De Spaansche burgeroorlog TEXEL MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Franco stelt ultimatum aan Tanger Nog steeds geen doorslaande successen Naar de „Sunday Dispatch"' meedeelt, heeft generaal Franco een ultimatum gezonden aan de internationale controle commissie te Tanger, waarin hij eischt dat binnen 48 uur de Spaansche oor logsschepen, dde de Regeering trouw Lieven, uit de haven moeten zijn ver trokken, aangezien hij zich anders ge noodzaakt zal zien maatregelen te nemen om deze schepen met geweld te verdrijven. De internationale controle-commissie is Zaterdagmorgen bijeengekomen ter bespreking van het probleem. Het desbetreffende geschilpunt is inmid dels echter vervallen, aangezien de Spaan sche regeering twee dagen geleden haar schepen opdracht heeft gegeven de reede van Tanger te verlaten, welke opdracht prompt ten uitvoer is gelegd, zoodat in in ternationale kringen een werkelijke ont spanning is ingetreden. Intusschen heeft de internationale con trole-commissie nog besloten: 1. door nadrukkelijk aandringen de terug keer der Spaansche regeeringsschepen te verhinderen; 2. officieren en ambtenaren toe te laten ïn de zóne van Tanger, welke niet in uni form gekleed zijn; 3. als geldig te erkennen de paspoorten, 'die een visum hebben van de autoriteiten, die op dit oogenblik de leiding hebben in de opstandige Spaansche zóne. [Weer een oorlogsschip Intusschen is sindsdien opnieuw een 'Spaansche torpedojager, de „Alsedo", de ha- Ven van Tanger binnengeloopen, daar dit schip machine-schade had, terwijl later de torpedojager „Lepanto'' eveneens deze ha- Ven aandeed. De commandant verklaarde slechts de torpedojager Alsedo te komen halen. Hij beloofde, dat de beide schepen nog des middags zouden vertrekken. Na overleg met de controle-commissie Voor Tanger heeft een schip water gegeven voor de ketels van de Lepanto. De commis sie heeft bepaald, dat de aanwezigheid ter reede van Tanger door Spaansche Oorlogs schepen voortaan zal worden beschouwd als zijnde in strijd met artikel 3 van het statuut. De Lepanto is met de torpedoboot Alcedo 'op sleeptouw vertrokken uit Tanger en uit tie territoriale .wateren van de internatio nale zóne. Primo de Rivera gewond De correspondent van de Figaro heeft tijdèns een tocht door Navarra verao- meiv dat dé fascistenleider J. A. Primo de Rivera, zich op een veilige plaats bevinSt en slechts gewond is in den strijd met de regeeringstroepen. De Fransche „neutraliteit'» Het Fransche roode blad de „Populaire" bevatte het volgende bericht: De commissie voor solidariteit van het Fransche volksfront tot hulp aan 't Spaan sche: volk deelt de bevolking van Parijs rnedei „Twee vrachtauto's met zeven ton levensmiddelen, gecondenseerde melk, sui ker, meel, conserven, vleesch en koffie zijn mét bestemming naar Spanje uit Parijs ver trokken. Organiseert langs den geheelen wegde solidariteit voor het Spaansche volk, wanneer de vrachtauto's langs komen. Overlegt met de coöperatieven, teneinde meer vrachtauto's toe te .voegen aan die ,van Parijs". watervoorziening van San Sebastian in het gedrang kunnen komen. De radiozender te Sevilla deelde gister middag om drie uur o.m. mede: „Op ver scheiden fronten wordt minder activiteit geconstateerd tengevolge van het feit, dat naionale troepen, die nog steeds krachtige stellingen voor Madrid bezetten, gvenmin als de „roode" militie oprukken. Generaal Queipo de Ilano heeft per radio medegedeeld, dat de troepen der opstande lingen bij Huesca de regeeringstroepen heb ben verslagen. Zij hebben meer dan 1000 gevangenenen gemaakt Ook een bijzondere correspondent van Kovas te Burgos deelt mede: Uit Huesca wordt gemeld, dat vrijwilli gers Zaterdag een overwinning hebben be haald op een uit Barcelona afkomstige co lonne, welke probeerde zich meester te maken van den heuvel San Juan. De verliezen der Catalanen zouden hon derd dooden en driehonderd gewonden be dragen. De opstandelingen hebben vijf ka nonnen, 20 machinegeweren en een vijftig tal vrachtwagens buitgemaakt, terwijl hun 500 gevangenen in handen vielen. Ondanks de actie der vliegtuigen trokken de regee ringstroepen zich overijld terug. De strijd op de Balearen; Een regeeringscolonne heeft Formentera, een der eilanden der Balearen, bezet. Een infanterie-luitenant en 22 soldaten, bene vens 9 manschappen der guardia civil wer den gevangen genomen. Het opstandige ge meentebestuur werd afgezet. Kapitein Bajo, die bevel voert over de regeeringscolonne heeft den militairen com mandant van het eiland Ivica bevel gege ven zi-ch over te geven. Toen de rebellen weigerden hieraan gevolg te geven werd Ivica door de regeringsgetrouwen gebom bardeerd, Regeeringstroepen aan Noorderfront 'Aan de Fransche grens wordt medege deeld, dat het hoofdkwartier der nationalis tische troepen in den Noordelijken sector, in de omgeving van Oyarzun, na door de artillerie der republikeinsche troepen te zijn gebombardeerd, in vlammen staat. Een munitiedepot, dat zich in de nabijheid be vond., is in de lucht gevlogen. De schade is aanzienlijk. Uit Irun wordt gemeld, dat het munitie depót in de lucht vloog na een langdurig bombardement door de artillerie en de luchtmacht. Volgens Madrid bereidt de artillerie der regeeringstroepen aan het front van Gua- darrama een aanval der infanterie voor. Ze heeft langen tijd de opstandelingenlinies gebombardeerd. Een colonne rebellen te Na- vapria is verslagen. Tweehonderd opstande lingen sneuvelden. Op het slagveld lieten zij een belangrijken, oorlogsbuit achter. Oviedo omsingeld De toestand in Asturie is hetzelfde geble ven. De opstandelingen onder hevel van kolonel Aranda zijn nog steeds te Oviedo omsingeld. Het commandement der regee ringstroepen heeft besloten geen aanval te ondernemen, daar verwacht wordt, dat de rebellen zich zeer spoedig over zullen geven en men bloedvergieten, wil voorko men Dit besluit is echter, naar men zegt, niet naar den zin der Volksfront-troepen, die verlangen, dat onverwijld een aanval wordt ondernomen. Het nieuws der Nationalisten Het Zuidelijke leger ontvangt nog steeds t'roepenafdeelingen uit Marokko. Volgens e§n te Hendaye ontvangen be richt, dat ""Reuter met alle voorbehoud geeft, zouden de rebellen bij den berg „Tras Coronas'' een sector hebben bezet, waar zich de watervoorraden van San Sebastian feeyiaden, Qp deze wijze zou .de Duitsche grensbeambten Weer een incidentje te Kerkrade Sinds de overplaatsing van den te hect- gebakerden Polizeioberwachtmeister M., uit Herzogenrath naar Stolberg, is de rust aan de grens te Kerkrade, met name aan de Nieuwstraat, teruggekeerd, aldus de Limb. Koerier. Een der laatste dagen is echter aan de Nieuwstraat weer een incidentje voorge vallen. In de schemering stond een paar buur vrouwen, wonende aan die straat, in de ge meente Kerkrade, met elkander voor de deur te praten en op het trottoir speelden drie kinderen. Een Duitsche douane-beambte, wiens wachthuisje op 40 of 50 meter afstand is gelegen, naderde langzaam het troepje spr lende kinderen, en halt houdende (o Duitsch gebied) voor de woning, waar de vrouwen stonden te praten en de kinderen speelden, schreeuwde hij: Ik verbied die Hampelei op de straat met die kinderen, anders schiet ik ze eenvoudig overhoop. Toen een der vrouwen hem vroeg, tegen wien de man zich richtte, herhaalde hij eens zijn bedreiging en voegde er aan toe: Dan is 't ineens gedaan. Zóó heb ik het ook op Pannesheide gedaan. Daar kwam geen kind meer zonder begeleiding over de grens. De Duitsche douanier bleef nog eenigen tijd patrouilleeren voor de woning en tus- schen hem en de vrouwen had nog een woordenwisseling plaats, waarna hij zich verwijderde in de richting van het wacht huisje. Van het voorgevallene en de geuite drei gementen is de gemeente-politie aanstonds telefonisch in kennis gesteld. De recherche heeft ter zake velschillende getuigen ge hoord en het opgemaakte proces-verbaal is bereids ter kennis gebracht van een be voegde Nederlandsche politie-autoriteit. Ook de onmiddellijke chef van den Duit- schen grensbeambte, wiens bemoeiingen zoo ver blijken te willen gaan, dat hij zelfs, desnoods met wapengeweld, het spelen van kinderen in de Nieuwstraat zou willen ver bieden, is van een en ander verwittigd. BritscH verkeersvliegtuig neergestort De vier inzittenden verbrand Vanmorgen is het lijnvliegtuig „Vellox" van de Imperial Airways, even nadat het van Croydon naar Parijs was gestart, neergestort en terecht gekomen in den tuin van een huis te Wallington, nabij het vliegveld Croydon. Het vliegtuig vloog onmiddellijk in brand en de inzittenden, twee piloten en twee mar conisten, kwamen in de vlammen om. Op het geluid van de botsing waren tal- looze bewoners der nabijliggende huizen ko men toesnellen en spoedig verdrong zich een dichte menigte nabij de plaats des onheils. Door de enorme hitte was het evenwel niet mogelijk het brandende wrak te naderen. Het vuur was inmiddels naar twee nabijlig gende huizen overgeslagen en de spoedig aangekomen brandweer moest de aangren zende huizen nat houden om te beletten dat deze eveneens vlam zouden vatten. Drie uur was de brandweer bezig voor zij het vuur onder de knie had. Autobusramp in Frankrijk Zijn er zes dooden? In de omgeving van de Zuid-Fransche stad Narbonne is Zondagmiddag een ern stig verkeersongeval gebeurd, waarbij vijf tien personen zwaar werden gewond en naar men vreest zes anderen door het vuur om het leven kwamen. De autobus, waarmede de ramp plaats had, vervoerde een twintigtal personen van een badplaats naar Narbonne. In de nabijheid van deze stad geraakte de chauffeur zijn stuur kwijt, waardoor de bus van een drie meter diep talud reed, over den kop sloeg en in brand geraakte. Vijftien passagiers konden uit het bran dende voertuig worden gered. Men vreest, dat een zestal personen onder het brandende puin van den wagen om het leven zijn gekomen. Rust keert terug in China Het officieuze Chineesche telegraafagent- schap meldt, dat de onderhandelingen van Sjang Kai Sjek met de vertegenwoordigers der generaals van het Kwangsileger bevredigen den voortgang maken. In regeeringskringen acht men een vreed zame oplossing van de crisis in Kwangsi waarschijnlijk, ondanks de militaire betoo gingen. De correspondent van de „Yomioeri Sjim- boen" te Nanking heeft een interview gehad met den Chineeschen minister van buiten- landsche zaken, Tsjang Tsjoen, die hem de verzekering gaf, dat China niet voornemens is, zijn toevlucht te nemen tot geweld om de kwestie Noord-Ohina te regelen, doch dat het bereid is, met Japan samen te werken bij de explpitatie der natuurlijke rijkdommen van Noord-China. Tsjang Ssjoen voegde hieraan toe, dat de oplossing van deze eene kwestie den weg zal effenen voor een beslechting van alle geschillen tusschen de beide landen. Hij was van meening, dat de tijd eener toenade ring tusschen China en Japan nadert. FRANKRIJK VOOR STRIKTE NEUTRALITEIT Geen wapens of vliegtuigen naar Spanje De houding der anderen Fransche ministerraad heeft Zaterdag middag besloten om een houding van strikte neutraliteit in acht te nemen in den Spaan- schen burgeroórlog. Uitsluitend in geval een of meer mogend heden weigerachtig zouden zijn zich aan te sluiten bij het accoord, dat door het Fran sche initiatief beoogd wordt, zou de Fran sche regeering haai" vrijheid van handelen hernemen. Gezien de vrijwel algemeene in stemming, waarmede het Fransche initiatief ten gunste van een inter nationaal accoord van non-interventie begroet is, heeft de regeering besloten eiken uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje te verbieden, met inbe grip van onbewapende vliegtuigen, te leveren door de particuliere industrie. Het Duitsche standpunt De Duitsche zaakgelastigde te Londen heeft aldaar op -het' ministerie van buiten- landsche zaken een verklaring afg pens de non-interventie in Spanje. Deze verklaring behelsde vier punten: 1. geen oorlogsmateriaal, van welken aard ook, bombardementsvliegtuigen inbe grepen, is van Duitschland naar de Spaan- solie nationalisten gezonden, noch door de regeering, noch door particulieren; 2. Duitschland verbindt zich, ook in de toekomst, in het geheel geen oorlogsmate riaal aan de nationalisten te zenden; de Duitsche oorlogsschepen in de Spaansche wateren hebben instructie ge kregen, niets te doen, wat als een bewijs van sympathie voor of steun aan de nationalis ten uitgelegd zou kunnen worden; 4. de berichten, dat de „Deutschland" oorlogsmateriaal in Ceuta uitgeladen zou hebben en dat bombardementsvliegtuigen per schip van Hamburg naar Spanje onder weg zijn, worden tegengesproken. Geen eenheidsfront met Italië? In Duitsche kringen wordt met nadruk verklaard, dat Duitschland van ganscher harte de totstandkoming van een non-inter- ventie-accoord wenscht, mits de Sovjet-Unie er ook aan deelneemt. Blijkbaar, zoo meldt Reuter, wordt er in dezen geen eenheidsfront met Italië doorgevoerd, en waarschijnlijk zou Duitschland bereid zijn, zelfs dan een non-interventie-accoord te ondör- teekenen, wanneer Italië niet zou meedoen. Uit gezaghebbende bron ver neemt Reuter, dat Duitschland op het oogenblik ondanks den gewelddadigen dood van zeven Duitsohers in Spanje geen enkelen bijzonderen maatregel voor de bescherming van Duitsche onderdanen en hun bezittingen over weegt, i r Het wordt echter mogelijk geacht,dat Duitschland wel zijn toevlucht tot bijzon dere beschermingsmaaregelen nemen zal, wanneer nog meer Duitsche onderdanen in Spanje gedood zullen worden. Duitschlanu zal dan echter, naar men in Duitsche krin gen te Londen meent, naar alle waarschijn lijkheid te voren overleg met andere mo gendheden plegen. Ook gelooft men niet, dat Duitschland op het oogenblik volharden zal bij zijn eisch tot schadeloosstelling voor de terechtstelling der zeven Duitsohers; verwacht wordt, dat hiermee gewacht kan worden, tot de orde in Spanje hersteld zal zijn. Het Portugeesche standpunt Ook Portugal heeft het denkbeeld der non interventie met sympathie begroet, maar het maakt eenig voorbehoud in verband met de geographische en strategische overwegin gen, welke voor dit land in het bizonder gelden. Te Londen hoopt men echter, dat her nieuwde pogingen van Frankrijk en Groot- Brittannië te Lissabon niet zonder resultaat zullen blijven en verklaart men, al zijn in vloed te dien einde te willen aanwenden. Fa. H. J. Phaff - Winschoten (Adv.) Aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken n Waterstaat zal verzocht worden te willen evorderen, dat op rUks-, gemeiente- en pro- Inclale gronden zoo veel mogelijk hot o n- ruld wordt bestreden, daar vervulling eze-r gronden gevaar oplevert voor de omlig- ;endie landerijen. Nogmaals zal erop aangedrongen worden de den Minister zal sr ij centrale v a PARIJS EN ZIJN PARKEN Een toevluchtsoord in de stad (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: Het is steeds weer een genoegen, om de drukte van het verkeer en de beklemming, welke van de huizenzee uitgaat, gedurende enkele oogeniblikken te ontvluchten in de parken, waaraan deze stad zoo rijk is. De prachtige aanleg, het keurige onderhoud en het gezellige beweeg van de wandelaars noodigen bij herhaling tot een korte .ver- poozing uit. De groote tuinen van Parijs zijn geen be zienswaardigheden zooals de paleizen en musea, die door de toeristen op een lijstje worden verzameld, om „afgewerkt" te wor den. Neen, als men onder de bekoring wil komen van de parken, dan dient men ze veeleer te beschouwen als een welkome reactie op het gejaag door de stad. Men geniet het meest van hun gewijde rust, als men ze neemt voor wat ze zijn, eilanden van stilte, temiddenvan het woel en rumoer van autobussen, trams en taxi's, temidden ook van de lange reeks van kerken en musea, welker weelde den toerist, die dit alles dikwijls in enkele heeft af te doen, wel den indruk van over daad moet verschaffen. De zorg, welke aan de bloemen en plan ten wordt besteed, komt vooral in dezen tijd aan den dag. Reeds gedurende vele weken heeft het dagelijks voor korteren of langeren duur geregend, doch ondanks dat staat alles in volle fleur en bloei, en de menigte van knoppen belooft nog veel schoons. Op het Carrouselplein, tusschen de statige muren van het Louvre, zijn de tulr pen, die in het voorjaar aan Holland her inneren en het hart van de bezoekers uit ons klein landje sneller doen kloppen, ver vangen door een uitgebreide collectie van zomerbloemen. In den Tuin der Tuile- rieën, welke hierop aansluit, is het al niet minder. De massa beeldhouwwerken in deze oude lusthof van den vroegeren Zonne koning komt in de natuurlijke omlijsting in het groen wel zeer tot haar recht. Aan de Linkeroever van de Seine is het yooral de Jardin .de; Luxembourg, dié zich in een groote belangstelling verheugen mag. Hij heeft er dan ook recht op. Deze tuin, in den tijd der Renaissance aangelegd en geheel in dezen stijl gehouden, is, met zijn marmeren fonteinen, zijn balustraden en de vele beelden, waardoor hij gesierd wordt, rustig bezoek alleszins waard. Ook zal men aan deze zijde van de rivier den Plan tentuin vinden, welke een belangrijke uit gestrektheid heeft en het eenige park is, waar men in Parijseen echten ceder.van Libanon kan aantroffen, sinds een ander exemplaar van deze zeldzame boomsoort door den bliksem is vernield. De Franschman weet de zorg, aan zijn parken besteed, te waaxdeeren. Iedere bui- tenlandsohe bezoeker wordt getroffen door het veelvuldig gebruik, dat men van deze stadstuinen maakt. Het moet wel heel slecht w.eer zijn, zal geen behoorlijk aantal Parij zenaars temidden van hoornen en strui ken gevonden worden. Altijd is er wel een plekje, waar wind en regen het vertoeven niet geheel en al onmogelijk maken. Het spreekt echter vanzelf, dat de groote toeloop vernacht mag worden op zonnige dagen. Dan kan het vooral 's middags zeer druk zijn. En in het bijzonder wanneer, zoo als 's zomers enkele malen per week het geval is, een muziekcorps op' den Fransch man, die in doorsnee niet overdreven muzi kaal is, doch wel graag een melodietje hoort, zijn aantrekkingskracht uitoefent, kan het onder het loover wel eens vol worden. Maar in den regel zijn de groote uitge strektheden in staat, heel wat menschen te omvatten, en behoeft de toerist zich van een bezoek allerminst te onthouden. De eigeiriijke rust wordt dan echter 's morgens en tegen het vallen van den avond gevon den. i denaturatio sober berekende GEMENGD NIEUWS Twee doodelijke ongevallen Uit het raam gevallen te ruim half twee had in de Karei du Jardinstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. De 39-jarige J. Lauweriks, wonende op de derde verdieping, zich te ver uit het raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Toen men hem opnam bleek hij zeer ernstige inwen dige kneuzingen en een bekkenfractuur te hebben bekomen. Hij werd naar het Wil- helmina-Gasthuis overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeval, eveneens met doodelijken afloop vond plaats in de Wa- genaarstraat, waar het 11-jarige meisje C. Kolkmeyer, wonende in perceel 135 op de tweede verdieping, bij het te ver uit het raam leunen naar buiten stortte. Zij krei een schedelfractuur en overleed na enke oogenblikken. Op stalen vlaggestok gevallen Te Chisinau (Roemenië), de hoofdstad het gewest Bessarabië zou een uitgebreid communistisch complot zijn ontdekt, waar toe een dertigtal oud-officieren van het tsa ristische leger behoorden, die kortgeleden tot het komintern zijn overgegaan en verschei den dames, Russische emigranten, die na de revolutie waren gevlucht. Allen zouden "voor Moskou gewonnen zijn, niet alleen door geld, odch ook door de propaganda van Moskou voor een nieuw Russisch imperialisme, na het sluiten van 't verdrag met Frankrijk. De Roemeensche autoriteiten bewaren het diepste stilzwijgen. De Duitsche diamantbewerkers hebben een loonsverhooging van 10 pet. verkregen, hetgeen vermoedelijk tot gevolg zal hebben, dat de Antwerpsohe diamantfirma's er geen bezwaar tegen zullen maken, aan hun per soneel eveneens een dergelijke verhooging toe te staan. Daarmede zou dan de moge lijkheid van een conflict te Antwerpen weer van de baan zijn! Kort Nieuws Het eiland Toengsjan op bijna 200 K.M. van Hongkong, is geteisterd door eën bij zonder hevigen typhoon, waardoor tien Chineesche en Japansche visschersschepen tot zinken werden gebrachlt. Niet minder dan 82 visschers zijn verdronken, terwijl 126 door een Japanschen torpedojager zijn gered. Op het station te Amiens (N.-Frankrijk) is een trein door het stootblok gereden, waardoor enkele wagens in de goederen loods terechtkwamen. Twee-en-dertig pas sagiers liepen meer of minder ernstige kwetsuren op. Een blinde student in de rechten aan de universiteit van Californië, Russell Darbo, heeft een hoogst opmerkelijken tocht dwars door de Vereenigde Staten tot een goed einde gebracht Vergezeld van zijn hond Mia heeft hij meer dan 5000 K.M. afgelegd, gedeeltelijk te voet en gedeeltelijk met de wagens van toevallig passeerende automo bilisten; LAND- EN TUINBOUW De Westlandsche bollenveilingen Vrij gunstige resultaten De derde velling van droge bloembollen door de Westlandsche Bloembollenkweekersvereeni- glng „Ploralla" t-e 'a-Gravenzande gehouden, leverde vrij gurastlge resultaten op. Er wa; goede vraag en veel kooplust, zoodat niet vee onverkocht bleef. Opvallend was dat sommige soorten, zooali W. Pitt, en Zwanenburg, die bij de vorig, veilingen nogal belangstelling hadden, thans minder werden .gevraagd, terwijl andere ten meer verkocht- werden. Dit was voorna.ne.bK '>'t geval voor G Wet, Couronne d'Or, Grand Due, Schoonoord, J?ra»perine en Albino. De prilzen waren niet ongunstig, doch srk, en soorten die de vorige week hboge noteeringen hadden, deden Het «ES", i de bollenvelling te Poeldijk stuks onverkocht, venzande beiiep ru Landbouwaangelegenheden houden te 's-Gra gende vermelde! oordeel, dat de bij de plaatselijke mogelijk getracht r gingen op te bouw bouworganlsatles. In een volgende sproken worden ove landbouworganisatie. De vergadering •eenigingen voor U - n g zich behooren aan ergaderlng zal de wijze van uitgifte der. giron- Besloten werd het College van Regeerlngs- commlssarlssen te verzoeken, zoo spoedig gelijk in kennis gesteld te mogen worden de plannen betreffende de sfceunmaatr* len voor de verse billende aki bouyep.T.P.JlUfiifiJX Xft£rt bet, Jaar 1137, Chauffeur zwaar gewond De chauffeur B. uit Egmfrnd-Binnen, in dienst bij de Nederlandsche Autocar- Onderneming te Egmond aan Zee, kwam bij het schoonmaken van een autobus vóór de garage te Egmond aan Zee te vallen. Ongelukkigerwijze kwam hij precies terecht in een stalen vlaggenstok, die op het spat bord bevestigd was. Deze zijn meest van boven beschermd door een houten knop, doch deze had toevallig een scherpe punt. Zoodoende drong de stok den ongelukkige wel 20 cm. in het lichaam. Een dokter acht te onmiddellijke overbrenging naar het zie kenhuis te Alkmaar noodzakelijk. Het slachtoffer bleek zoo deerlijk in het onder lichaam gewond te zijn, dat men vreest zijn leven, Ruitensmeer-verkooper gevat Een handige jongen De Weesper politiechef P. Vos is er na een lange speurtocht in geslaagd den 36- jarigen A- H., die reeds lang in het politie blad gesignaleerd stond, in te rekenen. A. H. is een bekend oplichter, die ditmaal er in geslaagd was een handelaar in sanitaire artikelen een hoofdagentschap aan te sme ren van een artikel, waarmee men auto ruiten k-on insmeren, zoodat ze-niet kunnen beslaan. Hét preparaat is een dubbeltje per bus waard, maar A. H. wist den handelaar er 1.50 voor af te zetten. Deze kreeg ech ter, zoodra A. H. verdwenen was, argwaan en waarschuwde de politiè, die er na een urenlange speurtocht door Amsterdam in slaagde den lang-gezochten oplichter in te rekenen. Verdacht van het vervaardigen varï vaï- sche rijwielbelastingmerken is door de po litie te Leeuwarden aangehouden J. de H. aldaar. Hij is in het politiebureau inge sloten en zal, na afloop van het onderzoek ter beschikking van de justitie worden ge steld. Reeds eerder waren drie verdachten ge arresteerd op wie yalsche rijwielmerken zijn gevonden. TEGEN TRAM GEREDEN Zaterdag wilde de voerman van een paard en wagen, komende van de Eerste Bloem- dwarsstraat, met een bocht haar links de Rozengracht te Amsterdam opzwenken in de richting van de Westermarkt. Op het zelfde oogenblik naderde uit deze richting een tramwagen van lijn 17, welke niet tijdig genoeg kon stoppen, met het gevolg, dat tusschen beide voertuigen een botsing plaats had. De voerman sloeg döor den schok van bok en bleef ernstig gewónd liggen. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Binnengasthuis vervoerd. De tram ward slechts licht, de wagen zwaar beschadigd. Het paard bleef ongedeerd. PROT. CHR. MIJNWERKERSBOND De Prot. Chr. Mijnwerkersbond hoopt Za terdag 15 Aug. a.s. zijn achttiende alge meene vergadering te houden te Heerlen in de zaal van het Grandhötel aldaar. Behalve de huishoudelijke werkzaamhe den en behandeling van eenige voorstellen hoopt een der bestuursleden van het C.N.V. in te leiden: „Onze taak in de komende tijden". DINSDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 8.30 Orgelspel. 8.45 Gramofoon.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 De Octophonikers. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Vervolg concert, r.10 Causerie: Hoe doe je het in Amerika? 2.30 Ensemble. 4.00 Vioolrecital. 4.30 Radio- kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 „The Palladians". 7.00 Olympisch nieuws. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Revue-uitzending. 10.30 Gram.pl. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM II KRO-Uitzending:. 8.00 Gra- mofoonmuziek. 9.00 Ziekentridium te Breda. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.30 KRO-orkest. 2.00 Voor de vrouw 5.00 KRO-Melodisten. 6.00 GramofGonpl. 7.15 Literair-historische causerie. 8.00 Berich ten ANP. 8.10 KRO-orkest. 8.50 Zangre cital. 9.05 GramofoonpL 9.15 Vervol" con cert. 9.45 Gramofoonpl. 10.00 KFO-Melo- disten. 10.30 Nieuwsberichten ANP. 10.35 KRO-Troubadour3. DROITWICH 1500 M. 1.05 Orgelspel. 12.20 Orkest. 1.35 Orkest. 2.35 Kwintet. 3.20 Gram.muziek en Olympisch nieuws. 4.36 Chelsea-strijkkwartet. 5.35 Trio. 6 50 BBC orkest. 7.35 Voordracht. 8.20 BBC-Sym- phonie-orkest. 10.20 Kwintet. 11.15 Voor dracht met muziek. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerconcert, 5.50 Kamerorkest. 8.20 Piano ea zanfc 9.05 Zangvoordracht, KEULEN 456 M. 8.20 Kwintet. 9.20 Omroep* kleinorkest, Zwabische Dorpsmuzikanten, koor en solisten. 12.20 Omroeporkest. 2.20 Populair concert en Olympisch nieuws. 6.20 Militair concert. 8.30 Omroep-amuse- mentsorkesL BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.T 12.20 Orkest. 5.20 Orkest. 9.20 J. Schnijders orkest. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 1.30—2.20 Orkest. 7.20 Gram.pl. 7.25 Der Corrigedor, opera van Wolff, 10.5011.20 Olympisch nieuws. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Om- roep-amusementsorkest en solisten. I. d. pauze: Olympisch nieuws. 11.05 Sóheeps- weerbericht. 11.20 Populair concert. Kamphuis „DE PELIKAAN" Bosch, duinen, zee en strand 80 prima bedden. Electrisch licht. Volledig Pens, L75. Telef. Den Koog 27, OOK KAMPEERTERREIN TE HUUR (Adv.) AUTO RIJDT TROTTOIR OR Zeven licht gewonden Zondagmiddag reed een personenauto, be stuurd door den heer P. A. v. d. B. uit Rot terdam, in de Breestraat te Leiden. Daar bij raakte de auto in de knel, doordat er, eveneens een tramtrein uit Den Haag reed, zoodat v. d. B. h'ett trottoir op zwenkte. Zeven wandelaars werden gegrepen eö niet ernstig gewond. Het waren de heer en mevr. Mastenbroek, de heer H. R. Blöte, do heer J. v. Wezel met zijn verloofde, mej. C. Krieke en nog twee wandelaars, die echter kïeine, onbeduidende schaafwonden oplie pen. De andere vijf werden naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Mej. Krieke was er het ergste aan toe, zif bekwam een hersenschudding. De verwon dingen der anderen waren van lichteren aard. Allen konden later naar hun woning vervoerd worden. ZWEMMEN In den Amötel te Amsterdam is Zaterdag middag de jaarldjksche 2 K.M. wedstrijd ge houden, waaraan tegelijk voor leden van politie-sportvereenigingen het kampioen schap van Nederland verbonden was. Bij de dames werd mevr. I. Smaling-Breu- kel eerste. Zij won daarmee definitief de wisselbeker. De uitslagen waren: Dames: 1. mevr. Sma- ling-Breukel 33 min. 11 sec.; 2. G. v. d. San- den (O.D.Z.) 33 min. 24 sc.; 3. G. v. d. Ende (O.D.Z.) 36 min. 24 sec.; 4. R. Olsen (RJ).Z.V 06 man. 52 sec. i Heeren veteranen: 1. Boomsma (Z.I.A.N.V 40 min. 55 sec.; 2. A. v. d. Meer (H.Z. en; P.C.) 43 min. 56 sec.; 3. \V« A, Coerengel (A.Z.) 45 min. j Heeren: 1. A. H. Sipkema (H.P.C.) 29 min. 10 sec.; 2. M. Schoemaker (ZTA.N.) 29 min, 31 sec.; 3. MooLenaar (Het Y) 30 min. 01 sec, Politie: 1. Ch. Kemper (Hermandad-Rot- terdam) 33 min. 29 sec.; 2. G. M. Wassing (A.P.G.S.-Amsterdam) 38 min. 16 sec.; 3, C H. Russeler (S.V.P.T.-Den Haag) 39 min. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT,.EN PENSION" 105. Onze Zomordorpsche fiet&endokter deed een sitap in de luchtruimte en nam toen een ,.duik", of hij het zwemkampioen- schap bij de Olympische Spelen moest be halen. De nieuwsgierige pensiongasten on der aan dn trap namen rol schrik de vlucht; ze waren veel te teerhartig om zoo'n vreesc- lijk ongeluk aan te zien. Hun vlucht zou hun eyeawEfl, nie* jvgQi feelpea.^ 106. De rijwielhersteller namelijk, die men een doffe knal op de manneren vloer terecht kwam, schoof door de vaart, die hij had, nov een heel eind voort, waarbij de ganglooperi - meeschoof. De vluchtende pensiongasten, die allemaal op de looper liepen, verloren hier door hun evenwicht en lagen 't volgend oogenblik allemaal door de gang te roll"!!. •*i~ t j.L'Wordt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2