t IBKRBXS TÖ rA0GÜSTÜ~S1936 1 DE JK1EGIEWJAS Het tournooi te Nottingham GEMENGD NIEUWS Over Uwe iposterd klagen? Oom! Voortaan HAAS'mosterdvragen! frWEEDE BEAD' PAG." Shirley Temple ontving van een bewonderaar een prachtige pony Onder groote belangstelling vierde de Wed. Rombout— Hermans te Arnhem haar lOOsten verjaardag. Bur genu Bloemers met echtgenoote kwamen haar gelukwenschen Over 't Merwedekanaal in de nabijheid van Weesp wordt eevt tweede vaste verkeersbrug gebouwd, welke een geheel zal vormen voor een tweeden snelverkeersweg naar het Gooi. De werkzaamheden hebben een wlot verloop Doordat het Werkfonds een bedrag ter beschikking heeft gesteld, kan het Ziekenhuis in Rotterdam-Zuid in een eenvoudiger, vorm worden afgewerktOverzicht van den huldigen stand der werkzaamheden, 'L 1TT Het interieur van 't jacht Nahlindat door den Engelschen koning werd gecharterd voor zijn va can* tieverblijf in de Middellandsche ZeeIn een der. Middell. zeehavens zal de koning zich aan boor begeven* N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN ZOON AALTEN Fabriceert ook: Kepers, Ruwe Katoen, Graslinnen, Kepervoeriug. Groote sorteering in Lniers, Bad-, Hand-, Thee- en Keukendoeken, moderne dessins. Levering uitsluitend aan den handel K.V. BOTTERDAM DE IDEALE VLOEF. BEDEKKING TO U WFABRIEICEN AMSTERDAM D. ROOS CZN.'s V1TRAGEHAN.DEL N:V. AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 30427 TELEFOON 1032 ONTBIEDT U ONZE REIZIGERS I LEVERING UITSLUITEND AAN DE HANDEL n Twanlsch Product SO10LTEN& VAK HEEKHV BAMDWEVERL» EN -VLECHT CPL» ENSCHEDEi mokkelaar aangeschoten «n geheele ende verrast Vrijdagnacht omstreeks twee uur stuitten, lar de N. Tilb. Crt. meldt, twee maréchaus- es, de opperwachtmeester v. R. en de rgeanit v. B. van de T i 1 b u r g s c h e bri lde, langs de Ley bij den Rielschen weg op n.bende smokkelaars, bestaande uit een •orlooper, tien dragers en drie „reserve- anschappen", in totaal dus veertien man. i maréchaussées lagen „langs -ie oevers "a de Ley" en lieten de bende rustig op oh afkomen. Toen de colonne vlak bij hen '•l 18, sprongen zij te voorschijn onder het ten van de bekende „leuze", hetgeen tot Jvolg had, dat de heele bende als hazen n den haal ging en nagenoeg allen hun kken neergooiden. Om ook nog óe enkelen, er met hun vrachtje vandoor gingen, overgave te dwingen, losten de maré- n aussées enkele waarschuwingsschoten, aarvan er echter twee naar later bleek den 19-jarigen K. schenen getroffen te bben. Eerst een uur later, nadat de politieman- n en naderbij gekomen kommiezen de htergelaten smokkelwaar bijeen geraapt idden, vond men bij een boerderij in de middellijke omgeving den getroffene lig- i, die geraakt bleek te zijn in de linker- d en in het rechterdijbeen. Zijn mak die nog in de buurt waren blijven werven, hadden hem het eerst gevon- en reeds den geneeskundigen dienst ge- .rschuwd, toen zij de maréchaussées en kommiezen terugriepen met de mededec- g dat er iemand geraakt was. De joilge aokkelaar bleek gelukkig niet ernstig irwond te zijn er is voorloopig naar het akenhuis vervoerd. De verraste smokke- arsbende heeft 775 kg. aan suiker en mar- Bine achtergelaten, SCHAKEN, EEN FENOMENALE STRIJD Het resultaat evenmin te berekenen als te voorzien De heer H. J. J. Slavekoorde te Den Haag sahrijit ons: Heden is ie Nottingham het groote inter nationale schaaktournooi begonnen, dat zoo lang van te voren de aandacht en belangstel ling van de geheele schaakwereld in beslag heeft genomen. De deelnemerslijst is er een zooals men nog nimmer heeft gezien en zeer waarschijnlijk ook nimmer weer zal zien. Alle nog levende oud-wereldkampioenen, Lasker, Capablanca en Aljechin, de huidige wereldkampioen, Euwe. de voormalige can- didaat-wereldkampioen, Bogoljubof, de toe komstige candidaat-wereldkampioenen. zoo als Flohr, Botwinnik, Reschewsky en Fine, zij alle zijn van de partij en het zijn in de eerste plaats deze 9 spelers, om wie de be langstelling zich concentreert. Bij dit illustere gezelschap komen dan, min of meer titel-loos, Tartakower en Vidmar en tenslotte 4 Engelschen. nl. Thomas, Winter, Tylor en Alexander. Men mag, zoo men wil, er over discussiee ren of men voor Tartakower en Vidmar an dere, sterkere deelnemers had kunnen vin den. Misschien, ja waarschijnlijk is dit het geval. Ook de Engelschen waren vanzelfspre kend door sterkere schakers te vervangen geweest. Dit alles is echter niet van het geringste belang, omdat boven alle twijfel verheven vaststaat, dat de hoofdgroep de sterkste is, welke met mogelijkheid gevormd kon worden. Er is niet één speler van de allerbeste klasse te noemen, die in Notting ham ontbreekt. Ditmaal niet gelijk zoo tal loos vele malen in diverse tournooien, 1 of 2, hoogstens 3 sterke spelers, waaruit men den winnaar, zonder veel moeite van te voren kon aanwijzen. Het laat zich dan ook ver staan, dat het een vrijwel onbegonnen werk is over de kansen een prognose te geven. Deze uitspraak schijnt zoowel een zekere gemakzucht als eenige bevreesdheid in zich te slui ten, doch geen van beide is inderdaad het. geval. Het is echter een niet te loochenen feit, dat de sterkste deelnemers zoo aan el kaar gewaagd zijn, dat het van een toeval lige omstandigheid, de momenteele vorm, kortom van uiterst subtiele zaken, welker kennis voor niemand is weggelegd en welker optreden men slechts geduldig kan afwach ten. afhangt, of de een dan wel de ander bovenaan zal komen en met hoeveel verschil. Bovendien hebben de grootmeesters het voorbeeld gegeven om de weinige gegevens, waarop ik een voorspelling zou kunnen gronden, tot een hoeveelheid verward feiten materiaal te reduceeren. Zij geven namelijk wèl een voorspelling, doch geen twee mee ningen zijn gelijk. Ik heb voor de eerste plaats reeds hooren noemen: Euwe, Flohr, Aljechin, Capablanca, Reschewsky en Fine. Merkwaardig is wel, dat onder de vele uit spraken niemand zijn hoop op Dr. Lasker heeft gevestigd. De meest redelijke prognose schijnt mij nog de volgende te zijn. Men moet daarbij van achteraf redeneeren. In de eerste plaats zijn de 4 Engelschen als de zwakste deel nemers te beschouwen; deze eindigen dus in elk geval onderaan. Dan komt er een groep van vier spelers, wier leeftijd een belet sel vormt, om in dit tournooi een toppres tatie te leveren; onder hen moeten Vidmar, Tartakower, Bogoljuboff en Lasker genoemd worden. Zoo blijven er 'dan nog 7 spelers over, voor wie de eerste 7 plaatsen bestemd zouden zijn. Onder dezen moet men aan de meest geroutineerde spelers de beste kansen toekennen, waardoor men een min of meer willekeurige scheiding in twee groepen krijgt, waarvan de onderste gevormd zou worden door Botwinnik, Fine en Reschewsky. Als topgroep blijft dan over het kwartet Euwe. Flohr, Aljechin en Capablanca. In het Engelsche tijdschrift Chess" is een prijsvraag uitgeschreven en zijn prijzen uit geloofd voor dengene, die de volledige eind stand correct van te voren heeft aangegeven. Men mag verwachten, dat niemand hierin zal slagen. Toch is het een aardig idee, en om den schijn der bevreesdheid boven ge memoreerd te vermijden, zal ik er ook een geven. Ook deze zal natuurlijk onjuist blijken te zijn, doch ik zal mij met mijn voorspelling in goed gezelschap bevinden. Mijn prognose luidt: 1—2 Euwe en Capa blanca. 3—4 Reschewsky en Aljechin, 5 Flohr, 67 Lasker en Fine, 89 Botwinnik en Tar takower, 10 Bogoljuboff, 11—12 Thomas en Vidmar, 13 Winter, 14 Tylor, 15 Alexander. De Olympische Spelen Goede resultaten bij het dameszwemmeu Zooals te verwachten was, hebben onze Hollandsche zwemsters zich Zaterdag in Berlijn kranig gehouden. Vijf van haar wist zich te plaatsen voor de demi-finales. Rie Mastenbroek won bij de 100 M. vrije slag haar serie, en brak en passant het Olympisch record, dat ze op 1 min. 6.4 sec. bracht Willy den Ouden werd eveneens eerste in haar serie, zij het in een iets langere tijd: 1 min. 8.1 sec. Tini Wagner werd tweede in haar serie. De dames Kaste in en Waalberg werden in hun series op de 200 M. schoolslag resp. tweede en derde, terwijl mej. Stroomberg, die vijf de werd, vanzelf niet geplaatst werd voor de demi-finale. Onze heer-en Stam en Mooi werden voor de 100 M. vrije slag in de se ries reeds uitgeschakeld, terwijl tenslotte ornze waterpoloploeg met 3—2 van het Ame- rikaansche zevental won. In het athletiektournooi wisten de dames zoowel als de heerenploeg voor de 4 maal 100 M. estafette de finale te bereiken, daar bij beide het Nedierlandsch record verbete rend. Brasser eindigde in de tienkamp op de vijfde plaats. Aldus won hij geen me daille, maar dat -neemt toch niet weg, dat zijn prestatie zeer behoorlijk is, waar hij in zulk een geselecteerd athletiek-gezel- sóhap verkeerde. Onfce wielrijders mochten hier enkele successen boeken. Van Vliet was de eerste Hollander, die een gouden medaille won: hij werd eerste in de tijdrace over 10 K.M. In de tandemrace won het duo Leene-Ooms de tweede prijs, wat ook lang niet slecht is. Kagohelland werd Zaterdag tweede bij het zeilen met de Olmpia-jollen, wat even wel ndet wegneemt dat hij leider is in het algemeen klassement. In de Star-klasse werd Bob Maas eerste, terwijl hij in het al gemeen klassement op de derde plaats staat. Mr. Carp werd tiende van de Zes- meters. Onz'e Hollandsdhe kanovaarders Tates en van der Kraft wonnen de derde prijs in de twee-persoonskajak. Bij het nummer een persoonskajak over 1000 M. won Kraaier de derde prijs. Voor 't hockey-toumooi werden gespeeld de wedstrijden DuitschlandAfghanistan '4 1 en JaipanHongarije 31, voor hef voetbal tournooi PolenEngeland 54 en PeruOostenrijk 42. Deze laatste wed strijd was van dien aard), dat hij een aan fluiting werd yan de Olympische gedachte. Inbraak in Roomsche Kerk Kerkdief op heeterdaad betrapt In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in de St. Monicakerk van de Paters Augustijnen aan den Heerenweg te Utrecht een inbreker op heeter daad betrapt, op het oogenblik, dat hij bezig was de deur van het tabernakel te forceeren. De inbreker is het kerkgebouw binnen gekomen door het breken van een glas-in- lood-raam, dat zich bevindt boven een schuurtje aan een der zijkanten van de kerk. In het gebouw heeft hij allereerst eenige offerblokken geopend en geledigd. Er bevond zich slechts weinig geld i-n. Vervolgens is hij naar het altaar gegaan, waar hij het tabernakel wilde openbreken. Toen hij bezig was met het forceeren van de deur ging een bel in de pastorie over. De z.eerw. pater P. F. Wesselink ging on middellijk, vergezeld van een koster en een waakhond het kerkgebouw binnen, zette de ruimte in het volle licht en kon den onver laat betrappen. Deze gaf zich terstond over. De politie werd gewaarschuwd en heeft den man gearresteerd. Er werden inbrekers werktuigen en geld op hem bevonden. De man, de 26-jarige smid-bankwerker M., thuisbehoorende in de parochie, is dezer dagen uit de gevangenis ontslagen. Weer een slachtoffer van de zee Te dicht bij een pier te water gegaan Gisterenmiddag omstreeks vier uur is te Callantsoog de 24-jarige Melis, uit Amsterdam, die met een gezelschap uit de hoofdstad was gearriveerd om er in een ten tenkamp zijn vacantie door te brengen, bij het baden in zee verdronken. Het ongeval geschiedde, doordat de bader zich te dicht bij een pier te water begaf. Pogingen, om den heer Melis te redden, faalden. Een an dere heer, die zich in moeilijkheden bevond, kon behouden op het droge worden gebracht. De echtgenoote van het slachtoffer vertoefde in de nabijheid, toen het ongeluk gebeurde. De heer M. was vader van een kind van een half jaar. Zijn lijk is nog niet gevonden. Tusschen perron en trein Courantenverkooper gedood Op het stationsemplacement te Gelder- m a Is en had bij het vertrek van den snel trein van 8 uur 22 naar Nijmegen een ern stig ongeval plaats. De 23-jarige couranlen- verkooper de L., die nog geld van een der reizigers moest ontvangen, liep met den zich in beweging zettenden trein mee. Blijkbaar heeft hij niet den op het perron staanden stopvlag gezien. Hij struikelde er tenminste over en geraakte tusschen perron en trein beklemd. Het treinpersoneel bemerkte het ongeval niet en de trin reed door. Zwaar ge wond werd de ongelukkige opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kor ten tijd na aankomst is overleden. Inbraak te Koog aan de Zaan Een goed opgezette „kraak" Een buit van 6000 In den nacht Van Vrijdag op Zaterdag heeft een inbraak plaats gehad in het kan toor van de oliefabriek der firma T. Duyvis J.zn, te Koog aan de Zaan. Men is er in geslaagd de brandkast open te breken en een bedrag van f 4500 mee te ne men. Hoewel er de geheele nacht in de fa briek is gewerkt heeft niemand iets van de inbraak bemerkt De daders hadden een dekkleed voor de ramen gehangen teneinde zoo weinig mogelijk kans te loopen dat zij in hun „arbeid" konden worden gestoord. Een pet en eenige inhrekerswerktuigen zijn in het kantoor gevonden. Naar later is gebleken hebben de inbre kers een grootere buit veroverd dan men eerst meende. Het vermiste bedrag is niet f4500 maar f6000. Een kistje met f 5000 voor de uit te betalen loonen, dat eveneens in de kluis stond,, doch bij uitzondering niet in de dharin geplaatste brandkast, hebben de nachtelijke bezoekers over het hoofd gezien. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de inbrekers door een raam aan de achterzij ie v^n het kantoor zijn binnengekomen. In de kluis werd rond het slot een groot gat ge brand. Toen zij eenmaal de kluis op die wijze hadden geopend, werd op dezelfde wijze de brandkast, die zich daarin bevond, bewerkt. Hierin vonden zij het bedrag van f 6000 dat werd buit gemaakt Bij de kluis werden aangetroffen een cylinder acetyleengas, een cylinder zuur stof, eenige drukmeters en een partij slan gen, die, zooals spoedig bleek, tevoren ge stolen waren uit de werkplaats van den heer U Booy, Zuideinde IS. Deze gereedschappen, te zamen eenige honderden kilo's wegende, heeft men door het raam naar binnen moeten werken, zoo dat wel aangenomen kan worden, dat men niet alle enis geweest Waarschijnlijk heeft men zich voor het vervoer dezer gereed schappen bediend van een bootje. Noch de heer Booy, noch de nachtploegen van de firma Duyvis en van de naastgele gen fabriek „De Bijenkorf" van de firma Honig hebben iets bemerkt, evenmin de schipper, die achter de werf van den heer Booy lag. Auto- en motor-ongelukken In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op de Duivendrechtschekade bij de Duiven- drechtschebrug te Amsterdam twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Drie der inzittenden van een der auto's, 'n vrouw en 2 mannen, afkomstig uit Soest, werden gewond. Na verhonden te zijn konden zij naar familie worden vervoerd. De wagens botsten met zulk een kracht tegen elkaar, d.at de slag op groote afstand gehoord werd. De eerste wagen, die bestuurd werd door Ir. van G. uiir Soest, werd gron dig vernield, terwijl de andere, bestuurd door den snorder T. uit Amsterdam, over den kop sloeg en eveneens herschapen weri in een ruïne. Het mag dan ook een wonder heeten, dat dit ongeval met drie licht gewonden afliep. KINDJE OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gisteren is het ongeveer zesjarige doch tertje van schipper J. Zwiggelaar uit Zutphen, die mét zijn schip langs S m i 1 d e voer, overboord geslagen en ver dronken. GEDISTINGEERDE NOUVEAUTÊ'S IN WANDEL SPORT EN MIDDAG SCHOENEN BRENGT Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikersiroop in gele bussen van 1 k g netto Op zoek naar den Mexicaanschen hond Tegen 15 overtreders procesverbaal opgemaakt. De Rijksradiocontroledienst heeft dezer vagen in samenwerking met. de gemeente politie een onderzoek ingesteld te Rotterdam naar de aanwezigheid van radioontvang toestellen, die hinderlijke straling door de antenne kunnen veroorzaken, de z.g. Mexi- caansche hond. Zooals bekend, is het bezit en het gebruik van deae toestellen ver boden. Tegen den vervaardiger van een groot aantal dezer toestellen werd proees-verbari opgemaakt, evenals tegen vijftien houders van dergelijke toestellen, woonachtig te Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen en Nieu wen dijk (N. Br.) Tegen deze 15 personen werd eveneens proces-verbaal opgemaakt, omdat van het bezit van een radiotoestel geen aangifte was gedaan. Nogmaals wordt de aandacht van de bezitters van een radiotoestel er oo gevestigd, dat zij verplicht zijn daarvan aangifte te doen op het P.T.T.-kantoor in hun woonplaalts. In Japan zijn 2000 arbeiders der Kawa- sakifabrieken na het nuttigen van den door de fabriek verstrekten maaltijd, zwaar ziek geworden. Klaarblijkelijk betreft het hier een geval yan .vergiftiging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5