Uirtuur £rited)f QTmtranl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonn£mttrtsprtj6: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breeslraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 SMjertentitprifltn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels230 Elke regel meer0-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 NO. 5853 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang EEN DEPARTEMENTALE BROCHURE Dat is ook aanpassen en van het goede soort, dat het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een brochure uitgeeft om belanghebbenden nader op de huogte te brengen met de reorganisatie van de Economische Voorlichtingsdienst door dit regeeringsbureau. De brochure is slechts een overdruk uit het Weekblad „Handelsberichten" (dat tech nisch en administratief door de Drukkerij Korthuis, den Haag, yerzorgd wordt) maar het drietal artikelen is hoogst belangrijk. Na een inleidende beschouwing van Minis ter Gelissen volgt een artikel van Dr. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel del en Nijverheid over „De taak der econo mische voorlichting", waarna Dr. T. P. van der Kooy, chef van de afd. Economische Voorlichting, zakelijk, kort, sober en duide lijk mededeelingen over de organisatie en werkwijze van de nieuwe tak van dienst doet Indien ooit de versleten uitdrukking, dat iets in een langgevoelde behoefte voorziet, te pas komt, dan is het hier. Op deze dienst was het wachten van allen, die maar iets te maken hebben met de internationale handelsbetrekkingen. Thans kunnen deze belanghebbenden zich in vol vertrouwen tot dit bureau wenden om waardevolle inlich tingen kosteloos te bekomen. Geschiedde er dan tot héden niets op dit gebied? Natuurlijk wel en zelfs heel veel. Voorzoover wij weten en het is ook onze persoonlijke ervaring kan niemand zich beklagen over een onheusche ontvangst op een der departementen; de ambtenaren, en de hoofdambtenaren niet m de laatste plaats, staan bezoekers met groote welwil lendheid te woord. Maar dat is niet voldoende. Het departe ment moet ook over de gegevens beschik ken om waardevolle inlichtingen te kunnen verstrekken, zal een bezoek beteekenis hebben* Welnu, die gegevens werden ook vroeger Vrel ten behoeve van zakenmenschen ver zameld; al gebeurde het wel eens, dat een ambtenaar uit binnenkomende berichten eerst een goedbetaald artikel voor een och tendblad samenstelde, dat op deze Svijze Ren mooie primeur had* Misschien bleven inlichtingen, door par ticulieren gevraagd, ook wel eens te lang .uit. Met .veel genoegen streepten we daar om in het artikel van Dr. van der Kooy aan: „Als primaire eisch wordt gesteld een prompte behandeling van zaken. Alle per brief binnenkomende aanvragen, die dezelf de dag kunnen worden afgedaan, zullen per keerende post worden beantwoord". Ook persoonlijk contact wordt op prijs gesteld. .Wanneer de chef der nieuwe afdeeling tot deze prestatie in staat is, dan zou men haast zeggen, dat het onbereikbare moge lijk is geworden. Een departement, dat per keerende post antwoord geeft; het klinkt ongelooflijk. Laat ons echter direct opmerken, dat Juist de reorganisatie en centralisatie van deze dienst zulks mogelijk kan maken. Economische voorlichting was er vroeger ook wel te krijgen, maar het manco was, dat geen volledige samenwerking tusschen 'de verschillende departementen mogelijk scheen. Waarschijnlijk ontbrak deze ook .Vaak door onderlinge naijver: een regee- Tingsbureau geeft niet graag wat uit han den. Daarom heeft minister Gelissen zulk een onschatbare dienst aan het bedrijfs- en zakenleven bewezen, dat hij geslaagd is in de reorganisatie en centralisatie van de Economische Voorlichting. Natuurlijk mag men geen overdreven verwachtingen koes teren het bureau drijft geen zaken met het buitenland maar hert verschaft wèl waardevolle gegevens, welke zakendoen kunnen bevorderen. En dat kan beter ge schieden dan voorheen, omdat, zooals Dr. Hirschfeld in zijn artikel opmerkt, er nu een functioneele scheiding is gemaakt tus schen de „Voorlichtings"- en de „beleids"- wcrkzaamheden (de laatste betreffen de voorbereiding vam wetsontwerpen en advie zen aan de regeering) zoodat steeds een speciaal corps beschikbaar blijft om handel en nijverheid met inlichtingen ter zijde te staan. Hoewel we eenige 'dagen geleden reeds uitvoerig melding maakten van deze be langrijke reorganisatie, scheen het ons niet ondienstig (na het verschijnen van deze brochure, waarvan wij de lezing ten zeerste aanbevelen, nog eens op dit onderwerp terug te komen. Dr. H. Colijn teruggekeerd Na drie weken in Engeland vertoefd le hebben is Dr. H. C o 1 ij n, vergezeld van zijn echt.genoote en secretaris. Zaterdag j.l. h ons land teruggekeerd. 't Volle Profijt H.M. de Koningin is voornemens Don derdag 27 Augustus een bezoek te bren gen aan Je tentoonstelling ,,'t Volle Profijt", welke van 26 Augustus tot 2 SeptêngKT ta E&Mfefe (tiktak» wwdts DE STEUNKWESTIE TE SL1EDRECHT Ontslag wegens lijdelijk verzet Aantal goedwillende werkers geïntimi deerd door de groote schreeuwers In verband met de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan met steuntrekkers bij een van de werkver- schaffings-objecten in de omgeving van Sliedrecht, met name bij het werk te Baanhoek-Buldersteeg, had het A. N. P. Zaterdag een onderhoud met den direc teur-generaal voor de werkverschaffing en steunverleening, mr D. J. Draayer, aan het Departement van Sociale Zaken. Op de vraag naar de aanleiding tot de moeilijkheden, antwoordde mr Draayer.dat van verschillende zijden het werk te Baan hoek-Buldersteeg in opspraak was gekomen en dat ook van de zijde van den Rijkswa terstaat klachten over den gang van zaken te dier plaatse waren geuit. De contact- comm. bouwbedrijf-werkverschaffing heeft daarop een onderzoek ingesteld op 't werk, dat moet worden verricht met steun trekkers uit Sliedrecht, Hardinxveld en Giessendam. Waren alleen menschen uit de laatste twee plaatsen gfenomen, dan zou vermoede lijk het werk zonder noemenswaardige moeilijkheden zijn verloopen. De Sliedrech- tenaren zijn echter een geheel ander slag menschen. Ze komen, in tegenstelling met de anderen, voor een groot gedeelte uit 't baggerbedrijf en zijn van een gansch an dere mentaliteit. De eerste staking was het gevolg van op ruiing, de volgende hield ver>>and met de indeeling over de karren. Aangezien de Sliedrechtenaren maar twee kubieke meter •ichten tegen de anderèn drie, werden voor hen drie man per twee karren inge deeld teneinde den treinenloop regelmatig te houden. Kunt u, zoo vroegen wij, Verklaren, wat de reden van dat verschil in prestatie is en is hier spx-ake van mindere geschiktheid bij de Sliedrechtenaren? Men moet, aldus antwoordde de directeur- generaal, onderscheid maken tusschen on geschiktheid en onwilligheid. De onwillig heid is hier in vele gevallen voldoende dui delijk aan den dag getreden. Het laden van de zandkarren door de Sliedrechtenaren wekt direct den indruk, dat ze angstvallig zorgen, niet te veel treinen per dag te laden, door telkens te rusten en vooral bij net wisselen van de treinen een flinke rust poos van minstens tien minuten te nemen. Er was hier zoo ging mr Draayer voort een zeer duidelijk waarneembaar lijdelijk' verzet Dit was oorzaak, dat Minister van Sociale Zaken besliste, dat de arbeiders van de karren, die voortdurend lijdelijk verzetplegen hetgeel zij te voren hadden aangekondigd te zullen doen voor onbepaalden tijd van plaatsing en gewone hulp ingevolge de steunregeling worden uitgesloten. Hierdoor werd een groot aantal men schen geschorst Zooals het bij zulke aangelegenheden meestal het geval is* zijn onder de geschorsten een aantal goedwillige werkers, die geïntimideerd zijn geworden door de groote schreeu wers. Nagegaan wordt thans, wie van de geschorsten ais bonafide werkers zijn aan te merken. Dezen zullen op nieuw worden beproefd op hun werk willigheid en zij kunnen zoodoende weer in de getvone regelingen worden opge nomen. Rijksweg AmersfoortApeldoorn De misère over een jaar ten einde Over een jaar zal de misère met het kronkelige weggedeelte van den rijks weg Amersfoort-Apeldoorn geëindigd zijn, schrijft de A.N.W.B. Van de splitsing van de wegen Amersfoort- Zwolle en Amersfoort-Apeldoorn af, bij Hoe velaken dus, zal een royaal nieuw wegvak een lengte van 7,5 K.M. tot voorbij Ter- schuur worden aangelegd. De weg krijgt een cementbetcmnen rijbaan ter breedte van 6 meter met twee kantstrooken van 0.50. M. Er wordt met het grondwerk op gerekend, dat in de toekomst nog zulk een rijbaan zal kun nen worden aangelegd met een tussdhenberm van 4.50 meter, een autoweg dus in het voor uitzicht. Deze wegverbetering is wel een der be langrijkste, welke we den laatsten tijd gezien hebber Nationale Woningraad Jaarvergadering van de afdeeling Zuid-Holland De afdeeling Zuid-Holland van den Na- tjonalen Woningraad heeft Zaterdag te 's-G ravenhage haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer H. J. Arnold uit Rotterdam. De heer K. van Staal deelde mede, dat het hoofdbestuur van den Nationalen Woningraad zeer spoedig zal vergaderen om zijn stand punt te bepalen betreffende de afschaffing ran de huurtoeslagen, welke de regeering voorstelt. Het jaarverslag en de begrooting yoor 1936 werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden B. Helleman, H. Oostveen en W. F. van Niekerk werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens was het woord aan den heer M. Vrijenhoek, wethouder van Stadsontwik keling en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage, die een lezing met lichtbeelden hield over: »Da woningwet erv de steering van slechte DE GEWIJZIGDE STEUNREGELING Het standpunt van het R.-K. Werkliedenverbond In Utrecht heeft een drukbezochte spoed vergadering plaats gehad van het R.K. Werk liedenverbond, welke belegd was om het Verbondsbestuur nader te oriënteéren door hen te hooren, die dagelijks met de werkloo- zen verkeeren om zooveel mogelijk in het belang der werkloozen te kunnen doen.. Ter vergadering werden ook eenige mede deelingen gedaan omtrent de gevoerde on derhandelingen met de Regeering. Deze wil de wel aan een aantal wenschen van de vak verbonden tegemoetkomen mits de huurtoe- slag werd afgeschaft. Het standpunt van het verbond was, dat in het bestaande niet getornd mocht wor den, doch indien de regeering voor éigen verantwoording den huurtoeslag wensehte af te schaffen dan zoo werd van verbonds- zi.ide betoogd was zeer beslist noodzake lijk dat: lo. Amsterdam afzonderlijk diende bezien. 2o. dringende maatregelen werden getroffen om tot een compenseerende huur- verlagin? te komen, 3o. den gemeentebestu ren verboden wordt huurgelden van het steunbedrag in te houden, 4o. de afschaffing van den huurtoeslag te doen geschieden in 3 a 4 langdurige étappes om den overging zoo dragelijk mogelijk te maken. Het verbond zal alle ten dienste staande middelen aanwenden om de Regeering te overtuigen van het stand punt: dat van de huidige steunbedra gen, welke, aldus het bestuur, toch reeds in vele gevallen ver beneden het redelijke en dragelijke zijn, geen cent mag worden afgenomen, dat de in uit zicht gestelde correcties in het belang der groote gezinnen en de zwaar ge dupeerde plattelanders dienen te wor den toegepast, naast het behoud van den huurtoeslag. De concentratie van bijzondere scholen Geen overeenstemming in de Staatscommissie bereikt? Het Eerste Kamerlid Mr. Droogleever For- tuyn heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Onderwijs: Heeft het overleg, gepleegd in.de Staats commissie, benoemd bij K. B. van 11 Febr. 1.1.» reeds tot conclusie gehad, dat de con centratie van bijzondere scholen zal kunnpp worden verwezenlijkt op een wijze, die de tégen paragraaf 12 van het ontwerp van wet tot verlaging van de openhare uitgaven voor het onderwijs ingebrachte bezwaren ondervangt en is de commissie - er ln ge slaagd een voorstel te formuleeren met be trekking tot de wet van 4 Augustus 1933? Zoo neen, kan dan, gelet op de mededeeling door den voorzitter van den Raad van Mi nisters in de vergadering gedaan, dat, in dien het overleg der commissie niet binnen korten tijd tot een oplossing zou leiden, die voor Regeering en Staten-Generaal aan vaardbaar zou blijken, de regeering zelf standig met een voorstel zou komen, des noods met een al dan niet gewijzigde indie ning van de bepalingen van paragraaf 12, zoodanig voorstel spoedig worden tegemoet gezien?, Een weelde van kleur en geur Men schrijft ons: Nu het grootste rosarium van Nederland, in het Amsterdamsche Vondelpark door en ten bate van jeugdige werkloozen uit de hoofdstad ingericht drie weken geopend is en in weerwil, van het ongunstige weer reeds meer dan 30.000 betalende bezoekers heeft ontvangen, blijkt tevens, bat daartoe zeer vele niet-Amsterdammers behooren. Het is misschien nuttig er op te wijzen, dat men de Rozententoonstelling het best bereikt langs den Parkingang Kattenlaan (Overtoom) van waar de hoofdingang in twee minuten bereikbaar is en dat groepen van ten minste 30 personen reductie genie ten. Twee ministers bezochten Kleurenpracht II tot nu reeds, de meeste vreemdelingen profiteeren van hun bëzoek aan Amsterdam om van dit rozensprookje te genieten en zeer talrijk zijn de groepen die met allerlei vervoermiddelen uit de verschillende deelen des lands toestroomen. Tot de vreemdelingen behoorden o.a, groe pen Engelsche toeristen naast gezelschap pen buiienlandsche matrozen, vereenigingen van huisvrouwen en afdeelingen der N.R.V. En iéder is opgetogen over hetgeen er in 't Amsterdamsche Vondelpark is gewrocht. Jongeman onder een wagen gedood Zesjarig ventje ongedeerd Zondagmorgen is een paard, gespannen voor een met melkbussen geladen wagen, die op weg was naar de fabriek „Neerlan- dia" onder Oterleek (N.-H.) geschrokken en in een sloot terecht gekomen. De wagen sloeg om en kwam terecht op den voerman, den 22-jarigen A. Wagenaar. De man was terstond dood. Een 6-jarige jon gen ,die naast W. op den bok zat, bleef on gedeerd* DOOR STROOM GETROFFEN De zoon van den schilder Grimbergen te Poeldijk is, terwijl hij aan den Nieuweweg te P o e 1 d ij k werkzaamheden verrichtte, op onverklaarbare wijze in aanraking ge komen met een electrische draad, "waarop een stroom stond van 220 Volt. De jongen was echter voordat men hulp kon verleenen van den draad afgevallen en in de dakgoot terechtgekomen, waar hij be wusteloos bleef liggen. Door een lid der E. H.B.O. werd het slachtoffer weer bij kennis gebracht. Later is da jongemaJl FV"* zjjtx woning vervoerd; Treurig gevolg van een jachtpartij Drie dooden SOERABAJA, 10 Aug. (Aneta). Zondagmorgen waren de heeren van der Pauwert en Jordaan, beiden uit Soerabaja, op vogeljacht getogen naar Grissee. Tijdens de jacht werd door een ongelukkig toeval een J4-jarige Inlandsche knaap doodgeschoten. De woedende vader achtervolgde béide jagers, waarbij hij de geheela bevolking van de dessa meesleepte. De vluchtende jagers werden achter haald en zoo ernstig mishandeld, dat de heer Jordaan op de plaats dar mis handeling is overleden en de hèer van der Pauwert naar de centrale burger lijke ziekeninrichting te Sierabaja moest worden vervoerd, alwaar hij gisteravond is overleden. Het stoffelijk overschot van den heer Jordaan is heden ter aarde besteld, evenals dat van den heer van der Pauwert. Het onderzoek naar het verloop van dit drama is in vollen gang Vereeniging „Het Hoogeland" Haar arbeidskoloniën Verschenen is het jaarverslag van de Ver eeniging „Het Hoogeland". Uit dit verslag blijkt, dat dé „moederkolonie", „Het Hooge land" te Beekbergen, op 1 Jan. 1935 een be volking van 113 personen had. Hiervan ver trokken er 44, zoodat er op 31 Dec. 1935 nog 69 personen aanwezig waren. In „Ons Thuis" was de bevolking op 1 Jan. 1935 25; op 31 Dec. 1935 waren er nog 19 aanwezig. „Klein Bouwziclit" is voor personen uit den burgerstand, die om drankmisbruik e.d.g. daar tijdelijk of blijvend geplaatst kunnen worden. Het biedt plaats voor tien personen.. Bij opening werden er drie opgenomen. Thans zijn er nog twee aanwezig. De kolo nie „Filadelfia" moest wegens plaatsgebrek 28 personen afwijzen. Het totaal aantal ver pleegden bedroeg 88. De kolonie „Wilhel- minahoeve" is een z.g.n. jeugdkolonie. Het aantal verpleegden breidde zich uit tot 50. Men neemt maatregelen om dit aantal op te voeren tot 60. Onder de jongens wordt een weekkrant uitgegeven, waaryan mede de redactie vormen. Het reclasseeringsbureau der vereeni ging nam 266 gevalleft in behandeling. Met behulp van het céntraal bureau konden 59 personen aan behoorlijk wérk geholpen worden. Sedert de opening van het bureau werden 1780 gevallen in behandeling geno men. Aan 1025 personen werd voedsel ver strekt en aan 305 nachtlogies. Het verslag der vereeniging geeft verder bijzonderheden over propaganda en over de werkzaamheden de kolonies, welke zich: hoofdzakelijk bepalen tot landbouw, ooftbouw, veeteelt en matrassenindustrie. Menig bedrijf moest uitgebreid worden. Ook werpt het verslag een blik op het leven in de kolonies; op de houding der verpleeg den, op hun leefwijze en op de godsdien stige en zedelijke bemoeiingen, welke aan de bewonere worden ten koste gelegd. KERK EN ZENDING CHR. GEREF. KERK Drietal: Te Ede, cand. I. de Bruyne te Zwolle, cand. J. Kampman te Ommen en cand. D. van Wilsum te Soestdijk. Aangenomen: Naar Drachten, cand. J. P. Geels te Apeldoorn. GEREF. KERKEN ■roepen: Te Wateringen, cand. K. Schouten te Amsterdam. ingenomen: Naar Daarlervepn, cand B. Geuchies te Dwingelo. DE NED. HERV. KERK TE NAARDEN De Ned. Herv. Kerk te Naarden, een ge bouw van groote waarde, en ver buiten het Gooi bekend door de Zomeruitvoeringen en Bachconcerten, behoeft dringend restauratie waarvoor regèeringssubsidie werd gevraagd. De minister van Onderwijs heeft bericht, dat hij i n beginsel bereid is mede- -erking te verleenen tot restauratie. Naar aanleiding hiervan zal de kerkvoogdij de plannen, die haar architect, de heer Streef erk, reeds vele jaren geleden heeft ont- orpen en waarvan eenige kleine onderdee- len'zijn uitgevoerd, aan den minister opzen den. Het zal derhalve mogelijk zijn, dat op dé begrooting van 1938 het eerste bedrag zal kunnen worden uitgetrokken. Een groot deel de kosten, die op f 260.000 worden ge raamd, zal worden besteed aan arbeidsloon. HET BRITSCHE BIJBELGENOOTSCHAP Het Britsche Bijbelgenootschap heeft in het afgeloopen jaar 14 nieuwe bijbelverta lingen het licht doen zien, waarvan 9 voor Afrika, 3 voor Oceanië en 2 voor Azië. In 1910 had hét bijbelgenootschap op haar lijst uitgaven bijbels en bijbelgedeelten in 424 talen staan, nu zijn bet er 692. (Het Amerikaansche bijbelgenootschap heeft uit gaven in 639 verschillende talen en dialec ten.) In de geheele wereld werden 10.970.000 bijbels en gedeelten van bijbels verkocht. In Duitschland was de verkoop 19000 exem plaren meer dan het jaar te voren. In Spanje bpdroeg de verkoop ongeveer 14.000 exemplaren; in China steeg de verkoop van 3.902.000 tot 4.296.000 exemplaren. De inkom sten van het bijbelgenootschap bedroegen in totaal 2.708.400 gulden, de totale uitgaven waren 2.693.600 gulden. KERKORGEL Men bericht ons, dat in de Ned. Herv. Kerk te Zuidlaren een nieuw pneumatisch or gel met 2 klavieren, pedaal en 14 sprekende registers zal worden geplaatst. Opdracht werd verleend aan -de orgelbouwers Fa. M. Spiering te Dordrecht. Het gral van J. P. Coen Een blamage... voor Regeering en publiek Onder het hoofd „Een Eerezaak" schrijft de Java Bode: Onlangs is gemeld dat de pogingen om Coens graf te restaureeren, en van een mo nument tff voorzien, zijn doodgeloopen op de kosten. Intusschen moet het volgende in het oog worden gehouden. Men is met Coens graf te ver gegaan om er thans mee te kunnen eindigén. Indien men dit graf in het pakhuis laat al of niet met aparte tegels afgesloten dan geeft men een blijvende en zeer onaange name demonstratie van ons gebrek aan eerbied voor hem die de grondvester van dit koloniale rijk is. Het is uitgesloten dat men dit alles nu zoo maar kam laten zooals het nu is. Nu men weet, dat niet slechts de over blijfselen van Coen doch ook van zeven andere gouverneur-generaals uit de zware eerste periode der V.O.C. daar bijeen liggen, kan er niet aan worden gedacht dit nu maar zoo te laten. Dit ware een blamagevoor Regeering en publiek. Er is voor aankoop van het pakhuis een bedrag van 60.000.— noo- dig en dan nog een klein bedrag voor een eenvoudig monument. Een aantal groote lichamen kan, naar wij verna men, dertig-duizend gulden ter beschik king stellen* Ligt het niet op den weg der Regeering het geldt toch een officieel persoon, een regeerder bij uitnemendheid dertigdui zend gulden hierbij te doen opdat al dade lijk het pakhuis kan worden aangekocht9 Dan zal men het geld, voor het monument nóodig, uit bijdragen van het publiek kun nen vinden. Onder geen omstandigheden kan men thans, na al het werk, na al de publiciteit, welke aan deze zaak is gegeven, de zaak bij het oude laten. Wij moeten zorgen dat wij de kruideniersreputatie niet versterken. DE BATAVIER TV MAAKT WATER De Batavier IV heeft gister bij het opvaren van de Theems een avontuur gehad. Het schip bleek een lek te hebben gekregen en maakte water. Wat echter veel erger het schip ging door de zware deklading fruit ovsrhellen.é Door deze deklading snel over boord te zetten heeft men een ongeluk we- "Jtófc ta vêrtfcómstt VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen In den Spaansclien burgeroorlog melden zoowel regeering als nationalisten geringe successen. Bij Narbonne (Z.Frankrijk) is een aufnhits verongelukt. Er zijn zes dooden en vijftien gewonden. Nabij Croydón is een Britsch verkeersvlieg tuig neergestort. De vier inzittenden kwa men in de vlammen om. C fl Vleesctlsch°tels met Soep If II ten Diverse Groenten als: II Soep -Biefstuk -Dop. -Aard. I Soep-Oester-Sperb.- Aard. CENT Soep - Carb. - Snijb. - Aard. NA 3 UUR 10 CENT HOOGER COOP. RESTAURANT A'DAM, MOLENPAD 2 b.d. Leidscbegracht (Adr>. De Doshisha-universitéit, de oudste en grootste Christelijke school in Japan, had het plan opgevat om voor haar stichter Jozef Reesima, die pioniersarbeid hééft verricht, een. gedenkteeken op te richten. Uit de grap plaatste een student op de voorgenomen plaats een Shinto-altaaar, zooals die in Japan voor het aanbidden der geesten wor den opgericht Ondanks alle verontschuldi gingen van den student en verzoekschriften die tot de overheid werden gericht, verklaar den de militaire autoriteiten, die de macht in handen hebben, dat het altaar in geen geval meer verwijderd mag worden; daar dit een beleediging van de heilige godheden van het land zou zijn. Indien de schoolleiding tegen dit bevel zou handelen zou haar elke erkenning van staatswege worden ontnomen. Zoo bleef het altaar, hoewel het natuurlijk niet gebruikt wordt, op de plaats staan. Als Christelijk antwoord op deze verkrachting van het recht heeft het bestuur der school bij de eerstvolgende groote schoolfeesten aan de gasten 50Ó0 nieuwe testamenten uitge deeld. De Friesche apostel van Java Voor den vacantiecursus van den Frie- schen onderwijsraad heeft Ds. J. W i e r s- ma, Ned. Herv. predikant te Augustinusga, het leven geschetst van den Frieschen Zen dingspionier Jellesma, de apostel van Java genoemd. Jellesma werd in 1816 te Hitzum bij Fra- neker geboren. Te Harlingen ventte hij met manufacturen. Toen daar in een bijeenkomst over de zending werd gesproken en ge vraagd werd of er ook een jongeman was, die hiervoor roeping gevoelde, stond Jellesma op, om hiervan te getuigen. Door zelfstudie, voortgeholpen door een tweetal Harlinger predikanten, bekwaamde Jellesma zich voor de taak van zendeling, waarna hij in 1844 naar Ambon en vandaar naar Ceram reisde. Zijn werk bevredigde hem echter niet, w v'an hij het Zendingsgenootschap niet on kundig liet. Hij wilde het Evangelie brengen op de manier van den apostel Paulus, als het kon in groote steden, en bij voorkeur ii China. Indien dit niet ging, dan zou hij het -liefst naar Java worden overgeplaatst. Hij wistnog een nederzetting te stichten, doch de Alfoeren van Ceram meenden in hem vermomd ronselaar van- soldaten voor de Compagnie te zien. Daarna werd Jellesma reisgenoot en sec retaris vin Ds. Ven Reen, die als inspecteur de zendingsposten afreisde, en van wien hij de methodevan hét - zendingswerk leerde. Jellesma wilde de nationale gebruiken van de volken handhaven, onder de inlanders ver keeren en bij hen wonen, overtuigd dat het beter is Christus te verkondigen dan Mo hammed aan te vallen. In 1848 kwam hij op Java, waar hij trouwde met de dochter van een zendeling. Met veel vrucht is Jellesma sedertdien werkzaam geweest in de dessa Modjowarno. op 20 uren afstand van Soera baja. Ook gaf hij een boekje over de Ja- vaansche geschiedenis uit. Hij verloor drie kinderen en leed dikwijls, aan koorts tenge volge van het warme klimaat. Reeds in 1858, nauwelijks 42 jaar oud, stierf hij. Ds. van Reen heeft Jellesma genoemd „een type van een boerenfries in den edelen zin". De pronkzucht van de Indische bewindslie den was hem een gruwel: evenzeer was hij afkeerig van de slaafschheid der Javanen. Hy was trouw jegens het Zendingsgenoot schap en heeft geleefd volgens zijn inner lijke overtuiging. Wanneer hij het niet eens was met zijn lastgevers, dan zei hij dat on omwonden en schreef brieven vol critische aanmerkingen naar Rotterdam. Jellesma .was e§r. pionier. Hij heeft voor de zending in In- ftïië -een fundament gelegd, f\i inrpc Gen Eoed ^tomaat L/UL/lUxo zoeken voor hun kinde ren, speciaal voor die een tekori toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 Wielrijdster onder de tram Men meldt ons uit'Den1 Haag: Op den hoek van de Beeklaan en de Edi- sronstraat werd een 19-jarige wielrijd ster, doordat zij onvooc^ichtig reed, aan gereden door een tramwagen van lijn 12. Zij bekwam een lichte hersenschudding en schaafwonden aan beide handen en gelaat. Zij werd door den G.G.D. aan den Centr. Post behandeld en vandaar naar haar wo ning vervoerd. Weer bijna een bader verdronken Aan het strand te Kijkduin werd de 25- jarige J. G v. d. L., die in zee aan het baden was, door den sterken stroom mede- gesleurd, waardoor hij in levensgevaar kwam te verkeeren. Hij werd gered door den 27-jarigen H. G V., die daartoe aan een reddingslijn in zee ging. Geen van beiden bekwam eenig letsel. Per vouwboot naar Indië Ondernemende tocht van een werklooze kantoorbediende Ernst Brosowski Is een werklooze jeugdige kantoorbediende uit Berlijn, die de laatste jaren in de stad zijner inwoning niet aan den slag had kun nen komen en die nu een vermetele reis is begonnen: hij is n.l. met niet anders dan een kleine vouwboot en een tent op reis gegaan met als eind doel Indië of Australië. Op 1 Juni is hij uit Berlijn vertrokken. Eerst voer hij de Elbe af via Hamburg naar Cuxhafen. Buitenom de waddeneilanden koos hij de Noordzee, waar hij veel met zwaar weer te kampen heeft gehad. Tot tweemaal toe moest hij op een eenzamen vuurtoren zijn toevlucht zoeken en ook is hij een keer op een zandplaat geworpen, waar hij een heelen nacht vastgezeten heeft. Later heeft hij de binnenwateren van Oost-Friesland weer opgezocht. Zoo bereikte hij Termunter zijl aan den Dollart en daarmee de Nederland- sche wateren. Via de Groninger en Friesche kanalen peddelde hij naar de Lemmer. Op het Snee- kermeer had hij al met den straffen wind en den verraderlijken korten golfslag te kampen. Zoo achtte hij het beter het IJsselmeer maar met een heusche boot over te steken. Gisteren is hij aan de De Ruyterkade aangekomen. T: jongeman zit nu in moeilijkheden. Hij is zonder geld op zak aan boord gegaan en kan nu zijn boot niet inlossen. Niettemin is hij vol goeden moed. Via Utrecht en Rotterdam zoekt hij straks de Zeeuwsche wateren en de Belgische kust op. Zoo hoopt hij ten langen leste .via de Miö- dellandsche Zee, de Roode Zee enz. het Azia tische gebied te bereiken. Over drie jaar meent hij Australië te hebben bereikt. Tegen dien tijd zal hij talrijke talen heb ben kunnen leeren door zijn bezoek aan al lerlei landen. In dat geval denkt hij gemak kelijker een baantje te kunnen vinden, later, als hij weer in Berlijn terug is.... aaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1