Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ^m.tRcnn - M0T0R01LS - kan maar de beste zijn Zwaar weer in den Achterhoek HOLLANDER Abonnementsprijs: °er kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.11 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5 Bij dagelijksche zending5.5 Alles bij vooruitbetaling Losse ■lummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j ci Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5855 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang t3r &&brrtentieprtfcen: Van I tot 5 regels f 1.17 '/j Elke regel meer 0.22'A Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerf 045 - - Voor bet bevragen aan 't bureau V word! berekend 0.10 J. QUISPEL f „De garde sterft, maar geeft zich niet over." Dat gold in hooger zin, dan waarin dit woord het eerst werd gesproken, van den arbeidersleider J. Quispel, die giste ren in de ouderdom van ruim 74 jaar in Gods heerlijkheid inging. Want nooit week hij voor geweld, hetzij men hem lichamelijk letsel trachtte toe te brengen, hetzij hij in de strijd der geesten zijn aandeel had. Hiermee is niet alleen Quispels leven ge- teekend, maar ook de ontwikkeling der Christelijke arbeidersbeweging, welker trouwe en nimmer zelf zoekende dienaar hij was. Zijn levensbericht, elders in dit blad op genomen, toont dit in kort bestek, voldoende aan; wij behoeven dat hier niet te herhalen. Maar de kern er van is dit, dat Quispel de Christelijke vakorganisatie in haar zuiverste en gaafste openharing typeert, ondanks en misschien mede tengevolge van zijn eigen aardigheden en singuliere gaven. Immers, Quispels optreden als verdediger van een vakbeweging onder eigen Christe lijke banier viel in een tijd en in een om geving toen men spoedig geneigd was met het vuistrecht te beslissen, wat met argu menten niet te winnen was. En, zooals we zeiden: toen week Quispel niet; voor de wapenen der barbaren ging hij niet op zij. Moeilijker en zwaarder was het om stand le houden tegenover geestelijke aanvallen: de propaganda van een vakbeweging, die neutraal heette, maar óf syndicalistisch ol rood bleek te zijn en zich in elk geval door geestelijke factoren liet leiden, die de Chris tusbelijder niet kon aanvaarden. Een geleerde was Quispel, niet wegens ge brek aan capaciteiten, maar tengevolge van maatschappelijke omstandigheden, niet; en de groote kennis, welke hij in later jaren, tot aan zijn dood toe, vergaarde, was vaak weinig geordend; maar zijn geestelijke voelhorens werkten onberispelijk: hij stond voor zijn oprechte overtuiging. Vandaar ook de belangrijke en leidinggevende plaats, welke hij tot voor weinige jaren in de Christelijke Vakbeweging mocht bekleeden; een plaats, die hem door iedereen van harte gegund werd omdat er nimrper twijfel rees aan zijn onbaatzuchtige bedoelingen. Daar. kwam nog iets zeer persoonlijks hij. Quispel bleef heel zijn leven de eenvoudige arbeider; indien men van „bonzen" in de vakorganisatie zou künnen spreken, dan kon Quispel zeker nooit als exempel dienen. En dit geldt, niet alleen voor het uiterlijk optre den, maar ook voor de levensrichting, beter gezegd, dè levensgang, waaraan hij vasthield. Toen hij in de vakbeweging getoond had een man te zijn op wien men bouwen kon, werden hem wel andere, financieel betere en zekerder posities aangeboden; maar Quispel weigerde. .O, hij was kinderlijk blij met de waardee ring, welke hij vooral van Talma genoot, maar hij bleef in het werk, dat God hem kennelijk opgedragen had. Zóó zien wij Quispel als de man van de oude, degelijke garde, die op Gods tijd sterft, al bleef zijn vitaliteit tot voor enkele weken zoo groot, dat hij zich nog gereed maakte voor een huitenlandsche excursie op haven- arbeidersgebied; zoo zal hij voortleven in de dankbare herinnering van velen, die hem in zijn rusteloos pogen om in gehoor zaamheid aan Gods Woord het goede voor het arbeidende volk te zoeken, hebben lee- ren kennen en waardeeren. DE INTREKKING VAN DEN HUURBIJSLAG Opschorting van de maatregel gevraagd Het Tweede Kamerlid de heer Stein- metz heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist dat de minister d.d. 31 Juli 1936 aan de gemeentebesturen een circulaire heeft gericht, waarin o.m. wordt medege deeld,. dat de huurbijslag op den steun aan werkloozen wordt ingetrokken, met dien verstande, dat hij met ingang van 30 Augus tus 1936 tot 1/3 wordt teruggebracht? Indien deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, is de minister dan bij nader overwegen niet van oordeel, dat invoering van dezen maatregel, op de wijze als in be doelde circulaire aangegeven, op zóó korten termijn, tot tal van moeilijkheden aanleiding kan geven, die door opschuiving van ge noemden datum wellicht kunnen worden vermeden en bereid tot opschuiving van dan datum van 30 Augustus 1936 tot nader te bepalen tijdstip? De toestand in Spanje Geen uit' en doorvoer van wapenen en munitie Naar aanleiding van de stappen der Fransclie regeering inzake noninter ventie ten opzichte van Spanje, heeft de Nederlandsche regeering den Fran- schen zaakgelastigde medegedeeld, dat zij, in afwachting van een gemeen schappelijk accoord, binnen het raam der Nederlandsche wetgeving geen ver gunning zal verleenen voor den uit en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje. DE WIJZIGING IN DE STEUNREGELING HET C.N.V. ADRESSEERT Compensatie afschaffing huurbijslag gevraagd Tevens verhooging van standaardloonen Het Dagelijksch Bestuur van het C.N.V. heeft zich met een brief tot den Minister van Sociale Zaken gewend met betrekking tot de wijziging in de steunregeling, meer bijzonder de af schaffing van den huurbijslag en het standaardloon, dat is vastgesteld voor personen, die geacht moeten worden tengevolge van langdurige werkloos heid, niet meer tot het beroep, dat zij eertijds hebben uitgeoefend, te be- hooren. Ten aanzien van de afschaffing van den huurbijslag, wordt in het schrijven er op ge wezen, dat, ook al worden alle maatregelen genomen, die de Minister zich voorstelt, het redelijk peil, waarop de huren moeten ko men, eerst na verloop van eenigen tijd zal worden breeilct. In het bijzonder geldt dit voor die ge meenten, waar door aanbouw van nieuwe woningen met lage huurprijzen de woning markt moet worden „verruimd", om tot de gewenschte verlaging te komen. De betrokken arbeiders kunnen op dit proces geen invloed uitoefenen. Het lijkt het bestuur van het C.N.V. der halve billijk, dat tot het oogenblik, dat dit doel is bereikt, de werkloozen, die den huur toeslag gedeeltelijk of geheel zullen derven, zonder dat zij in de gelegenheid zijn, een Tahoorlijke goedkoope woning te betrekken, compensatie ontvangen in den yorm .van verhooging van het steunbedrag. Wij dringen, aldus het schrijven, op een regeling in dezen geest dan ook- wel zeer ernstig bij U aan. Wij meenen, dat dit ook geheel in de lijn ligt van den voorgestelden maatregel, die immers niet beoogt verslech tering te brengen in het steunbedrag, maar aanpassing van de woninghuren aan het gedaald welvaartspeil. Verhooging van standaardloonen In de tweede plaats veroorloven wij ons, aldus gaat de brief voort, Uwe Excellentie te vragen, de standaardloonen, die in de voorgestelde regeling zijn vastgesteld voor personen die geacht kunnen worden tenge volge van langdurige werkloosheid niet meer tot hun vroeger beroep te behooren belangrijk te verhoogen. Een standaardloon van 20,in de eer ste klasse, daliende tot f 12.in de negen de klasse, beteekent niet alleen voor deze personen een extra verlaging met een aan merkelijk bedrag, maar tevens dat zij in vele gevallen financieel in slechtere conditie zullen komen oan diegenen, die door het armbestuur worden geholpen. Verhooging van dit standaardloon achten wij ook noodig om de volgende redenen: deze nieuw te vormen groep, waarin zich vele vakarbeiders bevin den, kan in elk geval gelijk gesteld worden met ongeschoolde arbeiders. Het lijkt ons redelijk, dat het stan daardloon dezer personen niet lager gesteld wordt dan de loonnorm der on geschoolden. Deze ligt in de verschil lende gemeenten nog belangrijk boven de hiervoor genoemde bedragen. Aan bovenstaande opmerkingen willen wij nog gaarne e9n derde toevoegen, die met de beide hiervoor genoemde nauw verband houdt. n.l. over den aanbouw van nieuwe woningen. Met groote voldoening heeft ons Verbon ds- bestuur kennis genomen van het rondschrij ven, door Uwe Excellentie gezonden aan de J. QUISPEL t Een pionier van de Christelijke Vakbeweging heengegaan Gistermiddag vier uur is in zijn wo- nïng aan het Dcniïendaal te Rotterdam, in den ouderdom van bijna 75 jaar, overleden de heer J. Quispel, de be kende voorvechter van de Chr, Haven en Transportarbeiders. Jochem Quispel werd den 'lSden Öct. '1861 te Zuidland geboren. Hij was uit een groot gezin, 'de tweede van zestien kinderen en moest er al vroeg op uit, om voor zijn vader, die een arme boer was, op de koeien te passen. Op school wilde de meester altijd, dat hij onderwijzer zou worden, maar het avontuur trok hem aan. Toch is hij nog tot zijn twee- en-twintigste jaar blijven boeren, waarna hij een jaar of wat binnenschipper werd, welk bedrijf hij weer verwisselde voor de zalmvisscherij. Toen hij hoorde, dat er als bootwerker in Rotterdam een goed stuk brood te verdie nen was, besloot hij dat aan te pakken. In een interview, dat ons blad destijds met hem had ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, verklaarde hij: „Het is me later altijd geweest, alsof ik daartoe ben voorbeschikt geworden, in ver band met m'n organisatiewerk, want vóór dien tijd had ik al afgeslagen met een eigen beurtschip te gaan varen en wilden ze me ook al in een aardappelhandel zetten,"maar het eind van het lied was toch, dat ik werk zocht en kreeg bij de Ho 11 and-Amerika lijn". Het was toen nog de oude tijd, en omdat Quispel een flinke kerel was, werd hij er ak spoedig aangezet. Er waren destijds al lerlei misstanden, de arbeidstijden waren ontzaglijk lang en ook de Zondagsarbeid was sterk verbreid. In 1895 sloot hij zich" aan bij de Nederl. Scheeps- en Bootwerkersbond, de eenige neutrale organisatie, waarvan hij lid is ge weest. Spoedig bedankte hij echter voor deze organisatie. Bij een staking, die in 1896 door de boot werkers verloren werd, werd wel iets van de eischen toegegeven, maar de toestanden bleven toch slecht, vooral wat betreft de nacht- en Zondagsarbeid. In 1900 brak de groote bootwerkerssta king uit; men was algemeen niet tevreden met de toestanden en er werd ook in Pa trimonium een comité opgericht om de toe standen in de haven na te g§an en ook te komen tot afschaffing van den Zondags arbeid. In die slaking gevoelden de Chr. bootwerkers het gemis van een eigen vak organisatie en toen heeft hij met zijn trouwe makker Keesie Dijk, de Chr. organi satie opgericht, die den naam van „Toena dering'' kreeg. De staking van 1900 werd weer verloren, maar de eisch, waar het 't meest om ging: de afschaffing van den Zondagsarbeid, werd in de praktijk doorgevoerd. In het begin ging het goed, maar na een jaar werd er weer volop 's Zondags ge werkt. Quispel, die toen bij Frans Swarttouw werkte, nam hier geen genoegen mee en heeft toen on het kantoor van de Holland Amerika-Iijn aan een der heeren, omdat hij er naar vroeg, het een en ander verteld, hoe het toeging en het bleek, dat deze heer van een heele hoop dingen niet eens wist. Er is toen wel vee) verbeterd. In 1903 bij de spoorwegstaking had hij op ;de booten er tegen gewaarschuwd en toen hij in 'de v. Takstraat manifesten tegen de staking wilde verspreiden, moest hij door de politie tegen de raddraaiers be schermd worden. „Toenadering", dat met 13 man was opge richt had toen vele arbeiders onder haar vaandel kunnen krijgen als zij het Christe lijk voor haar naam had verwijderd, maar dat deed zij niet. In 1905 brak er weer een conflict in de haven uit en de staking, die uitgebroken was, ging verloren en na dien tijd werd men met het proclameeren van stakingen wel wat voorzichtiger. Hieraan heeft wel meegewerkt de grootere invloed, welke „Toenadering" kreeg. Aan deze organisatie heeft Quispel zijn verdere leven gegeven. In het begin was hij secretaris en penningmeester, van de op richting tot 1916. In 1912 was er meer lande lijke samenwerking gekomen en werd de Ned. Bond van Chr. Haven- en Transport arbeiders en aanverwante vakken opge richt Hiervan was hij secretaris van 1912 tot 1916. In 1916 werd de naam van dezen bond veranderd in Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders. Voor de sta king van 1907 had men al allerlei aanvallen te verduren en dat leidde er toe, dat het blad „Toenadering" werd opgericht, waar van Quispel van 1906 tot 1916 redacteur is geweest Tot 1909 toen hij een ongeluk kreeg bleef hij aan 't werk. Minister Talma, die Quispel al lang ken de, wilde hem helpen en v. IJsselsteyn bood hem een betrekking aan van haven- controleur. Zijn organisatie kon hij echter niet vaar wel zeggen en werd vrijgestelde. Tot 1930 bleef hij. dat en ook bestuurslid van de afd. Rotterdam tot 1 Sept. 1931. Ook was hij tien jaar lang, van 1909 tot 1919, lid van het hoofdbestuur van 't Chr. Nat. Vakverbond. Veel voldoening heeft hem dat leven in en voor de organisatie gegeven en tot het laatste toe voelde hij, dat de havenarbei ders met hem meeleefden. Levensleed heeft Quispel ook gekend en met zelfopoffering heeft hij zijn leven aan de organisatie gewijd. Tijdens zijn rustjaren bestudeerde vJo overledene ijverig de arbeidstoestanden in het buitenland. Verschillende landen wer den door hem bezocht. Meermalen heeft hij in ons blad mededeeling gedaan van zijn ondervindingen in de bezochte landen. Thans is deze pionier van de Chr. Vakbe weging van zijn post afgelost. Zijn verdien sten werden destijds erkend doordat hij be noemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Verkoop voor Holland „TWENTOL' DEVENTER Gemeentebesturen, waarin Zij zich in begin sel bereid verklaart, gelden beschikbaar te stellen voor aanbouw van woningen met een lagen huurprijs. Ook naar ons gevoelen wordt de vraag, hoe te komen tot lagere huren, voor een groot gedeelte beheerscht door aanbouw van nieuwe goedkoope woningen. Wij spreken derhalve gaarne den wensch uit, dat het Uwe Excellentie gelukken zal dezen aanbouw in belangrijke mate-te stïmuleeren. Daardoor zal een compensatie voor den huurbijslag, als in den aanvang van dit schrijven gevraagd, slechts van tijdelijken aard behoeven te zijn. Ten slotte mogen wij er nogmaals bij Uwe Excellentie op aandringen, het verhoogde percentage in elk geval te doen aanvangen bij het derde kind. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS Op Maandag 10 Augustus werd te Arn hem een afdeeling opgericht van de Bond van Chr. Bakkerspatroons. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren: L. Ab- benbroek, H-: Kuiper en S. W. Hul zin ga. Öp deze vergadering werd besloten de verdere propaganda krachtig ter hand to nemen en direct mede te werken aan een goede verstandhouding in het bedrijf ter plaatse. WEEKSTAAT NED. BANK Goudvoorraad met 7.5 millioen toegenomen - Ruime schatkistpositie. De weekstaten van de Nederland' sche Bank vertoonen reeds weken aaneen een gunstig beeld. De goud voorraad neeont telkens toe, hetgeen tot resultaat heeft dat ook de tech nische positie van den gulden van week tot week verbetert. De week staat, die thans gepubliceerd is en opgemaakt werd op 10 Augustus, toont een verdere toeneming van den goudvoorraad met 7.5 millioen tot ƒ658.7 millioen. Sinds 15 Juni is er voor ƒ69.9 millioen aan goud naar onze Centrale Bank teruggevloeid. Het nieuw verworven goud is vermoede lijk uit Engeland en België afkomstig. De Fransche francs lagen deze week zeer zwak in de markt, vlak tegen het goudinvoer- punt aain. Doch tot goudtransporten uit Parijs naar Amsterdam heeft de koers toch geen aanleiding gegeven. Van den goudvoorraad in het buiten land heeft de Bank weer ƒ2.2 millioen naar haar kelders in Amsterdam laten overbrengen. Er bevindt zich thans nog voo^42.4 milQioen goud in het buitenland. De credietverleening is, mu de ultimo achter den rug is, weer wat ingekrompen. De binnenlandsche wisselportefeuille daal de met ƒ2.7 millioen tot ƒ26.9 millioen, terwijl de beleeningen afnamen met ƒ5.2 millioen tot 125.3 millioen. Opmerkelijk is, dat het Rijk" over een belangrijk ruimere kaspositie beschikt dan een week geleden. Het saldo bij de Bank is nl. opgeloopen van f 23.8 tot f 52.9 mil lioen. Hiertoe heeft o.m. bijgedragen de verdere aflossing op het voorschot verstrekt aan Ned.-Indië. Dit overschot beliep enkele weken geleden nog f 116 millioen, thans bedraagt het f 95 millioen. Er is dus f 21 millioen op terugbetaald. Met dat al zit het Rijk ruim in zijn kasmiddelen. Hetgeen met het oog op de onzekere tijden en de naderende 1-September termijn wei ge- wens cht is. De rekening-oourantsaMi van anderen zijn in de afgeloopen week een kleinigheid Wervelwind richt groote schade aan Boerderijen door het hemelvuur getroffen Twee personen gedood Gistermiddag te vijf uur ontlastte zich boven Twelloo en omgeving een hevig onweer, zooals daar in geen vijftien jaar is voorgekomen. Het onweer ging gepaard met sterke wervelwinden, zware hagelbuien en wolkbreukachtige regen, zoodat weldra de wegen en straten blank stonden. Overal vielen boomen en takken over den weg, o.m. op den rijksweg Deven terApeldoorn, waardoor het verkeer ernstig gestagneerd werd. De brandweer en politie togen on middellijk aan het werk om de hin dernissen op te ruimen en het verkeer te regelen. Vlak achter het dorp ligt de z.g. Wilpsche achterhoek, waar de bliksem in een boerderij i? geslagen. De boerderij, toebehoorende en bewoond door de familie Hekkert, stond in :n oogenblik tijds in lichter laaie. Het vee kon nog worden gered, doch de geheele inboedel alsmede de oogst, die juist v/as binnengehaald, ging verloren. Ook eenige roggemijten, welke achter de boerderij waren gelegen, gingen in vlammen op. De schade, die omstreeks 12.000 be draagt, wordt door verzekering gedekt. Nog een boerderij in brand De brandweer van Twelloo is niet alleen moeten optreden bij den brand, welke de bliksem in de boerderij van Hekkert had ver oorzaakt, maar is bovendien nog moeten uit rukken naar de boerderij „De Kleine Lath- mer", toebehoorende en bewoond door den landbouwer Broekhof. Ook deze hoeve was door den bliksem getroffen. Door het snelle optreden met de motorspuit wist de brand weer deze kapitale boerderij te behouden. Wel was de waterschade groot. Een klein kind werd bijtijds in veiligheid gebracht. De bliksem is verder op tal van punten in het dorp ingeslagen, zonder evenwel brand te veroorzaken. De wervelwind richtte op vele daken groo te verwoestingen aan door alle pannen mee te nemen, waardoor de huizen aan het neer gutsende hemelwater waren blootgesteld en bedden en huisraad doordrenkt werden. In tal van huizen stond het regenwater tien tot vijftien centimeter hoog. De totale aangerichte schade is nog niette overzien. Verder werd te Welsum een boerderij een prooi der vlammen, zoodat de gemeente Voorst wel zeer zwaar werd getroffen. Te Deventef is een fabrieksschoorsteen aan de Handelskade door den bliksem ver nield. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij niet te betreuren. Langen tijd viel de regen in dichte stroo- Noodlanding die goed afliep Gisteravond omstreeks half zeven is de sportvlieger van Goens, uit Apeldoorn, die met zijn toestel op het vliegveld de Teuge, gelegen tusschen Apeldoorn en Deventer wilde Iandeif? door het plotseling opkomend noodweer overvallen. Dichte regenbuien maakten het hem onmogelijk op het vliegveld te dalen. Te omstreeks zeven uur heeft de bestuurder van het toestel op een afgemaai- den roggeakker van het landgoed „Kievits del" te Wiesel, gemeente Apeldoorn, een noodlanding gemaakt, welke een vlot verloop had. Nauwelijks was het toestel aan den grond of de bliksem sloeg in een op enkele meters afstand opgetaste roggemijt, welke in vlammen opging. Hedenmorgen te negen uur is het toestel opgestegen met bestemming de Teuge. 100.000 pond hooi verloren Gisteravond omstreeks zes uur is de bliksem geslagen in de groote schuur van den landbouwer A. H. de Bekker te E m p e 1. In een oogwenk stond deze in lichter laaie. De inhoud van de schuur, 60.000 pond hooi, landbouw werktuigen, een prachtige stamboek stier en vijf varkens gingen in het vuur verloren. De hooiber?. die naast de schuur stond en 40.000 pond bevatte, »/erd door het vuur aan getast en ging eveneens in vlammen op. De brandweer van 's-Hertogenbosch, die in de nabijheid aan het oefenen was, spoedde zich naar den brand en nam het blusschingswerk ter hand. De groote hooivoorraad, welke geheel uit elkaar gehaald moest worden, heeft den blus- schers eenige uren arbeid geleverd. Eerst laat in den avond was men met bet nablus- schen gereed. Ook te Ammerzoden sloeg de bliksem in en wel in de woning van de kinderen van den Oord. Er ontstond echter geen brand. Door den bliksem getroffen en gedood Tijdens het onweer, dat in den voor avond gedeeltelijk boven Amsterdam, doch in heviger mate in de omgeving der hoofdstad heeft gewoed, is om streeks half zes een 34-jarige olieman de heer W. Meyns uit Zaandam, die op een motordriewieler in den grooten IJpolder reed, bij den Noor- derweg door den bliksem getroffen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. De Geneeskundige Dienst heeft het stoffelijk overschot naar het gemeente ziekenhuis te Zaandam vervoerd, waar de man woonachtig is Nog een slachtoffer Tijdens een zwaar onweder, dat gistermid dag tusschen drie en vier uur woedde boven Goes, werd de 24-jarige C. Zandee, die in den Goeschen polder aan het ploegen was, door den bliksem getroffen. De man was op slag dood. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladert Te Rotterdam is gister in 'de ouderdom van 74 jaar overleden de heer J. Quispel» een pionier uit de Chr. Vakbeweging De Nederlandsche regeering en 'de uil- eti doorvoer van wapenen en munitie naar, Spanje. 1 De Vereen, voor Chr. Geref. Schoolondèr* wijs heeft te Zwolle de jaarvergadering ge houden. Vragen van het Tweede Kamerlid Stein* - metz in verband met de intrekking van de huurbijslag. ,iLI Het Schaaktournooi te Nottingham. De weekstaat van de Nederlandsche Bank laat een nieuwe toename van de goudvoor* raad zien. Gister heeft in verschillende plaatsen een hevig onweer gewoed, waarbij twee menschen om het leven zijn gekomen. De Spaansche nationalisten hebben op Hel noorderfront een nieuw offensief ingezet waarbij zij Tolosa hebben veroverd. De strijd, moet zeer bloedig zijn geweest. De generaals Goded en Buriel, 'die in Bar celona in handen der rooden vielen zijn thans ter dood veroordeeld. 'GEBRU1KTJOIO DE ANDERE HELFT! j Duizenden menschen gebruiken slechts êe fiefflj 1 van hun capaciteiten. Als U de andere Helft ook ij 1 gebruik neemt bent U 2 X zooveel waardi GeesteJ lijk en materieel. Ons gratis boekje „De VolwasW 2 dige_ Mensch" wijst U den weg. Vrasg het noa ag en noem dit blad s-v.p. v» ,/j 'jPELMAN-INSTITUUT üDamrak 68-rAmsterdan» fAdv.J OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN (Adv.) J, miL met f 2.4 millioen tot f 51.1 millioen. De totale direct opeisohhare verplichtin gen van de Bank bedragen thans f 854.4 millioen (v.w. f 854.3 millioen). Zij zijn voor 79.7 door goud en zilver (78.7) en voor 77,1 (76,2 door goud alleen gedekt. PER FIETS NAAR FRANKRIJK De douanekaarten voor rijwielen, welke noodig zijn om met een gebruikt rijwiel naar Frankrijk te reizen, zouden volgens zekere berichten van 1 Augustus 1.1. af vervangen worden door triptieken. Volgens een besluit van de Fransche douane-administratie blij ven de oude kaarten echter tot 1 November as. geldig. dtatds (fkstwUiunats Noord wijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 BILLIJKE PRIJZEN Hotel-Café-Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN H 0 T E L - P E N S I 0 N RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD Volledig pension vanaf !L— NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon 60 Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billlike prijzen. Noordwi)ksche bus. vertrek staatsspoor Den Haag stopt bi] den Ingang

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1