schappelijke en practische vakopleiding aan zuivelscholen. 4e Afdeeling. Zuivelwerktuigen, fa- brieksbouw, zuiveltechniek, zuivelgereed- schappen, vervoermiddelen, le vraagpunt. Ontwerpen en bouw van zui velbedrijven (ook met het oog op het vraag stuk van den afvoer van afvalwater). 2e vraagpunt, a. Technische hulpmiddelen voor behandeling en transport der melk; b. het vervaardigen van verpakkingen voor voor melk en melkproducten in het zuivel bedrijf. 3e vraagpunt. Het rationeel energie-gebruik in het zuivelbedrijf. 4e vraagpunt. De invloed van "de gebruikte materialen op de constructie van machines en werktuigen in de zuivelindustrie. Italië en onze tuinbouw Verdient dit land dat we zijn producten nog toelatend Onder het algemeen opschrift „Malle ge vallen" komen in „De Tuinderij" artikelen voor, die vaak heel rake opmerkingen be vatten, op humoristische, maar daarom ook op zoo pakkende, inslaande wijze geuit, over de dingen van de dag. Zoo lazen we dezer dagen het volgend ar tikel geschreven naar aanleiding van de eisch van de Ialiaansche regeering, dat voor iedere order, die gegeven wordt aan Ita- liaansche exporteurs, gelden gestort moeten worden. Met clearing zooals ons land Vraagt, nemen zij geen genoegen. De schrijver van malle gevallen heeft dit Uiterst malle geval als volgt beschreven: Wij genoten van onzen vrijen Zaterdag middag, lui liggend in een stoel, terwijl we de zon gelegenheid gaven onze huid van de nieuwste bruine kleur te voorzien. Door onze zonnebril zag de wereld er an ders uit dan normaal, de menschen waren donkerder en alles verscheen voor ons oog in een meer of minder spookachtige omge ving. En terwijl we genoten van onze zon nige rust kwam ineens onze buurman aan stormen, zoo weggeloopen van het strand, zijn haar stond als een ragebol en door on zen bril leek hij wel op een Papoea of een inboorling van Zuid-Afrika. In zijn handen zwaaide hij met iets als een courant als ware het een vlag, waarmede hij ten strijde toog. Toen hij mij zag zitten kwam er een hoogst ernstige trek op zijn gelaat, hij kruis te zijn armen over de borst, boog met Oos- tersche statigheid en sprak mij aan met *n hoog-ernstige stem: Hoor mij aan, gij zoon van deze lage lan den, wanneer gij meent nog te wonen in de stad van den Graaf, dan is Uw geheugen ten achter, want vanaf heden woont gij in Addis Abeba No. 2 en Uw land is gelijk aan dat der Abessijnen. Aldus sprak de Negus uit het land der bruine en zwarte broederen: ga naar het land van de groene komkommers en van 'de blauwe druif en verkondig mijn bood schap aan Ras Tomato. Gij zijt een der ras echte, mij trouw gebleven Rassen, den kei zer Selassie heil!! Mijn buurman strekte zijn arm, boog, en terwijl zijn gezicht ontspande zette hij zich neer in het gras aan mijn voeten en zuchtte. Ik heb hem meewarig aangekeken en heb de dienstbode order gegeven hem een koel glas spuitwater te brengenzou de zon in zijn hoofd een molentje aan het draaien hebben gebracht? Hij dronk en ik keek hem en aan en ik sprak: „hoe gaat het nu buurmanweer in orde?" „In ordein ordeik ben nog nooit zoo in orde geweestmaar ik voeT mij Abessijn gewordenAbessijnik gijwij allenwij leven in Abessy- niëin Abessynië no. 2, met dit verschil, dat de Italianen in Abessynië no. 1 de grond hebben weggehaald en dat ze nu probeeren in Abessynië no.2 de centen te pakken te krijgen". Ik keek hem angstig aan en dacht bij mij zelf: Het is maar goed dat het geen erge krankzinnigheid is bij mijn buurman; ze is nogal van goedaardigen aard; hij heeft ze ker een zonnesteek te pakken of zooiets! „Ik ben niet gek", antwoordde hij mij, „en bovendien zoo nuchter als een pasgeboren kuiken, maar als je het niet gelooft. lees bet dan zelf en vergaar je wijsheid". En hij hield mij de laatste editie van zijn lijfblad onder de neus en wij lazen het volgende: „Naar wij vernemen, zijn door de Ita- liaansche regeering financieele maatre gelen getroffen, die eiken directen export naar ons land onmogelijk maken. De Italiaansche regeering eischte nl., dat vóór de uitvoering van eenige order de gelden gestort moeten worden op een Italiaansche bank, terwijl ons land beta ling over de clearing vordert. De Italiaansche exporteurs deelen hun clientèle hier te lande mede, dat hun regeering met betalen over de Neder- landsch-Italiaansche clearing geen ge noegen meer wenscht te nemen. In verband met deze feiten heeft onze regeering eenige onderhandelaren naar Italië gezonden om tot een vergelijk te komen". „En wat zegt Ras Tomato van dit be richt?" ging buurman onverstoord door, gij die meent hier wat te zeggen te hebben, zult gij U zoo de wetten laten voorschrijven? Zult gij Uw zuur vergaarde goud laten weg halen zooals Abessynië zijn grond? Zult gij Uw perziken die smaken naar meer nog langer laten beconcurreeren door die uit Italië en er Uw goede geld nog bij cadeau geven? Zult gij Uw druiven, die ook nu nog Uw roem uitmaken, tot sap laten persen, terwijl pruimen met veel kleur en weinig smaak uit het land van den veroveraar Uw markt verknoeien? Zult gij tomaten-soep eten van purée van vreemden bodem, terwijl Uw eigen roode vruchten liggen te rotten op Uwe veilingen? Zult gij blijven importeeren zonder te ex porteeren? en zult gij goud geven zonder goud te ontvangen? Zult gij U, als in het land van den Negus dit alles laten afnemen zonder uit Uw vel te springen? Neen! Drie- kunst mest 40 c per Hes maal neen! De regeering van de lage landen zal rasechte Rassen naar Rome zenden en ze zullen tegen veroveraar zeggen: Heil! Niet de Leeuw van Juda, maar de Leeuw aan de Wateren van de Noorderzee heeft gebruld en mijn heerscher doet U het vol gende kond: Geen grond en geen geld zal U geworden. Er zal geen import zijn zoolang er geen export is; wij willen den strijd niet en hebben deze ook niet gezocht. En het Hollnndsche geld zal in onze kelders blij ven opgeborgen tot den dag, dat er uitwis seling van goederen zal plaats hebben zulks op gelijken voet en tot heil van ons beiden. Zoo spreekt mijn heer en gebieder, heil!" Mijn buurman boog, dronk zijn glas spuit water uit en voordat ik wat zeggen kon was hij verdwenen. Het was een voorstelling, die volgens het courantenbericht veel van de werkelijkheid weg hadl Revolutie op pluimveegebied Het kooi- of batterijsysteem Men verzoekt ons opname van het vol gende: In de laatste jaren komen er berichten binnen uit de Ver Staten, dat men daar geheel nieuwe wegen gaat bewandelen, om tot betere uitkomsten in het pluimveebe- drijf te geraken. Elke hen wordt afzonderlijk in een kooi opgesloten. Dit systeem wordt genoemd: de batterij-methode. Zoowel kuikens als leg hennen worden in deze „batteries" onder gebracht. Het idee-batterij is niet geheel nieuw. Immers vele pluimveehouders brengen sinds jaren kuikens groot in deze installa ties, met de bedoeling, besmetting te voor komen. Ook worden vaak gaas-bodems ge bruikt. Doch om leghennen binnenshuis te gaan houden en dan nog wel in een zeer beperkte ruimte, dat was onmogelijk en niemand durfde het aan, of kwam zelfs maar op de gedachte. Totdat een tiental jaren celeden men in U.S.A. op de proefsta tions onderzoekingen in die richting deed en deze slaagden, of liever gezegd: de uit komsten gaven uitzicht op succes. Spoedig werden nieuwe proeven opgezet en alles ging naar wensch. Een grooter aan tal hennen werd binnenshuis afzonderlijk in kooien gezet, welke een afmeting had den van ongeveer 45 c.M., zoodat de dieren zich behoorlijk konden ronddraaien; maar dat was dan ook de eenige beweging, d-iè ze konden nemen. De industrie liet haar oog vallen op <3e nieuwigheid en ging batterijen bouwen, bijna steeds van gegalvaniseerd metaal exi wel drie of v\er kooien boven elkaar. Auto matische watertoevoer en mechanische mestverwijdering werden uitgevonden, alles met het doel een zoo hoog mogelijk rende ment te verkrijgen, door het werk te ver minderen. Kan dat? zal de lezer vragen. Waar blijft dan de theorie, dat hennen uitlooprennen moeten hebben, zooveel vierkante meter hokruimte, zonlicht, gras, enz., enz.!! En toch, het kan! De wetenschap is in de laatste jaren op het gebied van voedings leer zoo enorm vooruit gegaan, dat het mo gelijk is, hennen levenslang binnenshuis op te sluiten, zonder dat ze iets van hun ge- kindheid verliezen en zonder dat de eier- productie eronder lijdt. Eerder is het tegen overgestelde het geval. Vanzelfsprekend is het toegediende voe der hier de drijvende kracht Het voeder moet het vastzittende dier al datgene kun nen verschaffen, wat het losloopende ook tot zich zou kunnen nemen. In groote mate moet dus het voeder het zonlicht vervangen en het dier de hoognoo- dige vitaminen verschaffen. Speciaal moe ten de A- en D-vitaminen aan het voedei worden toegevoegd. Zooals wel dadelijk in het oog springt biedt de batterij vele voordeelen boven de tot nu gevolgde methoden, zoo o.a.: le. Het hinderlijke veerenpikken is uit gesloten; 2e. Ieder dier kan rustig zijn voeder tot zich nemen, zonder door sterkere dieren te worden gestoord; Se. Individueele waarneming is thans mo gelijk, evenals een voor 100 pet zekere methode om de productie te controleeren Slecht leggende kippen kunnen dadelijk worden verwijderd, immers van elke kip kan een legstaat. worden bijgehouden? 4e. Eventueel besmettingsgevaar is tot een minimum teruggebracht, en daarmee dus ook de sterfte. 5e. Een groot aantal dieren kan op een beperkte ruimte worden ondergebracht (1000 dieren op 150 vierk. meter). Geen uit loop is thans meer noodig; 6e. De arbeid, welke verricht moet wor den is zeer gering, ook al door verschillen de vindingen op het gebied van watertoe voer en mestverwijdering Ook het voederen kan momenteel reeds ééns per twee dagen geschieden. 7. En dan is er de fijne smaak der eieren, waarvoor gemakkelijk een overprijs ge maakt kan worden. Daar de dieren een goed „uitgebalanceerd" voeder krijgen en geen torren, wormen, mest, etc., kunnen pikken, zijn de geproduceerde eieren, zon der bijsmaak en van constante dooierkleur. Een groot voordeel is verder, dat men voor de inrichtine van een batterijen-be drijf niet meer aan een bepaalde plaats ge bonden is, tenminste men behoeft geen groote terreinen in gebruik te nemen. Een leegstaand pakhuis, fahrinksgebouw. schuur kan worden gebruikt. (Men zal echter naar het ons voorkomt, wel op licht, lucht en voorkoming van tocht dienen te letten. Red L. en T.). Speciaal menschen in de steden, die niet meer ruimte hebben dan een klein schuurtje, kunnen thans ook kippen houden en wel zóó, dat geen buurman er iets van bemerkt. Op 2 vierk. meter houdt men al 24 kippen! Of dit nieuwe systeem ook in Holland opgang zal nemen is niet te voorspellen. In ons land zijn momenteel twee bedrijven. Het ééne, dat in den Haag midden in de stad gevestigd is. bestaat thans één jaar. Dit bedrijf is ingesteld op eierenverkoop aan particulieren, waarbij een overprijs wordt gemaakt voor de extra-kwaliteit en verder wordt er slachtpluimvee geleverd. Een nieuw bedrijf van 1000 dieren is in oprichting te Bilthoven. 500 hennen zijn daar reeds in kooien opgesloten en spoedig is ook dit bedrijf gereed. Tevens worden hier de batterijen gefabriceerd en in den handel gebracht. De bedoeling van dit bedrijf is meer proe ven te nemen op het gebied van voeder, rassen enz. De resultaten worden dan regel matig in een vakblad gepubliceerd, waar mee in de toekomst, wanneer de nieuwe methode „er in gaat" de pluimveehouders hun voordeel kunnen doen. Verder zijn enkele voederfahrieken op kleine schaal proeven begonnen met de bat terij, om klaar te zijn voor de eventueele vraag naar voeders, terwijl er ook reeds eenige particulieren zich onder de pioniers schaarden. Het opschrift: „Revolutie op pluimveege bied?" is, zooals men zal hebben opge merkt, niet geheel zonder zin, gezien de zeer vele voordeelen, welke aan de batterij zijn verbonden. In Amerika heeft men be drijven opgezet van 10.000 dieren en meer. Ook in Engeland treft men er aan van 5000 kippen. Of in Holland, waar alles „anders" is, de kippen ook „cellulair" zullen krijgen, is nog een vraag. Eén ding is wel zeker: Dit nieuwe sy steem verdient onze aandacht J. 'A. D. Door de geweldige regens der laatste weken is ook in de Wieringermeerpolder het koren tegen de grond gegaan, zoodat de graanmaaimachines, die anders steeds gebruikt wor dén, hun werk niet kunnen verrichten en vele arbeiders voor het zichtente gesteld moeten worden. ROEOEN IN ALLE GROOTTEN 6ILLIJK ZEER SOLIDE MET WORMWIEL-VEILIGHElOSLIEREN H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 3 - 4 EN 6 O S K O O P TEL. levert Pluimveeproefbedrijf „NOVUM" - BILTHOVEN 500 dieren in bedrijf te bezichtigen1 PRIJZEN: batterij v. 12 dieren 38.- batterij v. 24 dieren 54.- Grootconstractie: 48 dieren 115.. enz. P. DE VOGEL Pzn TELEF. 53 BERKELZ. H. Alg. OnderL Maatsch. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesinael 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: 165.901.11. Deskundige vertegenw. gevraagd! J. COSTER Zonen GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE ZUIVELBEREIDING BELASTINGCONSULENT Lid: N. L v. B. Verzorgen en controleeren van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 Woonhuis: Klapw.weg 3, Telefoon 63 BERKEL EN RODENRIJS Een hoe langer hoe meer begeerd voedsel De teelt is niet moeilijk, als men maar accuraat is. Er is goede vraag en de prijzen zijn dus nog loonend. L Er is in de laatste tijden een groote inte resse voor de cultuur van eetbare padde stoelen, ook wel champignons genoemd. Reeds jaren terug werden ze gegeten. Doch degenen, die dit deden werden vaak met een schuin oog aangezien, en al sprak men het niet uit, niet voor geheel normalen ge rekend. Wanneer men het over iemand had en er werd bijgevoegd: hij of zij zoekt en eet paddestoelen, nu jadan wist men het wel. Maar daar is verandering in gekomen- Eerst langzamerhand, maar later sneller. Onge veer dertien jaren geleden aten wij voor het eerst paddestoelen. Dat vergeet ik niet licht 't Was in een restaurant in Brunswijk. 'k Vond ze heerlijk. Maar toch ben ik geen geregelde gebruiker gebleven en maar zel den heb ik ze later weer gegeten. Want voor het zoeken hadden wij geen tijd en we wa ren laat ons maar eerlijk zijn wel een beetje, misschien wel een beetje veel, bang dat we een giftige voor een eetbare zouden aanzien. De meerdere boeken en boekjes, die er over giftige en niet-giftige paddestoelen verschenen, waren voor ons te veel om te bestudeeren 'of te onduidelijk. In elk geval we waagden het er niet op ons op deze handleidingen te verlaten. Nu kon men ze ook wel koppen, de cham pignons. Maar dat was een nog al vrij dure geschiedenis, want goedkoop waren ze niet en zijn ze nog niet. En ook dit vonden we nog al riskant. Tjonge, men hoorde nog al eens van paddestoelenvergiftiging. Zooals wij waren er geloof ik heel velen. En nog meerderen waren er, die een afkeer hebben van paddestoelen. Waarom? Om de naam? Om de groeiwijze? Omdat er ook ver giftige zijn? Om deJa waarom eigenlijk? Maar we merkten het reeds op er is verandering gekomen. Er komen hoe langer hoe meer die paddestoelen een delicatesse vinden. Die er van kunnen smullen. En het wordt heelemaal niet dwaas meer gevonden om ze te eten. Het gevaar is, nu ze gekweekt worden, wel voorbij. En de voedingsleer vertelt ons. dat het een waardevol voedsel is, al moeten we bedenken, dat ook hier we! eenige over drijving kan schuilen; dat gaat nog al eens zoo met iets wat nieuw is. Hoe het ook zij, er is in de laatste tijden een goede vraag naar eetbare paddestoelen gekomen. Met als gevolg natuurlijk, dat er goede prijzen voor gemankt worden. Nu is de teelt van champignons betrek kelijk gemakkelijk, en daarom breidt de cul tuur zich vrij snel uit Dank zij ook de voor lichting, die van deskundige zijde vers:rnkt wordt Niet het minst door de groote moei te, die de Rijkstuinbouwconsulent Ir. Rie- mens, de directeur van den proeftuin te Naaldwijk, er voor deed en nog doet om de teelt van champignons en de consumptie er van te popuiariseeren. Wat hem goed gelukt. Uit alle plaatsen van ons land duiken be richten op in de krauten. dat sommigen met de teelt van paddestoelen zijn begonnen en dat de teelt goed loonend is. Dit laatste mo ge waar zijn en het feit, dat er nog geen teeltbeperking voor champignons noo-lig is, wettigt het vermoeden, cïai de vraag het aanbod nog wel overtreft, maar toch moet men zich nog geen gouden bergen dro mitn van een zich werpen op de cultuur van paddestoelen. Wel lijkt het ons goed om het „eerst eens te probeeren". Het wordt wel door sommi gen voorgesteld, alsof er met minieme mid delen en met zoo goed als geen kennis van zaken goede resultaien te verkrijgen zijn, wij gelooven dat dit lichtelijk overdreven is. Het moge waar zijn. dat de teeltplaats niet veel eischen stelt en kelders, schuren en hok ken of stallen er heel geschikt voor zijn. dit ligt aan de eigenaardige wijze van groeien, maar aan dit groeien zelf worden door de paddestoelen nogal vrij lastige eischen ge steld. In het voorwoerd van het pas versche nen boekje van den heer E. J. D. R o e 1 f s e- ma, (uitgegeven bij Enschede en zonen te Haarlem en kortgeleden door ons gerecen seerd) waaraan ook de illustraties bij dit ar tikel ontleend zijn, schrijft deze, dat de cham pignoncultuur in ons land zeer zeker reden van bestaan heeft, maar men moet zirh zoo nauwkeurig mogelijk aan de voorschriften houden, en niet denken dat kleine afwijkin- ken geen kwaad kunnen. „De champignon cultuur is niet gemakkelijk en men komt vaak voor groote teleurstellingen te staan" zegt de schrijver nadrukkelijk. Maar moeilijkheden zijn er om overwon nen te worden en zonder moeilijkheden zou deze cultuur ook veel te algemeen worden en zat ook hier niets meer in Er kan voo»* velen wel een kleine verdienste in zitten, die zich op de teelt van eetbare paddestoelen toe leggen. Maar men moet togen teleurs'el- 'ingen kunnen. behooren, de Cryptogamen, geen bladgroen vormen, omdat ze geen koolzuur uit de lucht kunnen opnemen, noch verwerken. Organi sche stoffen kunnen ze dus zelf niet opbou wen, ze moeten dit h8bben van andere plan ten. die het wel kunnen. Licht is dus niet noodig. Wel lucht want voor andere vei rich tingen moet de plant zuurstof gebruiken. Naast lucht is dus noodig een voedingsbo dem, die opneembaar organisch voedsel be vat. Dat kunnen zijn levende planten, om wier wortels de paddestoel een weefsel spint waarmee het de door deze plant bereide voedsel wegneemt maar daaivoor ook weer iets terug geeft, zoodat beiden in den regel heel goed gedijen. Maar ook kan de cham pignon leven van rottende en verrotte plan- tendeelen, zooals men b.v. heeft in compost Men heeft ontdekt dat voor de groei van deze paddestoelen ,)aardemest bijzonder geschikt is. Maar paardemest waarin rogge- stroo zit, tarwesti'oo kan wel maar is iang zoo goed niet en stroo van haver en gerst is geheel ongeschikt. Verder moeten de paarden een goed voeder hebben ontvangen het liefst haksel, haver en hooi. Gevaarlijk voor de cultuur wordt het als de paarien met gras, voederbieten, melasse en dergelij ke zijn gevoederd. Goede mest is een eerste vereischte voor het slagen van de teelt Maar met goede mest is men er nog niet. Want deze moet nog gereed gemaakt wor den, voor dat ze als voedingsbodem van de paddestoelen kan dienen. Ze moet zóó om gezet worden, dat het voedsel 't welk er in zit door de cryptogaam opgenomen kan wor den. Daartoe wordt ze, zooals men dat noemt, gefermenteerd. De mest moet ver schillende keeren omgezet en geschud wor den. Bij elke volgende omzetting wordt er voor gezorgd, dat wat eerst binnen in de hoop zat nu buiten komt en omgekeerd, op dat alles goed het broeiproces zal onder gaan. Dit omzetten geschiedt om de 5 A 10 dagen al naar de temperatuur spoedig of niet snél oploopt tot ruim 70 gr. F. Telkens wordt ook de hoop matig begoten. Nadat dit werk zich eenige malen heeft herhaald is de mest van een geheel andere hoedanigheid geworden. Het stroo breekt gemakkelijk, de reuk is niet onaangenaam, maar als die van versch gebakken brood, de vochtigheid is zoo, dat zonder droQg te zijn er toch bij knijpen geen water uitkomt en het stroo moet kort zijn geworden, zoodat men ge«n moeite heeft er een mestvork vol van te ne men Het beet is dat men het fermentepren laat geschieden onder een afdak. In elk geval moet de noop tegen regen be schermd worden. Indexcijfers van de1" Landbouw I ie Juli oi Omtrent de indexcijfers van de landbouw, valt het volgende op te merken: De verbetering der prijzen op de graaruhi markt kwam hier te lande tot uiting in g< hoogere noteeringen voor gerst en haverj gi tengevolge waarvan de indexcijfers voor de- ze producten stegen, resp. van 69 en 63 toPv 71 en 66 (basis 1924-'29). Belangrijk was d<* O] stijging van het indexcijfer voor aardappej si len, van 49 tot 60, een verschijnsel, hetwelk in dezen tijd bij de komst v.an het vroege product doorgaans kan worden waargenoj R men. In dezen prijs fs de bestaande heffing n op grond van de Landbouw-Crisiswet niet jj opgenomen. Het cijfer voor de groep akkerj bouwproducten vertoont in verband met het bovenstaande een stijging van 47 tot 52. t€ De prijzen van het vleesch en de zul veil producten vertoonden weinig verandering,' jj Kaas en eieren noteerden iets hooger dan in de maand Juni. Door de stijging der basis lr cijfers kwamen deze hoogere noteeringen m w het indexcijfer niet tot uiting. De sterke achj teruitgang van het indexcijfer voor conj sumptiemelk van 72 tot 64 is een gevolg van een even groote daling van het basiscijfer, t1 aangezien de prijs onveranderd is geljleven| zi In verband met de droogte in Amerika en elders liep de maïsnotccring op, hetgeen aai> het indexcijfer wel te merken is, daar hei opliep van 51 tot 55. 1 Overigens geven de prijsivcranderingeï d geen aanleiding tot bijzondere opmerkingei: t( Ensileeren g Van de hand van 'den heer Th. Arts T.i, is bij de N.V. Zuid-Nederlandsche Drukkerij te 's-Hertogenbosch de tweede druk %er"j schenen van de NaCoVo-boekje3 serie over „Ensileeren". D Waar de laatste jaren verschillende ensi- lagemethoden ingang gevonden hebben, i«0 het een goede gedachte van den schrijver D geweest om in dit vlot en zeer deskundig geschreven boekje een algemeen overzicht te geven. 8' Het boekje is geen handleiding noch een h cijferbron om een vergelijking te treffen tusschen de rentabiliteit van de diverse me- thoden. Het is bedoeld om, door objectieve behandeling, den lezer in staat te stellen ei zich rekenschap van te geven, wat er tegenj d woordig op het gebied van ensilage „gaan] 0 de" is. fi b Weet ge dat volgens de Centrale landbouwboekhouL ding in Friesland, de gemiddelde winst van 1048 bedrijven bedroeg f 1192 per be drijf. Het vorige jaar werd 'n gemiddelde11 winst berekend van f 1102 per bedrijf E Van 607 weidebedrijven bedroeg de gel c middelde winst f 1123 en van 441 ge mengde bedrijven f 1287 per bedrijf- Met winst wordt hier bedoeld het beji drijfsinkomen, dat moet worden opgêl geven bij de aangifte voor de rijksin' komstenbelasting; dat op de jaardag van de Deensche boei - renoptocht, 29 Juli, de 50.000 boeren dit 1 op een bètooging bijeen waren, verklaarj den, dat ze niet gedwee zullen dulden dat men in strijd met de grondwet, da verdiensten van de boeren, aan andera klassen der bevolking verspilde; dat de onderlinge afspraak bij de baconid schrijving een droevig licht werpt ott de geste van vete baconfabrikanten, dia zich niet ontzien zich ten koste der ge meenschap te verrijken; dat de strooprijzen zóó sterk zijn gedaald dat het stroo reeds in voorverkoop toj f2.50 per 1000 kg. ven de hand ging. dat de toenemende aanplant van de appel „Koningszuur", ook „Engelsche bei-lei fleur" genoemd, door de Rijkstuinbouw consulent Ir. van dor Veen, een ge vaal voor ons land genoemd wordt, omdal de smaak, ondanks het schitterend uitel lijk, minderwaardig is. dat ongeveer anderhalf millioen wespen uil Hongarije naar Canada zijn gezonden om daar te dienen voor insectenbestrij- ding; dat het verbruik van boter in Engelanc driemaal zoo groot is als d-at van maj» garine; terwijl in ons land de verhoó ding ongeveer 11 is; maar de boterprijs is daar ook laag, is 'n derde van die van hier geweest en nu nog niet de helft] dat de wereldrecordhoudster van de melk gevende koeien dezer dagen is gestoij ven, nadat ze verleden jaar nog 20.00I L. melk had gegeven. Prettig voor hel j beest is het, dat het geraamte geprepe j reerd en in een museum geplaatst zal - worden; dat in Italië vanwege de graanschaarschti strenge maatregelen genomen wordei om de speculatie tegen te gaan. De boe ren mogen het graan niet zelf verkoo pen, en mogen het ook niet behouden uitgezonderd een klein deel voor eigei gebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8